Οι φράσεις που σιχαίνεστε...

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Η ευχή “Καλή Παναγιά”​



Αν σε κάποια μέρη, πόλεις και χωριά της χώρας μας, δεν έλεγαν την ευχή “Καλή Παναγιά!”, μια ευχή που δεν αποτελεί “νεολογισμό” ούτε εφευρέθηκε από κάποιους χρήστες του facebook, είναι γεγονός πως υπήρχαν μέρη στην Ελλάδα, όπου και την έλεγαν και καθόλου “αδόκιμη”, όπως την χαρακτηρίζουν κάποιοι στο φέισμπουκ κάθε χρόνο, δεν θα φαινόταν σε κανέναν εκεί.
Σίγουρα δεν μπορούν να το γνωρίζουν όλοι αυτό, εφόσον ήταν μια τοπικής εμβέλειας ευχή, που διαδόθηκε ευρύτερα λόγω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, αλλά εγώ πιτσιρίκα την είχα πρωτοακούσει στο χωριό, όπου μεγάλωσα, τα Θερμά Νιγρίτας, από μια κυρία μεγάλης ηλικίας, Μυτιληνιά, η οποία είχε συγγενείς κάποια οικογένεια με το όνομα Καρύδα, είτε από τη Νιγρίτα είτε από την Θεσσαλονίκη- δεν θυμάμαι ακριβώς. Η μεγάλης ηλικίας αυτή κυρία, λοιπόν, μας επισκεπτόταν τα καλοκαίρια- για ποιον λόγο δεν ξέρω- στο σπίτι και την φιλοξενούσαμε κάποιες ημέρες, κάθε που ανέβαινε από τη Λέσβο στα μέρη μας, τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.
Κι αφού συχνά πυκνά, χαιρετώντας κάποιον που περνούσε από την αυλή μας, για να την δει, την άκουγα να λέει την ευχή “ Καλή Παναγιά!”, σαν παιδάκι περίεργο για όλα, την είχα ρωτήσει σχετικά. Μου άρεσε να τη ρωτώ διάφορα, γιατί με ξένιζε η πολύ ιδιαίτερη για τα μέρη μας προφορά της. Τους συγγενείς της π.χ τους έλεγε “Καρρδδάδες” ή κάπως έτσι, με παχύ το ρ και το δ, χωρίς ύψιλον καθόλου. Μου εξηγούσε, μου έλεγε πολλά, είχε σπουδαία ικανότητα αφήγησης, μου έκανε και μάθημα θρησκευτικών και τροπαρίων…
Στο facebook όμως έχω διαβάσει και συγγραφείς να χρησιμοποιούν αυτήν την ευχή, οδεύοντας προς τον Δεκαπενταύγουστο, αντί άλλης. Την Μαρία Λαμπαδαρίδου Πόθου λ.χ. που κατάγεται από τη Λήμνο.
Κι επειδή στο παραπάνω μέσο κοινωνικής δικτύωσης, διάβασα και πολλές αντιδραστικές αναρτήσεις σχετικές με τη φράση “Καλή Παναγιά”, που διαδόθηκε ευρύτερα, όπως είπαμε, αρχής γενομένης από τα νησιά μας, σκέφτηκα πως θα πρόκειται για συντόμευση φράσεων ανταλλαγής ευχών και προσδοκίας, του τύπου: “καλή ημέρα της Παναγίας να έχουμε, με το καλό να βρεθούμε και καλά να περάσουμε”.
Και το νομίζω αυτό, επειδή οι ξενιτεμένοι της κάθε οικογένειας συνήθιζαν να γυρίζουν στον τόπο τους το Δεκαπενταύγουστο, για να γιορτάσουν με τους δικούς τους το “Πάσχα του καλοκαιριού”- βοηθούσε κι ο καιρός ένα ταξίδι δια θαλάσσης.
Αν δεν γύριζαν, είχαν καημό οι οικογένειες. Αν γύριζαν όλα καλά…
Δεν πρόκειται, δηλαδή, σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό, για τη δυαδική αντίθεση καλού- κακού με αναφορά στο ιερό πρόσωπο της Παναγιάς, αλλά για μια ευχή, πλήρως κατανοητή από εκείνους, μέσω των οποίων καθιερώθηκε.
“Καλή Παναγιά!”, δηλαδή, όπως λέμε “Καλά Χριστούγεννα!” ή “ Καλή Ανάσταση!”.
Αυτά για την ευχή των ημερών και ευχές προς όλους!


* Η Ελένη Μωυσιάδου Δοξαστάκη είναι φιλόλογος
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.

Αυτά για την ευχή των ημερών και ευχές προς όλους!


 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
"Αντε και στα δικά σου. Με έναν καλό γαμπρό."

Δεν έχω χειρότερο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Το οτι καποια ευχη ειναι παραδοση ή καποια φιλολογος λεει τα δικα της δεν σημαινει οτι ειναι σωστη η εκφραση ''καλη Παναγια'' Ειναι πανηλιθια και εντελως πλεονασμος.
Χώρια οτι μπορουμε ανετα να σιχαινομαστε παραδοσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
@ilias90 , @yorkie , @dum dum boy , @Himela , @TheUltimateUnderdog , @Nascentes morimur , @olivi@ , @Samael , @_Christine_ , @Theodora03 , @Memetchi , @Margarita 00 , @Agaphbou , @Πουπουλίνα , @i_lie_us , @Lancelot , @Zukov

ΑΝΤΡΑΣ: Τι έχεις;
ΓΥΝΑΙΚΑ: Τίποτα!
Α: Είσαι σίγουρη;
Γ: Ναι σου λέω, δεν έχω τίποτα!
Α: ΟΚ τότε!
Γ: Θέλω να μιλήσουμε! Σε μια σχέση πάνω απ΄όλα ζητάω ο άλλος να είναι απόλυτα ειλικρινής!
Α: Εεε, για μένα είναι αυτονόητα αυτά τα πράγματα! Αφού σ΄εμπιστεύομαι μωρό μου!
Γ: Δεν φταις εσύ, εγώ φταίω! ΟΧΙ, ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ!
Α: Είναι προφανές ότι δεν φταίω!
Γ: Αυτό είναι σεξιστικό! Κοίτα τι κάνει ο Δημήτρης!
Α:΄Ακου και κανέναν άλλον!
Γ:΄Ακου να δεις, εγώ θα σου πω τι να κάνεις και όταν σου μιλάω να με κοιτάς! Το νου σου!
Α: (έξαλλος) Δεν έμεινε άλλο αρνί, είμαι Ολυμπιακός μαν μου και μ΄αρέσουν τα Γερμανικά και γιατί το λες αυτό μπρο; Τι φάση ξερω γω;
Γ: Υπάρχει και όριο στο χιούμορ!΄Ολα με μέτρο!
Α: Επειδή εσύ έχεις πάντα δίκιο, σωστά; Εγώ δεν είμαι σαν εκείνους...
Γ: Δεν πήγε και πολύ καλά αυτό!
Α: Δεν πειράζει! Η ζωή είναι μικρή!
Γ: Δεν σε φοβάμαι, δεν έχεις ανάγκη εσύ!
Α:΄Ολα καλά θα πάνε!
Γ: Καλή τύχη και καλή Παναγιά!
Α: Thks
Γ: Να μπω από το κινητό σου στο messenger επειδή δεν έχω data;
Τέλειο!!!! :give_rose::)
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι όποιος το λέει, τα έχει σε πολλά χρώματα!:lol:
Οταν ακούω να μου λένε: "πας καλά"????
τότε σπάνε και όλες οι ασφάλειες απο τα κόκκινα λαμπάκια μου, που ανάβουν σε χρόνο dt.:mpinelik::mpinelik::mpinelik:
Τώρα, που το λες, μου έδωσες και ιδέα.
Να αλλάξω το χρώμα στα λαμπάκια, :sick::sick::sick: έτσι δε θα μου ανεβαίνει και η πίεση.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν ακούω να μου λένε: "πας καλά"????
τότε σπάνε και όλες οι ασφάλειες απο τα κόκκινα λαμπάκια μου, που ανάβουν σε χρόνο dt.:mpinelik::mpinelik::mpinelik:
Τώρα, που το λες, μου έδωσες και ιδέα.
Να αλλάξω το χρώμα στα λαμπάκια, :sick::sick::sick: έτσι δε θα μου ανεβαίνει και η πίεση.
Πας καλά;:lol:
Ο,τι χρώμα και να έχουν τα λαμπάκια, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο και η πίεση θ΄ακολουθεί την ανάλογη πορεία!
΄Ασε το κόκκινο που το έχεις συνηθίσει!
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Η ευχή “Καλή Παναγιά”​



Αν σε κάποια μέρη, πόλεις και χωριά της χώρας μας, δεν έλεγαν την ευχή “Καλή Παναγιά!”, μια ευχή που δεν αποτελεί “νεολογισμό” ούτε εφευρέθηκε από κάποιους χρήστες του facebook, είναι γεγονός πως υπήρχαν μέρη στην Ελλάδα, όπου και την έλεγαν και καθόλου “αδόκιμη”, όπως την χαρακτηρίζουν κάποιοι στο φέισμπουκ κάθε χρόνο, δεν θα φαινόταν σε κανέναν εκεί.
Σίγουρα δεν μπορούν να το γνωρίζουν όλοι αυτό, εφόσον ήταν μια τοπικής εμβέλειας ευχή, που διαδόθηκε ευρύτερα λόγω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, αλλά εγώ πιτσιρίκα την είχα πρωτοακούσει στο χωριό, όπου μεγάλωσα, τα Θερμά Νιγρίτας, από μια κυρία μεγάλης ηλικίας, Μυτιληνιά, η οποία είχε συγγενείς κάποια οικογένεια με το όνομα Καρύδα, είτε από τη Νιγρίτα είτε από την Θεσσαλονίκη- δεν θυμάμαι ακριβώς. Η μεγάλης ηλικίας αυτή κυρία, λοιπόν, μας επισκεπτόταν τα καλοκαίρια- για ποιον λόγο δεν ξέρω- στο σπίτι και την φιλοξενούσαμε κάποιες ημέρες, κάθε που ανέβαινε από τη Λέσβο στα μέρη μας, τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.
Κι αφού συχνά πυκνά, χαιρετώντας κάποιον που περνούσε από την αυλή μας, για να την δει, την άκουγα να λέει την ευχή “ Καλή Παναγιά!”, σαν παιδάκι περίεργο για όλα, την είχα ρωτήσει σχετικά. Μου άρεσε να τη ρωτώ διάφορα, γιατί με ξένιζε η πολύ ιδιαίτερη για τα μέρη μας προφορά της. Τους συγγενείς της π.χ τους έλεγε “Καρρδδάδες” ή κάπως έτσι, με παχύ το ρ και το δ, χωρίς ύψιλον καθόλου. Μου εξηγούσε, μου έλεγε πολλά, είχε σπουδαία ικανότητα αφήγησης, μου έκανε και μάθημα θρησκευτικών και τροπαρίων…
Στο facebook όμως έχω διαβάσει και συγγραφείς να χρησιμοποιούν αυτήν την ευχή, οδεύοντας προς τον Δεκαπενταύγουστο, αντί άλλης. Την Μαρία Λαμπαδαρίδου Πόθου λ.χ. που κατάγεται από τη Λήμνο.
Κι επειδή στο παραπάνω μέσο κοινωνικής δικτύωσης, διάβασα και πολλές αντιδραστικές αναρτήσεις σχετικές με τη φράση “Καλή Παναγιά”, που διαδόθηκε ευρύτερα, όπως είπαμε, αρχής γενομένης από τα νησιά μας, σκέφτηκα πως θα πρόκειται για συντόμευση φράσεων ανταλλαγής ευχών και προσδοκίας, του τύπου: “καλή ημέρα της Παναγίας να έχουμε, με το καλό να βρεθούμε και καλά να περάσουμε”.
Και το νομίζω αυτό, επειδή οι ξενιτεμένοι της κάθε οικογένειας συνήθιζαν να γυρίζουν στον τόπο τους το Δεκαπενταύγουστο, για να γιορτάσουν με τους δικούς τους το “Πάσχα του καλοκαιριού”- βοηθούσε κι ο καιρός ένα ταξίδι δια θαλάσσης.
Αν δεν γύριζαν, είχαν καημό οι οικογένειες. Αν γύριζαν όλα καλά…
Δεν πρόκειται, δηλαδή, σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό, για τη δυαδική αντίθεση καλού- κακού με αναφορά στο ιερό πρόσωπο της Παναγιάς, αλλά για μια ευχή, πλήρως κατανοητή από εκείνους, μέσω των οποίων καθιερώθηκε.
“Καλή Παναγιά!”, δηλαδή, όπως λέμε “Καλά Χριστούγεννα!” ή “ Καλή Ανάσταση!”.
Αυτά για την ευχή των ημερών και ευχές προς όλους!


* Η Ελένη Μωυσιάδου Δοξαστάκη είναι φιλόλογος

Εγώ επειδή τα ψάχνω αυτά, όποιον άνθρωπο ρώτησα (και ρώτησα πολλούς , μεγάλης ηλικίας) κανένας δεν θυμόταν να έχει ακούσει αυτή την ευχή παλιότερα. Τέλος πάντων, και να υπήρχε όντως η ευχή, για εμένα συνεχίζει να είναι τραγική. Σαν να λες τα Χριστούγεννα "Καλό Χριστό να έχουμε" ή του προφήτη Ηλία "Καλό Ηλία με αγάπη και υγεία σε όλο τον κόσμο" ξέρω'γω...
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Οταν ακούω να μου λένε: "πας καλά"????
τότε σπάνε και όλες οι ασφάλειες απο τα κόκκινα λαμπάκια μου, που ανάβουν σε χρόνο dt.:mpinelik::mpinelik::mpinelik:
Τώρα, που το λες, μου έδωσες και ιδέα.
Να αλλάξω το χρώμα στα λαμπάκια, :sick::sick::sick: έτσι δε θα μου ανεβαίνει και η πίεση.
Πας καλά;:lol:
Ο,τι χρώμα και να έχουν τα λαμπάκια, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο και η πίεση θ΄ακολουθεί την ανάλογη πορεία!
΄Ασε το κόκκινο που το έχεις συνηθίσει!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 481 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ επειδή τα ψάχνω αυτά, όποιον άνθρωπο ρώτησα (και ρώτησα πολλούς , μεγάλης ηλικίας) κανένας δεν θυμόταν να έχει ακούσει αυτή την ευχή παλιότερα. Τέλος πάντων, και να υπήρχε όντως η ευχή, για εμένα συνεχίζει να είναι τραγική. Σαν να λες τα Χριστούγεννα "Καλό Χριστό να έχουμε" ή του προφήτη Ηλία "Καλό Ηλία με αγάπη και υγεία σε όλο τον κόσμο" ξέρω'γω...
Υπάρχει και θυμάμαι τον παππού μου από μωρό να το λέει μιας και είναι από νησί .
Για εμένα δεν είναι κάτι το οποίο το άκουσα πρώτη φορά στα social και το νόημα αυτού το εξηγεί πολύ απλά και κατανοητά αυτό που εβαλα !
Άλλωστε πάντα όταν πηγαίναμε καλοκαίρια στο νησί ποτέ δεν άκουγα καλό Δεκαπενταύγουστο ,καλή Παναγία μας έλεγαν ειδικά σε αυτούς που ξεκινούσαν και την νηστεία!!

Δεν ξεχνούμε ποτέ παραδόσεις μας και τουλάχιστον εγώ δεν απαρνιεμαι τίποτα από όλα αυτά γιατί είναι σαν να ξεχνώ τις ρίζες και ένα δικό μου κομμάτι !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπήρχε άνθρωπος που το έβλεπε ?πραγματικά τώρα και απ' ότι βλέπω το συνεχίζουν και φέτος 🤔🤔
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.
Κολλάτε δίχως λόγο σε κάποια πράγματα. Προφανώς αυτός που λέει το "Καλή Παναγιά" ή τέτοια παρόμοια δεν σας το λέει για κακό και πιθανόν όντως να είναι μια ευχή που πιστεύει. Για κάποιους είναι όντως όμορφες ευχές. Αφήστε την να πέσει κάτω και κρατήστε την πρόθεση στην τελική. Αλλιώς μη λέμε ούτε το "καλή επιτυχία", πλεονασμός είναι και αυτό. Ας μην είμαστε τόσο μυγιάγγιχτοι με τη θρησκεία, είτε πιστεύουμε είτε όχι. Δεν μιλάω για ανθρώπους που γίνονται κουραστικοί μετά από κάποιο σημείο με αυτά, προφανώς.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ασχετο βέβαια αλλά μιας που αναφέρθηκε, μου κάνει μεγάλη εντύπωση πώς δεν ενοχλήθηκαν και δεν αντέδρασαν οι οργανώσεις για τα δικαιώματα των γυναικών στον εξευτελισμό που υφίστανται αυτές στο The Bachelor.
΄Ενα τσούρμο ανεγκέφαλες μαλλιοτραβιούνται και τρέχουν πρόθυμα να εκτελέσουν τις επιθυμίες ενός πανίβλακα!
Βρε ουστ!!!
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κολλάτε δίχως λόγο σε κάποια πράγματα. Προφανώς αυτός που λέει το "Καλή Παναγιά" ή τέτοια παρόμοια δεν σας το λέει για κακό και πιθανόν όντως να είναι μια ευχή που πιστεύει. Για κάποιους είναι όντως όμορφες ευχές. Αφήστε την να πέσει κάτω και κρατήστε την πρόθεση στην τελική. Αλλιώς μη λέμε ούτε το "καλή επιτυχία", πλεονασμός είναι και αυτό. Ας μην είμαστε τόσο μυγιάγγιχτοι με τη θρησκεία, είτε πιστεύουμε είτε όχι. Δεν μιλάω για ανθρώπους που γίνονται κουραστικοί μετά από κάποιο σημείο με αυτά, προφανώς.
Δεν γίνομαι "μυγιάγγιχτος" ρε φίλε, δικαίωμά του άλλου να λέει ό,τι ευχή θέλει, δικαίωμα δικό μου να ανακατεύομαι με κάποιες ευχές. Απλά τα πράγματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

΄Ασχετο βέβαια αλλά μιας που αναφέρθηκε, μου κάνει μεγάλη εντύπωση πώς δεν ενοχλήθηκαν και δεν αντέδρασαν οι οργανώσεις για τα δικαιώματα των γυναικών στον εξευτελισμό που υφίστανται αυτές στο The Bachelor.
΄Ενα τσούρμο ανεγκέφαλες μαλλιοτραβιούνται και τρέχουν πρόθυμα να εκτελέσουν τις επιθυμίες ενός πανίβλακα!
Βρε ουστ!!!
Γενικά τέτοιου είδους εκπομπές μου θυμίζουν τα λόγια του Μπρεχτ: "παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας αλλά η αισθητική μας"
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ασχετο βέβαια αλλά μιας που αναφέρθηκε, μου κάνει μεγάλη εντύπωση πώς δεν ενοχλήθηκαν και δεν αντέδρασαν οι οργανώσεις για τα δικαιώματα των γυναικών στον εξευτελισμό που υφίστανται αυτές στο The Bachelor.
΄Ενα τσούρμο ανεγκέφαλες μαλλιοτραβιούνται και τρέχουν πρόθυμα να εκτελέσουν τις επιθυμίες ενός πανίβλακα!
Βρε ουστ!!!

Γιατί πολύ απλά είναι δυσφήμιση του γυναικείου φύλου όλο αυτό ..
Για ποια δικαιώματα να μιλήσουν ?
Μετά μιλάνε για πατριαρχεία όταν υπάρχουν γυναίκες που συμμετέχουν σε ένα σόου που υπηρετούν ένα άντρα και είναι διαθέσιμες να κάνουν τα πάντα προκειμένου να τον ικανοποιήσουν και να τις επιλέξει.

Εγώ απορώ το ξαναειπα και πιο πάνω,ποιος το βλέπει ?
Γιατί για να παιχτεί και δεύτερη χρονιά πάει να πει ότι πουλαει..😔
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κολλάτε δίχως λόγο σε κάποια πράγματα. Προφανώς αυτός που λέει το "Καλή Παναγιά" ή τέτοια παρόμοια δεν σας το λέει για κακό και πιθανόν όντως να είναι μια ευχή που πιστεύει. Για κάποιους είναι όντως όμορφες ευχές. Αφήστε την να πέσει κάτω και κρατήστε την πρόθεση στην τελική. Αλλιώς μη λέμε ούτε το "καλή επιτυχία", πλεονασμός είναι και αυτό. Ας μην είμαστε τόσο μυγιάγγιχτοι με τη θρησκεία, είτε πιστεύουμε είτε όχι. Δεν μιλάω για ανθρώπους που γίνονται κουραστικοί μετά από κάποιο σημείο με αυτά, προφανώς.
Δεν είναι μόνο η ευχή που εντάξει ορισμένοι που έχουν ενταχθεί ενάντια στον Χριστιανισμό και είναι δικαιωμα τους ,είναι ότι φτάσαμε σε σημείο να καταπαταμε ήθη ,έθιμα και παραδόσεις χρόνων ...

Δυστυχώς λαός που αρνείται όλα αυτά ας αναλοστει ο καθένας μας τι σημαίνει σε βάθος χρόνου , δεδομένου της πολιτισμικοτητας που ζούμε 😉
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι μόνο η ευχή που εντάξει ορισμένοι που έχουν ενταχθεί ενάντια στον Χριστιανισμό και είναι δικαιωμα τους ,είναι ότι φτάσαμε σε σημείο να καταπαταμε ήθη ,έθιμα και παραδόσεις χρόνων ...
Το ότι δεν αρέσει σε κάποιον μια ευχή, δεν σημαίνει ότι "έχει ενταχθεί ενάντια στον Χριστιανισμό". Μπορεί απλά να είναι ο άλλος μια άλλη θρησκεία, άθεος, άθρησκος (σαν κι εμένα) ή ακόμα και χριστιανός και να τον εκνευρίζει. Όσο για τις παραδόσεις και τα έθιμα, Χριστιανός μπορεί να μην είμαι, αλλά λατρεύω και ακολουθώ οτιδήποτε έθιμο έχει να κάνει με μάσα. Ειδικά αυτά του Πάσχα (σαν τη μαγειρίτσα, τίποτα).
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Κολλάτε δίχως λόγο σε κάποια πράγματα. Προφανώς αυτός που λέει το "Καλή Παναγιά" ή τέτοια παρόμοια δεν σας το λέει για κακό και πιθανόν όντως να είναι μια ευχή που πιστεύει. Για κάποιους είναι όντως όμορφες ευχές. Αφήστε την να πέσει κάτω και κρατήστε την πρόθεση στην τελική. Αλλιώς μη λέμε ούτε το "καλή επιτυχία", πλεονασμός είναι και αυτό. Ας μην είμαστε τόσο μυγιάγγιχτοι με τη θρησκεία, είτε πιστεύουμε είτε όχι. Δεν μιλάω για ανθρώπους που γίνονται κουραστικοί μετά από κάποιο σημείο με αυτά, προφανώς.
Και βεβαια το ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ'' ειναι πλεονασμος και μαλιστα προσφατα το εβλεπα απο γλωσσολογο να το λεει.
Επιτυχια ειναι το σωστο.
Το ''καλος παραδεισος'' ομως και το ''καλη παναγια'' ειναι ακομα πιο λαθος και ακομα πιο τραγικο σαν εκφραση.
Βεβαιως και για καλο το λενε,ειπε κανεις το αντιθετο;
Αυτο ομως δεν το κανει λιγοτερο ηλιθιο σαν εκφραση.
Αλλα αν πας επανω ψηλα και δεις τον τιτλο του θεματος ,τι γραφει;

Εκφρασεις που σιχαινομαστε.Και αυτα εδω λεμε.Δεν γραψαμε πουθενα οτι μας βλαπτουν ή οτι τα λενε για κακο γιου νοου. :1eye:

Αλλιως αμα πειραζει τοσο πολυ μερικους,οκ να μη γραφουμε εδω τι εκφρασεις σιχαινομαστε,δεν θα πεθανουμε κιολας. Αν ειναι να μας στεναχωριεστε τοσο!


ΥΓ Και βεβαια ολα αυτα ειναι παντελως ΑΣΧΕΤΑ με τη θρησκεια και τι πιστευει καποιος.Για εκφρασεις μιλαμε.Ξεκολληστε καποιοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top