Οι φωτογραφίες σας πριν και μετά την επεξεργασία!

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
εγω εχω και picasa και photoshop:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εγω εχω photoimpact... ειναι περιπου το ιδιο με το elements του photoshop...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
το photoimpact ειναι της ulead? Ειχα πολυ παλια ενα προγραμμα της ulead και ηταν παρα πολυ ευκολο στην χρηση του. Αυτο πως ειναι;

Το photoscape ειναι επισης καλο για να κανεις τα βασικα.

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιειτε για raw format;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
το photoimpact ειναι της ulead? Ειχα πολυ παλια ενα προγραμμα της ulead και ηταν παρα πολυ ευκολο στην χρηση του. Αυτο πως ειναι;
το photoimpact ναι ειναι της ulead... κοιτα να δεις στην ευχρηστια μοιαζει με το photoshop elements ...ενταξει δεν ειναι και οτι καλυτερο αμα δεν ειχες πριν καθολου ασχοληθει με καποιο προγραμμα επεξεργασιας... αυτο που λες οτι ηταν ευκολο στην χρηση του πρεπει να ειναι το photo express της ulead... πραγματι που ευχρηστο και αρκετα καλα αποτελεσματα... αυτο ειχα και γω πριν παρω το photoimpact...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
road.jpg

road_1.jpg

View attachment 34478

παχνίδια με το Photo Editor online...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
DSCN0647.jpg

Ένα κολλάζ από την φετινή εκδρομή μου στην Ελαφόνησο. Δεν ανεβάζω το πριν, καθώς είναι απλά όλες αυτές οι φωτογραφίες ξεχωριστά! Όλες οι εικόνες (συμπεριλαμβανομένου και του φόντου) είναι τραβηγμένες την ίδια μέρα στο όμορφο αυτό νησί της Πελλοπονήσου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ένα κολλάζ από την φετινή εκδρομή μου στην Ελαφόνησο. Δεν ανεβάζω το πριν, καθώς είναι απλά όλες αυτές οι φωτογραφίες ξεχωριστά! Όλες οι εικόνες (συμπεριλαμβανομένου και του φόντου) είναι τραβηγμένες την ίδια μέρα στο όμορφο αυτό νησί της Πελλοπονήσου!
αχχ πολυ ωραια φωτο αυτη με το ηλιοβασιλεμα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ένα επίσης δωρεάν πρόγραμμα που το ανακάλυψα πριν λίγες μέρες είναι το GIMP2, μοιάζει πολύ με το photoshop, είναι ελληνικό και προπαντός δωρεάν.
Αλλά και το Picassa είναι πράγματι καλό και απλό και μερικές φορές το χρησιμοποιώ κι εγώ, ειδικά με διευκολύνει πολύ στην διόρθωση του ορίζοντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αλλά και το Picassa είναι πράγματι καλό και απλό και μερικές φορές το χρησιμοποιώ κι εγώ, ειδικά με διευκολύνει πολύ στην διόρθωση του ορίζοντα
ναι πραγματι ειναι πολυ πιο ευκολο να γινουν οι απλες επεξεργασιες φωτισμου και του οριζοντα απο εκει...

μιας και το φερε η κουβεντα (!!!) μηπως εχουμε βγει οφφ τοπικ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.

Μια επεξεργασια ακομη στο φωτοσοπ (δοκιμες των δυνατοτητων του φωτοσοπ):):

πριν:1285306_96328462.jpg

μετα:1285306_963284εε62.jpg

μετα:ααα.jpg

μετα:ρφφ.jpg

μετα:σσσ.jpg
:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
test.jpg

Μια προχειρη προσπαθεια. :redface::/: Προσπαθουσα να πετυχω το effect του να εισαγει ενα χερι ενα "σουρεαλιστικο", μη πραγματικο αντικειμενο σε μια κανονικη εικονα. Αν ενδιαφερθει καποιος εχω και το psd με τις εικονες, και μπορω να εξηγησω το πως προεκυψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν φαίνεται και τόσο ωραίο Insomniac. Νομίζω πως αυτό το "ενοχλητικό" που βλέπω έχει να κάνει κυρίως με την διαφορά στην ποιότητα των εικόνων...αλλά και του φωτισμού στο χέρι.

Πάντως καλή προσπάθεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
View attachment 34724

Μια προχειρη προσπαθεια. :redface::/: Προσπαθουσα να πετυχω το effect του να εισαγει ενα χερι ενα "σουρεαλιστικο", μη πραγματικο αντικειμενο σε μια κανονικη εικονα. Αν ενδιαφερθει καποιος εχω και το psd με τις εικονες, και μπορω να εξηγησω το πως προεκυψε.

Νομίζω χρειαζόσουν μια εικόνα με περισσότερα στοιχεία που να μπορούν να δέσουν με το σκίτσο σου.
Δες για παράδειγμα κάτι αντίστοιχο από τον Ben Heine:


Pencil Vs Camera - 25 by Ben Heine, on Flickr


Pencil Vs Camera - 12 by Ben Heine, on Flickr


κάποια άλλα που έχει φτιάξει δεν είναι εξίσου πετυχημένα κατά τη γνώμη μου:


Pencil Vs Camera - 31 by Ben Heine, on Flickr

Εξαιρετική ιδέα πάντως και με λίγη δουλειά μπορεί να βγει πολύ όμορφο αποτέλεσμα! Btw, ο δράκος είναι δικός σου;; :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Νομίζω χρειαζόσουν μια εικόνα με περισσότερα στοιχεία που να μπορούν να δέσουν με το σκίτσο σου.
Δες για παράδειγμα κάτι αντίστοιχο από τον Ben Heine:

Εξαιρετική ιδέα πάντως και με λίγη δουλειά μπορεί να βγει πολύ όμορφο αποτέλεσμα! Btw, ο δράκος είναι δικός σου;; :thumbup:

Μα απο κει ειναι εμπνευσμενη η ιδεα. ;) Απλα αλλο να το κανεις εχοντας εξαρχης αυτο το σκοπο (και να σαι και επαγγελματιας. Παιζει και αυτο το ρολο του! :P) και αλλο που εγω εμπνευστηκα απο αναλογες φωτο και πηγα να κανω κατι αντιστοιχο με ασχετες εικονες.

Και για αυτο μιλησα για προχειρη προσπαθεια, γιατι και μενα δεν μου αρεσει πολυ. :) Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είπα να παίξω κι εγώ λίγο με το ίδιο θέμα. :D Ξεκίνησα περισσότερο σαν πείραμα στην αρχή, αλλά στην πορεία άρχισε να μου αρέσει το αποτέλεσμα και το δούλεψα λιγάκι παραπάνω.

Είχα αυτήν την εικόνα: https://www.flickr.com/photos/mikoxd/3291646338/
Σκέφτηκα να τη χρησιμοποιήσω για σκηνικό.

Βρήκα ένα κατάλληλο χέρι (που όπως αποδείχτηκε χρησιμοποιήθηκε για αντίστοιχο project - scroll down): https://www.projectwoman.com/uploaded_images/PC_hand-743212.jpg

Έψαξα για σκίτσα που θα ταίριαζαν στην εικόνα μου και βρήκα αυτό: https://media.photobucket.com/image/sketch man walking/Q-Caddle/ManWithaMission.jpg

Πάμε λοιπόν:

Έβαλα το χέρι στην αρχική φωτογραφία, το ξεγύρισα με το quick selection tool και το αντέστρεψα για να ταιριάξει με αυτό που είχα στο μυαλό μου:
Step1.jpg

Πρόσθεσα το σκίτσο και έκοψα τα δάχτυλα με τρόπο που να δίνεται η ψευδαίσθηση ότι το κρατάει. Διόρθωσα επίσης το χρώμα του χεριού (Levels + Hue Saturation) και με το εργαλείο Burn και ελάχιστο opacity, έκαψα λίγο τις περιοχές που λογικά θα είχαν περισσότερη σκιά.

Πρόσθεσα επίσης σε ένα νέο layer λίγη σκιά κάτω από το δάχτυλο που κρατάει το χαρτί:
Step2.jpg

Ξαναγύρισα στο background, το αντέγραψα σε καινούργιο layer και με το φίλτρο Ink Outlines το έκανα να μοιάζει με σκίτσο και το αποχρωμάτισα:
Step3.jpg

Γύρισα στο layer που περιέχει το ρομποτάκι τον επέλεξα με ctrl+κλικ πάνω στο layer, έκρυψα αυτό το layer και έκοψα την ίδια περιοχή από το ασπρόμαυρο πλέον background μου, ώστε να το απομονώσω και να το επεξεργαστώ περισσότερο.
Έπειτα πήρα αυτή την εικόνα εδώ: https://www.artofadambetts.com/images/postgraphics/downloads/desktopbgs/beoriginalgraphite-1920.png και χρησιμοποίησα τις άκρες αυτού του χαρτιού στη δική μου μικρή εικόνα.
Αντέγραψα επίσης το σκίτσο σε δεύτερο layer το απομόνωσα από το background και το τόνισα λίγο περισσότερο:
Step4.jpg

Έσβησα με πινέλο και λευκό χρώμα κάποιες περιοχές του σκίτσου ώστε να καθαρίσει περισσότερο η εικόνα του ρομπότ:
Step5.jpg

Τέλος πρόσθεσα ένα χαρτί με υφή (https://www.sxc.hu/browse.phtml?f=view&id=1210011) με mask, ώστε να επηρεάσει μόνο την περιοχή του σκίτσου και να μη φαίνεται πολύ ψεύτικο το χαρτί του.

Τελικό αποτέλεσμα:

Robocop.jpg


--
Νομίζω Insomniac, ότι αν είχες το δράκο χωρίς τα κύματα, το εφέ θα αποδιδόταν καλύτερα. Δηλαδή να είχες καθαρό το σκίτσο του δράκου και το χέρι να το κρατάει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μόλις τώρα, εντόπισα ένα λάθος που έχω κάνει, αλλά βαριέμαι να φτιάξω νέα screeshots. :P Μπορείτε να το βρείτε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι, δεν έβαψες το νύχι του χεριού. :P

Ζηλεύωωωωωωω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ζηλεύωωωωωωω!

Να μη ζηλεύεις! Είπαμε, εγώ ασχολούμαι από το '98. ...Σε 12 χρόνια θα είσαι ατσίδα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Να μη ζηλεύεις! Είπαμε, εγώ ασχολούμαι από το '98. ...Σε 12 χρόνια θα είσαι ατσίδα! ;)
:eek::eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο σπουδαίο, είχα αυτή τη φωτογραφία στον υπολογιστή μου, είναι στην Αίγινα, και ο άνθρωπος αυτός καθόταν σαν να ήταν σε απελπισία αρκετή ώρα έτσι.
Στην φωτογραφία όμως φαινόταν δεξιά και ένας άλλος άνθρωπος και ένα παγκάκι.
Τα αφαίρεσα λοιπόν με το clone stub, και ονόμασα την φωτογραφία "Μοναξιά"

(Επειδή δεν μπόρεσα να την βρω στο σάιτ που την ανέβασα πέρσι, το έκανα πρόχειρα τώρα, οπότε θα περιέχει και λάθη επεξεργασίας).
Επίσης έφτιαξα και λίγο τους τόνους για να φαίνεται καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Aigina2004.JPG
    Aigina2004.JPG
    161.8 KB · Εμφανίσεις: 183
  • Μοναξιά.jpg
    Μοναξιά.jpg
    297 KB · Εμφανίσεις: 184

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top