• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ομάδες αίματος

Τι ομάδα αίματος είστε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 19)
  • ΑΒ+

    Ψήφοι: 2 10.5%
  • ΑΒ-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Α+

    Ψήφοι: 7 36.8%
  • Α-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 0+

    Ψήφοι: 4 21.1%
  • 0-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • B+

    Ψήφοι: 3 15.8%
  • B-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω την ομάδα αίματος μου :(

    Ψήφοι: 3 15.8%

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!:hello:
Έχω μία απορία εδώ και καιρό, που γεννήθηκε μετά από εξετάσεις που έκανα για να μάθω την ομάδα αίματος στην οποία ανήκω! Η ομάδα μου είναι Α2. Στο σχολείο μας είχαν μάθει μόνο για Α, Β, ΑΒ και Ο..!!! :hmm::mad::PΞέρετε τι ακριβώς είναι η Α2; Σε ποιες ομάδες μπορώ να δώσω αίμα και από ποιες να πάρω; ;) Ισχύει ό,τι ισχύει για την Α;;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!:hello:
Έχω μία απορία εδώ και καιρό, που γεννήθηκε μετά από εξετάσεις που έκανα για να μάθω την ομάδα αίματος στην οποία ανήκω! Η ομάδα μου είναι Α2. Στο σχολείο μας είχαν μάθει μόνο για Α, Β, ΑΒ και Ο..!!! :hmm::mad::PΞέρετε τι ακριβώς είναι η Α2; Σε ποιες ομάδες μπορώ να δώσω αίμα και από ποιες να πάρω; ;) Ισχύει ό,τι ισχύει για την Α;;:redface:

η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι πολλά πράγματα. Τα ΑΒΟ είναι ολιγοσακχαρίτες στην επιφάνεια των ερυθρών αιμοσφαιρίων. Υπάρχουν δύο τύποι Α (το Α1 και το Α2) η διάφορά τους είναι στον τρόπο έκφραση των αντίστοιχων γονιδίων των αντιγόνων.

Πρακτικά το Α2 παρουσιάζει μεγαλύτερη ανεκτικότητα στις μεταμοσχεύσεις σε σχέση με το Α1 αντιγόνο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η ομάδα Α έχει δυο κύριες υποκατηγορίες, Α1 (περισσότερα Α αντιγόνα στην επιφάνεια των ερυθροκυττάρων) και Α2 (εν τέταρτο περίπου των Α αντιγόνων στην επιφάνεια των ερυθροκυττάρων). Η Α1 ομάδα χωρίζεται σε 3Α και 4Α και μετά αρχίζουν τα 'ψειρίσματα' που αφορούν στις μεταμοσχεύσεις και τις συμβατότητες.

Όλοι οι υποτύποι Α μπορούν να δίνουν αίμα ο ένας στον άλλον. Οι Α2 επειδή έχουν χαμηλό αριθμό Α αντιγόνων μπορούν να δώσουν όργανα για μεταμόσχευση σε άτομα π.χ. ομάδας Ο μόνο εφόσον οι τελευταίοι έχουν χαμηλά επίπεδα αντι-Α αντισωμάτων.
Μια άλλη κατηγοριοποίηση αναφέρει ότι η ομάδα Α περιλαμβάνει τους Α1, Α2 και ενδιάμεσουςΑ1-2 και αυτό έχει να κάνει με την ποσότητα των Α αντιγόνων εν ολίγοις.

Γενικώς στο σχολείο δεν αναφέρθηκαν οι υποομάδες γιατί δε θα ενδιαφέρουν ποτέ έναν μέσο άνθρωπο που δεν πρόκειται να ανακατευτεί με μεταμοσχεύσεις κλπ. Μπορείς κάλλιστα να λες ότι έχεις αίμα ομάδας Α, το Α2 απλώς είναι πιο συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
:offtopic::sorry:Άσχετο..όσοι έχουν ομάδα αίματος την Β δεν είναι άνθρωποι και δεν την βάλατε στο πολλ??:/: :offtopic::sorry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύύύ.. για όλες τις πληροφορίες!!!!:thumbup: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top