Ομιλείτε Ελληνικά

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπάρχει στο δικό μου Microsoft Word ABC(ορθογραφικός και γραμματικός έλεγχος)...:/:Μάλλον πρέπει να το αλλάξω…
Πιθανό, να είναι κάποιο είδος φυτού...θα το ψάξω...και θα επανέλθω σχετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καπου ειχα δει για ενα φυτο σομα-χαομα της Ινδιας, χωρις να ειμαι 100% σιγουρη γι αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αναφερεται στην Ιρανικη μυθολογια...

"Ο Χαόμα είναι ο θεός της βλάστησης, καθώς επίσης και της υγείας. Οι άνθρωποι τον θεωρούν ευεργέτη-θεό, μιας και το ομώνυμο φυτό χαόμα θεωρείται θεραπευτικό (στην Ινδική μυθολογία η σανσκριτική ονομασία του είναι σόμα) και ακόμη, προσδίδει υπερφυσική δύναμη σε όποιον πίνει τον χυμό του
."

https://noctoc-noctoc.blogspot.com/2007/06/iranian-mythology.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αναφερεται στην Ιρανικη μυθολογια...

"Ο Χαόμα είναι ο θεός της βλάστησης, καθώς επίσης και της υγείας. Οι άνθρωποι τον θεωρούν ευεργέτη-θεό, μιας και το ομώνυμο φυτό χαόμα θεωρείται θεραπευτικό (στην Ινδική μυθολογία η σανσκριτική ονομασία του είναι σόμα) και ακόμη, προσδίδει υπερφυσική δύναμη σε όποιον πίνει τον χυμό του
."

https://noctoc-noctoc.blogspot.com/2007/06/iranian-mythology.html
Σωστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
:studying:
Εδώ και κάτι έβδομάδες άρχισα να προβληματίζομαι γύρω από το θέμα του ληκτικού-ν.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πότε πρέπει και πότε απαγορεύεται να το χρησιμοποιώ.Αν κάποιος ξέρει τίποτα ας βοηθήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κ,π,τ,ξ,ψ,μπ,ντ,γκ,τσ,τζ
(δηλαδή ΚαΠοΤε και τα διπλά :P)

Αν η επόμενη λέξη ξεκινά από αυτά ή από φωνήεν τότε βάζεις ν. Αλλιώς όχι

πχ. Την τάξη αλλά τη σκάλα.

[αν εννοούσες κάτι άλλο πεστο εγώ αυτό κατάλαβα ότι θέλεις :redface:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ομώνυμο φυτό χαόμα... προσδίδει υπερφυσική δύναμη σε όποιον πίνει τον χυμό του."

Μαγική λέξη!
Αναφέρεται από τον Ζωροάστρη ως παραισθησιογόνο...:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ πολύ:vroum:, τρέχω να τα γράψω σε ένα χαρτί και να το κολλήσω στο γραφείο μου:spasiklas:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να τα γράψεις για να τα μάθεις. Η γλώσσα σου που περνάει μόνη της από το ν κάθε φορά χωρίς να ξέρει τους κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Όχι και η δική μου, παλιότερα έμενα σε νησί όπου η προφορά ήταν τέτοια που έπρεπε παντού να χρησιμοποιείται το ν. Έτσι μου έμεινε στα γραπτά και τώρα τελευταία το συνειδητοποίησα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και εγώ το είχα απορία αυτό. Σε όνομα αντρικό όμως (Κώστας ας πούμε) θα πούμε το Κώστα ή τον Κώστα?

Ήθελα να γράψω ένα κείμενο αλλά και το έγραψα "το". Με διόρθωσαν και μου είπαν ότι πρέπει να γράφεται με "τον".


Τελικά ισχύει ο κανόνας της resident και σε αυτή τη περίπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

..και στοΝ Κώστα και στη Μαρία και στοΝ Όλυμπο παντού :)

Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις (δεν μου'ρχεται καμία τώρα αλλά μόλις βρω το παράδειγμα θα το γράψω) που ενώ δεν πρέπει, βάσει του παραπάνω κανόνα, να μπει ν μπαίνει για να γίνει διαχωρισμός μεταξύ αρσενικού και ουδετέρου (Σε κάποιες αντωνυμίες νομίζω αν δεν ακολουθεί ουσιαστικό?? κάτι τέτοιο δεν το θυμάμαι ακριβώς όμως :redface:)

αλλά ο κπτξψμπντγκτστζ ισχύει πάντοτε και παντού :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Thanks, πάντα ήμουν αδύναμος σε αυτά. Δε ξέρω καν αν υπάγονται στη γραμματική ή στο συντακτικό :redface:

Anyway, ευχαριστώ ξανά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
..και στοΝ Κώστα και στη Μαρία και στοΝ Όλυμπο παντού :)

Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις (δεν μου'ρχεται καμία τώρα αλλά μόλις βρω το παράδειγμα θα το γράψω) που ενώ δεν πρέπει, βάσει του παραπάνω κανόνα, να μπει ν μπαίνει για να γίνει διαχωρισμός μεταξύ αρσενικού και ουδετέρου (Σε κάποιες αντωνυμίες νομίζω αν δεν ακολουθεί ουσιαστικό?? κάτι τέτοιο δεν το θυμάμαι ακριβώς όμως :redface:)

αλλά ο κπτξψμπντγκτστζ ισχύει πάντοτε και παντού :)

Το αρσενικό άρθρο έχει ν ανάλογα με τον κανόνα, το ουδέτερο ποτέ.

Ο κανόνας για το αρσενικό και θηλυκό είναι:
αν ακολουθεί φωνήεν
αν ακολουθεί λέξη που να αρχίζει με κ, π, τ, γκ, μπ, ντ, τς, τζ (όχι ζ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ειναι απλο...το Γκωστα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Χαχαχα Λαλούνα ρουλζ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
"Απλοποίηση" της ελληνικής γραφής;

Την απλοποίηση της ελληνικής γραφής ζητά ο κύπριος ευρωβουλευτής Μάριος Ματσάκης, με σχετική εισήγηση που υπέβαλε προς τον υπουργό Παιδείας της Κύπρου Ανδρέα Δημητρίου. Την πρόταση του κοινοποίησε και στους Έλληνες ευρωβουλευτές.

Ο κ. Ματσάκης προτείνει στον Κύπριο υπουργό τη σύσταση μιας ολιγομελούς επιτροπής γλωσσολόγων, οι οποίοι θα μπορούσαν, εμπεριστατωμένα να ενδιατρίψουν επί του θέματος και να δώσουν μια επιστημονικά έγκυρη πρόταση για τον εκμοντερνισμό/ απλοποίηση της Ελληνικής γραφής.


Στην επιστολή του ο Κύπριος ευρωβουλευτής παραθέτει ως "τροφή για σκέψη" τα εξής:

1. Να καταργηθούν τα γράμματα "η" και "υ" και να αντικατασταθούν από το γράμμα "ι".

2. Να καταργηθεί το γράμμα "ω" και να αντικατασταθεί από το γράμμα "ο".

3. Να καταργηθούν οι εξής συνδυασμοί γραμμάτων και να αντικατασταθούν ως εξής: "αι"---> "ε", "ει"--->"ι", "οι--->ι", "υι"--->ι", "αυ"--->"αβ", "ευ"--->"εβ"

4. Να καταργηθεί η χρήση του "γγ" και να αντικατασταθεί από το "γκ".

5. Να καταργηθεί το τελικό γράμμα "ς" και να αντικατασταθεί από το γράμμα "σ".

Ως αποτέλεσμα των ανωτέρω αλλαγών, αναφέρει ο .ευρωβουλευτής, το Ελληνικό αλφάβητο θα έχει μόνο 21γράμματα (α, β, γ, δ, ε, ζ, θ, ι, κ, λ, μ, ν , ξ , ο , π, ρ, σ, τ, φ, χ, ψ) και ένα μόνο δίψηφο (το "ου").

Ο κ. Ματσάκης υποστηρίζει ότι η απλοποίηση της Ελληνικής γραφής "καθίσταται αναγκαία μέσα στα πλαίσια μιας τάσης ενωτικής πορείας των γλωσσών στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Επιπλέον, μια τέτοια αλλαγή θα καταστήσει την Ελληνική γραφή πιο απλή και πολύ πιο εύχρηστη. Ιδιαίτερα όσον αφορά την χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή και σε σχέση με μεγάλο αριθμό ατόμων που έχουν διάφορες μορφές δυσλεξίας".
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
:whatever:



Μόνο όσοι γράφουν με greeklish θα το υποστήριζαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top