Ομιλείτε Ελληνικά

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μήπως να το κάναμε και λάθη που έχουμε ακούσει?Εγώ ακούω συνέχεια που λένε ''πρώτη προτεραιότητα''.Λες και υπάρχει και δεύτερη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τα προφορικα λάθη είναι συνηθισμενα και κάτα ένα μέρος δικαιολογημένα αφού πολλές φορες μπορεί να μιλάμε βιαστηκα χωρίς να σκεφτόμαστε τι λέμε(κακό συνήθειο).
Τα γραπτά είναι πιο αδικαιολόγητα γιατί έχουμε την ευκαιρία να το ελέγξουμε και να το διορθώσουμε.

Ένα ακόμη λάθος προφορικό αλλά και γραπτό που συναντώ συχνά είναι το "ξανα επαναλαμβάνω".Ή ξανά ή επαναλαμβάνω και τα δύο δεν γίνεται.

Κι ένα ακόμα πιο συνηθισμένο είναι όταν αναφερόμαστε σε γεγονός πριν την γέννηση μας και λέμε "δεν ζούσα τότε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μήπως να το κάναμε και λάθη που έχουμε ακούσει?Εγώ ακούω συνέχεια που λένε ''πρώτη προτεραιότητα''.Λες και υπάρχει και δεύτερη:P

Μα, κι όμως... Οι προτεραιότητες ιεραρχούνται, άρα κάποια θα είναι πρώτη!!

Κάτι για την κλίση του ρήματος "είμαι"...

Στον παρατατικό, είναι ήμαστε (όχι ήμασταν) και ήσαστε, όχι ήσασταν. Ο ενεστώτας είναι είστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Προτεραιότητα είναι κάτι που το θέτουμε πρώτο στην ιεραρχία μας.Οπότε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προτεραιότητα είναι κάτι που το θέτουμε πρώτο στην ιεραρχία μας.Οπότε...;)

Αν για αύριο έχεις να πας στι γιαγιά σου στο νοσοκομείο, να ψωνίσεις ψωμί , γιατί αλλιώς δεν έχεις τι να φας, και να δώσεις αίμα, γιατί μετά σου έρχεται περίοδος και δεν μπορείς... Όλα βιαστικά και σημαντικά είναι. Και πρέπει να γίνουν αύριο. Αλλά στη γιαγιά στο τηλέφωνο θα πεις, γιαγιά για αύριο είσαι η πρώτη μου προτεραιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κάνεις λάθος και σου απάντησα πιο πάνω.Είναι κάπως σα να λές ''είμαι δεύτερος πρωτάθλητης'':P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάνεις λάθος και σου απάντησα πιο πάνω.Είναι κάπως σα να λές ''είμαι δεύτερος πρωτάθλητης'':P

https://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineTri.htm

προτεραιότητα η [protereótita] O28 : 1α. δυνατότητα που δίνεται σε κπ. να προηγείται σε μια σειρά αναμονής
η αξιολογική σειρά στην οποία τοποθετούμε διάφορες δραστηριότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Επειδή το λέει ένα λεξικό(που μπορεί να μην είναι και αξιόπιστο)δε λέει και τίποτα.;)Μόνο την ετυμολογία της λέξης να δεις και θα καταλάβεις το σωστό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τριανταφυλλίδης On-Line είναι βρε!
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εντάξει εγώ πάντως σου απάντησα την ετυμολογία να δεις μόνο...
ΥΓ:χωρίς παρεξήγηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μα, κι όμως... Οι προτεραιότητες ιεραρχούνται, άρα κάποια θα είναι πρώτη!!

Έχει δίκιο το γιδάκι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αφού δεν καταλαβαίνετε τι σας λεω,τι να πω...:|
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=130189&postcount=146
Με την ίδια λογική και οι πρωταθλητές ιεραρχούνται και ο 5ος στο πρωτάθλημα είναι ο 5ος πρωταθλητής:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ξέρεις γιατί μπερδεύεσαι; γιατί νομίζεις ότι οι προτεραιότητες είναι πρωτεραιότητες. Δεν είναι όμως, γι αυτό δεν μπορείς να τις συγκρίνεις με τους πρωταθλητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά; Όχι "όσο αναφορά"... "όσον αφορά" είναι το σωστό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Να ρωτησω..

Για γυναικα λεμε "ΙδιωτικΗ Υπαλληλος" ή ΙδιωτικΟΣ υπαλληλος"?
Ξερω οτι και τα δυο χρησιμοποιουνται.. Το δευτερο μου κανει σωστο. Ποιο ειναι ΟΝΤΩΣ σωστο ομως? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
νομίζω ότι το σωστό είναι "ιδιωτική" υπάλληλος δεδομένου ότι η λέξη υπάλληλος έχει γέννος το οποίο απλά δεν "καθορίζεται" απ την προφορά της.


ο υπάλληλος
η υπάλληλος

αντιστοίχως
ο ιδιωτικός υπάλληλος
η ιδιωτική υπάλληλος

τώρα αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν το ξέρω... ζητώ συγγνωμη εκ των προταίρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
νομίζω ότι το σωστό είναι "ιδιωτική" υπάλληλος δεδομένου ότι η λέξη υπάλληλος έχει γέννος το οποίο απλά δεν "καθορίζεται" απ την προφορά της.


ο υπάλληλος
η υπάλληλος

αντιστοίχως
ο ιδιωτικός υπάλληλος
η ιδιωτική υπάλληλος

τώρα αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν το ξέρω... ζητώ συγγνωμη εκ των προταίρων!
Και τα 2 είναι το ίδιο σωστά ΚΕ μην ανησυχείς;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Κι ένα ακόμα πιο συνηθισμένο είναι όταν αναφερόμαστε σε γεγονός πριν την γέννηση μας και λέμε "δεν ζούσα τότε"

Το ξέρω ότι έχει περάσει λίγος καιρός από τότε που η κλέφτρα το πόσταρε, αλλα μιας και δεν παρακολουθώ συχνά το θέμα αυτό, το είδα τώρα..

Γιατί είναι λάθος να λέμε "δεν ζούσα τότε";

πχ.
- θυμάσαι που πέθανε η γιαγιά...
- μα... Εγώ δεν ζούσα τότε (το "τότε" αναφέρεται στο "όταν πέθανε η γιαγιά")

Χάνω κάτι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Όντως κι εγώ δε βρίσκω κάποιο λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top