• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ονυχομυκητίαση

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Έτσι το λένε οι...γιατροί.
Το ένα νύχι (σε λίγο και το άλλο)το μεγάλο του ποδιού μου,βρισκετε σε άθλια κατάσταση.
Έχει παχύνει,η επιφάνεια του είναι τραχια ,και έχει ελαφρά κίτρινη όψη.

Πήγα σε 2 δερματολόγους ,και οι 2 αμεσως διέγνωσαν πως προκειτε για μύκητα,και λέγετε ονυχομυκητίαση.
-Και τι κάνουμε τωρα

Βερνικακι ,και χάπι αντιμυτασιακο ένα τη βδομάδα για καμια έξι μήνες ++.
(στο μεταξύ κανένας.... δεν μου είπε ότι πρέπει να αποστειρώσω παπούτσια κάλτσες κτλ,για να μη "ξανακυλιση")

Ακολούθησα την συνταγή πράγματι το νύχι καθάρισε.
Σταμάτησα ξαναεμφανιστηκε
Ξανάρχισα καθαρισε
Σταμάτησα ξαναεμφανιστηκε

-ΕΕ και τι θα γινει ρε γιατρέ?Πως την έχει δει η επιστήμη?μια ζωη με ένα χάπι θα είμαστε για να έχουμε καθαρο νύχι?
Θα δίνουμε μηνιάτικο στην φαρκοβιομηχανια...


Όπως καταλαβαίνετε η κλασική /παγκοσμια ιατρική που αντιμετωπίζει και δεν θεραπεύει διαιωνίζοντας το "πρόβλημα"με ένα χάπι, δεν είναι για μένα.

Ήθελα να ρωτήσω.

Γνωρίζει κάνεις κάτι άλλο?καμια λύση "έξω απ'το κουτί"...Φυσική.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βιξ. Το κοινό του κρυολογήματος. Βάζεις κάθε βραδύ.
 

Dr.

Νεοφερμένος

Ο Dr. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Έλαιο τεϊόδεντρου. Βάζε κάθε βράδυ. Πέταξε τα παλιά παπούτσια και κάλτσες ή πλενε τα με αυτό
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,330 μηνύματα.
Έτσι το λένε οι...γιατροί.
Το ένα νύχι (σε λίγο και το άλλο)το μεγάλο του ποδιού μου,βρισκετε σε άθλια κατάσταση.
Έχει παχύνει,η επιφάνεια του είναι τραχια ,και έχει ελαφρά κίτρινη όψη.

Πήγα σε 2 δερματολόγους ,και οι 2 αμεσως διέγνωσαν πως προκειτε για μύκητα,και λέγετε ονυχομυκητίαση.
-Και τι κάνουμε τωρα

Βερνικακι ,και χάπι αντιμυτασιακο ένα τη βδομάδα για καμια έξι μήνες ++.
(στο μεταξύ κανένας.... δεν μου είπε ότι πρέπει να αποστειρώσω παπούτσια κάλτσες κτλ,για να μη "ξανακυλιση")

Ακολούθησα την συνταγή πράγματι το νύχι καθάρισε.
Σταμάτησα ξαναεμφανιστηκε
Ξανάρχισα καθαρισε
Σταμάτησα ξαναεμφανιστηκε

-ΕΕ και τι θα γινει ρε γιατρέ?Πως την έχει δει η επιστήμη?μια ζωη με ένα χάπι θα είμαστε για να έχουμε καθαρο νύχι?
Θα δίνουμε μηνιάτικο στην φαρκοβιομηχανια...


Όπως καταλαβαίνετε η κλασική /παγκοσμια ιατρική που αντιμετωπίζει και δεν θεραπεύει διαιωνίζοντας το "πρόβλημα"με ένα χάπι, δεν είναι για μένα.

Ήθελα να ρωτήσω.

Γνωρίζει κάνεις κάτι άλλο?καμια λύση "έξω απ'το κουτί"...Φυσική.

Δεν νομίζεις οτι ήταν λίγο αυτονόητο πως πρέπει να απολυμάνεις τα πάντα με τα οποία το νύχι σου είχε έρθει σε επαφή όσο είχε μύκητα :P ; Τέλος πάντων not an expert,αλλά δεν στέκει να το παθαίνεις πάλι στα καλά καθούμενα. Προφανώς θεραπεύεται κάθε φορά που παίρνεις το χαπάκι αλλά υπάρχει κάτι με το οποίο έρχεσαι σε επαφή και κολλάς πάλι μετά. Φρόντισε να είσαι 100% σίγουρος οτι οι κάλτσες, και τα παπούτσια σου είναι 100% clean,ομοίως πετσέτες και χαλάκια του μπάνιου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι το λένε οι...γιατροί.
Το ένα νύχι (σε λίγο και το άλλο)το μεγάλο του ποδιού μου,βρισκετε σε άθλια κατάσταση.
Έχει παχύνει,η επιφάνεια του είναι τραχια ,και έχει ελαφρά κίτρινη όψη.

Πήγα σε 2 δερματολόγους ,και οι 2 αμεσως διέγνωσαν πως προκειτε για μύκητα,και λέγετε ονυχομυκητίαση.
-Και τι κάνουμε τωρα

Βερνικακι ,και χάπι αντιμυτασιακο ένα τη βδομάδα για καμια έξι μήνες ++.
(στο μεταξύ κανένας.... δεν μου είπε ότι πρέπει να αποστειρώσω παπούτσια κάλτσες κτλ,για να μη "ξανακυλιση")

Ακολούθησα την συνταγή πράγματι το νύχι καθάρισε.
Σταμάτησα ξαναεμφανιστηκε
Ξανάρχισα καθαρισε
Σταμάτησα ξαναεμφανιστηκε

-ΕΕ και τι θα γινει ρε γιατρέ?Πως την έχει δει η επιστήμη?μια ζωη με ένα χάπι θα είμαστε για να έχουμε καθαρο νύχι?
Θα δίνουμε μηνιάτικο στην φαρκοβιομηχανια...


Όπως καταλαβαίνετε η κλασική /παγκοσμια ιατρική που αντιμετωπίζει και δεν θεραπεύει διαιωνίζοντας το "πρόβλημα"με ένα χάπι, δεν είναι για μένα.

Ήθελα να ρωτήσω.

Γνωρίζει κάνεις κάτι άλλο?καμια λύση "έξω απ'το κουτί"...Φυσική.
Δοκίμασε να κόβεις τα νύχια σου.
 

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δοκίμασε να κόβεις τα νύχια σου.
Καλή ιδέα!Δεν την είχα σκεφτεί!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βιξ. Το κοινό του κρυολογήματος. Βάζεις κάθε βραδύ.
Θα το δοκιμάσω, καπου το χω ξανακούσει αυτό.
Για να δούμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλή ιδέα!Δεν την είχα σκεφτεί!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα το δοκιμάσω, καπου το χω ξανακούσει αυτό.
Για να δούμε
Με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να αποστειρώνει παπούτσια και κάλτσες?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλή ιδέα!Δεν την είχα σκεφτεί!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα το δοκιμάσω, καπου το χω ξανακούσει αυτό.
Για να δούμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να αποστειρώνει παπούτσια και κάλτσες?
τα πλενεις σε υψηλη θερμοκρασια με ειδικο αντιμικροβιακο για ρουχα που αμα δεις στα ραφια υπαρχει,απολυμαντικο ρουχων δες εκει με τα υγρα πλυντηριων.
 

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δηλαδή σαν τη γραφει?Δεν έχει τύχει να δω ποτε κάτι ,που να αναφέρετε σε μυκητοκνονο δράση στα ρούχα,ωστε να το προσέξω.
Όταν λες υψηλη θερμοκρασία εννοείς πάνω από 60?

Το θέμα είναι και με τα παπούτσια τι κάνουμε?Μέσα στον κάδο και αυτά...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δηλαδή σαν τη γραφει?Δεν έχει τύχει να δω ποτε κάτι ,που να αναφέρετε σε μυκητοκνονο δράση στα ρούχα,ωστε να το προσέξω.
Όταν λες υψηλη θερμοκρασία εννοείς πάνω από 60?

Το θέμα είναι και με τα παπούτσια τι κάνουμε?Μέσα στον κάδο και αυτά...
δες εδω


δεν κανω διαφημιση αλλα σαν αυτο το προιον αμα βρεις να γραφει στη συσκευασια απολυμαντικο τοτε εισαι οκ :thumbup:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ θα πετούσα όλα τα παπούτσια μου και τις κάλτσες. Κάλτσες βαμβακερές για να τις πλένεις στους 90 βαθμούς και εννοείται καθαρές κάλτσες κάθε φορά που φοράς παπούτσια. Επίσης καλό είναι να αερίζονται τα πόδια σου. Το καλοκαίρι φορά ανοιχτά παπούτσια και στο σπίτι ανοιχτές παντόφλες. Γενικά φορα παπούτσια που αερίζονται καλά. Είμαστε και στον χειμώνα και δεν μπορείς να κυκλοφορείς με ανοιχτό παπούτσι αλλά μέσα στο σπίτι οπωσδήποτε ξιπολυτος. Είναι δύσκολος μύκητας και αν έχει φτάσει στη ρίζα θέλει αγωγή από το στόμα και οι τοπικές θεραπείες δεν θα κάνουν και πολλά.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Επισης υπαρχουν και στο φαρμακειο ή αν τα βρεις στο σουπερ μαρκετ απολυμαντικα σπρει ποδιων και παπουτσιων για αθλητες ακριβως για το λογο οτι με τον ιδρωτα κλπ αναπτυσσονται μυκητες.Δες το και αυτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα πετούσα όλα τα παπούτσια μου και τις κάλτσες. Κάλτσες βαμβακερές για να τις πλένεις στους 90 βαθμούς και εννοείται καθαρές κάλτσες κάθε φορά που φοράς παπούτσια. Επίσης καλό είναι να αερίζονται τα πόδια σου. Το καλοκαίρι φορά ανοιχτά παπούτσια και στο σπίτι ανοιχτές παντόφλες. Γενικά φορα παπούτσια που αερίζονται καλά. Είμαστε και στον χειμώνα και δεν μπορείς να κυκλοφορείς με ανοιχτό παπούτσι αλλά μέσα στο σπίτι οπωσδήποτε ξιπολυτος. Είναι δύσκολος μύκητας και αν έχει φτάσει στη ρίζα θέλει αγωγή από το στόμα και οι τοπικές θεραπείες δεν θα κάνουν και πολλά.
ξερεις αμα ο αλλος δεν εχει την ευχερεια να αγορασει καθε βδομαδα παπουτσια δυσκολα τα πεταει :)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επισης υπαρχουν και στο φαρμακειο ή αν τα βρεις στο σουπερ μαρκετ απολυμαντικα σπρει ποδιων και παπουτσιων για αθλητες ακριβως για το λογο οτι με τον ιδρωτα κλπ αναπτυσσονται μυκητες.Δες το και αυτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ξερεις αμα ο αλλος δεν εχει την ευχερεια να αγορασει καθε βδομαδα παπουτσια δυσκολα τα πεταει :)
Πολλές φορές όμως από το να δηλητηριάζεσαι με φάρμακα που έχουν επιπτώσεις στο συκώτι, 1000 φορές να τα πετάξεις και να μείνεις με ένα καινούριο ζευγάρι των 20 ευρώ. Εγώ αυτό θα έκανα. Ίσως κρατούσα μερικά καινουρια ζευγάρια και όλα τα παλιά πέταμα. Τα σπρέι πρέπει να είναι οπωσδήποτε για μύκητες αλλιώς δεν θα κάνουν τίποτα. Τα σπόρια είναι πολύ ανθεκτικά.

Για τις κάλτσες ίσως τελικά να είναι καλύτερες οι μάλλινες γιατί δεν αφήνουν το πόδι να ιδρώνει και αναπνέει πιο καλά. Συστήνω μάλλινες μερινο που είναι απαλές. Αλλά προσοχή στο πλύσιμο. Όχι σε ζεστό νερό.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πολλές φορές όμως από το να δηλητηριάζεσαι με φάρμακα που έχουν επιπτώσεις στο συκώτι, 1000 φορές να τα πετάξεις και να μείνεις με ένα καινούριο ζευγάρι των 20 ευρώ. Εγώ αυτό θα έκανα. Ίσως κρατούσα μερικά καινουρια ζευγάρια και όλα τα παλιά πέταμα. Τα σπρέι πρέπει να είναι οπωσδήποτε για μύκητες αλλιώς δεν θα κάνουν τίποτα. Τα σπόρια είναι πολύ ανθεκτικά.

Για τις κάλτσες ίσως τελικά να είναι καλύτερες οι μάλλινες γιατί δεν αφήνουν το πόδι να ιδρώνει και αναπνέει πιο καλά. Συστήνω μάλλινες μερινο που είναι απαλές. Αλλά προσοχή στο πλύσιμο. Όχι σε ζεστό νερό.
εχεις δικιο,ας το κοιταξει οτι του ειπαμε :thumbup:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
SPORANOX CAPS 100MG ένα καθε βράδυ για κανα μήνα και κανε οτι σου είπαν οι πάνω....

απο την στιγμή που ξαναεμφανιστηκαν η θεραπεία πρεπει να αρχίσει απο την αρχή,.. και να ειναι ολόκληρωμενη Όχι όταν καθαρισει το νύχι το σταματας... αυτο που βλεπεις το ειναι ο νεκρός μύκητας .... το ζωντανό δε το βλεπεος συνεπως αν βλέπεις καθαρό δέρμα -νύχι δε σημαίνει οτι νίκησες τους μύκητες,

Δε χρειαζετις σε 10 δερματολόγους για κάτι τόσο απλό η διάγνωση ειναι απλά ..πήγαινε σε έναν γενικό ιατρό να κανείς την δουλεια σου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πως το έπαθες? Γενικά πως γίνεται να το πάθεις αυτό ?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πως το έπαθες? Γενικά πως γίνεται να το πάθεις αυτό ?
Οταν δεν αλλαζεις τακτικα καλτσες αν αθλεισαι κιολας με τον ιδρωτα σκονη κλπ αναπτυσσονται, η μη καλη υγιεινη, επισης μπορεις απο το μπανιο για παραδειγμα να κολλησεις πχ πισινα κολυμβητηριου, συχνα συναντώνται, επισης αν περπατας ξυπολυτος εξω στο δρομο με σαγιοναρες με τις τοσες βρωμιες που υπάρχουν κάτω.
Είναι πάρα πολύ μεταδοτικοί οι μυκητες , ακομα και μεσα στο σπιτι αμα περπατας ξυπόλυτος, καθώς μπορεί να τους κολλησεις (αλλά και να τους μεταδώσεις σε άλλους) σε κάθε δημόσια επιφάνεια όπως τα αποδυτήρια ενός γυμναστηρίου, στο δημόσιο χώρο της πισίνας, σε κάθε επιφάνεια που περπατάς ξυπόλυτος. Επισης αμα μοιραζεσαι παπούτσια με αλλους πολυ πιθανον να κολλήσεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επίσης κόλλας εύκολα αν έχεις πεσμένο ανοσοποιητικό σύστημα και κακή κυκλοφορία αίματος στα πόδια
 

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Οταν δεν αλλαζεις τακτικα καλτσες αν αθλεισαι κιολας με τον ιδρωτα σκονη κλπ αναπτυσσονται, η μη καλη υγιεινη, επισης μπορεις απο το μπανιο για παραδειγμα να κολλησεις πχ πισινα κολυμβητηριου, συχνα συναντώνται, επισης αν περπατας ξυπολυτος εξω στο δρομο με σαγιοναρες με τις τοσες βρωμιες που υπάρχουν κάτω.
Είναι πάρα πολύ μεταδοτικοί οι μυκητες , ακομα και μεσα στο σπιτι αμα περπατας ξυπόλυτος, καθώς μπορεί να τους κολλησεις (αλλά και να τους μεταδώσεις σε άλλους) σε κάθε δημόσια επιφάνεια όπως τα αποδυτήρια ενός γυμναστηρίου, στο δημόσιο χώρο της πισίνας, σε κάθε επιφάνεια που περπατάς ξυπόλυτος. Επισης αμα μοιραζεσαι παπούτσια με αλλους πολυ πιθανον να κολλήσεις.
Κοινός... δεν θέλει και πολύ για να το πάθεις.(όχι ότι είναι και κάτι σοβαρό,εμενα προσωπικά δεν με ενοχλεί,και τόσο αλλα λες ,και γιατί να είναι έτσι)
Και να φανταστεί κανεις ότι γενικά είμαι καθαρός σαν άνθρωπος.
Δηλαδή κάνω κάθε μερα κάνω μπάνιο κτλ.

Αλλα νομίζω ότι ο "διάβολος"κρύβετε σε μικρές λεπτομέρειες παρόλο αυτά.
Δηλαδή:
Πετσέτα ποδιών δεν αλλάζω κάθε μερα
Οι κάλτσες από τα παπούτσια της δουλειας,τα οποια φοράω τουλαχιστων 10ωρες(οι οποιες βρωμοκοπανε),δεν τις αλλάζω καθημερινά(λέω αφού θα ξαναβρωμισουν και σήμερα...)
Τις κάλτσες/παπουτσια δεν τα έχω απολυμάνει ποτε.
Φοράω πολλές ώρες παπούτσια.

Παρόλα αυτά ΝΟΜΙΖΩ πως όλα τα παραπάνω εμπίπτουν σε ένα γενικότερο πλαισιο (που αναφέρει και η Nelliel)
1) ίσως πεσμένο ανοσοποιητικό .Που σημαίνει ότι η στεναχώρια το άγχος,το στρες κτλ ,και γενικα η συχνότητα την οποια δόνησε επιτρέπουν "να στήσουν το μαγαζάκι τους" οι διάφοροι μικροοργανισμοί.

2)επίσης νομίζω πως ίσως να σχετίζετε και έχει να κάνει και με το ποσο αντιβίωση έχεις καταναλώσει γενικά.
Αν σκεφτεί κανεις ότι η αντιβίωση είναι μύκητες επί της ουσίας,τους οποιους βάζεις μεσα σου για να σκοτώσουν τα μικρόβια,και το κορυφαίο είναι ότι έπειτα εγκαθιστάτε και δεν ξαναβγαίνουν από το σώμα σου....
(Και το ακόμη πιο κορυφαίο ότι το παγκόσμιο σύστημα ιατρικής την χορηγεί για καραμέλες)

Και αν αναλογιστεί κανεις ότι το νύχι μου το είδα να γίνετε έτσι(αλλα και διαφορα δερματικά κατά περιόδους που ερχοντε και παρερχοντε και ωφειλοντας σε μύκητες...)έπειτα από αγωγή με αντιβίωση που πηρα μετά από ένα μικρο χειρουργείο που είχα...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Κοινός... δεν θέλει και πολύ για να το πάθεις.(όχι ότι είναι και κάτι σοβαρό,εμενα προσωπικά δεν με ενοχλεί,και τόσο αλλα λες ,και γιατί να είναι έτσι)
Και να φανταστεί κανεις ότι γενικά είμαι καθαρός σαν άνθρωπος.
Δηλαδή κάνω κάθε μερα κάνω μπάνιο κτλ.

Αλλα νομίζω ότι ο "διάβολος"κρύβετε σε μικρές λεπτομέρειες παρόλο αυτά.
Δηλαδή:
Πετσέτα ποδιών δεν αλλάζω κάθε μερα
Οι κάλτσες από τα παπούτσια της δουλειας,τα οποια φοράω τουλαχιστων 10ωρες(οι οποιες βρωμοκοπανε),δεν τις αλλάζω καθημερινά(λέω αφού θα ξαναβρωμισουν και σήμερα...)
Τις κάλτσες/παπουτσια δεν τα έχω απολυμάνει ποτε.
Φοράω πολλές ώρες παπούτσια.

Παρόλα αυτά ΝΟΜΙΖΩ πως όλα τα παραπάνω εμπίπτουν σε ένα γενικότερο πλαισιο (που αναφέρει και η Nelliel)
1) ίσως πεσμένο ανοσοποιητικό .Που σημαίνει ότι η στεναχώρια το άγχος,το στρες κτλ ,και γενικα η συχνότητα την οποια δόνησε επιτρέπουν "να στήσουν το μαγαζάκι τους" οι διάφοροι μικροοργανισμοί.

2)επίσης νομίζω πως ίσως να σχετίζετε και έχει να κάνει και με το ποσο αντιβίωση έχεις καταναλώσει γενικά.
Αν σκεφτεί κανεις ότι η αντιβίωση είναι μύκητες επί της ουσίας,τους οποιους βάζεις μεσα σου για να σκοτώσουν τα μικρόβια,και το κορυφαίο είναι ότι έπειτα εγκαθιστάτε και δεν ξαναβγαίνουν από το σώμα σου....
(Και το ακόμη πιο κορυφαίο ότι το παγκόσμιο σύστημα ιατρικής την χορηγεί για καραμέλες)

Και αν αναλογιστεί κανεις ότι το νύχι μου το είδα να γίνετε έτσι(αλλα και διαφορα δερματικά κατά περιόδους που ερχοντε και παρερχοντε και ωφειλοντας σε μύκητες...)έπειτα από αγωγή με αντιβίωση που πηρα μετά από ένα μικρο χειρουργείο που είχα...
Περαστικα :thumbup: και απλα ακολουθησε τη θεραπεια του γιατρου μαζι με την απολυμανση ρουχων παπουτσιων κλπ.Ισως το να αργεις να αλλαξεις καλτσες και πετσετα στο επιδεινωσε.
Απλα να αλλαζεις συχνα ας βαζεις ενα πλυντηριο παραπανω καταλαβες παρα να παιδευεσαι με αυτο.
Θελει το χρονο του και φυσικα να εξαλειψεις τους παραγοντες που το ευνοουν.
Βοηθαει και το να το πλενεις με BETADINE το σημειο που ειναι ο μυκητας θα σου εχει πει ο γιατρος σχετικα ή παρομοιο σκευασμα.
Περαστικα και θα περασει:thumbup:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κοινός... δεν θέλει και πολύ για να το πάθεις.(όχι ότι είναι και κάτι σοβαρό,εμενα προσωπικά δεν με ενοχλεί,και τόσο αλλα λες ,και γιατί να είναι έτσι)
Και να φανταστεί κανεις ότι γενικά είμαι καθαρός σαν άνθρωπος.
Δηλαδή κάνω κάθε μερα κάνω μπάνιο κτλ.

Αλλα νομίζω ότι ο "διάβολος"κρύβετε σε μικρές λεπτομέρειες παρόλο αυτά.
Δηλαδή:
Πετσέτα ποδιών δεν αλλάζω κάθε μερα
Οι κάλτσες από τα παπούτσια της δουλειας,τα οποια φοράω τουλαχιστων 10ωρες(οι οποιες βρωμοκοπανε),δεν τις αλλάζω καθημερινά(λέω αφού θα ξαναβρωμισουν και σήμερα...)
Τις κάλτσες/παπουτσια δεν τα έχω απολυμάνει ποτε.
Φοράω πολλές ώρες παπούτσια.

Παρόλα αυτά ΝΟΜΙΖΩ πως όλα τα παραπάνω εμπίπτουν σε ένα γενικότερο πλαισιο (που αναφέρει και η Nelliel)
1) ίσως πεσμένο ανοσοποιητικό .Που σημαίνει ότι η στεναχώρια το άγχος,το στρες κτλ ,και γενικα η συχνότητα την οποια δόνησε επιτρέπουν "να στήσουν το μαγαζάκι τους" οι διάφοροι μικροοργανισμοί.

2)επίσης νομίζω πως ίσως να σχετίζετε και έχει να κάνει και με το ποσο αντιβίωση έχεις καταναλώσει γενικά.
Αν σκεφτεί κανεις ότι η αντιβίωση είναι μύκητες επί της ουσίας,τους οποιους βάζεις μεσα σου για να σκοτώσουν τα μικρόβια,και το κορυφαίο είναι ότι έπειτα εγκαθιστάτε και δεν ξαναβγαίνουν από το σώμα σου....
(Και το ακόμη πιο κορυφαίο ότι το παγκόσμιο σύστημα ιατρικής την χορηγεί για καραμέλες)

Και αν αναλογιστεί κανεις ότι το νύχι μου το είδα να γίνετε έτσι(αλλα και διαφορα δερματικά κατά περιόδους που ερχοντε και παρερχοντε και ωφειλοντας σε μύκητες...)έπειτα από αγωγή με αντιβίωση που πηρα μετά από ένα μικρο χειρουργείο που είχα...
Ολομαλλες κάλτσες οπωσδήποτε και αλλαγμα καθημερινά. Θα δεις τεράστια διαφορά γιατί το πόδι θα αναπνεει. Αν η δουλειά είναι γραφείου και είσαι καθιστός όλη μέρα πάρε κάλτσες για διαβητικούς ή για φλεβιτιδα για να μην λιμνάζει το αίμα στις πατούσες και για να διορθώσεις την κακή κυκλοφορία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top