• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλύτερα 1 χρόνο σιδεράκια παρά στραβά δόντια μια ζωή. εγώ έτσι το δα και ξανα βαλα στα 22 μου. επίσης αν σε απασχολεί τόσο αυτό που προσωπικά δε το θεωρώ θέμα, υπάρχουν και τα κεραμικά που φαίνονται πολύ λιγότερο.

επίσης τα aligners δε φαίνονται καθόλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Άν και δεν έχω τεράστιο πρόβλημα, εδώ και μήνες όμως σκέφτομαι για σιδεράκια.Το θέμα μου βέβαια είναι οτι είμαι 22 και κομπλάρω λίγο.
Σας φαίνεται παράξενο ή απωθητικό ξέρω γω να φοράει ένας ενήλικας σιδεράκια?

Όχι, καθόλου. Εξάλλου δεν είναι κάτι μόνιμο. Καλός τρόπος να τεστάρεις τους κομπλεξικούς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Άν και δεν έχω τεράστιο πρόβλημα, εδώ και μήνες όμως σκέφτομαι για σιδεράκια.Το θέμα μου βέβαια είναι οτι είμαι 22 και κομπλάρω λίγο.
Σας φαίνεται παράξενο ή απωθητικό ξέρω γω να φοράει ένας ενήλικας σιδεράκια?

Ούτε στο ελάχιστο! Και μάλλον από τους περισσότερους κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Θενκς παιδιά, όταν βάλω θα επιστρέψω να πω κι γω την εμπειρία μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Όταν είχα εγώ σιδεράκια και πήγα στην ορθοδοντικό για το μηνιαίο τσεκ απ, θυμάμαι που μετά από μένα είχε ραντεβού μια γιαγιούλα γύρω στα 65 με 70...Οπότε ποτέ δεν είναι αργά ;)

Υ.Γ. Τα μασελάκια τα φορούσα για περίπου 3 χρόνια αφότου έβγαλα τα σιδεράκια. Βέβαια μόνο βράδυ ή καμιά φορά που ήμουν σπίτι και δεν είχα να πάω κάπου. Σταμάτησα να τα φοράω επειδή είχαν γίνει λίγο αηδιαστικά μετά από τόσα χρόνια :P
Μέχρι στιγμής μια χαρά διατηρούνται τα δόντια μου. Αν και μου είχε βάλει από την εσωτερική πλευρά ένα συρματάκι σε φάση για να διατηρηθούν τουλάχιστον ίσια τα μπροστά. Πιάνει από τον ένα κυνόδοντα μέχρι τον άλλο αντίστοιχα πάνω και κάτω. Το έχετε κι εσείς αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ναι μου το πανε κι εμένα αυτό για το συρματάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αν και μου είχε βάλει από την εσωτερική πλευρά ένα συρματάκι σε φάση για να διατηρηθούν τουλάχιστον ίσια τα μπροστά. Πιάνει από τον ένα κυνόδοντα μέχρι τον άλλο αντίστοιχα πάνω και κάτω. Το έχετε κι εσείς αυτό;

Το έχω κι εγώ αυτό το συρματάκι και στα πάνω και στα κάτω δόντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μετα απο καθε αποκατασταση των δοντιων και αφοτου ισιωσουν και βγαλεις τα σιδερακια ,ακολουθει η λεγομενη "συγκρατηση".
Ειδαλιως αργα ή γρηγορα στραβωνουν παλι.
Αυτο που ξερω ειναι το μασελακι ηταν παλια,τωρα εδω και αρκετα χρονια υπαρχει και η λυση που σου κολλανε ενα συρμα απο μεσα.
(εγω με αυτη τη προοπτικη τα ξαναεβαλα στα 33,καθως μασελακι δεν υπαρχει περιπτωση να το φοραω)
Ομως γιατι αναφερετε το μασελακι,δεν σας μιλησε κανεις για το συρμα?Το οποιο ειναι κλασεις ανωτερο προσωπικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ βασικά έχω και το συρματάκι στην μέσα πλευρά των δοντιών αλλά και τα aligners (τα οποία φοράω όποτε το θυμηθώ). Θέλω να πω πως το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Απλά όταν μου κόλλησε τα συρματάκια, κάτι έκανε στα aligners και τα μορφοποίησε ώστε να μπορούν να κάθονται στα δόντια, διαφορετικά "έβρισκαν" στο συρματάκι και δεν εφάρμοζαν καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ βασικά έχω και το συρματάκι στην μέσα πλευρά των δοντιών αλλά και τα aligners (τα οποία φοράω όποτε το θυμηθώ). Θέλω να πω πως το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Απλά όταν μου κόλλησε τα συρματάκια, κάτι έκανε στα aligners και τα μορφοποίησε ώστε να μπορούν να κάθονται στα δόντια, διαφορετικά "έβρισκαν" στο συρματάκι και δεν εφάρμοζαν καλά.
Tι εννοεις το ενα δεν αναιρει το αλλο.Οταν εχεις κολλημενο συρμα απο μεσα ,εχεις μονιμη συγκρατηση και δεν χρειαζετε το μασελακι.Καθως αυτη τη δουλεια κανει αλλιως τι στο κολλαν.
Ετσι ξερω εγω,τωρα αν ισχυει κατι αλλο δεν νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Tι εννοεις το ενα δεν αναιρει το αλλο.Οταν εχεις κολλημενο συρμα απο μεσα ,εχεις μονιμη συγκρατηση και δεν χρειαζετε το μασελακι.Καθως αυτη τη δουλεια κανει αλλιως τι στο κολλαν.
Ετσι ξερω εγω,τωρα αν ισχυει κατι αλλο δεν νομιζω.

Ναι, αλλά το σύρμα είναι για να συγκρατεί τα μπροστινά δόντια(από κυνόδοντα σε κυνόδοντα). Τα μασελάκια τα φοράς για να μπορέσουν να διατηρηθούν όσο το δυνατό πιο ίσια όλα τα δόντια, ιδιαίτερα τα πίσω που δεν τα συγκρατεί κάποιο σύρμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εννοώ πως μπορεί κάποιος να έχει και τα δύο. Όταν μου κόλλησε τα συρματάκια θεώρησα κι εγώ πως τα aligners θα ήταν πλέον περιττά αλλά ο ορθοδοντικός μου συνέστησε να συνεχίσω να τα φοράω. Άρα κάποιος λόγος υπάρχει, δε νομίζω να μου είπε να τα φοράω για την πλάκα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Tι εννοεις το ενα δεν αναιρει το αλλο.Οταν εχεις κολλημενο συρμα απο μεσα ,εχεις μονιμη συγκρατηση και δεν χρειαζετε το μασελακι.Καθως αυτη τη δουλεια κανει αλλιως τι στο κολλαν.
Ετσι ξερω εγω,τωρα αν ισχυει κατι αλλο δεν νομιζω.

Not true. Είχα ξαναγράψει και παλιότερα ότι όταν έβγαλα τα σιδεράκια μου έβαλε πάνω/κάτω συρματάκι και μου έδωσε και μασελάκι, το οποίο δεν φόρεσα ούτε μία φορά. Τα κάτω δεν έχουν κουνηθεί 8 χρόνια τώρα, αλλά στα δύο πάνω μπροστινά το ένα έχει μετακινηθεί ελάχιστα. Οπότε το συρματάκι από μόνο του δεν φτάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Θενκς παιδιά, όταν βάλω θα επιστρέψω να πω κι γω την εμπειρία μου:P
εγώ έβαλα στα 19 τα διάφανα που είναι πιο διακριτικά και για κάποιο διάστημα είχα και μασελάκι
στην αρχή ήταν κάπως γιατί το να φοράει τώρα ένας μαντράχαλος σε αυτη την ηλικία σιδεράκια είναι κάπως.
αλλα με σωστή πειθαρχία τελικά έγινε τέλεια δουλειά και δεν το μετάνιωσα καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
εγώ έβαλα στα 19 τα διάφανα που είναι πιο διακριτικά και για κάποιο διάστημα είχα και μασελάκι
στην αρχή ήταν κάπως γιατί το να φοράει τώρα ένας μαντράχαλος σε αυτη την ηλικία σιδεράκια είναι κάπως.
αλλα με σωστή πειθαρχία τελικά έγινε τέλεια δουλειά και δεν το μετάνιωσα καθόλου!

Πόσο καιρό τα φορούσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σύρμα/μασελάκια για πόσα χρόνια παραμένει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ έβαλα για 9 μήνες σιδεράκια στα 13 μου, και μετά η ορθοδοντικός μου έδωσε μασελάκι το οποίο έπρεπε για 1 χρόνο να το φοράω κάθε μέρα (ακόμα και στον ύπνο), για τα επόμενα 2 να το φοράω 2-3 φορές την βδομάδα (όχι στον ύπνο), και μετά ως τα 18 να το φοράω 1 φορά το μήνα όλη μέρα.
Το πρώτο κομμάτι (τον έναν χρόνο συνεχόμενα), το έκανα αδιαμαρτύρητα και με ευλάβεια. Ευτυχώς δεν πολυφαίνονταν και δεν με δούλευαν στο σχολείο, απλά δεν μπορούσα να φάω (έπρεπε να πάω στην τουαλέτα, να το βγάλω, να φάω, και να πάω να το ξαναβάλω, και έφευγε το διάλειμμα). :(

Κάπου στα 15 το καταχώνιασα και δεν ξέρω πού βρίσκεται και τι κάνει πλέον... :hehe:
Θυμάμαι κάπου στα 17 το είχα ξαναβρεί και αφού το έπλυνα πολύ πολύ καλά είπα να το δοκιμάσω αλλά δεν έμπαινε. Νομίζω είχαν μεγαλώσει τα δόντια μου πάντως γιατί δεν ταίριαζαν με το μέγεθος του καλουπιού. Ούτως ή άλλως σιδεράκια φόρεσα όχι γιατί είχα στραβά δόντια, αλλά γιατί έπρεπε η άνω γνάθος να μετακινηθεί προς τα μέσα.
Τώρα με τους άνω φρονιμίτες να βγαίνουν και να πιέζουν, πρέπει να στραβώνουν λίγο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!
Υπάρχει κάποιος που απλά έχει βάλει ναρθηκες για να διορθώσει κάποιο πρόβλημα που είχε και δεν έβαλε σιδεράκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εμένα δεν μου είχε βάλει κανένα σύρμα, ούτε στα πάνω ούτε στα κάτω δόντια. Εχει περάσει ένας χρόνος+ από τότε που τα έβγαλα και δεν είναι όπως ήταν την πρώτη μέρα. Δεν ξέρω γιατί δεν έβαλε το σύρμα, μόνο μασελάκια μου είχε δώσει, μάλλον θα περίμενε πως θα τα φοράω σε καθημερινή βάση. Ισως να θεώρησε πως είναι εντάξει; Ποιος ξέρει.. άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top