• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Αυτό σε εμένα μπήκε μόνο στην άνω γνάθο. Για αυτό και μασελάκι έχω μόνο στην κάτω γνάθο αλλά είναι απλά σπαστικό. Οδοντικό νήμα by the way δεν χρησιμοποίησα ποτέ.
Εγώ το ξεκίνησα όταν φόρεσα σιδεράκια και μου έγινε συνήθεια. Πλέον αν δε χρησιμοποιήσω νιώθω ότι δεν είναι αρκετά καθαρά.

Προσωπικά με κούρασε το συρματακι και γι'αυτό σκέφτομαι να βάλω μασελάκι.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Ναι, μάλλον είναι underbite, αλλά μόνο σ’ένα δόντι.
Η θέση των δοντιών άλλαξε πάνω ή κάτω; Και προς τα που; Κοιτάνε και αυτά πιο πίσω από τα κάτω; Γιατί δεν ξέρω είναι η αλήθεια αν μπορεί να θεωρηθεί underbite ακόμη. Εμένα ξεκίνησε από ένα και έχει αλλάξει η θέση όλων των πάνω και κοιτάνε προς τα μπροστά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Εγώ το ξεκίνησα όταν φόρεσα σιδεράκια και μου έγινε συνήθεια. Πλέον αν δε χρησιμοποιήσω νιώθω ότι δεν είναι αρκετά καθαρά.

Προσωπικά με κούρασε το συρματακι και γι'αυτό σκέφτομαι να βάλω μασελάκι.
μη διαλύσεις τη ζωή σου πλζ χδ. Άκουσε με.

Αλλά οδοντικό νήμα το ακούω συχνά τελευταία και το σκέφτομαι και εγώ.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Η θέση των δοντιών άλλαξε πάνω ή κάτω; Και προς τα που; Κοιτάνε και αυτά πιο πίσω από τα κάτω;
Τα κάτω έχουν αλλάξει κυρίως. Δυο-τρία από τα κάτω πηγαίνουν προς τα πίσω και ο κυνόδοντας γυρίζει προς τα μεσα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Oh? Πρώτη φορά το ακούω, την έννοια εννοώ. Το έψαξα μόλις. Και εγώ νομίζω αλλά πολύ λίγο, προς τα δεξιά.
Τώρα βρηκα ότι υπάρχει ως όρος. Επιτέλους, δηλαδή, γιατί όταν το περιγραφω σε άλλους δε βγάζω και πολυ νόημα :lol:. Εμένα η μεσαία γραμμή πάει προς τα δεξιά κατά μισό δόντι.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σιδεράκια έβαλα γιατί είχα στραβά δόντια παιδί αλλά πραγματικά το θεωρώ τη πιο άθλια κίνηση έβερ. Πλέον πάνε χρόνια που τα έχω βγάλει αλλά έχω εγκλωβιστεί με ένα νυχτερινό αδιάφανο μασελάκι ύπνου που πρέπει αναγκαστικά να το φοράς τα βράδια αν δεν θες να γυρίζουν στις αρχικές τους θέσεις τα δόντια σου και να χαλάσει η δουλειά.
Εγώ είχα σύρμα, αλλα στα πάνω έφυγε όταν μετακόμισα εξωτερικό και δεν ασχολήθηκα να το ξαναβάλω. Προφανές αποτέλεσμα ξαναστραβωσαν κ τωρα κάνω και 2η θεραπεία, με invisalign αυτή τη φορά. Οπότε φορά το μασελακι και μη παραπονιεσαι και πολύ :/
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία και από άλλους που ρώτησα, πριν ξεκινήσει η θεραπεία κανείς ορθοδοντικός δε λέει ότι τα δόντια τείνουν να επιστρέψουν στην παλιά τους θέση. Επίσης, ο εκτιμώμενος χρόνος που δίνουν είναι πάντα μικρότερος από τον πραγματικό.
Κουτοπονηριές...
Εμένα μου είχαν πει 1 χρόνο και εφτασα 1,5 και ακόμα δεν τελείωσα. Όσοι βάλουν να υπολογίζουν παραπάνω χρόνο.
 

Stratouorc

Νεοφερμένος

Ο Stratouorc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι αυτό τον καιρό να φτιάξω επιτέλους τα δόντια μου (32 χρονών πλέον). Είχα διαβάσει για την μέθοδο του fastbracers turbo (όπως μου το εξήγησε ο γιατρός) όπου σε 7 μήνες θα είχα τελειώσει την θεραπεία. Θα ήθελα να ρωτήσω αξίζει αυτή η μέθοδος είναι αποτελεσματική; Διορθώνει μόνο το αισθητικό κομμάτι ή γενικά όλο το πρόβλημα που υπάρχει στις γνάθους; Επίσης για την μέθοδο invisalign τι άποψη έχετε;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι αυτό τον καιρό να φτιάξω επιτέλους τα δόντια μου (32 χρονών πλέον). Είχα διαβάσει για την μέθοδο του fastbracers turbo (όπως μου το εξήγησε ο γιατρός) όπου σε 7 μήνες θα είχα τελειώσει την θεραπεία. Θα ήθελα να ρωτήσω αξίζει αυτή η μέθοδος είναι αποτελεσματική; Διορθώνει μόνο το αισθητικό κομμάτι ή γενικά όλο το πρόβλημα που υπάρχει στις γνάθους; Επίσης για την μέθοδο invisalign τι άποψη έχετε;
Τα fastbraces απο λιγο που διάβασα συνήθως εστιάζουν στο αισθητικό κομμάτι, χωρίς αυτο να σημαίνει οτι δε μπορούν να φτιάξουν τα υπόλοιπα ορθοδοντικα προβλήματα. Γενικά δε με πολυεπεισε σαν προσέγγιση.
Μιας και μιλάς για αυτα και invisalign, οδοντίατρος στα πρότεινε ή ορθοδοντικος;

Invisalign είναι καλή εναλλακτική, αν και οι περιορισμοί σε σχέση με τα συμβατικά είναι μεγαλύτεροι. Ο ορθοδοντικος θα σου αν ταιριάζει στη περίπτωσή σου ή όχι.
Το καλο με τα invisalign, περα απο το αισθητικό, είναι πως δε χρειάζεται να πηγαινεις και συχνά στον ορθοδοντικο. Το κακο είναι οτι απο τη μερα που θα σου σκανναρουν τα δοντια, θελει κανα μηνα μέχρι να έρθουν τα μασελακια. Και αν θες διορθώσεις στο τελος (regiments) ή χάσεις κάποιο πρέπει να ξαναγίνει σκανναρισμα + παραγγελία αρα παει άλλος ενας μηνας χαμένος. Ποσο μαλλον αν χρειαστείς και 2η φορα διορθώσεις.

Προσωπικά αν το οικονομικό δεν ήταν θεμα, θα πήγαινα σε γλωσσικά > invisalign > κλασικά
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Έχουμε κάνει ορθοδοντική θεραπεία και εγώ παλιά και οι δυο γιοι μου και πολλοί φίλοι τους και έχουμε μιλήσει με πολλούς ορθοδοντικούς.
Τα παιδιά έκαναν μια θεραπεία σαν αυτό που περιγράφετε παραπάνω το fastbraces. Δεν ξέρω ακριβώς αν ονομάζεται έτσι, αλλά απ όσα διάβασα, ταιριάζει.
Παιδιά, τα δόντια επανέρχονται στην αρχική τους θέση, αν δεν υπάρει χώρος στο στόμα και αλληλοπιέζονται και αν δεν κάνεις σωστά την <<αποθεραπεία>>.

Στον μεγάλο, είχε πει ο ορθοδοντικός, όταν θα βγουν οι φρονιμήτες να τους κάνει εξαγωγή, γιατί η στοματική κοιλότητα δεν τους χωρά. Δεν το έκανε. Τα κάτω δόντια ξαναστράβωσαν. Ευτυχώς, για καλή του τυχη, του λείπει ένας φρονιμήτης πάνω και χώρεσαν τα πάνω και δε στράβωσαν. Δηλ ο φρονιμήτης υπάρχει στο ούλο, αλλά είναι ατροφικός και κατά πάσα πιθανότητα δε θα βγει.

Το ίδιο έχουν πάθει και άλλοι φίλοι των παιδιών μου. ¨Οσοι έχουν κάνει εξαγωγές δοντιών, ανάλογα με τις οδηγίες των γιατρών τους, έχουν σώσει την ισιάδα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα δόντια στραβωνουν όταν δεν φοράς τα μασελακια τουλάχιστον 2-3 φορές την βδομαδα ή δεν έχεις μόνιμο σύρμα να τα κρατάει στην θέση τους.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Τα δόντια στραβωνουν όταν δεν φοράς τα μασελακια τουλάχιστον 2-3 φορές την βδομαδα ή δεν έχεις μόνιμο σύρμα να τα κρατάει στην θέση τους.
ο γιατρός είχε δώσει αναλυτικές οδηγίες και η αποθεραπεία διέρκεσε όσο και η θεραπεία.
Δηλ, όταν βγήκαν τα <<σιδεράκια>> φόρεσαν μασελάκια. Τους πρώτους 2 μήνες περίπου τα φορούσαν πολλές ώρες και σφιχτά. Έπειτα χαλάρωναν. Επειτα τα φορούσαν αραιότερα. Το τελευταίο τρίμηνο τα φορούσαν 2 φορές την εβδομάδα. Κάπως έτσι ήταν , ακριβώς δε θυμάμαι.
Όμως ένας ορθοδοντικός είχε πει, θυμάμαι, πως όσο και να τα προσέξουμε, λόγω του ότι τα δόντια πλέον δεν είναι πολύ σφιχτά, γιατί δεν τρώμε πια ωμό σκληρό κρέας, αυτά είναι χαλαρά. Έτσι πάντα έχουν την τάση να επιστρέψουν στη θέση που τα όρισε η φύση. Αν πιέζονται κιόλας από στενότητα, χειροτερεύει η κατάσταση.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ο γιατρός είχε δώσει αναλυτικές οδηγίες και η αποθεραπεία διέρκεσε όσο και η θεραπεία.
Δηλ, όταν βγήκαν τα <<σιδεράκια>> φόρεσαν μασελάκια. Τους πρώτους 2 μήνες περίπου τα φορούσαν πολλές ώρες και σφιχτά. Έπειτα χαλάρωναν. Επειτα τα φορούσαν αραιότερα. Το τελευταίο τρίμηνο τα φορούσαν 2 φορές την εβδομάδα. Κάπως έτσι ήταν , ακριβώς δε θυμάμαι.
Όμως ένας ορθοδοντικός είχε πει, θυμάμαι, πως όσο και να τα προσέξουμε, λόγω του ότι τα δόντια πλέον δεν είναι πολύ σφιχτά, γιατί δεν τρώμε πια ωμό σκληρό κρέας, αυτά είναι χαλαρά. Έτσι πάντα έχουν την τάση να επιστρέψουν στη θέση που τα όρισε η φύση. Αν πιέζονται κιόλας από στενότητα, χειροτερεύει η κατάσταση.
Ο δικός μου ορθοδοντικός μου όταν έβγαλα τα σιδεράκια μου είπε να φοράω τα μασελακια όλη μέρα 24/7 για 6 μήνες νομίζω και έκτοτε κάθε βράδυ. Δεν έχουν μετατοπιστεί μέχρι στιγμής
 

akis_95

Νεοφερμένος

Ο akis_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μάγκες καλησπέρα.Θα μπορούσατε όσοι είστε απο αθήνα να μου συστήσετε κάποιον ορθοδοντικό(έχω αρκετά πολύπλοκο θέμα και θέλω να είναι αρκετά καλός).
 
Top