• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοστατική Υπόταση

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Η αδερφή σου deselene είχε μάλλον σιδηποπενική αναιμία (η πιο συχνή αναιμία, ειδικά στις γυναίκες).
Υπόταση είναι πίεση κάτω του φυσιολογικού που είναι μέχρι 13/8 χοντρικά.
Όταν βρω χρόνο θα γράψω καναδυό λόγια παραπάνω εδώ.
Να συμπληρώσω μόνο ότι η ορθοστατική υπόταση είναι σύμπτωμα, δεν είναι ασθένεια.

Χμμμ αναιμία ναι ρε.!! πώπω πως τα μπέρδεψα. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!

Αυτό για την ορθοστατική υπόταση και εγώ αυτό έχω καταλάβει τόσο καιρό

Αλλά νομίζω ότι έχεις αναιμία δεν έχεις και υπόταση?? Η έλειψη σιδήρου γενικά δημιουργεί ένα πρόβλημα στην πίεση του αίματος. Δλδ αυτό είχα καταλάβει με την αδερφή μου και όσα μου είχαν εξηγήσει για μένα η παθολόγοι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Η ορθοστατικη υποταση αν τα ξερω καλα ειναι η ζαλαδα που νιωθει καποιος οταν σηκωνεται αποτομα. Δεν εχει σχεση με λιποθυμιες μετα απο ωρα ορθοστασιας και τετοια. Εχω κι εγω ορθοστατικη υποταση η οποια απ'ο,τι καταλαβα απ'αυτα που γραψατε εχει αμεση σχεση με τη σιδεροπενικη αναιμια την οποια εχω επισης, αλλα καμια βελτιωση με σιδηρο δεν ειδσ οσο επαιρνα, το ιδιο χαλι ηταν. Λενε οτι το να φας κατι αλμυρο αμεσως μολις νιωσεις οτι μαυριζει το συμπαν σε βοηθαει, αλλα ποιος βλεπει την τυφλα του εκεινη την ωρα :p Ειναι πολυ δυσαρεστο παντως, ειδικα αν εισαι σε εξωτερικο χωρο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ πάντως την έχω συνηθίσει ποια. Δηλαδή αντιδρώ όπως θα σκόνταφτα στο δρόμο. Στο αυτόματο!
Πάντως η ορθοστατική υπόταση εγώ πιστεύω ότι περισσότερη σχέση έχει με την ακίνητη ορθοστασία παρά με το σήκωμα!
Κάτσε πρέπει να ρωτήσω ένα φίλο μου γιατρό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Απλά πιθανά και λόγω ύψους 1.95 αν σηκωθώ απότομα παίζει να έχω πόνους στο κεφάλι για λίγο και κάτι σαν σκοτοδύνη και απλά πρέπει να σταματήσω ακίνητος να κάνει reboot ο εγκέφαλος!!


Κι εγω το παθαινω αυτο, αλλα αποκλειεται να ειναι λογω υψους. Εκτος αν συμβαινει και σε ανθρωπους με "ελειψη υψους" :confused: :P.
Εγω εχω πολυ χαμηλο σιδηρο και μου εχουν πει οτι εκει οφειλονται αυτα τα συμπτωματα. :worry:

Δεν ξερω παντως.. ο καθε γιατρος λεει και τα δικα του. :mad:
(Δεν πιστευω να εχουμε κανεναν γιατρο εδω μεσα και να παρεξηγηθει.. Αυτος θα ειναι σιγουρα εξαιρεση. :) :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Σε σιδηροπενική αναιμία δεν αλλάζει η ποσότητα του αίματος για να έχει κάποιος υπόταση.Αλλάζει η "ποιότητα" τοιυ αίματος και δε μπορεί να μεταφέρει το ίδιο καλά το οξυγόνο.Γι'αυτό και είναι πιο ευαίσθητος ο οργανισμός κάποιου με αναιμία στις αλλαγές τις κατανομής του αίματος, όπως πχ όταν κάποιος από ξαπλωμένος σηκώνεται απότομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
η ορθοστατική υπόταση είναι σύμπτωμα, δεν είναι ασθένεια.

faith..σύμπτωμα τίνος; δλδ μπορει να προκαλεσει κάτι αλλο βραχυπροθεσμα ή μακροπροθεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς να μου πει τι ακριβώς κάνουν σε μία εξέταση που λέγεται tilt test;
Έχει σχέση με την μέτρηση της πίεσης σε διάφορες θέσεις, αλλά διάβασα κάπου ότι μπορεί να χρειαστεί να σου χορηγήσουν αμέσως φάρμακο κατα τη διάρκειά της, γι αυτό και σου βάζουν αυτό το πραγματάκι στη φλέβα. Θα φρικάρω
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHRISTOS_KAPI

Νεοφερμένος

Ο CHRISTOS_KAPI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ σήμερα είμαι χάλια, νιώθω σαν άρρωστος με κομάρες,ψήνομαι, αλλά δεν έχω καθόλου πυρετό και σκέφτηκα να μετρήσω την πίεση μου..ήταν 10 και 6..λίγο κάτω από το φυσιολογικό..αλλά είχα ανεβασμένους σφυγμούς οπότε έψαξα στο google για πληροφορίες βρήκα το site αυτό,διάβασα τι λέτε και θα 'θελα να σας ενημερώσω περί πίεσης και τύφλωσης όταν σηκώνεστε, πχ βρήκα αυτό το χρήσιμο site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Και εγώ πολλές φορές όταν σηκώνομαι απότομα δεν βλέπω...αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα επανέρχεται η όραση. Τι σημαίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σημαίνει ότι δεν πρέπει να σηκώνεσαι απότομα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι δείγμα υπογλυκαιμίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τσούκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σημαίνει ότι δεν πρέπει να σηκώνεσαι απότομα :)
Εννοώ..τι γίνεται και συμβαίνει αυτό;
Αυτό δεν είναι δείγμα υπογλυκαιμίας;
Δεν ξέρω! Πιο πιθανό μου φαίνεται να σχετίζεται με αναιμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Το παθαίνω συνέχεια! Δεν το έχω ψάξει αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό. Απλά μαυρίζουν τα πάντα για λίγα δευτερόλεπτα και ζαλίζομαι ελαφρά, όταν σηκώνομαι απότομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εμένα πάντως γιατρός μου έχει πει ότι οφείλεται στην έλλειψη σιδήρου. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εμένα πάντως γιατρός μου έχει πει ότι οφείλεται στην έλλειψη σιδήρου. :worry:

Πολύ πιθανό γιατί και εγώ έχω αναιμία.

Απλά προσωπικά αναρωτιέμαι τι συμβαίνει αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Όταν σηκωνόμαστε τα αγγεία του σώματος για να τραβήξουν το αίμα προς τα πάνω για να ισοβαθμήσουν την βαρυτική έλξη (η οποία αυξάνεται απότομα όταν το σώμα από οριζόντια θέση πάει σε κάθετη) συσσπώνται. Αυτό γίνεται φυσιολογικά για να ισοσκελιστεί η μείωση της πίεσης του αίματος που θα συναίβενε.

Όταν αργήσει αυτό το αντανακλαστικό έχουμε συμπτώματα υπότασης που κάποια από αυτά είναι και αυτά που είπατε πάνω. Όταν τα αγγεία προσαρμοστούν στην νέα κατάσταση τα συμπτώματα σταματάνε.


Γιατί συμβαίνει σε σας αυτό και όχι σε άλλους;

Χαμηλή πίεση
Από που προέχεται αυτό ;
δε ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το χω παθει κι εγω μια φορα. Ημουν ξαπλωμενη πολλες ωρες και σηκωθηκα να κανω μπανιο. Η ζεστη του νερου με ζαλισε. Ευτυχως δεν ημουν μονη στο σπιτι αλλιως παιζει να χα πεσει στην μπανιερα. Θολωσαν ολα, σφυριζαν τα αυτια μου, πιεζοταν το στηθος μου. Φωναξα και μετα δε θυμαμαι τιποτα!
Εφταιγε που σηκωθηκα αποτομα και το καυτο νερο. Η πιεση μου μετα ηταν μια χαρα..
Συμβαινει, δεν ειναι κατι σοβαρο, προσοχη ομως οταν ζαλιζεστε να καθεστε μην πεσετε κ χτυπησετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Όταν σηκωνόμαστε τα αγγεία του σώματος για να τραβήξουν το αίμα προς τα πάνω για να ισοβαθμήσουν την βαρυτική έλξη (η οποία αυξάνεται απότομα όταν το σώμα από οριζόντια θέση πάει σε κάθετη) συσσπώνται. Αυτό γίνεται φυσιολογικά για να ισοσκελιστεί η μείωση της πίεσης του αίματος που θα συναίβενε.

Όταν αργήσει αυτό το αντανακλαστικό έχουμε συμπτώματα υπότασης που κάποια από αυτά είναι και αυτά που είπατε πάνω. Όταν τα αγγεία προσαρμοστούν στην νέα κατάσταση τα συμπτώματα σταματάνε.


Γιατί συμβαίνει σε σας αυτό και όχι σε άλλους;
Χαμηλή πίεση
Από που προέχεται αυτό ;
δε ξέρω
Μπράβο φωκο του παρελθόντος καλα τα είπες .
Όμως μικρε φωκο έπρεπε να πεις οτι πρεπει να γινετσι ένας καρδιολογικός έλεγχος , Σίδηρος -φεριτίνη ειδικά στα κορίτσια , θυρεοειδή και μια γενική αίματος και βσσικο βιοχημικό με κοντόγραμμα και σάκχαρο . Εφόσον ειναι καλα συτα δίνουμε οδηγίες γις ορθοστατικη υπόταση
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Σήμερα πήγα στην σχολή και με το που κατέβηκα από το λεωφορείο, απλά έπεσα χωρίς να σκονταψω, ζαλιζομουν από πριν γιατί γινόταν χαμός στο λεωφορείο.. πρώτη φορά στην ζωή μου το παθαίνω αυτό, πάλι καλά ήταν ένα αγόρι μπροστά και με πήγε πάνω. Το θέμα είναι ότι έφαγα πριν πάω, δεν ήμουν νηστική, δεν ξέρω τι με έπιασε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top