• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοστατική Υπόταση

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Τι γνωρίζετε επί του θέματος; Θεωρητικά το έχω ψάξει στο νετ, απλά ήθελα και καμιά προσωπικη γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ένας φίλος μου πολλές φορές όταν ξαπλώνει και σηκωθεί απότομα νοιώθει ζαλάδα και "χάνεται", δλδ αρχίζει να μν βλέπει καλά και τέτοια. Μετά κάθεται για λίγο και του περνάει.
Κάτι ανάλογο είναι αυτό που ρωτάς? Απ' όσο μου χει πει αυτό έχει να κάνει και με την πίεση. Είναι αρκετά ψηλός και επηρεάζει και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Άμα σηκώνεσαι απότομα απ'τον ύπνο το παθαίνεις αυτό.Σε όλους γίνεται maik85;)Αυτό που λέει το evouli απ'όσο ξέρω είναι αρρώστια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εμένα θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για το θέμα μιας και μου έχουν συμβεί κάποια περιστατικά που ο πατέρας μου μου είπε οτι ίσως είναι ορθοστατική υπόταση. Πχ στο δημοτικό μια φορά δεν άντεξα στον αγιασμό την ορθοστασία και σχεδόν λιποθύμησα και γενικά δεν άντεχα τους αγιασμούς όσο πήγαινα σχολείο γιατί απο ένα σημείο και πέρα ένιωθα ζαλάδα λόγω της ορθποστασίας. Και τώρα, αν μείνω αρκετή ώρα όρθια αρχίζω και ζαλίζομαι λίγο ή αν σηκωθώ απότομα απο το κρεβάτι... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κι εμένα θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για το θέμα μιας και μου έχουν συμβεί κάποια περιστατικά που ο πατέρας μου μου είπε οτι ίσως είναι ορθοστατική υπόταση. Πχ στο δημοτικό μια φορά δεν άντεξα στον αγιασμό την ορθοστασία και σχεδόν λιποθύμησα και γενικά δεν άντεχα τους αγιασμούς όσο πήγαινα σχολείο γιατί απο ένα σημείο και πέρα ένιωθα ζαλάδα λόγω της ορθποστασίας. Και τώρα, αν μείνω αρκετή ώρα όρθια αρχίζω και ζαλίζομαι λίγο ή αν σηκωθώ απότομα απο το κρεβάτι... :hmm:

Το πιο πιθανό είναι να έχεις υπόταση.Μικρό είναι το ενδεχόμενο να έχεις υπέρταση(υπάρχει κίνδυνος αν πίνεις καφέδες και γενικά προσλαμβάνεις καφείνη).Θα πρέπει να μετρήσει κάποιος την πίεση σου και αν την βρει χαμηλή,θα πρέπει να προσλαμβάνεις μεγαλύτερη ποσότητα αλατιού(αλατισμένες ελιές,πατατάκια κτλ).

EDIT: Εφόσον έχεις τάση για λποθυμία και δεν ζαλίζεσαι λίγο όταν σηκώνεσαι έχεις υπόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Με βαση αυτα που ξερω η ορθοστατικη υποταση εμφανιζεται οταν σηκωθουμε αποτομα ορθιοι μετα απο ωρα ξαπλωμενοι η' καθισμενοι. Οταν σηκωθουμε μεγαλο ποσοστο του αιματος μετακινειται προς τα κατω ακρα με αποτελεσμα να δημιουργουνται ζαλαδες, αισθημα δυσφοριας κτλ.(νομιζω οτι συχνα σε καποιους μαυριζει για λιγο ο κοσμος γυρω τους- συγνωμη για την εκφραση:redface: ).
Απ' οτι ξερω ειναι φυσιολογικο φαινομενο και μαλιστα πολυ συχνο. Δεν νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Το πιο πιθανό είναι να έχεις υπόταση.Μικρό είναι το ενδεχόμενο να έχεις υπέρταση(υπάρχει κίνδυνος αν πίνεις καφέδες και γενικά προσλαμβάνεις καφείνη).Θα πρέπει να μετρήσει κάποιος την πίεση σου και αν την βρει χαμηλή,θα πρέπει να προσλαμβάνεις μεγαλύτερη ποσότητα αλατιού(αλατισμένες ελιές,πατατάκια κτλ).

EDIT: Εφόσον έχεις τάση για λποθυμία και δεν ζαλίζεσαι λίγο όταν σηκώνεσαι έχεις υπόταση.

Τάση γι λιποθυμία έχω αν μείνω ΠΟΛΛΗ ώρα όρθια, και γενικά όσο περισσότερη ώρα μένω όρθια τόσο χειρότερα νιώθω απο ένα σημείο και πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Μέτρησε την πίεση σου και αν είναι χαμηλή να αυξήσειςς την πρόσληψη αλατιού με διάφορες τροφές.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Μέτρησε την πίεση σου και αν είναι χαμηλή να αυξήσειςς την πρόσληψη αλατιού με διάφορες τροφές.

:)
Έτσι ίσως βγάλει κυτταρίτιδα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Έτσι ίσως βγάλει κυτταρίτιδα:P

Δεν θα πρέπει να υπερβάλλει με την ποσότητα αλατιού.Να έχει μια φυσιολογική πίεση ώστε να μην ζαλίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παλιά που την είχα μετρήσει ήταν αρκετά φυσιολογική και μάλιστα όταν είχα νεύρα ανέβαινε αρκετά, ειδικά η μικρή. Αλάτι τρώω αρκετό, μη φοβάσαι :P
Και δεν έχω και κυτταρίτιδα :P Μόνο κάτι ραγάδες :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Κάνε μια γενική εξέταση αίματος μήπως οφείλεται σε άλλους παράγοντες (π.χ χαμηλό ζάχαρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έκανα πριν κάτι μήνες και το μόνο που μου βρήκαν είναι έλλειψη φολικού οξέως και ελαφρώς αυξημένη ολική χοληστερίνη (αν κ μου είπαν να μην ανησυχώ για το δεύτερο γιατί αυτή που ήταν αυξημένη ήταν η λεγόμενη "καλή" χοληστερίνη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Να τρως αρκετά πράσινα λαχανικά (πολύ καλές πηγές φολικού οξέος)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα, προτιμώ τα κίτρινα χαπάκια που μου έδωσε η γιατρός (αν και συνέχεια τα ξεχνάω γμτ) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αν δεν μπορείς τα λαχανικά οκ.Αλλά να ξέρεις πως είναι πολύ καλύτερα να λύνεις κάθε πρόβλημα υγείας με φυσικό τρόπο παρά να στρέφεσαι σε θεραπευτική αγωγή.(εφόσον τα αποτελέσματα είναι τα ίδια και το πρόβλημα αντιμετωπίζεται και από τις δύο μεθόδους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είναι οτι δεν τα μπορώ, είναι οτι δεν μπορώ να κάθομαι να μαγειρεύω. Αν μου τύχει μου αρέσουν αρκετά τα χόρτα βραστά ή σαλάτες με μαρούλι (ακόμα και σκέτο με ξύδι και αλάτι). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πχ στο δημοτικό μια φορά δεν άντεξα στον αγιασμό την ορθοστασία και σχεδόν λιποθύμησα και γενικά δεν άντεχα τους αγιασμούς όσο πήγαινα σχολείο γιατί απο ένα σημείο και πέρα ένιωθα ζαλάδα λόγω της ορθποστασίας.

Mήπως πρέπει να το ψάξεις αυτό με τους αγιασμούς???? Πχ μια επίσκεψη για τα κακά δαιμόνια :P:P:P

Τώρα όσο για τις ζαλάδες, επειδη έχω 3 αδερφές(ναι και ζω ακόμη:D), είχαν τέτοια προβλήματα και κοιτούσαν τον αιματοκρίτη τους και τον σίδηρο -μπορεί να ναι και το ίδιο πράγμα δεν είμαι σίγουρος-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Λοιπόν να σας πω γιατί έχω ορθοστατική υπόταση,ενώ η αδερφή μου υπόταση.
Λοιπόν αν τα ξέρω καλά!
Η υπόταση χαρακτηρίζεται από την έλλειψη σιδήρου που μπορεί να φανεί από μια εξέταση αίματος με αιματοκρίτη. Οι παθολόγοι ξέρουν γιαυτό και αν έχεις σε ταίζουν για κάποιο διάστημα σίδηρο και είσαι γενικά κομπλέ!!! Η αδερφή μου δηλαδή αυτή την θεραπεία ακολούθησε. Το κατάλαβε όταν τράβηξε κάτι χλωμιάσεις και λυποθυμίες όντας όρθια πολύ ώρα!

Εγώ από την άλλη από εξετάσεις δεν έχω πρόβλημα σιδήρου. δλδ δεν έχω υπόταση. Απλά πιθανά και λόγω ύψους 1.95 αν σηκωθώ απότομα παίζει να έχω πόνους στο κεφάλι για λίγο και κάτι σαν σκοτοδύνη και απλά πρέπει να σταματήσω ακίνητος να κάνει reboot ο εγκέφαλος!! Η αδερφή μου αυτό δεν το παθαίνει. Από την άλλη όμως έχω και μεγάλο πρόβλημα να κάτσω πολύ ώρα ακίνητος όρθιος. Αυτό το θυμάμαι από μικρός όταν η μάνα που έραβε με έβαζε να κάτσω ακίνητος και το μισούσα. Την παραμικρή κίνηση να έχω δεν με ενοχλεί στο εγκέφαλο η ορθοστασία σε αντίθεση με την αδερφή μου που γενικά έχει πρόβλημα με την πολύωρη ορθοστασία!

Εγώ όμως αν με κρατήσεις ακίνητο θα τα δω όλα κολυόμενα. Μια φορά έχω φτάσει στο σημείο να μην βλέπω αλλά μια πορτοκαλάδα τα διόρθωσε όλα. Γενικά όπως και η αδερφή μου όσο απομακρυνθήκαμε από την εφηβεία τα συμπτώματα μειώθηκαν αλλά γνωρίζουμε την αδυναμία μας. Εγώ ας πούμε στη θητεία το γνώριζα αλλά ευτυχώς δεν τέσταρα αν πέφτω σαν το κοτόπουλο (έτσι μας λέγαν).

Πάντως εγώ ξέρω ότι έχω προδιάθεση για υπογλυκαιμία που συμβάλει πολύ στο πρόβλημα της ορθοστατικής υπότασης! Γενικά αν είσαι και αφάγωτος το φαινόμενο πολλαπλασιάζεται πολύ. Πάντως εγώ κάποια φάση τσαντίστηκα με το να τρέχω στο περίπτερο για σοκολάτα όποτε το σώμα μου δεν ήθελε και είπα οχι ρε θα φτάσω στον προορισμό μου χωρίς εξωτερική παρέμβαση ούτε ξεκούραση. Μετά από ένα χρόνο τα φαινόμενα μειώθηκαν στο ελάχιστο.

πάντως το πρόβλημα στην ακίνητη ορθοστασία είναι και ψυχολογικό! Εγώ νιώθω ότι ζορίζομαι και λές και βράζω από μέσα από το κακό μου και με έβλεπα σε ένα θερμογράφο θα έλεγες ότι μια τρελή πυρκαγιά ανεβαίνει προς τα πάνω από κάτω. Αλλά επειδή έχω τραβήξει διάφορα, πιστεύω ότι το σώμα μου και χωρίς αντιδρά λόγω ψυχολογίας. Ίσως γιαυτό και στην θητεία να μην χρειάστηκε να πέσω σε αντίθεση με άλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Η αδερφή σου deselene είχε μάλλον σιδηποπενική αναιμία (η πιο συχνή αναιμία, ειδικά στις γυναίκες).
Υπόταση είναι πίεση κάτω του φυσιολογικού που είναι μέχρι 13/8 χοντρικά.
Όταν βρω χρόνο θα γράψω καναδυό λόγια παραπάνω εδώ.
Να συμπληρώσω μόνο ότι η ορθοστατική υπόταση είναι σύμπτωμα, δεν είναι ασθένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top