Ο Βουλευτής Μπογδάνος και τα κιλά της Μαλτέζας στην Eurovision

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δύο έχω παρατηρήσει:

1) Το body shaming υπάρχει μόνο στις εύσωμες και όχι στις αδύνατες. Είναι ένα θέμα. Μην της πεις "χοντρή" θα πέσουν να σε φάνε, αν την πεις "κοκκαλιάρα" είναι Παρασκευή.

2) Οι μόνες που προωθούν τα μότο "αγάπα το σώμα σου", "είσαι τέλεια, μην ακούς κανέναν" και τα αντίστοιχα hashtags (βλέπε instagram) είναι πάντα οι εύσωμες, ποτέ οι αδύνατες.

Πρέπει να υπάρχει μια εξήγηση σε αυτά...
Δεν ισχύει τίποτα απ' τα 2 αλλά δε πειράζει, υγεία.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,489 μηνύματα.
Μόνος σου τα αναφέρεις. Υπάρχουν χώρες που δεν τις εκπροσωπούν καν οι ημεδαποί πολίτες. Είναι ντροπή αυτό το πράγμα. Η Σουηδία το έχει κάνει πολλές φορές στο παρελθόν. Νεοταξική ατζέντα είναι κάθε τι που επιχειρεί την πληθυσμιακή αλλαγή της Ευρώπης και πολεμά την Ευρωπαϊκή φυλή όπως βλέπουμε να γίνεται παντού. Ακόμα και η eurovision συμβάλλει σε όλο αυτό το έργο.

Έχω δει 1-2 διαγωνισμούς πάντως ( όχι ολόκληρους βέβαια ) αλλά κυρίως τα περισσότερα τραγούδια τα ακούω μετά στο youtube μπας και βρω κανένα καλό. Γνωρίζω για την σαπίλα στην οποία έχει επέλθει ο διαγωνισμός.
Από τους 39 καλλιτέχνες φέτος, οι 6-7 δεν είναι ημεδαποί; Και από αυτούς η μια είναι η Τσαγκρινού που είναι Ελληνίδα και οι άλλοι νόμιμοι πολίτες της χώρας που ζουν στην χώρα που εκπροσωπούν όλη τους την ζωή. Αλλά οκει, πες ότι έχεις το γνωστό σου κόλλημα. Θες να τρέχει ντόπιο αίμα, χαζομάρα, αλλά ξέρω εγώ ας το προσπεράσουμε για να δεις ότι δεν ξες τι λες. Από τα τόσα και τόσα που πρεσβεύει ο θεσμός σε ενοχλεί ένα; Και αυτό συνεπάγεται σε σαπίλα; Όλα τα άλλα που ανέφερα για τις θετικές αξίες και τις πολιτισμικές αναφορές τα προσπέρασες. Ακόμα και από την φετινή, τα 3 πρώτα τραγούδια ήταν όλα στις εθνικές τους γλώσσες και γενικά η παράδοση που αναζητάς εκτιμάται από τους φανς.

Επειδή γενικά βλέπω ότι κάνουμε κύκλους, όποτε θες μπορούμε να το συζητήσουμε και στο τσατ, να μην λέμε και τα ίδια κάθε φορά
 

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Απόλυτο δίκιο έχει ο Μπογδάνος στην προκειμένη περίπτωση. Όταν μια γυναίκα ή ένας άντρας είναι χοντρή/χοντρός σημαίνει ότι χλαπακιαζει και κάνει καταδρομικές στο ψυγείο συχνότερα από ότι αθλείται. Είναι αντιαισθητικο και προπάντων κακό για την υγεία. Κάντε μήνυση και στα ανσασερ που θεωρούν ότι το μέσο ανθρώπινο βάρος είναι τα 75 κιλά...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απόλυτο δίκιο έχει ο Μπογδάνος στην προκειμένη περίπτωση. Όταν μια γυναίκα ή ένας άντρας είναι χοντρή/χοντρός σημαίνει ότι χλαπακιαζει και κάνει καταδρομικές στο ψυγείο συχνότερα από ότι αθλείται. Είναι αντιαισθητικο και προπάντων κακό για την υγεία. Κάντε μήνυση και στα ανσασερ που θεωρούν ότι το μέσο ανθρώπινο βάρος είναι τα 75 κιλά...
Εξαιρετικός τρόπος να απλοποιήσεις τραγικά ένα πολύ πιο σύνθετο σύνθετο πράγμα. Πως διάολο παίρνετε πτυχία ιατρικής ήθελα να ξερα...
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ενταξει η τραγουδιστρια της Μαλτας ειναι Χ κιλα πανω απο το κανονικο.Ο Μπογδανος ποσα εκατοστα κοντυτερος ειναι απο το κανονικο;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Όταν βλέπεις κάτι που σου φαίνεται "παράξενο" και το αποκαλείς "διαφορετικό", τότε εσύ είσαι το πρόβλημα και η αιτία όλου αυτού του ρατσισμού.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Δύο έχω παρατηρήσει:

1) Το body shaming υπάρχει μόνο στις εύσωμες και όχι στις αδύνατες. Είναι ένα θέμα. Μην της πεις "χοντρή" θα πέσουν να σε φάνε, αν την πεις "κοκκαλιάρα" είναι Παρασκευή.

2) Οι μόνες που προωθούν τα μότο "αγάπα το σώμα σου", "είσαι τέλεια, μην ακούς κανέναν" και τα αντίστοιχα hashtags (βλέπε instagram) είναι πάντα οι εύσωμες, ποτέ οι αδύνατες.

Πρέπει να υπάρχει μια εξήγηση σε αυτά...
Ουτε καν. Πως φαίνεται οτι μενετε στα κουτάκια που προωθούν τα σοσιαλ μίντια και το ψευτοπολιτικαλ κορρεκτ της νεολαίας. Πως φαίνεται ότι δεν έχετε ιδέα από άλλες.μορφές body shaming- σε θέματα διατροφής, ανορεξικά/ορθορεκτικά/βουλημικά τρυπακια ,bullying και ψυχικες ασθένειες γύρω απο αυτό.

Για να το γενικεύσουμε και λιγο αντίστροφα.

Την ωραιοποίηση του αδύνατου και καχεκτικού ποιος την έχει ανάγει ως πρότυπο; Η μόδα ανα δεκαετίες μήπως; Η κοινωνική αποδοχη; Η ανάγκη των εταιριών να αναδείξουν το skinny σώμα;
Ώπα εδω γιατι κανένας δε λέει κάτι; Γνωρίσατε αγόρια και κοπέλες που βιώνουν την ανάγκη της υποταγής στο skinny πρότυπο και της ταυτόχρονης ντροπής μπροστα στον καθρέφτη;

Μα όχι δε χρειάζεται κίνημα για τους αδύνατους. Οι αδύνατοι ειναι φυσει ωραιοποιημένοι. Οπότε προφανώς ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τους στοχοποιεί.


Keep in mind:ακριβώς επειδή εξυμνήθηκε για δεκαετίες ολόκληρες το αστεράκι του skinny σωματότυπου και η αρρωστημένη εμμονή με τον έλεγχο, προφανώς οδηγήθηκε η κατάσταση στο άλλο άκρο.


Επειδή παλαιότερα δε γινόταν λόγος για τις περιπτώσεις αυτές δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και δε μαστίζουν εξίσου τους νεόυς.

Ναί,ήλθε το στυλακι τυπου Kardashian για να καταστήσει σαφές πως οι καμπύλες και το περα απο το συνηθισμένο πλαίσιο σωματικό βάρος, δε θα έπρεπε να είναι καν μεμπτό. Να αφορά τον κάθε άνθρωπο για τον εαυτό του και μόνο.

Αλήθεια δεν κατανοώ πως αποφασίζει ο καθε άκυρος για το πως θα νιώθει κανεις άνετα με.το σώμα του; Από την στιγμή που είναι κάποιος υγιής και λειτουργικότατος , γιατί να δώσει λογαριασμό σε άλλους.

Η δε Παπαρίζου είναι η Παπαρίζου, θα θιχτεί από το κομπλεξικό κίνημα των αρχικομπλεξικών για τη μεσαιωνική κριτική τους; Απέδειξε ευγενικά.και η ίδια πως έχει αυτοπεποίθηση για να κάνει ό,τι γουστάρει. Πάντα ο καθένας θα λέει κατι άλλωστε.

Τίθεται εδω ομως ένα ερώτημα. Για τις πιο εύσωμες κοπέλες υγιεις κατα τ άλλα , που δεν έχουν τη δόξα και τ όνομα της Παπαρίζου για να μένουν αυθεντικές. Αυτές ποιός τις στηρίζει; Νομίζετε μένει σταθεροποιημένη η αυτοπεποίθηση ενός ανθρώπου χωρις να στηρίζεται κάπως;

Αφού φαίνεται πόσο απαίδευτος είναι ο κόσμος σε θέματα διατροφικών διαταραχών με ψυχογενείς προεκτάσεις, εννοείται πως εδραιώνονται "χαζο"κινήματα για να.ενθαρρύνουν καθε περιθωριοποιημένο ατομο.
Αφού δεν εκπαιδευόμαστε τυπικά , ας υπάρχει μια άτυπη στήριξη.

Σιχάθηκε η ψυχή μου τα κομπλεξικά.της κοινωνίας και τα όρια της διαφορετικότητας. Μεσαιωνική σκατοχωρα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Μ' αρέσει πάρα πολύ όταν ανοίγονται θέματα που κάνουν τζις σε ορισμένους και οι περισσότεροι βγάζουν νύχια και στολίζουν με επίθετα τους συνφορουμήτες. Έχω όρεξη σήμερα!​

Σε συνέντευξή του, ο Βουλευτής Κωνσταντίνος Μπογδάνος δήλωσε "Μου φαίνεται ότι δεν είναι πλέον σαφές αν η Eurovision είναι ένας διαγωνισμός τραγουδιού ή ένας διαγωνισμός διαφορετικότητας. Μου άρεσε το τραγούδι της Μάλτας αλλά με ενοχλεί το γεγονός ότι προβάλλει περισσότερο το γεγονός ότι έχει 80 κιλά παραπάνω από το κανονικό και φοβάμαι κιόλας ότι η Eurovision γενικώς έχει αρχίσει να γίνεται ένα show, στο οποίο στο τέλος, η πραγματική μάχη θα είναι μεταξύ εκείνων που έχουν κατέβει για να τραγουδήσουν και εκείνων που έχουν κατέβει για να "δειχτούν" ως κάτι το διαφορετικό. "Γεια σας. 'Έχω πέος και μούσι". Οκ φίλε, μπράβο".

Αναφέρεται γι' αυτήν την εμφάνιση

Τσουζει η αληθεια παιδια.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Ελλάδα είναι ενα μεγάλο χωριό.
Η χώρα του μπάτσου και του δημοσιογράφου.
Και δε, του Μπουρδάνου και του Φουρθιώτη.
Απορώ γιατι τα λόγια αυτών γίνονται σημεία συζήτησης.

Για τον συγκεκριμένο μάλιστα το κόμπλεξ του για την δική του εμφάνιση ειναι παρα πάνω απο έκδηλο.

Πάντως όπως μπορώ να διακρίνω, και όπως είναι φυσικό και επόμενο οι ίδιοι που είχατε εκπληκτικές απόψεις στα θέματα για τον βιασμό ή την έκτρωση έχετε εκπληκτικές απόψεις και εδώ.
Πασχίζετε να μπείτε σε ενα κουτάκι ή να βάλετε τους άλλους σε ένα κουτάκι.
Γράφετε αηδίες για να νιώσετε ασφαλείς πίσω απο τα δικά σας κόμπλεξ.
Και οταν κάποιος κάνει backfire κατευθείαν έχετε ένα κουτάκι για αυτόν (βλ. sjw) γιατι αν τον κατατάξετε εκεί δεν θα χρειαστεί να τον αντιμετωπίσετε.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως όλα αυτά δείχνουν πράγματα για εσάς και προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί για το πως θα με χαρακτηρίσετε.
Ο κόσμος που ασχολείται με τόσο μικρά πράγματα και δε που ασχολείται με τους άλλους για εμένα είναι οι παραφυάδες του (όποιου) πολιτισμού σας έχει απομείνει εκεί.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Επίσης όσοι σχολιάσατε επικριτικά πως διατηρείται μόνο το bodyshaming για ευσωμους: Αναζητήστε λίγο στα σοσιαλ μίντια τις χιλιάδες σελίδες που προωθούν σαν πρότυπο τα ανορεξικά μοντέλα, διατροφικά πρότυπα, λανθασμένες ωραιοποίησεις, ανθυγιεινές -και καταπιεσμένα κουτάκια μέσα στα οποία οφείλει να ενταχθεί ένας ανθρωπος.
Τσεκάρετε όλα οσα αφορούν το άλλο άκρο της κατάστασης και μορφωθείτε γύρω από το πλαίσιο διατροφή-γυμναστική-υγεία-κριτική στον καθένα.

Ψυχοεκπαιδεύστε επίσης λίγο τους εαυτούς σας και συνειδητοποιήστε πως πίσω απο την κριτική οποιουδήποτε διαφορετικού -και μη- ανθρώπου, κρύβεται ένας άνθρωπος με κομπλεξ που απλώς αναζητά τρόπους να καλύψει τα.κενά του, δείχνοντας τους αλλους με το δάχτυλο.

Εντωμεταξύ εέχει αρκετη πλάκα που τρωγόμαστε.για δισεπίλυτα κοινωνικά.ζητήματα,την στιγμή που οι δημοσιογράφοι ψοφάνε για το κλικάρισμα της θεματολογίας τους. :P

Καλό είναι όσο κ αν εθνικιστικά λατρεύουμε τη χώρα μας,να δεχόμαστε μαζί και τις κακές πτυχές της.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό είναι όσο κ αν εθνικιστικά λατρεύουμε τη χώρα μας,να δεχόμαστε μαζί και τις κακές πτυχές της.
Οχι ρε, Πας μη ελλην βάρβαρος, πατρίς θρησκεία οικογένεια, εθνικισμός-αυτοσκοπός, οι αλβανοί εχουν χαμηλό iq, ο Τράμπ ήταν καλός ηγέτης , γαμώ τους sjw και να πεθάνουν οι χοντροί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Καλό είναι όσο κ αν εθνικιστικά λατρεύουμε τη χώρα μας,να δεχόμαστε μαζί και τις κακές πτυχές της.
Αμα ειναι μεσαιονικη σκατοχωρα η Ελλαδα οι γειτονες μας πως πρεπει να χαρακτηριστουν?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αμα ειναι μεσαιονικη σκατοχωρα η Ελλαδα οι γειτονες μας πως πρεπει να χαρακτηριστουν?

Συγχώρα με αλλά στην προκειμένη περίπτωση σχολιάζουμε ελληνικά "δημοσιογραφικά" δεδομένα. Το να συγκρινόμαστε με τους γειιτονές μας ,για να νιώσουμε λιγότερο άσχημα, δε βελτιώνει την κατάσταση.
Συγγνωμη αλλα κοιτάζω τη μαυρίλα που επικρατεί σε στοιχειώδη κοινωνικά θέματα. Στη χώρα μου για αρχή. Αυτό βιώνω , αυτό και κρίνω.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Συγχώρα με αλλά στην προκειμένη περίπτωση σχολιάζουμε ελληνικά "δημοσιογραφικά" δεδομένα. Το να συγκρινόμαστε με τους γειιτονές μας ,για να νιώσουμε λιγότερο άσχημα, δε βελτιώνει την κατάσταση.
Συγγνωμη αλλα κοιτάζω τη μαυρίλα που επικρατεί σε στοιχειώδη κοινωνικά θέματα. Στη χώρα μου για αρχή. Αυτό βιώνω , αυτό και κρίνω.
Μωρε υπαρχει μαυριλα αλλα ο χαρακτηρισμος ειναι τελειως αστοχος.Προσοχη σε τι λεμε γιατι εκτειθομαστε.Και ναι ο καραφλας εχει δικιο στην αλλαγη ταυτοτητας της γιουροβιζιον.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
ο Έλλην είναι με κεφαλαίο. Ο αλβανός είναι αλβανός. Δε θα αλλάξουμε τώρα τις απόψεις μας.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Το αλβανοί που επίσης το έγραψα με μικρό δεν το διόρθωσες.
Δε το προσεξα σορρυ
ο Έλλην είναι με κεφαλαίο. Ο αλβανός είναι αλβανός. Δε θα αλλάξουμε τώρα τις απόψεις μας.
Δικες σου ρατσιστικες ιδεοληψιες, οχι δικες μου
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Μωρε υπαρχει μαυριλα αλλα ο χαρακτηρισμος ειναι τελειως αστοχος.Προσοχη σε τι λεμε γιατι εκτειθομαστε.Και ναι ο καραφλας εχει δικιο στην αλλαγη ταυτοτητας της γιουροβιζιον.
Χρήση του όρου μεσαιωνικός : το αποδίδω ως μαυριλ χωρις ιχνος προόδου.
Σκατο-χωρα: χαρακτηρισμός που προσιδιάζει σε κάτι άχρηστο,απόβλητο ( ; )
Κάπως σκατοθέμα μου φάνηκε το όλο θέμα της "δημοσιογραφίας". Γι αυτό.
Ξεκάθαρη απόδοση όρων. Τώρα αν θιχτήκατε με συγχωρείτε αλλά τα κακως κειμενα πρέπει να τ αποδεχτούμε καποια στιγμή για τη χώρα μας. Όσο κ αν την αγαπάμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top