Ο Θάνατος του George Floyd

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,054 μηνύματα.
Δε το αξίζει; Άλλωστε αυτός σκότωσε κάποιον άδικα και έλεγε ψέματα για αυτό
Όχι, δεν πιστεύω στον εκδικητικό χαρακτήρα της ποινής αλλά στον σωφρονιστικό της.

Ωστόσο ερωτώ ξανά. Θα το ευχοσουν αυτό για κάθε δολοφόνο;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Όχι, δεν πιστεύω στον εκδικητικό χαρακτήρα της ποινής αλλά στον σωφρονιστικό της.

Ωστόσο ερωτώ ξανά. Θα το ευχοσουν αυτό για κάθε δολοφόνο;
Γιατί ρωτάς; Επειδή αντι να κανει τη δουλειά του σκότωσε;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,054 μηνύματα.
Γιατί ρωτάς; Επειδή αντι να κανει τη δουλειά του σκότωσε;
Δεν νοιάζομαι καθόλου για αυτόν, ένας κοινός εγκληματίας είναι που ευτυχώς πήρε την ποινή που του άξιζε. Με νοιάζει όμως το δικό σου σκεπτικό και το αν τα λες αυτά λόγω κάποιας ευαισθησίας ή όχι. Ξαναρωτώ, θα το ευχοσουν αυτό για κάθε δολοφόνο; Περιμένω μια ξεκάθαρη απάντηση.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιάννη, αυτή την ερώτηση εσύ τη κάνεις για κάθε δολοφόνο; ;)
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
Εδώ ο άλλος πέθανε άδικα με γονατιά στο λαιμο(ασφυξία—>ο,τι χειρότερο) και καποιοι αναρωτιούνται από ιδεολογικη εγκεφαλομαλάκυνση αν ο θάνατος πρέπει να θεωρείται «σημαντικός» η όχι ανάλογα με το ιδεολογικό χρωμα του δολοφόνου. Ποσό σκατοψυχιά ρε π@@στη μου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,054 μηνύματα.
Γιάννη, αυτή την ερώτηση εσύ τη κάνεις για κάθε δολοφόνο; ;)
Αν γίνει η παραπάνω διατύπωση τότε ναι θα την κάνω. Για να γίνει μια ερώτηση πρέπει να υπάρχει και μια τοποθέτηση.


Νομίζω μια χαρά καταδίκασα το γεγονός και τον φονιά, η ερώτηση μου πάει καθαρά για διευκρίνιση προς τον τρόπο διατύπωσης του Αλκοολικού. Οπότε όλα αυτά που πάτε τώρα να περάσετε εσείς τα παιδιά της αριστεράς για να βγει και καλά ότι θέλω να μειώσω την σημασία του θανάτου ενός Αφροαμερικανού είναι καθαρά μέρος της φαντασίας σας. Έχετε πάει την προπαγάνδα σε άλλα επίπεδα εδώ μέσα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν γίνει η παραπάνω διατύπωση τότε ναι θα την κάνω. Για να γίνει μια ερώτηση πρέπει να υπάρχει και μια τοποθέτηση.

Νομίζω μια χαρά καταδίκασα το γεγονός και τον φονιά, η ερώτηση μου πάει καθαρά για διευκρίνιση προς τον τρόπο διατύπωσης του Αλκοολικού. Οπότε όλα αυτά που πάτε τώρα να περάσετε εσείς τα παιδιά της αριστεράς για να βγει και καλά ότι θέλω να μειώσω την σημασία του θανάτου ενός Αφροαμερικανού είναι καθαρά μέρος της φαντασίας σας. Έχετε πάει την προπαγάνδα σε άλλα επίπεδα εδώ μέσα.
Χμ δηλαδή ποιος ήταν ο σκοπός της ερώτησης; Από αυτά που είπες εγώ κατάλαβα πως θεωρείς την τοποθέτηση του @Ανώνυμος Αλκοολικός ακραία και πως δε θα πρέπει να εκδικούμαστε. Όπως άλλωστε είπες:
Όχι, δεν πιστεύω στον εκδικητικό χαρακτήρα της ποινής αλλά στον σωφρονιστικό της.
Ωστόσο ερωτώ ξανά. Θα το ευχοσουν αυτό για κάθε δολοφόνο;
Πάμε να δούμε τώρα τι έχει ευχηθεί ο @giannhs2001 για έναν άλλο δολοφόνο :)
Μία να ικανοποιηθούν τα αιτήματα των Τούρκων για συνεκμετάλλευση του Αιγαίου. Μία τα αιτήματα των μουσουλμάνων για Σαρίες μία τα αιτήματα των μπαχαλάκηδων υποστηρικτών αστείων ιδεολογιών. Τι ανθελληνισμός είναι αυτός;

Τι θα πει να ικανοποιηθούν τα αιτήματα ενός φονιά; Τόσο πολύ πρέπει να ξεπέσει το ελληνικό κράτος;
Ας πάθει. Τα καθάρματα αξίζουν τα χειρότερα. Άλλωστε στις Ελληνικές φυλακές να σωφρονιστεί δεν πρόκειται.
@giannhs2001 θα τα ευχόσουν αυτά για κάθε δολοφόνο; :)
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, δεν πιστεύω στον εκδικητικό χαρακτήρα της ποινής αλλά στον σωφρονιστικό της.

Ωστόσο ερωτώ ξανά. Θα το ευχοσουν αυτό για κάθε δολοφόνο;
Εσύ θα πίστευες το ίδιο αν ο Floyd ήταν συγγενικό σου πρόσωπο;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αν γίνει η παραπάνω διατύπωση τότε ναι θα την κάνω. Για να γίνει μια ερώτηση πρέπει να υπάρχει και μια τοποθέτηση.


Νομίζω μια χαρά καταδίκασα το γεγονός και τον φονιά, η ερώτηση μου πάει καθαρά για διευκρίνιση προς τον τρόπο διατύπωσης του Αλκοολικού. Οπότε όλα αυτά που πάτε τώρα να περάσετε εσείς τα παιδιά της αριστεράς για να βγει και καλά ότι θέλω να μειώσω την σημασία του θανάτου ενός Αφροαμερικανού είναι καθαρά μέρος της φαντασίας σας. Έχετε πάει την προπαγάνδα σε άλλα επίπεδα εδώ μέσα.
Μήπως είστε όλοι λίγο γραφικοί ;

Σε κάθε σκηνικό όλοι θα πουν ότι καταδικάζουν κάτι , αλλά η πραγματική ενόχληση τελικά που δείχνει ο κάθε ένας σε κάθε συμβάν είναι ότι τον συμφέρει .
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Να πεθάνει σε ένα στενό κελί - ΑΥΤΑ -
Εσύ δεν ήσουν που έλεγες για τον κουφοντίνα ότι πλέων ως καταδικασμένος έχει δικαιώματα, δεν τον βλέπεις ως δολοφόνο αλλά ως κρατούμενο με δικαιώματα, και ότι η κυβέρνηση πρέπει να του κάνει τα χατίρια?
Σε κάθε σκηνικό όλοι θα πουν ότι καταδικάζουν κάτι , αλλά η πραγματική ενόχληση τελικά που δείχνει ο κάθε ένας σε κάθε συμβάν είναι ότι τον συμφέρει .
μεγάλη αλήθεια
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,054 μηνύματα.
Χμ δηλαδή ποιος ήταν ο σκοπός της ερώτησης; Από αυτά που είπες εγώ κατάλαβα πως θεωρείς την τοποθέτηση του @Ανώνυμος Αλκοολικός ακραία και πως δε θα πρέπει να εκδικούμαστε. Όπως άλλωστε είπες:

Πάμε να δούμε τώρα τι έχει ευχηθεί ο @giannhs2001 για έναν άλλο δολοφόνο :)


@giannhs2001 θα τα ευχόσουν αυτά για κάθε δολοφόνο; :)
Όχι. Αυτό είναι τύφλωση από ιδεολογικό φανατισμό. Έβλεπα τον Κουφοντινα περισσότερο σαν ακροαριστερο τρομοκράτη παρά σαν κρατούμενο. Αν έχεις δει αλλά μηνύματα μετέπειτα θα δεις ότι είχα αναιρέσει αυτά που έγραφα στην αρχή και έγραφα ξεκάθαρα πως αν δικαιούται κάτι τέτοιο καλό είναι να το έχει. Βέβαια αυτά δεν τα υπολόγισες γιατί δεν βοηθούν την προπαγάνδα σου. Ο λόγος που το είπα στον Ανώνυμο είναι ακριβώς αυτό που είπε ο Gaspar. Προσπάθησα να τον οδηγήσω μόνο του προς τα εκεί αλλά υποχώρησε και δεν απάντησε ποτέ.

Εσύ θα πίστευες το ίδιο αν ο Floyd ήταν συγγενικό σου πρόσωπο;
Όχι. Όταν επρόκειτο για συγγενικό μας πρόσωπο κανένας δεν βλέπει καθαρά γιατί έχουμε την θέληση για εκδίκηση. Για αυτό έχει προνοήσει ο ανθρώπινος πολιτισμός και έτσι οι συγγενείς του θύματος ή το ίδιο το θύμα δεν έχει δικαίωμα στο να αποφασίζει την ποινή του θύτη έτσι ώστε να υπάρχει ψυχραιμία. Πράγμα που κρίνω ως τέρμα σωστό. Απεχθάνομαι την θανατική καταδίκη.

Σε κάθε σκηνικό όλοι θα πουν ότι καταδικάζουν κάτι , αλλά η πραγματική ενόχληση τελικά που δείχνει ο κάθε ένας σε κάθε συμβάν είναι ότι τον συμφέρει .
Αν θες να πιστέψεις την άρτια δομημένη αριστερή προπαγάνδα then it's okay. Αλλά εξαρχής νομίζω έθεσα το ζήτημα στα γραφόμενα του Αλκοολικού και όχι σε κάτι γενικό. Δεν κατάλαβα καν γιατί ενεπλάκησαν οι υπόλοιποι. Απλά βρήκαν ευκαιρία μάλλον για να προκαλέσουν λίγο ντραμα. Τώρα αν θέλετε να πιστεύετε ότι προσπαθώ να μειώσω τον θάνατο ενός ανθρώπου επειδή έκανα μια απλή ερώτηση για να δω το σκεπτικό του Αλκοολικού, οκ πάσο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι. Αυτό είναι τύφλωση από ιδεολογικό φανατισμό. Έβλεπα τον Κουφοντινα περισσότερο σαν ακροαριστερο τρομοκράτη παρά σαν κρατούμενο. Αν έχεις δει αλλά μηνύματα μετέπειτα θα δεις ότι είχα αναιρέσει αυτά που έγραφα στην αρχή και έγραφα ξεκάθαρα πως αν δικαιούται κάτι τέτοιο καλό είναι να το έχει. Βέβαια αυτά δεν τα υπολόγισες γιατί δεν βοηθούν την προπαγάνδα σου.
Μάλιστα, θετικό αυτό αλλά μη μου το φορτώνεις σαν δική μου προπαγάνδα, δηλαδή νταξει :P εδώ δε μπορώ καν να εντοπίσω τα μηνύματα που λες ότι αναιρείς όσα παρέθεσα. Μπορείς να με κατατοπίσεις; Γιατί το μόνο που βρήκα είναι αυτό:
Το θέμα είναι ότι η μεταγωγή του πρέπει να γίνει. Καλύτερα μια φαινομενική μεθοδευμένη οπισθοχώρηση στα αιτήματα των αροαριστερών ( ναι γιατί θα ικανοποιηθούν μαζί με τους απλούς αριστερούς και αυτοί που λένε πως ο Κουφοντίνας είναι φυλακισμένος για τα πιστεύω του και οχι για τις πράξεις του ) παρά να ψοφήσει και ηρωοποιηθεί όπως αναφέρει και ο Nihilist. Το να γίνει ήρωας ένας τρομοκράτης, κατά συρροήν δολοφόνος είναι τουλάχιστον επικίνδυνο.
όπου κάθε άλλο παρά αναιρείς, θα έλεγα επιβεβαιώνεις τη λογική των προηγούμενων μηνυμάτων σου, αφού ναι μεν λες να ικανοποιηθεί το αίτημα αλλά μόνο προσχηματικά και μικροπολιτικά. Η στάση σου απέναντι στο δολοφόνο είναι η ίδια. Πού είναι λοιπόν αυτά τα μηνύματα; Έχεις όντως αναιρέσει αυτή τη στάση;

Για να ξεκαθαρίσω τη στάση μου, διαφωνώ με τους περισσότερους σε αυτό το θρεντ, έχω μια σταθερή θέση ανεξαρτήτως εγκληματία πως πρέπει να τηρήσει την ποινή, την σκληρή ποινή που ορθώς πρέπει να του επιβληθεί από το νόμο και να προφυλαχθούν τα δικαιώματά του ως κρατούμενος. Όπως ως κρατούμενος λογίζεται και ο Κουφοντίνας κ.ο.κ.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εσύ δεν ήσουν που έλεγες για τον κουφοντίνα ότι πλέων ως καταδικασμένος έχει δικαιώματα, δεν τον βλέπεις ως δολοφόνο αλλά ως κρατούμενο με δικαιώματα, και ότι η κυβέρνηση πρέπει να του κάνει τα χατίρια?
Εγώ είπα οτι ειναι ένας κρατούμενος στη φυλακή όπως και ο άλλος.
Δλδ τι δε θέλω ο κουφοντίνας να πεθάνει στη φυλακή (να μείνει μέσα εκεί) που εσύ σκόπιμα παρερμηνεύεις τα λόγια μου;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Εγώ είπα οτι ειναι ένας κρατούμενος στη φυλακή όπως και ο άλλος.
Δλδ τι δε θέλω ο κουφοντίνας να πεθάνει στη φυλακή (να μείνει μέσα εκεί) που εσύ σκόπιμα παρερμηνεύεις τα λόγια μου;

Φονιας Φλοιντ = Να πεθάνει σε ένα στενό κελί - ΑΥΤΑ -

Κουφοντίνας =
Δε βλέπω κάποιον επικύνδινο
Δε βλέπω κανεναν δολοφονο, αλλα βλεπω κρατος δολοφονο
Οι φυλακες κορυδαλου ειναι αγροτικες φυλακες και πρεπει να παει στις φυλακες στις οποιες προήλθε δηλαδη Κορυδαλλο εδω ένας δικηγόρος τα λέει μια χαρά

Α ρε ένδοξο ΠΑΣΟΚ που μας χρειάζεται!!!
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Φονιας Φλοιντ = Να πεθάνει σε ένα στενό κελί - ΑΥΤΑ -

Κουφοντίνας =
Δε βλέπω κάποιον επικύνδινο
Δε βλέπω κανεναν δολοφονο, αλλα βλεπω κρατος δολοφονο
Οι φυλακες κορυδαλου ειναι αγροτικες φυλακες και πρεπει να παει στις φυλακες στις οποιες προήλθε δηλαδη Κορυδαλλο εδω ένας δικηγόρος τα λέει μια χαρά

Α ρε ένδοξο ΠΑΣΟΚ που μας χρειάζεται!!!
Είπα στην υπόθεση κουφοντινα το βλέπω σαν κρατούμενο γιατί έτσι λέει ο Σ.Κ. και το νομικό πλαίσιο.
Τι δε καταλαβαίνεις;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,054 μηνύματα.
όπου κάθε άλλο παρά αναιρείς, θα έλεγα επιβεβαιώνεις τη λογική των προηγούμενων μηνυμάτων σου, αφού ναι μεν λες να ικανοποιηθεί το αίτημα αλλά μόνο προσχηματικά και μικροπολιτικά. Η στάση σου απέναντι στο δολοφόνο είναι η ίδια. Πού είναι λοιπόν αυτά τα μηνύματα; Έχεις όντως αναιρέσει αυτή τη στάση;
Λέω πως αυτό ρεαλιστικά βοηθάει την ΝΔ. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν ήταν ο Κουφοντίνας σαν προσωπικότητα δεν θα γίνονταν πορείες. Οπότε ναι ο θάνατος του Κουφοντίνα ήταν εθνικός κίνδυνος γιατί θα καίγονταν τα πάντα και κανένας προφανώς δεν θα έμπαινε στον κόπο να το αποτρέψει από αυτές τις αντεθνικές κυβερνήσεις. Εγώ το έγραψα ξεκάθαρα, εφόσον το δικαιούται κάτι πρέπει το κράτος δικαίου να του το παρέχει. Ασχέτως το ποιος είναι ο εγκληματίας και τι έκανε.
Για να ξεκαθαρίσω τη στάση μου, διαφωνώ με τους περισσότερους σε αυτό το θρεντ, έχω μια σταθερή θέση ανεξαρτήτως εγκληματία πως πρέπει να τηρήσει την ποινή, την σκληρή ποινή που ορθώς πρέπει να του επιβληθεί από το νόμο και να προφυλαχθούν τα δικαιώματά του ως κρατούμενος. Όπως ως κρατούμενος λογίζεται και ο Κουφοντίνας κ.ο.κ.
Ακριβώς την ίδια λογική έχω και εγώ για αυτό ρώτησα. Καμία σχέση με τις έμμεσες κατηγορίες που μου προσήχθησαν αδίκως ότι ουσιαστικά λυπάμαι τον δολοφόνο επειδή το θύμα του ήταν μαύρος και κάτι τέτοια εμετικά που εμμέσως μου ρίχνατε. Ο Αλκοολικός είχε τηρήσει στάση υπέρ του Κουφοντίνα ενώ εδώ τον βλέπουμε να εύχεται θανάτους σε έναν καταδικασμένο πια. Έτσι με ειρωνική διάθεση προσπαθούσα να τον κάνω να φτάσει εκεί. Αφού εύχεσαι θάνατο για αυτόν γιατί όχι για όλους; Τώρα τι καταλάβατε εσείς ή μάλλον τι θέλατε να καταλάβετε από αυτά που έγραψα είναι άλλη ιστορία.

Υ.Γ. Επειδή ήξερα ότι θα πάρει τέτοια τροπή από το πρώτο μήνυμα μου είχα αναφέρει ότι είναι ένας κοινώς εγκληματίας και χαίρομαι που καταδικάστηκε. Αλλά εννοείται αυτό δεν έπιανε μία μπροστά στον οργανωμένο μηχανισμό προπαγάνδας.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,197 μηνύματα.
Καταναγκαστικα εργα αξιζουν στον αστυνομικο και για την αποτροπαια πραξη του και επειδη εδωσε πατημα στο κινημα blm και τους ακροαριστερους χρηματοδοτες του να ριξουν τον Τραμπ με φαιδρες κατηγοριες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top