Ο έρωτας άργησε μία μέρα... αρκεί η αγάπη;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξέθαμα θέματος. Πείτε μας την γνώμη σας. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά αν κατάλαβα καλά το θέμα είναι αν από τη στιγμή που αρχίζει μια σχέση είσαι ερωτευμένος ή όχι, κι αν δεν είσαι τι κάνεις;:worry:

Γουέλ, λίγες σχέσεις αρχίζουν με τρελό πάθος από τη πρώτη στιγμή. :confused:
Νομίζω αρχικά υπάρχει μια φλου διάθεση τύπου "Ας περάσω καλά και δε με νοιάζουν τα άλλα." και γενικά δεν τρελένεσαι τόσο για το αν θα είστε καιρό μαζί κτλ..., ούτε κάθεσαι να πολυσκας.
Από κει και πέρα ό,τι γίνει. Αν είναι να κολλήσεις κόλλησες, αν δε κολλήσεις τότε μάλλον δε σε ενδιαφέρει πολύ το άτομο, και το θεωρώ ανούσιο να είσαι με κάποιον με τον οποίο απλά είσαι για να λες ότι έχεις σχέση, και να ελπίζεις ότι ίσως έρθει το πάθος κάποια στιγμή. Και ο άλλος δε σου φταίει σε τιποτα να μη του τα δίνεις όλα Ο.ο

Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω το όλο σκηνικό.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ειχα μια τετοια συζητηση προχτες, τυχαιο; δε νομιζω. (ε ναι την τσιμπησα κι εγω την ατακα τελικα)
Εχω λοιπον μια φιλη η οποια ηταν "καμμενη" απο τρελο ερωτα ανευ ανταποκρισης και η οποια λιγο αφου τη γνωρισα, τα φτιαξε με ενα παιδι, ετσι στο χλιαρο. Σιγα σιγα αγαπηθηκανε, χωρις κανενα τρελο "πικ". Μεινανε μαζι τεσσερα καλα χρονια αν και η φιλη μου παντα τον ειχε καπως δεδομενο, ειχε το πανω χερι, χωρις βεβαια να φτανει να γινεται κακια, απλα εβλεπες οτι εκεινος ηταν ερωτευμενος ενω εκεινη οχι.
Καποια στιγμη τον χωρισε επειδη ερωτευτηκε ΣΦΟΔΡΑ καποιον αλλον - τυχαιο; Δε νομιζω. :slourp:

Αυτος ο αλλος, αυτος ο αλλος, ο ευεργετης ο μεγαλος, δεν ανταποκριθηκε. Την ταλαιπωρησε, τη βασανισε, την πληγωσε, αλλα δεν εγινε ποτε τιποτα ουσιαστικο μεταξυ τους. Η κοπελα απλα υπεφερε.

Και τωρα, λοιπον, ειναι παλι με ενα αλλο παιδι, το οποιο ποτε δεν ερωτευτηκε σφοδρα, της αρεσει πολυ ομως, της φερεται πολυ καλα, φαινεται ερωτευμενος και προβλεπω να τον αγαπαει κι αυτον με τον καιρο και να τον κραταει. Τυχαιο; :ropalo:

Τεσπα εμενα η αποψη μου ειναι οτι ειναι πολυ ατυχη, πραγματικα την λυπαμαι που δεν εχει ζησει αυτον τον ερωτα που σε κανει ευτυχισμενο μεχρι σιχαμαρας και που δε μπορεις να ενδιαφερθεις για τιποτ'αλλο. Παρ'ολ'αυτα, αφου ετσι της "εκατσε" κι αφου οντως νιωθει πραγματα για αυτους και δεν τους κραταει απο ανασφαλεια, για σιγουρια επιβεβαιωση, δεν ξερω κι εγω τι αλλο, καλως κανει και μενει μαζι τους. Και σε τελικη αναλυση, οπως ειπαν και αλλοι, η αγαπη μετραει και αυτη κραταει το ζευγαρι μαζι. Ειναι κριμα ομως πολυ κριμα... Γιατι η καψουρα δε νομιζω οτι ερχεται μετα απο καιρο. Δεν ξερω πως το βιωσε η Κουε αλλα δεν το χω δει ποτε και δεν φανταζομαι πώς μπορει να γινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Διαβάστε το Γελοίοι Έρωτες του Μίλαν Κούντερα....
Οι απαντήσεις είναι όλες εκεί...;)

Λοιπόν...
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε οι γυναίκες νομίζω, είναι που όταν βρούμε ένα άντρα, σταματάνε όλα τα υπόλοιπα για εμάς.
Τους δύο πρώτους μου μήνες, ήθελα να βγαίνω με εκείνον, αποκλειστικά και μόνο μαζί του.
Ώσπου μία μέρα μετά από μία συζήτηση που έκανα με μία πολύ αγαπημένη μου φίλη κατάλαβα το εξής:

Το ότι είσαι με κάποιον άνθρωπο, δεν σημαίνει ότι αυτός είναι τα πάντα... Για εσένα, τα πάντα πρέπει να είναι η ζωή σου!! Ναι, έχετε μία κοινή ζωή, αλλά έχετε και ξεχωριστές. Αυτός έχει την οικογένειά του, τους φίλους του, τις ασχολίες του. Αυτή είναι η δική του ζωή που δεν περιλαμβάνει εσένα.
Εσύ με την σειρά σου, έχεις την δική σου οικογένεια, τις φίλες, τις παρέες σου, τις δικές σου ασχολίες. Και αυτή είναι το κομμάτι της ζωής σου που δεν τον περιλαμβάνει.
Ένα κομμάτι της ζωής σας περιλαμβάνει και τον άλλο, αλλά μέχρι εκεί.
Και αυτό που λέτε ότι στην αρχή υπάρχει όλος αυτός ο ενθουσιασμός, αλλά μετά από λίγο καιρό σβήνει, οφείλεται ακριβώς σε αυτό το λάθος. Στην αρχή, όσα ζευγάρια βλέπω εγώ είναι όλη την ώρα μαζι!!!!! Πώς να μην σβήσει ο ενθουσιασμός, ο έρωτας ή όπως αλλιώς το θέλετε???
Όλα πρέπει να γίνονται με μέτρο...
Μπορείς να είσαι με κάποιον και στην αρχή της σχέσης να είστε συνέχεια μαζί, αλλά μετά να βαρεθείτε (γιατί έτσι γίνεται συνήθως, όσα αισθήματα και να έχεις)
είτε να κατανοήσεις τους διαχωρισμούς από την αρχή, να μην είστε όλη την ώρα μαζί αλλά να προσέχετε και τα άλλα κομμάτια της ζωής σας και να είστε καλά για πολύ περισσότερο...

That's up to you!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Προσωπικα συμφωνω αλλα το θεμα εδω δεν ειναι αν φευγει ο ερωτας και γιατι φευγει, αλλα αν δημιουργειται αργοτερα μεσα στη σχεση και ποσο σημαντικος ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό προσπάθησα να πω, αλλά προφανώς δεν έγινα αντιληπτή!!:sorry:

Αν γίνει αυτό που έλεγα παραπάνω, μπορεί να δημιουργηθεί αλλά και να διατηρηθεί...
Τώρα το πόσο σημαντικός είναι ο έρωτας σε κάθε σχέση νομίζω ότι είναι κάτι που διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο...:redface:
Για εμένα είναι ένα ωραίο συναίσθημα, αλλά δεν είναι το παν..
Η αγάπη είναι πιο ουσιαστική αν και είναι πιο δύσκολο να την εκτιμήσεις γιατί δεν είναι τόσο πολυσύνθετη.. Αλλά είναι τα απλά πράγματα που φέρνουν την ευτυχία..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ειχα μια τετοια συζητηση προχτες, τυχαιο; δε νομιζω. (ε ναι την τσιμπησα κι εγω την ατακα τελικα)
Εχω λοιπον μια φιλη η οποια ηταν "καμμενη" απο τρελο ερωτα ανευ ανταποκρισης και η οποια λιγο αφου τη γνωρισα, τα φτιαξε με ενα παιδι, ετσι στο χλιαρο. Σιγα σιγα αγαπηθηκανε, χωρις κανενα τρελο "πικ". Μεινανε μαζι τεσσερα καλα χρονια αν και η φιλη μου παντα τον ειχε καπως δεδομενο, ειχε το πανω χερι, χωρις βεβαια να φτανει να γινεται κακια, απλα εβλεπες οτι εκεινος ηταν ερωτευμενος ενω εκεινη οχι.
Καποια στιγμη τον χωρισε επειδη ερωτευτηκε ΣΦΟΔΡΑ καποιον αλλον - τυχαιο; Δε νομιζω. :slourp:

Αυτος ο αλλος, αυτος ο αλλος, ο ευεργετης ο μεγαλος, δεν ανταποκριθηκε. Την ταλαιπωρησε, τη βασανισε, την πληγωσε, αλλα δεν εγινε ποτε τιποτα ουσιαστικο μεταξυ τους. Η κοπελα απλα υπεφερε.

Και τωρα, λοιπον, ειναι παλι με ενα αλλο παιδι, το οποιο ποτε δεν ερωτευτηκε σφοδρα, της αρεσει πολυ ομως, της φερεται πολυ καλα, φαινεται ερωτευμενος και προβλεπω να τον αγαπαει κι αυτον με τον καιρο και να τον κραταει. Τυχαιο; :ropalo:

Τεσπα εμενα η αποψη μου ειναι οτι ειναι πολυ ατυχη, πραγματικα την λυπαμαι που δεν εχει ζησει αυτον τον ερωτα που σε κανει ευτυχισμενο μεχρι σιχαμαρας και που δε μπορεις να ενδιαφερθεις για τιποτ'αλλο. Παρ'ολ'αυτα, αφου ετσι της "εκατσε" κι αφου οντως νιωθει πραγματα για αυτους και δεν τους κραταει απο ανασφαλεια, για σιγουρια επιβεβαιωση, δεν ξερω κι εγω τι αλλο, καλως κανει και μενει μαζι τους. Και σε τελικη αναλυση, οπως ειπαν και αλλοι, η αγαπη μετραει και αυτη κραταει το ζευγαρι μαζι. Ειναι κριμα ομως πολυ κριμα... Γιατι η καψουρα δε νομιζω οτι ερχεται μετα απο καιρο. Δεν ξερω πως το βιωσε η Κουε αλλα δεν το χω δει ποτε και δεν φανταζομαι πώς μπορει να γινει...

Πολύ ωραίο παράδειγμα και είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Κρατάω τη φράση σου: "η αγαπη μετραει και αυτη κραταει το ζευγαρι μαζι".

Τον έρωτα τον φοβάμαι - έφτασα 29 (ακριβώς:P) για να τον φοβάμαι. Ο έρωτας σε αποπροσανατολίζει, σε κάνει να χάνεις τη διαύγεια που θα είχες κανονικά, την κρίση σου. Εγώ βέβαια πάντα χάνω τον μπούσουλα - είναι ο τρόπος μου να αγαπάω. Αλλά τώρα προσπαθώ να κρατάω τον έρωτα λίγο απέξω. Κι αυτό γιατί δεν είναι δίκαιο να λέω στο σύντροφό μου οτι τον αγαπάω ενώ στην πραγματικότητα υπάρχει μόνο ο έρωτας. Έμαθα να μη δίνω στον έρωτα τόσο βάρος στη ζωή μου και να ποντάρω στην αγάπη. Καλός κι ο έρωτας, αλλά τον έχω ζήσει και μου άφησε τραύματα. Ρίχνω λοιπόν το βάρος μου στην αγάπη.

Για μένα λοιπόν αρκεί η αγάπη. Ας υπάρχει και λίγος έρωτας, έτσι, να κάνει την αγάπη λίγο πικάντικη. Αλλά να μη βασίζεται εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Αυτό προσπάθησα να πω, αλλά προφανώς δεν έγινα αντιληπτή!!:sorry:

Αν γίνει αυτό που έλεγα παραπάνω, μπορεί να δημιουργηθεί αλλά και να διατηρηθεί...
Τώρα το πόσο σημαντικός είναι ο έρωτας σε κάθε σχέση νομίζω ότι είναι κάτι που διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο...:redface:
Για εμένα είναι ένα ωραίο συναίσθημα, αλλά δεν είναι το παν..
Η αγάπη είναι πιο ουσιαστική αν και είναι πιο δύσκολο να την εκτιμήσεις γιατί δεν είναι τόσο πολυσύνθετη.. Αλλά είναι τα απλά πράγματα που φέρνουν την ευτυχία..:redface:


Δεν καταλαβαινω... Με αυτα που λες παραπανω, ο ερωτας διατηρειται καλυτερα, αλλα δημιουργειται; 'εν νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ναι, μπορεί να δημιουργηθεί...
Γιατί αν στην αρχή δεν ήταν έρωτας και ήταν απλός ενθουσιασμός, υπάρχει το κατάλληλο έδαφος...

Από την άλλη, ο έρωτας δεν έχει λογική....
Θεωρητικά θα μπορούσε να "δημιουργηθεί" πάντοτε..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αν αρκεί η αγάπη; :hmm:
To θέμα είναι αν θα μείνει, διότι αν παραργήσει ο έρωτας, συνήθως η αγάπη την κάνει από το παράθυρο! :bye:
Άρα, δεν έχουμε καν θέμα προς συζήτηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ματαιότης ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότης..:redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αν αρκεί η αγάπη; :hmm:
To θέμα είναι αν θα μείνει, διότι αν παραργήσει ο έρωτας, συνήθως η αγάπη την κάνει από το παράθυρο! :bye:
Άρα, δεν έχουμε καν θέμα προς συζήτηση ;)

δεν νομιζω πως συμφωνω... Η αγαπη ειναι ανεξαρτητη και τελειως διαφορετικη απο τον ερωτα... Οποτε μπορει να ερθει χωρις να προηγηθει ερωτας...

Τωρα ομως... Αν αρκει η αγαπη... Ειναι λιγο δυσκολο ερωτημα... Και ναι και οχι θα ελεγα... Διοτι επειδη η αγαπη εχει πολλες μορφες και τροπους εκδηλωσης μπορει μεν να αγαπιουνται και οι δυο αλλα αυτη η αγαπη στην ουσια να αναγκασει τον εναν απ' τους δυο να φυγει μακρια... Αλλα ναι σιγουρα μπορει να αρκει...

Ομως... Πως οριζετε την αγαπη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
δεν νομιζω πως συμφωνω... Η αγαπη ειναι ανεξαρτητη και τελειως διαφορετικη απο τον ερωτα... Οποτε μπορει να ερθει χωρις να προηγηθει ερωτας...

Τωρα ομως... Αν αρκει η αγαπη... Ειναι λιγο δυσκολο ερωτημα... Και ναι και οχι θα ελεγα... Διοτι επειδη η αγαπη εχει πολλες μορφες και τροπους εκδηλωσης μπορει μεν να αγαπιουνται και οι δυο αλλα αυτη η αγαπη στην ουσια να αναγκασει τον εναν απ' τους δυο να φυγει μακρια... Αλλα ναι σιγουρα μπορει να αρκει...

Ομως... Πως οριζετε την αγαπη??

Άχου... Πώς τα λες έτσι...:redface:
Εγώ πιστεύω ότι η αγάπη αρκεί διότι δεν έχει ως βάση της τον εγωισμό όπως ο έρωτας. Και σε μία σχέση ο εγωισμός είναι πολύ δύσκολη υπόθεση...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
η αγάπη και ο έρωτας είναι έννοιες βασισμένες στο να εξυπηρετήσουν την ανθρώπινη ανάγκη για να νιώθει ότι κάποιου ανήκει

απλές αυταπάτες καθώς ο έντιμος συμβιβασμός ανάμεσα σε αυτό που θέλουμε να έχουμε δίπλα μας και εκείνου που τελικά υπάρχει είναι δεδομένο οτι έχουν πάντα , μα πάντα , πάρα πολύ μεγάλη απόσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Άχου... Πώς τα λες έτσι...:redface:
Εγώ πιστεύω ότι η αγάπη αρκεί διότι δεν έχει ως βάση της τον εγωισμό όπως ο έρωτας. Και σε μία σχέση ο εγωισμός είναι πολύ δύσκολη υπόθεση...:redface:

αυτο θελω να πω... Επειδη για μενα η αγαπη δεν εχει σχεση με τον εγωισμο ειναι κατι που διαρκει και δεν τελειωνει... Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι φυλακιζεις και τον αλλον σε μια σχεση που ισως δεν θελει... Ακομη κι αν αγαπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
πιστεύω πως ο έρωτας κρατάει ένα χρονικό διάστημα,αν ξεφυσκώσει μετά έρχεται η βαρεμάρα εκτός και αμα έρθει η αγάπη που είναι ένα συναίσθημα πολύ πιο δυνατό και βαθύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Νομίζω ότι αν δεν υπάρξει ο έρωτας, είναι λίγο δύσκολο να δημιουργηθεί η σχέση. Μπορεί να υπάρχει μια έλξη, αλλά αυτή είναι κάπως συγκρατημένη. Πώς μπορεί να ξεκινήσει και να λειτουργήσει άραγε μια σχέση όπου δεν υπάρχει ο αυθορμητισμός του έρωτα; Θα είναι σαν μια απόφαση που λαμβάνεται με τη λογική.:hmm:
Συνήθως, η αγάπη ακολουθεί μετά από έναν έρωτα. Αλλά μια αγάπη που προηγείται με κάνει να σκεφτώ ότι ίσως δεν είναι και τόσο αυθεντική , ή ίσως υπαγορεύεται από το μυαλό κάποιου κατά μία έννοια και όχι από την καρδιά του.
Βεβαίως σε πολλες περιπτώσεις μπορεί τελικά η όλη κατάσταση να λειτουργεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Συνήθως, η αγάπη ακολουθεί μετά από έναν έρωτα. Αλλά μια αγάπη που προηγείται με κάνει να σκεφτώ ότι ίσως δεν είναι και τόσο αυθεντική , ή ίσως υπαγορεύεται από το μυαλό κάποιου κατά μία έννοια και όχι από την καρδιά του.
Βεβαίως σε πολλες περιπτώσεις μπορεί τελικά η όλη κατάσταση να λειτουργεί.

Μηπως ομως, φταιει πως καποιες φορες, συνειδοποιουμε τον ερωτα πολυ αργα, αφου εχει ηδη μετουσιωθει σε αγαπη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μηπως ομως, φταιει πως καποιες φορες, συνειδοποιουμε τον ερωτα πολυ αργα, αφου εχει ηδη μετουσιωθει σε αγαπη??

Και? Αφού θα έχει ήδη μετουσιωθεί σε αγάπη, το συναίσθημα είναι δυνατό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και? Αφού θα έχει ήδη μετουσιωθεί σε αγάπη, το συναίσθημα είναι δυνατό..

Μα κι εγω αυτο λεω... Το προεβαλα ως προβληματισμο σχετικα με τα λεγομενα της princess...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top