Ο μικροαστικός ηθικισμός των σύγχρονων κοινωνιών

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ανοίγω το θέμα ώστε να γίνει μία γενικότερη συζήτηση.

Ωστόσο αφορμή υπήρξε η προσωπικότητα της Νωαίνα του xfactor και ο σάλος που προκλήθηκε στα social media. Συστημική μπατριωτική αριστερά, κεντρώοι, συντηρητική δεξιά, φασίστες βγήκαν για πρώτη φορά ενωμένοι με Ελληνόψυχη ομόνοια να οδηγήσουν την μάγισσα που απειλεί τον αρχαιοελληνικό μπολιτιζμό μας στην πυρά. Κοινές εκφράσεις του αντιδραστικού παραληρήματος συνοψίζονται στη φράση :"άλλο ένα τσουλάκι των τσοντοκάναλων". Άλλο όμως να κάνεις κριτική στην ιδιωτική τηλεόραση από αντικαπιταλιστική σκοπιά ως ιεραρχική δομή από πάνω προς τα κάτω που εκφράζει ακριβώς τα αντικρουόμενα ταξικά συμφέροντα, άλλο να βρίσκεις ευκαιρίες για slut shaming, ομοφοβία, σεξισμό και πατριαρχία και γενικά όλα τα πρωτόγονά σου ένστικτα, επικαλούμενος ότι η νέα τάξη θέλει να διαφθείρει τα ηθη και τον αιλυνικο μπολιτισμό μας.

Η προσωπική μου άποψη για την Νωαίνα; Παραδόξως μέχρι στιγμής απόλυτα θετική. Από το μουστάκι ακόμα χτύπησε στη ρίζα την φαλλοκρατία των σεξιστών, ενώ με την κίνηση της να δείξει τα γυμνά της οπίσθια on air σε καθαρά χιουμοριστικό πλαίσιο, έδειξε πόσο απελευθερωμένη και ακομπλεξάριστη είναι σε σχέση με το σώμα της. Αυτό που ήθελε να κάνει είναι να σατυρήσει τον καθωσπρεπισμό της δήθεν κόσμιας καθως πρέπει sexy κυρίας, όπως η Τάνια, που πήρε και τα εύσημα του Θεοφάνους για την υποκριτική δήθεν σεμνή πατριαρχική ναζιάρικη συμπεριφορά της. Η τέχνη εξορισμού έχει ως στοιχείο της το χιούμορ, την θεατρικότητα, την υπερβολή, ακόμα και το "χυδαίο" που στοχευμένα θέλει να σοκάρει την κοινή γνώμη. Με την ώριμη, εναλλακτική και εξαιρετικά ποιοτική φωνητική και συνολικά θεατρική της παρουσία διατήρησε την ισορροπία ανάμεσα στην τέχνη και ταυτόχρονα τον χλευασμό της υποκρισίας και της γελοιότητας του show.







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Η ηθικολογία και ο ψευτοπουριτανισμός στο μεγαλείο του.Αηδίασα πραγματικά με τις αντιδράσεις και τα σχόλια ορισμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα με την άποψη ''των πολλών'' (βρισίες,αφορισμοί κλπ),ΑΛΛΑ δε μου κάνει καλή εντύπωση αυτή η μανία της διαφορετικότητας.Σε άντρα ή σε γυναίκα καλλιτέχνη (από τη στιγμη μάλιστα που είναι στα πρώτα βήματα) βρίσκω περιττές τέτοιες ψευτομαγκιές.Στην αρχή είμαστε ταπεινοί,ακούμε με προσοχή την κριτική (λέμε τώρα) και όοοοταν έρθει η ώρα της καταξίωσης κάνουμε και τη μαγκιά μας.Υποστηρίζω το δικαίωμα της να κάνει ό,τι κάνει αλλά δεν επικροτώ κιόλας ως πράξη.Είναι ωραίο να ξεχωρίζεις με το ταλέντο σου,με αυτό που παράγεις,αυτό πιστεύω και αυτό προσπαθώ για τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως κατάφερες να συνδυάσεις την πατριαρχία, τον φαλλοκρατισμό, τον σεξισμό,την ομοφοβία, τον καπιταλισμό, τα ταξικά συμφέροντα, τον αρχαιοελληνικό μπολιτισμό και τη νέα τάξη πραγμάτων ξεκινώντας από τον κώλο της Νωαίνας μόνο εσύ το ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η προσωπική μου άποψη για την Νωαίνα; Παραδόξως μέχρι στιγμής απόλυτα θετική. Από το μουστάκι ακόμα χτύπησε στη ρίζα την φαλλοκρατία των σεξιστών, ενώ με την κίνηση της να δείξει τα γυμνά της οπίσθια on air σε καθαρά χιουμοριστικό πλαίσιο, έδειξε πόσο απελευθερωμένη και ακομπλεξάριστη είναι σε σχέση με το σώμα της. Αυτό που ήθελε να κάνει είναι να σατυρήσει τον καθωσπρεπισμό της δήθεν κόσμιας καθως πρέπει sexy κυρίας, όπως η Τάνια, που πήρε και τα εύσημα του Θεοφάνους για την υποκριτική δήθεν σεμνή πατριαρχική ναζιάρικη συμπεριφορά της. Η τέχνη εξορισμού έχει ως στοιχείο της το χιούμορ, την θεατρικότητα, την υπερβολή, ακόμα και το "χυδαίο" που στοχευμένα θέλει να σοκάρει την κοινή γνώμη. Με την ώριμη, εναλλακτική και εξαιρετικά ποιοτική φωνητική και συνολικά θεατρική της παρουσία διατήρησε την ισορροπία ανάμεσα στην τέχνη και ταυτόχρονα τον χλευασμό της υποκρισίας και της γελοιότητας του show.

Sorry, αλλά το ότι ξεβρακώθηκε on air (αλλά όχι on stage, περίμενε να πάει στο green room και με προσχεδιασμένη ατάκα από την άλλη ξανθιά γλάστρα), εμένα δεν μου λέει ότι είναι ακομπλεξάριστη με το σώμα της, αλλά ότι είναι attention whore. Ακομπλεξάριστος με το σώμα του είναι αυτός που θα πάει σε παραλία γυμνιστών να κάνει γυμνισμό χωρίς να τον νοιάζει αν έχει μικρό πουλί ή πεσμένα βυζιά. Όχι αυτός που ενώ έχει ένα Χ ποσοστό των Ελλήνων στραμμένο πάνω του και μπορεί να χώσει live περί πατριαρχίας και του πόσο σέξι θέλουν τις γυναίκες-γλάστρες, πάει σαν το πρόβατο στο green room και θυμάται μετά ότι έι, έχω ακόμα τις κάμερες πάνω μου αλλά who cares, ας μην μιλήσω και ας δείξω κώλο.

Φυσικά αν έβγαινε και τα έλεγε όλα αυτά που πόσταρε μετά το ξεβράκωμα, χωρίς το ξεβράκωμα, θα την είχαν πάρει με τις πέτρες και θα την είχαν εξαφανίσει εν μία νυκτί. Τώρα που έδειξε το, δεν ξέρω, number 1 μέρος του σώματος που προσέχει ούτως ή άλλως ο μισός πληθυσμός; μπορεί να το παίξει θιγμένη και να μιλήσει περί πλαστής ηθικής, και έχει κάνει και το κομμάτι της. Το χειρότερο είναι ότι μετά κάτι τύποι σαν εσένα κάνουν αυτή την σαλάτα εννοιών και την δικαιώνουν. Ήξερε από χτες αυτή να μιλήσει για την πατριαρχία και τις ανισότητες, αλλά ντράπηκε να τα πει κατάφατσα στην κάμερα και είπε να βρει άλλο τρόπο.

Έλεος.

Πως κατάφερες να συνδυάσεις την πατριαρχία, τον φαλλοκρατισμό, τον σεξισμό,την ομοφοβία, τον καπιταλισμό, τα ταξικά συμφέροντα, τον αρχαιοελληνικό μπολιτισμό και τη νέα τάξη πραγμάτων ξεκινώντας από τον κώλο της Νωαίνας μόνο εσύ το ξέρεις.

Κρυφό ταλέντο. Δεν ξες εσύ απ' αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
αν έβγαινε και τα έλεγε όλα αυτά που πόσταρε μετά το ξεβράκωμα, χωρίς το ξεβράκωμα, θα την είχαν πάρει με τις πέτρες και θα την είχαν εξαφανίσει εν μία νυκτί

Θα απαντήσω μετά αναλυτικά απλά εξήγησε μου σε τι ακριβώς αναφέρεσαι εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
... δε μου κάνει καλή εντύπωση αυτή η μανία της διαφορετικότητας.
Σωστό, συμφωνώ εδώ.
Είναι ωραίο να ξεχωρίζεις με το ταλέντο σου,με αυτό που παράγεις...

:sly: Κάνε μια σύνδεση με το στιγμιότυπο που προβλήθηκε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει νόημα να σχολιάσω το μπετό ή τα μπετά στα βίντεα του xfactor. Το ζήτημα είναι πως άνθρωποι το βλέπουν και απ' όσο έχω καταλάβει είναι πολλοί απ' όλες τις ηλικίες. Αν βλέπεις ριάλιτυ και σ'αρέσει είσαι εξαρτημένος σε βαθμό χειρότερο απ' όσο μπορείς να φανταστείς. Η τηλεόραση και το magnum opus της τα reality κάθε είδους προβάλλουν τρέλα και μετρίοτητα ώστε να τα δικαιολογήσουν στον θεατή. Αν θέλεις να κάνεις στη ζωή σου οτιδήποτε μην ξαναδείς xfactor ποτέ. Ούτε κανένα άλλο reality. Για όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να σχολιάσω το μπετό ή τα μπετά στα βίντεα του xfactor. Το ζήτημα είναι πως άνθρωποι το βλέπουν και απ' όσο έχω καταλάβει είναι πολλοί απ' όλες τις ηλικίες. Αν βλέπεις ριάλιτυ και σ'αρέσει είσαι εξαρτημένος σε βαθμό χειρότερο απ' όσο μπορείς να φανταστείς. Η τηλεόραση και το magnum opus της τα reality κάθε είδους προβάλλουν τρέλα και μετρίοτητα ώστε να τα δικαιολογήσουν στον θεατή. Αν θέλεις να κάνεις στη ζωή σου οτιδήποτε μην ξαναδείς xfactor ποτέ. Ούτε κανένα άλλο reality. Για όνομα.

μπα μη νομίζεις οι περισσότεροι βλέπουν κάτι τέτοια για να κράζουν τα χασταγκ των εκπομπών στο twitter
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να σχολιάσω το μπετό ή τα μπετά στα βίντεα του xfactor. Το ζήτημα είναι πως άνθρωποι το βλέπουν και απ' όσο έχω καταλάβει είναι πολλοί απ' όλες τις ηλικίες. Αν βλέπεις ριάλιτυ και σ'αρέσει είσαι εξαρτημένος σε βαθμό χειρότερο απ' όσο μπορείς να φανταστείς. Η τηλεόραση και το magnum opus της τα reality κάθε είδους προβάλλουν τρέλα και μετρίοτητα ώστε να τα δικαιολογήσουν στον θεατή. Για όνομα.
Αυτά,και πόσο μάλλον όταν περιλαμβάνουν και ξεβρακώματα προσελκύουν το ενδιαφέρον και τις αντιδράσεις(πράγμα φυσιολογικό) Εάν οι κάθε είδους παραγωγές αποτελούνταν από καθημερινούς(ως προς τη συμπεριφορά,κλπ) ανθρώπους, δε θα σημείωσαν υψηλές τηλεθεάσεις. Είναι σωστό πάντως, ότι πολλές φορές αποτελούν χάσιμο χρόνου.
Αν θέλεις να κάνεις στη ζωή σου οτιδήποτε μην ξαναδείς xfactor ποτέ. Ούτε κανένα άλλο reality.
Δε σημαίνει ότι όποιος τα παρακολουθεί , υιοθετεί στοιχεία από τους χαρακτήρες που προβάλλονται. Μπορεί να γελάει με στιγμιότυπα, σαν αυτό που είναι αντικείμενο συζήτησης εδώ, με εμφανίσεις ενός θηλυκού με μουστάκι,κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ερινύς περιμένω διευκρίνιση, σαυτό που σε ρώτησα γιατί όντως θέλω να απαντήσω. Πέρα από το χιούμορ που είναι καλό να υπάρχει, θεωρώ το ζήτημα εξαιρετικά σημαντικό, ειδικά αν κάνουμε γενικότερες επεκτάσεις.

Btw το ότι η πατριαρχία, η παλιά οικογένεια κ.λπ είναι αναπόσταστα χαρακτηριστικα του καπιταλισμού είναι λυμένο επιστημονικά. Δεν ανέλυσα όμως αυτό στο αρχικό ποστ μου. Αναφέρθηκα απλά στην κοινή αντιδραστική θεώρηση από αριστερά και δεξιά της ιδιωτικής τηλεόρασης, με νεοσυντηρητικούς όρους όπως τσοντοκάναλα κλπ(και όχι με επαναστατικούς καθαρά ταξικούς, που είναι η προσωπική μου άποψη ότι πρέπει να αναδειχθούν, αναφερόμενος ουσιαστικά παρενθετικά στον καπιταλισμό χωρίς να είναι αυτός και ο κύριος στόχος της δημοσίευσης μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ερινύς περιμένω διευκρίνιση, σαυτό που σε ρώτησα γιατί όντως θέλω να απαντήσω. Πέρα από το χιούμορ που είναι καλό να υπάρχει, θεωρώ το ζήτημα εξαιρετικά σημαντικό, ειδικά αν κάνουμε γενικότερες επεκτάσεις.

Ναι, το είδα, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θέλω να δώσω τροφή για άλλο ένα γύρο "ας τα κάνω πλανήτες σε όλους όσους μπαίνουν στο θέμα". Ίσως ήταν και λάθος να σε κουοτάρω εξαρχής, το λάκκο μου έσκαβα εκείνη την ώρα.
Τέλος πάντων, θα το σκεφτώ αφού δώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Η κοπέλα προφανώς γνώριζε που πηγαίνει. Με 16 χρόνια τηλεοπτικά ανθρωποφάγα ριάλιτι στην ελληνική τιβί, είσαι τουλάχιστον ανόητος αν πιστεύεις ότι θα πας εκεί και θα "κερδίσει ο καλύτερος, με την καλύτερη φωνή, ετσέτερα". Όχι, θα κερδίσει αυτός που πουλάει (τελεία). Ήταν επόμενο να της ζητήσουν να γίνει και πιο σέξε και πιο χαριτωμένη, αν πίστευε ότι δεν το έχει ας έφευγε. Αλλά όλοι αυτοί οι ποζεράδες στην ηλικία μας αναζητούν μιας στιγμής δημοσιότητα σε ένα τσοντοκάναλο (όπως όλα τα άλλα). Είμαι σίγουρη ότι πίστευε ότι έκανε κάτι πολύ γαμάτο και ότι τους έβαλε τα γυαλιά. (βασικά στα τέτοια τους, τα νούμερα τους νοιάζουν και αυτή τα ύψωσε) Τώρα όμως που έφαγε την χλαπάτσα και από τον κόσμο, σίγουρα μετανιώνει. Προσωπικά, δεν θα πήγαινα να δω/ακούσω ένα ψωνισμένο κοριτσάκι που βγάζει ον-αιρ τον κώλο της, μου θυμίζει τις Καρντάσιανς.

Δεν παρακολουθώ τέτοια σόους, δεν έχω καν τηλεόραση στο σπίτι, απλά πέτυχα το βίντεο στο facebook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Sorry, αλλά το ότι ξεβρακώθηκε on air (αλλά όχι on stage, περίμενε να πάει στο green room και με προσχεδιασμένη ατάκα από την άλλη ξανθιά γλάστρα), εμένα δεν μου λέει ότι είναι ακομπλεξάριστη με το σώμα της, αλλά ότι είναι attention whore. Ακομπλεξάριστος με το σώμα του είναι αυτός που θα πάει σε παραλία γυμνιστών να κάνει γυμνισμό χωρίς να τον νοιάζει αν έχει μικρό πουλί ή πεσμένα βυζιά. Όχι αυτός που ενώ έχει ένα Χ ποσοστό των Ελλήνων στραμμένο πάνω του και μπορεί να χώσει live περί πατριαρχίας και του πόσο σέξι θέλουν τις γυναίκες-γλάστρες, πάει σαν το πρόβατο στο green room και θυμάται μετά ότι έι, έχω ακόμα τις κάμερες πάνω μου αλλά who cares, ας μην μιλήσω και ας δείξω κώλο.

Φυσικά αν έβγαινε και τα έλεγε όλα αυτά που πόσταρε μετά το ξεβράκωμα, χωρίς το ξεβράκωμα, θα την είχαν πάρει με τις πέτρες και θα την είχαν εξαφανίσει εν μία νυκτί. Τώρα που έδειξε το, δεν ξέρω, number 1 μέρος του σώματος που προσέχει ούτως ή άλλως ο μισός πληθυσμός; μπορεί να το παίξει θιγμένη και να μιλήσει περί πλαστής ηθικής, και έχει κάνει και το κομμάτι της. Το χειρότερο είναι ότι μετά κάτι τύποι σαν εσένα κάνουν αυτή την σαλάτα εννοιών και την δικαιώνουν. Ήξερε από χτες αυτή να μιλήσει για την πατριαρχία και τις ανισότητες, αλλά ντράπηκε να τα πει κατάφατσα στην κάμερα και είπε να βρει άλλο τρόπο.

Έλεος.
Επειδή νομίζω ότι κατάλαβα τελικά που αναφέρθηκες με το πόσταρε(δεν είχαν υπόψην μου το fb της) θα κάνω μια προσπάθεια να απαντήσω.
Καταρχήν να πω ότι δεν είχα καμία πρόθεση να αναδείξω την Νωαίνα σε καμία κοινωνικοπολιτική ηρωίδα, ούτε η ίδια νομίζω διεκδικεί κάτι τέτοιο. Eμμένεις λοιπόν χωρίς λόγο να χαρακτηρίζεις αρνητικά τη μορφή που επέλεξε να αντιδράσει σε ένα σεξιστικό σχόλιο, προβάλλοντας την πιο προωθημένη, όπως πιστεύεις, δικιά σου. Εγώ από την άλλη επιμένω ότι ένα ειρωνικό σχόλιο(σεξοτερη) και μια συμβολική κίνηση πέτυχε πολύ καλύτερα το στόχο του μέσα στο πλαίσιο που βρισκόταν από το να κάνει κήρυγμα λες και ήταν σε πάνελ του Xατζηνικολάου. Εγώ αυτό που βλέπω από τους "προοδευτικούς" που την κατέκριναν είναι ότι ψάχνουν δικαιολογίες για να κρύψουν ότι δεν αντέχουν αυτό που στο κλειστόμυαλο φαντασιακό τους είναι χυδαίο. Αν το γυμνό σώμα θεωρείται shocking και όποιος το προβάλλει είναι attention whore, τότε να ένας λόγος παραπάνω να το απενοχοποιήσουμε.

Btw βρήκα πολύ καλή την προσπάθεια της στην όμορφη πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι πως έδειξε τον κώλο της. Αυτό θα μπορούσε να το κάνει πολύ πιο ανώδυνα φορώντας απλά κάτι αποκαλυπτικό. Είναι το πώς το έκανε. Δεν έχω παρακολουθήσει γενικά το όποιο ξεκατίνιασμα μπορεί να παίχτηκε αλλά πολύ αμφιβάλλω πως τη νοιάζει τίποτε από όλα αυτά. Όπως και πολύ αμφιβάλλω πως το σκέφτηκε και πολύ όταν βγήκε στη σκηνή με το μουστάκι.

βέβαια εδώ πολλοί προκειμένου να ξεχωρίσουν σε κάτι τέτοια show βαφτίζουν και δικά τους καλλιτεχνικά ονόματα αυτά μας μάραναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Όποια κι αν είναι αυτή η Νωαίνα, πολύ απλά και χωρίς μεγάλη προσπάθεια κατάφερε να κάνει μεγάλο κομμάτι ανθρώπων να ασχοληθεί μαζί της. Αυτό το πέτυχε, ναι. Σίγουρα, αναπαράγεται -μπορεί και αυτή τη στιγμή- στα κανάλια και χιλιάδες άνθρωποι αρχίζουν να μπαίνουν σε σκέψεις (!).

Δε με ενδιαφέρει τι έκανε, γιατί το έκανε και πώς το πήρε ο οποιοσδήποτε. Κανονικά δεν έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν! Ποιος ο λόγος να ψάχνουμε κοινωνικές προεκτάσεις, να βγάζουμε συμπεράσματα και να κάνουμε συζήτηση περί "μικροαστικού ηθικισμού" για μια μαλακία της στιγμής (ίσως) από ένα κοριτσάκι που πήρε μέρος σε ένα talent show (haha) σε ένα τριτοκλασάτο καναλάκι (αλήθεια, υπάρχει ποιότητα στην τηλεόραση?);

Δυστυχώς όσο κι αν το θέλουμε, είναι πολύ δύσκολο να ξεφύγουμε από την επιρροή της μάζας και στο τέλος καταλήγουμε κι εμείς μάζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Όποια κι αν είναι αυτή η Νωαίνα, πολύ απλά και χωρίς μεγάλη προσπάθεια κατάφερε να κάνει μεγάλο κομμάτι ανθρώπων να ασχοληθεί μαζί της. Αυτό το πέτυχε, ναι.

Η επιδίωξή της αυτή ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι πως έδειξε τον κώλο της. Αυτό θα μπορούσε να το κάνει πολύ πιο ανώδυνα φορώντας απλά κάτι αποκαλυπτικό. Είναι το πώς το έκανε. Δεν έχω παρακολουθήσει γενικά το όποιο ξεκατίνιασμα μπορεί να παίχτηκε αλλά πολύ αμφιβάλλω πως τη νοιάζει τίποτε από όλα αυτά. Όπως και πολύ αμφιβάλλω πως το σκέφτηκε και πολύ όταν βγήκε στη σκηνή με το μουστάκι.

βέβαια εδώ πολλοί προκειμένου να ξεχωρίσουν σε κάτι τέτοια show βαφτίζουν και δικά τους καλλιτεχνικά ονόματα αυτά μας μάραναν.

Πάμε πάλι. Της είπε ο Μαραντίνης, ως κριτής, θα σε ήθελα πιο sexy ή κάτι τέτοιο, αυτή τσαντίστηκε και άρχισε ήδη να ειρωνεύεται, μετά το συνέχισε η ξανθιά παρουσιάστρια λέγοντας είσαι πολύ sexy και αυτή έκανε την συγκεκριμένη κίνηση. Η κίνηση αυτή δεν ήταν ας πούμε κάτι κομψό, κάτι sexy όπως λες εσύ να φορούσε κάτι αποκαλυπτικό. Έκανε την κίνηση καθαρά για να στείλει το μήνυμα. Άλλωστε αυτό έγραψε και η ίδια αργότερα. Δεν συμφωνώ με αυτό που λέτε ότι είναι μια ακόμα γλάστρα. Η κοπέλα έχει παιδεία, σπουδές στην Αγγλία κλπ. Ήξερε τι έκανε και σε κάθε περίπτωση αυτή η ανθρωποφαγία του κόσμου είναι ανυπόφορη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αφού όπως λες ήξερε τι έκανε τότε θα πρεπε να περιμένε και τις όποιες αντιδράσεις όπως και το πού συμμετέχει. Έχει δει ποτέ κανείς κάνα μπάζο να παίρνει το xfactor; τι το περάσατε εδώ διαγωνισμό τραγουδιού; :P

Δεν την είπα γλάστρα αλλά όπως και να χει όπως είπα δεν έχω παρακολουθήσει τι παίχτηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδεία ειναι να μας δειξει τον κωλο της για να περασει το μηνυμα της; Αλλοι τροποι δεν υπαρχουν να εκφρασει οτι θελει;
Ελα βρε παιδια, το χουμε παραξηλωσει πια... Πολυ χυμαδιο ο κοσμος σημερα.. Απελευθερωμενος δεν ξερω πως το λετε, αλλα εμενα δε μου αρεσει το τοσο χυμα γενικοτερα.
Απο εδω εμαθα κι εγω την Νωαινα. Εχει πραγματι πολυ ωραια φωνη κ ειναι ομορφο κοριτσι αλλα αυτο που εκανε εμενα προσωπικα με απωθησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top