Πάσχα

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,974 μηνύματα.
Πάντως επειδή εμένα δεν μου αρέσει ούτε το αρνί ούτε το κατσίκι έχω πάρει γεμιστό ρόλο κοτόπουλο Πινδος με bacon και τυρί να φτιάξω αύριο 😂😂.

Κάπως έτσι βγαίνει κάθε χρόνο που το κάνω 😋😋


View attachment 132153
Πολύ δυνατό και αυτό ρε Φώτη αλλά σαν το κατσικάκι, εε δεν έχει 😋
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,865 μηνύματα.
Εμείς που έχουμε βάλει σε λειτουργία το δεύτερο ψυγείο και βάλαμε ένα ολόκληρο αρνί. 😳 Έχω και φωτογραφία αλλά δε ρισκάρω να το ανεβάσω 😂
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.
Οι Καθολικοί γιορτάζουν το Πάσχα σε διαφορετική ημερομηνία από εμάς και αν ισχύει δεν παίρνουν αυτοί το Άγιο φως?
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,529 μηνύματα.
Οι Καθολικοί γιορτάζουν το Πάσχα σε διαφορετική ημερομηνία από εμάς και αν ισχύει δεν παίρνουν αυτοί το Άγιο φως?
Δεν θέλω να στο χαλάσω Μαυρίκιε αλλά δεν υπάρχει Άγιο φως, με αναπτήρα ανάβει υπάρχει ολόκληρο βιβλίο αφιερωμένο σε αυτό με ομολογίες απο τους Πατριάρχες στα Ιεροσόλυμα.
Νόμιζα το ξέραν όλοι.
Για το έθιμο το διατηρούν ακόμα
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.
Δεν θέλω να στο χαλάσω Μαυρίκιε αλλά δεν υπάρχει Άγιο φως, με αναπτήρα ανάβει υπάρχει ολόκληρο βιβλίο αφιερωμένο σε αυτό με ομολογίες απο τους Πατριάρχες στα Ιεροσόλυμα.
Νόμιζα το ξέραν όλοι.
Για το έθιμο το διατηρούν ακόμα

Δεν διαφωνώ και τόσο ρώτησα για το τι ισχύει συγκριτικά με τους εμφύλιους του χριστιανισμού.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
Δεν θέλω να στο χαλάσω Μαυρίκιε αλλά δεν υπάρχει Άγιο φως, με αναπτήρα ανάβει υπάρχει ολόκληρο βιβλίο αφιερωμένο σε αυτό με ομολογίες απο τους Πατριάρχες στα Ιεροσόλυμα.
Νόμιζα το ξέραν όλοι.
Για το έθιμο το διατηρούν ακόμα
lolz(1).jpg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,076 μηνύματα.
Έχει ενδιαφέρον, όσοι θυμάστε, την προσευχή που λέγαμε στο σχολείο μετά το Πάσχα μαζί με τη μετάφραση:
Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν, θανάτῳ θάνατον πατήσας καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος.
Ἀνάστασιν Χριστοῦ θεασάμενοι,
προσκυνήσωμεν ἅγιον, Κύριον,
Ἰησοῦν τὸν μόνον ἀναμάρτητον.
Τὸν Σταυρόν σου Χριστὲ προσκυνοῦμεν
καὶ τὴν ἁγίαν σου Ἀνάστασιν
ὑμνοῦμεν καὶ δοξάζομεν·
σὺ γὰρ εἶ Θεὸς ἡμῶν,
ἐκτὸς σοῦ ἄλλον οὐκ οἴδαμεν,
τὸ ὄνομά σου ὀνομάζομεν.
Δεῦτε πάντες οἱ πιστοί,
προσκυνήσωμεν τὴν τοῦ Χριστοῦ ἁγίαν ἀνάστασιν·
ἰδοὺ γὰρ ἦλθε διὰ τοῦ Σταυροῦ
χαρὰ ἐν ὅλῳ τῷ κόσμῳ.
Διὰ παντὸς εὐλογοῦντες τὸν Κύριον,
ὑμνοῦμεν τὴν ἀνάστασιν αὐτοῦ·
Σταυρὸν γὰρ ὑπομείνας δι᾿ ἡμᾶς,
θανάτῳ θάνατον ὤλεσεν.
Ἀναστὰς ὁ Ἰησοῦς ἀπὸ τοῦ τάφου καθὼς προεῖπεν, ἔδωκεν ἡμῖν τὴν αἰώνιον ζωὴν καὶ μέγα ἔλεος.
Ὁ Ἰησοῦς Χριστὸς ἀναστήθηκε ἀφοῦ κατέβηκε καὶ δίδαξε στοὺς νεκρούς, καταπατώντας μὲ τὸν θάνατό του τὸν θάνατον καὶ σὲ ὅσους βρίσκονταν σὲ τάφους χάρισε ἔτσι τὴν ἀληθινὴ ζωή.
Ἀφοῦ εἴδαμε τὴν ἀνάσταση τοῦ Χριστοῦ,
ἂς προσκυνήσουμε τὸν ἅγιο καὶ Κύριο,
τὸν Θεάνθρωπο Ἰησοῦ ποὺ εἶναι ὁ μόνος ἀναμάρτητος.
Τὴν Σταυρική Σου θυσία Χριστὲ προσκυνοῦμε
καὶ τὴν ἁγία σου Ἀνάσταση
ὑμνοῦμε καὶ δοξάζουμε·
διότι Ἐσὺ εἶσαι ὁ Θεός μας,
καὶ Θεὸ ἄλλον ἐκτὸς ἀπὸ Ἐσένα δὲν ἀναγνωρίζουμε κανένα,
καὶ μόνο τὸ ὄνομά Σου σημαίνει Θεὸς γιὰ ἑμᾶς.
Ἐλᾶτε ὅλοι οἱ πιστοί,
ἂς προσκυνήσουμε τὴν ἁγία ἀνάσταση τοῦ Χριστοῦ·
ἀφοῦ ἡ ἀνάστασή Του ποὺ ἔγινε μετὰ τὴν Σταυρική Του Θυσία,
ἔφερε μεγάλη χαρὰ ποὺ ἀπλώθηκε σὲ ὅλον τὸν κόσμο.
Παντοτινὰ θὰ εὐλογοῦμε τὸ ὄνομα τοῦ Κυρίου,
καὶ παντοτινὰ θὰ ὑμνοῦμε τὴν ἀνάστασή Του.
Διότι, ἐπειδὴ ὑπέμεινε Πάθη καὶ Σταυρό ἀπὸ ἑμᾶς γιὰ ἑμᾶς,
κατανίκησε κι ἔδιωξε τὸν θάνατο.
Μὲ τὴν ἀνάσταση Του ἀπὸ τὸν τάφον ὁ Ἰησοῦς Χριστὸς ὅπως εἶχε πεῖ πρὶν τὰ ἅγια πάθη Του, μᾶς χάρισε τὴν ἀληθινὴ αἰώνια ζωή καὶ τὸ μέγα ἔλεος τοῦ Θεοῦ στὶς ταπεινές μας ὑπάρξεις.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,762 μηνύματα.
Έχει ενδιαφέρον, όσοι θυμάστε, την προσευχή που λέγαμε στο σχολείο μετά το Πάσχα μαζί με τη μετάφραση:
παντα ζηλευα τους συμμαθητες μου που το ηξεραν απεξω και θελανε να πουνε την προσευχη με μεγαλη ανυπομονησια
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,701 μηνύματα.
Καλό Πάσχα με υγεία σε όλους και σε όλες.

IMG_5031.jpeg
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
kalo-pasxa05.jpg
 

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Χριστός Ανέστη μάγκες

Κάηκε το πλαστικό από το κερί κ κοντεψαμε να λαμπαδιασουμε, καλά πήγε αυτο
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,735 μηνύματα.
Εύχομαι ψυχική ανάταση σε όλους
images (13).jpeg
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,974 μηνύματα.
Χριστός Ανέστη παιδιά, χρόνια πολλά!!!!

Αχ, η αναστάσιμη λειτουργία είναι η πιο όμορφη του χρόνου μου φαίνεται!
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,981 μηνύματα.
Έχει ενδιαφέρον, όσοι θυμάστε, την προσευχή που λέγαμε στο σχολείο μετά το Πάσχα μαζί με τη μετάφραση:
Αχ είναι η αγαπημένη μου προσευχή!

Χρόνια πολλά σε όλους! Αληθώς ο κύριος!
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,115 μηνύματα.


 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,881 μηνύματα.
παντα ζηλευα τους συμμαθητες μου που το ηξεραν απεξω και θελανε να πουνε την προσευχη με μεγαλη ανυπομονησια

Δεν είχε μαθηματικά αυτό.. :P Χριστός Ανέστη!!

Έχει ενδιαφέρον, όσοι θυμάστε, την προσευχή που λέγαμε στο σχολείο μετά το Πάσχα μαζί με τη μετάφραση:

Το άσχημο είναι ότι όσο περνάνε τα χρόνια, οι νεότερες γενιές Ελλήνων θα θυμούνται ως τροπάρι της Ανάστασης το ιιιιι...τατατα της Σάττι, με αποτέλεσμα τα έθιμα και οι αναμνήσεις να ισοπεδώνονται στο πνεύμα της καταναλωτικής σούπας της εποχής. Όλες οι χώρες ίδιες, όλοι οι λαοί ίδιοι, χωρίς αναμνήσεις, χωρίς ξεχωριστές μέρες και χαρούμενες στιγμές. Νιώθω τυχερός που έχω κάτι να θυμάμαι από το τυπικό Πάσχα: ταινίες Μπεν Χουρ, βάψιμο αυγών, συγγενείς, βοήθεια για τα κουλούρια και το αρνί στη σούβλα, κτλ.

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,093 μηνύματα.
IMG_20240505_122311.jpg

Μπήκε και η προβατίνα κοντοσούβλι, σε λίγο και τα παϊδάκια. Γεια μας!
Έλα ρε @Valder να σε κεράσω προβατίνα που σ'αρέσει. @giannhs2001, εσένα δεν σε λέω, νομίζω το σιχαίνεσαι το πρόβειο :(
@Zukov έλα κι εσύ λεβέντη να σε ποτίσω ρετσίνα να οδηγήσεις μετά.
@Memetchi έλα κι εσύ να πιάσουμε συζήτηση για woke culture (ήπια πολύ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
View attachment 132168
Μπήκε και η προβατίνα κοντοσούβλι, σε λίγο και τα παϊδάκια. Γεια μας!
Έλα ρε @Valder να σε κεράσω προβατίνα που σ'αρέσει. @giannhs2001, εσένα δεν σε λέω, νομίζω το σιχαίνεσαι το πρόβειο :(
@Zukov έλα κι εσύ λεβέντη να σε ποτίσω ρετσίνα να οδηγήσεις μετά.
@Memetchi έλα κι εσύ να πιάσουμε συζήτηση για woke culture (ήπια πολύ)
Χριστος Ανεστη Ηλια! Ειμαι στην 5η μπυρα τωρα αλλα δε θα λεγα οχι σε λιγη ρετσινα
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,529 μηνύματα.
Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένα!
Να περάσετε την ημέρα όπως θέλετε για μια ακόμη φορά χωρίς πρέπει και μη!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top