Πέθανε ο πρίγκιπας Φίλιππος σε ηλικία 99 ετών

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτή θα μας θάψει όλους να μου το θυμηθείτε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Αξιός, άντεξε την θείτσα 73 χρονιά
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
κρίμα, τόσο νέος...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.
Τα συλλυπητήρια μου προς την Βασιλική Οικογένεια. Ήταν Πρίγκιπας και της Ελλάδας και της Δανίας. Το πένθος φτάνει και σε εμάς.

God Bless the Queen.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Τα συλλυπητήρια μου προς την Βασιλική Οικογένεια. Ήταν Πρίγκιπας και της Ελλάδας και της Δανίας. Το πένθος φτάνει και σε εμάς.

God Bless the Queen.
Εκ μέρους της Βασιλικής Οικογένειας, σε ευχαριστούμε θερμά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Λυπάμαι βεβαίως για τον άνθρωπο, μόνο ως άνθρωπο, που πέθανε. Να αναπαυθεί η ψυχή του και να συγχωρεθούν οι τυχόν όποιες αμαρτίες του. Αλλά το ίδιο θα λυπόμουν για οποιονδήποτε πεθάνει, οσοδήποτε λαϊκό και απλό άνθρωπο ή "ευγενή".

Αλλά όχι και να λυπηθώ γιατί πέθανε ο "βασιλιάς" (ο τίτλος δηλαδή).

Άκου "το πένθος φτάνει και σε μας" που λέει ο Γιάννης. Όχι ρε φίλε, σε μένα δεν έφτασε το πένθος, φρέναρε κάτι χιλιόμετρα πριν με φτάσει και δεν με άγγιξε.

Και στην τελική έφτασε 99 χρονών. Ε λογικό ήταν να πεθάνει κάποτε. Δεν είναι κι ότι είχε όλη τη ζωή μπροστά του, ούτε ότι θα αλλάξει ο ρους της Ιστορίας από την απώλειά του.

Εντάξει, κρίμα κι αυτός άνθρωπος ήταν. Σέβομαι και λυπάμαι για την ανθρώπινη απώλεια και τον πόνο των οικείων του, αλλά συνεχίζουμε, προχωράμε.

Να συζητήσουμε τι στο παρόν θέμα. Το πόσο δακρύβρεχτη θα είναι η μέρα για τους βασιλόφρονες; Ενα ποστ και πολύ ήταν.

ΥΓ: Αν θέλετε να κάνετε χρήσιμο το παρόν θέμα, γράψτε μας οι γνώστες την κοινωνική κλπ. προσφορά του βασιλιά Φίλιππου. Να ειναι εστω πληροφοριακά χρήσιμο το θέμα. Σοβαρολογώ. Γράψτε μας να μάθουμε τι ήταν και τι πρέσβευε και έκανε ο εν λόγω άνθρωπος.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πάλι ρε Κούλη έβαλες το χεράκι σου;Αμάν πια,μας ρήμαξες...
μμ.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.
Λυπάμαι βεβαίως για τον άνθρωπο, μόνο ως άνθρωπο, που πέθανε. Να αναπαυθεί η ψυχή του και να συγχωρεθούν οι τυχόν όποιες αμαρτίες του. Αλλά το ίδιο θα λυπόμουν για οποιονδήποτε πεθάνει, οσοδήποτε λαϊκό και απλό άνθρωπο ή "ευγενή".

Αλλά όχι και να λυπηθώ γιατί πέθανε ο "βασιλιάς" (ο τίτλος δηλαδή).

Άκου "το πένθος φτάνει και σε μας" που λέει ο Γιάννης. Όχι ρε φίλε, σε μένα δεν έφτασε το πένθος, φρέναρε κάτι χιλιόμετρα πριν με φτάσει και δεν με άγγιξε.

Και στην τελική έφτασε 99 χρονών. Ε λογικό ήταν να πεθάνει κάποτε. Δεν είναι κι ότι είχε όλη τη ζωή μπροστά του, ούτε ότι θα αλλάξει ο ρους της Ιστορίας από την απώλειά του.

Εντάξει, κρίμα κι αυτός άνθρωπος ήταν. Σέβομαι και λυπάμαι για την ανθρώπινη απώλεια και τον πόνο των οικείων του, αλλά συνεχίζουμε, προχωράμε.

Να συζητήσουμε τι στο παρόν θέμα. Το πόσο δακρύβρεχτη θα είναι η μέρα για τους βασιλόφρονες; Ενα ποστ και πολύ ήταν.

ΥΓ: Αν θέλετε να κάνετε χρήσιμο το παρόν θέμα, γράψτε μας οι γνώστες την κοινωνική κλπ. προσφορά του βασιλιά Φίλιππου. Να ειναι εστω πληροφοριακά χρήσιμο το θέμα. Σοβαρολογώ. Γράψτε μας να μάθουμε τι ήταν και τι πρέσβευε και έκανε ο εν λόγω άνθρωπος.
Άραξε ρε μαν πιο πολύ για χαβαλε το είπα. Αν ήμουν Βρετανός όντας φιλοβασιλικος θα λυπομουν αλλά σαν Έλληνας ε με αφήνει και αδιάφορο το θέμα. Δεν είχε κάποια ιδιαίτερη προσφορά γιατί ουσιαστικά τον θρόνο τον είχε η σύζυγος του, η Βασίλισσα Ελισάβετ, την οποία και σέβομαι πάρα πολύ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Άραξε ρε μαν πιο πολύ για χαβαλε το είπα. Αν ήμουν Βρετανός όντας φιλοβασιλικος θα λυπομουν αλλά σαν Έλληνας ε με αφήνει και αδιάφορο το θέμα. Δεν είχε κάποια ιδιαίτερη προσφορά γιατί ουσιαστικά τον θρόνο τον είχε η σύζυγος του, η Βασίλισσα Ελισάβετ, την οποία και σέβομαι πάρα πολύ.

Αραχτός είμαι τύπε αλλά χαίρομαι που μιμείσαι τον χαμαιλέων Αλκιβιάδη ανάλογα την περίσταση και το ποιός σε κοντράρει. :bleh:

Γιατί σέβεσαι τη βασίλισσα Ελισάβετ; Από περιέργεια, κάποιος ιδιαίτερος λόγος;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν θέλετε να κάνετε χρήσιμο το παρόν θέμα, γράψτε μας οι γνώστες την κοινωνική κλπ. προσφορά του βασιλιά Φίλιππου. Να ειναι εστω πληροφοριακά χρήσιμο το θέμα. Σοβαρολογώ. Γράψτε μας να μάθουμε τι ήταν και τι πρέσβευε και έκανε ο εν λόγω άνθρωπος.
Μπα! Δεν νομίζω να είχε κάποια προσφορά. Μια πολυτελής γλάστρα ήταν ο κακομοίρης.

000_DV2063750.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.
Μια χαρά είχε. Αυτός ανέπτυξε ολόκληρο το πρόγραμμα ιθαγένειας για τους νέους, πέρασε περιβαλλοντικούς νόμους ενώ αναδιοργάνωσε τις ένοπλες δυνάμεις στις οποίες στάθηκε και ως προστάτης. Σε γενικό βαθμό προφανώς δεν μπορούσε να κάνει πολλά γιατί ήταν απλά ο παραστάτης της βασίλισσας. Δεν έπαιρνε αυτός τις αποφάσεις.

Αραχτός είμαι τύπε αλλά χαίρομαι που μιμείσαι τον χαμαιλέων Αλκιβιάδη ανάλογα την περίσταση και το ποιός σε κοντράρει. :bleh:
Τι εννοείς; :hmm:

Γιατί σέβεσαι τη βασίλισσα Ελισάβετ; Από περιέργεια, κάποιος ιδιαίτερος λόγος;
Είναι μια μακροχρόνια Βασίλισσα που έχει κρατήσει διακριτική στάση και θέση στα πολιτικά πράγματα της Αγγλίας. Η μακροβιότερη μονάρχης στην ιστορία.. Για εμένα αποτελεί εθνικό σύμβολο της Βρετανίας. Έχει μια σημαντική θέση στην ιστορία θεωρώ. Από το 1952 ως σήμερα. Γνώρισε εξέχουσες ηγετικές προσωπικότητες όπως ο Χάρι Τρούμαν, ο Ουίνστον Τσόρτσιλ, η Μάργκαρετ Θάτσερ κλπ. Ενθάρρυνε το πατριωτικό συναίσθημα των Βρετανών στρατιωτών με τον λόγο της στον Β παγκόσμιο πόλεμο σαν πριγκίπισσα ακόμα. Έχει μια τεράστια ιστορία από πίσω. Ξέρεις τυπε τι κόλλημα έχω με τους Βασιλικούς Οίκους :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά όχι και να λυπηθώ γιατί πέθανε ο "βασιλιάς" (ο τίτλος δηλαδή).

Άκου "το πένθος φτάνει και σε μας" που λέει ο Γιάννης. Όχι ρε φίλε, σε μένα δεν έφτασε το πένθος, φρέναρε κάτι χιλιόμετρα πριν με φτάσει και δεν με άγγιξε.
Κανένας δεν λυπόταν ποτέ πραγματικά όταν πέθαινε ο βασιλιάς, εκτός από αυτούς που είχανε άμεσο συμφέρον από το να μην πεθάνει ο βασιλιάς. Η ατάκα αυτή είναι απλά ένα κλισέ και αποτελεί απλά δημόσια δήλωση υποστήριξης στο θεσμό του στέμματος.

Αν έχει μία ουσιαστικότατη συνεισφορά ο βασιλιάς σε μια χώρα αυτή είναι κατά κύριο λόγο ως σύμβολο και η δύναμη των συμβόλων έχει πολύ μεγάλη κοινωνική επιρροή. Ο βασιλιάς συμβολίζει όλο το έθνος και ο θεσμός γενικά είναι πολύ σημαντικός και κατά τη γνώμη μου αναντικατάστατος.

Έθνη χωρίς σύμβολα και χωρίς ανθρώπους που ενσαρκώνουν τα σύμβολα κατά τη γνώμη μου βαδίζουν σε κατήφορο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μαζί με την βασίλισσα Ελισάβετ καθόρισαν μαζί με πολιτικούς όπως ο Τσόρτσιλ, η Θάτσερ την πρόσφατη ιστορία της Βρετανίας.

Για μένα μεγάλο λάθος που η Ελλάδα έδιωξε τον βασιλιά της. Τον αντικατέστησε με το πρόεδρο της δημοκρατίας που είναι αντικείμενο συναλλαγής μεταξύ των κομμάτων. Αντίθετα με έναν βασιλιά είναι υπεράνω όλων των κομμάτων. Αν εξαιρέσεις τον Στεφανόπουλο όλοι οι υπόλοιποι πρόεδροι της μεταπολίτευσης ήταν πολύ λίγοι και υπηρετούσαν τα θέλω των κομμάτων και όχι του λαού.

Δείτε "the Crown" στο Netflix. Το να είσαι μέλος της βασιλικής οικογένείας. και να ακολουθάς το πρωτόκολλο δεξιά και αριστερά δεν είναι εύκολο.

Στο σκάκι όταν χάνεις τον βασιλιά και 10 βασίλισσες να έχεις έχασες το παιχνίδι.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για μένα μεγάλο λάθος που η Ελλάδα έδιωξε τον βασιλιά της. Τον αντικατέστησε με το πρόεδρο της δημοκρατίας που είναι αντικείμενο συναλλαγής μεταξύ των κομμάτων. Αντίθετα με έναν βασιλιά είναι υπεράνω όλων των κομμάτων.
Έλεος!!! Τρολάρεις ασύστολα ή αγνοείς εντελώς τη σύγχρονη Ελληνική ιστορία; Οι βασιλιάδες στη χώρα μας ήταν πάντα κομματάρχες της δεξιάς. Ανέβαζαν και κατέβαζαν κυβερνήσεις με το γούστο τους. Καταπατούσαν το Σύνταγμα και υποστήριζαν χούντες. Πάντα ξένοι ήταν και κανένα καλό δεν έκαναν στην Ελλάδα.

λήψηςς.jpg
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Αν και η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται, με τόσα που έχει κανει η «Βασιλική» οικογένεια της Δανίας ειμαι σίγουρος ότι θα επαναληφθεί προς το χειρότερο τρόπο αν έρθει στο πολιτικό παρασκήνιο... με όλους τους βασιλικούς που έχω συνομιλήσει οι περισσότεροι ήταν ημιμαθής. Όταν τους έλεγες για την μικρασιατική καταστροφή, για την χούντα, για τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και για το ρόλο της βασιλικής οικογένειας, κάναν φτερά. Το μονο που έλεγαν είναι για τους κομμουνιστές, για τους ομοφυλοφιλους και για οτιδήποτε άλλο σκεφτούν για να βρουν τους εχθρούς της βασιλικής οικογένειας...

Για να επανέλθω στο θεμα ο Φίλιππος, οπως ενας ηλικιωμένος άνθρωπος, ακόμα και αν ρέει κόκκινο, «μπλε η πράσινο» αίμα στις φλέβες, λογω της προχωρημένης ηλικίας του, επήλθε ο θάνατος. Ο θεός να τον συγχωρέσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top