Πίστη, Γνώση, Σοφία

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Η Πίστη δίνει στον άνθρωπο εσωτερική δύναμη να προχωρήσει στη ζωή του. Η Γνώση του προσφέρει τα εφόδια για να εκμεταλλευτεί αυτή τη δύναμή του με τον καλύτερο τρόπο. Η Σοφία του επιτρέπει να ξεχωρίζει αυτά που πραγματικά έχουν αξία απ' αυτά που δεν έχουν.

Τι γνώμη έχετε για τη συγκριτική αξία αυτών των τριών αρετών; Αν έπρεπε να διαλέξετε ποια θα προτιμούσατε να είχατε; Ή καλύτερα ποια είναι η πιο ισορροπημένη αναλογία; Αν είχατε 100 «μονάδες» για να αγοράσετε πίστη, γνώση και σοφία, πόσες μονάδες από την κάθε αρετή θα παίρνατε;

Σοφός είναι αυτός που...

α) ... πιστεύει και γνωρίζει.
β) ... πιστεύει και δε γνωρίζει.
γ) ... πιστεύει ότι πιστεύει.
δ) ... πιστεύει στην Πίστη.
ε) ... πιστεύει στη Γνώση.
στ) ... γνωρίζει και δεν πιστεύει.
ζ) ... γνωρίζει ότι δεν πιστεύει.
η) ... γνωρίζει αλλά θα ήθελε να πιστεύει.
θ) ... γνωρίζει ότι γνωρίζει.
ι) ... γνωρίζει ότι δε γνωρίζει.
ια) ... oύτε πιστεύει ούτε γνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Η Πίστη δίνει στον άνθρωπο εσωτερική δύναμη να προχωρήσει στη ζωή του. Η Γνώση του προσφέρει τα εφόδια για να εκμεταλλευτεί αυτή τη δύναμή του με τον καλύτερο τρόπο. Η Σοφία του επιτρέπει να ξεχωρίζει αυτά που πραγματικά έχουν αξία απ' αυτά που δεν έχουν.

Τι γνώμη έχετε για τη συγκριτική αξία αυτών των τριών αρετών; Αν έπρεπε να διαλέξετε ποια θα προτιμούσατε να είχατε; Ή καλύτερα ποια είναι η πιο ισορροπημένη αναλογία; Αν είχατε 100 «μονάδες» για να αγοράσετε πίστη, γνώση και σοφία, πόσες μονάδες από την κάθε αρετή θα παίρνατε;
Μάλλον τη γνώση θα διάλεγα αν ήταν να διαλέξω ένα από αυτά.Και τους 100 πόντους θα τους μοίραζα: 60 γνώση, 30 σοφία, 10 πίστη.:hmm:
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Σοφός είναι αυτός που...

α) ... πιστεύει και γνωρίζει.
β) ... πιστεύει και δε γνωρίζει.
γ) ... πιστεύει ότι πιστεύει.
δ) ... πιστεύει στην Πίστη.
ε) ... πιστεύει στη Γνώση.
στ) ... γνωρίζει και δεν πιστεύει.
ζ) ... γνωρίζει ότι δεν πιστεύει.
η) ... γνωρίζει αλλά θα ήθελε να πιστεύει.
θ) ... γνωρίζει ότι γνωρίζει.
ι) ... γνωρίζει ότι δε γνωρίζει.
ια) ... oύτε πιστεύει ούτε γνωρίζει.
Αυτό είναι multiple choise ερώτηση?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
"Σοφία" στην ψυχολογία θεωρείται εκείνη η κατάσταση των ατόμων μεγάλης ηλικίας που γυρίζουν και βλέπουν το παρελθόν και αποδέχονται ότι έτσι έπρεπε να ζήσουν, χωρίς να μετανοιώνουν για κάτι. Με άλλα λόγια να είσαι ευχαριστημένος με τη ζωή που έχεις κάνει και να είσαι έτοιμος να μεταδώσεις αυτό το μήνυμα της σωστής επιλογής στάσεων ζωής και στους άλλους.

Με τον όσο "πίστη" τι ακριβώς εννοείς; Πίστη στο Θεό ή σε κάποια άλλη εσωτερική αξία;

Με βάση τα πιο πάνω θα επέλεγα:

40% Γνώση
30% Σοφία
30% Πίστη σε ανώτερη εσωτερική αξία

Ή (σε περίπτωση πίστης στον Θεό)
50% Γνώση
40% Σοφία
10% Πίστη

Θεωρώ ότι ένα άτομο αρχικά χρειάζεται γνώση για να έχει γερά θεμέλια πάνω στα οποία να σταθεί. Έπειτα χρειάζεται Σοφία ώστε να είναι υπεύθυνος των επιλογών που κάνει για να χρησιμοποιήσει τη γνώση. Τέλος η πίστη είναι μια δύναμη που σε ωθεί προς τα πάνω για να γίνεσαι συνεχώς καλύτερος και πιο χρήσιμος για εσένα και τους γύρω σου.

Στην περίπτωση πίστης στον Θεό, θεωρώ ότι και αυτή είναι μία πολύ καλή εσωτερική δύναμη που βοηθά όποιον πραγματικά πιστέυει, καθώς λειτουργεί ως ένα επιπλέον στήριγμα. Αλλά, επειδή θα μπορούσα να φανταστώ και έναν κόσμο ανθρώπων ακόμη και χωρίς την επιρροή της θρησκείας, γι'αυτό και μειώνω το ποσοστό πίστης στην θρησκεία...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μ αρέσουν τέτοιου είδους θέματα:)
Πιστεύω ότι η σοφία θα ήταν η αρετή που θα είχα ως πρώτη επιλογή.
Νομίζω ότι η πίστη(όπως κι αν την εννοείς) χωρίς σοφία είναι τυφλή κι οδηγείται σε λάθος μονοπάτια.
Η γνώση αν δεν διοχετεύται με σοφία παραμένει "άγουρη" και δεν επιτελεί τον σκοπό της.
Η σοφία όταν συνδυάζεται με τις δύο αρετές τις "καθοδηγεί" έτσι ώστε και η δύο να χρησιμοποιούνται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Αν είχα 100 μονάδες θα αγόραζα για τον εαυτό μου:
50 μονάδες σοφία
25 μονάδες γνώση
25 μονάδες πίστη

Θα σου απαντήσω στην ερώτηση σου χρησιμοποιώντας ένα απόσπασμα απο την προσευχή των ανωνύμων αλκοολικών που συνδυάζει και τις 3 αρετές( εδώ η πίστη εκφράζεται ως θρησκευτική):
Θεε μου δώσε μου την δύναμη να αλλαξω όσα μπορώ
την υπομονή να δεχτώ όσα δεν μπορώ να αλλάξω
και τη σοφία να ξεχωρίζω την διαφορά.
Για μένα η σωστή απάντηση είναι κάτι που δεν έχεις συμπεριλάβει

Σοφός είναι αυτός που:
γνωρίζει τι πρέπει να πιστεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Για όποιον θέλει να στοχαστεί πάνω στις έννοιες παραθέτω τους ορισμούς των λέξεων από το ερμηνευτικό λεξικό:

Πίστη = πεποίθηση, παραδοχή, εμπιστοσύνη, αλήθεια χωρίς εμπειρικό έλεγχο

Γνώση = η γνωριμία των πραγμάτων, η πείρα, η σοφία, η σύνεση, η φρονιμάδα

Σοφία = ορθοφροσύνη, πολυγνωσία, πολυμάθεια

Σοφός = πολυμαθής, συνετός, μετρημένος, κατάλληλος - αυτός που επινοήθηκε με ευφυία

Σύνεση = να κατευθύνεται η βούληση και η πράξη από το νου

Φρόνηση = η γνώση του ορθού, ορθή κρίση, λογικότητα, σύνεση, σωφροσύνη, φρονιμάδα

Σωφροσύνη = φρονιμάδα, κοσμιότητα, σεμνότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ωραίο το θεματάκι σου ...
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Τι γνώμη έχετε για τη συγκριτική αξία αυτών των τριών αρετών; Αν έπρεπε να διαλέξετε ποια θα προτιμούσατε να είχατε; Ή καλύτερα ποια είναι η πιο ισορροπημένη αναλογία; Αν είχατε 100 «μονάδες» για να αγοράσετε πίστη, γνώση και σοφία, πόσες μονάδες από την κάθε αρετή θα παίρνατε;
Λοίπον εγώ θα διαλεγα:
55 μονάδες σοφία
25 Γνώση
20 Πιστη

Ο λόγος, πιστεύω οτι η αν δεν ξερεις να χρησιμοποιείς την γνωση σου ειναι σαν να μην υπαρχει ... Εξαλλου η γνώση έρχεται και μεσα απο τον χρόνο ...
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Σοφός είναι αυτός που...

α) ... πιστεύει και γνωρίζει.
β) ... πιστεύει και δε γνωρίζει.
γ) ... πιστεύει ότι πιστεύει.
δ) ... πιστεύει στην Πίστη.
ε) ... πιστεύει στη Γνώση.
στ) ... γνωρίζει και δεν πιστεύει.
ζ) ... γνωρίζει ότι δεν πιστεύει.
η) ... γνωρίζει αλλά θα ήθελε να πιστεύει.
θ) ... γνωρίζει ότι γνωρίζει.
ι) ... γνωρίζει ότι δε γνωρίζει.
ια) ... oύτε πιστεύει ούτε γνωρίζει.

μαλλον το ι) θα διαλέξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν διευκρινίζεις αν εννοείς πίστη στο Θεό, ή πίστη στον άνθρωπο και τις δυνάμεις του. Αν εννοείς το δεύτερο, τότε:
α) Αν έπρεπε να διαλέξω ένα, θα διάλεγα σοφία.
τις 100 μονάδες τις χωρίζω:
40 Σοφία
30 Γνώση
30 Πίστη

β) Σοφός είναι το α)Αυτός που πιστεύει και γνωρίζει.

Αν όμως εννοείς πίστη στο Θεό, τότε η απάντηση αλλάζει πολύ... επιφυλάσσομαι να απαντήσω αργότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμενα η πιστη δεν ειναι παντα θετικό για παράδειγμα αν καποιος πιστευει στην δυναμεις του χωρις να εχει την σοφια της χρησιμοποιησει μαλλον αποτυχημενος θα βγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
έχεις δίκιο, γι αυτό έδωσα στην σοφία τις περισσότερες μονάδες;)
η πίστη όμως σε αξίες και ιδανικά (όχι απαραίτητα στον Θεό) ή η πίστη ότι "μπορώ να τα καταφέρω" είναι απαραίτητη σε κάθε άνθρωπο για να εξελιχθεί, ή για να θεωρηθεί σοφός (δεδομένου ότι συνδυάζεται και με γνώση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σύμφωνα με το λεξικό του Kynofilou η ερμηνεία που έχω υπόψη μου είναι:

Πίστη = πεποίθηση, παραδοχή, αλήθεια χωρίς εμπειρικό έλεγχο

Η έννοια της πίστης ως εμπιστοσύνη είναι κάπως αταίριαστη με αυτή τη συζήτηση. Από την άλλη δεν είναι ανάγκη να περιοριστεί στην πίστη προς τα Θεία, μπορεί να είναι η πίστη σε πληροφορίες που δε μπορούμε να διασταυρώσουμε. Για παράδειγμα κάποιος έγραψε πως πιστεύει ακράδαντα ότι η πολυδιαφημισμένη πρώτη προσσελήνωση ήταν σκηνοθετημένη απάτη. Με λίγα λόγια είναι η τάση του ανθρώπου να αποφεύγει το γκρίζο για χάρη του μαύρου-άσπρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Για παράδειγμα κάποιος έγραψε πως πιστεύει ακράδαντα ότι η πολυδιαφημισμένη πρώτη προσσελήνωση ήταν σκηνοθετημένη απάτη. Με λίγα λόγια είναι η τάση του ανθρώπου να αποφεύγει το γκρίζο για χάρη του μαύρου-άσπρου.
Πιστευω εγω οτι ανθρωπος δεν μπορει να διαλεξει απο την φυση του το γκρίζο
αρά διαλεγει το μαύρο ή ασπρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Για μένα, η σοφία είναι κάτι που έρχεται μαζί με την πείρα και άρα θέλει χρόνο χωρίς να γίνεται να επιταχυνθεί.
Η γνώση θέλει και αυτή χρόνο για να αποκτηθεί αλλά όχι προκαθορισμένο.Αποκτώντας γνώση(διαβάζοντας πχ ένα βιβλίο), μοιράζεσαι εμπειρίες άλλων άρα παίρνεις και κομμάτι της πείρας τους και της σοφίας τους.
Η πίστη νομίζω περιέχει και το στοιχέιο της αμφιβολίας μέσα της.Όταν λέμε "πιστεύω ότι κάτι είναι έτσι" σημαίνει ότι εγώ το πιστευω αυτό, αλλά μπορεί και να μην είναι έτσι.Ενώ όταν λέμε "ξέρω ότι κάτι είναι έτσι" έχοντας γνώση για τί μιλάμε, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αυτό το κάτι είναι όνυως έτσι, εκτός αν η γνώση που έχουμε είναι λάθος, οπότε δεν είναι γνώση καν.
Γι'αυτό κάποιος που έχει γνώση, έχει και σοφία και ίσως έχη λιγότερο ανάγκη την πίστη.
:hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
χμ... παρόμοιο ποστ με το thread των ερωτήσεων...

εγώ θέλω Πίστη, και Γνώση και Σοφία και Ευτυχία και Ειρήνη και Μαρία και καμιά άλλη δεν θα με χάλαγε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Χμ δυσκολο ζητημα. Δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να ξεχωρισω...Η καθεμια αρετη χρησιμευει σε διαφορετικες περιστασεις της ζωης και σε πολλες περιπτωσεις συμπληρωνει η μια την αλλη. Πολλοι ανθρωποι εχουν αξιοζηλευτη γνωση και παιδεια, αλλα σε εξισου πολλες περιπτωσεις δεν εχουν τη σοφια να την χρησιμοποιησουν σωστα ή λογω ελλειψης σοφιας γινονται αλαζονες. Σε αλλες περιπτωσεις, χρειαζεται μονο η πιστη. Πχ, ενας ανθρωπος με γνωση και σοφια πιθανως να επελεγε την αυτοκτονια σε περιπτωση που μαθαινε οτι εχει καποια ανιατη ασθενεια, γνωριζοντας οτι θα εχει μια ζωη με ορισμενο τελος και πολυ πονο στην πορεια της, αλλα ενας ανθρωπος με πιστη (οχι συγκεκριμενα στο θεο, αλλα στην ιδια τη ζωη, ή την επιστημη ή τον εαυτο του) θα συνεχιζε να ζει, και πιθανως να αποκομιζε εμπειριες μοναδικες στο υπολοιπο της ζωης του.

Ομως, και η τυφλη πιστη, οδηγει στην υπερτιμηση των ικανοτητων μας ή την εσφαλμενη αντιληψη για τη ζωη (στις περιπτωσεις των θρησκοληπτων), επομενως δεν μπορει να θεωρηθει απο μονη της προτερημα. Γενικα, καταληγω στο συμπερασμα οτι η υπερβολη στην "κατοχη" μιας τετοιας ιδιοτητας, οπως και η ελλειψη της, αποτελει πισωγυρισμα στη ζωη ενος ατομου. Το σωστο ειναι να υπαρχει καταμερισμενη αναλογια (οχι οτι εχουμε αυτη την δυνατοτητα, αλλα...χαριν της συζητησης)

Αν υποχρεωνομουν να "προτιμησω" καποια αλλη αρετη στον διαμοιρασμο τωβ 100 ποντων μου παντως, πιθανως θα ηταν ως εξης:

40 -> Γνωση
35-> Σοφια
25-> Πιστη

Σοφός είναι αυτός που...
ι) ... γνωρίζει ότι δε γνωρίζει, ή μαλλον καλυτερα (προκειμενου να μην φαινεται ως παραδοξο, και γιατι μου φαινεται καλυτερο ως διατυπωση) : δεν πιστευει οτι γνωριζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο Skeftomilos μου δημιουργησε ενα αλλο ερωτημα για τον ευατο μου ... Αν ηταν να διαλεξω μονο ενα απο αυτα τι θα διαλεγα ... Μαλλον γνωση αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

Εσεις, τι θα διαλεγατε αν επρεπε μονο ενα να διαλέξετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
με πρόλαβες expo. Εγώ θα έδινα και τους 100 πόντους στη γνώση. Τα άλλα δύο τα θεωρώ φυσικά επακόλουθα..

Αρχική Δημοσίευση από φουρνάκι:
εγώ θέλω Πίστη, και Γνώση και Σοφία και Ευτυχία και Ειρήνη και Μαρία και καμιά άλλη δεν θα με χάλαγε....
γιέα :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ μάλλον τη Σοφία (θα ήμουν ο Σολομώντας Νο 2:clapup: :P )
Γιατί ο Σοφός γενικά είναι και γνώστης, οπότε θα έκλεβα και γνώση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
με πρόλαβες expo. Εγώ θα έδινα και τους 100 πόντους στη γνώση. Τα άλλα δύο τα θεωρώ φυσικά επακόλουθα..


Ναι αλλα σκεψου οτι αν εισαι σοφος/η, θα αντιληφθεις οτι πρεπει να εχεις και γνωση για να προχωρησεις, οπως και οτιδηποτε αλλο σημαντικο χρειαζεσαι. Αν εχεις απλα γνωσεις, πως θα ξεχωρισεις τι αξιζει και τι οχι; :hmm: ;) Οπως προειπα βεβαια, τη γνωση και σοφια τις θεωρω αμεσα συσχετιζομενες αρετες, αλλα αν επρεπε να διαλεξω μια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Ναι αλλα σκεψου οτι αν εισαι σοφος/η, θα αντιληφθεις οτι πρεπει να εχεις και γνωση για να προχωρησεις, οπως και οτιδηποτε αλλο σημαντικο χρειαζεσαι. Αν εχεις απλα γνωσεις, πως θα ξεχωρισεις τι αξιζει και τι οχι; :hmm: ;)

με το καιρό, με καναδυό λάθη, όλα γίνονται :)

πως σου φαίνεται αυτό:

νεαρή ηλικία --> γνώσεις --> πείρα --> μεγαλύτερη ηλικία --> σοφία ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πρέπει να ομολογήσω ότι έχω μια προκατάληψη εναντίον της Πίστης. Μου φαίνεται ότι έχει πολύ μικρή αξία - αν δεν είναι εντελώς άχρηστη. Ο κάθε λογικός άνθρωπος αν είχε επιλογή θα προτιμούσε να γνωρίζει κάτι, παρά απλά να το πιστεύει. Οπότε η μόνη περίπτωση που μπορεί να έχει κάποια χρησιμότητα είναι όταν η γνώση για διάφορους λόγους δεν είναι διαθέσιμη. Τότε μπορεί να πει κανείς ότι η πίστη μπορεί να λειτουργήσει ως φτηνό υποκατάστατο της γνώσης, προκειμένου να μην εγκλωβίζεται το μυαλό μας σε ατέρμονες σκέψεις που δεν καταλήγουν πουθενά.

Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση όμως πιστεύω ότι η πίστη περισσότερο βλάπτει παρά ωφελεί. Καλύτερο είναι να εκπαιδεύσουμε τους εαυτούς μας ώστε να είμαστε εξοικειωμένοι με την αμφιβολία. Η πίστη έχει την άσχημη παρενέργεια ότι σκοτώνει την ερευνητική μας διάθεση. Αν πιστέψω μια φορά σε κάτι, θα πιστεύω πάντα σε αυτό το κάτι. Αν αντίθετα παραδεχτώ εξαρχής την άγνοιά μου, έχω την ελπίδα κάποτε να αποκτήσω την αληθινή γνώση. Θα μου άρεσε να μπορούσα να ονομάσω αυτή τη νοητική στάση ως «αγνωστικισμό», αλλά φοβάμαι πως η λέξη αυτή έχει ήδη συνδεθεί με ένα αρκετά διαφορετικό νόημα.

Όσο για τη Σοφία νομίζω ότι πρόκειται για ένα είδος ανώτερης γνώσης που δε μπορεί να υπάρξει από μόνη της. Το να προσπαθεί κάποιος να φτάσει στη Σοφία χωρίς να μάθει και να μάθει, είναι καθαρή ματαιοπονία. Το πολύ-πολύ αντί για τη Σοφία να καταλήξει στη σοφιστεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top