Παγκόσμιος συναγερμός με το Zantac

Volkswagen Fan

Well-known member

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,185 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,471 μηνύματα.
Απ ό,τι διαβάζω πιο αναλυτικά, το πρόβλημα δεν είναι μόνο στις συγκεκριμένες παρτίδες αυτού του φαρμάκου αλλά στην ίδια την δραστική ουσία, οπότε θα περάσει από έλεγχο ό,τι περιέχει ρανιτιδίνη μάλλον (?)
Κρίμα γιατί για τα παιδιά είχε ωραία σιροπάκια...

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,583 μηνύματα.
H ρανιτιδίνη πήγε στη κατηγορία 2Β του IARC. Δεν καταλαβαίνω με πιο δικαίωμα ο ΕΟΦ ζήτησε την ανακλησή του. Πολύ γνωστό φάρμακο που θα καταστρέψει τον εισαγωγέα.

Πιστεύω ότι ο παγκόσμιος σάλος δημιουργήθηκε από τους ανταγωνιστές.

fockos

Well-known member

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,264 μηνύματα.
παιδιά αυτό γίνεται γιατί το φάρμακο είναι πολύ φτηνό και το ίδιο αποτελεσματικό με αλλα ακριβότερα, έτσι βαφτίζοντας το εώς καρκινογόνο θα ωθήσουν το κόσμπο να αγοράσουν άλλα πιο ακριβά φάρμακα.....

έτσι λειτουργεί το marketing της ιατρικής και φαρμακευτικής....

Volkswagen Fan

Well-known member

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,185 μηνύματα.
παιδιά αυτό γίνεται γιατί το φάρμακο είναι πολύ φτηνό και το ίδιο αποτελεσματικό με αλλα ακριβότερα, έτσι βαφτίζοντας το εώς καρκινογόνο θα ωθήσουν το κόσμπο να αγοράσουν άλλα πιο ακριβά φάρμακα.....

έτσι λειτουργεί το marketing της ιατρικής και φαρμακευτικής....

Εγώ έχω ένα κουτί όμως δεν είναι στις παρτίδες της ανακλήσης,να το κρατήσω;

fockos

Well-known member

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,264 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα κουτί όμως δεν είναι στις παρτίδες της ανακλήσης,να το κρατήσω;

κράτα το :D
κοιτα φιλε ένα άλλο παράδειγμα....

στην οστεοπόρωση δίνουνε καλσιτονίνη ή δισφωφονικα. Η καλσιτονίνη ειναι ουσιαστικη κατι φυσικό και πάρα πολυ φτηνό σε σχέση με τα δισφωφονικά.

Έτσι οι ερευνητές βγάλανε καρκινογονη την καλσιτονίνη και συνίστησαν τον περιορισμό της για να ωθήσουν τον κόσμο να πάει προς τα πιο ακριβά δισφωφονικά.

Είναι θέμα marketing και θέμα χαζής νοημοσύνης που πιστεύουν όλοι τα papers και τις έρευνες αγνοώντας οτι οι περισσοτερες χρηματοδοτούνται από τις ίδιες τις φαρμακυτικές.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...