Παιδική ηλικία

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάβασες παραπάνω ότι το δουλεύω με διάφορους τρόπους και από παντού ψυχικά και Σωματικα?
Διαβασα αυτο

Φροντιζω τον εαυτό μου από παντού με διάφορους τρόπους, ψυχικά και σωματικα.

θελεις αν δεν σου κανει κοπο να μου πεις επιγραμματικα τους τροπους ?
 

Nathanail22

Νεοφερμένος

Η Nathanail22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασκηση πνευματική και σωματική μέσω της γιόγκα (διαλογισμός και αναπνοές) ,κρεβάτι πιλατες, βάρη και ψυχοθεραπεία.
Μια χαρα !

Πιστεύω μέσα από την ψυχοθεραπεία κατάφερες και έφτασες στην αποδοχή?

Την συνεχίζεις ακόμα και σήμερα?
Κάνεις κάτι συγκεκριμένο, ας πούμε γνωσιακη-γνωστική συμπεριφορικη θεραπεία ή ακολουθείτε ένα γενικό πλαίσιο?
 

Nathanail22

Νεοφερμένος

Η Nathanail22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Μια χαρα !

Πιστεύω μέσα από την ψυχοθεραπεία κατάφερες και έφτασες στην αποδοχή?

Την συνεχίζεις ακόμα και σήμερα?
Κάνεις κάτι συγκεκριμένο, ας πούμε γνωσιακη-γνωστική συμπεριφορικη θεραπεία ή ακολουθείτε ένα γενικό πλαίσιο?
Ακολουθώ υπαρξιακό συστημικό θεραπευτή
 

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
@Nathanail22
Δηλαδή με ποιους τρόπους δουλεύεις πάνω σε αυτήν την κατάσταση;
Κάνεις συνεδρίες ή προσπαθείς μόνη σου; Εάν προσπαθείς μόνη σου με ποιους τρόπους το κάνεις κι επίσης τι είναι αυτό που σε κρατάει μακριά από την ψυχοθεραπεία;

Οκ ... Τώρα το είδα... Βγάζει με καθυστέρηση τα μηνύματα
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακολουθώ υπαρξιακό συστημικό θεραπευτή
Ωραια ξερω πολυ λιγα γι αυτη την θεραπεια γιατι ακομα την εχω περασει σχεδον επιφανειακα αλλα θυμαμαι οτι δεν αφηνει τον θεραπευομενο να θυματοποιειται που ειναι βασικο σε κατι τετοιο ..
Αν δεν κανω λαθος προσεγγιζεται το θεμα απο την φιλοσοφικη του πλευρα κυριως και κατα ποια ειναι η δικη σου μεσα σε ολο αυτο που ζεις ?

Δεν θα πω τιποτε παραπανω γιατι δεν το γνωριζω και πολυ ωστε να καταλαβα ακριβός το ζητουμενο σου ..
Ισως καποιος που την ξερει να σε βοηθησει παραπανω και να μπορει να κανει μια συγκριση να δει τα υπερ και τα κατα και να ακουσεις και μια αλλη αποψη .

Θα σε ρωτησω ομως κατι αλλο ..
Θεωρεις οτι μεσα απο αυτη την μεθοδο θα καταφερεις να κανεις ολα αυτα που σου ειπα παραπανω ?
Η δικη σου συμπεριφορα και η θεση η οποια προσπαθει να βρεις πιστευεις οτι θα σε μαθει να εκλογικευεις καταστασεις ,να μαθεις να οριζεις εσυ τις σκεψεις σου και οχι το υποσυνειδητο αυτες ωστε να ζεις με ολο αυτο που σε βασανιζει αλλα να μην του δινεις τοσο μεγαλη σημασια ακομα και σημερα και να σε ταλαιπωρει ?

Αυτο δεν ειναι το ζητουμενο σου πλεον ή κανω λαθος ?
Να μαθεις να ζεις με αυτη την τραυματικη σου εμπειρια ?

Υστερα δεν μου απαντησες κανεις ακομα και σημερα ?
θα ηθελα πραγματικα να μαθω γι αυτη σου την εμπειρια και τι εχεις αποκομίσει μεχρι σημερα !
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλό θα είναι να βγάλουμε από το μυαλό μας ότι κακοποιητικοί γονείς είναι μόνο οι γονείς που θα μας χτυπήσουν ή θα μας μειώσουν. Η κακοποίηση εκδηλώνεται με πολλούς τρόπους. Το να είναι τοξικοί ο ένας απέναντι στον άλλον για παράδειγμα, ακόμα κι αν δε βάζουν στη μέση το παιδί είναι μια κακοποίηση γιατί το κάνει να αισθάνεται απαίσια.
Η συντριπτική πλειοψηφία αγαπά και νοιάζεται τα παιδιά. Ακόμα και τις καλύτερες προθέσεις όμως να έχουν αυτό δεν τους κάνει κατάλληλους για το λεπτό αυτό έργο.
Από τα πιο επώδυνα πράγματα για εμένα όταν έκανα συνεδρίες δεν ήταν ότι είδα τα λάθη μου -δεν είχα καν τις εμπειρίες που θα με οδηγούσαν σε σοβαρά λάθη, αλλά ότι είδα πόσο κακό μου έκαναν οι ίδιοι οι γονείς μου κι ας μην το ήθελαν.
Από κει και πέρα αναγνωρίζεις τις αιτίες, δεν κολλάς και προχωράς. Ναι, το χέρι στο έσπασε η μαμά, ναι δε φταις αλλά από δω και μπρος τι θα κάνεις, θα ζεις με σπασμένο χέρι, δε θα πας στο γιατρό να σου βάλει γύψο και να κάνει ό,τι είναι να κάνει για να έχεις ένα λειτουργικό χέρι;
Αυτά τα λίγο γενικά με αφορμή αυτά που ειπώθηκαν.
Nathanail22 και μόνο που το προσπαθείς είσαι σε καλό δρόμο.
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ωραια ξερω πολυ λιγα γι αυτη την θεραπεια γιατι ακομα την εχω περασει σχεδον επιφανειακα αλλα θυμαμαι οτι δεν αφηνει τον θεραπευομενο να θυματοποιειται που ειναι βασικο σε κατι τετοιο ..
Αν δεν κανω λαθος προσεγγιζεται το θεμα απο την φιλοσοφικη του πλευρα κυριως και κατα ποια ειναι η δικη σου μεσα σε ολο αυτο που ζεις ?

Δεν θα πω τιποτε παραπανω γιατι δεν το γνωριζω και πολυ ωστε να καταλαβα ακριβός το ζητουμενο σου ..
Ισως καποιος που την ξερει να σε βοηθησει παραπανω και να μπορει να κανει μια συγκριση να δει τα υπερ και τα κατα και να ακουσεις και μια αλλη αποψη .

Θα σε ρωτησω ομως κατι αλλο ..
Θεωρεις οτι μεσα απο αυτη την μεθοδο θα καταφερεις να κανεις ολα αυτα που σου ειπα παραπανω ?
Ο κάθε ένας επιλογή τη θεραπευτική προσέγγιση που του ταιριάζει και τον κατάλληλο θεραπευτή να την εφαρμόσει. Εάν την καλύπτει θα έχει και καλή εξέλιξη
Αν στο μέλλον δει ότι δεν την καλύπτει πια έχει την επιλογή να διαλέξει κάτι άλλο
Η δικη σου συμπεριφορα και η θεση η οποια προσπαθει να βρεις πιστευεις οτι θα σε μαθει να εκλογικευεις καταστασεις ,να μαθεις να οριζεις εσυ τις σκεψεις σου και οχι το υποσυνειδητο αυτες ωστε να ζεις με ολο αυτο που σε βασανιζει αλλα να μην του δινεις τοσο μεγαλη σημασια ακομα και σημερα και να σε ταλαιπωρει ?

Αυτο δεν ειναι το ζητουμενο σου πλεον ή κανω λαθος ?
Να μαθεις να ζεις με αυτη την τραυματικη σου εμπειρια ?

Υστερα δεν μου απαντησες κανεις ακομα και σημερα ?
θα ηθελα πραγματικα να μαθω γι αυτη σου την εμπειρια και τι εχεις αποκομίσει μεχρι σημερα !
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο κάθε ένας επιλογή τη θεραπευτική προσέγγιση που του ταιριάζει και τον κατάλληλο θεραπευτή να την εφαρμόσει. Εάν την καλύπτει θα έχει και καλή εξέλιξη
Αν στο μέλλον δει ότι δεν την καλύπτει πια έχει την επιλογή να διαλέξει κάτι άλλο
Ναι και ?
Είδες κάπου να λέω να αλλάξει η να ακυρώνω κάτι?

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που λες κάτι τέτοιο, θέλεις να μου τον εξηγήσεις σε παρακαλώ πολύ ώστε να δω πως μπορεί όλο αυτό να βοηθήσει και να εξελίξει μια πολύ ωραία μέχρι τώρα συζήτηση που έχουμε και να δω και εγώ που μπορεί να κάνω κάπου λάθος? :hmm:
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ναι και ?
Είδες κάπου να λέω να αλλάξει η να ακυρώνω κάτι?

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που λες κάτι τέτοιο, θέλεις να μου τον εξηγήσεις σε παρακαλώ πολύ ώστε να δω πως μπορεί όλο αυτό να βοηθήσει και να εξελίξει μια πολύ ωραία μέχρι τώρα συζήτηση που έχουμε και να δω και εγώ που μπορεί να κάνω κάπου λάθος? :hmm:
Όχι απλά το αναφέρω
Ότι αν εμείς στο μυαλό μας έχουμε την ψυχανάλυση η την γνωστικη συμπεριφορικη ως καλές προσεγγίσεις η τις πιο κατάλληλες δεν σημαίνει ότι ταιριάζουν σε όλους
Πραγματικά δεν λέω κάτι άλλο ούτε ότι της είπες να αλλάξει προσέγγιση ούτε τίποτα
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι απλά το αναφέρω
Ότι αν εμείς στο μυαλό μας έχουμε την ψυχανάλυση η την γνωστικη συμπεριφορικη ως καλές προσεγγίσεις η τις πιο κατάλληλες δεν σημαίνει ότι ταιριάζουν σε όλους
Πραγματικά δεν λέω κάτι άλλο ούτε ότι της είπες να αλλάξει προσέγγιση ούτε τίποτα
Μα δεν το λέω ή την προτείνω σαν καλή?

Ίσα ίσα ΚΑΜΙΑ ψυχανάλυση δεν πρεπει να αποκλείεται και φυσικά όταν ένας άνθρωπος κάνει είδη ένα είδος για πολυ καιρό και παρόλο την εξέλιξη του βλέπει μια στασιμότητα μήπως θα πρέπει να δει και κάποια άλλη?

Κοίταξε θεραπείες που θα κουμπώνουν και θα ξεκλειδώσουν ένα θεραπευομενο ούτε ένας επαγγελματίας υγείας δεν μπορεί να σου προτείνει υπεύθυνα και με σίγουρα αποτελέσματα που λένε..
Παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο σε κάτι τέτοιο και ένα περισσότερο εμείς από εδώ πως θα μπορούσαμε να πούμε σε ένα οποιοδήποτε ότι κάνεις λάθος επιλογή?

Αρχικά ξεκινάς με κάτι και βλέπεις μέχρι που πας..
Αν δεις ότι παρόλο την προσπάθεια σου δεν βλέπεις εξέλιξη μην διαστάσεις να δοκιμάσεις και κατι αλλο ..

Εκεί θέλω να σταθώ περισσότερο ;)

Έχουμε έναν άνθρωπο που προσπαθεί, δουλεύει αλλά το ζητούμενο του δεν έχει καλυφθεί ακόμα..
Νομίζω δεν είναι κακό η λάθος να δει και κάτι άλλο 😉
 

Nathanail22

Νεοφερμένος

Η Nathanail22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Μήπως επομένως αναζητάς αυτά τα πράγματα από τους γύρω σου αλλά δεν είναι ικανοι να στα δώσουν όπως τα επιθυμείς επειδή δεν διαλέγεις σωστά λόγω των προτύπων σου ?

Και αυτό γιατί θεωρείς ότι συμβαίνει;
Πρόκειται για συμπεριφορές που καταλαβαίνεις ότι δεν σου αρέσουν αλλά ταυτόχρονα τις υιοθετείς η είναι κάτι που έρχεται αργότερα όταν εισπράξεις την συμπεριφορά που ειχες στο παρελθόν και δεν θα ήθελες να έχεις στο μελλον;
Ανάλογα την περίπτωση. Τις περισσότερες φορές καταλαβαίνω εκείνη την στιγμή ότι πχ έχω πει μια πατατα η έχω κάνει λάθος επιλογη άλλες το παραδέχομαι και το λέω στον άλλον άλλες όχι όμως συνήθως έχω επίγνωση πλέον..
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ανάλογα την περίπτωση. Τις περισσότερες φορές καταλαβαίνω εκείνη την στιγμή ότι πχ έχω πει μια πατατα η έχω κάνει λάθος επιλογη άλλες το παραδέχομαι και το λέω στον άλλον άλλες όχι όμως συνήθως έχω επίγνωση πλέον..
Σημαντικό που έχεις αρχίσει και καταλαβαίνεις τις συμπεριφορές αυτές. Και σιγά σιγά θα αρχίσεις να κάνεις και τις σωστοτερες επιλογές. Από τη στιγμή δηλαδή που καταλαβαίνεις πλέον συμπεριφορές που δεν θες και το εκφράζεις είναι όλα θέμα εξάσκησης
 

Nathanail22

Νεοφερμένος

Η Nathanail22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Μήπως επομένως αναζητάς αυτά τα πράγματα από τους γύρω σου αλλά δεν είναι ικανοι να στα δώσουν όπως τα επιθυμείς επειδή δεν διαλέγεις σωστά λόγω των προτύπων σου ?
Σπάνια έχω κάνει λάθος επιλογή σε φίλο όμως στις περιπτώσεις που δεν ένιωθα άνετα η αισθανόμουν ότι δεν ήμουν αποδεκτή (κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό για εμένα) έκοβα. Δεν ξέρω αν το έχεις νιώσει αλλά αντιλαμβάνομαι αν κάποιος είναι για εμένα η όχι χωρίς πολλά πολλα από την αρχή της γνωριμίας μας ή γιατί θέλω να έχω αυτή την επαφή. Πάντα σκέφτομαι τι προσφέρω και τι μου προσφέρει αυτή η σχέση, μου αρέσει η ανάλυση και η παρατήρηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σημαντικό που έχεις αρχίσει και καταλαβαίνεις τις συμπεριφορές αυτές. Και σιγά σιγά θα αρχίσεις να κάνεις και τις σωστοτερες επιλογές. Από τη στιγμή δηλαδή που καταλαβαίνεις πλέον συμπεριφορές που δεν θες και το εκφράζεις είναι όλα θέμα εξάσκησης
Ναι είναι ένα βήμα οκ αλλά δεν φτάνει.. Δεν μου φτάνει. Θα πάρει χρόνο όλο αυτό..
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εναι
Σπάνια έχω κάνει λάθος επιλογή σε φίλο όμως στις περιπτώσεις που δεν ένιωθα άνετα η αισθανόμουν ότι δεν ήμουν αποδεκτή (κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό για εμένα) έκοβα. Δεν ξέρω αν το έχεις νιώσει αλλά αντιλαμβάνομαι αν κάποιος είναι για εμένα η όχι χωρίς πολλά πολλα από την αρχή της γνωριμίας μας ή γιατί θέλω να έχω αυτή την επαφή. Πάντα σκέφτομαι τι προσφέρω και τι μου προσφέρει αυτή η σχέση, μου αρέσει η ανάλυση και η παρατήρηση.
Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις από την αρχή τις προθέσεις του άλλου σε μια σχέση αλλά και το τι προσμένεις εσύ από αυτόν. Οπότε αν σε έναν βαθμό έχεις καταφέρει να το κάνεις και κρίνοντας και για την συνθηκη που μιλάμε είναι πολύ θετικό.
Είναι πολύ σημαντικό σε μια σχέση ότι είδους και να είναι να αισθανόμαστε αποδεκτοί και άνετα να είμαστε ο εαυτός μας. Εάν δεν μας συμβεί θα πρέπει να έχουμε την δύναμη να διακοπτουμε και να προχωράμε μπροστά χωρίς να συμβιβαζομαστε λόγω μιας πιθανής φοβίας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σπάνια έχω κάνει λάθος επιλογή σε φίλο όμως στις περιπτώσεις που δεν ένιωθα άνετα η αισθανόμουν ότι δεν ήμουν αποδεκτή (κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό για εμένα) έκοβα. Δεν ξέρω αν το έχεις νιώσει αλλά αντιλαμβάνομαι αν κάποιος είναι για εμένα η όχι χωρίς πολλά πολλα από την αρχή της γνωριμίας μας ή γιατί θέλω να έχω αυτή την επαφή. Πάντα σκέφτομαι τι προσφέρω και τι μου προσφέρει αυτή η σχέση, μου αρέσει η ανάλυση και η παρατήρηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι είναι ένα βήμα οκ αλλά δεν φτάνει.. Δεν μου φτάνει. Θα πάρει χρόνο όλο αυτό..
Σίγουρα. Το ταξίδι της φροντίδας της ψυχικής μας υγείας είναι μακρύ και ο δρόμος πολλές φορές δύσκολος αλλά αξίζει ο καθένας να παλεύει για την Ιθάκη του. Αξίζει να γνωρίσουμε τον εαυτό μας καλύτερα και να καλλιεργήσουμε τις αρετές μας αφήνοντας τα εμπόδια του παρελθόντος πίσω μας. Το παρελθόν μας έχει κάνει να είμαστε αυτοί που είμαστε στο παρόν αλλά εμείς καθορίζουμε ποιοι θα είμαστε στο μέλλον.
 

Nathanail22

Νεοφερμένος

Η Nathanail22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Μπορεί να έχεις αποδεχτεί την πραγματικότητα όπως λες αλλά δεν έχεις δουλέψει τα συναισθήματά σου αρκετά. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω. Δηλαδή το ότι έχουμε αποδεχτεί κάτι δεν σημαίνει ότι παύει να μας στεναχωρεί και να μας βαραίνει. Και αυτό είναι και φυσιολογικό ταυτόχρονα αλλά σίγουρα χρειάζεται περισσότερη εξοικείωση με αυτά τα βιώματα σου κάτι το ποιο δεν είναι εύκολο αλλά αξιζει σαν διαδικασία για να σε βοηθήσει. Επίσης κανεις μας δεν επιλέγει να τον κυνηγούν τα βιώματα του. Δεν το επιλέγει συνειδητά τουλάχιστον. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι είναι ένας ασυνείδητου μηχανισμός που μας έχει εκτυπωθεί και μας κάνει να "δουλεύουμε" έτσι.

Και αυτό γιατί θεωρείς ότι συμβαίνει;
Πρόκειται για συμπεριφορές που καταλαβαίνεις ότι δεν σου αρέσουν αλλά ταυτόχρονα τις υιοθετείς η είναι κάτι που έρχεται αργότερα όταν εισπράξεις την συμπεριφορά που ειχες στο παρελθόν και δεν θα ήθελες να έχεις στο μελλον;
Δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει.. Πιθανολογώ επειδή έχουν περάσει μέσα στον σκληρό οι συμπεριφορές αυτές. Πρόσφατα βγήκαν στην επιφανεια κάποια κοινά σημεία που έχω με τους γονείς μου ενώ δεν είχε περάσει οπότε από το μυαλό μου κάτι τετοιο.. Ήταν ένα ταρακουνημα για έμενα
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει.. Πιθανολογώ επειδή έχουν περάσει μέσα στον σκληρό οι συμπεριφορές αυτές. Πρόσφατα βγήκαν στην επιφανεια κάποια κοινά σημεία που έχω με τους γονείς μου ενώ δεν είχε περάσει οπότε από το μυαλό μου κάτι τετοιο.. Ήταν ένα ταρακουνημα για έμενα
Ναι σε καταλαβαίνω. Και είναι λογικό να συμβαίνει. Να μοιάζουμε στους γονείς μας και να υιοθετουμε συμπεριφορές τους ασυνείδητα. Δεν κάνεις κάτι λάθος ως προς αυτό. Απλά από τη στιγμή που το αναγνωρίζεις μπορείς να το δουλέψεις για να το αλλάξεις. Ξερω ακούγεται δύσκολο και πολύ εύκολο ταυτόχρονα το να το λέμε από το να το κάνουμε. Οπότε μην σε αποθαρρύνει. Θα σου βγει σε καλό αυτό το ταρακούνημα και αξίζει να το δουλέψεις. Να σκεφτείς δηλαδή σε ποια συνθηκη εκδηλώθηκε αυτή η συμπεριφορά. Τι μπορεί να την πυροδότησε ουσιαστικά. Και πως αντέδρασε όταν κατάλαβες ότι την υιοθετείς.
 

Nathanail22

Νεοφερμένος

Η Nathanail22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ναι σε καταλαβαίνω. Και είναι λογικό να συμβαίνει. Να μοιάζουμε στους γονείς μας και να υιοθετουμε συμπεριφορές τους ασυνείδητα. Δεν κάνεις κάτι λάθος ως προς αυτό. Απλά από τη στιγμή που το αναγνωρίζεις μπορείς να το δουλέψεις για να το αλλάξεις. Ξερω ακούγεται δύσκολο και πολύ εύκολο ταυτόχρονα το να το λέμε από το να το κάνουμε. Οπότε μην σε αποθαρρύνει. Θα σου βγει σε καλό αυτό το ταρακούνημα και αξίζει να το δουλέψεις. Να σκεφτείς δηλαδή σε ποια συνθηκη εκδηλώθηκε αυτή η συμπεριφορά. Τι μπορεί να την πυροδότησε ουσιαστικά. Και πως αντέδρασε όταν κατάλαβες ότι την υιοθετείς.
Έχω ένα ημερολογιακι και τα σημειώνω. Τι παρατηρώ, τι επαναλαμβάνω, πως νιώθω κατά την διάρκεια και πως μετά, αν είμαι ευχαριστημενη με το αποτέλεσμα, που είμαι εγώ μέσα σε αυτό και που όχι.
Είναι δύσκολη η εκπαίδευση του νου προς τα εκεί που θες να πας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλό θα είναι να βγάλουμε από το μυαλό μας ότι κακοποιητικοί γονείς είναι μόνο οι γονείς που θα μας χτυπήσουν ή θα μας μειώσουν. Η κακοποίηση εκδηλώνεται με πολλούς τρόπους. Το να είναι τοξικοί ο ένας απέναντι στον άλλον για παράδειγμα, ακόμα κι αν δε βάζουν στη μέση το παιδί είναι μια κακοποίηση γιατί το κάνει να αισθάνεται απαίσια.
Η συντριπτική πλειοψηφία αγαπά και νοιάζεται τα παιδιά. Ακόμα και τις καλύτερες προθέσεις όμως να έχουν αυτό δεν τους κάνει κατάλληλους για το λεπτό αυτό έργο.
Από τα πιο επώδυνα πράγματα για εμένα όταν έκανα συνεδρίες δεν ήταν ότι είδα τα λάθη μου -δεν είχα καν τις εμπειρίες που θα με οδηγούσαν σε σοβαρά λάθη, αλλά ότι είδα πόσο κακό μου έκαναν οι ίδιοι οι γονείς μου κι ας μην το ήθελαν.
Από κει και πέρα αναγνωρίζεις τις αιτίες, δεν κολλάς και προχωράς. Ναι, το χέρι στο έσπασε η μαμά, ναι δε φταις αλλά από δω και μπρος τι θα κάνεις, θα ζεις με σπασμένο χέρι, δε θα πας στο γιατρό να σου βάλει γύψο και να κάνει ό,τι είναι να κάνει για να έχεις ένα λειτουργικό χέρι;
Αυτά τα λίγο γενικά με αφορμή αυτά που ειπώθηκαν.
Nathanail22 και μόνο που το προσπαθείς είσαι σε καλό δρόμο.
Θενξ για την προσέγγιση και την βοήθεια. Ναι, φυσικά θα πας στον γιατρό να γιατρέψεις τις πληγές σου..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραια ξερω πολυ λιγα γι αυτη την θεραπεια γιατι ακομα την εχω περασει σχεδον επιφανειακα αλλα θυμαμαι οτι δεν αφηνει τον θεραπευομενο να θυματοποιειται που ειναι βασικο σε κατι τετοιο ..
Αν δεν κανω λαθος προσεγγιζεται το θεμα απο την φιλοσοφικη του πλευρα κυριως και κατα ποια ειναι η δικη σου μεσα σε ολο αυτο που ζεις ?

Δεν θα πω τιποτε παραπανω γιατι δεν το γνωριζω και πολυ ωστε να καταλαβα ακριβός το ζητουμενο σου ..
Ισως καποιος που την ξερει να σε βοηθησει παραπανω και να μπορει να κανει μια συγκριση να δει τα υπερ και τα κατα και να ακουσεις και μια αλλη αποψη .

Θα σε ρωτησω ομως κατι αλλο ..
Θεωρεις οτι μεσα απο αυτη την μεθοδο θα καταφερεις να κανεις ολα αυτα που σου ειπα παραπανω ?
Η δικη σου συμπεριφορα και η θεση η οποια προσπαθει να βρεις πιστευεις οτι θα σε μαθει να εκλογικευεις καταστασεις ,να μαθεις να οριζεις εσυ τις σκεψεις σου και οχι το υποσυνειδητο αυτες ωστε να ζεις με ολο αυτο που σε βασανιζει αλλα να μην του δινεις τοσο μεγαλη σημασια ακομα και σημερα και να σε ταλαιπωρει ?

Αυτο δεν ειναι το ζητουμενο σου πλεον ή κανω λαθος ?
Να μαθεις να ζεις με αυτη την τραυματικη σου εμπειρια ?

Υστερα δεν μου απαντησες κανεις ακομα και σημερα ?
θα ηθελα πραγματικα να μαθω γι αυτη σου την εμπειρια και τι εχεις αποκομίσει μεχρι σημερα !
Να βρω λίγο χρόνο και θα σου απαντήσω σύντομα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nathanail22

Νεοφερμένος

Η Nathanail22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
αλλα θυμαμαι οτι δεν αφηνει τον θεραπευομενο να θυματοποιειται που ειναι βασικο σε κατι τετοιο ..
Τι εννοεις με τον ρόλο του θύματος? Να αισθανεται ο θεραπευομενος ότι είναι το θύμα πάντα και ότι φταίνε οι γύρω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δεν κανω λαθος προσεγγιζεται το θεμα απο την φιλοσοφικη του πλευρα κυριως και κατα ποια ειναι η δικη σου μεσα σε ολο αυτο που ζεις ?
Η προσέγγιση αφορά κυρίως την νοηματοδοτηση της ζωής και της ύπαρξης, εστίαση στην μοναδικότητα του ανθρώπου, αναζήτηση της ελευθερίας. Ολ αυτά σε ένα συστημικό πλαίσιο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σε ρωτησω ομως κατι αλλο ..
Θεωρεις οτι μεσα απο αυτη την μεθοδο θα καταφερεις να κανεις ολα αυτα που σου ειπα παραπανω ?
Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει η κατεύθυνση που προτείνεις. Ο σκοπός είναι να νιώσεις χαρά και ευτυχία η οποία θα πηγάζει από εσένα και όχι από οποιονδήποτε εξωτερικό παράγοντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εννοεις με τον ρόλο του θύματος? Να αισθανεται ο θεραπευομενος ότι είναι το θύμα πάντα και ότι φταίνε οι γύρω?
Ναι !
Καποια ατομα που βρισκονται μεσα σε αυτες τις καταστασεις επιλεγουν τον ρολο του θυματος ..
Ετσι τους βοηθα να αποφεύγουν να αντιμετωπισουν τις πραγματικες τους ευθυνες ...
Γινεται η λεγομενη αυτοθυματοποιηση και αναλαμβανουν ενα ρολο ωστε να λειτουργουν παθητικά στις οποιες σχέσεις τους,με μοναδικο σκοπο να μην τις διαταραξουν γιατι πολυ απλα τους κυριαρχει ο φοβος της μοναξιας .

Ενα τετοιο ανθρωπο μπορεις να τον χαρακτηρισεις ακομα και χειριστικο αφου πατα πανω στο συνασθημα της λυπης ωστε να χειραγωγεί ανθρωπους και συμπεριφορες .
Απαιτει πλεον να τον καταλαβαινουν εφοσον πατα πανω στο τραυμα του .Καμια φορα γινεται πολυ επικριτικος σε αυτους που δεν τον ακολουθουν οπως εκεινος οριζει οποτε αυτοματα καποιος τον χαρακτιριζει επιφανειακα χειριστικο χωρις ομως να αντιλαμβανεται τον πραγματικο λογο που το κανει ...

Παραλληλα ομως αυτος ο ανθρωπος νιωθει αδυναμος για τον ιδιο του τον ευατο ...αδυναμος και φοβισμενος ωστε να δει καταματα τι ειναι αυτο που τον εχει οδηγησει .

Αλλωστε ποσο συχνα ακουμε τον συγκεκριμενο χαρακτηρισμο,οπ οποιος γινεται καραμελα πλεον απο αυτους που μενουν μονο στην επιφανεια των πραξεων του παρα στο βαθυτερο νοημα αυτων, με αποτελεσμα να μπερδευουν ακομα και το ιδιο το ατομα και απο εκει που θελουν να τον βοηθησουν ,καταληγουν να του κανουν ακομα μεγαλυτερο κακο αφου του προσθετουν ακομα μια λεξη-ταμπλελα που ουσιαστικα δεν ισχυει ..
Γι αυτο και σου ειπα και πιο πανω ποτε μην φοβασαι τις οποιες ταμπελες -λεξεις ακους ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει η κατεύθυνση που προτείνεις. Ο σκοπός είναι να νιώσεις χαρά και ευτυχία η οποία θα πηγάζει από εσένα και όχι από οποιονδήποτε εξωτερικό παράγοντα.
Απορια καθαρα δικη μου και ταυτοχρονα και προβληματισμος ..

Πως γινεται να νιωσει κατι τετοιο ενας ανθρωπος οταν εχει βαθια ριζομενο ενα τετοιο τραυμα και δεν εχει καταφερει να το φερει στα μετρα του ωστε να μην του επισκειαζει την οποια χαρα ?

Πηγαζει λες ..οκ!
Απο που να πηγασει ομως ?απο εκει που εχουμε κατι τοσο καλα ριζομενο ?:hmm:

Εγω να σου πω την αληθεια αυτο το βρηκα μετα αφου πρωτα εμαθα να διαχειριζομαι το δικο μου τραυμα ...

πιστεψε με απο χθες με αυτα που λες θελω πολυ να καθίσω και να δω περισσοτερο αυτη την μεθοδο για το πως λειτουργει ....
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top