• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Στα 464 ανέρχονται τα κρούσματα του κορωνοϊού στην Ελλάδα όπως ανακοίνωσε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Υγείας Σωτήρης Τσιόδρας καθώς υπάρχουν 46 νέα.

Σύμφωμα με τον λοιμωξιολόγο, τα σημερινά δεδομενα επιβεβαιώνουν τις εκτιμήσεις ότι τουλάχιστον 2 με 3 χιλιάδες έχουν μολυνθεί από τον ιό.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό είναι. Αυτό είπα και εγώ. Να το δούμε κάπου έγκυρα ή να ρωτήσουμε φαρμακοποιό.
Ένα μήνυμα όμως απο το facebook που είναι και σατυρικό εγώ προσωπικά δεν το εκλαμβάνω σαν επιστημονικό άρθρο.
Εσύ;:)
Εγώ, μιας και με ρωτάς, όταν συζητώ με έναν άνθρωπο, αν ενδιαφέρομαι πραγματικά για αυτό που λέει το αναζητώ μόνη μου. Μπορεί να το είδε κάπου, αλλά να μην θυμάται που, να βαριέται να μου απαντήσει, ή ό,τι άλλο. Άρα, ψάχνω ό,τι θέλω ^^
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπόν όταν πριν μερικές μέρες καθόμουν και έλεγα για το αντιγριπικό εμβόλιο κάποιοι δε συμφωνούσατε μαζί μου. Τώρα ανακοινώθηκε ότι ένας διασωληνωμένος στο Αττικό έχει και γρίπη και κορονοιό.

Πόσοι από σας που πάτε στα σουπερμάρκετ και παίρνετε μάσκες , γάντια αντισηπτικά κάνατε όταν έπρεπε το εμβόλιο της γρίπης.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Προσωπικά δε βρίσκω κάποιο νόημα στην ανακοίνωση των κρουσμάτων εφόσον τα τεστ είναι τόσα λίγα. Ας ανακοινώνονται μόνο οι νοσηλευόμενοι και οι διασωληνωμένοι.

Meanwhile τιμωρούμαστε όσοι δε σπεύσαμε 10 μέρες πριν να στοκάρουμε ήδη τα αντισηπτικά.
1 βδομάδα τώρα δεν έχω βρει τίποτα. Ταυτόχρονα, έχω δει κόσμο στο σούπερ που όταν βλέπει ότι δεν έχει αντισηπτικά, παίρνει μωρομάντηλα, γιατί γιατί όχι; :hmm:
Άντε, πάμε να τσεκάρουμε και σήμερα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Λοιπόν όταν πριν μερικές μέρες καθόμουν και έλεγα για το αντιγριπικό εμβόλιο κάποιοι δε συμφωνούσατε μαζί μου. Τώρα ανακοινώθηκε ότι ένας διασωληνωμένος στο Αττικό έχει και γρίπη και κορονοιό.

Πόσοι από σας που πάτε στα σουπερμάρκετ και παίρνετε μάσκες , γάντια αντισηπτικά κάνατε όταν έπρεπε το εμβόλιο της γρίπης.
Φαντάζομαι όσοι είναι ομάδες υψηλού κινδύνου focko. Δεν έχω ακούσει σαν οδηγία να εμβολιαζόμαστε όλοι. Γιατρό έχω και μου έχει πει σαφώς δεν είμαι ούτε στο ελάχιστο ομάδα υψηλού κινδύνου.Ούτε σαν ηλικια ούτε απο άποψη υγείας.Και ηλικιακά τουλάχιστον οι περισσότεροι εδώ.
Γιατί το λες με τέτοιο τρόπο; Έχουν πει να εμβολιάζεται όποιος δεν είναι ομάδα κινδύνου;
Όχι,άρα;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φαντάζομαι όσοι είναι ομάδες υψηλού κινδύνου focko. Δεν έχω ακούσει σαν οδηγία να εμβολιαζόμαστε όλοι.
οι οδηγίες καλύπτουν τους επαγγελματίες υγείας και αυτούς που βρίσκονται σε επαφή με νεογνά και άτομα υψηλού κινδύνου καθώς και άτομα υψηλού κινδύνου. Σε αυτές τις κατηγορίες το φάρμακο συνταγογραφειται δωρεάν οι αλλοι απλά πληρώνουν 10 ευρώ δε χρειαζόταν βεβαιά να το κάνουν όλοι.

Το λέω γιατί κάθονται όλοι και σπέρνουν τον πανικό και δεν έχουν κάνει το πιο απλό πράγμα για να προστατευτούν.
Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά σε αυτούς που καλό ήταν να το κάνουν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Προσωπικά δε βρίσκω κάποιο νόημα στην ανακοίνωση των κρουσμάτων εφόσον τα τεστ είναι τόσα λίγα. Ας ανακοινώνονται μόνο οι νοσηλευόμενοι και οι διασωληνωμένοι.

Meanwhile τιμωρούμαστε όσοι δε σπεύσαμε 10 μέρες πριν να στοκάρουμε ήδη τα αντισηπτικά.
1 βδομάδα τώρα δεν έχω βρει τίποτα. Ταυτόχρονα, έχω δει κόσμο στο σούπερ που όταν βλέπει ότι δεν έχει αντισηπτικά, παίρνει μωρομάντηλα, γιατί γιατί όχι; :hmm:
Άντε, πάμε να τσεκάρουμε και σήμερα.
Διότι δυστυχώς κάποιοι είναι βόδια και ούτε.
Τα μωροάντηλα δεν νομίζω να κάνουν, καθώς επειδή είναι για μωρά δεν πρέπει να έχουν οινόπνευμα για να μην ερεθίζεται το δέρμα τους, αν εννοείς τα κανονικά μωρομάντηλα. Εκτός αν λέει αντισηπτικό, δεν γνωρίζω.
Πάντως θα πρέπει να λέει κάτι ανάλογο. Μωρομάντηλα απλά για να καθαρίζουν το δερματάκι μωρού δεν νομίζω, αλλά ρώτα φαρμακοποιό. :/: .Υποτίθεται ότι σήμερα θα έφερναν αντισηπτικά τα φαρμακεία.Πήγαινε και σε φαρμακείο και σε ΣΜ,αν και τέτοια ώρα σε εφημερεύον λογικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

οι οδηγίες καλύπτουν τους επαγγελματίες υγείας και αυτούς που βρίσκονται σε επαφή με νεογνά και άτομα υψηλού κινδύνου καθώς και άτομα υψηλού κινδύνου. Σε αυτές τις κατηγορίες το φάρμακο συνταγογραφειται δωρεάν οι αλλοι απλά πληρώνουν 10 ευρώ.

Το λέω γιατί κάθονται όλοι και σπέρνουν τον πανικό και δεν έχουν κάνει το πιο απλό πράγμα για να προστατευτούν.
Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά σε αυτούς που καλό ήταν να το κάνουν.
Ε πόσοι να είναι εδω ρε focko ; Πανικό δεν χρειάζεται να σπείρει κανένας, οι εικόνες μιλούν μόνες τους πλεον και σε διαψεύδουν πατόκορφα εσένα και μερικούς ακόμα εδώ που λέγατε ότι είναι σαν γριπούλα.Έλα τώρα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ε πόσοι να είναι εδω ρε focko ; Πανικό δεν χρειάζεται να σπείρει κανένας, οι εικόνες μιλούν μόνες τους πλεον και σε διαψεύδουν πατόκορφα εσένα και μερικούς ακόμα εδώ που λέγατε ότι είναι σαν γριπούλα.Έλα τώρα.
αν είναι ένας ιός που μπορεί να συγκριθεί με αυτόν που ζούμε είναι της γρίπης.... είναι ιοί ξαδελφάκια :D
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
παιδιά η γρίπη δεν είναι απλός ιός...

ασχολούμαστε ολοι με τον κορονοιο και ξεχάσαμε της γρίπης.........
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Προφανώς δεν κάνει κάτι το μωρομάντηλο, ακριβώς επειδή δεν έχει οινόπνευμα. Το πολύ-πολύ να νιώσει μια φρεσκάδα ο ιός από την aloe vera.
Απλώς είναι ενδεικτικό του "κακού" πανικού που επικρατεί σε μία μερίδα κόσμου.
Ο ίδιος που θα πάρει μωρομάντηλα είναι ο ίδιος που θα στοκάρει 4 12αδες κωλόχαρτο για ένα άτομο, ή θα ψάξει στα φαρμακεία για χλωροκίνη ενώ δεν έχει καν νοσήσει, επειδή άκουσε ότι κάνει κάτι.
Στη Θεσσαλονίκη λένε για ελλείψεις σε παρακεταμόλη επίσης. Να δω άμα θα βρούμε και depon εμείς οι πονοκεφαλόπληκτοι ή θα τα χουν σηκώσει :/:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα νεότερα στοιχεία, ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων ανήλθε σε 41.035 ενώ οι νεκροί έφτασαν τους 3.405. Αντίστοιχα στην Κίνα οι νεκροί είναι 3.245.

Το τελευταίο εικοσιτετράωρο, έχασαν την ζωή τους 427 ασθενείς και καταγράφηκαν 5.322 νέα κρούσματα.

Την Τετάρτη, το σύνολο κρουσμάτων του κορωνοϊού ήταν 35.713 και είχαν χάσει την ζωή τους 2.978 άνθρωποι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Το δώρο Πάσχα θα δωθεί κανονικά... Αναμενόμενο γιατί δεν το δίνει το κράτος. Περιμένω αντιδράσεις από τον επιχειρηματικό κόσμο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Κορονοϊός: Θετικός ο διευθυντής της Καθημερινής, Αλέξης Παπαχελάς

Θετικός στον κορονοϊό διεγνώσθη και ο διευθυντής της Καθημερινής Αλέξης Παπαχελάς, ο οποίος δημοσιοποίησε το γεγονός μέσα από τη στήλη του στην εφημερίδα, Καθημερινή.

Αναλυτικά έγραψε:

''Την περασμένη Δευτέρα το πρωί έμαθα ότι είχα και εγώ προσβληθεί από το κορονοϊό. Όπως πάρα πολλοί άνθρωποι γύρω μας. Αυτή τη συλλογική αβεβαιότητα που ένιωθα να κυριαρχεί την ένιωθα στο πετσί μου. Μέχρι στιγμής είναι μία δυσάρεστη εμπειρία, κάτι σαν κακή γρίπη. Θέλει όμως προσοχή.

Γιατί μαθαίνουμε συνέχεια για περιπτώσεις ανθρώπων που του πήραν αψήφιστα και βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Κατά τα άλλα η ώρα περνάει με παζλ, βιβλία για τη δουλειά της εφημερίδας. Λυπάμαι που δεν μπορώ να βρεθώ κοντά στους γονείς μου τέτοιες ώρες και ξέρω πόσο τους αγχώνουν τέτοια νέα. Σκέφτομαι πολύ αυτήν τη γενιά και πρέπει να την προφυλάξουμε. Ξέρω, είναι «αγύριστα κεφάλια» και θέλουν να βγαίνουν έξω να κάνουν τα δικά τους πράγματα, θεωρούν ότι είναι ανίκητοι, γιατί όντων πέρασαν πολλά. Όχι τώρα όμως.

Ανακαλύπτουμε συνήθειες που είχαμε ξεχάσει, φιλίες που μετράνε όσο τίποτε άλλο μέσα σε αυτόν τον πανικό. Θυμόμαστε πόσο σημαντικό είναι να δίνουμε, αλλά και πώς μπορούν να έλθουν τα πάνω κάτω μέσα σε μια ώρα στη ζωή μας. Δεν είναι πόλεμος, αλλά σίγουρα θυμίζει πόλεμο. Αυτές τις ώρες αντλούμε δύναμη από ανθρώπους που αναδεικνύουμε σαν υποδείγματα εδώ και χρόνια, από αυτήν την εφημερίδα, όπου οι εργαζόμενοί της συνεχίζουν να πετυχαίνουν τον άθλο της καθημερινής έκδοσης. Αυτοδημιούργητους άριστους, σαν τον κ Τσιόδρα, οι οποίοι μας γεμίζουν σιγουριά.

Λίγα και σταράτα λόγια, στέρεα λόγια. Τους ανθρώπους του στενού πυρήνα του κράτους, γιατρούς, νοσηλευτές, ενστόλους, στελέχη της πολιτικής προστασίας που κάνουν τη δουλειά τους με αυταπάρνηση, λίγα χρήματα και σε αντίξοες συνθήκες. Πάντα λέγαμε ότι είναι παραλογισμός ο ΓΕΕΘΑ να παίρνει 2.500 ευρώ και ακόμη λιγότερα η ραχοκοκαλιά του κράτους. Βλέπω ότι ο ιός της διχαστικής υστερίας επιμένει. Σε εμάς δεν θα πιάσει, όσο και αν προσπαθούν κάποιοι χολερικοί. Μας γεμίζει η αισιοδοξία όσο η αξιωματική αντιπολίτευση βάζει πλάτη στα δύσκολα. Έρχονται δύσκολα μετά τις απανωτές κρίσεις, του μεταναστευτικού – προσφυγικού και του ιού.

Ας αφήσουμε τους παλαβούς και ακραίους από εδώ και από εκεί να αλληλοϋβρίζονται, να λοιδορούν, να λασπώνουν. Δεν θα αλλάξουν ποτέ και ανήκουν σε ένα χθες από το οποίο δεν θα μπορέσουν να ξεφύγουν. Εμείς αυτό που πιστεύουμε θα το λέμε. Όταν ο κ Μητσοτάκης κάνει καλά τη δουλειά του στη διαχείρηση του Έβρου ή του ιού, έως τώρα, θα το γράψουμε. Όταν ο κ Τσίπρας στέκεται στο ύψος των περιστάσεων, το ίδιο. Μας νοιάζει το γεγονός ότι θα χρειαστεί να καθίσουμε στο ίδιο τραπέζι όλοι, για να την κρατήσουμε όρθια. Καλή δύναμη σε όλους!''.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Γιατί έχει πάθει παράκρουση ο κόσμος με τις λοσιόν οινοπνεύματος και τα μαντηλάκια; Αφού είμαστε σπίτι, δεν μπορούμε απλά να πλένουμε τα χέρια μας με νερό και σαπούνι; Τα μαντηλάκια ας τα κρατάμε για όταν πρέπει να βγούμε έξω για σούπερ μάρκετ ή φαρμακείο πχ και δεν έχουμε νερό και σαπούνι. Εγώ δεν έχω καταλάβει, το νερό και το σαπούνι δεν απολυμαίνει όσο οι λοσιόν και τα μαντηλάκια;

Δεύτερον, είπαν τώρα οτι στις Ελλάδα έχουμε 2 με 3 χιλιάδες κρούσματα. Όταν σας είχα πει οτι στην Τουρκία έχουν 20 χιλιάδες, λέγατε οτι λέω fake news. Αν στην Ελλάδα έχουμε 2-3 χιλιάδες που είμαστε 11 εκατομμύρια, στην Τουρκία που είναι 80 εκατομμύρια (και φυσικά σε πολλές πόλεις και χωριά οι άνθρωποι είναι πάμπτωχοι) δε σας φαίνεται λογικό να έχουν 20 χιλιάδες κρούσματα; Τώρα το πού το άκουσε η συγγενής μου δεν το ξέρω, πάντως δε θα μας έλεγε ψέματα ούτε fake news. Κι εγώ αμφέβαλα να σας πω την αλήθεια ώσπου άκουσα για 2-3 χιλιάδες σε μας και τότε το πίστεψα. Απλά ο Ερντογάν το κρύβει γιατί ήδη η δημοτικότητά του έχει πέσει και φοβάται πως θα γίνει χειρότερη αν πει όλη την αλήθεια. Όχι οτι έχει σημασία, απλά ήθελα να το πω.

Στη Ρωσία είπαν σήμερα το πρώτο θύμα. Ναι καλά, σας πιστέψαμε και σας. Αυτό με τα 2-3 χιλιάδες κρούσματα το ξέρασε χτες ο Τσιόδρας, ως τώρα μας λέγανε για 100-200-300 κλπ. Ούτε κι εμείς οι ίδιοι δεν το ξέραμε ως 24 ώρες πριν. Οπότε, αφού εμείς δεν ξέραμε για την Ελλάδα, σίγουρα δε θα ξέρουν κι οι Ρώσοι για τη Ρωσία, οι Κινέζοι για την Κίνα κλπ.

Άλλη ερώτηση: Αν έχω ένα εξοχικό κάπου στην Ελλάδα και μπω στο αμάξι μου και πάω στο εξοχικό μου να μείνω για μια βδομάδα, υπάρχει πρόβλημα; Αφού σπίτι μου θα κάθομαι κι εδώ, σπίτι μου θα κάθομαι κι εκεί. Γιατί τα βάζουν με ανθρώπους που πάνε με τα αυτοκίνητά τους (δε λέω ΚΤΕλ ή καράβια κλπ) στα εξοχικά τους στην επαρχία;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει, το νερό και το σαπούνι δεν απολυμαίνει όσο οι λοσιόν και τα μαντηλάκια;
Το σωστό πλύσιμο χεριών με νερό και σαπούνι είναι η καλύτερη και ενδεδειγμένη απολύμανση. Όλα τα υπόλοιπα έπονται.

Άλλη ερώτηση: Αν έχω ένα εξοχικό κάπου στην Ελλάδα και μπω στο αμάξι μου και πάω στο εξοχικό μου να μείνω για μια βδομάδα, υπάρχει πρόβλημα; Αφού σπίτι μου θα κάθομαι κι εδώ, σπίτι μου θα κάθομαι κι εκεί. Γιατί τα βάζουν με ανθρώπους που πάνε με τα αυτοκίνητά τους (δε λέω ΚΤΕλ ή καράβια κλπ) στα εξοχικά τους στην επαρχία;
Διότι, κάποιοι άνθρωποι είναι ασυμπτωματικοί και δεν γνωρίζουν ότι φέρουν τον ιό. Στις μεγάλες πόλεις η περίθαλψη είναι πιο εύκολη από ότι στην επαρχία. Φοβούνται, ότι αν αρχίσουν όλοι και πηγαίνουν στα εξοχικά τους, ο ιός θα μεταδοθεί έντονα και στην επαρχία, όπου οι υποδομές δεν επαρκούν (για κανένα λόγο) και η εξυπηρέτηση ειδικά των σοβαρών περιστατικών θα είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι γιατρός, αλλά αυτό κατάλαβα από αυτά που διαβάζω.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Γιατί έχει πάθει παράκρουση ο κόσμος με τις λοσιόν οινοπνεύματος και τα μαντηλάκια; Αφού είμαστε σπίτι, δεν μπορούμε απλά να πλένουμε τα χέρια μας με νερό και σαπούνι; Τα μαντηλάκια ας τα κρατάμε για όταν πρέπει να βγούμε έξω για σούπερ μάρκετ ή φαρμακείο πχ και δεν έχουμε νερό και σαπούνι. Εγώ δεν έχω καταλάβει, το νερό και το σαπούνι δεν απολυμαίνει όσο οι λοσιόν και τα μαντηλάκια;

Δεύτερον, είπαν τώρα οτι στις Ελλάδα έχουμε 2 με 3 χιλιάδες κρούσματα. Όταν σας είχα πει οτι στην Τουρκία έχουν 20 χιλιάδες, λέγατε οτι λέω fake news. Αν στην Ελλάδα έχουμε 2-3 χιλιάδες που είμαστε 11 εκατομμύρια, στην Τουρκία που είναι 80 εκατομμύρια (και φυσικά σε πολλές πόλεις και χωριά οι άνθρωποι είναι πάμπτωχοι) δε σας φαίνεται λογικό να έχουν 20 χιλιάδες κρούσματα; Τώρα το πού το άκουσε η συγγενής μου δεν το ξέρω, πάντως δε θα μας έλεγε ψέματα ούτε fake news. Κι εγώ αμφέβαλα να σας πω την αλήθεια ώσπου άκουσα για 2-3 χιλιάδες σε μας και τότε το πίστεψα. Απλά ο Ερντογάν το κρύβει γιατί ήδη η δημοτικότητά του έχει πέσει και φοβάται πως θα γίνει χειρότερη αν πει όλη την αλήθεια. Όχι οτι έχει σημασία, απλά ήθελα να το πω.

Στη Ρωσία είπαν σήμερα το πρώτο θύμα. Ναι καλά, σας πιστέψαμε και σας. Αυτό με τα 2-3 χιλιάδες κρούσματα το ξέρασε χτες ο Τσιόδρας, ως τώρα μας λέγανε για 100-200-300 κλπ. Ούτε κι εμείς οι ίδιοι δεν το ξέραμε ως 24 ώρες πριν. Οπότε, αφού εμείς δεν ξέραμε για την Ελλάδα, σίγουρα δε θα ξέρουν κι οι Ρώσοι για τη Ρωσία, οι Κινέζοι για την Κίνα κλπ.

Άλλη ερώτηση: Αν έχω ένα εξοχικό κάπου στην Ελλάδα και μπω στο αμάξι μου και πάω στο εξοχικό μου να μείνω για μια βδομάδα, υπάρχει πρόβλημα; Αφού σπίτι μου θα κάθομαι κι εδώ, σπίτι μου θα κάθομαι κι εκεί. Γιατί τα βάζουν με ανθρώπους που πάνε με τα αυτοκίνητά τους (δε λέω ΚΤΕλ ή καράβια κλπ) στα εξοχικά τους στην επαρχία;

Βρε καλή μου εγώ δεν είπα ότι ειναι fake οτι η Τουρκία έχει 20.000 νεκρούς. Εσύ είπες ότι η Τουρκία τώρα λέει οτι έχει 20.000 κρούσματα μόλις έμαθε για επιδοτήσεις απο την Ευρώπη και σου είπα ότι η Τουρκία ποτε δεν έχει ανακοινώσει 20.000 κρούσματα,διψήφιο νούμερο έχει ανακοινώσει, ανέτρεξε στα ανάλογα μηνύματα να τα δεις. Και ξανατόνισα ότ το fake δεν είναι οι 20.000 κρούσματα αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε το fake είναι στο ότι αυτό ανακοίνωσε η Τουρκία.
Σε παρακαλώ πολύ να το ανατρέξεις και να το δεις. :/:

Τα βάζουν με αυτούς που πάνε εξοχή και πολύ καλά κάνουν, διότι μπορεί να έχεις τον ιό και ακόμα να είσαι σε ασυμπτωματική φάση, άρα θα τον μεταδόσεις και εκεί που θα πας,εγκληματικό αυτό.Επίσης επίσης επιβαρύνεις πάρα πολύ τις υποδομές στα νησιά και στα απομακρυσμένα μέρη με ένα κέντρο υγείας και αν υπάρχει αυτό.

Είναι που είναι σκατά στην επαρχία πάνε και οι Αθηναίοι και θα γίνει το σώσε. Και είναι κακό και για τους ίδιους .Να σας δω στα κέντρα υγείας να κολλάει ο ένας τον άλλο και να μην μπορούν να σας στείλουν με ελικόπετρα,αεροπλάνα και παπόρια στα νοσοκομεία στην Αθήνα. Αλλά δεν θα την πληρώσετε μόνο εσείς αλλά και οι κακόμοιροι οι ντόπιοι.

Και επειδή δεν καταλαβαίνουν πολλοί την κατάσταση ακόμα, θα πω την πληροφορία ότι στο νησί που είναι ο αδελφός μου και είναι και μεγάλο σχετικά,οι κάτοικοι με δική τους πρωτοβουλία δίνουν λεφτά για προμήθεια υλικών ασφάλειας για το νοσηλευτικό προσωπικό και το κέντρο υγείας ζητάει μεγάλη προμήθεια σε σακούλες για νεκρούς.
Ακούστε τους ειδικούς και αφηστε τις μαλακίες.Μετά θα λέτε ότι αρρωστήσατε και δεν σας μετέφεραν Αθήνα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Κορονοϊός: Θετικός ο διευθυντής της Καθημερινής, Αλέξης Παπαχελάς

Να έχει αγκαλιαστει, χαιρετιστει, ξερωγωτιαλλο με τον Πορτοσαλτε και τον Μπάμπη τον Παπαδημητρίου και τι στον κόσμο...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top