• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Κορονοϊός - Αυστρία: Σχέδιο σταδιακών περιορισμών για τους ανεμβολίαστους | Liberal.gr
Βιώνουμε μια πανδημία των ανεμβολίαστων, όπου όποιος δεν εμβολιαστεί, θα μολυνθεί», παρατήρησε ο Κουρτς, προσθέτοντας ότι «δεν θέλουμε να περιοριστούμε για πάντα και αυτό απαιτεί υψηλότερο ποσοστό εμβολιασμού».
Σύμφωνα με τον Αυστριακό καγκελάριο, η τρίτη δόση του εμβολίου είναι επίσης πολύ σημαντική, δεν πρέπει να είναι θέμα προσωπικής απόφασης διότι είναι «απολύτως απαραίτητη», διαφορετικά η προστασία θα μειωνόταν.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
View attachment 85372
Έγνινε καμια μάχη στην Βουλγαρία; 121 νεκροί σε μια μέρα; Με μόνο 2 χιλίαδες κρούσματα; Εμβολιαστείτε παιδια!View attachment 85373
Mε ανύπαρκτο τουρισμό η Ρουμανία και με αργοπορημένη την εμφάνιση της μετάλλαξης Δέλτα οι νεκροί είναι πάρα πολλοί.

Να και ένα ακόμα παράπλευρο θύμα της κακής διαχείρισης των υλικών που μας έφερε ο ιός.

Δεν πιστεύω να χρεώσεις και αυτό το θύμα στον ιό...

Η Ρουμανία, μία χώρα που ο λαός της έχει φτωχοποιηθεί, δεν μπορούμε να παραβλέπουμε τις επιπτώσεις στην γενική υγεία του, με όλες τις συνέπειες. Μειωμένο ανοσοποιητικό και άλλες παραμέτρους.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Αχ πώς μαρεσει οταν βγαζετε συμπερασματα εωλα, κανει πιο δυνατη την επιχειρηματολογια μου ευχαριστω!
Τα interim measures δεν ειναι ασφαλιστικα μετρα οπως λες.
Οι υγειονομικοι αυτοι εκαναν αιτημα προς το δικαστηριο ωστε να λαβει μετρα κατα της υποχρεωτικοτητας και κατα της αναστολης της εργασιας τους σε περιπτωση που δεν εμβολιαστουν.

β)Τετοιου ειδους εκτακτα μετρα λεγονται interim measures. Και αυτα τα μετρα τα απερριψε το δικαστηριο.
Δηλαδη το δικαστηριο διατηρησε την υποχρεωση των υγειονομικων να εμβολιαστουν αν θελουν να εργαζονται. Με λιγα λογια, αποφασισε πως ο υποχρεωτικος εμβολιασμος τους ειναι νομιμος, αλλιώς θα έκανε δεκτά τα μέτρα αυτά υπέρ τους.

γ)Η κανονική εκδίκαση των δύο προσφυγών τους θα εκδικασθεί ξεχωριστά.
α)Δεν είναι «ασφαλιστικά μέτρα» αλλά κάνουν ό,τι κάνουν τα ασφαλιστικά μέτρα!:rolleyes:

β)Τα απέρριψε τονίζοντας στην επιστολή που μας ανέβασες (και την οποία ή δε διάβασες ή διάβασες αλλά δε μπορείς/θέλεις να κατανοήσεις) ότι τέτοια μέτρα γίνονται δεκτά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις στις οποίες η «ζημιά» κρίνεται «ανεπανόρθωτη» (προφανώς το να χάσει κάποιος έναν ή δύο μισθούς ως την εκδίκαση δεν είναι και το τέλος του κόσμου, ούτε ζήτημα ζωής και θανάτου)...
Ούτε θέση πήρε το δικαστήριο, ούτε συνεδρίασε, ούτε εκδίκασε και φυσικά ούτε «αποφάσισε πως ο υποχρεωτικός εμβολιασμός τους είναι νόμιμος» όπως αφελώς τονίζεις...
Το ότι «αν είχαν δίκιο θα έκανε τα μέτρα αυτά δεκτά υπέρ τους, άρα αφού τα απέρριψε θ' απορριφθεί και η προσφυγή όταν εκδικαστεί» είναι ένα αυθαίρετο, δικό σου συμπέρασμα...

γ)Άρα δεν απορρίφθηκαν οι προσφυγές κι αναμένεται η εκδίκαση...εσύ όμως άλλα μας είπες!
Και το έβαλες και με bold τρομάρα σου!:lol:
Με σημερινό δελτίο τύπου το ευρωπαϊκό δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων απερριψε 2 μαζικές προσφυγές Ελλήνων υγειονομικών ενάντια στην υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.

JimRav

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάπως νέος εδώ και δεν ξέρω αν γίνεται καθαρά επιστημονική κουβέντα ή γενικότερη συζήτηση περί κορωνοϊού, εμβολίων, κτλ. κτλ. Έχω την εξής απορία:
Δυστυχώς νόσησα μέσα Ιουλίου και δεν πρόλαβα να εμβολιαστώ (20 ετών). Οι περισσότερες έρευνες δείχνουν ότι όχι μόνο η απλή νόσηση χωρίς εμβολιασμό υπολείπεται του πλήρους εμβολιασμού, αλλά υπάρχει ενδεχόμενο να μην έχω καν επαρκή αντισώματα μιας και η περίπτωσή μου ήταν ήπια αρκετά. Από ότι πληροφορήθηκα δεν μπορώ να εμβολιαστώ για διάστημα 6 μηνών. Με το άνοιγμα των σχολών και γενικότερα όλων των δραστηριοτήτων είμαι σίγουρος ότι θα έχω κάποια επαφή με τον ιό. Εκτός αυτού μένω με τους γονείς μου και τη γιαγιά μου και η ανοσία από τον εμβολιασμό της φαντάζομαι έχει αρχίσει ήδη να εξασθενεί. Προσπαθώ απεγνωσμένα να βρω τρόπο να εμβολιαστώ. Έχω ακούσει φίλους φίλων ότι εμβολιάστηκαν κανονικά αλλά δεν έχω μάθει πως (που έχουν νοσήσει). Ρωτάω λοιπόν αν γνωρίζει κανείς εδώ κάποιο τρόπο με τον οποίο μπορώ να εμβολιαστώ.
Το βρίσκω πραγματικά άδικο κάποιος που νόσησε να μην μπορεί να εμβολιαστεί. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. Και δεν νομίζω ότι υπάρχει έλλειψη εμβολίων για κάτι τέτοιο. Από τα 600.000 επιβεβαιωμένα κρούσματα, αυτά που θα είναι του τελευταίου 6μηνου + να είναι υπέρ του εμβολιασμού + να μην επαναπαυθούν στη χρήση πιστοποιητικού νόσησης για τις καθημερινές δουλειές θα είναι ζήτημα 100.000 άτομα, οπότε έχουμε το πολύ 200.000 δόσεις για αυτά τα άτομα. Και πάλι, κάνω αισιόδοξη πρόβλεψη, φαντάζομαι θα είναι μικρότερος ο αριθμός. Αν κάνουμε 20.000 δόσεις τη μέρα (παραπάνω κάνουμε), είναι 10 μέρες εμβολιασμών ή διπλασιασμός των ατόμων που έρχονται στα εμβολιαστικά μέρα για 10 μέρες και με την ενθάρρυνση που δίνουν τα ΜΜΕ για εμβολιασμό σίγουρα έχουμε δόσεις για να εμβολιάσουμε τόσο κόσμο.
Μεγάλο κείμενο αλλά μου φαίνεται αρκετά παράλογο όλο αυτό. Στην Αμερική με το που τελειώνουν καραντίνα μπορούν να πάνε να εμβολιαστούν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,044 μηνύματα.
Προσπάθησες να κλείσεις ραντεβού και σού λέει οτι δεν μπορείς;
 

JimRav

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μπορώ να κλείσω κανονικά ραντεβού, το θέμα είναι εκεί τι κάνω. Στη δήλωση σε ρωτάει αν έχεις νοσήσει. Με βάση μια μικρή έρευνα που έχω κάνει, ο γιατρός εκείνη τη στιγμή στην καρτέλα του πολίτη στον υπολογιστή (με βάση το ΑΜΚΑ) δεν μπορεί να δει αν νόσησες. Οπότε μπορείς να πεις ψέματα και να μην φανεί κάπου υποθέτω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,044 μηνύματα.
Μπορώ να κλείσω κανονικά ραντεβού, το θέμα είναι εκεί τι κάνω. Στη δήλωση σε ρωτάει αν έχεις νοσήσει. Με βάση μια μικρή έρευνα που έχω κάνει, ο γιατρός εκείνη τη στιγμή στην καρτέλα του πολίτη στον υπολογιστή (με βάση το ΑΜΚΑ) δεν μπορεί να δει αν νόσησες. Οπότε μπορείς να πεις ψέματα και να μην φανεί κάπου υποθέτω.
Όταν νόσησες πήγες στον ΕΟΔΥ και κατεγράφης στο σύστημα; Αν όχι, υποθέτω πως μπορεί να νόσησες και να μην το κατάλαβες οπότε στη δήλωση θα γράψεις όχι. Τη δήλωση αυτή δεν την υπογράφεις οπότε δεν έχεις νομική υποχρέωση να πεις την αλήθεια ντε και σώνει. Εγώ λέω κλείσε ραντεβού και πήγαινε να το κάνεις. Στη χειρότερη δε θα το δεχτούν. Τί είχες, τί έχασες.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
Όταν νόσησες πήγες στον ΕΟΔΥ και κατεγράφης στο σύστημα; Αν όχι, υποθέτω πως μπορεί να νόσησες και να μην το κατάλαβες οπότε στη δήλωση θα γράψεις όχι. Τη δήλωση αυτή δεν την υπογράφεις οπότε δεν έχεις νομική υποχρέωση να πεις την αλήθεια ντε και σώνει. Εγώ λέω κλείσε ραντεβού και πήγαινε να το κάνεις. Στη χειρότερη δε θα το δεχτούν. Τί είχες, τί έχασες.
Αν πχ είχε κάνει rapid ή μοριακό, εκεί που το έκανε, τον καταγράφουν αυτόματα στο σύστημα ότι νόσησε, ασχέτως ΕΟΔΥ, ανεξάρτητα.

@JimRav Αφού σε αφήνει να κλείσεις ραντεβού, κλείσε άμεσα και πήγαινε, δε χάνεις τίποτα. Αν σου πούνε γιατί ήρθες, πες ότι θέλω να κάνω το εμβόλιο για να είμαι περισσότερο προστατευμένος. Εφόσον έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας από όταν ανάρρωσες, μπορείς να το κάνεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.

Την Τρίτη η κυβέρνηση ανακοίνωσε αυστηρότερα μέτρα. Τα εστιατόρια και τα καφέ πρέπει να κλείνουν στις 23:00 και στα τραπέζια μπορούν να κάθονται έξι άνθρωποι. Τα κλαμπ έχουν κλείσει, ενώ κινηματογράφοι και θέατρα επιτρέπεται να λειτουργούν στο 50% της χωρητικότητας. Σε ανοιχτούς αθλητικούς χώρους το αντίστοιχο ποσοστό είναι 30%
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Μην χάνεις τον χρονο σου. Εδω και 10 μηνες φώναζα για την καταστροφή της οικονομιας λογω των Lockdown ομως με έκραζαν. Τωρα δεν πειραζει ανεβαίνουν ολα τα προϊόντα του Δ.Τ.Κ κατα 50% μηπως και καταλάβουν την ζημια που δεχθηκε η παγκοσμια οικονομια.
Ευτυχως ανακοπηκε η πορεια της πανδημιας χαχαχαχα. Αντε και σε 50-60 χρονια θα μας χειρουργησουν γιατροι με κορονοπτυχιο που μπαιναν στις ομαδικες τον γεναρη και πληρωναν να τους περασουν τα μαθηματα.Ε ρε γλεντια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Η επιδημία ανακόπηκε αλλά δεν τελείωσε μόνο στις χώρες με πάνω από 70-75% ποσοστά πλήρους εμβολιασμού.
Δηλαδή πολύ λίγες χώρες.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Η επιδημία ανακόπηκε αλλά δεν τελείωσε μόνο στις χώρες με πάνω από 70-75% ποσοστά πλήρους εμβολιασμού.
Περισοτερους νεκρους θα εχεις απο πεινα- ανεργια, αυτοκτνοιες, καταθλιψη,δολοφονιες και ιατρικα λαθη σε βαθος χρονου.Α kαι btw εχω κανει εμβολιο και ειμαι υπερ της καποια υποχρεωτικοτητας του σε συγκεκριμενα επαγγελματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Προφανώς
Ευτυχως ανακοπηκε η πορεια της πανδημιας χαχαχαχα. Αντε και σε 50-60 χρονια θα μας χειρουργησουν γιατροι με κορονοπτυχιο που μπαιναν στις ομαδικες τον γεναρη και πληρωναν να τους περασουν τα μαθηματα.Ε ρε γλεντια.

Το ξέρω ρε φίλε εδω στη σχολη μου (οικονομικό στο παντειο) πέρασαν τις λογιστικές, Μικρο και Μακρο με αντιγραφη και δεν ξέρουν τι είναι ο αποπληθωριστης του ΑΕΠ. Ερχεται καταρρευση.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Περισοτερους νεκρους θα εχεις απο πεινα- ανεργια, αυτοκτνοιες, καταθλιψη,δολοφονιες και ιατρικα λαθη σε βαθος χρονου.Α kαι btw εχω κανει εμβολιο και ειμαι υπερ της καποια υποχρεωτικοτητας του σε συγκεκριμενα επαγγελματα.
Γι αυτό λέμε να εμβολιαστούμε όσο γίνεται περισσότερο. Για να αποφευχθούν όλα αυτά όσο γίνεται περισσότερο.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Προφανώς

Το ξέρω ρε φίλε εδω στη σχολη μου (οικονομικό στο παντειο) πέρασαν τις λογιστικές, Μικρο και Μακρο με αντιγραφη και δεν ξέρουν τι είναι ο αποπληθωριστης του ΑΕΠ. Ερχεται καταρρευση.
Ετσι ακριβως.Με 4-5 εξεταστικες σε παρα πολλες σχολες εκανες σκουπα 30 και 40 μαθηματα.Στη δικια μου ειναι το αλλο ακρο.Εφτυνες αιμα για ενα 5.Η νεα γενια επαγγελματιων θα ειναι ανικανοι.Πως γινεται να προχωρησει η οικονομια ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γι αυτό λέμε να εμβολιαστούμε όσο γίνεται περισσότερο.
Συμφωνω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Ετσι ακριβως.Με 4-5 εξεταστικες σε παρα πολλες σχολες εκανες σκουπα 30 και 40 μαθηματα.Στη δικια μου ειναι το αλλο ακρο.Εφτυνες αιμα για ενα 5.Η νεα γενια επαγγελματιων θα ειναι ανικανοι.Πως γινεται να προχωρησει η οικονομια ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Συμφωνω.

Και εκτος αυτο εχουν θρασος και λενε οτι διαβάζουν μετα. Εγω εκανα μια μαλάκια και περασα σε καμια 20αρια ατομα ενα μαθημα (Δημοσια οικονομική) με 10 ομως δεν ειπαν ουτε ενα ευχαριστω.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,616 μηνύματα.
Και εκτος αυτο εχουν θρασος και λενε οτι διαβάζουν μετα. Εγω εκανα μια μαλάκια και περασα σε καμια 20αρια ατομα ενα μαθημα (Δημοσια οικονομική) με 10 ομως δεν ειπαν ουτε ενα ευχαριστω.
Καλα μπροστα τους θα τα βρουν σε λιγα χρονια τις ελλειψεις γνωσεων μη τρελενεσαι.Αλλα η κατσταση στη παιδεια ειναι χειροτερη απο καθε αλλη φορα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Eίμαστε πιο εμβολιασμένοι και από τις ΗΠΑ. Φοβάμαι για το τι θα συμβεί στις ΗΠΑ.
Δε φοβάμαι τόσο για Πορτογαλία, Βέλγιο, ΗΑΕ, Δανία, Σιγκαπούρη και Καναδά.
1631263676729.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top