• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Στην Β. Ελλάδα πλην της Θεσσαλονίκης οι ΜΕΘ είναι σε 100% πληρότητα και στέλνουν τα περιστατικά Θεσσαλονίκη. Σύντομα θα γεμίσουν και οι ΜΕΘ και στην Θεσσαλονίκη δυστυχώς.

Αυτές οι μάσκες κανονικά πρέπει να τις αφήνουμε για τους εργαζόμενους στον τομέα υγείας. Αν δεν κάνεις fitting κατά πάσα πιθανότητα δεν σε προστατεύουν περισσότερο από μια απλή χειρουργική. Επίσης εφόσον δεν καλύπτεις τα μάτια δεν έχει νόημα. Φοράς χειρουργική, κρατάς 2μ απόσταση, δεν αγγίζεις το πρόσωπο σου και είσαι μια χαρά. Το νούμερο είναι είναι η απόσταση και να μην αγγίζουμε το πρόσωπο μας.

Έχω δει πολύ κόσμο με Ν95 σε εξωτερικούς χώρους, να τις φοράνε λάθος και εκνευρίζομαι. Αυτές οι μάσκες θα είχαν χρησιμοποιηθεί καλύτερα σε ένα νοσοκομείο.
Ωραία με αισιοδόξησες τωρα! :D Σε ΜΜΜ δεν μπαίνω, μονη μου στο αμάξι μου είμαι.Γιατί φοράω χειρουργικές, παντα γυαλιά και κρατάω αποστάσεις όταν μιλάω εκτός απο όταν, στο γραφείο, περνάω δίπλά απο άλλους ,/οχι κολλητά αλλά δυσρυχώς 2 μέτρα δνε γίνεται.Αλλά μιλάμε για πέρασμα και πάνω απο 15λεπτ δεν κάθομαι μαζεμένα στο γραφείο.Τη βγάζω έξω.Γιατρέ θα ζησω; :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης θα σας πρότεινα να θωρακίσετε τον οργανισμό σας με βιταμίνηD ,υπάρχουν τεκμηριωμένα επιστημονικά άρθρα που συνδέουν την έλλειψη της με σοβαρά επεισόδια κοροναϊου. Επίσης μην αγχώνεστε για overdose είναι σχεδον αδύνατον να κάνεις overdose από βιταμίνη D. Κοιτάξτε για δόσεις των 400-800 IU
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εδώ ακόμη και τις υφασμάτινες βάζουν λάθος. Μην ακούω τέτοιες βλακείες τύπου αφήστε για τους γιατρούς τέτοιες ******* μας έλεγαν τον Μάρτιο επειδή η Κίνα δεν έκανε εξαγωγή εμπορίου και γέμισε η Ευρώπη φουλ
Οι υγειονομικοί έχουν δικά τους αποθέματα των 2.000 τεμαχίων που αγοράζονται από αποθήκες όχι από φαρμακεία.
Όσο η Κίνα εξάγει θέμα έλλειψης δεν θα έχουμε.
Ω ναι παίρνω βιταμινη ντε ούτως η αλλως και μάλιστα το λέγανε και στην τιβι αλλά και γνωστος μου που αρρωστησε απο κορονο, ότι μέσα στην αγωγη του ήταν και η βιταμινη ντε!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επίσης θα σας πρότεινα να θωρακίσετε τον οργανισμό σας με βιταμίνηD ,υπάρχουν τεκμηριωμένα επιστημονικά άρθρα που συνδέουν την έλλειψη της με σοβαρά επεισόδια κοροναϊου. Επίσης μην αγχώνεστε για overdose είναι σχεδον αδύνατον να κάνεις overdose από βιταμίνη D. Κοιτάξτε για δόσεις των 400-800 IU
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εδώ ακόμη και τις υφασμάτινες βάζουν λάθος. Μην ακούω τέτοιες βλακείες τύπου αφήστε για τους γιατρούς τέτοιες ******* μας έλεγαν τον Μάρτιο επειδή η Κίνα δεν έκανε εξαγωγή εμπορίου και γέμισε η Ευρώπη φουλ
Οι υγειονομικοί έχουν δικά τους αποθέματα των 2.000 τεμαχίων που αγοράζονται από αποθήκες όχι από φαρμακεία.
Όσο η Κίνα εξάγει θέμα έλλειψης δεν θα έχουμε.
1. 400-800 είναι λίγα. 1000 είναι το συνιστώμενο. Μπορείς να κάνεις overdose και το όριο είναι 10,000 ημερησίως (άλλοι λένε 4000).
2. Οι μάσκες από Κίνα είχαν πολλές προβληματικές παρτίδες. Εδώ αρκετά εκατομμύρια μάσκες από εκεί βγήκαν σκάρτες. Ο τομέας υγείας πάντα θα έχει ανάγκη για μάσκες.
Ωραία με αισιοδόξησες τωρα! :D Σε ΜΜΜ δεν μπαίνω, μονη μου στο αμάξι μου είμαι.Γιατί φοράω χειρουργικές, παντα γυαλιά και κρατάω αποστάσεις όταν μιλάω εκτός απο όταν, στο γραφείο, περνάω δίπλά απο άλλους ,/οχι κολλητά αλλά δυσρυχώς 2 μέτρα δνε γίνεται.Αλλά μιλάμε για πέρασμα και πάνω απο 15λεπτ δεν κάθομαι μαζεμένα στο γραφείο.Τη βγάζω έξω.Γιατρέ θα ζησω; :hehe:
Καλά είσαι. Εφόσον δεν είσαι πάνω από 15 λεπτά δίπλα σε κάποιον να σου μιλάει το ρίσκο είναι χαμηλό. Εγώ έξω δεν στον δρόμο κυκλοφορώ χωρίς μασκα
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη από το κακό στο χειρότερο.

2E5F2D43-BA34-4024-A991-DADFBCC0A513.png
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δεν παει απτο κακό στο χειρότερο.Απλά γίνονται τα περισσότερα τεστ εκεί.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Βασικά αυτό που 'έλεγα πριν.Αν δεν πάρουμε αυσστηρά μέτρα και πάμε με ημίμετρα δεν γλυτωνουμε.

Δερμιτζάκης: Προς 4.000 κρούσματα την άλλη εβδομάδα - Αυστηρά μέτρα τώρα και παντού

Προβλέψεις για 3.000-4.000 κρούσματα κορωνοϊού μέσα στην επόμενη εβδομάδα έκανε ο καθηγητής Μανώλης Δερμιτζάκης, προτείνοντας μια δέσμη μέτρων με ισχύ πολλών μηνών, που θα εφαρμοστεί οριζόντια σε όλη τη χώρα, και όχι ανάλογα με το επίπεδο «συναγερμού». «Είναι δύσκολη η κατάσταση και βρισκόμαστε σε καμπύλες αύξησης, οι οποίες θυμίζουν τις ευρωπαϊκές καμπύλες. Πάμε γρήγορα προς μεγάλους αριθμούς. Από τη στιγμή που βλέπουμε διπλασιασμό κρουσμάτων σε διάστημα 5-7 ημερών, σε μια εβδομάδα οι αριθμοί μπορεί να φτάσουν τα 3.000-4.000. Αυτό σημαίνει ότι είναι γρήγορη αύξηση και δεν μπορούμε να κάνουμε γύρους δοκιμών με μέτρα και να περιμένουμε να δούμε αν θα δουλέψουν για να πάρει τα επόμενα. Γι' αυτό μέσα στις επόμενες ώρες πρέπει να ληφθεί η τελευταία, η πιο βαριά δέσμη μέτρων από την κυβέρνηση πριν το γενικό lockdown. Πρέπει να περάσουμε μπροστά από τον ιό», σημείωσε.

Ο καθηγητής Γενετικής στο πανεπιστήμιο της Γενεύης τάχθηκε επίσης υπέρ του κλεισίματος των καταστημάτων εστίασης, καθώς και της απαγόρευσης κυκλοφορίας νωρίτερα, σε ολόκληρη τη χώρα. «Νομίζω ότι η πρόταση της επιτροπής να κλείνουν νωρίτερα τα καταστήματα εστίασης και να υπάρχει περιορισμός της κυκλοφορίας θα πρέπει να εφαρμοστεί σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο στις κόκκινες περιοχές. Παρόλο που υπάρχουν περιοχές που είναι πιο επιβαρυμένες επιδημιολογικά, είναι τόσο μικρές οι περιοχές και τόσο γρήγορες οι αλλαγές που δεν μπορούμε να συζητάμε αν μια περιοχή είναι κόκκινη ή όχι. Τα πιο βαριά μέτρα πρέπει να εφαρμοστούν οριζόντια σε όλη τη χώρα», τόνισε.
Ο κ. Δερμιτζάκης σχολίασε επίσης είναι πρόβλημα η εφαρμογή μέτρων κάθε εβδομάδα, καθώς μειώνεται η ένταση που οι πολίτες αφομοιώνουν τα μέτρα, ενώ από την άλλη «είναι τόσο γρήγορη η εξέλιξη που δεν μπορούμε να περιμένουμε». Παράλληλα, υπογράμμισε πως «το να ανοιγοκλείνουν οι χώρες, για μένα, είναι λάθος. Θα πρέπει να βρούμε ένα πακέτο μέτρων, όπως αυτό που συζητάμε τώρα, το οποίο θα εφαρμόσουμε για μήνες. Επειδή οι συνθήκες χειροτερεύουν δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε όσο καλά και να πάμε. Για μένα, η λογική ότι κάνουμε ένα βαρύ lockdown, πέφτουν τα κρούσματα και μετά γιορτάζουμε Χριστούγεννα, όπως έγινε το καλοκαίρι, είναι λάθος».

 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αναμενόμενο ήταν.Το θέμα είναι την οικονομία ποιος θα την σώσει;;
Η οικονομία Φώτη θα χειροτερέψει όπως θα χειροτερέψει και σε όλο τον πλανήτη. Είναι αναμενόμενο και είναι μια θυσία που πρέπει να γίνει. Η ευθύνη είναι κυρίως ατομική όμως. Όταν σου λένε ότι βρισκόμαστε σε πανδημία και συνεχίζει ο κόσμος να διασκεδάζει σαν να μην υπάρχει ιός, να μην τηρούνται τα μέτρα και να μην προσέχει ο κόσμος, δεν φταίει το κράτος που αποφασίζει να τα κλείσει όλα πάλι. Εγώ μονο με 2 κολλητές βγαίνω και δεν καθόμαστε σε εσωτερικούς χώρους και κρατάμε αποστάσεις. Έχω μειώσει τις επαφές μου με κόσμο, προσέχω και δεν τρέχω να διασκεδάζω σε μπαράκια παρόλο που είναι ανοιχτά. Εστιατόρια και μπαρ εδώ τηρούν τους κανόνες και όλα έχουν χαμηλή πληρότητα. Πολλά καφέ δεν επιτρέπουν να κάθεσαι μέσα από τον Μάρτιο. Κανείς δεν διαμαρτύρεται όμως. Παίρνεις τον καφέ στο χέρι και φεύγεις. Κάποια Starbucks δεν σε αφήνουν καν να μπεις μέσα. Από την πόρτα ή μέσω app παραγγέλνεις. Όσοι δεν τηρούν μέτρα τους τρώνε πρόστιμα και μπαίνει λουκέτο.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
400-800 είναι λίγα. 1000 είναι το συνιστώμενο. Μπορείς να κάνεις overdose και το όριο είναι 10,000 ημερησίως (άλλοι λένε 4000).
Οντως είναι λίγα, εγώ παίρνω 2.000 IU απλά και 800 καλά είναι γιατί υπάρχει και σε πολυβιταμινες και κανείς καλή δουλειά παίρνοντας και άλλες βιταμίνες. 10.000 δεν είναι το overdose αυτό στο φαρμακείο έχουμε και σκεύασμα τέτοιας δόσης για σοβαρή έλλειψη. 4000 είναι το μαξ συντηρητικό (μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως θεραπευτικό σε έλλειψη)
Τοξικότητα έχουν εμφανίσει δώσεις 60.000IU ημερησίως.
Κάτω από 10 000 είσαι safe
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Η οικονομία Φώτη θα χειροτερέψει όπως θα χειροτερέψει και σε όλο τον πλανήτη. Είναι αναμενόμενο και είναι μια θυσία που πρέπει να γίνει. Η ευθύνη είναι κυρίως ατομική όμως. Όταν σου λένε ότι βρισκόμαστε σε πανδημία και συνεχίζει ο κόσμος να διασκεδάζει σαν να μην υπάρχει ιός, να μην τηρούνται τα μέτρα και να μην προσέχει ο κόσμος, δεν φταίει το κράτος που αποφασίζει να τα κλείσει όλα πάλι. Εγώ μονο με 2 κολλητές βγαίνω και δεν καθόμαστε σε εσωτερικούς χώρους και κρατάμε αποστάσεις. Έχω μειώσει τις επαφές μου με κόσμο, προσέχω και δεν τρέχω να διασκεδάζω σε μπαράκια παρόλο που είναι ανοιχτά. Εστιατόρια και μπαρ εδώ τηρούν τους κανόνες και όλα έχουν χαμηλή πληρότητα. Πολλά καφέ δεν επιτρέπουν να κάθεσαι μέσα από τον Μάρτιο. Κανείς δεν διαμαρτύρεται όμως. Παίρνεις τον καφέ στο χέρι και φεύγεις. Κάποια Starbucks δεν σε αφήνουν καν να μπεις μέσα. Από την πόρτα ή μέσω app παραγγέλνεις. Όσοι δεν τηρούν μέτρα τους τρώνε πρόστιμα και μπαίνει λουκέτο.
Έχεις δίκιο και εγώ μόνο με έναν φίλο μου βγαίνω.Εκεί πως πάτε;;Είδα ότι ο Καναδάς έφτασε τα 3.700 την ημέρα.
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχεις δίκιο και εγώ μόνο με έναν φίλο μου βγαίνω.Εκεί πως πάτε;;Είδα ότι ο Καναδάς έφτασε τα 3.700 την ημέρα.
Μας ανεβάζει το Κεμπέκ 😂
Εδώ σε τοπικό επίπεδο με 5εκ πληθυσμό έχουμε γύρω στα 250 κρουσματα κατά μέσο όρο ημερησίως. Κάνουμε 10χιλ τεστ καθημερινά. Οι νοσηλευόμενοι είναι 70-80 και στις εντατικές έχουμε 25-30 άτομα. Οι αριθμοί αυτοί στα νοσοκομεία είναι σταθεροί από τον Αύγουστο. Οπότε πάμε καλά. Τα περισσότερα κρούσματα μας είναι από γάμους σε περιοχές που μένουν πολλοί Ινδοί και οι γάμοι τους κρατάνε μέρες και παραβίασαν τα μέτρα και το όριο των 50 ατόμων. Έθεσαν νέα μέτρα εκεί για να περιορίσουν τον ιό και πλέον απαγορεύουν να μαζεύονται σε σπίτια άτομα που δεν μένουν στο σπίτι. Στις περιοχές που μένουν πολλοί Κινέζοι (60% και πάνω) τα κρουσματα είναι ελάχιστα γιατι αυτοί φοράνε μάσκες και κρατάνε αποστάσεις και έκλεισαν τα μαγαζια τους από τον Φεβρουάριο.
Οντάριο και πρόσφατα η Μανιτόμπα πάνε επίσης χάλια. Στο Οντάριο έκλεισαν τα εστιατόρια και τα μπαρ εδώ και μέρες. Στην περιοχή μου είναι όλα ανοιχτά εκτός από κλαμπ και κέντρα δεξιωσεων που τα έκλεισαν τον Αύγουστο. Από θανάτους δεν έχουμε πολλούς και στην πλειοψηφία τους είναι στα γηροκομεία στα οποία σε Οντάριο και Κεμπέκ έκαναν αποτρόπαιη διαχείριση. Στην περιοχή μου τα πήγαμε καλύτερα και η τοπική κυβέρνηση είναι αυτή που πίεσε την ομοσπονδιακή να κλείσει τα σύνορα και να τα κρατήσει κλειστα μέχρι τώρα και ουσιαστικά μέχρι να βγει εμβόλιο. Τα σύνορα μας δεν έχουν ανοίξει από τον Μάρτιο!
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Ξέρετε πού μπορω να βρω τους αναρρωθέντες/recovered ανά μερα για την Ελλάδα? Γιατί απ'ό,τι βλέπω στις ημερήσεις αναφορές του ΕΟΔΥ υπάρχουν μόνο τα κρούσματα και οι θάνατοι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ξέρετε πού μπορω να βρω τους αναρρωθέντες/recovered ανά μερα για την Ελλάδα? Γιατί απ'ό,τι βλέπω στις ημερήσεις αναφορές του ΕΟΔΥ υπάρχουν μόνο τα κρούσματα και οι θάνατοι.
Βασικά ο εοδυ δεν δίνει πολλά σημαντικά στατιστικά. Πριν καμιά βδομάδα είχα δει ότι έχετε πάνω από 1000 άτομα νοσηλευομενα. Παρα πολλά, αλλα πολύ σπάνια βλέπεις να αναφέρονται αυτοί οι αριθμοί. Ούτε αναφέρονται συχνά πόσα άτομα είναι στις ΜΕΘ και εστιάζουν στους διασωληνομενους. Εμείς στο νοσοκομείο μας έχουμε 8 στην εντατική εκ των οποίων οι 4 είναι διασωληνομενοι. Είναι λάθος που τα ΜΜΕ εστιάζουν μόνο στους διασωληνομενους κατά την γνώμη μου.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Άρα δεν υπάρχουν πουθενά αξιόπιστα στοιχεία για αναρρωθέντες?

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top