• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γιατί ψηλέ μου το γήπεδο δεν είναι ιδιωτικός χώρος που πληρώνεις για να πας όπως στην καφετέρια/σινεμά/θέατρο/συναυλία/ταβέρνα; Είπα πουθενά να απαγορεύουν τις εξόδους; Ακριβώς το αντίθετο είπα.
Το σάψαλο μπορεί να βγει αλλά θα είναι κλειστό το ΚΑΠΗ άρα θα πάει στο καφενείο. Είμαστε εντάξει;
Ξαναλέω το σκεπτικό μου για την προστασία της συγκεκριμένης ευπαθούς ομάδας: Κλείνει ένα μέρος (σαν καφενείο) που μαζεύονται τα γερόντια για να μη κολλήσουν ο ένας τον άλλον. Παράλληλα οι εκκλησίες δεν αναστέλλουν τη λειτουργία τους. Ένας κλειστός χώρος χωρίς αερισμό που μαζεύει κυρίως ανθρώπους μεγάλης ηλικίας οι οποίοι είναι εύκολα καμιά 200αρια και ο ένας παίρνει από το κουταλάκι/εικόνες τα σάλια του άλλου. Η χαρά της διάδοσης του ιού δηλαδή.
Και τι γίνεται για αυτό; Επιστήμονας άνθρωπος λέει στην τιβι "μη πίνετε από το ίδιο ποτήρι γιατί κολλάτε" (ΛΟΓΙΚΌ) και για την θεία κοινωνία απαντάει "είναι λεπτό το ζήτημα" για να μη θίξει το παπαδαριό. Το Ιράν της Ευρώπης. Που και το Ιράν δηλαδή πιο ώριμα φέρθηκε σε αυτό το θέμα γιατί ακύρωσε την προσευχή της Παρασκευής.

Που οκέι οι δικοί μου δεν πάνε εκκλησία αν είναι να ψοφολογήσουν τα γερόντια που τις γεμίζουν καλό δρόμο προς τον άλλον κόσμο. Να χάσουν και την πελατεία οι ρασοφόρεμένοι.

Έχεις έναν ιό. Πρέπει να περιορίσεις τη διάδοσή του. Ταυτόχρονα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι τα μέτρα που θα λάβεις για τον περιορισμό της διάδοσής του δεν θα φέρουν δυσανάλογα επιβλαβή αποτελέσματα. Άρα πρέπει να τα ζυγίσεις.
Απόκριες τα καρναβάλια αναβλήθηκαν. Σήμερα τα ΚΑΠΗ έκλεισαν. Σχολεία σε περιοχές υψηλού κινδύνου έκλεισαν. Συνέδρια ακυρώθηκαν, εκδρομές αναβλήθηκαν.

Εν πάση περιπτώσει, ο σχολιασμός για το σχολιασμό ισοδυναμεί με γκρίνια. Δεν λες να κλείσουν τα πάντα για 2 εβδομάδες, αλλά δεν λες και να ανοίξουν τα πάντα. Το μέτρο για τα καρναβάλια ήταν κάτι πολύ πολύ light. Τα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες είναι μετρίου επιπέδου. Αυτά που κάνουν σε Ιταλία και Κίνα είναι ακραία. Εάν δεν σου αρέσουν αυτά που κάνουμε σήμερα, θες να πάμε σε αυτά που ίσχυαν προχθές ή σε αυτά που γίνονται στην Κίνα;

ΥΓ Θεωρώ τον εαυτό μου μετρίου αναστήματος.
ΥΓ2 Δεν απάντησες για το εάν θες να κυρηχθεί στρατιωτικός νόμος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Ηδη 15 εκατομμύρια Ιταλοί είναι υπο περιορισμό... Σκεφτείτε λίγο τις διαστάσεις που πήρε μέσα σε μια εβδομάδα. Και τα μετρα είναι εξελικτικά.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έχεις έναν ιό. Πρέπει να περιορίσεις τη διάδοσή του. Ταυτόχρονα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι τα μέτρα που θα λάβεις για τον περιορισμό της διάδοσής του δεν θα φέρουν δυσανάλογα επιβλαβή αποτελέσματα. Άρα πρέπει να τα ζυγίσεις.
Απόκριες τα καρναβάλια αναβλήθηκαν. Σήμερα τα ΚΑΠΗ έκλεισαν. Σχολεία σε περιοχές υψηλού κινδύνου έκλεισαν. Συνέδρια ακυρώθηκαν, εκδρομές αναβλήθηκαν.

Εν πάση περιπτώσει, ο σχολιασμός για το σχολιασμό ισοδυναμεί με γκρίνια. Δεν λες να κλείσουν τα πάντα για 2 εβδομάδες, αλλά δεν λες και να ανοίξουν τα πάντα. Το μέτρο για τα καρναβάλια ήταν κάτι πολύ πολύ light. Τα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες είναι μετρίου επιπέδου. Αυτά που κάνουν σε Ιταλία και Κίνα είναι ακραία. Εάν δεν σου αρέσουν αυτά που κάνουμε σήμερα, θες να πάμε σε αυτά που ίσχυαν προχθές ή σε αυτά που γίνονται στην Κίνα;

ΥΓ Θεωρώ τον εαυτό μου μετρίου αναστήματος.
ΥΓ2 Δεν απάντησες για το εάν θες να κυρηχθεί στρατιωτικός νόμος.
Όχι είπα ακριβώς το αντίθετο γιατί τα νεύρα που έχω για τα κλειστά γήπεδα είναι απερίγραπτα. Το λέω γιατί εκτός της τρέλας που έχω για την ομάδα μου είναι τουλάχιστον ανοιχτοί χώροι. Το ότι λες θέλω στρατιωτικό νόμο είναι λιγάκι ηλίθιο. Στο θέμα με τα καρναβάλια σχολιάσα ότι τσάμπα μαζέψαν τα άρματα και το μέτρο δεν έχει νόημα άρα να τους αφήσουν να κάνουν τα event. Πως ακριβώς συμπέρανες ότι θέλω καραντίνες εσύ το ξες.
Μιλάω για ένα συγκεκριμένο θέμα που σχολιάζεται μέρες τώρα και είναι κατά πόσο κανένας δεν τολμάει να θίξει ένα θρησκευτικό ζήτημα τόσο στις αποφάσεις (κανείς δεν έκλεισε τις εκκλησίες όπως αναβλήθηκαν άλλες θρησκευτικές συγκεντρώσεις) όσο και το να "απαγορεύεται" ένας επιστήμονας να πει στην τιβι ότι είναι επικίνδυνο να κοινωνήσουν τόσοι άνθρωποι υψηλού κινδύνου από ένα κουτάλι.
Αν θέλεις να προστατέψεις τα γερόντια τους κλείνεις ΚΑΙ την εκκλησία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Στην Γαλλία πάντως απαγορεύθηκαν οι "ανοιχτές" συγκεντρώσεις αν ξεπερνούν τα χίλια ατομα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όχι είπα ακριβώς το αντίθετο γιατί τα νεύρα που έχω για τα κλειστά γήπεδα είναι απερίγραπτα. Το λέω γιατί εκτός της τρέλας που έχω για την ομάδα μου είναι τουλάχιστον ανοιχτοί χώροι.

Και το καρναβάλι σε ανοιχτό χώρο γίνεται.
Γενικά, το μεγάλο πρόβλημα με τις εκδηλώσεις τέτοιου τύπου είναι ότι:
α) Έχεις μεγάλη συγκέντρωση πληθυσμού
β) Ο οποίος προέρχεται από πολλά διαφορετικά μέρη

Το γήπεδο ορθώς πήγε στην κατηγορία με το καρναβάλι και έκλεισε συνολικά. Η εκκλησία θα πρέπει να είναι στην κατηγορία με τα σχολεία.

Θα καταλάβαινα αντιδράσεις αυτού του τύπου, όσο ο ιός ήταν στην Κίνα. Αλλά στη γειτονική Ιταλία εφαρμόσαν ολοκληρωτική καραντίνα στις πόλεις που επλήγησαν περισσότερο. Κοντεύουμε να φτάσουμε τον τριψήφιο με τους πάσχοντες. Θεωρείς παράλογο να λαμβάνονται μέτρα για την πρόληψη της διάδοσης;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Ελπίζω οτι η εκκλησία και η Ιερά Σύνοδος θα λαβει υπ' όψιν τις συστάσεις των ιατρών και οτι ενδιαφέρεται για την υγεια των πιστών της, ειδικα τώρα που απειλείται η δημοσια υγεια.
Υ.Γ Οι εικόνες είναι να τις προσκυναμε, όχι για να τις φιλάμε.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,435 μηνύματα.
Μόνο οι δικοί μας εδώ είναι τόσο UFO .
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.

Ανάμεσα στα μέτρα αποτροπής του κορονοϊού η Εκκλησία αναφέρει επί λέξει:
1) Να εντείνουμε όλοι τις προσευχές μας προς τον Νικητή της φθοράς και του θανάτου Κύριο Ιησού Χριστό, ώστε να διαφυλάξει υγιή και ακέραιο τον Λαό Του. Προς τον σκοπό αυτό παρακαλεί τους Σεβασμιωτάτους Μητροπολίτες να συστήσουν στους Εφημερίους, ώστε πριν την Απόλυση της Θείας Λειτουργίας της ερχομένης Β΄ Κυριακής των Νηστειών (15-3-2020), να τελεσθεί Δέηση σε όλους τους Ιερούς Ναούς της Εκκλησίας της Ελλάδος, υπέρ της αποτροπής εξαπλώσεως της νόσου.

3) Να φορέσουν σκόρδα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"...αναισθησιολόγος νοσοκομείου δήλωσε στην Corriere Della Sera ότι οι γιατροί επιλέγουν ποιον να φροντίσουν και ποιον όχι, όπως σε κάθε πόλεμο, και πως η απόφαση λαμβάνεται με βάση την ηλικία και την κατάσταση της υγείας του ασθενούς."


********************************************************************************************************************************************
"The first case of Covid-19 has been confirmed on Lesbos, prompting concerns it could spread to refugee camps..."
********************************************************************************************************************************************
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Επειδή δεν ξέρουμε την συμπεριφορά του ιού καλό είναι να προσέχουμε. Ένας ιος μπορεί να προκαλεί μεγαλύτερη θνησιμότητα στην πορεία εξάπλωσης του. Μην ξεχνάμε τι έγινε με τον Sars...

The first case of Covid-19 has been confirmed on Lesbos, prompting concerns it could spread to refugee camps, reports the journalist Katy Fallon from the island.
Αρχισαν τα νταούλια;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,435 μηνύματα.
Διαρκής Ιερά Σύνοδος για κορωνοϊό: Οι ασθένειες δεν μεταδίδονται με τη Θεία Κοινωνία
Την πρόθεσή των πιστών αλλά και του κλήρου να εξακολουθήσουν να λειτουργούν και να κοινωνούν παρά την επιδημία του κορωνοϊού εκφράζει σε ανακοίνωσή της η Διαρκής Ιερά Σύνοδος
«Για τα μέλη της Εκκλησίας, η προσέλευση στην Θεία Ευχαριστία και η κοινωνία από το Κοινό Ποτήριο της Ζωής, ασφαλώς και δεν μπορεί να γίνει αιτία μετάδοσης ασθενειών, γιατί οι πιστοί όλων των εποχών, γνωρίζουν ότι η προσέλευση στη Θεία Κοινωνία, ακόμη και εν μέσω πανδημίας, συνιστά αφ᾿ ενός μια έμπρακτη κατάφαση αυτοπαράδοσης στον Ζώντα Θεό, και αφ᾿ ετέρου τρανή φανέρωση αγάπης, η οποία κατανικά κάθε ανθρώπινο και ίσως δικαιολογημένο φόβο», τονίζεται, μεταξύ άλλων, στην ανακοίνωση και προστίθεται
«Χωρίς να καταδικάζουμε κανέναν για τον φόβο και την ανησυχία του, ομολογούμε ότι όλοι οι πιστοί, επιτελώντας το χρέος της εν ελευθερία αγάπης μας, θα εξακολουθήσουμε στις Ορθόδοξες Εκκλησίες μας να λειτουργούμε και να κοινωνούμε, έχοντας την βεβαιότητα ότι κοινωνούμε στη Ζωή και στην αθανασία»

Το τερμάτισαν !
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ποσο αληθευει οτι αυτοι που ειναι καραντινα δεν την τηρουν και κυκλοφορουν εξω?! Μα ειναι δυνατον?!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,435 μηνύματα.
Ποσο αληθευει οτι αυτοι που ειναι καραντινα δεν την τηρουν και κυκλοφορουν εξω?! Μα ειναι δυνατον?!
Αληθεύει σίγουρα για κάποιους διότι έκανε ο δήμαρχος καταγγελία στα κανάλια και ο εισαγγελέας άσκησε έρευνα .
Τον π@λο να πάρουν .Κωλοκλασικοί ελληνάρες .
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το τερμάτισαν !
Ενάντια στην ηλιθιότητα
ακόμα και οι θεοί
αγωνίζονται μάταια...


θεοι.png
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
λοιπόν επειδή είχα συζήτηση με συναδέλφους μου ιατρούς έχω να δηλώσω ότι οι περισσότεροι ιατροί λένε χαζομάρες και πολλοι φοβούνται τον ιό. Αυτά που γράφω είναι ως φώκος και όχι ως ιατρός. :/ .. :/ δεν έχω τπτ αλλο να πω .. οποιος θέλει να με πιστεψει ας με πιστεψει αλλιώς ας πιστέψει την προπαγάνδα.

Πολλοι με αυτή την δήλωση μου θα με χαρακτηρίσουν ως troll ... αλλά δεν είμαι .... ακούστε συμβουλές από ιατρούς οι λοιπούς επαγγελματίας υγείας και αν θελετε πιστέψτε τους, αλλά οι περισσότεροι λένε ότι είναι εύκολο να ακουστεί και όχι τι πραγματικά συμβαίνει. Δεν έχω βρει ιατρό να σκέφτεται όπως εγώ για τον κορονοιό και είναι κάτι που με λυπεί....
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Φοκό, μια άποψη για τον αντιπρύτανη του ΑΠΘ, που λέει ότι ο ιός είναι φτιαχτός;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top