• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγω ειμαι υπερ των εμβολιασμο καθηγητων και δασκαλων,αλλα πραγματικα εισαι παντελως για την παρτυ σου.
Στο σχολειο δεν παμε να νοσηλευτουμε,ουτε ειμαστε με τον ορο και μεταμοσχευση οργανων.Συνελθε λιγουλακι.Ειμαστε σε επαφη με την ομαδα που κινδυνευει λιγοτερο απο τον κορονοιο και για αυτο πρεπει οι ιδιοι οι καθηγητες να ειναι εμβολιασμενοι αλλα ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ.
Πολυ σωστα οι πρωτοι που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΡΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ.Δεν υπαρχει εκπαιδευση στο να μην κολλησουν τον αλλον και το εχουμε δει.Γιατι δεν γινεται απο καποια φαση και μετα να μην διασπειρουν τον ιο και να μην κολλανε και ΟΙ ΙΔΙΟΙ.Υπαρχουν μετρα τα οποια κανουν πολυ λίγα πράγματα σε αυτη τη φαση και ανετα κολλανε και υγειονομικοι και αυτοι κολλανε τους αρρωστους.Δες τι γινεται καιε γινε παλι στα γηροκομεια.Αν ειναι δυνατον δηλαδη!

:d

Εγώ είμαι κατά του αναγκαστικού εμβολιασμού οποιοδήποτε...

Σκοπός των εμβολιασμών (υποτίθεται) είναι το φρενάρισμα της πανδημίας. Ασυμπτωματικοί φορείς ειναι κυρίως τα παιδιά που μεταδίδουν... που θα μεταδόσουν στους παππούδες στους γονείς. Οι δάσκαλοι και οι καθηγητές είναι αυτοί που κινδυνεύουν να κολλήσουν κυρίως από τα παιδιά οπότε πρώτα πρέπει να χτυπήσει αυτούς ώστε να μη διασπείρουν .... (δάσκαλοι καθηγητές μεγάλη πιθανότητα να κολλήσουν και ναι νοσήσουν
).

Το υγειονομικό έχει εκπαίδευση για να μη διασπείρει μικρόβια και γενικά είναι πολύ δύσκολο να γίνει διασπορά μεσω υγειονομικού επαγγελματία, η διασπορά γίνεται συνήθως μέσω συγγενή.... επίσης το υγειονομικό που δεν εμβολιάζεται επιβάλλεται να κάνει rapid test 2 φορές τη βδομάδα ενώ οι καθηγητές και οι δάσκαλοι δηλώνουν κατά βάση ψευδώς self test.

Τώρα το na εμβολιάζεις ηλικιωμένους είναι πάλι λιγότερο χρήσιμο γιατί απλά δε κρατάνε αντισώματα για μεγάλο χρονικό διάστημα κατά βάση οποτε μειωνεις αρχικά αριθμός κρεβατιών μεθ δε κάνει τπτ για την πανδημία δε.

Γενικά αν κοιτουσα την πάρτυ μου εφόσον εχω εμβολιαστεί θα ελεγα εμβόλιο σε όλους τους υγειονομικούς....
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Σήμερα στην Ευρώπη η Βρετανία είχε 52 χιλιάδες κρούσματα αλλά μόνο 49 νεκρούς. Η Ρωσία με τα μισά κρουσματα έχει 799 νεκρούς και διπλάσιους σύμφωνα με την ρωσική στατιστική υπηρεσία που κάνει αποτιμηση για 290,000 νεκρούς.
1626465367067.png


Οπως είπα χθες, ξεπεράσαμε τα 4,5 εκατομμύρια πλήρως εμβολιασμένους
1626465493098.png
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σήμερα στην Ευρώπη η Βρετανία είχε 52 χιλιάδες κρούσματα αλλά μόνο 49 νεκρούς. Η Ρωσία με τα μισά κρουσματα έχει 799 νεκρούς και διπλάσιους σύμφωνα με την ρωσική στατιστική υπηρεσία που κάνει αποτιμηση για 290,000 νεκρούς.
View attachment 83403

Οπως είπα χθες, ξεπεράσαμε τα 4,5 εκατομμύρια πλήρως εμβολιασμένους
View attachment 83404
Βασίλη ο κόσμος χάνεται!!!

Κι εσύ, δημοσιεύεις νούμερα που έχουν ημερομηνία λήξης.

Σε λίγο θα έχουν ελάχιστα αντισώματα, θα τρέχουν για την απαιτούμενη τρίτη δόση και θα χρειαστεί να αναθεωρήσεις τους πίνακες σου.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.

Όπως είχε επισημάνει σε προηγούμενη ενημέρωση του υπουργείου Υγείας η Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Μαρία Θεοδωρίδου, και σύμφωνα με τις οδηγίες του αμερικανικού CDC, αυτοί που έχουν εμβολιαστεί με δύο δόσεις, αν έρθουν σε επαφή με ένα άτομο το οποίο έχει τη λοίμωξη παρακολουθούνται οι ίδιοι έχοντας το νου τους για συμπτώματα της λοίμωξης. Δηλαδή δεν κάνουν ούτε μοριακά τεστ αφού είναι εμβολιασμένα, παρά μόνο εάν εμφάνισαν συμπτώματα.

"Δηλαδή εφόσον παραμένουν ασυμπτωματικοί δεν υφίστανται ούτε απομόνωση, ούτε εργαστηριακή διερεύνηση για πιθανή λοίμωξη. Αυτό, βέβαια, δεν μπορεί να ισχύσει για τα άτομα με μία δόση. Θεωρείται ότι είναι ατελώς εμβολιασμένα, επομένως μπορεί σε αυτή την περίπτωση η όποια επαφή να πέσει και σε χρονικό διάστημα που τα αντισώματα από την πρώτη δόση ή δεν έχουν αναπτυχθεί ή έχουν μειωθεί και να μην είναι προφυλαγμένα. Επομένως, εκεί θα πρέπει να γίνει εργαστηριακός έλεγχος", διευκρινίζει η Μαρία Θεοδωρίδου.

Στην ίδια συζήτηση, αναφέρθηκε ότι δεν είναι υποχρεωτικό το self test σε όσους έχουν κάνει τις δύο δόσεις του εμβολίου - ή το μονοδοσικό της Johnson. "Το πλεονέκτημα των δύο δόσεων είναι ότι δεν υφίστανται εργαστηριακό έλεγχο, παρά μόνο εάν εμφανίσουν κλινικά συμπτώματα" τόνισε η Μαρία Θεοδωρίδου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Τις τελευταίες επτά ημέρες στις ΗΠΑ καταγράφονται καθημερινά κατά μέσο όρο 23.300 νέα κρούσματα (αύξηση 70% σε σύγκριση με την αμέσως προηγούμενη εβδομάδα), 2.790 εισαγωγές σε νοσοκομεία (+36%) και 211 θάνατοι (+26%).
«Οι μη εμβολιασμένοι αντιπροσωπεύουν σχεδόν το σύνολο των νοσηλευομένων και των θανάτων», τόνισε ο Τζεφ Ζίεντς, ο συντονιστής του Λευκού Οίκου για την πανδημία, σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.


ΔΙΑΔΩΣΤΑΙ ο κορωνοιος ξαναβγαίνει στην γυρα το βράδυ μέσω της μουσικής!! 1! 1!

ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.


ΔΙΑΔΩΣΤΑΙ ο κορωνοιος ξαναβγαίνει στην γυρα το βράδυ μέσω της μουσικής!! 1! 1!

ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ!
Εχουμε γινει παγκοσμίως ρεζίλι με αυτα τα μετρα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η φιλάνθρωπη Ελλάδα που σήκωνε το χέρι σε Αγγλία και Σουηδία προσπαθεί με κάθε κόστος να κρύψει τη πραγματική κατάσταση στην Ελλάδα. Μόνο που δεν μπορούν. Οι τουρίστες έρχονται από Ελλάδα και βγαίνουν θετικοί. Η Γερμανία ήδη μας έβαλε στην λίστα της.

Πριν λίγο η Μύκονος μπαίνει σε lockdown.
Έχουν αφήσει 18χρονο Ιταλό στο δρόμο με κορωνοιο και κανείς δεν του βρίσκει δωμάτιο

Προφανώς δεν είναι μόνο η Μύκονος αλλά όλη η Ελλάδα. Περιμένουν να περάσει ο Αύγουστος να τελειώσουν η μάζα των γάμων/βαφτίσεων και θα ακολουθήσουν και αλλά μέρη.

Το τραγικό είναι ότι μείνανε τα σχολεία τόσους μήνες κλειστά για να αφήσουν τις κατασκηνώσεις να δουλεύουν χωρίς έλεγχο.

H λύση δεν είναι lockdown (εύκολη λύση) αλλά αυστηρά μέτρα που θα εφαρμόζονται. Το ότι ο ΣΥΡΙΖΑ που πριν λίγες εβδομάδες προσέγγιζε το αντιεμβολιαστή ψηφοφόρο διατηρώντας μια πιο ουδέτερη στάση, είναι κάθετα υπέρ των εμβολιασμών σημαίνει ότι τα πράγματα θα βγουν εκτός ελέγχου σύντομα.

Αντίο πάω με τους αντιεμβολιαστές φίλους μου για θάλασσα να ακούσω ότι όλα είναι οργανωμένα από τα μεγάλα κεφάλια και σκοπός τους είναι να μας κάνουν εμβόλια για να μας υποτάξουν μέσω αυτών.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Πριν 2 μέρες.
Πριν κάτι μέρες
Πριν 10 μέρες
Πριν 11 μέρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Υπάρχει αντιβίωση για τον κορωνοιο και δεν το ξέρουμε τόσο καιρό; Η Πολακιτιδα δεν κάνει καλό...
Δεν ξέρω τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις.

Εκείνο που ξέρω, είναι αυτό που θέλω να πω.

Αν μπορείς να το καταλάβεις, καλώς. Αν πάλι αδυνατείς να το καταλάβεις, θα σου πω οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτό.

Το Ιατρικό πρωτόκολλο, είναι αυτό που ακολουθούν οι γιατροί.
Στην προκειμένη περίπτωση και συγκεκριμένα, όταν διαγνωστεί κάποιος θετικός στον ιό, ΔΕΝ κάνουν κάτι ή τουλάχιστον πριν ένα χρόνο ΔΕΝ έδιναν τίποτα.
Περίμεναν να διακρίνουν κάποιο σύμπτωμα.
Η συνταγογράφηση γινόταν με βάση την συμπτωματολογία του ασθενούς.

Εμένα μετά τις 10 ημέρες και όταν έδειξε η ακτινογραφία θώρακος τρεις εστίες βρογχοπνευμονίας, ο γιατρός μου συνταγογράφησε διπλή αντιβίωση.
Μετά απο δύο διπλές αντιβιώσεις, ανάρρωσα.

Υ.Γ. δεν ξέρω εδώ μέσα, τί έχετε πάθει κάποιοι και αδυνατείτε να κατανοήσετε αυτό που επανειλημμένως γράφω. Επίσης, κάποιοι που χασκογελάτε, ίσως να γνωρίζετε κάτι περισσότερο απο εμένα.

Ομως, θα πρέπει να μας ενημερώσετε και όλους εμάς, αν γνωρίζετε κάτι που δικαιολογεί την έξαρση της συμπεριφοράς σας. Και αυτό γιατι όλοι μας είμαστε ανοιχτοί σε μία ξεκάθαρη γνώμη.

Δηλώνω επίσης, οτι δεν έχω κάτι προσωπικό με κανέναν σας.
Αρα, οφείλουμε όλοι μας να κρατήσουμε κάποιο σχετικό επίπεδο σε αυτά που λέμε.

Και κάποια στιγμή να μπορέσουμε να πούμε, οτι <<καταλαβαινόμαστε τώρα>>.

:) παιδάκια, μεγαλώστε! διαφωνείστε, νευριάστε, κάντε ότι θέλετε.
Στο τέλος όμως, μάθετε να βγάζετε συμπέρασμα.

Το δικό σας συμπέρασμα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις.

Εκείνο που ξέρω, είναι αυτό που θέλω να πω.

Αν μπορείς να το καταλάβεις, καλώς. Αν πάλι αδυνατείς να το καταλάβεις, θα σου πω οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτό.

Το Ιατρικό πρωτόκολλο, είναι αυτό που ακολουθούν οι γιατροί.
Στην προκειμένη περίπτωση και συγκεκριμένα, όταν διαγνωστεί κάποιος θετικός στον ιό, ΔΕΝ κάνουν κάτι ή τουλάχιστον πριν ένα χρόνο ΔΕΝ έδιναν τίποτα.
Περίμεναν να διακρίνουν κάποιο σύμπτωμα.
Η συνταγογράφηση γινόταν με βάση την συμπτωματολογία του ασθενούς.

Εμένα μετά τις 10 ημέρες και όταν έδειξε η ακτινογραφία θώρακος τρεις εστίες βρογχοπνευμονίας, ο γιατρός μου συνταγογράφησε διπλή αντιβίωση.
Μετά απο δύο διπλές αντιβιώσεις, ανάρρωσα.

Υ.Γ. δεν ξέρω εδώ μέσα, τί έχετε πάθει κάποιοι και αδυνατείτε να κατανοήσετε αυτό που επανειλημμένως γράφω. Επίσης, κάποιοι που χασκογελάτε, ίσως να γνωρίζετε κάτι περισσότερο απο εμένα.

Ομως, θα πρέπει να μας ενημερώσετε και όλους εμάς, αν γνωρίζετε κάτι που δικαιολογεί την έξαρση της συμπεριφοράς σας. Και αυτό γιατι όλοι μας είμαστε ανοιχτοί σε μία ξεκάθαρη γνώμη.

Δηλώνω επίσης, οτι δεν έχω κάτι προσωπικό με κανέναν σας.
Αρα, οφείλουμε όλοι μας να κρατήσουμε κάποιο σχετικό επίπεδο σε αυτά που λέμε.

Και κάποια στιγμή να μπορέσουμε να πούμε, οτι <<καταλαβαινόμαστε τώρα>>.

:) παιδάκια, μεγαλώστε! διαφωνείστε, νευριάστε, κάντε ότι θέλετε.
Στο τέλος όμως, μάθετε να βγάζετε συμπέρασμα.

Το δικό σας συμπέρασμα.
Δεν υπάρχει αντιβίωση για τον κορωνοιο. Προφανώς όταν πέρασες κορωνοιο (μετά από δέκα μέρες) είχες κάτι άλλο και αυτό σου συνταγογραφησε ο γιατρός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η φιλάνθρωπη Ελλάδα που σήκωνε το χέρι σε Αγγλία και Σουηδία προσπαθεί με κάθε κόστος να κρύψει τη πραγματική κατάσταση στην Ελλάδα. Μόνο που δεν μπορούν. Οι τουρίστες έρχονται από Ελλάδα και βγαίνουν θετικοί. Η Γερμανία ήδη μας έβαλε στην λίστα της.

Πριν λίγο η Μύκονος μπαίνει σε lockdown.
Έχουν αφήσει 18χρονο Ιταλό στο δρόμο με κορωνοιο και κανείς δεν του βρίσκει δωμάτιο

Προφανώς δεν είναι μόνο η Μύκονος αλλά όλη η Ελλάδα. Περιμένουν να περάσει ο Αύγουστος να τελειώσουν η μάζα των γάμων/βαφτίσεων και θα ακολουθήσουν και αλλά μέρη.

Το τραγικό είναι ότι μείνανε τα σχολεία τόσους μήνες κλειστά για να αφήσουν τις κατασκηνώσεις να δουλεύουν χωρίς έλεγχο.

H λύση δεν είναι lockdown (εύκολη λύση) αλλά αυστηρά μέτρα που θα εφαρμόζονται. Το ότι ο ΣΥΡΙΖΑ που πριν λίγες εβδομάδες προσέγγιζε το αντιεμβολιαστή ψηφοφόρο διατηρώντας μια πιο ουδέτερη στάση, είναι κάθετα υπέρ των εμβολιασμών σημαίνει ότι τα πράγματα θα βγουν εκτός ελέγχου σύντομα.

Αντίο πάω με τους αντιεμβολιαστές φίλους μου για θάλασσα να ακούσω ότι όλα είναι οργανωμένα από τα μεγάλα κεφάλια και σκοπός τους είναι να μας κάνουν εμβόλια για να μας υποτάξουν μέσω αυτών.
Δυστυχώς θα πληρώσουμε τους ανεγκεφαλους νέους που δεν πήγαν να κάνουν εμβόλιο. Η κυβέρνηση θα λέει ότι φταίνε οι νέοι και θα έχει δίκιο.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αντιβίωση για τον κορωνοιο. Προφανώς όταν πέρασες κορωνοιο (μετά από δέκα μέρες) είχες κάτι άλλο και αυτό σου συνταγογραφησε ο γιατρός.
Μήπως θέλεις να τον ρωτήσω να μας πει την αντιβίωση;

Ομως, θα σε ξανα-ρωτήσω, αντιγράφοντας επακριβώς αυτά που έγραψα και προφανώς τα αγνόησες.

<<<<<Αν μπορείς να το καταλάβεις, καλώς. Αν πάλι αδυνατείς να το καταλάβεις, θα σου πω οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτό>>>>>. Για να είναι ευδιάκριτο αυτό που θέλω να σε ρωτήσω, έβαλα αρκετά εισαγωγικά.

Ετσι Γιάννη, πιστεύω να ταιριάζει και η διαφήμιση: Den eko aftokinito kardia moy...
καμία σχέση, όπως και αυτό που νομίζεις οτι είναι απάντηση.

Στην Βαβυλώνα, η συνεννόηση θα ήταν μάλλον κατά τι καλύτερη με αυτή που διαπιστώνω εδώ.


Δυστυχώς θα πληρώσουμε τους ανεγκεφαλους νέους που δεν πήγαν να κάνουν εμβόλιο. Η κυβέρνηση θα λέει ότι φταίνε οι νέοι και θα έχει δίκιο.
Καλά λες δυστυχώς εσύ, για να πω εγώ οτι ποιο δυστυχώς πάνε τα πράγματα με την συγκεκριμένη συζήτηση.
η οποία ξεπερνά τα όρια πολλών εδώ μέσα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις.

Εκείνο που ξέρω, είναι αυτό που θέλω να πω.

Αν μπορείς να το καταλάβεις, καλώς. Αν πάλι αδυνατείς να το καταλάβεις, θα σου πω οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτό.

Το Ιατρικό πρωτόκολλο, είναι αυτό που ακολουθούν οι γιατροί.
Στην προκειμένη περίπτωση και συγκεκριμένα, όταν διαγνωστεί κάποιος θετικός στον ιό, ΔΕΝ κάνουν κάτι ή τουλάχιστον πριν ένα χρόνο ΔΕΝ έδιναν τίποτα.
Περίμεναν να διακρίνουν κάποιο σύμπτωμα.
Η συνταγογράφηση γινόταν με βάση την συμπτωματολογία του ασθενούς.

Εμένα μετά τις 10 ημέρες και όταν έδειξε η ακτινογραφία θώρακος τρεις εστίες βρογχοπνευμονίας, ο γιατρός μου συνταγογράφησε διπλή αντιβίωση.
Μετά απο δύο διπλές αντιβιώσεις, ανάρρωσα.

Υ.Γ. δεν ξέρω εδώ μέσα, τί έχετε πάθει κάποιοι και αδυνατείτε να κατανοήσετε αυτό που επανειλημμένως γράφω. Επίσης, κάποιοι που χασκογελάτε, ίσως να γνωρίζετε κάτι περισσότερο απο εμένα.

Ομως, θα πρέπει να μας ενημερώσετε και όλους εμάς, αν γνωρίζετε κάτι που δικαιολογεί την έξαρση της συμπεριφοράς σας. Και αυτό γιατι όλοι μας είμαστε ανοιχτοί σε μία ξεκάθαρη γνώμη.

Δηλώνω επίσης, οτι δεν έχω κάτι προσωπικό με κανέναν σας.
Αρα, οφείλουμε όλοι μας να κρατήσουμε κάποιο σχετικό επίπεδο σε αυτά που λέμε.

Και κάποια στιγμή να μπορέσουμε να πούμε, οτι <<καταλαβαινόμαστε τώρα>>.

:) παιδάκια, μεγαλώστε! διαφωνείστε, νευριάστε, κάντε ότι θέλετε.
Στο τέλος όμως, μάθετε να βγάζετε συμπέρασμα.

Το δικό σας συμπέρασμα.
Α ρε Μαξιμε, παλικάρι απο τα λιγα εισαι ρε δικε μου.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά τώρα δεν ξέρω αν ζητάω πολλά για Ελλάδα αλλα αν βαζαν κάποιο αυτόματο σύστημα που θα βρίσκεται στην είσοδο,να χτυπάς το qr και σου δίνει το πράσινο φως;Ωστε να μην βλεπει κανεις αλλος τριτος προσωπικά στοιχεια.
Πολυ πιο κοστοβορο βεβαια να βαλεις κατι τετοιο σε ολη την εστιαση


συν του οτι θα βαρατε κανονικα καρτα

κάτι σαν το luca app δηλαδή; μπααα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
από κείμενο στο φβ:

"Διάβασα σχόλια «Και τι σε πειράζει εσένα;»
Ας μου εξηγήσει κάποιος πως είναι δυνατόν να σεβαστώ την απόφαση κάποιου να μην εμβολιαστει αρκεί να είναι εντάξει απέναντι μου.
Αν μεγαλωνεις τον κίνδυνο να μεταδώσεις τον ιο στους ανθρωπους μου, στο παιδί που δε μπορεί ακόμη να εμβολιαστει η στο παππου που έχει ανοσιολογικη ανεπάρκεια πως είσαι εντάξει απέναντι μου;
Όταν η συλλογική αντίθεση στα εμβόλια οδηγήσει σε καινούργιο lockdown και κλείσει η επιχείρηση μου πως είσαι εντάξει απέναντι μου;
Όταν χρειαστείς νοσοκομειο και γεμίσουν οι εντατικές και βάλεις το νοσηλευτικό της χώρας σε τέτοια πίεση που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει όχι μόνο στο COVID-19 αλλά και σε αλλά θέματα τότε πως είσαι εντάξει απέναντι μου;
Σε καιρό πανδημίας ο εμβολιασμός δεν είναι ατομική απόφαση αλλά συλλογικη. Αν θέλεις να είσαι εντάξει απέναντι στον άλλο εμβολιάσου."
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Κρίνεις εξι ιδίων τα αλλότρια. Μπορεί για κάποιον η κανονική του ζωή να είναι αυτή, να κάθεται και να διαβάζει ειδήσεις και να τις ποστάρει στο στέκι. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη "νορμάλ" κοινωνική ζωή που νομίζουν οι "νορμάλ" άνθρωποι της κοινωνίας μας. Για κάποιον κανονικότητα μπορεί να είναι απλά να κοιτάει τον τοίχο πίνοντας σαγκρία. Όχι η κανονικότητα δεν υπάρχει φίλε μου τη στιγμή που θες να κάνεις μια εγχείρηση ρουτίνας και δεν μπορείς επειδή τα μισά νοσοκομεία είναι νοσοκομεία κόβιντ γεμάτα από κόσμο που νόμιζε όπως εσύ οτι η κανονικότητα επέστρεψε...

Χιμέλα, αυτά που θες διαβάζεις. Ξαναδές τι έγραψα και θα καταλάβεις. Είναι εύκολο με απλοϊκά strawmans να κατευθύνει κανείς τη συζήτηση εκεί που θέλει, αλλά δεν έχει νόημα, εκτός αν ανταγωνιζόμαστε ποιος θα κερδίσει τις εντυπώσεις, αλλά ξέρω πως δεν είσαι έτσι. Ο καθένας φυσικά μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τον χρόνο του, να κοιτάζει τον τοίχο, δεν υπάρχει νορμάλ. Εγώ την αντιφατικότητα σχολίασα, να κρίνεις τους ανεμβολίαστους ότι σε εμποδίζουν από το να έχεις τη δήθεν νορμάλ κοινωνική ζωή, και την ίδια στιγμή η ζωή σου όλη να είναι η διαρκής ενασχόληση με τον κορονοϊό, είτε υπάρχουν περιορισμοί είτε όχι.

Και για να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπέρ των εμβολίων, ήδη έχω εμβολιαστεί και παροτρύνω τους γύρω μου. Αλλά ταυτόχρονα καταλαβαίνω απολύτως οποιονδήποτε κάτω των 40, μην πω 50, που δε θέλει να εμβολιαστεί. Αντίθετα, με ανακατεύουν ο ανάστροφος δογματισμός των δήθεν ορθολογιστών, η ευκολία με την οποία εκτοξεύει ο Δίας τις απόψεις περί υποχρεωτικού εμβολιασμού, που παραπέμπουν σε άλλες εποχές για τις οποίες θα έπρεπε να είναι ευγνώμων που δεν τις ζει, οι 2-3 ονόματα δε λέμε που κράζουν ολημερίς τους αντιεμβολιαστές που τους στερούν από την κανονική ζωή, ενώ η κανονική τους ζωή είναι ακριβώς η ασχολία με τον κορονοϊό, τα τρελά μέτρα που λαμβάνονται, για την αναλογικότητα των οποίων δε θα πεισθώ ποτέ, οι αποφάσεις-εκτρώματα του ΣτΕ που ζωγραφίζουν μια επικίνδυνη μορφή αρνησιδικίας και υπεκφυγής μπροστά στις αποφάσεις τις εκτελεστικής εξουσίας, η τρομολαγνεία των μμε και η αηδιαστική εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου για μερικά κλικ και πολλά ακόμα.

Αυτά είναι τα σύγχρονα καρκινώματα που πρέπει να αντιμετωπισθούν, οι αντιεμβολιαστές είναι ένα πολύ μικρό παρακλάδι που σε λίγο καιρό δε θα αποτελούν ζήτημα, και είμαι βέβαιος κανείς δε θα βρεθεί χωρίς μεθ εξαιτίας τους. Τα υπόλοιπα όμως θα μείνουν.

Όπως και να χει, καλή συνέχεια στη συζήτηση, ελπίζω πραγματικά να μη μετανιώσετε τις εκατοντάδες ώρες και την τεράστια ψυχική ενέργεια που έχετε αφιερώσει στο θέμα.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
από κείμενο στο φβ:

"Διάβασα σχόλια «Και τι σε πειράζει εσένα;»
Ας μου εξηγήσει κάποιος πως είναι δυνατόν να σεβαστώ την απόφαση κάποιου να μην εμβολιαστει αρκεί να είναι εντάξει απέναντι μου.
Αν μεγαλωνεις τον κίνδυνο να μεταδώσεις τον ιο στους ανθρωπους μου, στο παιδί που δε μπορεί ακόμη να εμβολιαστει η στο παππου που έχει ανοσιολογικη ανεπάρκεια πως είσαι εντάξει απέναντι μου;
Όταν η συλλογική αντίθεση στα εμβόλια οδηγήσει σε καινούργιο lockdown και κλείσει η επιχείρηση μου πως είσαι εντάξει απέναντι μου;
Όταν χρειαστείς νοσοκομειο και γεμίσουν οι εντατικές και βάλεις το νοσηλευτικό της χώρας σε τέτοια πίεση που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει όχι μόνο στο COVID-19 αλλά και σε αλλά θέματα τότε πως είσαι εντάξει απέναντι μου;
ches... ches..., κάπου κάπου η κατάσταση απαιτεί να το <<πάρουμε και λίγο αλλιώς>> το θέμα.
Εγώ, θα επιμείνω να αντιγράψω και να κολλήσω το ποιο κάτω:

Αν μπορείς να το καταλάβεις, καλώς. Αν πάλι αδυνατείς να το καταλάβεις, θα σου πω οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτό.
Σε καιρό πανδημίας ο εμβολιασμός δεν είναι ατομική απόφαση αλλά συλλογικη. Αν θέλεις να είσαι εντάξει απέναντι στον άλλο εμβολιάσου."
εμβολιάσου - εμβολιάσου - εμβολιάσου - εμβολιάσου.
Καμένη διαφήμιση...

Ομως, παρ' όλ' αυτά, μη νομίζεις πως δεν γνωρίζουμε τι πρόκειται να έρθει.

Κλιμάκωση σε όλο της το μεγαλείο.

Είναι λυπηρό, όταν το μόνο που έχει να δείξει σήμερα ο χμμμ... πολιτισμός μας, είναι ένα σύγχρονο Κολοσσαίο.

Οι σύγχρονες φωνές ακούγονται ίδιες όπως και τότε που διψούσαν για αίμα.

700.000 πέρασαν τότε μέσα απο το Κολοσσαίο και αποτέλεσαν θέαμα... :cold: :cold: :cold: για ποιόν; μα για τον

εκλεκτό της φύσης... τον άνθρωπο.

Είναι απλά, α π ί σ τ ε υ τ ο !!!

Και πείτε μου, σε τί διαφέρουν οι φωνές <<θάνατος, θάνατος>>, με το εμβολιαστείτε, εμβολιαστείτε...

εγώ θα πω, σε τίποτα. Ο άνθρωπος, πάντα θα άγεται και θα φέρεται, όπως ...



Υ.Γ. υπάρχουν τόσες φωνές που μας λένε για τα εμβόλια και κανείς εδώ δεν φαίνεται να τις ακούει.
Ακούτε μόνο τον ενδότερο φόβο σας, που δεν συνοδεύεται και απο την απαιτούμενη λογική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κρίνεις εξι ιδίων τα αλλότρια. Μπορεί για κάποιον η κανονική του ζωή να είναι αυτή, να κάθεται και να διαβάζει ειδήσεις και να τις ποστάρει στο στέκι. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη "νορμάλ" κοινωνική ζωή που νομίζουν οι "νορμάλ" άνθρωποι της κοινωνίας μας. Για κάποιον κανονικότητα μπορεί να είναι απλά να κοιτάει τον τοίχο πίνοντας σαγκρία. Όχι η κανονικότητα δεν υπάρχει φίλε μου τη στιγμή που θες να κάνεις μια εγχείρηση ρουτίνας και δεν μπορείς επειδή τα μισά νοσοκομεία είναι νοσοκομεία κόβιντ γεμάτα από κόσμο που νόμιζε όπως εσύ οτι η κανονικότητα επέστρεψε...
Οχι, δεν είναι κανονικότητα αυτό που βιώνω.

Οχι, δεν είναι η φάτσα που γελά ή κοροϊδεύει ή θυμώνει ή σκιαγραφεί οποιοδήποτε άλλο συναίσθημα.

Είναι μία ανάγκη, που ξεπερνά κατα πολύ μία λεκτική αντιπαράθεση.

Είναι μία ανάγκη να νιώσω βαθιά μέσα μου, πως επικοινωνούμε.

Δεν είμαι οπαδός καμίας ομάδας, για να βλέπω πως ότι γράφω έχει εκ των προτέρων απάντηση.

Εχω ανάγκη να δω κάποιον να σκέφτεται και όχι να φωνάζει <<εμβολιαστείτε, εμβολιαστείτε...>>.

Είναι φανερό οτι θα βρούν τρόπους να μας βάλουν όλους στο μαντρί.

Τότε όμως, θα είναι <<αργά για δάκρυα Στέλλα>>.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Τι θα περίμενε κανείς με τοσο χαμηλή εμβολιαστικη καλυψη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Ο καθένας φυσικά μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τον χρόνο του, να κοιτάζει τον τοίχο, δεν υπάρχει νορμάλ.
Λες αυτό αλλά παρακάτω επαναλαμβάνεις οτι δεν είναι νορμάλ να ασχολείται κάποιος με τον ιό.
Εγώ την αντιφατικότητα σχολίασα, να κρίνεις τους ανεμβολίαστους ότι σε εμποδίζουν από το να έχεις τη δήθεν νορμάλ κοινωνική ζωή, και την ίδια στιγμή η ζωή σου όλη να είναι η διαρκής ενασχόληση με τον κορονοϊό
Οπότε όχι για σένα δεν ισχύει το οτι ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τον χρόνο του κι απλά το λες για να το πεις, αφού παρακάτω απλά επαναλαμβάνεις οτι θεωρείς προβληματικό να ασχολείται κανείς με τον ιό. Για σένα "νορμάλ κοινωνική ζωή" ≠ "διαρκής ενασχόληση με τον ιό".

Στα υπόλοιπα που λες ούτε κι εγώ διαφωνώ, η κατάσταση έχει ξεφύγει από όλους μας, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, αλλά ζούμε πρωτοφανείς συνθήκες οπότε έχει μια λογική να μην υπάρχουν κανόνες προς το παρόν.
οι αντιεμβολιαστές είναι ένα πολύ μικρό παρακλάδι που σε λίγο καιρό δε θα αποτελούν ζήτημα, και είμαι βέβαιος κανείς δε θα βρεθεί χωρίς μεθ εξαιτίας τους
Μα ήδη έχουν σταματήσει επ' αόριστον οι εγχειρίσεις ρουτίνας. Σημασία δεν έχει μόνο η ΜΕΘ αλλά και ένα κανονικό χειρουργείο μικρής νοσηλείας και αυτό ίσως όχι ακόμα αλλά στο σύντομο μέλλον θα οφείλεται πρωτίστως στους αντιεμβολιαστές. Οποιοδήποτε βιντεάκι έγκυρων επιστημόνων βρεις και δεις θα σού δώσει να καταλάβεις οτι με τον εμβολιασμό δημιουργείται ένα τοίχος που δεν επιτρέπει στον ιό να συνεχίσει να εξαπλώνεται με την ευκολία που το έκανε πριν τα εμβόλια.
Είναι φανερό οτι θα βρούν τρόπους να μας βάλουν όλους στο μαντρί.
Δε μασάει ο Ελληνάρας, θα βρει τρόπο να γλιτώσει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top