• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ηταν αναμενόμενο από το 0 κρούσμα αλλά δεν έχει νόημα να ασχολούμαι :/ άλλο θα βρω αλλο τρόπο να πω αυτά που πιστεύω δίχως παρασιτα.
Μια χαρά βοηθαει και προστατεύει και απο αλλες νοσογονους καταστάσεις. Μη φοβιζεις τον κοσμο.
λέω απλά ότι είναι σαν την γρίπη.... κάθε άλλο παρά φοβερίζω τον κόσμο.

__
Συγγνώμη παιδιά αν σας φόβισα θα βρω άλλο τρόπο. Από τον πρώτο μου ποστ σε αυτό το νήμα λέω γιατι δεν πρέπει να ανησυχούμε τελικά κατάλαβα πως αυτό δεν αποδίδει οπότε θα βρω άλλο τρόπο πιο κουραστικό για μένα άλλα πιστεύω ότι θα αποδώσει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Δώσε καλύτερες οδηγίες απο τον ΠΟΥ. Αυτό περιμένουμε όλοι...
Όπως π.χ οτι προλαβαινεις να πεις οτι είναι πανδημία πριν τον ΠΟΥ, έτσι για να μη φοβάται κανεις.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δώσε καλύτερες οδηγίες απο τον ΠΟΥ. Αυτό περιμένουμε όλοι...
Όπως π.χ οτι προλαβαινεις να πεις οτι είναι πανδημία πριν τον ΠΟΥ, έτσι για να μη φοβάται κανεις.
έχουμε κρούσματα σε Ασία, Αφρική, Αυστραλία, Βόρεια Νότια Αμερική ειναι πανδημία ... τέλος
τα κρουσματα στην Ελλάδα δεν είναι 32 ειναι 1032.... (το τελευταιο το ειπα για να κανει ομοιοκαταληξία είναι πάρα πολλά εννοούσα)

Θνησιμότητα 1% δεν έχουμε για κανέναν λόγο είναι πολύ μικρότερη , είναι συγκρίσιμη με της γρίπης ...
συνεπώς δε διασπείρω κανέναν πανικό.

Αυτό λέει και ο @epote και ο @jj δεν είμαστε τρελοί απλά σκεφτομαστε λογικά.
Θα βρω αλλο τρόπο :/ να σας πείσω παιδια
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αν είσαι σε ιατρικά εργαστήρια, είσαι πιο ειδική απο μένα να πεις την γνώμη σου, ειναι forum και σκοπός του φόρουμ ειναι να εκφράζουμε τις απόψεις μας και όχι να πετάμε ειδήσεις σκόρπιες μονο. Δεν έχω παραπάνω γνώσεις επιδημιολογία απο έναν μέσο απόφοιτο σχολής υγείας, μη Θεοποιουμε την ιατρική και τους ιατρους, Θα ήθελα στο νήμα αυτο να ακούσω απόψεις και άλλων όπως αποφοίτων ιατρικών εργαστηρίων, βιολογίας , διοίκησης επιχειρήσεων , οικονομικών (για τα 2 τελευταία κυρίως γις την οικονομική ζημιά που εχει γίνει παγκοσμίως και μετέπειτα στην χώρα μας.
Δε θεοποιώ τους γιατρους, αυτο βασικα ανοιγει ενα αλλο θεμα συζήτησης οποτε αστο, αναφερθηκα πιο πολυ στην ιδιωτητα του νοσηλευτη και γενικα ατομα που εργαζονται στο χωρο της υγειας και οχι φοιτητες οπως εγω, εχουν πιο αμμεση επαφη με το αντικειμενο, φανταζομαι.
Ιατρικα εργαστηρια ειμαι ναι, εχω γνωσεις πχ Ιολογιας και τωρα που βγαινω πρακτικη θα αποκτησω περισσοτερες γνωσεις.Αλλα οπως γνωριζεις οι γνωσεις μου περαν απο καποιες γενικες αφορουν κυριως στο διαγνωστικο κομματι. Τωρα περα απο αυτα που εχουν αναφερθει περι πανικου, συμφωνω απολυτα οτι ειναι κακιστη αντιδραση. Και ειναι λογικο οτι οταν εχουν διαπιστωσει οτι ο ιος μεταδιδεται με τα σταγονιδια ε, ρε παιδια δε θα σου πουν μην καταναλωνεις οστρακοειδη πχ (αναφερομαι στην ηπατίτιδα Α).
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.
Έτσι, πηγαίντε ταξιδάκια και κολλήστε μας όλους νεόπλουτοι! Όταν εγω έλεγα ότι οι εσωστρεφείς τρωγλοδύτες ξέρουμε τι κάνουμε που δεν βγαίνουμε ούτε για τσιγάρα (δεν καπνίζω), μας λέγατε κομπλεξικούς στο άλλο θέμα με τα ταξίδια.:bleh:

ΥΓ: Πέρα από την πλάκα και το καλαμπούρι, ένας αρκούσε να τα γαμήσει όλα. Ο ένας κολλάει 4, οι 4 μετα 16 και σε μια μέρα για πλάκα έχεις 100 κρούσματα. Τυχεροί είμαστε που είναι μόνο 31 οι άρρωστοι άνθρωποι.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
έχω και εδώ και καιρό ένα ιατρικό κανάλι στο youtube που είχα σκοπό να το ξεκινήσω σε δεύτερο χρόνο με θεματολογία την νευρολογία αλλά και αλλα ιατρικά θέματα. Οι περιστάσεις με αναγκάσαν να ετοιμάσω σήμερα την πρεμιέρα του καναλιού με βίντεο με το θέμα γιατί δε φοβάμαι τον Κορονοιό. Σε αυτό το βίντεο θα περιγράφω τι είναι ο κορονοιός γιατί όσα λένε οι δημοσιογράφοι δεν ευσταθούν τι πρέπει να προσέχουμε , για την παραπληροφόρηση που μας κάνουν οι δημοσιογράφοι και γιατί πρέπει να φοβόμαστε.

Το βίντεο ανεβαίνει τώρα και όποτε ανεβεί θα αρχίσει άμεσα η προβολή του.

 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Επειδή κάποιοι τον έχετε πάρει στο ψιλό τον φοκό, κάτι που νομίζω χρήζει διευκρίνησης είναι το εξής:
Εξαρχής τόνισε ότι, παρότι ο ΠΟΥ δεν θέλει να κατονομάσει τον κορονοϊό ως πανδημία, για λόγους πέρα από ιατρικούς, στην πραγματικά πρόκειται για πανδημία, καθώς ο ιός έχει μολύνει λίγο ή πολύ τις περισσότερες χώρες του πλανήτη και διαδίδεται με ταχύτατους ρυθμούς, κυρίως διότι τα μέτρα πρόληψης και περιορισμού της διάδοσης λαμβάνονται ΑΦΟΥ εμφανιστεί μεγάλος αριθμός κρουσμάτων.

Αυτό δεν είναι απαραίτητα ανησυχητικό. Εάν αύριο κολλήσουμε ΟΛΟΙ το κοινό στέλεχος της γρίπης, δεν θα χάσουμε τα μυαλά μας. 1 εβδομάδα στο κρεβάτι, χάπια αντιπυρετικά και όλα καλά. Το ότι έχουμε πανδημία κάποιου ιού δεν σημαίνει τη συντέλλεια του κόσμου. Τώρα, το κατά πόσο είναι επικινδύνος ο ίδιος ο ιός, αυτό είναι στην κρίση του καθενός. Επισήμως κανένας δεν βγαίνει να πει ότι είναι σοβαρός/μη σοβαρός, τα στατιστικά είναι όντως για πέταμα και, συνεπώς μπορεί να έχουμε πανδημία κορονοϊού, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα.

Κατά τα άλλα, αναμένουμε.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Φώκε (και όχι μόνο),
Ο COVID-19 μπορεί να μεταδοθεί με την κοινωνία;
Ένας παπάς στην ΕΡΤ είπε ΟΧΙ γιατί … "ο Χριστός δεν έχει μικρόβια"!!

'Όμως μήπως το γκρουπ που ήρθε από το Ισραήλ είχε ομαδικά κοινωνήσει;

μετ.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φώκε (και όχι μόνο),
Ο COVID-19 μπορεί να μεταδοθεί με την κοινωνία;
H Θεία Κοινωνία είναι κάτι που εφαρμόζεται εδώ και χρόνια σε εποχές που η ιατρική ήταν σε πολύ μικρότερα επίπεδα σε σχέση με σήμερα και οι αρρώστιες ήταν το πιο σύχνο αίτιο να πεθάνει κάποιος.

Αν υπήρχαν ενδείξεις ότι ο ιός μεταφέρεται από την Θεία Κοινωνία η εκκλησία θα είχε αλλάξει την μέθοδο της Θείας μετάληψης εδώ και αιώνες. Πιστεύω ότι οινόπνευμα που περιέχει το κρασί αποστειρώνει το κουτάλι και όλη η διαδικασία είναι ασφαλής.

Δικιά μου εκτίμηση. Περιμένω και εγώ τις απαντήσεις των επαγγελματιών υγείας.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φώκε (και όχι μόνο),
Ο COVID-19 μπορεί να μεταδοθεί με την κοινωνία;
Ένας παπάς στην ΕΡΤ είπε ΟΧΙ γιατί … "ο Χριστός δεν έχει μικρόβια"!!

Οι Πατεράδες της εκκλησίας που φτιάχνανε τους κανόνες φρόντισαν ώστε να προστατεύουν τους πιστούς και αν λάβει κανείς υπόψιν ότι κοινωνάνε και πολλά νεογνά αλλά και άτομα με σοβαρά χρόνια προβλήματα έπρεπε να κάνουν κάτι. Για αυτό τον λόγο όπως ειπε ο @akikos η Θεία κοινωνία έχει αλκοολ. Συνεπώς το κάθε μικρόβιο περιορίζεται κατά πολύ.

Συνεπώς θα απαντήσω στην ερωτήση σου ότι ο Χριστός περιορίζει τα μικρόβια κατά πολύ :D.
η δρ Μαρία Κολιού, επίκουρη καθηγήτρια στην Ιατρική Σχολή του Παν. Κύπρου και λοιμωξιολόγος ανέφερε στον «Π» ότι ο κορωνοϊός έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με την απλή γρίπη, δηλαδή βήχα, κόπωση, πυρετό και πόνους στους μυς ενδεχομένως. Ερωτηθείσα για το κατά πόσον μπορεί κάποιος να μεταφέρει ασθένειες, όπως ο κορωνοϊός, μέσω της Θείας Κοινωνίας, η δρ Κολιού εξήγησε ότι το οινόπνευμα στο κρασί λειτουργεί κατασταλτικά και θεωρητικά δύσκολα μπορεί να μεταδοθεί σε άλλο άτομο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Φώκε (και όχι μόνο),
Ο COVID-19 μπορεί να μεταδοθεί με την κοινωνία;
Ένας παπάς στην ΕΡΤ είπε ΟΧΙ γιατί … "ο ρ δεν έχει μικρόβια"!!

Καθολου μικροβια;
Ουτε φιλικα μικροβια;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
H Θεία Κοινωνία είναι κάτι που εφαρμόζεται εδώ και χρόνια σε εποχές που η ιατρική ήταν σε πολύ μικρότερα επίπεδα σε σχέση με σήμερα και οι αρρώστιες ήταν το πιο σύχνο αίτιο να πεθάνει κάποιος.

Αν υπήρχαν ενδείξεις ότι ο ιός μεταφέρεται από την Θεία Κοινωνία η εκκλησία θα είχε αλλάξει την μέθοδο της Θείας μετάληψης εδώ και αιώνες. Πιστεύω ότι οινόπνευμα που περιέχει το κρασί αποστειρώνει το κουτάλι και όλη η διαδικασία είναι ασφαλής.

Δικιά μου εκτίμηση. Περιμένω και εγώ τις απαντήσεις των επαγγελματιών υγείας.
Το αλκοόλ που περιέχει το κρασί είναι πόσο, 12% , 13%?
Πέραν ότι είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν έρευνες πάνω σε αυτό το θέμα, η λογική σου τι σου λέει?
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν υπήρχαν ενδείξεις ότι ο ιός μεταφέρεται από την Θεία Κοινωνία η εκκλησία θα είχε αλλάξει την μέθοδο της Θείας μετάληψης εδώ και αιώνες.
Δικιά μου εκτίμηση.
Δεν νομίζω ότι είσαι τόσο αφελής. Το γκρουπ της Αμαλιάδας είχε όντως ομαδικά κοινωνήσει.
Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά. Αν έχεις θα τα πας να κοινωνήσουν;


μετ 2.png


Φώκε, τελικά η δεισιδαιμονία νικά τον επιστήμονα. Κρίμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είσαι τόσο αφελής. Το γκρουπ της Αμαλιάδας είχε όντως ομαδικά κοινωνήσει.
Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά. Αν έχεις θα τα πας να κοινωνήσουν;
Πιστευω οτι περισσότερο επαιξε η συνεύρεση πολλων ατομων σε κλειστους χώρους οπως το λεωφορείο. Αν σκεφτουμε οτι η μεταδοτικοτητα του ιου ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη της γριπης τοτε δεν ειναι παραξενο που 21 στους 24 κολλησαν τον ιο. Ισως τις επομενες μερες να φανει οτι τον κολλησαν ολοι...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το αλκοόλ που περιέχει το κρασί είναι πόσο, 12% , 13%?
Πέραν ότι είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν έρευνες πάνω σε αυτό το θέμα, η λογική σου τι σου λέει?
Η λογική μου λέει ότι στο οινόπνευμα δεν επιβιώνει τίποτα. Γι' αυτό τα παραδοσιακά ποτά των ευρωπαίων είναι ή κρασί ή μπύρα ή βότκα. Όταν δεν υπήρχε αποστείρωση ήταν πιο φιλικά στον ανθρώπινο οργανισμό σε σχέση με το νερό. Βέβαια οι μοσουλμάνοι δεν πίνουν οινόπνευμα και αυτό αναιρεί αυτό που λέω :(
Δεν νομίζω ότι είσαι τόσο αφελής. Το γκρουπ της Αμαλιάδας είχε όντως ομαδικά κοινωνήσει.
Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά. Αν έχεις θα τα πας να κοινωνήσουν;
Δεν έχω παιδιά άρα δεν μπορώ να ξέρω τι θα έκανα αν θεωρητικά είχα παιδιά. Πάντως δεν πιστεύω ότι κόλλησαν από την Θεία κοινωνία λόγω οινοπνεύματος αλλά από άλλη αιτία.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Φώκε (και όχι μόνο),
Ο COVID-19 μπορεί να μεταδοθεί με την κοινωνία;
Ένας παπάς στην ΕΡΤ είπε ΟΧΙ γιατί … "ο Χριστός δεν έχει μικρόβια"!!

'Όμως μήπως το γκρουπ που ήρθε από το Ισραήλ είχε ομαδικά κοινωνήσει;

1.png
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φώκε, τελικά η δεισιδαιμονία νικά τον επιστήμονα. Κρίμα...
Επιστημονικά η Θεία κοινωνία μπορεί να μεταδώσει τον ιό. Εφόσον χρησιμοποιούμε διάλυμα αλκοολη κάτω 60% και περνάνε δευτερόλεπτα από το ένα στομα στο αλλο δυστυχώς για μένα θα συμφωνήσω μαζί σου :). Παρόλο που παρέθεσα στο πάνω μήνυμα μου μήνυμα επικουρης καθηγήτριας λοιμωξιολόγιας που ισχυρίζεται το αντίθετο (έτσι βλέπουμε ότι ο κάθε επιστήμονας ατομικά λέει ότι θέλει συνεπώς σε μερικά πράγματα αρκεί να σκεφτόμαστε με την λογική μας).

Αν συμμετείχα στην Θεία κοινωνία ξέροντας ότι ο μπροστινός μου είναι φορέας κορονοιου η απάντηση ειναι Ναι γιατί πιστεύω στον Θεό. :/

Όπως θα πάω και την Μεγάλη Βδομάδα που οι εκκλησίες έχουν συνοστιμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top