• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το θέμα ειναι ότι ειναι αντιπρύτανης και έχει κάποιες σπουδές. Μοιάζει σαν χρήσtη του forum μας που θέλει να τρολάρei.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.
Μαλακία πιστεύω .Απο τους Ελληνάρες συνομωσιολόγους .Νορμάλ με την καμία δεν είναι .Προσωπική άποψη .
Δεν είναι δύσκολο να φανταστεί κανεις την γενικότερη ιδεολογία καθώς και τις ιδεοληψίες του.
Ε ναι προφανώς και είναι άκυρη η τοποθέτησή του και δε βασίζεται σε στοιχεία, αλλά γιατί επιστήμονας άνθρωπος καθηγητής και αντιπρύτανης του ΑΠΘ βγαίνει και λέει δημόσια τέτοια πράγματα?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Για να δούμε .
ΠΟΥ: Αυτές είναι οι διαφορές ανάμεσα στη γρίπη και στον κορωνοϊό Covid-19
Ο νέος κορωνοϊός έχει ουσιώδεις διαφορές από την γρίπη. Μία από αυτές είναι ότι προκαλεί πιο σοβαρή πνευμονία, λέει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας.

Οι γνώσεις των επιστημόνων για το νέο κορωνοϊό αυξάνονται διαρκώς και πλέον γνωρίζουν ότι «δεν είναι SARS, ούτε MERS αλλά ούτε και γρίπη». Ο κορονοϊός Covid-19 είναι «ένας μοναδικός ιός με μοναδικά χαρακτηριστικά».
Τις επισημάνεις αυτές έκανε στους δημοσιογράφους ο κ. Tedros Adhanom Ghebreyesus, γενικός διευθυντής του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, εξηγώντας ποιες είναι οι βασικές διαφορές ανάμεσα στη γρίπη και στον κορωνοϊό Covid-19.
«Καταλαβαίνουμε ότι ο κόσμος φοβάται και νιώθει αβεβαιότητα. Ο φόβος είναι μία φυσιολογική ανθρώπινη αντίδραση σε οποιαδήποτε απειλή. Ιδίως όταν πρόκειται για μία απειλή την οποία ο άνθρωπος δεν κατανοεί πλήρως», είπε. «Καθώς όμως συλλέγουμε περισσότερα στοιχεία, κατανοούμε ολοένα καλύτερα τον ιό και τη νόσο που προκαλεί».

Όπως εξήγησε ο κ. Ghebreyesus, τόσο ο κορωνοϊός Covid-19 όσο και η γρίπη προκαλεί αναπνευστική νόσο. Μεταδίδονται επίσης με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με σταγονίδια υγρού από τη μύτη και το στόμα των ασθενών. Εν τούτοις, οι ιοί που προκαλούν γρίπη και ο νέος κορωνοϊός έχουν ουσιώδεις διαφορές.

Ο κορωνοϊός Covid-19 δεν μεταδίδεται τόσο αποτελεσματικά.
Η πρώτη διαφορά είναι ότι ο κορωνοϊός Covid-19 δεν φαίνεται να μεταδίδεται τόσο αποτελεσματικά όσο η γρίπη. Με τη γρίπη, οι φορείς του υπαίτιου ιού που δεν έχουν αρρωστήσει ακόμα, συμβάλλουν σημαντικά στη διασπορά του. Ωστόσο δεν φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο με τον κορωνοϊό.

Από τα έως τώρα δεδομένα φαίνεται ότι μόνο το 1% των αναφερόμενων κρουσμάτων δεν έχουν συμπτώματα. Από αυτούς, η πλειονότητα εκδηλώνει τελικά συμπτώματα μέσα σε 2 ημέρες.

Επιπλέον, η αναζήτηση κρουσμάτων με τα υπάρχοντα συστήματα επιτήρησης για γρίπη απεδείχθη αναποτελεσματική. Χώρες όπως η Κίνα και η Σιγκαπούρη βρήκαν ελάχιστα κρούσματα στο γενικό πληθυσμό. Μερικές, δε, δεν βρήκαν κανένα, είπε ο κ. Ghebreyesus.


Ο κορωνοϊός προκαλεί πιο σοβαρή νόσο.
Κανείς στον πλανήτη δεν έχει ανοσία στον κορωνοϊό Covid-19, αφού είναι ένας νέος ιός. Αυτό σημαίνει ότι περισσότεροι άνθρωποι είναι ευάλωτοι σε μόλυνση από αυτόν και κάποιοι θα εκδηλώσουν σοβαρή νόσο.

Παγκοσμίως, το περίπου 3,4% των κρουσμάτων του ιού έχουν πεθάνει. Η εποχική γρίπη, όμως, έχει ποσοστό θνησιμότητας πολύ χαμηλότερο από 1%.


Δεν υπάρχουν εμβόλια και φάρμακα για τον κορωνοϊό.
Αντιθέτως, υπάρχουν για την εποχική γρίπη. Ωστόσο γίνονται προσπάθειες να βρεθούν κάποια φάρμακα για τον κορωνοϊό. Επιπλέον, περισσότερα από 20 εμβόλια βρίσκονται υπό ανάπτυξη.


Ο κορωνοϊός μπορεί να αναχαιτιστεί.
Στην περίπτωση της γρίπης ούτε προσπάθεια αναχαίτισης της διασποράς γίνεται, ούτε ιχνηλάτηση των επαφών των ασθενών. Δεν είναι δυνατόν να γίνει ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Αντιθέτως, ο κορωνοϊός Covid-19 μπορεί να αναχαιτιστεί και να ιχνηλατηθεί. Και αυτά μπορούν να σώσουν ζωές, τόνισε ο κ. Ghebreyesus.

Συνοπτικά, «ο κορωνοϊός φαίνεται να μεταδίδεται λιγότερο αποτελεσματικά απ’ ό,τι η γρίπη, δεν μεταδίδεται από ανθρώπους που δεν αρρωσταίνουν, προκαλεί πιο σοβαρή νόσο από τη γρίπη, δεν υπάρχει θεραπεία γι’ αυτόν, αλλά μπορεί να ανακοπεί», πρόσθεσε ο γενικός διευθυντής του ΠΟΥ. «Επομένως, δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ακριβώς όπως η γρίπη. Έχει όμως αρκετές ομοιότητες με αυτήν ώστε να μην πρέπει να αρχίσουμε από το μηδέν».
Εκτός αν έχει γίνει κάποιο λάθος στο κείμενο ,εδώ λέει ότι μεταδίδεται πιο δύσκολα απο τη γρίπη .:confused:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Ε ναι προφανώς και είναι άκυρη η τοποθέτησή του και δε βασίζεται σε στοιχεία, αλλά γιατί επιστήμονας άνθρωπος καθηγητής και αντιπρύτανης του ΑΠΘ βγαίνει και λέει δημόσια τέτοια πράγματα?
Τέτοια πραγματα δε θα πρεπε καν να περνάνε απο το μυαλό του, ουτε να τα εκφράζει κατ' ιδίαν. Είναι χειρότερος κι απο φανατικό τζιχαντιστη.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Ε ναι προφανώς και είναι άκυρη η τοποθέτησή του και δε βασίζεται σε στοιχεία, αλλά γιατί επιστήμονας άνθρωπος καθηγητής και αντιπρύτανης του ΑΠΘ βγαίνει και λέει δημόσια τέτοια πράγματα?
-Μήπως γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή του ανθρώπου και μετά το χούι του;
-Θέλει η π@τάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει ;
-Παγκόσμια πρώτη απο καθηγητή Πανεπιστημίου
-Δε γνωρίζω /δεν απαντώ .:vava:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Κοιτάξτε, από ακαδημαϊκούς έχουμε ακούσει ουκ ολίγες ανοησίες κατα καιρούς. Το ότι κανείς είναι κρατικοδίαιτος και τσιμπάει 2 χιλιάρικα για 6 ώρες μάθημα, δεν τον ανάγει αυτομάτως σε αυθεντία του κλάδου.

Όμως αυτό δεν κάνει τον συγκεκριμένο άνθρωπο λάθος. Δεν ξέρουμε αν έχει δίκιο ή αν έχει άδικο. Τουλάχιστον εμένα αυτό που λέει, μου πέρασε από το μυαλό ουκ ολίγες φορές σα σενάριο. Δεν ξέρουμε αν ισχύει.

Λοιπόν, πήρε το ρίσκο βάσει της θέσης του και είπε ότι είπε. Μπορεί να μη το μάθουμε ποτέ αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες των δηλώσεών του. Τόσο απλό.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ε ναι προφανώς και είναι άκυρη η τοποθέτησή του και δε βασίζεται σε στοιχεία, αλλά γιατί επιστήμονας άνθρωπος καθηγητής και αντιπρύτανης του ΑΠΘ βγαίνει και λέει δημόσια τέτοια πράγματα?
Ο κύριος αυτός πήρε το "φάρμακο" του Βελόπουλου και βιώνει τις παρενέργειές του.

βελ.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Το ότι κανείς είναι κρατικοδίαιτος και τσιμπάει 2 χιλιάρικα για 6 ώρες μάθημα, δεν τον ανάγει αυτομάτως σε αυθεντία του κλάδου
Κρατικοδιαιτος. Τον πληρώνουμε για να λέει βλακειες. Ελπίζω να σπανίζουν τέτοια ατομα στον ιδιωτικό τομέα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Κοιτάξτε, από ακαδημαϊκούς έχουμε ακούσει ουκ ολίγες ανοησίες κατα καιρούς. Το ότι κανείς είναι κρατικοδίαιτος και τσιμπάει 2 χιλιάρικα για 6 ώρες μάθημα, δεν τον ανάγει αυτομάτως σε αυθεντία του κλάδου.

Όμως αυτό δεν κάνει τον συγκεκριμένο άνθρωπο λάθος. Δεν ξέρουμε αν έχει δίκιο ή αν έχει άδικο. Τουλάχιστον εμένα αυτό που λέει, μου πέρασε από το μυαλό ουκ ολίγες φορές σα σενάριο. Δεν ξέρουμε αν ισχύει.

Λοιπόν, πήρε το ρίσκο βάσει της θέσης του και είπε ότι είπε. Μπορεί να μη το μάθουμε ποτέ αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες των δηλώσεών του. Τόσο απλό.
Διαφωνώ Valder μου .Στο δεύτερο σκέλος της απάντησης σου .
Είναι πολύ εύκολο να φανταστούμε το οτιδήποτε όταν υποκύψουμε στη συνομωσιολογία.
Τα πάντα μπορούμε να πούμε για τον οποιοδήποτε και το οτιδήποτε.
Δε βγάζεις άκρη .
Ο ΠΟΥ χρόνια τώρα κρούει τον κώδωνα κινδύνου για πανδημία ,είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα γίνει ,το πότε δεν ήξεραν ούτε και ξέρουμε.
Ακόμα θα διαφωνήσω διότι κάποιος με τέτοια θέση πρέπει να λέει μόνο τεκμηριωμένα πράγματα και όχι φαντάζεται ακόμα και αν τα πιστεύει .Η θέση του τον δεσμεύει ,αν την σεβόταν.Αλλά δεν τη σέβεται πιστεύω.
Και κάτι άλλο.

Αν ήταν έξυπνος ακόμα και να το πίστευε αυτό δεν θα το έλεγε δημόσια.Διότι γίνεται αναξιόπιστος.
Βέβαια αν ήταν πραγματικά έξυπνος δε θα πίστευε τέτοια μαλακία.:loltooth:

Νταξ και εγώ τώρα που σου μιλώ βέβαια ,δεν μιλάω ελεύθερα .
Διάφορα UFO με έχουν περικυκλώσει και με βάζουν να γράφω τώρα αυτά για να θολώσω τα νερά ,αλλά σουτ!:help:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Κρατικοδιαιτος. Τον πληρώνουμε για να λέει βλακειες. Ελπίζω να σπανίζουν τέτοια ατομα στον ιδιωτικό τομέα.

Πόσο χρονών είσαι αγόρι μου; Στον ιδιωτικό τομέα τραβα δες τι μαργαριτάρια έχουν δουλειά.

Άντε μην τα πω και γι αυτούς.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Πόσο χρονών είσαι αγόρι μου; Στον ιδιωτικό τομέα τραβα δες τι μαργαριτάρια έχουν δουλειά.

Άντε μην τα πω και γι αυτούς.
Δε λέω οτι δεν υπαρχουν. Εγώ θα τους απελυα στο πιτς φιτίλι. Μακρια οι συνωμοσιολογοι. Συνηθως τέτοια ατομα στερούνται και ποιότητας. Στο δημόσιο αντίθετα κανεις δε μπορεί να τους πειράξει.

Βέβαια αν ήταν πραγματικά έξυπνος δε θα πίστευε τέτοια μαλακία.:loltooth:
Το πιθανότερο είναι οτι έχει κάποια σκοπιμότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Διαφωνώ Valder μου .Στο δεύτερο σκέλος της απάντησης σου .
Είναι πολύ εύκολο να φανταστούμε το οτιδήποτε όταν υποκύψουμε στη συνομωσιολογία.
Τα πάντα μπορούμε να πούμε για τον οποιοδήποτε και το οτιδήποτε.
Δε βγάζεις άκρη .
Ο ΠΟΥ χρόνια τώρα κρούει τον κώδωνα κινδύνου για πανδημία ,είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα γίνει ,το πότε δεν ήξεραν ούτε και ξέρουμε.
Ακόμα θα διαφωνήσω διότι κάποιος με τέτοια θέση πρέπει να λέει μόνο τεκμηριωμένα πράγματα και όχι φαντάζεται ακόμα και αν τα πιστεύει .Η θέση του τον δεσμεύει ,αν την σεβόταν.Αλλά δεν τη σέβεται πιστεύω.
Και κάτι άλλο.

Αν ήταν έξυπνος ακόμα και να το πίστευε αυτό δεν θα το έλεγε δημόσια.Διότι γίνεται αναξιόπιστος.
Βέβαια αν ήταν πραγματικά έξυπνος δε θα πίστευε τέτοια μαλακία.:loltooth:

Νταξ και εγώ τώρα που σου μιλώ βέβαια ,δεν μιλάω ελεύθερα .
Διάφορα UFO με έχουν περικυκλώσει και με βάζουν να γράφω τώρα αυτά για να θολώσω τα νερά ,αλλά σουτ!:help:

Αυτά τα κτητικά σου με πεθαίνουν να ξες, τσακίζω κάτι κουρκουμπίνια αμαρτωλά και σε διαβάζω και κοντεύει να μου κοκκαλώσει η τραχεία με το που φτάνω στο "μου".

Γι αυτό είπα ας αναλάβει ο καθένας την ευθύνη των δηλώσεών του. Γιατί αυτός έχει και μια θέση.

Όποιος έχει στοιχεία γι αυτά που λέει, ας βγει και ας τα παραθέσει.

Αλλά θέλω να σου πω, ότι και στην πιο τρελή περίπτωση που αυτές οι παράνοιες ίσχυαν, εσυ κι εγω δεν θα το μαθαίναμε πιθανόν ποτέ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Δε λέω οτι δεν υπαρχουν. Εγώ θα τους απελυα στο πιτς φιτίλι. Μακρια οι συνωμοσιολογοι. Συνηθως τέτοια ατομα στερούνται και ποιότητας. Στο δημόσιο αντίθετα κανεις δε μπορεί να τους πειράξει.


Το πιθανότερο είναι οτι έχει κάποια σκοπιμότητα.

Γω πάντως θεωρώ πιθανά και τα δυο σενάρια :
-Έχει όντως σκοπιμότητα
- Ο βήχας και η μαλακία δεν κρύβονται .:whatever:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Δε λέω οτι δεν υπαρχουν. Εγώ θα τους απελυα στο πιτς φιτίλι. Μακρια οι συνωμοσιολογοι. Συνηθως τέτοια ατομα στερούνται και ποιότητας. Στο δημόσιο αντίθετα κανεις δε μπορεί να τους πειράξει.

Δεν τους απολύουν ούτε στον ιδιωτικό στην Ελλάδα γιατί είτε έχει μεγάλη γραφειοκρατία η διαδικασία και ψάξιμο για άλλον, είτε γιατί υπάρχει δοντάρα από πίσω που τους κρατάει.

Έχω δει πολλά φρούτα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Δε θα τους ανανεωνα το συμβόλαιο. Δεν γίνεσαι αορίστου με τη μια.
Υπαρχουν βέβαια και εργοδότες ηλίθιοι. Αλλά δεν συγκρίνονται με το δημόσιο, τον μεγαλο ηλίθιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

....
Τριψηφιος αριθμός κρουσμάτων σε μια μέρα στη Γαλλία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Δε θα τους ανανεωνα το συμβόλαιο. Δεν γίνεσαι αορίστου με τη μια.
Υπαρχουν βέβαια και εργοδότες ηλίθιοι. Αλλά δεν συγκρίνονται με το δημόσιο, τον μεγαλο ηλίθιο.

Τώρα θα ανοίξουμε μεγάλη συζήτηση, όχι εδω έστω. Είναι θέμα για τον κορονοιό.

Εχω δει τόσες ΜΑΛΑΚΙΕΣ που αμφιβάλλω για όλα πια στον ιδιωτικο και στο δημόσιο.

Γιατί νομίζεις ότι δεν θέλω να μπλέξω με Ελλάδα γενικώς; Όλο κάτι ρουφιάνοι, κάτι ηλίθιοι και κάτι γλύφτες. Κι από πάνω κάτι άσχετοι του κερατά που το παίζουν και κάποιοι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Δεν ιεροποιησα τον ιδιωτικό τομέα. Απλα στο δημόσιο κυκλοφορούν άπειροι "ιοί".
Στο θέμα μας τώρα...
Στην Γερμανία έχει καμια 500 κρουσματα. Εκεί είσαι;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σε καραντινα αρκετες πολεις του Ιταλικου βορρα. Αρκετοι Ελληνες που διαγωσθηκαν ειναι επισης σε καραντινα στην νοτια ελλαδα. Οταν ελεγα οτι πρεπει να αποθηκευουμε σιγα σιγα τροφιμα, γελουσατε.
Τα νοσοκομεια στην λομβαρδια ειναι στα ορια τους. Μια κοινη γριπη ειναι λεγατε αρκετοι. Να δουμε τι θα γινει οτι δεν θα χωρανε πλεον αλλοι ασθενεις στις εντατικες και οταν θα πεθαινει κοσμος αβοηθητος. Οταν ο κινδυνος ειναι μακρια και δεν εχει ερθει στο σπιτι μας, λεμε πολλα. Να δουμε ποσο θα αντεξουν τα ελληνικα νοσοκομεια. Εγω και εσεις μπορει να μη πεθανουμε, αλλα αυτοι που ανηκουν σε ευπαθεις ομαδες μπορει να πεθανουν αβοηθητοι.
Δεν λεω να πανικοβληθουμε, αλλα το να παρουμε μετρα, πχ πλυσιμο χεριων, να μην ακουμπαμε το προσωπο μας, να καθομαστε σπιτι οταν ειμαστε αρρωστοι, να αποφευγουμε συνωστισμο, κτλ κτλ, ειναι απαραιτητα για να σταματησουμε ή εστω να καθυστερησουμε τον ιο.
Σταματηστε να ειστε εγωιστες και να λετε οτι δεν θα παθει κανεις τιποτα, γιατι μπορεις εσεις να ειστε υγιεις, αλλα καποιοι αλλοι συνανθρωποι μας δεν ειναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο κύριος αυτός πήρε το "φάρμακο" του Βελόπουλου και βιώνει τις παρενέργειές του.

View attachment 68483

Ειναι δυνατον να κυκλοφορει ελευθερος αυτος ο απατεωνας που παταει στον φοβο του κοσμου για να βγαλει κερδος; Που ειναι οι αρχες να τον μαζεψουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top