• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Κάποιος ανέφερε πριν για φθηνό τέστ , screening test νομίζω ο φοκος. Φαντάζομαι θα είναι τύπου ELISA (ανίχνευση αντισωμάτων, αντιαντισωμάτων, αντιγόνου κλπ ) . Πόσος καιρός χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο ;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάποιος ανέφερε πριν για φθηνό τέστ , screening test νομίζω ο φοκος. Φαντάζομαι θα είναι τύπου ELISA (ανίχνευση αντισωμάτων, αντιαντισωμάτων, αντιγόνου κλπ ) . Πόσος καιρός χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο ;

Δεν έχω ιδέα ποτέ θα βγει συτο που ξέρω ειναι οτι συτο που εφσρμοζετσι τώρα ειναι ακριβό και δε μπορεί να εφαρμοστεί μαζικά για αυτο δίνονται οδηγίες απο τον ΕΟΔΥ σε ποιους να γίνεται. Για φτηνό με Elisa εννοούσα λογικά του χρόνου θα έχουμε (αλλα πραγματικά δεν ξέρω ) παρόμοιο τεστ όπως υπάρχει και για τον κλασικό κορονοιο
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το ότι βγαίνουν πρόεδροι και διευθυντές εργαστηριακών, νοσοκομειακών, πανεπιστημιακών και άλλων ιδρυμάτων και λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του με ξεπερνάει.
Δεν είναι επικίνδυνο ο ένας, απώλειες μεγαλύτερες από το 2ο παγκόσμιο προβλέπει ο άλλος. Για 5 λεπτά στον ήλιο, κάποιοι σπέρνουν τον πανικό και την παράνοια.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,034 μηνύματα.
Ο αντιπρύτανης το μάζεψε πάντως σημερα. Προσωπική άποψη λέει. Δεκτό αλλά λίγο αργά.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,034 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος ιδιωτικός στην Ελλάδα ρε μαν; Στον ιδιωτικά υπάρχουν μόνο βύσματα εκτός αν δουλεύεις λάντζα. Στο δημόσιο μεγαλύτερα αξιοκρατία υπάρχει στις νέες προσλήψεις αφού γίνονται κατά βάση από ΑΣΕΠ(εκτός κάτι μπάτσους του κουλη ). Ξέρω άτομο με πτυχίο 2 μεταπτυχιακά, δεύτερο προπτυχιακό και τώρα διδακτορικό και ακόμα δεν έχει μπει διότι δεν έχει τα μόρια. Στον ιδιωτικό τομέα τις μεγάλες θέσεις τις έχουν τα βύσματα. Που πολλά δεν έχουν καν πτυχίο από ΑΕΙ αλλά από κάτι κολλέγια των γλουτών
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,842 μηνύματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.




"Claim: ‘It is no more dangerous than winter flu’
Many individuals who get coronavirus will experience nothing worse than seasonal flu symptoms, but the overall profile of the disease, including its mortality rate, looks more serious. At the start of an outbreak the apparent mortality rate can be an overestimate if a lot of mild cases are being missed. But this week, a WHO expert suggested that this has not been the case with Covid-19. Bruce Aylward, who led an international mission to China to learn about the virus and the country’s response, said the evidence did not suggest that we were only seeing the tip of the iceberg. If borne out by further testing, this could mean that current estimates of a roughly 1% fatality rate are accurate. This would make Covid-19 about 10 times more deadly than seasonal flu, which is estimated to kill between 290,000 and 650,000 people a year globally."

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Κορωνοϊός στην Ελλάδα: Επτά νέα κρούσματα - Αυτά είναι τα έκτακτα μέτρα
Επτά νέα κρούσματα κορωνοϊού στην Ελλάδα επιβεβαίωσε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Υγείας, καθηγητής λοιμωξιολογίας, Σωτήρης Τσιόδρας, ο οποίος παράλληλα γνωστοποίησε νέα έκτακτα μέτρα για να αποφευχθεί η περαιτέρω μετάδοση του ιού και να προστατευθούν οι ευπαθείς ομάδες.
Συγκεκριμένα, ο εκπρόσωπος του υπουργείου Υγείας ανακοίνωσε πως επιβεβαιώθηκαν επτά νέα κρούσματα της επιδημίας στη χώρα μας.

Έξι εξ αυτών είναι άτομα που συνδέονται με κάποιον από τους προηγούμενους ασθενείς, ενώ το έβδομο άτομο δεν είχε έρθει σε επαφή με κανέναν νοσούντα.

Όσον αφορά στα νέα έκτακτα μέτρα που θα εφαρμοστούν, ανέφερε πως:

  • Αναστέλλεται η λειτουργία όλων των ΚΑΠΗ της χώρας για τέσσερις εβδομάδες
  • Αναστέλλονται όλες οι συνεδριάσεις που προκύπτουν για τέσσερις εβδομάδες
  • Όλες τις σχολικές εκδρομές αναστέλλονται για δύο εβδομάδες
  • Όλες οι αθλητικές εκδηλώσεις θα γίνουν και κλεισμένων των θυρών για δύο εβδομάδες.
Παράλληλα, δεν αποφασίστηκε κλείσιμο όλων των σχολικών μονάδων, αλλά, όπως, είπε θα κλείνουν κατά περίπτωση συγκεκριμένες μονάδες, ανάλογα με τα αποτελέσματα που θα προκύπτουν από την ιχνηλάτηση των επαφών των νοσούντων.

 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άρα δεν μπορούμε να πάμε γήπεδο αλλά μπορούμε να μαζευτούμε μέσα σε κλειστούς χώρους (καφετέριες) ο ένας πάνω στον άλλον για να δούμε τους αγώνες. Εντάξει έτσι σώζεται η φάση τι να λέμε. :D
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα ποτέ θα βγει συτο που ξέρω ειναι οτι συτο που εφσρμοζετσι τώρα ειναι ακριβό και δε μπορεί να εφαρμοστεί μαζικά για αυτο δίνονται οδηγίες απο τον ΕΟΔΥ σε ποιους να γίνεται. Για φτηνό με Elisa εννοούσα λογικά του χρόνου θα έχουμε (αλλα πραγματικά δεν ξέρω ) παρόμοιο τεστ όπως υπάρχει και για τον κλασικό κορονοιο
Ναι ναι δεν αναφέρθηκα αποκλειστικά σε εσένα, απλά έχω περιέργεια να μάθω τι γίνεται σε τέτοιου είδους περιπτώσεις
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,034 μηνύματα.
Εσύ όμως δεν είσαι αντιπρύτανης σε πανεπιστήμιο και να το λες και δημόσια .

Νομίζω . :vava:

Καταρχάς, δεν είμαι αντιπρύτανης, ορθόν. Εν συνεχεία, δεν το λέω δημοσίως, γιατί ακόμα και αλήθεια να ήταν, χωρίς καν στοιχεία να το στηρίξεις η άποψη αυτή είναι μια ανοησία και μισή. Ποιόν κατηγορείς; Γιατί; Με ποιό στοιχείο;

Οτι μου έχει περάσει από το μυαλό, μου έχει περάσει ναι. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν του δίνω και πολλά θεμέλια στη σκέψη μου. Σαν παραμυθάκι, σαν μια υποψία στην άκρη του μυαλού μου απλά και μόνο για να ησυχάζω ότι τα σκέφτηκα όλα. Τίποτα πιο σοβαρό.

Είναι η κλασσική σκέψη που κάνουμε όλοι, "έχει γούστο να κάνανε κανα πείραμα και να τους ξέφυγε". Ότι γίνονται γκάφες πολλές φορές, γίνονται και καμιά φορά βγαίνουν αλήθεια οι σκέψεις αυτές, όπως το Τσέρνομπιλ το 1986 που ήταν γκάφα των Σοβιετικών (ωραία σειρά, δες την), αλλά δεν μπορούμε όλα να τα αποδίδουμε σε συνομωσίες.

Μέχρι να μου παρουσιαστούν στοιχεία ότι αυτό που είπε ο αντιπρύτανης είναι σωστό, εγω θα πιστεύω αυτά που έχω ως χειροπιαστά, ότι δηλαδή ένας κινέζος είπε να φάει γκουρμεδιά μυρμηγκοφάγο μολυσμένο και μολύνθηκε.

Το τι άλλα παραμυθάκια μπορεί να περνάνε από το μυαλό μου ή μας είναι σίγουρα πολύ διαφορετικό από το να είσαι άνθρωπος σε θέση ισχύος και να το λες με τη βεβαιότητα αυθεντίας.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Btw βλέπω ότι έκλεισαν τα ΚΑΠΗ. Φαντάζομαι για να προστατέψουν μια ευπαθή ομάδα όπως οι ηλικιωμένοι. Όλοι αυτοί εν τω μεταξύ εκτός του ότι θα πάνε στα καφενεία θα μαζευτούν στις εκκλησίες και θα γλύφει ο ένας τα σάλια του άλλου από το κουταλάκι της κοινωνίας αφού φυσικά έχει ακουμπήσει τα σάλια του στο τζαμάκι της εικόνας.
Τόση προστασία χρόνια είχα να δω για να είμαι ειλικρινής. :look:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,034 μηνύματα.
Btw βλέπω ότι έκλεισαν τα ΚΑΠΗ. Φαντάζομαι για να προστατέψουν μια ευπαθή ομάδα όπως οι ηλικιωμένοι. Όλοι αυτοί εν τω μεταξύ εκτός του ότι θα πάνε στα καφενεία θα μαζευτούν στις εκκλησίες και θα γλύφει ο ένας τα σάλια του άλλου από το κουταλάκι της κοινωνίας αφού φυσικά έχει ακουμπήσει τα σάλια του στο τζαμάκι της εικόνας.
Τόση προστασία χρόνια είχα να δω για να είμαι ειλικρινής. :look:

Το έκανα εικόνα και κρατιέμαι πολύ για να μην πετάξω πρόστυχη μαλακία, να ξες.

Καταβάλλω υπεράνθρωπες προσπάθειες να παραμείνω κόσμιος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top