• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Ναι σαφώς τα 2 μέτρα ισχύουν δεν είπα το αντίθετο,αλλά μάλλον δεν φτάνουν,αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.

Οι ειδικοί λένε παντού σε κλειστό χώρο μάσκα και στον εξωτερικό όταν οι αποστάσεις των 2 μέτρων δηλάδή δεν μπορούν να τηρηθούν.
Σου απάντησα διότι πριν άλλα έλεγες,ότι άλλα λέγαν στην αρχή,άλλα τώρα...δεν πιστεύεις τους ειδικούς κοκ.

Και σου επισημαίνω ότι επειδή έχεις μυαλό, δες τι λέει ο ΠΟΥ τώρα για την αερογενή μετάδοση της νόσου όπως και αυτό που έβαλε ο Φόκος ,δες τι έλεγε στην αρχή ο ΠΟΥ,έλεγε ότι δεν μεταδίδεται αερογενώς καθώς τότε αυτό νόμιζαν,και κράτα μικρό καλάθι για την απόσταση των 2 μέτρων, διότι μεθαύριο μπορεί στα σίγουρα να μας πουν δεν είναι αρκετό.

Πάντα κρατάω μικρό καλάθι αλλά αυτή την στιγμή ισχύουν τα 2 μέτρα, υποχρεωτική η μάσκα σε εξωτερικούς χώρους δεν είναι πουθενά ούτε καν στις ΗΠΑ, κάτι πήγε να πει ο Μπάιντεν και τον έκραξαν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ναι σαφώς τα 2 μέτρα ισχύουν δεν είπα το αντίθετο,αλλά μάλλον δεν φτάνουν,αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.
Προφανώς έρχονται όλο και περισσότερα δεδομένα που το ενισχύουν αυτό. Δεν μπορούν να ανακοινώνουν όλα όσα δεδομένα τους έρχονται (και σε ποσότητα και σε ποιότητα) γιατί περιμένουν και νέες ερευνες που να τα πιστοποιούν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτό που παρατηρώ είναι πως ο κόσμος έχει επιστρέψει στο μεγαλύτερο αν όχι όλο μέρος της καθημερινότητάς του από οποιαδήποτε άποψη. Κουράστηκε, βαρέθηκε, συνήθισε την παρουσία του ιού. Χθες έξω ο κακός χαμός από κόσμο, δεν έβρισκες μέρος να παρκάρεις ούτε να κάτσεις να φας και να πιεις το ποτό σου. Φοράνε οι υπάλληλοι μάσκες, αλλά μέχρι εκεί. Έχουν περάσει και πόσοι μήνες από τότε που εμφανίστηκε. Στην αρχή ήταν η ένταση και το άγχος και ο φόβος, ε πλέον οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με το ζήτημα ουσιαστικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Στη Λεμεσό; Γιατί εμένα μου φαινονται αρκετά πιο προσεκτικοί απο τους Ελληνες. Και η Κύπρος μαλιστα είναι ενα μικρο απομακρυσμένο νησί...
Λεμεσός _ λαϊκή
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Εγώ πάντα τηρώ τα μέτρα καθώς δεν θέλω να αρρωστήσω ούτε εγώ ούτε κάποιος ανθρωπος που είναι κοντά μου όμως να ειναστε λίγο σοβαροί παιδιά.Δεν είναι και Εμπολα ο Κορωνοιος αν βάλουμε ότι μόνο το 20% των κρουσμάτων καταγράφεται η θνησιμότητα του ιού είναι περίπου στο 1.5-2%.
Δεν χρειάζεται τόσο πανικός.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ποιος μίλησε για πανικό; Εγώ δεν έχω δει ουτε ενα πανικόβλητο. Που τα βρίσκετε αυτά; Ακούμε τους ειδικούς για να μην πάμε σε καραντίνα. ή σε τοπικές καραντινες. Και να αποφύγουμε το κρασάρισμα του συστηματος. Το πρόβλημα δεν είναι η θνητότητα του ιού, το πρόβλημα είναι η μεγάλη και εύκολη μεταδοτικοτητα του.
Όσο μικρη και αν είναι η θνητότητα ενος ιου, αν είναι πολύ μεταδοτικός, εχεις πολύ περισσότερα θύματα απο ενα πολύ πιο θανατηφόρο ιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Αν ο Μητσοτάκης πάει ξανά σε γενικό Lock down ούτε εγώ δεν θα τον ψηφίσω ξανά.
Ελεος Θα πάμε σε ύφεση 30% για ένα ιό με θνησιμότητα 1.5% αν είχαμε επιδημία Εμπολα τι θα γινόταν;;;

Σε καμία περίπτωση δεν λέω να μην τηρούμε τα βασικά μέτρα όπως είναι η μάσκα και το πλύσιμο των χεριών όμως δεν ξέρω σε ποιο σημείο ξεκινά η υπερβολή.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Κανένας δεν θέλει το λοκνταουν. Γι αυτό πρεπει να ακούμε τους ειδικούς. Είναι ο μόνος τροπος για να το αποφύγουμε.
Αντίθετα αν δεν τηρουμε κανένα μετρο, θα πάμε εκεί πολύ γρηγορότερα απο όσο νομίζουμε.
Μονο οι Ελληνες σπανουν την καραντίνα όταν είναι θετικοί στον ιο; Κανένας τουρίστας. Αυτό δείχνει υπευθυνότητα;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όποιος φοβάται μένει σπίτι του. Οι περισσότεροι ευτυχώς δεν φοβούνται και ζουν όσο το δυνατόν πιο φυσιολογική καθημερινή ζωή. Μόνο και από τα γραφόμμενα μπορεί κανείς να αντιληφθεί το βαθμό πανικού που βιώνει κάποιος.

Έχει φθάσει σε υπερβολή το θέμα του ιού. Ξυπνάμε και κοιμόμαστε και μόνο αυτόν ακούμε. Έχουν όλα τα υπόλοιπα προβλήματα του πλανήτη επιλυθεί και μόνο ο ιός είναι τώρα που υπάρχει... Προσέχουμε όσο μπορούμε ο καθένας μας, μέχρι εκεί τι άλλο να κάνουμε δηλαδή; Να κλαίμε την μοίρα μας; Ή να καθόμαστε όλη μέρα να ασχολούμαστε με το πόσα κρούσματα είχε στην Αλάσκα, πόσοι πέθαναν στην Ινδία, πόσοι ήταν στις πύλες εισόδου της Ελλάδας και πόσοι είναι κάτω των 40 που προσεβλήθησαν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Κανένας δεν θέλει το λοκνταουν. Γι αυτό πρεπει να ακούμε τους ειδικούς. Είναι ο μόνος τροπος για να το αποφύγουμε.

Τους ειδικούς τους ακούω πάντα όμως υπάρχει μια υπερβολή.Βγαινουν και λένε χάθηκε ο έλεγχος και θα έχουμε πολλούς νεκρούς.Really now??Με 200 κρούσματα χάθηκε ο έλεγχος;;;Σαφώς και πρέπει τα μπαρ να κλείσουν εντελως όμως μην μας τα κάνουν τραγικά τα πράγματα.Προσωπικα όσο είμαστε κάτω από τα 500 κρούσματα την ήμερα είμαστε οκ πιστεύω με την προϋπόθεση όμως να μην έχουμε πολλούς νεκρούς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όποιος φοβάται μένει σπίτι του. Οι περισσότεροι ευτυχώς δεν φοβούνται και ζουν όσο το δυνατόν πιο φυσιολογική καθημερινή ζωή. Μόνο και από τα γραφόμμενα μπορεί κανείς να αντιληφθεί το βαθμό πανικού που βιώνει κάποιος.

Έχει φθάσει σε υπερβολή το θέμα του ιού. Ξυπνάμε και κοιμόμαστε και μόνο αυτόν ακούμε. Έχουν όλα τα υπόλοιπα προβλήματα του πλανήτη επιλυθεί και μόνο ο ιός είναι τώρα που υπάρχει... Προσέχουμε όσο μπορούμε ο καθένας μας, μέχρι εκεί τι άλλο να κάνουμε δηλαδή; Να κλαίμε την μοίρα μας; Ή να καθόμαστε όλη μέρα να ασχολούμαστε με το πόσα κρούσματα είχε στην Αλάσκα, πόσοι πέθαναν στην Ινδία, πόσοι ήταν στις πύλες εισόδου της Ελλάδας και πόσοι είναι κάτω των 40 που προσεβλήθησαν.

Το πιο σωστό σχόλιο ανάμεσα στα 4.830 του thread.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Καλά εσύ δεν τσιριζες προχθες για τα πολλά κρούσματα; Και οτι χάνουμε τον έλεγχο; :P
Όποιος φοβάται μένει σπίτι του
Ειδες που δε με παρακολουθείς; Αυτό έγραψα πριν απο καποιες μέρες. Παρ'ολα αυτά όσοι βγαίνουν πρεπει να τηρούν τα μετρα. Εγώ τα τηρω για να μην πάμε σε λοκνταουν, όχι μονο για να σώσω τους συμπολίτες μου.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Παιδια και οι κοινωνικές αποστάσεις είναι απαραίτητες! Ποτέ δεν ξέρουμε ποιος μπορεί να έχει τον ιο, ειδικά τώρα που έχει ξεφύγει η διασπορά του. Όταν συναντάμε φίλους, δεν χρειάζεται να τους αγκαλιάζουμε και να τους φιλάμε. Κρατάμε αποστάσεις και συναντιόμαστε σε εξωτερικούς χώρους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Παιδια και οι κοινωνικές αποστάσεις είναι απαραίτητες! Ποτέ δεν ξέρουμε ποιος μπορεί να έχει τον ιο, ειδικά τώρα που έχει ξεφύγει η διασπορά του. Όταν συναντάμε φίλους, δεν χρειάζεται να τους αγκαλιάζουμε και να τους φιλάμε. Κρατάμε αποστάσεις και συναντιόμαστε σε εξωτερικούς χώρους.

Ναι εδώ περνάμε στο άλλο άκρο της κοινωνικής απομόνωσης δεν σκέφτομαι να συναντηθώ με τους φίλους μου και να μην κάνουμε μια χειραψία.Μην γίνουμε και απάνθρωποι στο τέλος παιδιά γιατί αν δεν κάνουμε μια Αγκαλιά τους φίλους,τους γονείς μας,την σχέση μας τότε συγγνώμη που το λέω εκεί πάμε σε πρόβλημα κοινωνικής απομόνωσης.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Ναι εδώ περνάμε στο άλλο άκρο της κοινωνικής απομόνωσης δεν σκέφτομαι να συναντηθώ με τους φίλους μου και να μην κάνουμε μια χειραψία.Μην γίνουμε και απάνθρωποι στο τέλος παιδιά γιατί αν δεν κάνουμε μια Αγκαλιά τους φίλους,τους γονείς μας,την σχέση μας τότε συγγνώμη που το λέω εκεί πάμε σε πρόβλημα κοινωνικής απομόνωσης.
Μπορείς να ζήσεις ένα χρόνο χωρίς αγκαλιές, και όχι,κανένας δεν θα σε πει απάνθρωπο,μη ζητάς δικαιλογίες για την ανευθυνότητα σου. ;)
Για κοινωνική απομόνωση γελάω οικτρά. Δηλαδή απομονώνεσαι αν δεν αγκαλιάσεις τον άλλον; Αν σε απομονώσουν οι φίλοι σου για αυτό δεν αξίζουν να είναι φίλοι σου,αλλά δεν θα το κάνουν.
Καγχάζω δε με την απομόνωση όταν είστε με το κινητό στο χέρι όλη μέρα και στο νετ.
Μην λες βλακείες λοιπόν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Μπορείς να ζήσεις ένα χρόνο χωρίς αγκαλιές, και όχι,κανένας δεν θα σε πει απάνθρωπο,μη ζητάς δικαιλογίες για την ανευθυνότητα σου. ;)
Ακριβως αυτό. Δεν είναι και τοοοση μεγάλη θυσια για να προστατεψεις τους διπλανους σου και την οικονομία της χώρας σου. Αλλωστε (παρα τα πολλά θύματα τους) αυτό το εφαρμόζουν και οι Σουηδοί...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Μπορείς να ζήσεις ένα χρόνο χωρίς αγκαλιές, και όχι,κανένας δεν θα σε πει απάνθρωπο,μη ζητάς δικαιλογίες για την ανευθυνότητα σου. ;)

Δεν είναι σε καμία περίπτωση ανευθυνότητα να πάρω μια αγκαλιά την οικογένεια μου και τους φίλους μου.Να με έλεγες ανεύθυνο αν δεν φορούσα μάσκα,δεν είχα αντισηπτικό μαζί η φταρνιζόμουν χωρίς να βάζω τον αγκώνα μου.
Συγγνώμη που το λέω αλλά μερικά άτομα χάνεται την ανθρωπιά σας σιγά σιγά με τον ιό και αυτό είναι πολύ χειρότερο από τον ιό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακριβως αυτό. Δεν είναι και τοοοση μεγάλη θυσια για να προστατεψεις τους διπλανους σου και την οικονομία της χώρας σου.

Εντάξει αν έχεις κοπέλα μην κοιμάσαι μαζί της για κανένα χρόνο 🤦‍♂️🤦‍♂️
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Δεν είναι σε καμία περίπτωση ανευθυνότητα να πάρω μια αγκαλιά την οικογένεια μου και τους φίλους μου.Να με έλεγες ανεύθυνο αν δεν φορούσα μάσκα,δεν είχα αντισηπτικό μαζί η φταρνιζόμουν χωρίς να βάζω τον αγκώνα μου.
Συγγνώμη που το λέω αλλά μερικά άτομα χάνεται την ανθρωπιά σας σιγά σιγά με τον ιό και αυτό είναι πολύ χειρότερο από τον ιό
Ω ναι,είναι ανεύθυνο και γελόιο σαν δικαιολογία. :bye:
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Δυστυχώς όμως αυτη είναι η αλήθεια στην παρούσα φάση. Αν αγκαλιάσεις έναν φίλο σου που δεν ξέρεις αν ο ίδιος τηρεί τα μέτρα και μετα πας σπίτι σου και αγκαλιάσεις τους γονείς σου θα νιώθεις ασφάλεια; Οι φίλοι σου πώς γνωρίζεις ότι δεν είναι φορείς του ιου; Δεν σημαίνει ότι δεν τους αγαπάμε και δεν θέλουμε να τους αγκαλιάσουμε. Αντιθέτως πρεπει να τους προστατεύσουμε. Σε κανέναν δεν είναι ευχάριστο όλο αυτό που ζούμε.
Η ανθρωπια δεν έχει καμία σχέση με τη συζήτησή μας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Απάνθρωπο είναι να αγκαλιάζεις γνωστούς και φίλους θέτοντας σε κίνδυνο άλλους ανθρώπους .
Και απόλυτα εγωκεντρικό,αφού για να μην σε πουν αναίσθητο,ακόμα και ζωές μπορείς να θυσιάσεις.
Aυτή είναι η αλήθεια .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top