• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Τα πανεπιστήμια είναι χαμένη υπόθεση. Σε ένα χρόνο από τώρα το βλέπω να ανοίγουμε ξανά. Όσο για την οικονομία εγώ τάσσομαι όντως υπέρ της άποψης να μη κλείσει τίποτα. Βέβαια, συμφωνώ απόλυτα με τον περιορισμό στις 12. Οι εργαζόμενοι πρέπει να πηγαίνουν σπίτια τους γιατί σε πολλές ταβέρνες, καφετέριες κλπ αναγκάζονται να μείνουν μέχρι τα ξημερώματα για 1-2 παρέες που έχει κεφια. Είναι γενικά καλό ακόμη και να συνεχιστεί αυτός ο νόμος. Υπάρχουν ειδικά night clubs για τέτοιες δουλειές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Να ξεκουράζονται οι σερβιτόροι και τα γκαρσόν... Πάντως σήμερα ειχαμε 150 κρούσματα. Λένε οτι μέχρι 23 Αυγούστου θα παιζει κοντά στα 200.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Κάπου πήρε το μάτι μου για μαντηλάκια.
Με max. 25% οινόπνευμα που έχουν, δε νομίζω ότι έχουν κάποιο νόημα στα χέρια γι' αυτό και προσωπικά τα χω κόψει και τώρα είμαι στο αντισηπτικό. Για καμιά επιφάνεια καλά είναι ίσως. :hmm:
Πολύ καλά κάνεις , σίγουρα για τα χέρια δεν είναι τα μαντηλάκια.Και αντισηπτικά να τα ελέγχετε,όχι κάτω απο 70% οινόπνευμα και να έχουν έγκριση ΕΟΦ, κυκλοφορούν και απάτες .Μην προτιμάτε τα ήπια αντισηπτικά αλλά τα μικροβιοκτόνα/ιοκτόνα.
Καλύτερο το manusept στα φαρμακεία,ιοκτόνο μικροβιοκτόνο και 7μιση ευρώ τα 475 ml, χωρίς αντλία,το ανταλλακτικό δηλαδή.Ευτυχώς πάλι κυκλοφορεί, διότι ήταν Γερμανικό προιόν και η Γερμανια με το ξέσπασμα το κατήσχε για να μην φεύγουν εκτός Γερμανίας.

Ένα άλλο πολύ καλό είναι το Purell και αυτό μικροβιοκτόνο,πιο ακριβό απο το άλλο κυρίως σε φαρμακεία απο ίντερνετ το έχω βρει αλλά και σε καταστήματα με αντισηπτικά.

Άλλο τώρα.
Ωρε τίποτα δεν μας γλυτώνει.:crazy:
Κορονοϊός-"Βόμβα" από το Bloomberg: Εντοπίστηκε μετάλλαξη του ιού που τον κάνει 10 φορές πιο μεταδοτικό
Στη Μαλαισία εντόπισαν μετάλλαξη του κορονοϊού, η οποία καθιστά τον ιό δέκα φορές πιο μεταδοτικό. Αυτή η μετάλλαξη, η οποία έχει εμφανιστεί ξανά σε άλλα μέρη του πλανήτη , έχει την ονομασία D614G. Σύμφωνα με επιστήμονες, το στέλεχος αυτό μπορεί να σημαίνει ότι ήδη υπάρχουσες μελέτες για εμβόλιο μπορεί να αποδειχθούν αναποτελεσματικές ή ελλιπείς.


Η μετάλλαξη του κορονοϊού καταγράφηκε σε τουλάχιστον 3 από τα 45 κρούσματα τα οποία προκάλεσε ιδιοκτήτης εστιατορίου που επέστρεψε από την Ινδία και παραβίασε την καραντίνα. Επίσης, η μετάλλαξη εντοπίστηκε και σε άλλους ανθρώπους που επέστρεψαν από τις Φιλιππίνες, αλλά έχει εντοπιστεί και στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ. Ο ΠΟΥ αναφέρει ότι δεν υπάρχει απόδειξη πως η μορφή αυτή του ιού οδηγεί σε πιο βαριά συμπτώματα.

Πηγή
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
To manusept υπάρχει και με 6 €
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
εγώ βλέπω ότι στο τέλος ο κορωνοιος θα γίνει κάτι αντίστοιχο της γρίπης. Αμφιβάλλω αν θα τελειώσει ποτέ. Απλά θα μάθουμε να ζούμε με αυτό όπως συνηθίσαμε με την γρίπη. Και απλά ( όπως πάλι και η γρίπη ) θα μεταλλάσσεται και κάθε χρόνο θα είναι πιο ακίνδυνος ή πιο επικίνδυνος ( παρόμοιο με τη πανδημία γρίπης του 2009 ). Ειδομεν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
εγώ βλέπω ότι στο τέλος ο κορωνοιος θα γίνει κάτι αντίστοιχο της γρίπης. Αμφιβάλλω αν θα τελειώσει ποτέ. Απλά θα μάθουμε να ζούμε με αυτό όπως συνηθίσαμε με την γρίπη. Και απλά ( όπως πάλι και η γρίπη ) θα μεταλλάσσεται και κάθε χρόνο θα είναι πιο ακίνδυνος ή πιο επικίνδυνος ( παρόμοιο με τη πανδημία γρίπης του 2009 ). Ειδομεν.
Η εποχικη γρίπη στην Ευρώπη προκαλει περιπου 60 χιλιαδες θανάτους. Στη Βρετανία μονο απο τον κοβιντ και την εποχική γρίπη έχουμε πανω απο 60 χιλιαδες. Και μένουν ακόμα 4,5 μηνες. Βέβαια αυτά θα αλλάξουν με ενα εμβόλιο. Οποτε μπορεί να γίνει αυτό που λες. Θα προτιμούσα να εξαληφθει βέβαια αλλά δεν φαίνεται κάτι τέτοιο λογο υψηλής μεταδοτικότητας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
To manusept υπάρχει και με 6 €
Τώρα ναι, απο ιντερνετ με μεταφορικά πάλι 7,50 θα πάει, βέβαια συμφέρει αν πάρεις περισσότερα.
Προσοχή στην αισχορκέρδεια, ο φαρμακοποιός της γειτονιάς μου ρε συ,με ξέρει δηλαδή είμαι μόνιμη πελάτισσα, πουλάει 10 ευρώ το ανταλλακτικό μανουσεπτ! Τον πούστη και πήρα 2 γιατι τότε δεν ήξερα ότι είχε επανέλθει στην αγορά!Πριν κανένα μήνα αυτό! Μετά την ψιλιάστηκα, ρώτησα αλλόυ 7,50 ευρώ!

Ρωτάτε παιδιά διότι δυστυχώς κάποιοι έχουν βγάλει τα άντερα τους με αισχροκέρδεια λόγώ κορονοϊόυ.
Το κράτος βέβαια σφυρίζει κλέφτικα.
Είπα θα κάνω καταγγελία για αισχροκέρδεια,όπως έχω το δικαίωμα,πήρα στο 1520...δεν έφτασα ποτέ στην καταγγελία.800 μηνύματα τηλεφωνητή,και όταν μου είπε τι να πατήσω για αισχροκέρδεια,μου είπε να στείλω μέηλ ή να περιμένω.



Ακόμα περιμένω.:loltooth:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Η εποχικη γρίπη στην Ευρώπη προκαλει περιπου 60 χιλιαδες θανάτους. Στη Βρετανία μονο απο τον κοβιντ και την εποχική γρίπη έχουμε πανω απο 60 χιλιαδες. Και μένουν ακόμα 4,5 μηνες. Βέβαια αυτά θα αλλάξουν με ενα εμβόλιο.

Μη ξεχνάμε Ισπανική Γρίπη, γρίπη 2009. Κάθε φορά διαφέρει. Είναι αστάθμητη. Θεωρώ το ίδιο ίσως και με τον COVID-19. Θα δούμε. Πάντως το γεγονός ότι μεταλλάσσεται είναι από μόνο του ανησυχητικό. Πώς θα βρεθεί εμβόλιο υπό αυτές τις συνθήκες;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Μη ξεχνάμε Ισπανική Γρίπη, γρίπη 2009. Κάθε φορά διαφέρει. Είναι αστάθμητη. Θεωρώ το ίδιο ίσως και με τον COVID-19. Θα δούμε. Πάντως το γεγονός ότι μεταλλάσσεται είναι από μόνο του ανησυχητικό. Πώς θα βρεθεί εμβόλιο υπό αυτές τις συνθήκες;
Υπαρχουν εμβόλια ευρείας κλιμακας
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το να «πετάς» 5-6+ ευρώ για αντισηπτικό, αν τα χρήματα σε απασχολούν, δεν θα έλεγα ότι είναι και έξυπνη αγορά. Και το σαπούνι το απλό που έχουμε στο σπίτι μια χαρά είναι. Για έξω και αντισηπτικά απλούστερα ή αραιωμένα με νερό σε προστατεύουν.

+Το δέρμα σας καταστρέφετε, αν δεν το έχετε καταστρέψει ήδη, με τόσο συχνή χρήση αντισηπτικού. Ειδικά, αν έχει πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε οινόπνευμα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω γνώσεις σε αυτά για να είμαι ειλικρινής. Γίνεται ενώ μεταλλάσσεται ο ιός να υπάρχει ένα εμβόλιο; Που να πιάνει και τις νέες μεταλλαγές του;
Λογικά τα ευρείας κλίμακας κάτι κανουν. Αλλά ανα 10 με 11 χρόνια ο ιος μεταλλάσσεται εντελώς. Σε αυτές τις περιπτωσεις και η εποχική γρίπη γίνεται επικίνδυνη.

Το να «πετάς» 5-6+ ευρώ για αντισηπτικό, αν τα χρήματα σε απασχολούν, δεν θα έλεγα ότι είναι και έξυπνη αγορά. Και το σαπούνι το απλό που έχουμε στο σπίτι μια χαρά είναι. Για έξω και αντισηπτικά απλούστερα ή αραιωμένα με νερό σε προστατεύουν.

+Το δέρμα σας καταστρέφετε, αν δεν το έχετε καταστρέψει ήδη, με τόσο συχνή χρήση αντισηπτικού. Ειδικά, αν έχει πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε οινόπνευμα.
Το σαπούνι είναι η καλύτερη λύση. Για ακραίες περιπτωσεις μιλάμε που δεν υπάρχει βρύση. Πιστεύω οτι θα συμφωνεί και η Αβερκινα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Λογικά τα ευρείας κλίμακας κάτι κανουν. Αλλά ανα 10 με 11 χρόνια ο ιος μεταλλάσσεται εντελώς. Σε αυτές τις περιπτωσεις και η εποχική γρίπη γίνεται επικίνδυνη.

Κατάλαβα. Βέβαια πιστεύω ότι εμβόλιο θα κάνουν μόνο οι ευπαθείς ομάδες και όχι όλοι. Άρα πάλι μετάδοση θα υπάρχει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Κατάλαβα. Βέβαια πιστεύω ότι εμβόλιο θα κάνουν μόνο οι ευπαθείς ομάδες και όχι όλοι. Άρα πάλι μετάδοση θα υπάρχει.
Κυρίως οι ευπαθείς θα το κανουν. Και οι γιατροι, νοσοκόμες, δάσκαλοι, ταμίες, όσοι έρχονται σε επαφη με πολύ κοσμο... Και όσοι έχουν υποκείμενα νοσήματα. Πολλοί βέβαια νέοι έχουν υποκείμενα νοσήματα κ το αγνοούν.
Αυτή την στιγμη υπαρχουν 170 εμβόλια σε πειραματικό στάδιο εκ των οποίων μονο εφτά στο τρίτο στάδιο δοκιμών. Για το τρίτο στάδιο χρειάζονται 30 χιλιαδες εθελοντές.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κατάλαβα. Βέβαια πιστεύω ότι εμβόλιο θα κάνουν μόνο οι ευπαθείς ομάδες και όχι όλοι. Άρα πάλι μετάδοση θα υπάρχει.
Εδώ θα είναι υποχρεωτικό για όλους. Βέβαια, και πάλι αν κάποιος δεν θέλει θα βρει τρόπο να μην το κάνει :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Aμα βρεθεί το εμβόλιο, θα σας απαλλαξω απο την παρουσία μου. Να ευχεστε να γίνει γρήγορα. :P
...
Δεν χρειάζεται να το κανουν ολοι το εμβολιο. Αν μαζί με αυτους που έχουν νοσήσει και τους εμβολιασθεντες πιάνουμε 40 με 60% του πληθυσμού, επιτυγχανουμε ανοσία.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Κυρίως οι ευπαθείς θα το κανουν. Και οι γιατροι, νοσοκόμες, δάσκαλοι, ταμίες, όσοι έρχονται σε επαφη με πολύ κοσμο... Και όσοι έχουν υποκείμενα νοσήματα. Πολλοί βέβαια νέοι έχουν υποκείμενα νοσήματα κ το αγνοούν.
Αυτή την στιγμη υπαρχουν 170 εμβόλια σε πειραματικό στάδιο εκ των οποίων μονο εφτά στο τρίτο στάδιο δοκιμών. Για το τρίτο στάδιο χρειάζονται 30 χιλιαδες εθελοντές.
Το τρίτο στάδιο των εμβολίων,αν δε κάνω κάποιο λάθος, δοκιμάζεται σε ένα συγκεκριμένο πλήθος εθελοντών και απαιτεί το λιγότερο ένα εξάμηνο δοκιμών(6μηνες με τρία χρόνια). Αν η παρασκευή ενός εμβολίου ξεκίνησε τόν Μάρτιο ασφαλές εμβόλιο θα υπάρχει του χρόνου τον Μάρτιο με Αύγουστο.
Επίσης με βιοπαθολογους που συζητούσαμε σήμερα στο εργαστήριο (σπουδάζω τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων, κάνω πρακτικη σε εργαστήριο) προτείνουν το φθινόπωρο να γίνει το γνωστό αντιγριπικο εμβόλιο που ίσως να προστατεύει σε κάποιο βαθμό και απο τον κορονοϊο. Αυτά σας τα λέω με επιφύλαξη διότι η ίδια δεν το έχω ψάξει
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Σίγουρα θα αποφορτισει τα νοσοκομεία και τις ΜΕΘ το χειμωνα. Άλλο είναι να εχεις εναν ιο και άλλο δυο.
Η εποχική γρίπη προκαλει παγκοσμίως 350 με 400 χιλιαδες θανάτους ανά έτος παγκοσμίως. Μονο απο τον κοβιντ αυτή τη στιγμη έχουμε περιπου 800 χιλιαδες θανάτους. Και εκατομμύρια παραλυτους με πνευμονική ίνωση, καρδιολογικά κατάλοιπα κτλ κτλ... Ουσιαστικά είναι σαν να έχουμε τέσσερις εποχικές γριπες μαζί. Τουλαχιστον τέσσερις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Σίγουρα θα αποφορτισει τα νοσοκομεία και τις μεθ το χειμωνα. Άλλο είναι να εχεις εναν ιο και άλλο δυο.
Εγώ η αλήθεια είναι ότι θα το κάνω, παρόλο που δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα υποφέρω κάθε φθινόπωρο από κρυολογήματα. Πόσο μάλλον που τώρα με την πρακτική έχω ένα παραπάνω λόγο.
Τώρα για το πώς θα είναι η κατάσταση στα νοσοκομεία, δε μπορώ να γνωρίζω αν και η ίδια δεν είμαι αισιόδοξη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top