• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
144 κρούσματα σήμερα. Πιστεύετε ότι όντως έπεσε ο αριθμός των κρουσμάτων ή ότι μειώθηκαν τα τεστ;

μειώθηκαν. Αφού παντού το λένε αυτό. Σήμερα βέβαια είναι Κυριακή. Σ'Κ'Δ δεν έκαναν πολλά tests έτσι κι αλλιώς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
ακριβώς καθε ΣΚ έχουμε λιγότερα τεστ.

Η Ελλάδα δεν χάνεται από τον γενικό κανόνα. Την εφαρμογή του συστήματος massive testing δεν την κάναμε και νομίζω δεν έχουμε την κατάλληλη οικονομία να την κάνουμε αν σκεφτείς ότι είμαστε από τις πρώτες χώρες σε ποσοστό μολύνσεων υγειονομικών υπαλλήλων.

massive tests έκαναν μόνο σε Κίνα, Νότια Κορέα, Τουρκία και Ηνωμένες Πολιτείες αν και οι ΗΠΑ νομίζω όταν ο Τραμπ άνοιξε την οικονομία ξανά πρέπει να σταμάτησαν να το κάνουν. Οι τρεις πρώτες σίγουρα αντιμετώπισαν με μεγάλη επιτυχία την εξάπλωση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν χάνεται από τον γενικό κανόνα. Την εφαρμογή του συστήματος massive testing δεν την κάναμε και νομίζω δεν έχουμε την κατάλληλη οικονομία να την κάνουμε αν σκεφτείς ότι είμαστε από τις πρώτες χώρες σε ποσοστό μολύνσεων υγειονομικών υπαλλήλων.

massive tests έκαναν μόνο σε Κίνα, Νότια Κορέα, Τουρκία και Ηνωμένες Πολιτείες αν και οι ΗΠΑ νομίζω όταν ο Τραμπ άνοιξε την οικονομία ξανά πρέπει να σταμάτησαν να το κάνουν. Οι τρεις πρώτες σίγουρα αντιμετώπισαν με μεγάλη επιτυχία την εξάπλωση.

ΟΙ ΗΠΑ έχουν κάνει μέχρι τώρα 50.000.000+ τεστ.Η νότια Κορέα και Κίνα επίσης πολλά τεστ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
ΟΙ ΗΠΑ έχουν κάνει μέχρι τώρα 50.000.000+ τεστ.Η νότια Κορέα και Κίνα επίσης πολλά τεστ.

είναι αναλογικά του πληθυσμού και σκέψου ότι δεν γίνεται ένα test σε έναν άνθρωπο. Κάνουν σε όποιον είχε επαφή, μετά του ξανακάνουν αν εμφανίσει συμπτώματα και μετά του ξανακάνουν όταν υποχωρήσουν τα συμπτώματα. Στην καλύτερα είναι 3 tests ανά άνθρωπο ή 2 αν απευθείας βγήκε θετικό. Υπάρχουν και επιπλοκές όπως να μην έχεις ή να υποχώρησαν τα συμπτώματα αλλά να είσαι θετικός έτσι μπορεί να φτάσει πολλά περισσότερα για έναν.

Η αποτυχία της Ιταλίας μου προξενεί τρομερή εντύπωση. Η κυβέρνηση πήρε τελείως λάθος αποφάσεις. Χωρίς λόγο άνοιξε κατάσταση συναγερμού στα τέλη Γενάρη με τα πρώτα δύο κρούσματα. Μετά δεν έκανε καθόλου tests και στα ξαφνικά από 20 Φλεβάρη και μετά άρχισε να δηλώνει κάτι 50αρια καθημερινώς μέχρι που έφτασε σύντομα στα 5.000+ κρούσματα. Όταν έκλεισαν σε εμάς τα σχολεία τότε έκλεισαν σε αυτούς τα πάντα. Τρομερή αργοπορία χωρίς λόγο. Αδύναμα νοσοκομεία, ο κόσμος πανικοβλήθηκε άρχισαν ασθενείς με COVID-19 να τρέχουν μέσα στα νοσοκομεία με αποτέλεσμα να μολύνονται υπάλληλοι και άλλοι ασθενείς που ήταν εκεί για άλλους λόγους. Ένας χαμός.

Η Ιταλία έχει συνολικά 277,634 κρούσματα αυτή τη στιγμή και 35,541 θανάτους την ίδια στιγμή που η Ρωσία με 1,025,505 κρούσματα έχει 17,820 θανάτους ενώ η Τουρκία με τα ίδια κρούσματα με την Ιταλία έχει μόλις 6,673 θανάτους. Αποτυχία παταγωδώς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
είναι αναλογικά του πληθυσμού και σκέψου ότι δεν γίνεται ένα test σε έναν άνθρωπο. Κάνουν σε όποιον είχε επαφή, μετά του ξανακάνουν αν εμφανίσει συμπτώματα και μετά του ξανακάνουν όταν υποχωρήσουν τα συμπτώματα. Στην καλύτερα είναι 3 tests ανά άνθρωπο ή 2 αν απευθείας βγήκε θετικό. Υπάρχουν και επιπλοκές όπως να μην έχεις ή να υποχώρησαν τα συμπτώματα αλλά να είσαι θετικός έτσι μπορεί να φτάσει πολλά περισσότερα για έναν.

Η αποτυχία της Ιταλίας μου προξενεί τρομερή εντύπωση. Η κυβέρνηση πήρε τελείως λάθος αποφάσεις. Χωρίς λόγο άνοιξε κατάσταση συναγερμού στα τέλη Γενάρη με τα πρώτα δύο κρούσματα. Μετά δεν έκανα καθόλου tests και στα ξαφνικά από 20 Φλεβάρη και μετά άρχισε να δηλώνει κάτι 50αρια καθημερινώς μέχρι που έφτασε σύντομα στα 5.000+ κρούσματα. Όταν έκλεισαν σε εμάς τα σχολεία τότε έκλεισαν σε αυτούς τα πάντα. Τρομερή αργοπορία χωρίς λόγο. Αδύναμα νοσοκομεία, ο κόσμος πανικοβλήθηκε άρχισαν ασθενείς με COVID-19 να τρέχουν μέσα στα νοσοκομεία με αποτέλεσμα να μολύνονται υπάλληλοι και άλλοι ασθενείς που ήταν εκεί για άλλους λόγους. Ένας χαμός.

Η Ιταλία έχει συνολικά 277,634 κρούσματα αυτή τη στιγμή και 35,541 θανάτους την ίδια στιγμή που η Ρωσία με 1,025,505 κρούσματα έχει 17,820 θανάτους ενώ η Τουρκία με τα ίδια κρούσματα με την Ιταλία έχει μόλις 6,673 θανάτους. Αποτυχία παταγωδώς.

Απο τις δυτικές χώρες η πιο πετυχημένη μέχρι τώρα είναι η Αυστραλία.
27.000 κρούσματα και 753 θάνατοι σε μια χώρα 27.000.000 κατοίκων την ώρα που η Σουηδία των 10 εκατομμυρίων έχει 87.000 κρούσματα και 5.800 θανάτους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
Απο τις δυτικές χώρες η πιο πετυχημένη μέχρι τώρα είναι η Αυστραλία.
27.000 κρούσματα και 753 θάνατοι σε μια χώρα 27.000.000 κατοίκων την ώρα που η Σουηδία των 10 εκατομμυρίων έχει 87.000 κρούσματα και 5.800 θανάτους.

Η Σουηδία εφάρμοσε το σύστημα της ανοσίας της αγέλης και κατέληξε να παίζει αμπε μπα μπλομ στο ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει στα νοσοκομεία. Η κατάντια μίας χώρας που ήταν το πρότυπο της Νότιας Ευρώπης.

Συμφωνώ για την Αυστραλία, πολύ καλή αντιμετώπιση. Αλλά εγώ πάντα θα δείχνω προς την Ανατολή. Ρε φίλε Κίνα, Ταϊβάν και Νότια Κορέα πως κατάφεραν να το νικήσουν για πλάκα ενώ είναι πυκνοκατοικημένες τέρμα χώρες? Όταν είχε αρχίσει όλο αυτό και εγώ πίστευα ότι η Κίνα λέει ψέματα αλλά όταν είδα και τις άλλες δύο να τα πάνε τόσο καλά πείστηκα. Αυτές οι χώρες δεν έκλεισαν ούτε για μία μέρα την οικονομία τους, με εξαίρεση την πόλη Wuhan της Κίνας όπου και άρχισε ο ιός. Παράδειγμα προς μίμηση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
144 κρούσματα σήμερα. Πιστεύετε ότι όντως έπεσε ο αριθμός των κρουσμάτων ή ότι μειώθηκαν τα τεστ;
Οι διασωληνωσεις δεν μειώθηκαν. Αρα δεν μπορούμε να μιλάμε για σίγουρη μείωση. Γενικά το ΣΚ όλα υπολειτουργούν. Παρ' όλα αυτά ειχαμε 4 θανάτους. Οποτε ας μη βιαζομαστε για συμπεράσματα. Αλλωστε με τα πρωτα κρύα θα προτιμάμε τους κλειστούς χώρους που ευνοούν την διασπορά του ιού.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Η Σουηδία εφάρμοσε το σύστημα της ανοσίας της αγέλης και κατέληξε να παίζει αμπε μπα μπλομ στο ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει στα νοσοκομεία. Η κατάντια μίας χώρας που ήταν το πρότυπο της Νότιας Ευρώπης.

Συμφωνώ για την Αυστραλία, πολύ καλή αντιμετώπιση. Αλλά εγώ πάντα θα δείχνω προς την Ανατολή. Ρε φίλε Κίνα, Ταϊβάν και Νότια Κορέα πως κατάφεραν να το νικήσουν για πλάκα ενώ είναι πυκνοκατοικημένες τέρμα χώρες? Όταν είχε αρχίσει όλο αυτό και εγώ πίστευα ότι η Κίνα λέει ψέματα αλλά όταν είδα και τις άλλες δύο να τα πάνε τόσο καλά πείστηκα. Αυτές οι χώρες δεν έκλεισαν ούτε για μία μέρα την οικονομία τους, με εξαίρεση την πόλη Wuhan της Κίνας όπου και άρχισε ο ιός. Παράδειγμα προς μίμηση.

Θα συμφωνήσω σε αυτά και θα προσθέσω την Σιγκαπούρη με 60.000 κρούσματα με μόλις 27 νεκρούς.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Από την σημερινή συγκέντρωση διαμαρτυρίας γονέων για τις μάσκες, εγώ θα σταθώ σε κάτι άλλο τόσος κόσμος ο ένας κολλητά στον άλλον χωρίς μάσκες, η αστυνομία που ήταν?

2923567.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
Από την σημερινή συγκέντρωση διαμαρτυρίας γονέων για τις μάσκες, εγώ θα σταθώ σε κάτι άλλο τόσος κόσμος ο ένας κολλητά στον άλλον χωρίς μάσκες, η αστυνομία που ήταν?

View attachment 70966

Που να πάει η Αστυνομία σε όλο αυτό το έκτρωμα των anti-masks, anti-vaxx, conspirators etc. Είναι σαν να του στείλεις στην Θύρα 4 του ΠΑΟΚ σε ντέρμπι με Ολυμπιακό.
Α ρε Ελλαδαρα μόνο εσύ με τους Ελληναραδες και τα μικροτσίπ τους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Που να πάει η Αστυνομία σε όλο αυτό το έκτρωμα των anti-masks, anti-vaxx, conspirators etc. Είναι σαν να του στείλεις στην Θύρα 4 του ΠΑΟΚ σε ντέρμπι με Ολυμπιακό.
Α ρε Ελλαδαρα μόνο εσύ με τους Ελληναραδες και τα μικροτσίπ τους.
Τα άτομα που λένε ότι δεν υπάρχει Κορωνοιος έχουν σοβαρό πρόβλημα στον εγκέφαλο τους.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
όλοι αυτοί οι επαναστάτες της μάσκας έχουν ιδέα τι θα πει μεταδοτικότητα και το παίζουν γιατροί του καναπέ;
πού να πειθαρχήσουν τα παιδιά με τέτοιους γονείς;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
Τα άτομα που λένε ότι δεν υπάρχει Κορωνοιος έχουν σοβαρό πρόβλημα στον εγκέφαλο τους.

Αυτοί καλά είναι. Ο άλλος στα σοβαρά έγραφε στο fb ότι με τις μάσκες θα απαγάγουν τα παιδιά θα τα πηγαίνουν για θυσία στους ερπετομορφους και στην θέση τους θα βάζουν κλώνους... Και από κάτω τον πίστευαν και οι λίγες φωνές της λογικής καταπνιγονταν βίαια από τους μπούφους. Είχα σοκαριστεί τόσο που ήταν νομίζω η πρώτη και θέλω να πιστεύω και η τελευταία φορά που ντραπηκα που είμαι Έλληνας. Το αστείο και συνάμα τραγικό με αυτούς δεν είναι ότι τα πιστεύουν αυτά. Αλλά ότι νιώθουν και οι ξύπνιοι και οι έξυπνοι που έχουν βρει την παγκόσμια συνωμοσία και οι υπόλοιποι είναι κοιμισμένοι. Μακάρι όλα τα μακάρι σε αυτούς.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
όλοι αυτοί οι επαναστάτες της μάσκας έχουν ιδέα τι θα πει μεταδοτικότητα και το παίζουν γιατροί του καναπέ;
πού να πειθαρχήσουν τα παιδιά με τέτοιους γονείς;
Φοβάμαι οτι στις προσεχείς εκλογές θα εκπροσωπηθούν εύκολα στην Βουλή. Και ξέρουμε συνήθως τι κόμματα ψηφίζουν...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

γιατί δε τους βάζουν ένα πρόστιμο όλους αυτούς ;

Στηρίζονται σε δηλώσεις που έκανε η επιτροπή λοιμώξεων πιο πριν ... και βγάζουν συμπεράσματα.....
ο κόσμος δυστυχώς δυσπιστεί οπότε αναμένουμε δύσκολες μέρες παιδιά.

ενώ ο ιατρός στο τέλος παιδιά λέει ... εγώ είμαι υπέρ να μην ανοίξουν καθόλου τα σχολεία αφού οι μάσκες δεν προστατεύουν καθόλου. Πολύ έξυπνη απάντηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γενικά υπήρξε μεγάλη πίεση όσον αφορά τις διακοπές των ξένων από τις τουριστικές εταιρίες (βλ. Tui),η οποία συγκεκριμένη εταιρία ευθύνεται και για την εξάπλωση στην Ζάκυνθο,συγκεκριμένα στον Λαγανά,αφού τους έδιναν πακέτα για κρυφά boat party των οποίων ο αριθμός των ατόμων ήταν 100+. Ας μη πούμε και για την ανεύθυνη συμπεριφορά των τουριστών που δεν φορούν ούτε μάσκα ούτε αποστάσεις κρατούν.
Βέβαια,τι να πεις; Όταν το κράτος λέει "ευθύνονται οι εργαζόμενοι που δεν φοράμε μάσκα" και δεν ευθύνεται το αεροδρόμιο που δεν έκανε κανένα τεστ σε τουρίστα,έτσι ώστε να υπάρχει η δικαιολογία του "δεν ευθύνεται από τον τουρισμό αλλά από εμάς".
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Το 30% του συνολικού πληθυσμού είναι ΚΑΤΑ της μάσκας των παιδιών στο σχολείο, έχω δει σχετικό δημόσιο γκάλοπ στο Twitter.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Απαράδεκτη δήλωση.Η ποινή επιβάλετε σε τέτοια θέματα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top