• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Στην χθεσινή ανακοίνωση ο υφυπουργός υγείας είπε ότι μέχρι τον Οκτώβριο θα έχουμε επιπλέον 60 κρεβάτια ΜΕΘ στην Αττική συν 40 που είναι τώρα τα διαθεσιμα πάμε στα 100.Το Νοέμβριο θα προσθέσουν αλλά 40 στην Αττική με την βοήθεια του Σταύρου Νιαρχου.Τέλος θα επιστρατεύει λογικά και τα ιδιωτικά νοσοκομεία άρα είμαστε οκ.Ότι και να κάνουμε αν οι ψεκασμένοι δεν φορούν μάσκα δεν θα τελειώνουμε γρήγορα.Είτε ΝΔ είτε ΣΥΡΙΖΑ να έχουμε αν δεν τειρουμε τα μέτρα το παιχνίδι έχει χαθεί.Εγώ τώρα να φανταστείς φοράω μάσκα και στους εξωτερικούς χώρους.
Περιττό να επαναλάβω πως η χρήση μάσκας γενικά σε εξωτερικούς χώρους είναι άχρηστη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Περιττό να επαναλάβω πως η χρήση μάσκας γενικά σε εξωτερικούς χώρους είναι άχρηστη.
Μένω κέντρο Αθήνας όπου σε όλα τα πεζοδρόμια μένουν Πακιστανοί,Σομαλοί κτλ οι οποίοι δεν ξέρω τι έχουν και φταρνίζονται,φτύνουν στον δρόμο κτλ όποτε ας πάρω τα μέτρα μου.Επίσης στις στάσεις λεωφορείων είναι πολύ σημαντική.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Μένω κέντρο Αθήνας όπου σε όλα τα πεζοδρόμια μένουν Πακιστανοί,Σομαλοί κτλ οι οποίοι δεν ξέρω τι έχουν και φταρνίζονται,φτύνουν στον δρόμο κτλ όποτε ας πάρω τα μέτρα μου.Επίσης στις στάσεις λεωφορείων είναι πολύ σημαντική.

Κέντρο Αθήνας δεν πάω αλλά κέντρο Πειραιά γίνεται το σώσε και βρίσκονται σε άριστη συμβίωση με τους Έλληνες.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Γι' αυτό η κινδυνολογία.

Μάλλον εννοούμε άλλο πράγμα με την κινδυνολογία. Το να λέει ο φόκος πως έχει εσωτερική πληροφόρηση(λολ) και σε μια βδομάδα θα γίνει λοκντάουν είναι και σαδιστικό και απίθανο, γιατί πρώτα θα δοκιμαστούν μέτρα κλιμακωτά. Το πιθανότερο είναι πως θα επιβληθούν μάσκες παντού και ο συγκεκριμένος θα το θεωρήσει μίνι λοκντάουν και πως επιβεβαιώθηκε. Έπειτα, το να βγαίνει ο Σύψας καθημερινά και να λέει πως η καραντίνα είναι αναπόφευκτη, έχει τα ανάποδα αποτελέσματα, γιατί πλέον δεν έχουμε κίνητρο να αποφύγουμε το λοκντάουν, αλλά το θεωρούμε τετελεσμένο. Ήδη πολλοί φίλοι μου λένε να κάνουμε όσα πιο πολλά προλαβαίνουμε, μπαρ κάθε μέρα, escape rooms, θερινούς, μουσεία, γυμναστήριο πιο συχνά κλπ κλπ, με το σκεπτικό πως το λοκντάουν θα γίνει στις επόμενες βδομάδες και πάλι θα χάσουμε τις ζωές μας. Και τώρα φαντάσου το ίδιο σκεπτικό σε κλίμακα εκατομμυρίων ανθρώπων. Συνεπώς, η τρομολαγνική απειλή «το λοκντάουν είναι αναπόφευκτο» όχι απλά δεν κάνει τον κόσμο να προσέχει περισσότερο, αλλά τον ξενερώνει και ειρωνικά μας φέρνει πιο κοντά στην καραντίνα, σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

Σίγουρα η κατάσταση είναι σοβαρή, αλλά τέτοιες δηλώσεις έχουν καταλήξει σίχαμα και είναι επιβλαβείς.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,057 μηνύματα.
Έπειτα, το να βγαίνει ο Σύψας καθημερινά και να λέει πως η καραντίνα είναι αναπόφευκτη, έχει τα ανάποδα αποτελέσματα, γιατί πλέον δεν έχουμε κίνητρο να αποφύγουμε το λοκντάουν, αλλά το θεωρούμε τετελεσμένο. Ήδη πολλοί φίλοι μου λένε να κάνουμε όσα πιο πολλά προλαβαίνουμε, μπαρ κάθε μέρα, escape rooms, θερινούς, μουσεία, γυμναστήριο πιο συχνά κλπ κλπ, με το σκεπτικό πως το λοκντάουν θα γίνει στις επόμενες βδομάδες και πάλι θα χάσουμε τις ζωές μας. Και τώρα φαντάσου το ίδιο σκεπτικό σε κλίμακα εκατομμυρίων ανθρώπων. Συνεπώς, η τρομολαγνική απειλή «το λοκντάουν είναι αναπόφευκτο» όχι απλά δεν κάνει τον κόσμο να προσέχει περισσότερο, αλλά τον ξενερώνει και ειρωνικά μας φέρνει πιο κοντά στην καραντίνα, σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία.
Μάλιστα. Και το θεωρείς αυτό λογική υπευθύνων ανθρώπων; Το να ακούς οτι βρισκόμαστε στο χείλος του γκρεμού και πρέπει να προσέξουμε γιατί τα πράγματα θα οδηγηθούν σε ακραία μέτρα κι εσύ, αντί να λες "πω ρε συ, πρέπει να προσέξω επιπλέον μπας και τη γλιτώσουμε", να λες "αφού θα γίνουν τα ακραία μέτρα γιούρια, ό,τι ζήσουμε, yolo ρε αδελφέ"; Δηλαδή σού λέει ο γιατρός "έχεις καρκίνο από το κάπνισμα και μάλλον πας για εγχείρηση" κι εσύ αντί να κόψεις το κάπνισμα να καπνίζεις επιπλέον εφόσον θα κάνεις εγχείρηση;

Το οτι κάποιοι είναι ανεύθυνοι και ενδιαφέρονται πιο πολύ να ζήσουν τη ζωούλα τους αντί για την υγεία των συμπολιτών τους δε σημαίνει οτι η κινδυνολογία είναι λάθος. Όταν τον Ιούνιο λέγανε "πφφ 5 κρούσματα, πάει ο κορονοϊός" όλοι τρέχανε και συνωστίζονταν. Τώρα με την κινδυνολογία λες οτι λένε "πάμε να συνωστιστούμε όσο προλαβαίνουμε". Εντάξει, εγώ αυτό στο χωριό μου το λέω "της κοντής ψ...ής της φταίνε οι τρίχες" (με το συμπάθειο). Δηλαδή εσύ κι οι φίλοι σου δεν αντιλαμβάνεστε οτι αν τώρα δεν ακολουθήσετε τα μέτρα και πάτε στα μέρη που λες και κολλήσετε και κολλήσετε και τους γύρω σας, αυτό θα οδηγήσει σε επιπλέον χρόνο lockdown στο μέλλον; Μυαλό θέλει;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μάλιστα. Και το θεωρείς αυτό λογική υπευθύνων ανθρώπων; Το να ακούς οτι βρισκόμαστε στο χείλος του γκρεμού και πρέπει να προσέξουμε γιατί τα πράγματα θα οδηγηθούν σε ακραία μέτρα κι εσύ, αντί να λες "πω ρε συ, πρέπει να προσέξω επιπλέον μπας και τη γλιτώσουμε", να λες "αφού θα γίνουν τα ακραία μέτρα γιούρια, ό,τι ζήσουμε, yolo ρε αδελφέ"; Δηλαδή σού λέει ο γιατρός "έχεις καρκίνο από το κάπνισμα και μάλλον πας για εγχείρηση" κι εσύ αντί να κόψεις το κάπνισμα να καπνίζεις επιπλέον εφόσον θα κάνεις εγχείρηση;

Το οτι κάποιοι είναι ανεύθυνοι και ενδιαφέρονται πιο πολύ να ζήσουν τη ζωούλα τους αντί για την υγεία των συμπολιτών τους δε σημαίνει οτι η κινδυνολογία είναι λάθος. Όταν τον Ιούνιο λέγανε "πφφ 5 κρούσματα, πάει ο κορονοϊός" όλοι τρέχανε και συνωστίζονταν. Τώρα με την κινδυνολογία λες οτι λένε "πάμε να συνωστιστούμε όσο προλαβαίνουμε". Εντάξει, εγώ αυτό στο χωριό μου το λέω "της κοντής ψ...ής της φταίνε οι τρίχες" (με το συμπάθειο). Δηλαδή εσύ κι οι φίλοι σου δεν αντιλαμβάνεστε οτι αν τώρα δεν ακολουθήσετε τα μέτρα και πάτε στα μέρη που λες και κολλήσετε και κολλήσετε και τους γύρω σας, αυτό θα οδηγήσει σε επιπλέον χρόνο lockdown στο μέλλον; Μυαλό θέλει;

Δεν μίλησα για μένα, φυσικά καταδικάζω τέτοιο σκεπτικό και νομίζω φάνηκε καθαρά στο ποστ μου. Αλλά σημασία δεν έχει αν εγώ θεωρώ υπεύθυνη ή ανεύθυνη αυτή τη στάση, αλλά το πραγματικό γεγονός πως έτσι συμπεριφέρονται οι περισσότεροι, όταν τους λες πως σε 2 βδομάδες έρχεται λοκντάουν. Θαρρείς πως ο μέσος όρος μπορεί να έχει τη δική σου διορατικότητα ή να σκέφτεται σε επίπεδο συλλογικότητας;

Το ποιντ μου είναι να μην το πάμε στα άκρα. Ούτε να υποβιβάζουμε εντελώς τον ιό όπως το καλοκαίρι που μας το παρουσίαζαν σαν το απόλυτο success story ούτε να βγαίνει τώρα ο καθένας και να τρομοκρατεί τον κόσμο και να τον εξωθεί να σκεφτεί την πάρτη του. Και τα δύο είναι εξίσου ηλίθιες τακτικές. Η στάση του Χαρδαλιά στην ενημέρωση ή του Μαγιορκίνη πχ είναι πολύ πιο σωστή, επισημαίνουν τη σοβαρότητα της κατάστασης και εξηγούν πως το λοκντάουν μπορεί να αποφευχθεί αν τηρήσουμε με αυστηρότητα τα μέτρα. Έτσι δίνεις κίνητρο να σκεφτεί ο καθένας συλλογικά.

Νομίζω έχεις υπεραπλουστεύσει την κατάσταση σε άσπρο/μαύρο και δεν μπορείς να δεις το προφανές γκρίζο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
Η Ουγγαρία που δεν έχει καθόλου μετανάστες...
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ο Χαρδαλιάς γνώριζε πολύ καλά τι συμβαίνει και ακολούθησε τη συμβουλή μου που είχα γράψει εδώ: πήγε να κολλήσει πριν γεμίσουν οι ΜΕΘ. Για αυτό φίλησε το χέρι του παππά, δυστυχώς για αυτόν τον πήραν οι κάμερες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
Τώρα υπάρχουν και εφαρμόζονται κάποιες θεραπείες. Αν είναι να φτάσει κανείς σε σημείο να χρειάζεται διασωληνωση που είναι το πιο ακραίο σενάριο, οι πιθανότητες να βγει σώος είναι πολύ λίγες.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,057 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μάλλον εννοούμε άλλο πράγμα με την κινδυνολογία. Το να λέει ο φόκος πως έχει εσωτερική πληροφόρηση(λολ) και σε μια βδομάδα θα γίνει λοκντάουν είναι και σαδιστικό και απίθανο, γιατί πρώτα θα δοκιμαστούν μέτρα κλιμακωτά.
O Fockos έχει εσωτερική πληροφόρηση. Προτείναν κάποιοι λοιμωξιολόγοι lockdown αλλά η πρόταση δεν πέρασε για οικονομικούς λόγους. Όταν το είπε όλα έδειχναν lockdown τη Δευτέρα που έρχεται.

Tρομοκρατία ή μη είναι η αλήθεια. Έρχονται δύσκολοι μήνες και lockdown θα γίνει με το ένα ή με τον άλλο τρόπο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
Στην Ιταλία το πρόστιμο για την μη χρηση μάσκας στα επίσης γεμάτα ΜΜM είναι 600 ευρώ. Και μάλιστα οι αστυνομικοί κυνηγάνε πολύ...
...
Σήμερα αστυνομικοι κατέβασαν αλλοδαπο απο λεοφωρειο γιατί δεν φορούσε μάσκα. Ρώτησα τους αστυνομικούς αν μπορεί να το πληρώσει και μου ειπαν οτι του αφαιρείται αυτόματα απο το επίδομα που του δίνει το ελληνικό κράτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
O Fockos έχει εσωτερική πληροφόρηση. Προτείναν κάποιοι λοιμωξιολόγοι lockdown αλλά η πρόταση δεν πέρασε για οικονομικούς λόγους. Όταν το είπε όλα έδειχναν lockdown τη Δευτέρα που έρχεται.

Tρομοκρατία ή μη είναι η αλήθεια. Έρχονται δύσκολοι μήνες και lockdown θα γίνει με το ένα ή με τον άλλο τρόπο.
Ευχωριστω ακικο που ενημερωσες τα παιδιά... όταν ήμουν στην δουλειά
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εσωτερικη πληροφόρηση ...
τα πραγματα απο το κακό στο χειρότερο
αυριο κατα πάσα πιθανότητα ανακοινώνεται μικρο lock down , σταμάτημα σχολείων στην Αττικη
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το είδατε.
Να γιατί ο Τσίοδρας δεν εμφανίζεται και πολύ καλά κάνει.Και μπράβο του.
Σωτήρης Τσιόδρας: Τι τον οδήγησε στα μετόπισθεν της μάχης κατά του κορονοϊού
Ερωτήματα προκαλεί η απουσία του Σωτήρη Τσιόδρα από τις ενημερώσεις για τον κορονοϊό, σε μία περίοδο μάλιστα που θεωρείται εξαιρετικά κρίσιμη λόγω της κατάστασης που επικρατεί στη χώρα μας με την πανδημία. Ο λοιμωξιολόγος εμφανίστηκε τελευταία φορά, δημοσίως, την 1η Σεπτεμβρίου κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης που έγινε από το υπουργείο Υγείας.


Επισήμως από την κυβέρνηση, σημειώνουν ότι ο Σωτήρης Τσιόδρας παραμένει ενεργός, στην "πρώτη γραμμή" στη μάχη ενάντια στον κορονοϊό.

Σύμφωνα πάντως με ρεπορτάζ του Star, η "εξαφάνιση" του Σωτήρη Τσιόδρα αποδίδεται σε δύο βασικές διαφωνίες που είχε ο λοιμωξιολόγος με την κυβερνητική πολιτική, το τελευταίο διάστημα. Η πρώτη έχει σχέση με το άνοιγμα των σχολείων, καθώς σύμφωνα με τις πληροφορίες του σταθμού ο κ. Τσιόδρας επέμενε πως ο μέγιστος αριθμός παιδιών στην τάξη δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 15, ενώ τελικά αποφασίστηκε να είναι 25. Η δεύτερη διαφωνία αφορά στην πληρότητα στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, ο καθηγητής επέμενε ότι θα έπρεπε να υπάρχουν τα μισά καθίσματα και όλοι οι επιβάτες να είναι καθήμενοι. Ο ίδιος ο κ. Τσιόδρας, σύμφωνα με το ρεπορτάζ, φέρεται να αποφάσισε να περάσει στα μετόπισθεν της μάχης, ωστόσο, η απουσία του είναι ιδιαίτερα αισθητή.
Αυτό δηλαδή που είναι συνεπές σε όσα λένε οι ίδιοι οι λοιμοξιολόγοι ζήταγε και ο τσιόδρας αλλά η κυβέρνηση προτιμά να δουλεύει τον κόσμο.
Συνεπέστατος ο Τσιόδρας και ξανά μπράβο του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top