• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Ναι διότι είναι χυαγίτης όπως και εσύ.Τσεκ.
Και πολέμιος της μάσκας.
Όχι σε τα μας καλό μου.Αν είναι αυτός που νομίζω γα να λέμε την αληθεια.

Πρόσφατες δηλώσεις θέλω όχι του Μαΐου, τότε τα ίδια έλεγαν όλοι, κατά τα άλλα συμφωνείς με τις μεγάλες συγκεντρώσεις στην Αθήνα ειδικά τώρα, γιατί για να έχουμε χιλιάδες κρούσματα την επόμενη μέρα?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Πρόσφατες δηλώσεις θέλω όχι του Μαΐου, τότε τα ίδια έλεγαν όλοι, κατά τα άλλα συμφωνείς με τις μεγάλες συγκεντρώσεις στην Αθήνα ειδικά τώρα, γιατί για να έχουμε χιλιάδες κρούσματα την επόμενη μέρα?
Διαφωνώ στο να βγαίνει βαμμενος κάργα καραδεξιός και αντί να λέει μάσκα παντού,να λέει επιδεικτικά ΌΧΙ στην πορεία ενάντια στην ΧΑ.Σ άλλες πορείες γιατί δεν βγήκε να πει όχι σε αυτές;
Πιο φιλοΧΑγιτης πεθαίνεις.
Άσε μας ρε.Σας μάθαμε ευτυχώς.
ΝΑι στην πορεία ένάντια στην ΧΑ με μάσκες και όπως πρέπει. :hello:
Υ.Γ Ολες οι δειλώσεις του είναι για τον π@ο. Όπιυ φυσάει ο άνεμος είναι,και δεν λέω άλλα γιατί δεν πρέπει.Αλλά τον ξέρουμε τον ''κυριο''
Το ότι λες αυτόν σοβαρό είναι ενδεικτικό της αξιοπιστίας σου.

Επίσης δεν είδα την πηγή, όπου τα λέει αυτά.Ο καθενας οτιδήποτε μπορεί να γράψει.
Επικαλείσε το όνομα κάποιου και λές ότι λέει το ''τάδε'',πηγή που είναι; Για δειξε την μας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
399 κρούσματα 87 στις εντατικές και 3 νεκροί.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Διαφωνώ στο να βγαίνει βαμμενος κάργα καραδεξιός και αντί να λέει μάσκα παντού,να λέει επειδικτηκά ΌΧΙ στην πορεία ενάντια στην ΧΑ.Σ άλλες πορείες γιατί δεν βγήκε να πει όχι σε αυτές;
Πιο φιλοΧΑγιτης πεθαίνεις.
Άσε μας ρε.Σας μάθαμε ευτυχώς.
ΝΑι στην πορεία ένάντια στην ΧΑ με μάσκες και όπως πρέπει. :hello:
Υ.Γ Ολες οι δειλώσεις του είναι για τον π@ο. Όπιυ φυσάει ο άνεμος είναι,και δεν λέω άλλα γιατί δεν πρέπει.Αλλά τον ξέρουμε τον ''κυριο''
Το ότι λες αυτόν σοβαρό είναι ενδεικτικό τας αξιοπιστίας σου.
Επίσης δεν είδα την πηγή, όπου τα λέει αυτά.Ο καθενας οτιδήποτε μπορεί να γράψει.
Επικαλείσε το όνομα κάποιου και λές ότι λέει το ''τάδε'',πηγή που είναι; Για δειξε την μας.
Βασικά καμία διαδήλωση δεν πρέπει να επικροτουμε. Υπάρχουν μέτρα που ισχύουν για όλους. Δεν πάει με την ιδεολογία το πράγμα. Εγώ προσωπικά αν και Δεξιός ( με τάσεις προς την ακροδεξιά όπως θα έλεγαν και πολλοί επικριτές μου εδώ μέσα, ας τους κάνω το χατίρι να το αναφέρω ) στη πολιτική, καταδίκασα τις διαδηλώσεις του κυρίου Κασιδιάρη τόσο σε Αθήνα όσο και στη Θεσσαλονίκη. Όπως καταδικάζω και κάτι φοιτητικές ψευτοπορειες των αριστερών παρατάξεων που γίνονται κατά καιρούς.

Έτσι θα καταδικάσουμε και την αυριανή άσκοπη συνάθροιση.

Το μόνο που επικροτω εν μέρει είναι το συλλαλητήριο για την πρωτομαγιά του ΚΚΕ στο Σύνταγμα. Μπράβο τους και αποστάσεις και μάσκες και αποχώρηση χωρίς συνωστισμό.

Είπαμε τον εχθρό μας τον επαινουμε όταν κάνει κάτι σωστό και τον κατακρίνουμε όταν κάνει κάτι λάθος. Άνθρωποι είμαστε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Το ότι θεωρείς εχθρό σου έναν κομμουνιστή είναι ενδεικτίκό. :whatever:
Επίσης σημασία έχει ο σκοπός.Κια ο σκοπός του συγκεκριμένου γιατρού είναι ολοφάνερος.

Οι πορείες μπορούν να γίνονται όπως πρέπει,όπως και εσύ ο ίδιος παραδεχτηκες πως κάνει το ΚΚΕ.

Οπότε θα μπορούσε να πει να τηρουνται τα μετρα και όχι αυτήν την αηδία που ειπε,άν την είπε.. διοτι ακόμα περιμενω να δω την πηγή όπου υπάρχει η δήλωση του.Μήπως η πηγή, δεν συμφέρει να μπει, διοτι είναι ενδεικτική;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Το ότι θεωρείς εχθρό σου έναν κομμουνιστή είναι ενδεικτίκό. :whatever:
Δεν θα πάμε στη πολιτική τώρα σε thread για τον κορωνοιο. Ο,τι ήταν να πω το είπα και για να μη το σχολιασες σημαίνει ότι είτε συμφωνείς είτε ότι δεν μπορείς να το αποκρούσεις.

Αρκέστηκες στο να σχολιάσεις αυτό. Well, όπως σε βλέπουν τους βλέπεις. Η πολιτική αντιπαλότητα στην Ελλάδα έτσι είναι, για εχθρό τους με βλέπουν και αυτοί ( ο κίνδυνος της προλεταριακής τους ψευτοεπαναστασης ). Δεν θα επεκταθω περι αυτού, ανούσιο. Αν θες στείλε μήνυμα στο thread με την πολιτική.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Δεν θα πάμε στη πολιτική τώρα σε thread για τον κορωνοιο. Ο,τι ήταν να πω το είπα και για να μη το σχολιασες σημαίνει ότι είτε συμφωνείς είτε ότι δεν μπορείς να το αποκρούσεις.

Αρκέστηκες στο να σχολιάσεις αυτό. Well, όπως σε βλέπουν τους βλέπεις. Η πολιτική αντιπαλότητα στην Ελλάδα έτσι είναι, για εχθρό τους με βλέπουν και αυτοί ( ο κίνδυνος της προλεταριακής τους ψευτοεπαναστασης ). Δεν θα επεκταθω περι αυτού, ανούσιο. Αν θες στείλε μήνυμα στο thread με την πολιτική.
Τι ακριβώς δεν σχολίασα;Που ακριβώς δεν απάντησα; Ότι έγραψες το σχολίασα.Στραβός είσαι; Για ξαναδιάβασε καλό μου.Κανονικότατα απάντησα σε ότι σχολίασες.:bye:
Και το γεγονός ότι χαρακτηρίζεις άσκοπη την αυριανή πορεία και πάλι είναι ενδεικτικο.Αναμενόμενο απο σένα.
Κατά τα άλλα και βέβαια εδώ δεν έχει θέση η κομματικοποίηση του κορονοιού καιρό τώρα το λέω, και ακριβώς αυτό κάνετε κάποιοι,όπως και ο εν λόγω γιατρός,μα ακριβώς αυτό έκανε,εκμεταλεύτηκε την πανδημία για να εκφρασει την όρεξη του να μν γίνει η πορεία κατά της ΧΑ. :whatever: Και πάλι αν το είπε διότι εξακολουθώ να περιμένω την πηγή που το λέει.

Μαγιορκίνης: Η Ελλάδα μπήκε στο δεύτερο κύμα του κορονοϊού το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου

Κατά την ενημέρωση για την πορεία της πανδημίας στη χώρα, ο επίκουρος καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ και μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων του υπουργείου Υγείας, Γκίκας Μαγιορκίνης, επεσήμανε ότι η Ελλάδα μπήκε στο δεύτερο κύμα του κορονοϊού το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου.

Αφού αναφέρθηκε στα στοιχεία από τις χώρες της Ευρώπης ο κ. Μαγιορκίνης είπε: "Αναλύοντας τα αντίστοιχα στοιχεία των τελευταίων δύο μηνών, η Ελλάδα μπήκε στο δεύτερο κύμα το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου κι έκτοτε βρίσκεται σε μια ενδιάμεσα σχετικά ήπια επιδημική κατάσταση σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες".


Και πρόσθεσε: "Τον τελευταίο περίπου μήνα οι νέες διαγνώσεις κυμαίνονται μεταξύ 200-400 τις περισσότερες μέρες με ήπιες αυξητικές τάσεις μεταξύ αρχές Σεπτεμβρίου και αρχές Οκτωβρίου. Ο αριθμός των συμπολιτών μας που καταλήγει κυμαίνεται γύρω από τους 5 ανά ημέρα έχοντας, ωστόσο, αυξήσει τη συχνότητα των ημερών που βλέπουμε πάνω από 5 θανάτους ανά ημέρα. Ο κρίσιμος αριθμός των διασωληνωμένων πλέον ξεπερνά τους 80 αυξάνοντας σταδιακά την πίεση του ΕΣΥ. Το μεγάλο βάρος του επιδημικού φορτίου παραμένει στην Αττική με περισσότερες από 50% των νέων εγχώριων διαγνώσεων σε καθημερινή βάση".

Παράλληλα ο καθηγητής σημείωσε: "Όπως έχουμε πει, αναμέναμε στα μεγάλα αστικά κέντρα, όπως η Αττική, η επιδημία να είναι αρκετά πιο δύσκολο να καμφθεί. Είναι πλέον προφανές ότι έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας και με την έλευση του χειμώνα αναμένουμε σημαντική αύξηση της μεταδοτικότητας. Η αύξηση τη μετάδοσης που βλέπουμε στις ευρωπαϊκές χώρες που έχουν 10 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία αυτήν τη στιγμή αναμένεται να έρθει και στην Ελλάδα με την αντίστοιχη πτώση της θερμοκρασίας. Για τους μήνες που έρχονται θα χρειαστεί αρκετά μεγαλύτερη προσπάθεια και προσήλωση από όλους μας. Ωστόσο μελέτη του ΠΟΥ δείχνει ότι σε μεγάλο ποσοστό στην Ευρώπη, περίπου 60%, έχει επέλθει κόπωση από την παρατεταμένη επιβολή μέτρων. Είναι λογικό ο κόσμος να επιθυμεί την επιστροφή στην κανονικότητα. Ωστόσο έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μας. Η μάσκα και η απόσταση είναι τα όπλα μας σ' αυτήν την πολύ δύσκολη προσπάθεια. Βάζουμε τη μάσκα γιατί δεν ξέρουμε αν είμαστε μολυσμένοι. Η συντριπτική πλειοψηφία που κόλλησε τον ιό σε άλλους δεν το γνώριζε γιατί όταν έκανε συμπτώματα, ήταν αργά. Όλοι νομίζουμε ότι η πιθανότητα να κολλήσουμε είναι μέτρια ως χαμηλή, αλλά ο ιός ξεκάθαρα δείχνει ότι δεν κάνει διακρίσεις" επεσήμανε και αναφέρθηκε στον Λευκό Οίκο και τον Ντόναλντ Τραμπ.

"Όταν θα κολλήσουμε , θα συμβεί σε κάποιους από εμάς, θα αναρωτηθούμε, κάναμε ό,τι πέρασε από το χέρι μας για να προστατεύσουμε τους γύρω μας; Δεν χρειάζονται υπερβολές: χρήση μάσκας και αποστάσεις όπου είναι εφικτό, υγιεινή χεριών και καλός αερισμός των κλεισττών χώρων τρεις τέσσερις πολύ απλές συνήθειες για όσο διαρκεί η επιδημία, που βοηθούν στο να κρατηθεί η επιδημία σε χαμηλά επίπεδα" υπογράμμισε ο κ. Μαγιορκίνης.


Στο μεταξύ είναι εξαιρετικό το γεγονός ότι σε οποιοδήποτε σημείο της ελλάδας έμφανιστούν παραπάνω απο το συνηθισμένο, κρούσματα μπαινουν σε μίνι λοκ, και στην αττική που είναι στο κατακόκκινο , τη χρήση της μάσκας και σε εξωτερικούς χώρους μόνο σαν απειλή την ακούμε.Δεν την βλέπουμε και ας φωνάζουν οι περισσότεροι λοιμοξιωλόγοι ότι χτες έπρεπε να έχει επιβληθεί η χρήση μάσκας και έξω .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Τι ακριβώς δεν σχολίασα;Που ακριβώς δεν απάντησα; Ότι έγραψες το σχολίασα.Στραβός είσαι; Για ξαναδιάβασε καλό μου.Κανονικότατα απάντησα σε ότι σχολίασες.:bye:
Η επεξεργασία μετά δεν είναι απάντηση. Όταν εγώ απάντησα είχες γράψει την πρώτη πρόταση μόνο... Θα απαντήσω αργότερα στα υπόλοιπα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Η επεξεργασία μετά δεν είναι απάντηση. Όταν εγώ απάντησα είχες γράψει την πρώτη πρόταση μόνο... Θα απαντήσω αργότερα στα υπόλοιπα.
Λές και ψεμματάκια χρυσό μου; Δεν άλλαξα καμία άποψη και σίγουρα όχι πριν τη δεύτερη απάντηση σου.Έγραψα και μετά διόρθωσα ορθογραφικα,αν μου επιτρέπεις.Να μάθεις να ξαναδιαβάσεις λοιπόν.
Να απαντήσεις σε τι; Στην άποψη μου;Γελάμε τώρα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Λές και ψεμματάκια χρυσό μου; Δεν άλλαξα καμία άποψη και σίγουρα όχι πριν τη δεύτερη απάντηση σου.Έγραψα και μετά διόρθωσα ορθογραφικα,αν μου επιτρέπεις.Να μάθεις να ξαναδιαβάσεις λοιπόν.
Να απαντήσεις σε τι; Στην άποψη μου;Γελάμε τώρα.

Αυτό που είδα λέω. Όταν εγώ απάντησα είχα δει μόνο το πρώτο σκέλος. Δεν κατηγόρησα ότι το άλλαξες στην συνέχεια, μπορεί εκείνη την ώρα να έκανες την πρόσθεση αλλά εγώ είδα μόνο αυτό. DEAL WITH IT.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Αυτό που είδα λέω. Όταν εγώ απάντησα είχα δει μόνο το πρώτο σκέλος. Δεν κατηγόρησα ότι το άλλαξες στην συνέχεια, μπορεί εκείνη την ώρα να έκανες την πρόσθεση αλλά εγώ είδα μόνο αυτό. DEAL WITH IT.
Ναι και;Όχι δεν είπες αυτό,είπες αυτό
Η επεξεργασία μετά δεν είναι απάντηση.
Κια όμως σου απάντησα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Επίσης σημασία έχει ο σκοπός.Κια ο σκοπός του συγκεκριμένου γιατρού είναι ολοφάνερος.

Οι πορείες μπορούν να γίνονται όπως πρέπει,όπως και εσύ ο ίδιος παραδεχτηκες πως κάνει το ΚΚΕ.

Οπότε θα μπορούσε να πει να τηρουνται τα μετρα και όχι αυτήν την αηδία που ειπε,άν την είπε.. διοτι ακόμα περιμενω να δω την πηγή όπου υπάρχει η δήλωση του.Μήπως η πηγή, δεν συμφέρει να μπει, διοτι είναι ενδεικτική;

Οι πορείες γενικά αυτή τη στιγμή πρέπει να περιορίζονται. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται. Παραδέχτηκα ότι το ΚΚΕ τήρησε τα μέτρα, όχι ότι ήταν τελείως ακίνδυνο όλο αυτό. Άσκοπο το θεωρώ γιατί πολύ απλά αν η Ελληνική κοινή γνώμη ήθελε όντως να δώσει ένα οριστικό τέλος σε κάθε ακραία οργάνωση θα στεκόταν στην μέση και θα φώναζε για ποινικοποίηση της Χρυσής Αυγής και τους Antifa. Για εμένα απλά μερικοί βρήκαν ευκαιρία να κάνουν διαδήλωση και το κάνουν. Επειδή, το κράτος ως γνωστόν θα μείνει άπραγο ας ευχηθούμε αυτή η ξαφνική μαχητικότητα κατά των άκρων ( του ενός μάλλον μόνο γκούχου γκούχου ) να μην έχει άσχημες συνέπειες στο θέμα της πανδημίας, μιας που σε αυτό το thread την πορεία την εξετάζουμε μόνο με άξονα την πανδημία και όχι τις πολιτικές πεποιθήσεις. Για το δεύτερο υπάρχει σχετικό thread.

Εσύ που πάντα εδώ κρατούσες τις αποστάσεις και κατέκρινες και εμένα και τον Volks για την συμπεριφορά γηπέδου στην πολιτική σίγουρα θα έπρεπε να είσαι υπέρ των λεγομένων μου.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Οι πορείες γενικά αυτή τη στιγμή πρέπει να περιορίζονται. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται. Παραδέχτηκα ότι το ΚΚΕ τήρησε τα μέτρα, όχι ότι ήταν τελείως ακίνδυνο όλο αυτό. Άσκοπο το θεωρώ γιατί πολύ απλά αν η Ελληνική κοινή γνώμη ήθελε όντως να δώσει ένα οριστικό τέλος σε κάθε ακραία οργάνωση θα στεκόταν στην μέση και θα φώναζε για ποινικοποίηση της Χρυσής Αυγής και τους Antifa. Για εμένα απλά μερικοί βρήκαν ευκαιρία να κάνουν διαδήλωση και το κάνουν. Επειδή, το κράτος ως γνωστόν θα μείνει άπραγο ας ευχηθούμε αυτή η ξαφνική μαχητικότητα κατά των άκρων ( του ενός μάλλον μόνο γκούχου γκούχου ) να μην έχει άσχημες συνέπειες στο θέμα της πανδημίας, μιας που σε αυτό το thread την πορεία την εξετάζουμε μόνο με άξονα την πανδημία και όχι τις πολιτικές πεποιθήσεις. Για το δεύτερο υπάρχει σχετικό thread.

Εσύ που πάντα εδώ κρατούσες τις αποστάσεις και κατέκρινες και εμένα και τον Volks για την συμπεριφορά γηπέδου στην πολιτική σίγουρα θα έπρεπε να είσαι υπέρ των λεγομένων μου.
Όχι δεν είμαι υπερ διότι είναι εκ του πονηρού και διοτι ξαναλέω αντί να υποστηρίζουμε να μην γίνει μια πορεία για μια ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΙΚΗ ,δεν είναι μια οποιαδήποτε πορεία για κάθε πολίτη που πιστεύει στη δημοκρατία,μπορούμε να υποστηρίζουμε να γίνει ΣΩΣΤΑ και με μέτρα,όπως τις κάνει το ΚΚΕ.
Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.
Και μην επιχειρείς να με χειραγωγήσεις, εχεις χάσει απο χέρι. :devil:

Τώρα,αν μου επιτρέπεις να συνεχίσω να γράφω ειδησούλες.
Το Facebook διέγραψε ανάρτηση του Τραμπ για τον κορωνοϊό - «Hide» από το Τwitter

Το Facebook διέγραψε σήμερα μια ανάρτηση του Ντόναλντ Τραμπ στην οποία ισχυριζόταν λανθασμένα ότι η Covid-19 είναι λιγότερο θανατηφόρα από την εποχική γρίπη. Από την πλευρά του το Twitter «έκρυψε» την ανάρτηση και πλέον ο χρήστης διαβάζει ένα προειδοποιητικό μήνυμα πριν αποφασίσει να τη δει. Ένας εκπρόσωπος του Facebook, ο Άντι Στόουν, επιβεβαίωσε ότι η εταιρεία κατέβασε την ανάρτηση επειδή παραβιάζει τους κανόνες της σε ό,τι αφορά την παραπληροφόρηση για τον κορωνοϊό. Είναι η δεύτερη φορά που το Facebook διέγραψε ανάρτηση του προέδρου Τραμπ, ενώ το Twitter παρεμβαίνει συχνότερα με διαγραφές και προειδοποιήσεις. Και τα δύο κοινωνικά δίκτυα έχουν δεσμευτεί να καταπολεμήσουν την παραπληροφόρηση γύρω από τον ιό.
Η επίμαχη ανάρτηση Αψηφώντας τις επικρίσεις σε βάρος του, ο πρόεδρος των ΗΠΑ Ντόναλντ Τραμπ δήλωσε νωρίτερα σήμερα πως οι Αμερικανοί μαθαίνουν να ζουν με τη νόσο Covid-19, ώρες μετά την επιστροφή του στον Λευκό Οίκο, για να υποβληθεί σε περαιτέρω θεραπεία, αφού νοσηλεύτηκε σε νοσοκομείο έχοντας προσβληθεί από τον νέο κορωνοϊό. «Πολλοί άνθρωποι κάθε χρόνο, μερικές φορές πάνω από 100.000, και παρά την ύπαρξη εμβολίου, πεθαίνουν από τη γρίπη. Θα κλείσουμε τη χώρα μας; Όχι, έχουμε μάθει να ζούμε με αυτό, όπως ακριβώς μαθαίνουμε να ζούμε με την Covid, που είναι στους περισσότερους πληθυσμούς πολύ λιγότερο θανατηφόρα!!!», έγραψε σήμερα στο Twitter ο Ντόναλντ Τραμπ. Περίπου 22.000 άνθρωποι υπολογίζεται ότι πέθαναν από γρίπη την περίοδο 2019-2020, σύμφωνα με τα στοιχεία της αμερικανικής κυβέρνησης. Ακόμα και πριν προσβληθεί από τον νέο κορωνοϊό, σε ηχογραφημένες συζητήσεις με δημοσιογράφο, ο Τραμπ είχε παραδεχθεί ότι η νόσος Covid-19 είναι φονικότερη από τη γρίπη.

«Παγκοσμίου επιπέδου ιατρική φροντίδα κάθε ώρα της ημέρας» Ο γιατρός του Λευκού Οίκου Σον Κόνλεϊ επισήμανε ότι ο Αμερικανός πρόεδρος θα λαμβάνει παγκοσμίου επιπέδου ιατρική φροντίδα κάθε ώρα της ημέρας, κάτι για το οποίο πολλοί επαγγελματίες υγείας σημειώνουν πως δεν είναι διαθέσιμο σε εκατομμύρια άλλους Αμερικανούς. «Μην το αφήσετε να σας κυριεύσει. Μην το φοβάστε», είχε πει νωρίτερα ο Ντόναλντ Τραμπ, σε ένα βίντεο μετά την επιστροφή του στον Λευκό Οίκο. «Τρομοκρατήθηκα όταν είπε ότι δεν πρέπει να φοβόμαστε την Covid-19», δήλωσε ο Ουίλιαμ Σάφνερ, καθηγητής προληπτικής ιατρικής και μολυσματικών ασθενειών στο πανεπιστημιακό ιατρικό κέντρο Vanderbilt στο Νάσβιλ. «Πρόκειται για μια ασθένεια που σκοτώνει περίπου 1000 ανθρώπους την ημέρα, έχει τορπιλίσει την οικονομία, έχει οδηγήσει στην ανεργία ανθρώπους. Πρόκειται για έναν ιό που θα πρέπει τόσο να τον σεβόμαστε όσο και τον φοβόμαστε», επισήμανε ο Σάφνερ. Πάνω από 209.000 θάνατοι στις ΗΠΑ Ο Ρεπουμπλικανός πρόεδρος, ο οποίος σε τέσσερις εβδομάδες θα διεκδικήσει μία ακόμη θητεία στον προεδρικό θώκο με αντίπαλο τον Δημοκρατικό υποψήφιο Τζο Μπάιντεν, έχει επανειλημμένως υποβαθμίσει τη νόσο, που έχει σκοτώσει πάνω από 1 εκατομμύριο ανθρώπους παγκοσμίως. Οι ΗΠΑ καταγράφουν τον υψηλότερο απολογισμό νεκρών από την πανδημία, με περισσότερους από 209.000 θανάτους.

Και πολύ καλά έκανε το facebook.Έκανε και κάτι σωστό.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Διαφωνώ στο να βγαίνει βαμμενος κάργα καραδεξιός και αντί να λέει μάσκα παντού,να λέει επιδεικτικά ΌΧΙ στην πορεία ενάντια στην ΧΑ.Σ άλλες πορείες γιατί δεν βγήκε να πει όχι σε αυτές;
Πιο φιλοΧΑγιτης πεθαίνεις.
Άσε μας ρε.Σας μάθαμε ευτυχώς.
ΝΑι στην πορεία ένάντια στην ΧΑ με μάσκες και όπως πρέπει. :hello:
Υ.Γ Ολες οι δειλώσεις του είναι για τον π@ο. Όπιυ φυσάει ο άνεμος είναι,και δεν λέω άλλα γιατί δεν πρέπει.Αλλά τον ξέρουμε τον ''κυριο''
Το ότι λες αυτόν σοβαρό είναι ενδεικτικό της αξιοπιστίας σου.

Επίσης δεν είδα την πηγή, όπου τα λέει αυτά.Ο καθενας οτιδήποτε μπορεί να γράψει.
Επικαλείσε το όνομα κάποιου και λές ότι λέει το ''τάδε'',πηγή που είναι; Για δειξε την μας.

Το είπε σήμερα


02:39:20

Μου προκαλεί προσωπικά μεγάλη έκπληξη που το γύρισες στα πολιτικά επειδή μέχρι τώρα ήσουνα αυστηρά στον υγειονομικό τομέα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Το είπε σήμερα


02:39:20

Μου προκαλεί προσωπικά μεγάλη έκπληξη που το γύρισες στα πολιτικά επειδή μέχρι τώρα ήσουνα αυστηρά στον υγειονομικό τομέα.
Οπότε ισχύουν όσα έγραψα για αυτόν.
Μα δεν κατάλαβες.Την κομματική εκμετάλευση της επιδημίας καυτηριάζω.

Το ότι γράφω για το υγειονομικό κομμάτι και όχι για κόμματα στα οποία δεν πιστεύω γενικά,δεν με κανει ηλίθια να μην βλέπω ακριβώς αυτό,την κομματικη εκμετάλευση της επιδημίας και να μην την καυτηριάζω.

Έγραψα απο την αρχή της πανδημιάς τα θετικά βήματα της κυβέρνησης παρόλο που ποτέ δεν έχω ψηφίσει ΝΔ όσο και αυτά που πιστεύω λάθη της.Αυτό είναι ακομμάτιστη κριτική.Δεν είπα πουθενά 'οτι πρέπει να είμαστε βόδια και να μην καταλαβαίνουμε την κομματικη εκμετάλευση.Απο τον οποιονδήποτε.Και να μην την καυτηριάζουμε.

Σε στεναχωρεί λιγουλάκι αλλά θα το ξεπεράσεις.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι διότι είναι χυαγίτης όπως και εσύ.Τσεκ.
Και πολέμιος της μάσκας.
Όχι σε τα μας καλό μου.Αν είναι αυτός που νομίζω γα να λέμε την αληθεια.

Να το κάνω πιο ελαφρύ; Είναι κάργα δεξιός.
Και δεν είναι λοιμοξιολόγος.Πνευμονολογος είναι.
o άνθρωπος ειπε κατί δεδομένο ότι η υφασμάτινη δε προστατεύει όπως η χειρουργική...
το ότι είναι πνευμονολόγος σημαίνει ότι δεν είναι ειδικός;
Είναι κάτι δεδομένο για αυτό την μάσκα που έχω με τον snoopy αν και μου αρέσει πολύ δεν την φοράω...

Πνευμονιές προκαλεί ο κορονοιός (αυτές σκοτώνουν). Δουλεύει σε ΜΕΘ ο άνθρωπος
Ξέρει τι σημαίνει αυτό;

Εβγαλε ιατρική, παθολογία (2 χρονια), πνευμονολογία 3 χρόνια πήρε πρώτο τίτλο ειδικότητα
έκανε ενταντικολογία πήρε δεύτερο τίτλος ειδικότητας....

Οι λοιωξιολόγοι κάνουν Παθολογία 2 χρόνια και μετά λοιμωξιολογία (1 τίτλος ειδικότητας).

οι λοιμωξιολόγοι ασχολούνται με την αντιμετώπιση των λοιμώξεων είτε είναι ΚΝΣ, είτε ωτίτιδα είτε γαστεντερίτιδα ασχολούνται κυρίως με αντιβιώσεις , αντιικα και πρωτόκολλα θεραπειάς.

Ο πνευμονολόγος ασχολείται με πνευμονικές λοιμώξεις, με ΧΑΠίτες, με ασθματικούς ξέρει να χειρίζεται αέρια, ξέρει να κάνει διασωλήνωση κοκ, χειρίζονται ασθενείς με μειωμένοι οξυγόνωση , κάνουν μελέτες ύπνου, γράφουν οξυγόνο .....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
o άνθρωπος ειπε κατί δεδομένο ότι η υφασμάτινη δε προστατεύει όπως η χειρουργική...
το ότι είναι πνευμονολόγος σημαίνει ότι δεν είναι ειδικός;
Είναι κάτι δεδομένο για αυτό την μάσκα που έχω με τον snoopy αν και μου αρέσει πολύ δεν την φοράω...

Πνευμονιές προκαλεί ο κορονοιός (αυτές σκοτώνουν). Δουλεύει σε ΜΕΘ ο άνθρωπος
Ξέρει τι σημαίνει αυτό;

Εβγαλε ιατρική, παθολογία , πνευμονολογία πήρε τίτλο ειδικότητα
έκανε ενταντικολογία πήρε δεύτερο τίτλος ειδικότητας....


οι λοιμωξιολόγοι ασχολούνται με την αντιμετώπιση των λοιμώξεων είτε είναι ΚΝΣ, είτε ωτίτιδα είτε γαστεντερίτιδα ασχολούνται κυρίως με αντιβιώσεις , αντιικα και πρωτόκολλα θεραπειάς.

Ο πνευμονολόγος ασχολείται με πνευμονικές λοιμώξεις, με ΧΑΠίτες, με ασθματικούς ξέρει να χειρίζεται αέρια, ξέρει να κάνει διασωλήνωση κοκ
Ναι οκ και ο Τσιοδρας δες τι έχει βγάλει αλλά επειδή δεν σου αρέσει τον κατηγορείς ωραιότατα έτσι φόκο;Οπότε αυτό μην το βάζεις στο πεδίο.Όχι 2 μέτρα και 2 σταθμά χρυσό μου!

Κατα τα άλλα...
Αυτο είπε; Είσαι σίγουρος; Διότι αν είπε αυτό και βέβαια είναι σωστό,αλλα μου φαίνεται ότι δεν είπε αυτό
ότι η υφασμάτινη δε προστατεύει όπως η χειρουργική...
Όπως και να έχει δεν ήταν αυτό το ζητούμενο σε αυτή τη συνομιλία,αλλά αυτό που είπε για την πορεία φίλτατε φόκο.Που για άλλη μια φορά προσπαθείς αναποτελεσματικά να αποπροσανατολίσεις.
Πάμε παρακάτω

Μια σημαντική ενημέρωση που βεβαια ήταν αυτονοητη αλλά ίσως δεν το έχουν σκεφτεί όλοι και είναι σημαντικό μιας και θα έρθουν βροχές.
Κορωνοϊός: Οι μάσκες δεν είναι αποτελεσματικές στη βροχή Οι ειδικοί επισημαίνουν ότι οι μάσκες είναι ευάλωτες σε υγρό περιβάλλον
Η βροχή μπορεί να περιορίσει την αποτελεσματικότητα των προστατευτικών μασκών, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. Την ίδια άποψη υποστηρίζει και ο οργανισμός για τη Δημόσια Υγεία στη Βρετανία. Μετά από έντονη βροχή σε μεγάλο μέρος της χώρας, ο Tim Spector, καθηγητής γενετικής επιδημιολογίας στο King's College του Λονδίνου, δήλωσε πως «Οι μάσκες πρέπει να αλλάζονται τακτικά και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό ώστε να γίνει κατανοητό ειδικά σε περιοχές με υγρασία». Οι ειδικοί επιμένουν ότι όλα τα καλύμματα για το πρόσωπο γίνονται «ευάλωτα σε υγρό καιρό».

Η αρμόδια επιτροπή υγείας του Ηνωμένου Βασιλείου και ορισμένοι εμπειρογνώμονες δήλωσαν ότι τα καλύμματα προσώπου πρέπει να αντικαθίστανται όταν γίνονται υγρά. Κάλεσαν δε, τους κυβερνητικούς αξιωματούχους να παρέχουν στο κοινό «σαφείς συμβουλές» σχετικά με τη χρήση μάσκας όταν ο καιρός είναι υγρός ή βροχερός.

Ο Aseem Malhotra, καρδιολόγος, ανέφερε πως «Είναι προφανές ότι οι μάσκες θα βραχούν όταν οι άνθρωποι ψωνίζουν και ταξιδεύουν σε κακές καιρικές συνθήκες. Δεν έχει υπάρξει δημόσια εκστρατεία, που να γνωστοποιεί στους ανθρώπους ότι αυτό μπορεί να κάνει τις μάσκες τους αναποτελεσματικές». Σύμφωνα με την επίσημη οδηγία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Φροντίδας στη Βρετανία, το κοινό θα πρέπει να «αλλάζει το κάλυμμα προσώπου (μάσκα) εάν αυτό υγραθεί ή εάν το έχει αγγίξει ο χρήστης του».

Ομοίως, οι συμβουλές του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας αναφέρουν ότι οι υφασμάτινες μάσκες προσώπου πρέπει να αποτελούνται από τουλάχιστον τρία στρώματα διαφορετικού υλικού. Ωστόσο, προσθέτει ότι η υγρασία μπορεί να θέσει σε κίνδυνο αυτήν την προστασία. Τονίζει δε ότι ενώ οι μάσκες N-95 θεωρούνται από τις πιο αποτελεσματικές στην πρόληψη της μόλυνσης του κορωνοϊού, το μη υφασμάτινο κάλυμμα, που χρησιμοποιείται δεν απωθεί το νερό.

Αυτό σημαίνει ό,τι οποιαδήποτε υγρασία μπορεί να περιορίσει το ασφαλές και αποτελεσματικό φιλτράρισμα. «Για κάθε τύπο μάσκας, είναι απαραίτητη η κατάλληλη χρήση και απόρριψή της, προκειμένου να διασφαλιστεί ότι είναι όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματική και για να αποφευχθεί οποιαδήποτε αύξηση της μετάδοσης», δηλώνει ο ΠΟΥ. «Όλες οι μάσκες πρέπει να αλλάζονται εάν είναι βρεγμένες ή εμφανώς λερωμένες. Μια υγρή μάσκα δεν πρέπει να φοριέται για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αντικαταστήστε τη μάσκα μόλις υγρανθεί ή βραχεί με μια νέα καθαρή, στεγνή μάσκα». Ο Karol Sikora, πρώην επικεφαλής του προγράμματος για τον καρκίνο στον ΠΟΥ, επισήμανε πως η υγρασία κάνει τις μάσκες πορώδεις και γι 'αυτό όλοι οι τύποι μάσκας είναι ουσιαστικά ευάλωτοι σε υγρό περιβάλλον.
Με πληροφορίες των The Times/Independent
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι οκ και ο Τσιοδρας δες τι έχει βγάλει αλλά επειδή δεν σου αρέσει τον κατηγορείς ωραιότατα έτσι φόκο;Οπότε αυτό μην το βάζεις στο πεδίο.Όχι 2 μέτρα και 2 σταθμά χρυσό μου!
ο Τσιόρδας είναι εξαιρετικός λοιμωξιολόγος για μένα ο καλύτερος μετά την Γαιμαρέλου (η οποία είναι αχτύπητη)
αυτά που λέει ο Τσιόρδας είναι αποφάσεις την επιτροπής λοιμώξεων σε συνεννόηση με την κυβέρνηση όχι αυτά που πιστεύει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Και τώρα που ξαναβλέπω το τί είχε πει για άλλη μια φορά παραπληροφορείς φόκο καθώς δεν είχε πει ότι οι ιατρικές μάσκες είναι καλύτερες αό τις υφασμάτινες αλλά αυτό.
Την άποψη του ότι δεν υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση, στο ότι οι υφασμάτινες μάσκες μπορούν να παρέχουν προστασία από τον κορωνοϊό εξέφρασε με δηλώσεις του ο καθηγητής Πνευμονολογίας Θεόδωρος Βασιλακόπουλος.

Και όμως μπορούν να παρέχουν προστασία αν τις φοράμε όλοι.
Ξέχασε τότε να πει ότι αν τις φοράμε όμως ΟΛΟΙ τότε υπάρχει προστασία ακόμα και απο τις υφασμάτινες καθώς εμποδίζουν τα πολλά σωματίδια να ''χτυπήσουν '' τον απέναντι.

Απολυτη προστασια δεν υπάρχει και στην ιατρικη όλοι ξέρουμε ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο

Όμως ακόμα και οι υφασμάτινες όταν φοριούνται απο ΌΛΟΥΣ παρέχουν προστασία με την έννοια ότι όταν την φοράμε προστατεύουμε τον απεναντι,οπότε όταν φοραει και αυτός προστατεύει εμάς και όλα καλά.

Αυτη είναι η σωστή αντιμετώπιση και όχι αυτά που είχε πει τότε και μάλιστα μετά που άλλαξε το κλίμα για τις μάσκες μέχρι και την γελοία που πάταγε τις μάσκες την κατηγορούσε,αν μπεις στο προφιλ του στο φεεις θα το δεις.
Για δες στο προφιλ του στο φεεις,μαλίστα του την είπαν κιόλας,ότι τώρα είναι υπερ της μάσκας ενω πριν έλεγε άλλα.
Όπως και να έχει δεν ήταν αυτό το αντικείμενο συζήτησης,ήταν αυτό που είπε για την πορεία της ΧΑ .
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι δημοσιογράφοι αντί να υπερασπιστούν τους ιατρούς, υπεραπίζονται την κυβέρνηση

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top