• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Και η Γαλλία μέχρι τον Φεβρουάριο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Θα το παρατείνει κι αυτή. Εκτός κι αν το εμβόλιο αλλάξει τα δεδομένα...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Χωρίς εμβόλιο δεν θα είμαστε ποτέ ξανά καλά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ξέρω ότι είναι στερεότυπο απλώς δεν έχουν τα ίδια στάνταρ καθαριότητας με εμάς τους Έλληνες. Η αδερφή μου συγκατοικούσε για 2 μήνες με ένα ζευγάρι από τη Γαλλία στη Σκωτία και η αδερφή μου δεν άντεχε τη μποχα τους. Τελικά άλλαξε σπίτι και συγκατοίκους και γλύτωσε τη μποχα
Εγώ πάντως πάντα Ελλάδα αρρωσταίνω, ακόμα και καλοκαίρι, με τόσους βρωμιάρηδες που κυκλοφορούν και φτερνίζονται ή βήχουν πάνω σου λες και βρίσκονται μόνοι τους σε δικό τους χώρο. Για να μη πω για εργαζόμενους σε εστιατόρια και φαγαδικα που πιάνουν τις τροφές με γυμνό χέρι. Σιχαίνομαι να τρώω στην Ελλάδα με αυτά που έχω δει. Βγαίνεις για φαγητό και κανείς δεν πάει να πλύνει χέρια πριν ξεκινήσει. Στις καφετέριες τα ποτήρια τα πιάνουν από πάνω. Όσοι βάζουν χέρι όταν βήχουν ή φτερνίζονται, βάζουν την παλαμη και όχι τον πήχη ή το μπράτσο. Μην επεκταθω στην στοματική υγιεινή που είναι εντελώς χάλια. Σου μιλάνε και σε κοντινή απόσταση και πεθαίνεις από τις αναθυμιάσεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Για μια χώρα με πληθυσμό σαν κι αυτον της Ελλάδας και μάλιστα για Κυριακη... ο αριθμός των νεκρών είναι μάλλον μεγαλος.
Θυμάστε τον Τσιορδα που μιλούσε για εκατόμβη νεκρών τον χειμωνα που μας πέρασε αν δεν παιρναμε μετρα;

Προσοχή στα γηροκομεία...
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
ΗΠΑ: 60.889 κρούσματα, 442 θάνατοι.

Ινδία: 45.158 κρούσματα, 463 θάνατοι.

Βραζιλία: 12.904 κρούσματα, 237 θάνατοι.

Γερμανία: 9.829 κρούσματα, 27 θάνατοι.

Κίνα: 20 κρούσματα.

Σήμερα

Ρωσία: 17.347 κρούσματα, 219 θάνατοι, 7.547 αναρρώσεις.

Ουκρανία: 5.426 κρούσματα, 73 θάνατοι, 1.029 αναρρώσεις.

Πολωνία: 10.241 κρούσματα, 45 θάνατοι, 2.683 αναρρώσεις.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εγώ πάντως πάντα Ελλάδα αρρωσταίνω, ακόμα και καλοκαίρι, με τόσους βρωμιάρηδες που κυκλοφορούν και φτερνίζονται ή βήχουν πάνω σου λες και βρίσκονται μόνοι τους σε δικό τους χώρο. Για να μη πω για εργαζόμενους σε εστιατόρια και φαγαδικα που πιάνουν τις τροφές με γυμνό χέρι. Σιχαίνομαι να τρώω στην Ελλάδα με αυτά που έχω δει. Βγαίνεις για φαγητό και κανείς δεν πάει να πλύνει χέρια πριν ξεκινήσει. Στις καφετέριες τα ποτήρια τα πιάνουν από πάνω. Όσοι βάζουν χέρι όταν βήχουν ή φτερνίζονται, βάζουν την παλαμη και όχι τον πήχη ή το μπράτσο. Μην επεκταθω στην στοματική υγιεινή που είναι εντελώς χάλια. Σου μιλάνε και σε κοντινή απόσταση και πεθαίνεις από τις αναθυμιάσεις.

Πάρε βιταμίνες έχεις κακό ανοσοποιητικό
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Ιράν: 5.960 κρούσματα, 337 θάνατοι, 4.196 αναρρώσεις.

Σύμφωνα με το CNA το Ιράν κάθε 5 λεπτά καταγράφει νέο θάνατο από την πανδημία. Τα νοσοκομεία έχουν αρχίσει πλέον να σκάνε και η κατάσταση γενικά είναι πολύ άσχημη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.

Το εμβόλιο της Βρετανίας (Oxford vaccine) πάει πολύ καλά παιδιά!!

Australia 7 new infections and no new death reported for 8th consecutive day.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πάρε βιταμίνες έχεις κακό ανοσοποιητικό
Το ανοσοποιητικό μου μια χαρά είναι, εσείς που το παίζετε καθαροί πρέπει να μάθετε τρόπους. Την γρίπη των χοίρων Ελλάδα την κόλλησα όταν ο Έλληνας έλεγε τους Μεξικανους βρωμιάρηδες.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το ανοσοποιητικό μου μια χαρά είναι, εσείς που το παίζετε καθαροί πρέπει να μάθετε τρόπους. Την γρίπη των χοίρων Ελλάδα την κόλλησα όταν ο Έλληνας έλεγε τους Μεξικανους βρωμιάρηδες.
Ναι γιατί κατά τα λεγόμενα σου εμείς που ζούμε Ελλάδα περιτρυγυριζόμαστε από μπίχλες που φτύνουν και βήχουν μέσα στη μούρη μας κάθε μέρα. Εγώ αυτήν την βλακεία την έχω πάθει λίγες φορές στο λεωφορείο δηλαδή να βήχουν χωρίς να καλύπτουν το στόμα κατά τα άλλα τέτοιο σκηνικό δεν έχω ζήσει ούτε σε πέταλο που είναι όλοι κουκουρούκου.
Παντού θα βρεις ανθρώπους καθαρούς και μη σιγά που ανακαλύψατε την Αμερική ορισμένοι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Ιταλία: 17.007 κρούσματα, 141 θάνατοι, 2423 αναρρώσεις.

Τουρκία: 2.198 κρούσματα, 75 θάνατοι, 1618 αναρρώσεις.

Η Ιταλία από το κακό στο χειρότερο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Greece just reported 715 new cases and 7 deaths.People in critical case rose to 95 from 89 the previous day.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το κλίμα της Ελλάδας ευνοεί τις λοιμώξεις σε συνδιασμό με την αλόγιστη χρήση αντιβιοτικών έχουμε επιρρέπεια στην Ελλάδα δεν είναι θέμα βρωμίας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
National health service of the U.K (NHS) reported 20.890 new cases and 102 fatalities in Britain today.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
France 27.000 new cases and 257 deaths today.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Μιλαμε για χώρα 8 εκατομμυρίων. Ενταξει, θα το κολλήσουμε σχεδόν όλοι. Τουλάχιστον να φοράμε μάσκες για να είναι χαμηλό το ιικό φορτίο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Αφιερωμένο στους αρνητές μάσκας και κορονοιου.Στους πανιβλακες επικίνδυνους δηλαδή.

Και σε αυτούς που λένε ότι είναι μια γριππούλα.

Κορονοϊός: Συγκλονίζει ο γιατρός που νόσησε - "Στον Covid πεθαίνεις μόνος"




Την τρομακτική εμπειρία που έζησε όταν νόσησε από κορονοϊό και κατέληξε να βρίσκεται διασωληνωμένος στην εντατική του νοσοκομείου περιέγραψε ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου, μέσα από ανάρτησή του στο facebook. Ο γιατρός και πατέρας τριών παιδιών περιγράφει τις στιγμές που ένιωσε πως δεν θα πάρει ξανά στην αγκαλιά του την γυναίκα και τα παιδιά του, πως θα φύγει από τη ζωή μόνος του όπως οι δύο ασθενείς που πέθαναν δίπλα του.

Αναλυτικά η ανάρτησή του που συγκλονίζει:


«Κάπως έτσι πήγαν να σβήσουν τα πάντα, τόσο γρήγορα, τόσο απρόσμενα, τόσο απλά, χωρίς να προλάβω να αποχαιρετήσω τους δικούς μου ανθρώπους, να αγκαλιάσω τα παιδιά μου. Ήταν η νύχτα που μου έκοψε την ανάσα ο κορονοϊός, αυτό το καταραμένο δημιούργημα των Κινέζων που έχει πάρει εκατομμύρια ζωές μέχρι τώρα. Κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά, ότι ο υψηλός πυρετός και η δύσπνοια δεν ήταν φυσιολογική για δεύτερη συνεχή μέρα. Πήρα τα κλειδιά στις 2 τη νύχτα, χαιρέτησα τη γυναίκα μου, με κοίταξε, έκλαψε, έκλαψα, δεν ξέραμε τη συνέχεια. Πάω στο νοσοκομείο μόνος, με 39,8 πυρετό, 145 σφυγμούς και 90% κορεσμό. Εισαγωγή κατευθείαν. Τεστ θετικό, στην αξονική η χαρακτηριστική διάμεση πνευμονία από Covid. Εισαγωγή κατευθείαν, θεραπείες εν μέρη λανθασμένες. Η κατάσταση ξεφεύγει, 5 μέρες εμπύρετος και η πνευμονία να καλπάζει μέσα μου, να μου κόβει κάθε δίοδο στο οξυγόνο. Οι δείκτες αερίων σε συνεχή ελεύθερη πτώση. Το παρεχόμενο οξυγόνο στα ύψη 15λτ. Έντρομοι με μεταφέρουν σε άλλο νοσοκομείο στην Eντατική. Κατάφτανω με P/F 120. Βαριά αναπνευστική ανεπάρκεια ARDS. Κοιτάζονται οι γιατροί στο να με διασωληνώσουν ή όχι. Η απάντηση ήταν να δοκιμάσουν τον εφιάλτη που λέγεται NIV. Εκείνη την στιγμή πάγωσε ο χρόνος μέσα μου, φοβήθηκα ότι δεν θα ξαναγκαλιάσω τα παιδιά μου, τη γυναίκα μου. Στον Covid πεθαίνεις μόνος, κανείς δεν πρόκειται να σε δει, κανείς δεν θα σε αγγίξει. Σε σφραγίζουν και φεύγεις, όπως έκαναν σε 2 διπλανούς μου στο δωμάτιο.

Τους έβλεπα μέσα στην παραζάλη της υποξίας μου να τους παίρνουν νεκρούς. Έκανα τον σταυρό μου και αφέθηκα στη μοίρα μου. Είπα ότι δεν πρέπει να τελειώσει εδώ, δεν ήθελα να αφήσω 3 παιδιά μόνα... Μετά από μια εβδομάδα συνεχούς 24h μηχανικής υποστήριξης αναπνοής, είμαι εδώ, ανασαίνω. Οι γιατροί μου είπαν ήταν θαύμα αυτή η αναστροφή. «Σήκω, κάνε το σταυρό σου». Είχα και έχω μια φοβερή ψυχολογική υποστήριξη από φίλους που ήταν πραγματικά συγκινητική. Η γυναίκα μου ηρωίδα, με 3 μωρά στο σπίτι αποκλεισμένη σε καραντίνα, άρρωστη και αυτή, προσευχόταν για μένα. Θα χρειαστεί χρόνος, όμως παλεύω και θα συνεχίσω να παλεύω διορθώνοντας εκείνα τα λάθη που με έκαναν ευάλωτο στη λοίμωξη αυτή.

Αγάπη μου, σου υποσχέθηκα θα γυρίσω, και θα γυρίσω ξανά στην αγκαλιά σας. Με χτύπησε γερά, εξαντλώντας όλη τη δύναμη που είχε να με τελειώσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Πάνε 15 μέρες νοσηλείας πια και συνεχίζω. Βλέπω όμως μια ηλιαχτίδα ελπίδας και αισιοδοξίας. Δεν τα παρατάω.

Όλοι οι γιατροί είμαστε στην πρώτη γραμμή υψηλού ρίσκου και αυτό το τίμημα το πλήρωσα και εγώ.

Σε όσους δεν πιστεύουν στον κοροναϊό, θα ευχηθώ να είναι τυχεροί να μη ζήσουν ό,τι εγώ περνάω τώρα. Κανείς δεν γνωρίζει αν κάποιος θα την περάσει ασυμπτωματικος ή όχι. Μην παίζετε πόκερ τη ζωή σας και των δικών σας. Δεν είναι αστείο.

Σας χαιρετώ»
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αφιερωμένο στους αρνητές μάσκας και κορονοιου.Στους πανιβλακες επικίνδυνους δηλαδή.

Και σε αυτούς που λένε ότι είναι μια γριππούλα.

Κορονοϊός: Συγκλονίζει ο γιατρός που νόσησε - "Στον Covid πεθαίνεις μόνος"



Και στην γριπούλα πεθαίνεις μόνος ...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top