• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Βέβαια εδώ πηδάνε και εμπόδια αλλά τα κανουν γρήγορα, σε εννιά λεπτα περιπου, δεν αργοπορουν...
16 χιλιόμετρα, το ενα τρίτο του μαραθωνίου, το κανουν σε μια περιπου ωρα. Τι λεω, τον ημιμαραθώνιο τον κανουν σε μια ωρα, δηλαδή 21 χιλιόμετρα...
Τόσα κάνει σε μέρα εφημερίας. Δεν λέει ψέματα.

Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο αλλά όλοι οι άλλοι ειδικευόμενοι μόλις βρουν τα σκούρα τον φοκο παίρνουν τηλέφωνο γιατί οι μεγάλοι φωνάζουν. Αναλαμβάνει ευθύνες και δεν τις μεταθέτει όπως η πλειοψηφία. Αν ήθελε μπορούσε να έκανε 5 km αντι για 21 km σε κάθε εφημερία.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
το νοσοκομείο είναι 6 ορόφοι και είναι και το Ελπίδα. Μια τακτική για να μην κολλήσει κορονοιό εκεί είναι να μη παίρνεις ασανσέρ... δηλαδή το κάνεις ποδαράτο όλο. Το πρόβλημα δεν είναι τα χιλιόμετρα αλλά ότι έχεις να κάνεις με ζωές και παίρνεις ευθύνες και όταν διώχνεις ένα περιστατικό πρέπει να είσαι 100% σίγουρος για αυτό και αυτό είναι το δυσκολότερο μέρος της δουλειάς.

Ας μπούμε πάλι εντός θέματος
Γενικά στα νοσοκομεία στα ΤΕΠ πλέον τους χωρίζουν σε υποψήφιους covid και σε μή... οταν πάτε με συμπτώματα (πονοκέφαλος, εμπύρετο, ρινίτιδα) θα σας βάλουν στα εμπύρετα συνεπώς παραπάνω πιθανότητες να κολλήσετε. Γενικά μην πηγαίνετε στο νοσοκομειο για τεστ. Εχω δει απλό πονοκέφαλο χωρίς λοιμωξη να το βάζουν στα covid, επίσης μετά μια επιληπτική κρίση συνήθως ανεβαίνει ελαφρώς η θερμοκρασία 37.2 και έχει τύχει να το βάλουν και αυτο στα υποψήφια covid όταν τους είπα να το μεταφέρουν στα απύρετα μου είπαν ότι δε γίνεται γιατι ήδη περιμέναν σε αναμονή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
@fockos για να παρει καποιος στο νοσοκομειο ειναι 1 εβδομαδα και βαλε σε κακή κατάσταση. Δεν πάνε με 2 μέρες πυρετος.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
@fockos για να παρει καποιος στο νοσοκομειο ειναι 1 εβδομαδα και βαλε σε κακή κατάσταση. Δεν πάνε με 2 μέρες πυρετος.
οxi akικο δεν ισχύει αυτό που λες υπάρχει φτωχός κόσμος που δεν έχει λεφτά για ιδιώτη ιατρό και πάει σε επείγοντα με το παραμικρό. Επίσης πολλά σχολεία και αθλητικοί σύλλογοι ζητάνε από τα παιδιά που γυρίζουν από μια λοιμωξη να τους δώσει ο ιατρός πιστοποιηση ότι δε έχει covid οποτε οι ιατροί τους στένουν στο δημόσιο νοσοκομειό να κάνουν pcr.

Οι εξετάσεις covid δε συνταγογραφούνται για ευνόητους λόγους.... και έχει βρεθεί αυτή η λύση που όμως δεν είναι σωστή επιδημιολογικά.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Οι πολεοδομίες και τα πάντα στο δημόσιο τομέα υπολειτουργούν. Πως θα πάει ο πελάτης στο μηχανικό αν το μόνο που επιτρέπεται είναι βόλτα με το κατοικίδιο, ατομική άθληση, βοήθεια σε συνανθρώπους κ.λπ. Όταν η ενοικίαση σπιτιών έχει πέσει από φοιτητές παράλληλα έχει πέσει και η ανάγκη για ενεργειακή κάληψη και τεχνικός σύμβουλος κ.λπ. Οι ιατροί όταν ο κόσμος φορά μάσκα και κλείνεται σπίτι του οι άνθρωποι δεν αρρωσταίνουν. Οι δικηγόροι πως να δουλέψουν με δικαστήρια κλειτα ή να υπολειτουργούν.

Τα κεντρικά μαγαζιά σε επαρχιακές πόλεις μπορεί να πληρώνουν >5000 ενοίκιο και κάποια είχαν πρόβλημα επιβίωση πριν γίνει όλο αυτό. Αυτό τους εξουδετέρωσε. Τα γυμναστήρια καταστράφηκαν που νοικιάζουν και μεγάλους χώρους. Επίσης όπως πολύ επιτυχημένα είπε ο φοκος στην επαρχία ξέρουν που συχνάζει ο κόσμος. Συνήθως είναι 2, 3 δρόμοι. Ένας μπάτσος να περιπολεί ανά δυο ώρες θα τους κάνουν να συμορφωθούν όλοι. Το ίδιο και οι εκκλησίες. Μπάτσος κάθε Κυριακή και πρόστιμο στους ναούς αν βρουν πιστό χωρίς μάσκα. Όπως υποστήριξα και σε πρόσφατο post δεν υπήρχει ατομική ευθύνη αλλά πολιτική.

Ο μέσος πολίτης (υπάλληλος, συνταξιούχος) δεν πρόκειται να καταλάβει τπτ. Απλώς κάθεται σπίτι, βολτάρει κάθε μέρα έξω με sms και παράλληλα θα πάρει δώρο Χριστουγέννων και μισθό. Οι επιχειρήσεις έχουν σοβαρό πρόβλημα είτε ειναι μηχανικοί, είτε ιατροι, είτε μαστορια, είτε δικηγοροι, είτε public, είτε πλαισιο είτε agean. Οι μακροχρόνια άνεργοι έχουν προβλημα επίσης γιατί με τετοιες συνθήκες οι προοπτικές για νέες θέσεις εργασίες ειναι χειρότερες.
Ότι μου εξηγείς και προσπαθείς να με πείσεις ότι οι μηχανικοί δεινοπάθησαν από τον κορονοϊό, πραγματικά με ξεπερνάει. Ρώτα όποιον μηχανικό θέλεις, ποιο ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα του 2020, και θα σου πουν "τα αυθαίρετα". Άντε κάποιος να γκρινιάξει για το σκιλ ελικικού, έως εκεί. Δες λίγο τι γίνεται με την τρίμηνη παράταση που έδωσαν στον 4178 και πες μου ποιος μηχανικός δεν είχε δουλειά να κάνει στο lockdown...

Γενικά, επαγγέλματα όπως μηχανικοί, δικηγόροι, λογιστές κτλπ, μπορούν και οι περισσότεροι έχουν συσσωρευμένες εκρεμμότητες που μπορούσαν να τις τελειώσουν στην καραντίνα. Το παππουτσάδικο και το ρουχάδικο αυτό δεν μπορούσε να το κάνει. Για αυτό λέω ότι καλώς δεν έδωσαν τόσα επιδόματα στους ελεύθερους επαγγελματίες, ας μην γελιόμαστε και μεταξύ μας. Για αυτό και λέω ότι έπρεπε να κλείσουν εστίαση και να την επιδοτήσουν, και πιο οικονομικά βιώσιμο θα ήταν και μικρότερες συνέπειες θα είχε.

Η αστυνομία, τώρα, στην επαρχία δεν κάνει δουλειά. Και δεν μπορεί να κάνει δουλειά. Ο ιδιοκτήτης καφετέρειας θα μιλήσει με το συνδικαλιστή στην πανσεκτε, αυτός θα ξέρει κάποιον τοπικό άρχοντα, θα γίνει μια παρέμβαση στην αστυνομία και, εάν δεν γίνει καταγγελία, η αστυνομία θα τυχαίνει να μην περνάει από εκεί. Πολιτική ευθύνη υπάρχει, αλλά είναι τόσο διάχυτη σε άτομα, που είναι ατομική. Γιατί, στην τελική, το ότι η καφετέρια είναι τίγκα στον κόσμο, είναι με την ανοχή ορισμένων, κυρίως αυτών που την τίγκαραν όμως.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γενικά, επαγγέλματα όπως μηχανικοί, δικηγόροι, λογιστές κτλπ, μπορούν και οι περισσότεροι έχουν συσσωρευμένες εκρεμμότητες που μπορούσαν να τις τελειώσουν στην καραντίνα. Το παππουτσάδικο και το ρουχάδικο αυτό δεν μπορούσε να το κάνει. Για αυτό λέω ότι καλώς δεν έδωσαν τόσα επιδόματα στους ελεύθερους επαγγελματίες, ας μην γελιόμαστε και μεταξύ μας. Για αυτό και λέω ότι έπρεπε να κλείσουν εστίαση και να την επιδοτήσουν, και πιο οικονομικά βιώσιμο θα ήταν και μικρότερες συνέπειες θα είχε.
Μαν εγώ που είμαι προγραμματιστής και γενικά δεν επηρεάζομαι, υπολογίζω 30% μέχρι τώρα πτώση. Νομίζω ότι αντίστοιχα και παραπάνω χασούρα έχουν όλοι. Στη πρώτη καραντίνα ο κόσμος φοβόταν και απλώς άκουγε υπνοτισμένος τον Τσιόρδα. Η δεύτερη πιστεύω ότι θα έχει λιγότερες επιπτώσεις σε μένα τουλάχιστον γιατί ο κόσμος είναι πιο χαλαρός.

Δεν μπορείς να καλύψεις 3 μήνες χασούρας όσο και να συσσωρευτεί μετά (που δεν συσσωρεύτηκε γιατί το καλοκαίρι είναι νεκροί μήνες).
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
χαζο άρθρο
καθε αναπνευστικσς ιός με συτον τον μηχανισμό μπορεί να προκαλεσει σπασμούς .. δε μας διευκρινίζει το άρθρο αν προκαλεί τις κρίσεις άμεσα και όχι μονο έμμεσα μέσω κιτοκινων, μέσω αυτου του μηχανισμού μπορεί και το αντιγριπικό να προκαλεσει κρίση κυρίως όμως σε ατομα που έχουν εστία,

γενικα επικυνδινοι ειναι ανθρωποι που έχουν βαλβίδα στο εγκέφαλο ή κάποιο χωροεξεργασια διότι αρχιζουν εστιακά και ειναι δυςκολο να ελεχθουν με φάρμακα

Επίσης αυτο που έπρεπε να πουν ειναι όχι το συμπτώμα αλλα η αιτία ...που προκαλεί την κρίση δηλαδή οι πιθανότητες να προκαλεσει εγκεφαλιτιδα.ή εγκεφαλομυελιτιδα... πρσγμα παιδιά πολυ σοβαρό και όχι σπασμους.

το οτι ανοίγει το δρόμο δηλαδή μπορει να πρκαλεσει επιληψια ειναι τελειως λάθος και ένα απο τα πολλα άρθρα που οι δημοσιογραφοι εχουν σκοπό να τρομοκρατήσουν . Άλλο επιληψια και άλλο σπασμοι. Το οτι μπορεί να προκαλεσει σπασμούς ισχύει αλλα σε άτομα που γενετικώς ευαισθησία, τώρα αν μετα απο εγκεφαλίτιδα βγει επιληψία ισχύει και σε αυτή την περίπτωση μας ανοίγει τον δρόμο αλλα παιδιά ειναι το λιγότερο που μας νοιάζουν οι σπασμοί, ανάλογα μπορεί να προκαλεσει εγκεφαλικό και παλι να ανοίξει ο δρόμος προς επιληψία. Σε συτες τις περιπτώσεις δεν έχουμε λειτουργική επιληψία.

μια πολυ σπάνια επιπλοκή ειναι και η οξεία νεκρωτικη εγκεφαλοπάθεια που μαντέψτε μοορει Να προκαλέσει και η απλή γριπουλα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ξέρω να προσέχω και δεν υπαρχεί περίπτωση να κολλησω...

διακοπές το Καλοκαιρι συνειδητά δε πηγα ... και φυσικά βάζω μάσκες υψηλησ προστασίας ....
εχω έρθει σε επαφή παρα πολλές φορες και έχω ένα σωρό τεστ αρνητικά . Έκανα το αντιγριπικό μου εμβόλιο οπωσ Καθε χρόνο και έκανα του πνευμονοικοκκου μπροστά στους ασθενείς είμαι ηθικά οκ

το οτι εξαιρούνται οι ιατροί και οι νόσηλευτεσ απο την καραντίνα και οτι είμαι εγώ ανεύθυνος με ξεπερνάει.

επίσης η δουλεια που βγαζω ειναι πολλαπλασια απο πολλούς εδώ μεσα δικαιούμαι να κάνω μια βόλτα μόνος μου να ξεσκάσω μετα απο μια δύσκολη εφημερία ακόμα και αν δεν έχω σκύλο για να το δικαιολογήσω.
Δεν ειπα οτι δεν εχεις δικαιωμα να βγεις να ξεσκασεις, αλλα το να πηγαινεις σε αλλους νομους ειναι ανευθυνοτητα. Εσυ προσεχεις να μην κολλησεις, οι αλλοι προσεχουν να μην κολλησουν απο εσενα; Εχουμε 35 outbreaks σε νοσοκομεια απο ανθρωπους που ξερουν να προσεχουν. Ειχαμε outbreaks σε ξενοδοχεια που εμεναν προσωρινα ανθρωποι που δουλευαν στην πρωτη γραμμη. Δεν εισαι ατρωτος, εισαι αλλαζονας. Μια λαθος υποσυνειδητη κινηση ειναι αρκετη. Επίσης μπορείς να κολλήσεις τον ιό άλλου και να τον φέρεις στο νοσοκομείο. Είναι εγωιστικό να κοιτάς μόνο να μην κολλήσεις εσύ και να έχεις τους ευάλωτους στο νοσοκομείο γραμμένους.

Οι μασκες απο μονες τους δεν ειναι αρκετες. Οι περισσότεροι που κόλλησαν δεν είναι επειδή δεν φόρεσαν καλή μάσκα αλλά επειδή ακούμπησαν το πρόσωπο τους ή την έβγαλαν λάθος ή η μάσκα δεν έκανε καλή εφαρμογή. Σε νοσοκομείο δουλεύω και εγώ και χτυπάω και εγώ δεκάδες χιλιόμετρα αλλά αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να βάζω σε κίνδυνο την ζωή των ασθενών μου. Με τέτοιο τρόπο σκέψης δεν απορώ που ένας χειρουργός που μίλησα χθες μου είπε ότι με την αύξηση των κρουσμάτων φοβάται περισσότερο τους ειδικευομενους μήπως φέρουν τον ιό στο νοσοκομείο ή κολλήσουν γιατί έχουν ακριβώς την ίδια νοοτροπία με εσένα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έχουμε αυξημένο νούμερο νεοσύλλεκτων υπό των φόβο του 12μηνου στρατού. Δεν υπάρχει ατομική ευθύνη. Ήταν φυσικό επακόλουθο μετά τις δηλώσεις για 12μηνο να τρέξουν όλοι τώρα στρατό.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ειδικευομενους μήπως φέρουν τον ιό στο νοσοκομείο ή κολλήσουν γιατί έχουν ακριβώς την ίδια νοοτροπία με εσένα.
αν δεν ήμουν ειδικευόμενος δε θα πρόσεχα καθόλου.
Ο λόγος που κάνω το αντιγριπικό εμβόλιο, του πνευμονιόκοκκου, δεν πήγα διακοπές, δε πήγα για καφέ με τον ακικο μεσα στο κέντρο είναι για να μη μεταδώσω και μεταφέρω την νόσο.

Αν ήταν στο χέρι μου θα είχα κολλήσει το καλοκαίρι για να έχω φυσική ανοσία.... τουλάχιστον για καποιους μήνες.. αν και δεν είναι στάνταρ πάντως θα ήταν σίγουρα καλύτερα από τα αντισώματα του εμβολίου που θα κάνω.

Όσο αφορά τον Διευθυντή που μίλησες είναι συντονιστής και μόνος του μπορεί να οργανώσει την κλινική του ώστε να μην γίνει μετάδοση. Το ότι φοβάται είναι δεδομένο το τι κάνει είναι το θέμα (το να λεει φοβάμαι τους ειδικευομενους δε λέει τπτ).

Συνήθως για την μετάδοση κατηγορούν νοσηλευτές και μετά παίρνει η μπάλα τους ειδικευόμενους ενώ ο υπαίτιος είναι ο Διευθυντής και η επιτροπή λοιμώξεων του εκάτοστε νοσοκομείου.

Θεωρώ απλές μάσκες και αποστάσεις είναι αρκετά καλό μέτρο αρκεί να εφαρμοστεί μαζικά το πρόβλημα είναι ότι δεν εφαρμόζεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,716 μηνύματα.
ΗΠΑ: 102.726 κρούσματα, 512 θάνατοι

Ινδία: 46.661 κρούσματα, 491 θάνατοι

Βραζιλία: 10.554 κρούσματα, 111 θάνατοι

Γερμανία: 14.026 κρούσματα, 70 θάνατοι

Σήμερα

Ρωσία: 21.798 κρούσματα, 256 θάνατοι, 10.722 αναρρώσεις

Ιράν: 10.463 κρούσματα, 458 θάνατοι, 5.312 αναρρώσεις
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,246 μηνύματα.

Το Αμερικανικό εμβόλιο έχει 90% αποτελεσματικότητα. Κοντά στην κυκλοφορία του.

Μετά την ανακοίνωση ο Dow Jones εκτινάσσετε κατά 1.270 μονάδες.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Μετά την ανακοίνωση ο Dow Jones εκτινάσσετε κατά 1.270 μονάδες.
ουσιαστικά στο 90% των συμμετεχόντων κρατησαν αντισώματα πιστεύω σε αυτό μετράνε την αποτελεσματικότητα του και όχι στην ανοσία. Το άρθρο για ακόμη φορά έχει γενικόλογα και λεει αποτελεσματικό απέναντι στην πρόληψη.


Παρόλα αυτά πολύ έξυπνο marketing από την φαρμακευτική εταιρία. Θα ήταν καλό να έχουμε και άλλα εμβολία και να επιλέξουμε εμείς ποιο και αν θέλουμε να το κάνουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τον επόμενο καιρό θα υπάρχουν ίσως και παγκόσμιες δημοσιογραφικές δημοσιεύσεις και άρθρα υπερ του εμβολίου στόχος είναι η μάζα να επιλέξει να το κάνει. Θεωρώ ότι θα είναι προαιρετικό επειδή υπάρχουν ενδεχόμενες επιπλοκές συνεπώς θέλουν να σπρώξουν την μάζα να επιλέξω να κάνει το εμβόλιο.

'Οπως είπα από πέρσι θεωρώ πως αφού βγει το εμβόλιο και περάσει καποιος καιρός θα σταματήσει να ξεχνιεται το θέμα του κορονοιού. Διότι δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ ουσιαστικό από το να κερδίσουμε χρόνο αν βγει το εμβολιο δεν έχει κανένα νόημα κερδίσουμε χρόνο ουτε να εφαρμόσουμε ανοσία της αγέλης.

Πριν με πέσετε να με φάτε ως επαγγελματίας υγείας θα το κάνω το εμβολιο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πιστεύω ότι είναι 100% ασφαλές... (όπως το ίδιο πιστεύω και για την γρίπη).
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
ουσιαστικά στο 90% των συμμετεχόντων κρατησαν αντισώματα πιστεύω σε αυτό μετράνε την αποτελεσματικότητα του και όχι στην ανοσία. Το άρθρο για ακόμη φορά έχει γενικόλογα και λεει αποτελεσματικό απέναντι στην πρόληψη.
Όχι. Αυτό γίνεται στις φάσεις Ι/ΙΙ. Επίσης το ότι δεν έχεις (ανιχνεύσιμα) αντισώματα δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχεις ανοσία. Εδώ συγκρίνουν τον αριθμό των ατόμων που νόσησαν σε κάθε γκρουπ (εμβόλιο/placebo).
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η αρχή του τέλους ήρθε και η αρχή στη κανονικότητα πλησιάζει και αυτά που έλεγε ο φοκος θα βγουν αληθινά. Θα κυκλοφορήσει το εμβόλιο θα το κάνει ένα 40% το πολύ και ο κόσμος και θα σταματήσουμε να ασχοληθούμε με κρούσματα, θανάτους, διασωληνωμένους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,816 μηνύματα.
Aρα την πατησαν οι Σουηδοι με τους 6.000 νεκρους που δεν καναν ο,τι καναν οι Ελληνες...
Την πατησαν και πολλοι αλλοι...
Βεβαια ο Φωκος ειπε οτι θα κυκλοφορήσει το εμβολιο τον Νοεμβριο. Μηπως ξερει ποσο Νοεμβρίου;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,816 μηνύματα.
Πιστευεις οτι θα εχουμε αλλους 5.500 νεκρους μεχρι να ερθει το εμβολιο και οτι οι Σουηδοι δε θα εχουν αλλους νεκρους μεχρι τοτε για να πατσισουμε;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πιστευεις οτι θα εχουμε αλλους 5.500 νεκρους μεχρι να ερθει το εμβολιο και οτι οι Σουηδοι δε θα εχουν αλλους νεκρους μεχρι τοτε για να πατσισουμε;
Οι ανθρώπινες ζωές δεν έχουν τόσο αξία όσο μας κάνουν να πιστεύουμε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,816 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top