• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Ινδία: 48.285 κρούσματα, 550 θάνατοι

Βραζιλία: 47.724 κρούσματα, 564 θάνατοι

Γερμανία: 20.536 κρούσματα, 222 θάνατοι.

Σήμερα

Ρωσία: 21.608 κρούσματα, 439 θάνατοι, 18,811 αναρρώσεις

εκτόξευση στην Βραζιλία. Εύχομαι να μην συνεχίσουν με τέτοιους ρυθμούς ξανά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Ινδία: 48.285 κρούσματα, 550 θάνατοι

Βραζιλία: 47.724 κρούσματα, 564 θάνατοι

Γερμανία: 20.536 κρούσματα, 222 θάνατοι.

Σήμερα

Ρωσία: 21.608 κρούσματα, 439 θάνατοι, 18,811 αναρρώσεις

εκτόξευση στην Βραζιλία. Εύχομαι να μην συνεχίσουν με τέτοιους ρυθμούς ξανά.


9BDC25E7-8826-4552-975B-AD9250BAD291.jpeg
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αυτες ειναι δικες σου θεωριες που καμια σχεση δεν εχουν με την πραγματικοτητα.Τα εμβολια δεν ειναι για τις ευπαθεις ομαδες ειναι για ολους και εχουν νοημα οταν το κανουμε ολοι.Πανω απο το 70% πρεπει να εμβολιαστει απο τον ΓΕΝΙΚΟ πληθυσμό για να εχει νόημα το εμβόλιο.
Ειναι ξεφτυλα καποιοι,γενικότερα μιλωντας, να βγαζουν την ουρα τους απεξω,σκεφτομενοι οτι αν το κανουν ΟΙ ΑΛΛΟΙ θα προστατευθουν και αυτοι.Ειναι ο λέγομενος παρτακισμος.Λειτουργουν οι αλλοι για μενα και εγω χεστηκα για αυτούς.:clapping:
Εμ δεν λειτουργουν ομως ετσι τα πραγματα.Ας το πραξουν ολοι αυτο τοτε.
Τι; Οχι; Δεν σε συμφερει ναι;
Απαντώ σε εσένα, αλλά απευθύνομαι γενικότερα σε όσους θεωρούν ότι όλα θα εξαφανιστούν με ένα μαγικό ραβδακι μετά το εμβόλιο.

Γενικά είναι πολύ θετικό που αναπτύσσονται εμβόλια και βρίσκονται μία ανάσα πριν διατεθούν στην αγορά. Όμως, η διαδικασία από εδώ και πέρα θα είναι περίπλοκη και σε καμία περίπτωση άμεση. Ακόμη και μία τόσο μεγάλη φαρμακοβιομηχανία, όπως η pfizer, δεν μπορεί να εγγυηθεί την άμεση διάθεση του εμβολίου της σε μεγάλη μερίδα του παγκόσμιου πληθυσμού. Αρχικά, το εμβόλιο θα πρέπει να κατασκευαστεί σε μεγάλες ποσότητες, να συσκευασθει και να διανεμηθεί με ασφάλεια στα κράτη. Είναι σίγουρο ότι θα χρειαστούν ΤΟΝΟΙ γυαλιού για τα φυαλιδια και, ενδεχομένως, να χρειάζονται ειδικά ψυγεία για την μεταφορά τους.

Το κόστος, όπως καταλαβαίνετε, είναι τεράστιο, οπότε σε πρώτη φάση θα διατεθούν λιγότερα εμβόλια στην αγορά (για ευκολότερη διαχείριση της παραγωγής, αλλά και για την απόκτηση κεφαλαίου για την μαζικότερη παρασκευη/παραγωγή).

Από εκεί και πέρα, οι κυβερνήσεις των κρατών θα ορίσουν τους όρους και της προϋποθέσεις της χορήγησης του εμβολίου στους κατοίκους του κράτους τους.

Άρα, η ανοσία της αγέλης σε καμία περίπτωση δεν θα επιτευχθεί μόνο με το εμβόλιο. Αρκετά άτομα θα πρέπει να νοσήσουν και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ να εμβολιάζονται ομάδες του πληθυσμού, έτσι ώστε να φτάσουμε σε αυτό το 60-70% που λένε οι ειδικοί.

Εγώ κρίνω ότι η πανδημία θα διαρκέσει τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 2021, ενώ η ανοσία θα αργήσει μέχρι το 2022-2023. Λογικά ο νέος κορωνοϊός θα έχει εποχικότητα, όπως η γρίπη, οπότε θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτόν.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
όσο αφορά τα rapid test ή αλλιως test αντιγόνου έχουν μεγάλη ευαισθησία αυτό σημαίναι όταν βγουν θετικά είσαι θετικός, όμως το αρνητικό αποτέλεσμα δεν αξιολογείται ως αρνητικο (χαμηλή ειδικότητα)...

συνεπώς αν βρεθεί ένα rapid test θετικό καλό είναι οι επαφές του να κάνουν PCR o ίδιος.
Ισχύει αυτό που λες, απλά καλό είναι να μην συγχέουμε τα rapid tests. Υπάρχουν δύο ειδών, του αντιγόνου και των αντισωμάτων. Στην δεύτερη περίπτωση αν βγουν μόνο τα IgG θετικά δεν είναι λίγο επιπόλαιο να πούμε ότι το τέστ γενικά είναι θετικο?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Φόρους δεν πληρώνω γιατί τα έχω σε αφορολογητο λογαριασμό. Ένα από τα πλεονεκτήματα του καπιταλισμού. Επίσης αγοράζοντας Pfizer ακόμα και αν μου πάρει καιρό να πουλήσω παίρνω ένα 4% μέρισμα. Το Bitcoin είναι risky επένδυση και δεν θα επενδυα. Είναι τζόγος. Έβγαλα μερικα χιλιάρικα και αγόρασα ξανά σήμερα γιατί θα ανέβει πάλι. Επίσης από το καλοκαίρι μέχρι προχθές πήρα άλλο ένα χιλιάρικο σε μερίσματα. Bitcoin & options δεν κάνω. Έχουν μεγάλο ρίσκο. Ναι μεν μπορείς να βγάλεις ένα σωρό λεφτά αλλά μπορείς να τα χάσεις και όλα. Με moderna είμαι $10 πάνω ανά μετοχή. Θα την πουλήσω όταν ανακοινώσει αποτελέσματα τέλη του μήνα. Η moderna είναι πιο risky επιλογή πάντως γιατί δεν πληρώνει μέρισμα και είναι πιο volatile.

Δεν κατάλαβες, έχω ήδη βγάλει $$ και θα συνεχίσει να ανεβαίνει για ένα διάστημα ακόμα. Νέο iPhone με εμβόλιο που θα λήξει το lockdown σε ολόκληρο τον πλανήτη δεν συγκρινεται. To P/E της μια χαρά είναι και δεν θα έδινα βαρύτητα μόνο σε αυτό γιατί αν και χαμηλό, η διάθεση εκατομμυρίων δόσεων θα ανεβάσει τα κέρδη της και θα ξεπεράσει τις προσδοκίες των αναλυτών. Επίσης ξεφορτώνεται και το τμήμα με τα γενοσημα. Προσωπικά την θεωρώ καλή επενδυση μακροπρόθεσμα.
Για δες εδω όμως. Ο Μπουρλάς την μέρα της ανακοίνωσης για το εμβόλιο πούλησε τις μετοχές του. Για ποιο λόγο το έκανε αυτό τώρα αν ήξερε οτι αργότερα θα έβγαζε περισσότερο κέρδος; Μήπως η αποτελεσματικότητα του εμβολίου θα αποδειχθεί φούμαρα; Λέω εγώ τώρα...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Η πλήρης αποτυχία της πρόβλεψης Ιωαννίδη για την μικρή (μισή σε πληθυσμό σε σχέση με την Ελλαδα) Σλοβακια που έκανε τεστ σε όλο τον πληθυσμό...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Τι έγινε αγαπημένε μου Φώτη;΄Αλλαξε το πλάνο; Μας τελείωσε η Γερμανία;
Ξέρεις ότι δεν σε ρωτάω ούτε ειρωνικά ούτε υποτιμητικά! Το διευκρινίζω επειδή τώρα τελευταία άλλα εννοούμε, άλλα καταλαβαίνουν! Μέχρι και για την αίσθηση του χιούμορ μας δεχόμαστε κριτική!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,359 μηνύματα.
Απαντώ σε εσένα, αλλά απευθύνομαι γενικότερα σε όσους θεωρούν ότι όλα θα εξαφανιστούν με ένα μαγικό ραβδακι μετά το εμβόλιο.

Γενικά είναι πολύ θετικό που αναπτύσσονται εμβόλια και βρίσκονται μία ανάσα πριν διατεθούν στην αγορά. Όμως, η διαδικασία από εδώ και πέρα θα είναι περίπλοκη και σε καμία περίπτωση άμεση. Ακόμη και μία τόσο μεγάλη φαρμακοβιομηχανία, όπως η pfizer, δεν μπορεί να εγγυηθεί την άμεση διάθεση του εμβολίου της σε μεγάλη μερίδα του παγκόσμιου πληθυσμού. Αρχικά, το εμβόλιο θα πρέπει να κατασκευαστεί σε μεγάλες ποσότητες, να συσκευασθει και να διανεμηθεί με ασφάλεια στα κράτη. Είναι σίγουρο ότι θα χρειαστούν ΤΟΝΟΙ γυαλιού για τα φυαλιδια και, ενδεχομένως, να χρειάζονται ειδικά ψυγεία για την μεταφορά τους.

Το κόστος, όπως καταλαβαίνετε, είναι τεράστιο, οπότε σε πρώτη φάση θα διατεθούν λιγότερα εμβόλια στην αγορά (για ευκολότερη διαχείριση της παραγωγής, αλλά και για την απόκτηση κεφαλαίου για την μαζικότερη παρασκευη/παραγωγή).

Από εκεί και πέρα, οι κυβερνήσεις των κρατών θα ορίσουν τους όρους και της προϋποθέσεις της χορήγησης του εμβολίου στους κατοίκους του κράτους τους.

Άρα, η ανοσία της αγέλης σε καμία περίπτωση δεν θα επιτευχθεί μόνο με το εμβόλιο. Αρκετά άτομα θα πρέπει να νοσήσουν και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ να εμβολιάζονται ομάδες του πληθυσμού, έτσι ώστε να φτάσουμε σε αυτό το 60-70% που λένε οι ειδικοί.

Εγώ κρίνω ότι η πανδημία θα διαρκέσει τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 2021, ενώ η ανοσία θα αργήσει μέχρι το 2022-2023. Λογικά ο νέος κορωνοϊός θα έχει εποχικότητα, όπως η γρίπη, οπότε θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτόν.
Συμφωνω απόλυτα με όλα όσα έγραψες.Απλά σε αυτά εγώ προσθέτω και την άρνηση πολλών να εμβολιαστούν.Για σκέψου το αυτό σε μεγάλη κλίμακα και πες μου αν θα διαρκέσει η πανδημία μέχρι το τέλος του 21, ή καμιά δεκαριά χρόνια αργότερα.Εννοώ με την σημερινη μορφή αν θα μεταλαχθεί σε κάτι λαιτ δεν το ξέρουμε.
Και βέβαια πρέπει να μαθουμε να ζουμε με αυτά τα μέτρα για πολύ ακόμα,εννοείται πως δεν περιμένω οτι με το που θα ανακοινώσουν εμβόλιο όλα τελειωσαν αλλά σκέψου τι έχει να γίνει αν όλοι σαν παρτάκιδες πουν οκ,ας το κανουν οι αλλοι,αν εχει παρενεργειες να την παθουν αυτοι και όχι εγω.
Αυτή είναι η 'ενσταση μου.:)
Το αυτό ισχύει για ΚΑΘΕ οποιοδήπτε εμβόλιο.
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο αντικοινωνικό και κακό είναι το σκεπτικό δεν το κάνω εγω,θα το κάνουν οι άλλοι.
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνω απόλυτα με όλα όσα έγραψες.Απλά σε αυτά εγώ προσθέτω και την άρνηση πολλών να εμβολιαστούν.Για σκέψου το αυτό σε μεγάλη κλίμακα και πες μου αν θα διαρκέσει η πανδημία μέχρι το τέλος του 21, ή καμιά δεκαριά χρόνια αργότερα.Εννοώ με την σημερινη μορφή αν θα μεταλαχθεί σε κάτι λαιτ δεν το ξέρουμε.
Και βέβαια πρέπει να μαθουμε να ζουμε με αυτά τα μέτρα για πολύ ακόμα,εννοείται πως δεν περιμένω οτι με το που θα ανακοινώσουν εμβόλιο όλα τελειωσαν αλλά σκέψου τι έχει να γίνει αν όλοι σαν παρτάκιδες πουν οκ,ας το κανουν οι αλλοι,αν εχει παρενεργειες να την παθουν αυτοι και όχι εγω.
Αυτή είναι η 'ενσταση μου.:)
Το αυτό ισχύει για ΚΑΘΕ οποιοδήπτε εμβόλιο.
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο αντικοινωνικό και κακό είναι το σκεπτικό δεν το κάνω εγω,θα το κάνουν οι άλλοι.

Γιατί είναι παρτάκιδες δηλαδή? Είναι απόλυτα λογικό κάποιος να είναι διστακτικός να κάνει ένα εμβόλιο το οποίο βγήκε στην αγορά σε καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης και σίγουρα δεν είναι σε καμία περίπτωση σαν ένα εμβόλιο που έχει βγει πριν 20 χρόνια, έχει χρησιμοποιηθεί ευρέως και γνωρίζουμε όλες τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες. Ειδικά αν το άτομο αυτό είναι νέο, που σημαίνει πως διατρέχει σαφώς μικρότερο κίνδυνο από τον κορονοιό αλλά και μεγαλύτερο κίνδυνο από τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες σε σχέση με έναν 70αρη που όλοι ξέρουμε ότι αν δεν πάει από κορονοιό τώρα θα πάει από αλτσχάιμερ στα 80 ή κάτι παρόμοιο.

Για έναν γέρο, ναι βλέπω πως είναι καλή λύση το εμβόλιο. Για έναν νέο εσύ γιατί δεν βλέπεις την άλλη πλευρά?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Τι έγινε αγαπημένε μου Φώτη;΄Αλλαξε το πλάνο; Μας τελείωσε η Γερμανία;
Ξέρεις ότι δεν σε ρωτάω ούτε ειρωνικά ούτε υποτιμητικά! Το διευκρινίζω επειδή τώρα τελευταία άλλα εννοούμε, άλλα καταλαβαίνουν! Μέχρι και για την αίσθηση του χιούμορ μας δεχόμαστε κριτική!

Χαχαχαχχαχαχα δεν υπάρχει θέμα κατάλαβα 😆😆
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
“The only time we believe a lockdown is justified is to buy you time to reorganize, regroup, rebalance your resources, protect your health workers who are exhausted, but by and large, we’d rather not do it.”
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
“The only time we believe a lockdown is justified is to buy you time to reorganize, regroup, rebalance your resources, protect your health workers who are exhausted, but by and large, we’d rather not do it.”
Είδες πουθενά να κατηγορούν την απόφαση κάποιας κυβέρνησης για λοκνταουν;
Η Σλοβακία έκανε τεστ σε όλο τον πληθυσμό και είναι σε χειρότερη φάση από ποτέ...
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Τολμούν πιστεύεις?
Μια χαρά έχουν συγχαρει κυβερνήσεις για εγκαιρα κ εξυπνα λοκνταουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έδωσαν συγχαρητήρια στην Ελλάδα στην πρώτη φάση; Ή το ξέχασες;
...
Σε αυτή την φάση νομίζεις ότι πήραμε πολύ νωρίς την απόφαση για λοκνταουν; Έπρεπε πρώτα να κρασαρει το σύστημα; Οι λοιμωξιολογοι πίεζαν για πιο νωρίς τον Μητσοτάκη. Εκείνος το παρατεινε οσο αυτό ήταν δυνατόν. Ήθελες να το παρατείνει κι άλλο; Πόσοι νεκροί την ημέρα θα ήταν για σένα αλαρμ για να παμε στην έσχατη λύση του λοκνταουν; 100 νεκροί την μέρα;

...
Για το εμβόλιο τι προτείνει ο ΠΟΥ; Για την χρήση μάσκας; Να τα λέμε όλα... Και να διαβάζουμε και τις τελευταίες ανακοινώσεις του ΠΟΥ. Όχι μόνο αυτές που δημοσιεύτηκαν πριν από ένα μήνα. Δεν έχουμε καλοκαίρι πια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Γεννηματά: Επιβεβλημένο αλλά και αναπόφευκτο το lockdown; Όχι στην πολιτική αντιπαράθεση πάνω από αρρώστους


Κοιτάξτε πως το γυρίζει η αντιπολίτευση... για να καταλάβετε τι έρχεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η πρόταση του υπουργού Υγείας περιλαμβάνει μεταξύ άλλων, «συμβάσεις για 6 μήνες με δυνατότητα επέκτασης για άλλους 6 μήνες. Μηνιαίες αμοιβές 2.000 ευρώ αφορολόγητα, καθώς και αμειβόμενες εφημερίες»​


Εντελώς ηλίθια η ΝΔ. Θα φέρει διαμαρτυρία από τα συνδικάτα του Εσύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Ρε παιιδια ποτε πιστεύετε να περιορίσουν το λοκνταουν ;ακουω για Μάρτιο δεν θα το αντέξω 😭😭😭ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να βγούμε εκτός δήμου για σωματική άσκηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ρε παιιδια ποτε πιστεύετε να περιορίσουν το λοκνταουν ;ακουω για Μάρτιο δεν θα το αντέξω 😭😭😭ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να βγούμε εκτός δήμου για σωματική άσκηση
αν μαθεις αν επιτρεπεται πες μου! γιατι και η μαμα μου θελει να βγει εκτος Δημου και φοβαται μην την γραψουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top