• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Πολύ χαμηλό επίπεδο των δημοσιογράφων.
...και της Γιαμαρέλου χαμηλώτερο....

θεια-κοινωνια-ιος-1024x571.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,623 μηνύματα.
Ελλάδα: 1.388 κρούσματα, 84 νεκροί, 549 διασωληνωμένοι

Ιταλία: 22.927 κρούσματα, 630 θάνατοι, 31.395 αναρρώσεις
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ουτε εμετο εχω κανει ουτε εχω κανει διαρροια αλλα εχω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΤΟΜΑΧΟΠΟΝΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!! Οχι συνεχεια ευτυχως αλλα οταν με πιανει νομιζω θα πεθανω απο τον πονο! Ξερετε αν κανω το τεστ ποσες ωρες μετα μαθαινω αν ειμαι θετικη;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,357 μηνύματα.
Ηρέμησε, αυτά που λες δεν είναι συμπτώματα covid, που είναι ο πυρετός και ο έντονος βήχας. Μπορεί να σε πείραξε κάτι, μπορεί να τριγυρίζει καμιά ίωση που φέρνει στομαχόπονο και διάρροια. Δεν έχεις τίποτα. Ξεκουράσου και πίνε υγρά.
Κανεις λάθος.Σε πάρα πολλούς πάνω απο το 40% ο κοβιντε δεν κανει συναχια και βηχες αλλα στομαχόπονους και διαρροιες,σαν γαστρεντερίτιδα και μάλιστα λένε οι γιατροί όιτ αυτή είναι η πιο σοβαρή εκδοχή της νόσου.

Δεν κάνουμε τους γιατρούς.
Ένα άλλο αρκετά συχνό σύμπτωμα της νόσου Covid-19 είναι η διάρροια, η οποία προκαλείται από το νέο κορονοϊό SARS-CoV-2, σύμφωνα με μια νέα κινεζική επιστημονική μελέτη.

Η διαπίστωση αυτή μπορεί να βοηθήσει στην πιο έγκαιρη διάγνωση και αντιμετώπιση της νόσου, αλλά και στην πιο αποτελεσματική απομόνωση κρουσμάτων που θα μπορούσαν να περάσουν κάτω από το «ραντάρ» λόγω της έλλειψης αναπνευστικών συμπτωμάτων.

Μολονότι οι περισσότεροι ασθενείς εμφανίζουν αναπνευστικά συμπτώματα, περίπου ο ένας στους πέντε εμφανίζει διάρροια, εμετούς ή πόνους στην κοιλιά, σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία από την Κίνα, όπως ανακοίνωσαν οι ερευνητές, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο αμερικανικό περιοδικό γαστρεντερολογίας «American Journal of Gastroenterology».

Η κινεζική έρευνα δείχνει ότι η ύπαρξη συμπτωμάτων, όπως η διάρροια πρέπει να γεννάει υποψίες για λοίμωξη Covid-19, ακόμη κι αν δεν έχουν εμφανιστεί τα πιο αναμενόμενα αναπνευστικά συμπτώματα. Επίσης συμπεραίνει ότι οι ασθενείς με πεπτικά συμπτώματα έχουν χειρότερη κλινική εξέλιξη και υψηλότερο κίνδυνο θανάτου, σε σχέση με όσους δεν έχουν τέτοια συμπτώματα.

Η μελέτη σε 204 ασθενείς (με μέση ηλικία 55 ετών) με Covid-19 σε διάφορα νοσοκομεία της Γουχάν και άλλων κινεζικών πόλεων έδειξε ότι σχεδόν οι μισοί (99) εισήχθησαν σε νοσοκομείο αναφέροντας ένα ή περισσότερα γαστρεντερικά συμπτώματα ως βασικό πρόβλημα τους. Από αυτούς, οι 41 (ποσοστό 20% ή ο ένας στους πέντε) είχαν σαφές πεπτικό πρόβλημα, συγκεκριμένα οι 29 είχαν διάρροια, οι οκτώ εμετούς και οι τέσσερις πόνους στην κοιλιά. Μάλιστα επτά ασθενείς είχαν μόνο γαστρεντερικά και καθόλου αναπνευστικά συμπτώματα.

Όσο η ασθένεια προχωρά και γίνεται πιο σοβαρή σε ένα ασθενή, τόσο επιδεινώνονται και τα γαστρεντερικά συμπτώματά του. Εκείνοι που δεν έχουν καθόλου τέτοια συμπτώματα, έχουν σχεδόν διπλάσια πιθανότητα (60%) να θεραπευθούν και να πάρουν εξιτήριο, σε σχέση με όσους έχουν γαστρεντερικά συμπτώματα (34%).

Σύμφωνα με την κινεζική μελέτη, ο μέσος χρόνος από την εμφάνιση των συμπτωμάτων της νόσου έως την εισαγωγή των ασθενών στο νοσοκομείο είναι 8,1 μέρες, αλλά για όσους έχουν γαστρεντερικά συμπτώματα, ο χρόνος είναι μεγαλύτερος (εννέα μέρες) σε σχέση με εκείνους που δεν έχουν τέτοια συμπτώματα (επτά μέρες). Αυτό, κατά τους ερευνητές, πιθανώς οφείλεται στο ότι η εκδήλωση γαστρεντερικών συμπτωμάτων παραπλανά τους ασθενείς, που δεν υποπτεύονται ότι έχουν Covid-19, ιδίως όταν τα γαστρεντερικά συμπτώματα δεν συνοδεύονται από αναπνευστικά.

«Οι γιατροί πρέπει να έχουν στο μυαλό τους ότι τα συμπτώματα από το πεπτικό, όπως η διάρροια, μπορεί να αποτελούν γνώρισμα της Covid-19 και ότι πρέπει να υποψιάζονται κάτι τέτοιο, παρά να αναμένουν να εμφανιστούν και αναπνευστικά συμπτώματα. Αν περιμένουν να δουν αποκλειστικά αναπνευστικά συμπτώματα για να διαγνώσουν τη νόσο, μπορεί να χάσουν περιστατικά που στην αρχική φάση δεν έχουν τέτοια συμπτώματα και έτσι η νόσος να διαγνωστεί αργότερα, όταν πια εμφανιστούν αναπνευστικά συμπτώματα», τονίζουν οι Κινέζοι επιστήμονες.
ο/η me lene να τηλεφωνησει σε γιατρο και αυτός θα καθοδηγήσει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ουτε εμετο εχω κανει ουτε εχω κανει διαρροια αλλα εχω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΤΟΜΑΧΟΠΟΝΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!! Οχι συνεχεια ευτυχως αλλα οταν με πιανει νομιζω θα πεθανω απο τον πονο! Ξερετε αν κανω το τεστ ποσες ωρες μετα μαθαινω αν ειμαι θετικη;
χρησιμοποιείς μέσα μεταφοράς, βρίσκεται σε επαφή με πολύ κόσμο, τι ηλικία έχεις
πες ακριβώς τα συμπτώματα , τι μάσκα χρησιμοποιείς , κάθε πόσο την αλλάζεις. (με νοιάζει εδώ να μάθω αν τηρείς μέτρα προστασίας).

Λες ότι πονάς στο στομάχι (το στομάχι δε πονά), σε πιο σημείο της κοιλίας πονάς; (εντοπισμένα κάπου ή διάχυτα), με την πίεση ο πόνος επηρεάζεται, κενώσεις φυσιολογικές, τάση για εμετό; Έχεις μυαλγίες; τι έφαγες εχτές (τελευταίο γεύμα πότε);
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Δευτέρα 23/11/20
Nέα κρούσματα: 1388
Διασωληνωμένοι: 549 (+9)
Νέες Απώλειες: 84 (συν:1.714)
Θετικά τεστ: 12,38%
Τεστ σήμερα: 11.209
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εντελώς ηλίθιο να κλείσει το lockdown πριν τα Χριστουγεννα για να το ξαναεφαρμόσουν μετα τα Χριστούγεννα... Είχαμε λιγότερα κρούσματα, γιατί ειχαμε λιγότερα κρούσματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1606164063800.png

Δευτέρα 23/11/20
Nέα κρούσματα: 1388
Διασωληνωμένοι: 549 (+9)
Νέες Απώλειες: 84 (συν:1.714)
Θετικά τεστ: 12,38%
Τεστ σήμερα: 11.209

Που τα βρίσκεις τα στοιχεία μαν :o
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πρακτικά το lockdown δεν σταματά. Αυτό βγάζει μια λογική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Στην μικρή Ελβετία που το καλοκαίρι έχει ελάχιστο τουρισμό και θεωρείται ίσως η καλύτερη χώρα στον κοσμο σε παροχές υγειας...

Στο μικρό Βέλγιο μειωθηκαν κάπως τα κρούσματα...

 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Παιδια εγω ειμαι μια χαρα τωρα ! Πηρα μισο ντεπον κ εχω δεκατα. Ισως να ταν κριση πανικου τελικα! Τι λετε; Υπαρχει και ο ψυχογενής πυρετος διαβαζα, δεν το χα ξαναπαθει αλλα παλια πανω απο χρονο πριν ειχα κρισεις πανικου και ειχα κανα 10ημερο δεκατα και ενοιωθα το κεφαλι μου βαρύ και λες και ημουν αρρωστη αλλα δεν ειχα συνάχι και κανενα αλλο συμπτωμα. Και ειχα και ολα τα συμπτωματα των κρισεων πανικου αφου καθε μερα στα επειγοντα ετρεχα. Ηταν σιγουρα κρισεις πανικου δηλαδη ετσι μου παν.Αλλα τοσο υψηλο πυρετο δεν εχω ξαναπαθει.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Παιδια εγω ειμαι μια χαρα τωρα ! Πηρα μισο ντεπον κ εχω δεκατα. Ισως να ταν κριση πανικου τελικα! Τι λετε; Υπαρχει και ο ψυχογενής πυρετος διαβαζα, δεν το χα ξαναπαθει αλλα παλια πανω απο χρονο πριν ειχα κρισεις πανικου και ειχα κανα 10ημερο δεκατα και ενοιωθα το κεφαλι μου βαρύ και λες και ημουν αρρωστη αλλα δεν ειχα συνάχι και κανενα αλλο συμπτωμα. Και ειχα και ολα τα συμπτωματα των κρισεων πανικου αφου καθε μερα στα επειγοντα ετρεχα. Ηταν σιγουρα κρισεις πανικου δηλαδη ετσι μου παν.Αλλα τοσο υψηλο πυρετο δεν εχω ξαναπαθει.
Μπορεί να έπαθες τροφική δηλητηρίαση. Είχα ανεβάσει και εγώ πυρετό 38.1 τον Αύγουστο παρόλο που τις προηγούμενες 2 εβδομάδες δεν είχα δει κανέναν και δεν ειχα πάει ούτε σε ΣΜ. Μου διήρκησε μισή μέρα και μέχρι το βράδυ μου έφυγε. Είχα πόνο στην κοιλιά επίσης. Πήγα την άλλη μέρα και έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό. Δηλητηρίαση μάλλον ήταν γιατί είχα φάει κάτι αμερικανικά κρεμμύδια και μετά είδα στις ειδήσεις ότι τα είχαν κάνει ανάκληση για σαλμονελλα. Μόνο με τεστ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αλλιώς καραντίνα 2 εβδομάδες. Εγώ στην θέση σου δεν θα θεωρούσα ότι ήταν λόγω κρίσης πανικού. Θα καθόμουν 14 μέρες μέσα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Είναι ενδεικτικό ότι στη χθεσινή επιδημιολογική έκθεση του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), αναφέρονται 15 ασθενείς ηλικίας 18-39 χρόνων διασωληνωμένοι σε ΜΕΘ.
......
Στο Βέλγιο παρα την συνεχη μειωση των κρουσματων τα θυματα ειναι πολλα. Να προσέχετε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Η Ελλάδα ανήκει στον επιδημιολογικό χάρτη Βαλκανίων που είναι και ήταν πάντα αισθητά μικρότερος σε σχέση με την Δυτική Ευρώπη, για όσους κραυγάζουν ότι πρέπει να πανηγυρίζουμε επειδή έχουμε τους μικρότερους δείκτες στην Ευρώπη όπως ο Άδωνης χθες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ανά εκατομμύριο πληθυσμού (deaths 1 M pop) είμαστε σε καλύτερη κατάσταση από όλες τις χώρες των Βαλκανίων... Μάλλον έχει δίκιο ο Άδωνης... H Eλλάδα έχει 165 νεκρούς ανα εκατομμύριο όταν τα Σκόπια έχουν 752, η Βοσν'ία 716, η Βουλγαρία 443, η Κροατία 341 και το Κ'οσοβο πολύ πάνω από 1000 νεκρούς ανά εκατομμύριο...
1606203756602.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,623 μηνύματα.
ΗΠΑ: 172.300 κρούσματα, 972 θάνατοι

Ινδία: 37.410 κρούσματα, 481 θάνατοι

Βραζιλία: 16.603 κρούσματα, 344 θάνατοι

Γερμανία: 14.537 κρούσματα, 240 θάνατοι

Σήμερα

Ρωσία: 24.326 κρούσματα, 491 θάνατοι, 23.226 αναρρώσεις

Ιράν: 13.721 κρούσματα, 483 θάνατοι, 7.309 αναρρώσεις

Γενικότερα παρατηρώ ότι Βραζιλία και Ινδία ηρεμούν αλλά και οι ΗΠΑ έχουν σταδιακή μείωση. Οι τρεις άγρια πληττόμενες χώρες του κόσμου έχουν σταθερότητα επιτέλους και μείωση μαζί.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Την Δευτέρα πάντα ήταν μειωμένα τα κρούσματα και οι θάνατοι στις ΗΠΑ κ στην Βραζιλία. Η Βραζιλία τα έκανε μαντάρα. Δεν είναι αυτά καλοκαιριατικα νούμερα... Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα στις ΗΠΑ όπου οι νεκροί θα ξεπεράσουν τους 300.000 πριν το τέλος του ετους... Είχα προειδοποιήσει για Πολωνία...
Το εμβόλιο θα αργήσει να έρθει στην Ευρώπη...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top