• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Ναι μωρέ, μόνο οι εστιάτορες έχουν πληγεί απ' τα μέτρα, όλη η υπόλοιπη οικονομία δουλεύει ρολόι. Τι κι αν έχεις τη δόση του δανείου να τρέχει και να μαζεύονται τα δεκαχίλιαρα τον μήνα; Θα πάρεις την επιστρεπτέα προκαταβολή απ' το κράτος. Ε τώρα από εκεί που θα έβγαζες 80 χιλιάρικα σ' ένα μήνα, θα βγάλεις 10 και θα τα επιστρέψεις του χρόνου, δεν πειράζει. Τι κι αν φορολογηθείς βάσει τεκμαρτού εισοδήματος χωρίς πραγματικό εισόδημα; Θα αυξήσουν τις δόσεις βρε, το πολύ πολύ να χρωστάς στην εφορία για τα επόμενα 10 χρόνια της ζωής σου. Και για να δεις πόσο καλοί είναι, αν είσαι εντελώς ταπί μπορεί να σου χαρίσουν και την προκαταβολή φόρου το 2021! Τι κι αν είναι οοολα τα τοπικά μαγαζιά λιανικής κλειστά; Ψωνίζεις απ' τα e-shops των γνωστών αλυσίδων, κλαιν. Τι κι αν με την κλειστή εστίαση έχει περιοριστεί όλη η παραγωγή και το εμπόριο τροφίμων στην αγορά των σούπερ μάρκετ; Το πολύ πολύ να μείνουν αμάζευτες οι καλλιέργειες ή να μαζευτούν με το επίδομα των 800 ευρώ, τα υπόλοιπα 7200€ που χρειάζονται για τη συγκομιδή ενός μικρομεσαίου χωραφιού τα γέννας, σιγά τ' αυγά, όλα είναι εφικτά. Α, τώρα που το θυμήθηκα. Οι ξενοδόχοι άραγε τι να καναχαχαχ...


ΥΓ: Με συγχωρείς για το ειρωνικό ύφος, δεν το συνηθίζω και η αλήθεια είναι πως κι εμένα μ' ενοχλεί όταν το εισπράττω. Απλώς ο συνδυασμός άγνοιας και αναλγησίας που έκρυβε το σχόλιό σου μου χτύπησε λίγο ευαίσθητη χορδή, δεν είναι προσωπικό το θέμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ειπαμε να στηριχτούν όλοι μ επιδόματα, αναφέρθηκα στους εστιάτορες επειδή αυτους έφερε ως παράδειγμα ο άλλος. Την στιγμή που αποτελούν εστίες υπερμεταδοσης. Ολα ειναι εφικτά γι ένα διάστημα, αλλά δεν συμφερει ούτε την οικονομική ελίτ( που πλούτισε απ ολο αυτο), ούτε τα κράτη, που απλα τα περισσότερα (ευρωπαϊκά) ,θα έχουν μια καθυστέρηση λίγων ετών στην ανάπτυξη.
Η οικονομική δυσχέρεια ειναι δυστυχώς δεδομένη, αλλά έχουμε να κάνουμε μ ένα πρωτοφανές ενδεχόμενο πανδημίας, το οποία αποτελεί πρόκληση γι τους πάντες.

Οι πολιτικοί που παίρνουν αποφάσεις τύπου «ανοίξτε τα ολα» ειναι ηθικοί αυτουργοί για τον θάνατο ανθρώπων και όσοι τους υποστηρίζουν το ιδιο. Καλα έκανε ο Κουλης και Τ έκλεισε (σχεδόν) ολα, μονο που είχε ακολουθήσει περίοδος ανεμελιάς και αδιαφορίας θωράκισης του συστήματος υγείας πριν. Δυστυχώς, όπως και σε αλλά ζητήματα, η υγεία και η ανθρώπινη ζωή έρχονται σε δεύτερη μοιρα σε σχεση με το κέρδος και την οικονομική υπεραναπτυξη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιο πολιτικάντης πεθαίνεις φίλε.Να το κοιτάξεις λίγο αυτό.:dash1:
Μπουρυ,μπουρου,μπουρου μπουρου,,τοσα λες και τελικα Τίποτα δεν λες,ακριβως όπως και οι πολιτικαντηδες που το μονο που τους νοιαζει δεν ειναι η αληθεια,αλλα να καλύψουν το κόμμα για το οποίο δουλέυουν.Αναμενόμενο βέβαια απο σενα.Λογικό θα έλεγα.:D
Το αστείο της υπόθεσης ειναι οτι είμαστε του ΣΥΡΙΖΑ επειδή πόσταραμε κατι που δεν του αρεσει. Δλδ, ο ορισμός της κομματοσκυλιλας. Επειδή ο άλλος λεει κατι εναντίον του πατερούλη μου, ειναι κατευθείαν εχθρός , και που αλλου θ ανηκει, στο αντίπαλο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Λογικότατο.
Νοοτροπία προπάππουδων. Και ειναι και νεα παιδιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

ενα βιντεο φίλοι μου απο συνεργασία των Ελλήνων επιστημόνων youtubers έχω πολλές ενστασεις ... ακολούθησαν την safety λύση αλλα ωραίο βιντεάκι
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Ρε Φοκο, σορρυ αλλά δεν εργάζεσαι; Δεν σε κουράζει καθόλου η εργασία σου ειδικά τώρα που είναι στο πικ ο κοβιντ την Ελλάδα;
Πρώτη φορά βλέπω γιατρό με τόσο ελεύθερο χρόνο να γράφει σε φόρουμ και γνωρίζω πολλούς γιατρούς.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ρε Φοκο, σορρυ αλλά δεν εργάζεσαι; Δεν σε κουράζει καθόλου η εργασία σου ειδικά τώρα που είναι στο πικ ο κοβιντ την Ελλάδα;
εργάζομαι αλλά είμαι σε παιδιατρικό νοσοκομείο που τα παιδιά κατά βάση δεν νοσούν βαρειά και δεν είμαι παιδίατρος ... συνεπώς ο covid για μένα είναι μείωση δουλειάς και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό σε συνδυασμό και με τα μέτρα που παίρνουν έχουν μειωθεί κατά πολύ οι λοιμώξεις. Εκτεθημένος είμαι γιατί πολλά παιδιά που εξετάζω είναι ασυμπτωματικά και μεταδίδουν αλλά αφού φοράω την μάσκα μου και τηρώ όσο μπορώ τα μέτρα προστασίας είμαι πολύ πιο προστατευμένος από πέρσι ...

Πριν μπαίνανε 10 ρωμά με κάθε παιδί και φωνάζανε, τώρα μπαίνει 1 γονιός με το παιδί του....
Πριν εξέταζα παιδιά και δίπλα εξεταζόντουσαν εμπύρετα...
Πριν οι προστασία για τα εμπύρετα πρακτικά δεν υπήρχε ενώ τώρα έχουν βγει πρωτόκολλα.
Έχουν μειωθεί κατά 2 ασθενείς τα εξωτερικά ιατρεία.
Ενώ καθαρίζουν σχετικά πιο συχνά ιατρεία και το χώρο του νοσοκομείου.

Στην εργασία μου καλό έχει κάνει το φαινόμενο covid παρά κακό.

Αν δεν εφαρμόζαμε μέτρα στο peak θα φτάναμε Φεβρουάριο με Μάρτιο. Για αυτό θεωρώ πως θα μας ανοίξουν μεν για τις γιορτές αλλά την περίοδο αυτή θα μας ξανακλείσουν πράγμα που δέχομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν μιλάω μονο για τώρα. Η παρατήρηση μου είναι γενικότερη.
την περίοδο πριν μας κλείσουν ιδιώτες παιδίατροι στέλνανε παιδιά στο παίδων για να κάνουν test γιατί το τεστ δε γραφόταν . Aυτό είχε ως αποτέλεσμα να φορτωθούν τα επείγοντα γενικού παιδιατρικού νοσοκομείου με χαζοπεριστατικά... είχε θεωρητικά πολλά περιστατικά αλλά ηταν σε επίπεδο κέντρου υγείας (καθόλου σοβαρά).

Πάρα πολύ δουλειά είχε πέρσι το Φεβρουάριο που γινόταν κόλαση... κυριολεκτικά και χωρίς μέτρα προστασίας την περίοδο που είχε πρωτοσυζητηθεί ο COVID και ο κάθε λοιμωξιολόγος έβγαινε στα παράθυρα και τρομοκρατούσε τον κόσμο.

Για την τελευταία περίοδο
Το Σεπτέμβριο ηρθε πονοκέφαλος με ημικρανικά στοιχεία πχ και απαιτούσε η μαμά να γίνει τεστ covid.... στο παίδι της για να το δεχτούν στο σχολείο. ... Τον Αύγουστο ήρθαν 3 περιστατικά απομυελωτικής φύσεως απανωτά και αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Σε γενικές γραμμές η δουλειά είναι πολύ λιγότερη από τα προηγούμενα χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Καλά, καθυστερησεις σε ενημέρωση ειχαμε άπειρες σε όλες τις χώρες... Και οχι σε μπανανιες τυπου Ρωσια, Τουρκια κ Ιραν. Εχουμε καθημερινες καθυστερησεις σε Η.Π.Α, Βρετανία, Ιταλία, Γαλλία κ Ισπανια...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
Έβαλα δημοσκόπηση σχετικά με το αν θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού όταν βγει. Vote :new:
@Scandal Θα πρότεινα να προσθέσεις 2 ακόμα επίπεδα επιλογών, όταν θα βγει μέσα στο πρώτο δίμηνο πχ, και για ναι και για οχι. Γιατί πχ άλλο το να μη θέλει κάποιος να το κάνει γενικά και αλλο να θέλει να περιμένει πρώτα μερικούς μήνες για να πεισθεί για την αποτελεσματικότητα και να το κάνει λίγο πιο μετά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Γιατί μερικούς μηνες; Οι όποιες παρενέργειες ενος εμβολίου φαίνονται κατα 99,9% την πρωτη βδομάδα. Μετα απο αυτό είναι μηδενικές ή σπανιότατες.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
Γιατί μερικούς μηνες; Οι όποιες παρενέργειες ενος εμβολίου φαίνονται κατα 99,9% την πρωτη βδομάδα. Μετα απο αυτό είναι μηδενικές ή σπανιότατες.
Αυτο ισχύει για τα εμβόλια που αναπτύσσονται επι χρόνια και έχουν περάσει επίσημα από κόσκινο σε όλες τις φάσεις τους. Δεν είμαι σίγουρος ότι για τον κορωνοιο έχει συμβεί το ιδιο.

Επίσης δεν είναι μόνο οι παρενέργειες αλλά θελω να πεισθώ για την αποτελεσματικότητα σε ανοσία.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
Καλά, καθυστερησεις σε ενημέρωση ειχαμε άπειρες σε όλες τις χώρες... Και οχι σε μπανανιες τυπου Ρωσια, Τουρκια κ Ιραν. Εχουμε καθημερινες καθυστερησεις σε Η.Π.Α, Βρετανία, Ιταλία, Γαλλία κ Ισπανια...
Άλλο απλες καθυστερήσεις στο να δωθουν στη δημοσιότητα στον απλο κοσμο και αλλο το να στήνεις κρυφά δεύτερο μυστικό σύστημα καταγραφής και οι αποφάσεις για μετρα να λαμβάνονται με λανθασμένη επιδημιολογικη εικόνα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Άλλο απλες καθυστερήσεις στο να δωθουν στη δημοσιότητα στον απλο κοσμο και αλλο το να στήνεις κρυφά δεύτερο μυστικό σύστημα καταγραφής και οι αποφάσεις για μετρα να λαμβάνονται με λανθασμένη επιδημιολογικη εικόνα.
Καθυστερημενα τα μάθαιναν κ οι επιδημιολόγοι σε όλο τον κοσμο. Καθυστερημένα να μάθαινε κ ο ΠΟΥ. Γι αυτό υπήρξε λανθασμένη επιδημιολογικη εικόνα κ αργησε να ληφθεί απόφαση για πανδημία. Γι αυτό και πολλά συστηματα στον κοσμο κρασαρησαν.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.

Δεν ξερω τι ισχύει τελικά. Αλλά καπνός χωρις φωτιά δύσκολα.

Οι ερωτήσεις μου ωστόσο ως προς την εγκυρότητα των στοιχείων είναι 1) γιατι δεν αναφέρονται στις ημερήσιες αναφορές του εοδυ οι αναρρωθεντες και τα ενεργά κρούσματα και 2) γιατι μετα απο περίπου έναν ολόκληρο μήνα κανονικού lockdown η Θεσσαλονίκη εχει ακομα τοσα πολλα κρούσματα. Δε μου φαίνεται λογικό να φταίνε οι πολίτες εξ ολοκλήρου και ακόμα να μην τηρούν τοσο τα μέτρα. Δλδ πιο πολυ λογική μου φαίνεται η εξήγηση το ιικο φορτίο και τα κρουσματα εδω βόρεια να ήταν πολυ μεγαλύτερα από ο,τι παρουσιάζονταν ενώ τα γνώριζαν και να δημοσιοποιουν ένα τμήμα τους σταδιακά καθημερινά. Αυτό θα εξηγούσε γιατι ένα μήνα μετά ακομα έχουμε υψηλά κρούσματα εδώ, παρόλο που ο ρυθμός αύξησης είναι αρνητικός.

Κυρίως όμως εμμένω στην πρώτη ερώτηση για τους αναρρωθεντες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Οι πρώτες χώρες με αριθμό νεκρών ανά εκατομμύριο. Η Ελλάδα δεν χωράει στην λίστα γιατί είναι στην θέση 65.
Screenshot_2020-11-29-16-35-48-276.jpg
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

Αρα αν κλείσουν όλες οι ΜΕΘ, οι θάνατοι θα μηδενιστούν;

Έτσι είναι, βλέπεις το κρεβάτι της ΜΕΘ άδειο και λες άντε κρίμα είναι ας αρρωστήσω να ξαπλώσω.


Όταν δεν έχεις να φας δεν παχαινεις , όταν είσαι άστεγος γλυτώνεις το ενοίκιο, όταν πεθάνεις θα ξεκουραστείς....και πάει λέγοντας

(Κλεμμένα σχόλια)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Πάντως μέχρι τώρα δεν κρασαρε το σύστημα. Όλοι βρήκαν κρεβάτια στις ΜΕΘ. Δεν γίναμε ακόμα Ιταλία...
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Δηλαδή έχει κρασαρει η Ουγγαρία, το Βέλγιο, η Ελβετία που εδώ κ μήνες τραβάνε αυτό που τραβάει τώρα η Ελλάδα;
Για αναφερετε κάποιον που δεν βρήκε θέση σε ΜΕΘ; Διακομισαμε καποιον ασθενη εκτός Ελλάδας;
Το Ισραήλ αναγκάστηκε να κάνει λοκνταουν κατακαλόκαιρο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι εντυπωσιακό το ότι κάθε φορά ξεπερνάς το πόσο γραφικός θεωρώ ότι μπορείς να γίνεις.
Για λέγε που κρασαρε το σύστημα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top