• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,432 μηνύματα.
Πιο εύκολα κ αμεσα ελέγχεις τον ιό όταν στην αρχή του ιου όσοι νοσηλεύονται...
Δυστυχώς συμβαίνουν... κ η Κίνα είναι υπόλογη για πολλά...
...
Έχουν γραφτεί άπειρα σχόλια για εκείνο το περιστατικό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
Η Κίνα έδρασε όπως έπρεπε να δράσει. Όταν η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει έκλεισε την επαρχία Hubei μια και καλή. Στην αρχή ακόμα και όταν είχε αρχίσει να εξαπλώνεται ο ιός όλοι πίστευαν ότι μιλάμε για έναν ιό με μικρό και fatality/mortality και lethality rate. Κανείς δεν πίστευε ότι θα πάρει τέτοιες διαστάσεις. Είναι λογικό να μην έκλεισαν τα πάντα από την αρχή.

Περιστατικά τέτοια έχουν συμβεί κατά καιρούς σε πολλές χώρες του κόσμου. Γιατί πρέπει να κάνουμε την τρίχα τριχιά για την Κίνα;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,432 μηνύματα.
Αν συνέβαινε τέτοιο περιστατικό στην χώρα μου, δε θα ξεμυτιζα από την πόρτα μη τυχόν και με γραπωσουν κ με κλείσουν σε ανάλογο νοσοκομείο... Ποιος θα το ρισκάρει...
Κατά τα άλλα η κύρια εστία μόλυνσης, η αγορά με τα λύματα κ τους παγκολινους ξανάνοιξε... Τόσο καλά δηλαδή...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
Κατά τα άλλα η κύρια εστία μόλυνσης, η αγορά με τα λύματα κ τους παγκολινους ξανάνοιξε... Τόσο καλά δηλαδή...
Δυστυχώς δύσκολα θα το ξεπεράσουν αυτό. Αναγκαστικά έμαθαν να εκτρέφουν άγρια ζώα για να μπορέσουν να ζήσουν όταν με το Μεγάλο Άλμα προς τα Εμπρός 1958-1962 του Μάο και την κολλεκτιβοποίηση του αγροτικού τομέα οδηγήθηκαν στον Μεγάλο Κινεζικό Λιμό. Δεν ξέρω γιατί δεν τα κλείνουν μια για παντά. Στην Ανατολική Κίνα πάντως δύσκολα βρίσκεις αγορές άγριων ζώων. Αυτά υπάρχουν ακόμα μόνο στα κεντρικά και στα βάθη της Κίνας και πάλι σε μικρότερο βαθμό από ότι παλιότερα. Όσο αναπτύσσεται η Κίνα τόσο θα μειώνονται αυτά.

Ισπανία: 8.257 κρούσματα, 442 θάνατοι

Ιταλία: 19.347 κρούσματα, 785 θάνατοι, 27.088 αναρρώσεις

Αγγλία: 13.429 κρούσματα, 603 θάνατοι

Τουρκία: 30.110 κρούσματα, 190 θάνατοι.

Στην Τουρκία τις τελευταίες ημέρες τι τρομακτική άνοδος κρουσμάτων είναι αυτή; Στην Ευρώπη ηρεμεί η κατάσταση. Οι Ελληνικοί αριθμοί με προβληματίζουν. Δεδομένου ότι ο αριθμός των test που γίνονται μειώνεται και αρκετοί επιστήμονες αμφισβητούν τα στοιχεία του ΕΟΔΥ καθώς σκόπιμα αναφέρουν λιγότερα από όσα είναι, για τα δικά μας δεδομένα 2.199 κρούσματα και 111 θάνατοι σε μία μέρα είναι αρκετοί. Το θετικό είναι ότι αργά μειώνεται και ο αριθμός των διασωληνώμενων.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.

Αντί να τα δώσουν σε ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη τα δίνουν σε ανθρώπους που δεν επηρεάστηκαν καθόλου...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,432 μηνύματα.
Διαβάζουμε στο άρθρο του Ακικου...
Μια πρόταση είναι να δοθεί έμφαση στους εργαζόμενους στις εντατικές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.

Αντί να τα δώσουν σε ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη τα δίνουν σε ανθρώπους που δεν επηρεάστηκαν καθόλου...

τα τόσα που θα δώσουν στην Aegean και τα άλλα τόσα που έδωσαν στα φιλοκυβερνητικά Μέσα Μαζικής Παραπληροφόρησης δεν τα σχολιάζουμε όμως.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
τα τόσα που θα δώσουν στην Aegean και τα άλλα τόσα που έδωσαν στα φιλοκυβερνητικά Μέσα Μαζικής Παραπληροφόρησης δεν τα σχολιάζουμε όμως.
Είναι ευνόητο ότι το κράτος πρέπει να στηρίξει την Aegean.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.

Αντί να τα δώσουν σε ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη τα δίνουν σε ανθρώπους που δεν επηρεάστηκαν καθόλου...

Ναι δεν επηρεάστηκαν καθόλου. Κινδυνεύοντας την ζωή τους. Τι μαθαινεις κανείς έσω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
Είναι ευνόητο ότι το κράτος πρέπει να στηρίξει την Aegean.

Η καλύτερη λύση θα ήταν να αξιοποιήσει την ευκαιρία και να την κρατικοποιήσει με εξαγορά και όχι τις κολλεκτίβες που ονειρεύονται οι κομμουνιστές. Γενικά η πανδημία άνοιξε έναν ευρύ δρόμο για κρατικοποιήσεις ειδικά των μέσων μαζικής μεταφοράς που αιμορραγούν οικονομικά.

Γιατί το κράτος άλλωστε να ξοδεύει τα χρήματα του σε ιδιωτικές εταιρείες; Ας τα ξόδευε στην ενίσχυση του δημόσιου συστήματος Υγείας το οποίο είναι αρκετά ισχυρό παρόλο που το κράτος το έχει εγκαταλείψει εδώ και καιρό. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στο μεταξύ ο κυβερνητικός προϋπολογισμός του 2021 θα έχει μείωση των δαπανών προς την υγεία. Πάλι τα ίδια στην Ελλάδα. Ακόμα και αν λήξει η πανδημία τίποτα δεν θα αλλάξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,432 μηνύματα.
Αν δεν πήγαινα σε ιδιώτη γιατρό να μου γράψει δωρεάν εμβόλιο για την γρίπη κ για τον πνευμονιόκοκκο, θα εμένα ανεμβολιαστος. Ποιο δημόσιο; Οι του δημοσίου μου έλεγαν ότι μόνο αν ήμουν 60 ετών θα μου το έγραφαν...

Το ίδιο με τα μέσα μεταφοράς. Όταν τα πήρε ο πατέρας Παπάς στην Θεσσαλονίκη, τα πράγματα γίναν πολύ χειρότερα... Άσε που πληρώνει ο φορολογούμενος...
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Αν δεν πήγαινα σε ιδιώτη γιατρό να μου γράψει δωρεάν εμβόλιο για την γρίπη κ για τον πνευμονιόκοκκο, θα εμένα ανεμβολιαστος. Ποιο δημόσιο; Οι του δημοσίου μου έλεγαν ότι μόνο αν ήμουν 60 ετών θα μου το έγραφαν...
Σου τα έκανε και τα 2 με μια επίσκεψη;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,432 μηνύματα.
Σου τα έκανε και τα 2 με μια επίσκεψη;
Μου έγραψε και τα δυο για να τα κανει ο φαρμακοποιός. Χρειάζεται ένας μήνας διαφορά για να κάνω το δεύτερο. Σε μερικές μέρες θα κάνω κ του πνευμονιόκοκκου. Τις πρωτες δυο βδομάδες μου συνέστησε βιταμίνη C.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Μου έγραψε και τα δυο για να τα κανει ο φαρμακοποιός. Χρειάζεται ένας μήνας διαφορά για να κάνω το δεύτερο. Σε μερικές μέρες θα κάνω κ του πνευμονιόκοκκου. Τις πρωτες δυο βδομάδες μου συνέστησε βιταμίνη C.
Ναι μπράβο θέλει 1 μήνα.

Του πνευμονιόκοκου το εκανα Σεμπτεμβρη και και της γρίπης Νοέμβρη.

Το λάθος του ιατρού είναι ότι έβαλε τον φαρμακοποιό να σου κάνει το εμβόλιο ενώ είναι ιατρική πράξη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
Αν δεν πήγαινα σε ιδιώτη γιατρό να μου γράψει δωρεάν εμβόλιο για την γρίπη κ για τον πνευμονιόκοκκο, θα εμένα ανεμβολιαστος. Ποιο δημόσιο; Οι του δημοσίου μου έλεγαν ότι μόνο αν ήμουν 60 ετών θα μου το έγραφαν...

Το ίδιο με τα μέσα μεταφοράς. Όταν τα πήρε ο πατέρας Παπάς στην Θεσσαλονίκη, τα πράγματα γίναν πολύ χειρότερα... Άσε που πληρώνει ο φορολογούμενος...

Το δημόσιο υπολειτουργεί έτσι όπως το έχουν κάνει. Ωστόσο είναι αναγκαίο όλοι να έχουν δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και δωρεάν εξετάσεις. Μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα τώρα. Ας ξόδευε το κράτος περισσότερα στην δημόσια υγεία. Ελάχιστα πάνε εκεί. Χρειάζονται προσλήψεις και καλύτερες υποδομές. Αλλά ναι όλα καλά όταν στέλνουμε τους γιατρούς μας και τους νοσηλευτές μας στο εξωτερικό. Δεν βλέπω κανένα ιδιωτικό νοσοκομείο να δέχεται ασθενείς με COVID-19 ως τώρα.


Οι φόροι είναι υποχρέωση των πολιτών. Στα σοβαρά κράτη του κόσμου πληρώνεις φόρους για να έχεις απολαβές ( όπως σοβαρή υγεία και παιδεία ).


Και έτσι επειδή εδώ μέσα γενικά πάλι με τον COVID-19 βρήκαν οι φιλελεύθεροι ευκαιρία να μιλήσουν για την αποτυχία του δημοσίου συστήματος υγείας να δείξουμε και λίγο τι εστί δημόσιο σύστημα υγείας σε άλλες χώρες που χαρακτηρίζονται από σοβαρότητα.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,432 μηνύματα.
Κανένα δημόσιο σύστημα στον κοσμο δεν παρέχει εμβόλιο σε άτομα κάτω από 60 ετών αν δεν συντρέχει λόγος σοβαρός. Ευτυχώς υπάρχουν ιδιώτες γιατροί που τα γράφουν δωρεάν.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Κανένα δημόσιο σύστημα στον κοσμο δεν παρέχει εμβόλιο σε άτομα κάτω από 60 ετών αν δεν συντρέχει λόγος σοβαρός. Ευτυχώς υπάρχουν ιδιώτες γιατροί που τα γράφουν δωρεάν.

Νομιζεις. Τα βασικά εμβολια για τα παιδιά +το ετήσιο εμβολιο της γρίπης ειναι δωρεαν για τους πάντες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,432 μηνύματα.
Εγώ πάντως παιδί δεν ειμαι στα 32 έτη. Άρα ή πρέπει να είμαι 60 ετών για να μου το παρέχει το δημόσιο ή 65 για τον πνευμονιόκοκκο.
Τα παιδιά κάνουν και για πνευμονιόκοκκο;
Αν κάτι θαυμάζω στην Νορβηγία δεν είναι τα νοσοκομεία αλλά τα ιδιωτικά της πανεπιστήμια.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top