• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Πάντως εμένα το δημόσιο που δεν είμαι ούτε παιδί ουτε ηλικιωμένος δεν μου παρέχει δωρεάν ούτε εμβόλιο για γρίπη ούτε για πνευμονιόκοκκο. Όπως κανένα δημόσιο σύστημα υγείας στον κόσμο.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Πάντως εμένα το δημόσιο δεν μου παρέχει δωρεάν ούτε εμβόλιο για γρίπη ούτε για πνευμονιόκοκκο. Όπως κανένα δημόσιο σύστημα υγείας στον κόσμο.

Ξερεις κάθε δημόσιο σύστημα του κόσμου πως λειτουργεί δλδ;


Εδω(Γερμανια) παρέχονται τα εμβολια των παιδιών αλλά και το ετήσιο της γρίπης ή του τέτανο στους ενηλικες δωρεαν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Η Γερμανία έχει περισσότερους ιδιώτες γιατρούς κ έτσι δεν είναι τοσο κοστοβορο για το κράτος. Επίσης δεν γράφουν εύκολα κι εκεί για πνευμονιόκοκκο αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος. Φίλος μου στην Γερμανία πήγε σε ιδιώτη για το αντιγριπικο πάντως.
Όσο για το πώς ξέρω ότι δεν παρέχονται δωρεάν; Μου το είπε ο παθολόγος του δημοσίου όταν μου το αρνήθηκε. Μου είπε ότι σε κανένα δημόσιο σύστημα υγείας δεν γίνεται δωρεάν στην ηλικία μου εκτός αν έχω υποκείμενο νόσημα ή κάποια καρδιοπάθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Και τι σχεση έχει αυτο; Τα περισσότερα εμβολια λεμε ειναι δωρεαν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Δε σου τα γράφουν όμως στο δημόσιο. Για αυτό πήγα σε ιδιώτη που μου τα έγραψε αμέσως χωρίς καμία χρέωση.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
υπάρχει λόγος για έναν μη ευπαθή να κάνει δωρεάν το εμβόλιο της γρίπης?
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δε σου τα γράφουν όμως στο δημόσιο. Για αυτό πήγα σε ιδιώτη που μου τα έγραψε αμέσως χωρίς καμία χρέωση.
Εσυ μιλας για Ελλάδα. Ε δεν ισχυει ομως και σε άλλες χώρες ότι δεν καλύπτονται τα εμβολια. Απλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

υπάρχει λόγος για έναν μη ευπαθή να κάνει δωρεάν το εμβόλιο της γρίπης?

Για να μην παθει γρίπη, όπως τα αντίστοιχα της ηπατίτιδας κλπ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι είναι δώρον αδωρον να είναι δωρεάν ένα εμβόλιο και στην πραγματικότητα να μην μπορεί να το κάνει όποιος πολίτης θέλει...
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Εγώ ήθελα να το κάνω κλείνοντας ραντεβού στο δημόσιο κ ο γιατρός μου είπε ότι δεν το γράφει γιατί δεν είμαι 60 ετών για αντιγριπικό ούτε 65 για πνευμονιόκοκκο. Το ίδιο είπαν κ σε φίλη στην Γαλλία στην Secu που θεωρείται το καλύτερο δημόσιο σύστημα υγείας στον κόσμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Για Γερμανια μιλησα. Εσυ ειπες ότι σε οοολο τον κόσμο δεν αναλαμβάνονται τα έξοδα κάποιων εμβολίων, κατι που δεν ισχυει. Κατανοητον;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Και πάλι στην Γερμανία για πνευμονιόκοκκο δεν θα μου το έγραφαν αν δεν είχα υποκείμενο νόσημα στην ηλικία που είμαι. Κι εκεί απ' ο,τι ξέρω από μετανάστες δεν γράφουν εύκολα στο δημόσιο. Πρέπει να συντρέχει σοβαρός λόγος.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θέλετε να κάνετε αντιγριπικό εμβόλιο και εμβόλιο πνευμονιόκοκκου;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μιλησα γι ορισμένα εμβολια (γρίπης, τετανου κλπ.). Μην διαστρεβλώνεις τα λογια μου.

Του πνευμονιόκοκκου γίνεται σε ηλικίες ανω των 60, και κάθε 6 χρονια από κει και περα γι άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Αυτο το πληρώνεις. Δεν ισχυει ομως ότι πληρώνεις τα παντα. Εισαι λαθος, τέλος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θέλετε να κάνετε αντιγριπικό εμβόλιο και εμβόλιο πνευμονιόκοκκου;
Μου το συνέστησε ο οδοντίατρος μου όταν μιλησαμε για τον κορονοιο.

Του πνευμονιόκοκκου γίνεται σε ηλικίες ανω των 60, και κάθε 6 χρονια από κει και περα γι άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Αυτο το πληρώνεις.
Δεν θα το πληρώσω καθόλου κ θα το κανω. Μου το έγραψε όμως ιδιώτης. Δεν δεχόταν να μου το γράψει ο παθολόγος του δημοσίου.
Εγώ δεν αναφέρθηκαν ποτέ για το αντιτετανικο.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θέλετε να κάνετε αντιγριπικό εμβόλιο και εμβόλιο πνευμονιόκοκκου;

Για νεα άτομα που δεν ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες ή δεν εργάζονται στον τομέα της υγείας κλπ. δεν χρειαζεται. Τζαμπα έξοδα ειναι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Για νεα άτομα που δεν ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες ή δεν εργάζονται στον τομέα της υγείας κλπ. δεν χρειαζεται. Τζαμπα έξοδα ειναι.
Ο οδοντίατρος μου είπε ότι στην φάση που περνάμε καλό είναι να το κάνω. Για λόγους συνοσηροτητας.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μου το συνέστησε ο οδοντίατρος μου όταν μιλησαμε για τον κορονοιο.


Δεν θα το πληρώσω καθόλου κ θα το κανω. Μου το έγραψε όμως ιδιώτης. Δεν δεχόταν να μου το γράψει ο παθολόγος του δημοσίου.
Εγώ δεν αναφέρθηκαν ποτέ για το αντιτετανικο.

Δεν ξερω σε ποια χώρα ζεις ή τι θα κανείς. Πάμε για 3 ή 4 φορά:
Εγώ ειπα ότι ορισμένα εμβολια(πχ γρίπης) στην Γερμανια καλύπτονται, γι όλες τις ηλικίες και για όλους τους δηλωμένους εδώ, μετανάστες και μη, μαύρους άσπρους κίτρινους κόκκινους, πλήρως. Όποτε δεν ισχυει σ ολο τον κόσμο ότι χρεώνεσαι τα εμβολια από την τσέπη σου. Και ούτε την επίσκεψη πληρώνεις, γιατί Κ αυτή ειναι δωρεαν από την ασφάλεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο οδοντίατρος μου είπε ότι στην φάση που περνάμε καλό είναι να το κάνω. Για λόγους συνοσηροτητας.

Δεν συνίσταται επισήμως για άτομα νεα και μη ανηκοντες σε ευπαθείς ομάδες. Εσυ μπορείς να κανείς ο,τι θες. Από κει και περα, κρίνει καθένας αναλόγως. Καλο ειναι βεβαια αν παθεις κορονοιο και καταληξεισ Στην εντατική(πιθανοτητα μια στο τόσο) να εισαι καλυμμένος από την ινφλουεντζα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Χάρη στον ιδιώτη θα τα κάνω κ τα δυο δωρεάν κ δεν μου χρέωσε επίσκεψη.
Αν δεν υπήρχε ιδιώτης να μου τα γράψει, θα εσκανα χρήματα ή αν δεν τα είχα, δεν θα τα έκανα.
...
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλά πράγματα φαίνονται δωρεάν σε διάφορες χώρες αλλά ουσιαστικά δεν μπορείς να τα κάνεις γιατί σου βάζουν χίλια δυο κριτηρια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλά πράγματα φαίνονται δωρεάν σε διάφορες χώρες αλλά ουσιαστικά δεν μπορείς να τα κάνεις γιατί σου βάζουν χίλια δυο κριτηρια...
... το οποίο δεν ισχυει γι αυτο που αναφέρθηκα εγώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top