• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκα στον πνευμονιόκοκκο στους ενήλικες . Διαβαζεις τι γραφω;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Για σένα μπορεί να μην είναι σημαντικός ο πνευμονιόκοκκος κ το εμβόλιο σε ένα νεο. Εγώ όμως θα ακούσω τον ιδιωτη γιατρό μου.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ρε αγόρι μου, διαβαζεις καθόλου τι γράφουμε, η απαντας απλα γι να αυξάνεις τα ποστς σου;

Η βασική σου αντίρρηση δεν ήταν ότι «πουθενα στον κόσμο το δημόσιο σύστημα υγείας δεν αναλαμβάνει τα εμβολια»(μια και ξερεις τι γίνεται σε κάθε σύστημα υγείας σε κάθε χώρα του πλανήτη). Έφερα κάποια παραδείγματα καταρρίπτοντας αυτο. Εσυ μπορείς να πιστευεις ότι η γη ειναι επίπεδη ή ότι στην σκοτεινής πλευρα της Σελήνης ζουνε οι Ελ, μην παραπληροφορεις ομως για ζητήματα που δεν γνωρίζεις, επιμένοντας βλακωδώς και μη παραδεχόμενος την άγνοια σου, γιατί διαβάζουν Κ άλλοι αυτο το φόρουμ. Δεν ειναι τόσο δυσκολο ούτε κακο να μην γνωρίζεις κατι, η στενοκεφαλιά ομως ειναι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Πουθενα δεν αναλαμβανει ολα τα εμβολια σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Μου ανεφερες την Γερμανια. Ωραια, εκει θα εκανα το αντιγριπικο. Δεν θα μπορουσα να κανω κατα του πνευμονιοκκοκου γιατι δεν θα πληρουσα καποια κριτήρια. Κατανοητο; Γνωριζω ατομο απο την Κουβα που μου ειπε οτι πολυ δυσκολα σε δεχονται οι γιατροι για ψηλου πηδημα οπως στην Ελλαδα. Ναι, ειχε ειδικη αδεια κ ηταν Ελλαδα...
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Πουθενα δεν αναλαμβανει ολα τα εμβολια σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Μου ανεφερες την Γερμανια. Ωραια, εκει θα εκανα το αντιγριπικο.

Και ομως. Άτομα σ ευπαθείς ομάδες η/και κάποιας συγκεκριμένης ηλικίας μπορούν να κάνουν τα περισσότερα, αν όχι ολα τα εμβολια δωρεαν.

Τα βασικά εμβολια της παιδικής ηλικίας ή και της ενήλικης(τετανου, ινφλουεντζας) καλύπτονται πλήρως γι όλους. Εσυ αν εισαι τελείως υγιης και θελεις να κανείς εμβολια που ειναι περιττα και δεν υπάρχει ισχυρή ένδειξη, μπορείς να τα κανείς, αλλά από την τσέπη σου. Πρακτικό και λογικο.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θέλετε να κάνετε αντιγριπικό εμβόλιο και εμβόλιο πνευμονιόκοκκου;
Ο πιο σημαντικός λόγος είναι να μην νοσήσεις απο δυο ασθενειες ταυτόχρονα (πχ κορονοιος +γρίπη μαζι) γιατί η ανάρρωση γίνεται ακόμη πιο δύσκολη. Του πνευμονιόκκοκου σε προστατεύει απο πνευμονία και δίνεται στα μικρα παιδια, στους ηλικιωμένους και στους ευπαθείς. Τώρα αν επιθυμείς να το κάνεις μπορεί να σου το γράψει ένας ιδιώτης. Παρατήρησα ότι το συστήνουν σαν έξτρα προστασία σε ανθρώπους που δουλεύουν σε χώρους με πολύ κόσμο πχ υγειονομικούς φυσικά, δασκάλους, υπαλλήλους σουπερ μάρκετ κλπ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Ηταν συσταση γιατρων που τους εμπιστευομαι ασχετα αν ειμαι υγιεστατος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο πιο σημαντικός λόγος είναι να μην νοσήσεις απο δυο ασθενειες ταυτόχρονα (πχ κορονοιος +γρίπη μαζι) γιατί η ανάρρωση γίνεται ακόμη πιο δύσκολη. Του πνευμονιόκκοκου σε προστατεύει απο πνευμονία και δίνεται στα μικρα παιδια, στους ηλικιωμένους και στους ευπαθείς. Τώρα αν επιθυμείς να το κάνεις μπορεί να σου το γράψει ένας ιδιώτης. Παρατήρησα ότι το συστήνουν σαν έξτρα προστασία σε ανθρώπους που δουλεύουν σε χώρους με πολύ κόσμο πχ υγειονομικούς φυσικά, δασκάλους, υπαλλήλους σουπερ μάρκετ κλπ.
Αν τους πεις οτι εισαι δασκαλος η δουλευεις σε σουπερ δε θα σου τα γραψουν στο δημοσιο. Γιατι ρωτησα τον παθολογο του δημοσιου κ μου ειπε οτι ειναι ηλικιακο το θεμα οταν δεν υπαρχει αλλο προβλημα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Αντίστοιχα κι εγώ που ρώτησα τον ιδιώτη παθολόγο μου εδώ στη Θεσσαλονίκη πριν ένα μήνα, μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου. Έκανα μόνο της γρίπης.

Όσον αφορά το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου, διορθώστε με αν κάνω λάθος, προστατεύει από την βακτηριακή πνευμονία, ενώ ο κορωνοϊός προκαλεί ιογενή, οπότε δε θα έλεγα ότι βοηθάει ιδιαίτερα όσον αφορά τις επιπλοκές του κορωνοϊού. Βέβαια θωρακίζει τον οργανισμό απέναντι σε αυτού του είδους τις πνευμονίες, οι οποίες μην ξεχνάμε υπάρχουν γενικότερα ανεξάρτητα του κορωνοϊού.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Συγγνώμη εγώ πρώτη φορά ακούω νέα άτομα να κάνουν αντιγριπικό και πνευμονιόκοκκου.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αντίστοιχα κι εγώ που ρώτησα τον ιδιώτη παθολόγο μου εδώ στη Θεσσαλονίκη πριν ένα μήνα, μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου. Έκανα μόνο της γρίπης.

Όσον αφορά το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου, διορθώστε με αν κάνω λάθος, προστατεύει από την βακτηριακή πνευμονία, ενώ ο κορωνοϊός προκαλεί ιογενή, οπότε δε θα έλεγα ότι βοηθάει ιδιαίτερα όσον αφορά τις επιπλοκές του κορωνοϊού. Βέβαια θωρακίζει κάπως τον οργανισμό απέναντι σε αυτού του είδους τις πνευμονίες, οι οποίες μην ξεχνάμε υπάρχουν γενικότερα ανεξάρτητα του κορωνοϊού.

Αν έχεις πληγεί από μια ιογενή πνευμονια τύπου κορονοϊού, εισαι ευάλωτος να παθεις δευτερογενή επιλοιμωξη από κάποιο βακτηριακή στέλεχος. Γι αυτο και το εμβολιο έναντι του πνευμονιόκοκκου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνώμη εγώ πρώτη φορά ακούω νέα άτομα να κάνουν αντιγριπικό και πνευμονιόκοκκου.

Ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Μην ξεχνάμε ότι πισω από τα εμβολια κρύβεται και μια μπιζνα δισεκατομμυρίων.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Αν έχεις πληγεί από μια ιογενή πνευμονια τύπου κορονοϊού, εισαι ευάλωτος να παθεις δευτερογενή επιλοιμωξη από κάποιο βακτηριακή στέλεχος. Γι αυτο και το εμβολιο έναντι του πνευμονιόκοκκου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Μην ξεχνάμε ότι πισω από τα εμβολια κρύβεται και μια μπιζνα δισεκατομμυρίων.
Αυτό ναι έχει λογική τότε. Απλά το επίπεδο προστασίας είναι στο μετά, όχι στην πνευμονία λόγω κορωνοϊού.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Αντίστοιχα κι εγώ που ρώτησα τον ιδιώτη παθολόγο μου εδώ στη Θεσσαλονίκη πριν ένα μήνα, μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου. Έκανα μόνο της γρίπης.

Όσον αφορά το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου, διορθώστε με αν κάνω λάθος, προστατεύει από την βακτηριακή πνευμονία, ενώ ο κορωνοϊός προκαλεί ιογενή, οπότε δε θα έλεγα ότι βοηθάει ιδιαίτερα όσον αφορά τις επιπλοκές του κορωνοϊού. Βέβαια θωρακίζει τον οργανισμό απέναντι σε αυτού του είδους τις πνευμονίες, οι οποίες μην ξεχνάμε υπάρχουν γενικότερα ανεξάρτητα του κορωνοϊού.
Αν πήγαινες σε δημοσίου, δεν θα σου έγραφε ούτε το αντιγριπικό. Εμένα μου έγραψε κ τα δυο γιατί έκρινε ότι έρχομαι σε επαφή με αρκετά άτομα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αυτό ναι έχει λογική τότε. Απλά το επίπεδο προστασίας είναι στο μετά, όχι στην πνευμονία λόγω κορωνοϊού.

μιλαμε για περιπτώσεις ακραίες ομως πχ σε ότι αφορά τις νεότερες ηλικίες. Δεν συνίσταται επομένως καθολικός εμβολιασμός για να μην παθει κάποιος πχ νεος χωρισ Παράγοντες κινδύνου δευτερογενή επιλοιμωξη συγκεκριμένα από το στέλεχος του πνευμονιόκοκκου από το οποίο σε προστατεύει το εμβολιο, ΑΝ παθεις σοβαρού βαθμού ιογενή πνευμονια και καταλήξεις στην ΜΕΘ.
Οι πιθανότητες ειναι μικρές, ειναι στην επιλογή του καθενός ομως να τις ελαχιστοποιήσει αν θελει( βεβαια με το αζημίωτο).
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
μιλαμε για περιπτώσεις ακραίες ομως πχ σε ότι αφορά τις νεότερες ηλικίες. Δεν συνίσταται επομένως καθολικός εμβολιασμός για να μην παθει κάποιος πχ νεος χωρισ Παράγοντες κινδύνου δευτερογενή επιλοιμωξη συγκεκριμένα από το στέλεχος του πνευμονιόκοκκου από το οποίο σε προστατεύει το εμβολιο, ΑΝ παθεις σοβαρού βαθμού ιογενή πνευμονια και καταλήξεις στην ΜΕΘ.
Οι πιθανότητες ειναι μικρές, ειναι στην επιλογή του καθενός ομως να τις ελαχιστοποιήσει αν θελει( βεβαια με το αζημίωτο).
Ναι ναι εννοείται αυτό, δεν δικαιολογείται εμβολιασμός τέτοιας έκτασης, ούτε καν προληπτικά. Αν κάποιος βέβαια έχει ιστορικό αναπνευστικών προβλημάτων, είναι γιατρός κλπ τότε αλλάζουν τα πράγματα. Αλλά σε υγιείς νέους όχι, δε συνιστάται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Μια χαρά υγιής νέος είμαι αλλά μου το συνέστησε λόγω πολλών επαφών κ λόγω της πανδημίας. Μπορώ να πω ότι ήταν ισχυρή σύσταση.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ναι ναι εννοείται αυτό, δεν δικαιολογείται εμβολιασμός τέτοιας έκτασης, ούτε καν προληπτικά. Αν κάποιος βέβαια έχει ιστορικό αναπνευστικών προβλημάτων, είναι γιατρός κλπ τότε αλλάζουν τα πράγματα. Αλλά σε υγιείς νέους όχι, δε συνιστάται.

Δυστυχως ομως υπάρχει πανικός και αρκετοί ξοδεύουν λεφτα, χωρίς να ειναι αναγκαίο. Ειπαμε υγεία πάνω απ ολα, αλλά λίγη λογική δεν βλαπτει. Από κει και περα, καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του.

Ειδικά στην Ελλάδα, γίνεται τεράστια και αλόγιστη σπατάλη σε θέματα αντιβιώσεων, εμβολίων κλπ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό αλλά για ποιο λόγο να πρέπει να πληρώσει το δημόσιο ένα εμβόλιο το οποίο εσύ δε χρειάζεσαι αλλά κάνεις προληπτικά; Δηλαδή εγώ συμφωνώ με το να μη στο γράψει δημόσιος γιατρός κι ο ιδιώτης απλά δεν ήθελε να σε χάσει από πελάτη. Γενικά δεν είμαι ένα άτομο που εμπιστεύεται ιδιαίτερα τους γιατρούς και νομίζω οτι αν ρωτήσεις έναν γιατρό "να κάνω αυτό;" θα σού πει με ευκολία "κάντο" αφού ούτε τον νοιάζει πώς θα το κάνεις, αν θα έχεις να το πληρώσεις, αν θα το στερήσεις σε κάποιον που πράγματι το χρειάζεται αλλά και παράλληλα σού δείχνει οτι νοιάζεται για σένα και σε κρατάει ως πελάτη. Μόνο αν κάποιος ήταν στενός συγγενής μου γιατρός θα τον εμπιστευόμουν 100% σε αυτά που θα μού έλεγε. Τώρα ρώτησες τον γιατρό "να κάνω τα εμβόλια αυτά;" και σού λέει "και δεν τα κάνεις;". Κι εσένα σού έμεινε η ιδέα οτι ενδιαφέρεται για σένα ενώ στην πραγματικότητα σε έχει χεσμένο και απλά σού είπε αυτά που θες να ακούσεις.

Υπήρχε άλλη χρονιά συζήτηση για νέους και υγιείς ανθρώπους έστω που έρχονταν σε επαφή με πολύ κόσμο να συστήνεται να γίνουν αντιγριπικό και πνευμονιόκοκκου;

Αν ήταν πράγματι τόσο σημαντικό ως προστασία για τον covid19, θα μάς έπρηζαν γιατροί σε όλα τα κανάλια μέρα νύχτα να το κάνουμε.

Αυτά τα "ρώτησα τον γιατρό μου, είναι έμπιστός μου και μού έδωσε αυτή την inside πληροφορία" τα θεωρώ ηλίθια και επικίνδυνα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top