• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προτιμάς δηλαδή να είναι ανεξέλεγκτο κ να υπάρχει αισχροκέρδεια;

Ευτυχώς τα γραπτά μένουν. Είδες ότι είχα δίκαιο.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Παιδια ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και κρίνει αν μπορεί να εμπιστευτεί τους γιατρους του. Εμένα μου το σύστησαν αποκλειστικά και μόνο λόγω της έκθεσης που έχω λόγω εργασίας. Ο ένας είναι γιατρός μου 20 χρόνια κι ο άλλος στενός συγγενής μου ιατρός. Αν δουλεύετε σε γραφείο με 3 άτομα προφανώς είναι περιττό. Συμφωνώ ότι εφόσον δεν το δικαιούμαστε λόγω υγείας ή ηλικίας πρέπει να το χρεωθούμε. Σίγουρα η φετινή χρονιά είναι η πιο περίεργη και όλοι θέλουμε να θωρακίσουμε το αναπνευστικό μας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.

Ευτυχώς τα γραπτά μένουν. Είδες ότι είχα δίκαιο.
Ε, ωραία. Δεν μπορούν να τα κάνουν στο δημόσιο; Πόσο πληρώνουν στο δημόσιο; Είναι δωρεάν ή δεν παρέχονται;
Πρέπει να υπάρχει ισχυρή σύσταση ή αν είναι κάποιος νέος κ υγιής είναι καλύτερα να κάτσει σπίτι του;
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό αλλά για ποιο λόγο να πρέπει να πληρώσει το δημόσιο ένα εμβόλιο το οποίο εσύ δε χρειάζεσαι αλλά κάνεις προληπτικά; Δηλαδή εγώ συμφωνώ με το να μη στο γράψει δημόσιος γιατρός κι ο ιδιώτης απλά δεν ήθελε να σε χάσει από πελάτη. Γενικά δεν είμαι ένα άτομο που εμπιστεύεται ιδιαίτερα τους γιατρούς και νομίζω οτι αν ρωτήσεις έναν γιατρό "να κάνω αυτό;" θα σού πει με ευκολία "κάντο" αφού ούτε τον νοιάζει πώς θα το κάνεις, αν θα έχεις να το πληρώσεις, αν θα το στερήσεις σε κάποιον που πράγματι το χρειάζεται αλλά και παράλληλα σού δείχνει οτι νοιάζεται για σένα και σε κρατάει ως πελάτη. Μόνο αν κάποιος ήταν στενός συγγενής μου γιατρός θα τον εμπιστευόμουν 100% σε αυτά που θα μού έλεγε. Τώρα ρώτησες τον γιατρό "να κάνω τα εμβόλια αυτά;" και σού λέει "και δεν τα κάνεις;". Κι εσένα σού έμεινε η ιδέα οτι ενδιαφέρεται για σένα ενώ στην πραγματικότητα σε έχει χεσμένο και απλά σού είπε αυτά που θες να ακούσεις.

Υπήρχε άλλη χρονιά συζήτηση για νέους και υγιείς ανθρώπους έστω που έρχονταν σε επαφή με πολύ κόσμο να συστήνεται να γίνουν αντιγριπικό και πνευμονιόκοκκου;

Αν ήταν πράγματι τόσο σημαντικό ως προστασία για τον covid19, θα μάς έπρηζαν γιατροί σε όλα τα κανάλια μέρα νύχτα να το κάνουμε.

Αυτά τα "ρώτησα τον γιατρό μου, είναι έμπιστός μου και μού έδωσε αυτή την inside πληροφορία" τα θεωρώ ηλίθια και επικίνδυνα.

Το ολο ζήτημα ειναι και θέμα ψυχολογίας.

Πολυ σωστά παρατήρησες ότι πρόκειται για σχεση πελάτη/αγοραστή-πάροχο υπηρεσιών. Πολλές φορες οι άνθρωποι νιώθουν περαιτέρω ασφάλεια και οικειότητα, όταν τους παρέχονται πράγματα από «ειδήμονες», ποσό μαλλον αν αυτα ειναι δωρεαν(και ας ειναι βλαπτικά πολλές φορες). Δεν ειναι φαινόμενο του 21ου αιωνα. Αλλά ειπαμε καθένας κρίνει για τον εαυτό του. Πολλοι ανρθωποι το χρειάζονται και το επιζητάνΕ , και πολλές φορες δεν καταλαβαίνουν κιολας ότι δεν πρέπει ή ότι ειναι ανώφελες. Όποτε, εκει υπάρχει ένας συμβιβασμός. Το θέμα αλλαζει ομως όταν καποιοι «πατάνε» σ αυτους τους φόβους η ανησυχίες γι να πλουτίσουν, κατι το τελείως ανήθικο και απεχθές.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ε, ωραία. Δεν μπορούν να τα κάνουν στο δημόσιο; Πόσο πληρώνουν στο δημόσιο; Είναι δωρεάν ή δεν παρέχονται;
Πρέπει να υπάρχει ισχυρή σύσταση;
Αρκετές επαρχιακές πόλεις που παρουσιάζουν 1 - 5 κρούσματα την μέρα προφανώς δεν κάνουν. Πριν έρθουν τα rapid test ξέρω περίπτωση παιδιού που είχε 1 εβδομάδα πυρετό και πάλι δεν του έκαναν. Του δίνανε απλώς σύσταση να μην πηγαίνει σχολείο :p.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Να τονίσω ότι ο γιατρός που μου συνέστησε το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου να πλουτίσει δεν ενδιαφέρεται ποσώς. Ευχαρίστως μου ακύρωνε όταν ήθελα τα ραντεβού. Ούτε ανήθικο κ απεχθές είναι. Ισα ίσα ξερω οτι με εκτιμά κ ενδιαφέρεται για μένα. Αν δεν ήταν ο κορονοιός, δε θα μου το συνέστηνε πιθανότατα όπως δεν το έχει συστήσει παλιοτερα στους γονείς μου.
Βασικά δεν μου πήρε τίποτα για την επίσκεψη.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Τετάρτη 2/12/20
Nέα κρούσματα: 2.186
Διασωληνωμένοι: 613
⚠️
(+17)
Νέες Απώλειες: 89 (συν:2606)
Θετικά τεστ: 11,44% (+0,98)
Τεστ σήμερα: 19.112
1771 Μ.Ο κρουσμάτων (2185 προγ. εβδομ.)
Σύνολο: 109.655

Το οποίο μάλλον ερμηνεύεται πως οι νέες διασωληνώσεις ξεπέρασαν τους θανάτους καθημερινά :(
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Τετάρτη 2/12/20
Nέα κρούσματα: 2.186
Διασωληνωμένοι: 613
⚠️
(+17)
Μας έλεγαν ότι ξεκινάει η μείωση των διασωληνωμένων για να επιστρέψουμε στην κανονικότητα και σήμερα είναι περισσότεροι από ποτέ. Μεγάλη επιτυχία το "lockdown".
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Θετικά τεστ μονο +0,98%;
89 νεκροί πάντως δεν είναι και λίγοι... άσχετα αν είναι λιγότεροι σε σχέση με πολλές ευρωπαικές χώρες.

Απο που έχεις τα στοιχεια @chester20080; Σε εόιχε ρωτήσει κ άλλο μέλος παλαιότερα αλλά δεν θυμάμαι να του απάντησες...
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μας έλεγαν ότι ξεκινάει η μείωση των διασωληνωμένων για να επιστρέψουμε στην κανονικότητα και σήμερα είναι περισσότεροι από ποτέ. Μεγάλη επιτυχία το "lockdown".

Το θέμα δεν ειναι μονο το λοκνταουν, ούτε οι «ευθύνες» των πολιτών, ετσι όπως θέλουν να λενε γι να αποποιούνται την ευθύνη της κατάστασης οι πολιτικοί.

Το ζήτημα ειναι ότι, μιας και ανοίξαμε, πρέπει να ήμασταν θωρακισμένοι για τα επακόλουθα, κατι που δεν εγινε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Xθες δεν έβαλα τρεις χώρες με παραπλήσιο πληθυσμό γιατί ανακοινώνουν αργά τα αποτελέσματά τους.
Ασφαλώς τα πάμε πολύ καλύτερα αλλά όχι καλά...

Οι διασωληνωμένοι σε όλες τις χώρες αυξάνουν γιατί είναι αυτοί που νόσησαν μέχρι και πριν από ενα μήνα. Λογικό είναι... Και βέβαια έχει και περισσότερο κρύο. Το θέμα είναι να μειώνονται τα κρούσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντωμεταξύ αυτό που λέτε συνέχεια δωρεάν και δωρεάν δεν είναι "δωρεάν" άμα έχεις ασφάλεια μόνο;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Εντωμεταξύ αυτό που λέτε συνέχεια δωρεάν και δωρεάν δεν είναι "δωρεάν" άμα έχεις ασφάλεια μόνο;

Οι περισσότεροι έχουν ασφάλεια αλλά και όσοι ειναι άνεργοι μέχρι να βρουν δουλειά.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Πάντως λένε ότι με το ξεκίνημα του 21 θα έρθει και το εμβόλιο. Ο Κικίλιας μόλις είπε ότι την επόμενη ημέρα από την ημέρα παράδοσής του θα ξεκινήσουν οι εμβολιασμοί. Πρώτα υγειονομικοί, οίκοι ευγηρίας, ευπαθείς και ηλικιωμένοι. Ας τηρήσουμε τα μέτρα για 2 μήνες ακόμη εως ότου να προστατευθούν αυτοί που πλήττονται περισσότερο από τον ιο. Ελπίζω ότι είναι θέμα χρόνου να περιοριστεί ο ιός.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ρε μάγκες, άμα το εμβόλιο είναι δωρεάν για όλους, πάλι από την τσέπη σας το πληρώνεται, οπότε ποια η διαφορά; :hehe:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ρε μάγκες, άμα το εμβόλιο είναι δωρεάν για όλους, πάλι από την τσέπη σας το πληρώνεται, οπότε ποια η διαφορά; :hehe:
Η διαφορά είναι ότι κάποιοι δεν πληρώνουν, ούτε πρόκειται να πληρώσουν ποτέ αλλά μόνο παίρνουν. Γι' αυτό πρέπει σε όλες τις υπηρεσίες να μπαίνει συμβολική τιμή.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Former Pfizer VP: ‘No need for vaccines,’ ‘the pandemic is effectively over’

There is absolutely no need for vaccines to extinguish the pandemic. I’ve never heard such nonsense talked about vaccines. You do not vaccinate people who aren’t at risk from a disease. You also don’t set about planning to vaccinate millions of fit and healthy people with a vaccine that hasn’t been extensively tested on human subjects.

Since it is demonstrable that “around 30% of the population had prior immunity,” and if one includes some young children who are “resistant,” 40%, and while considering that the infection rate is “somewhere [in] the mid-20s to low-30s per cent,” this means that around 65 to 72% of the population currently has immunity to COVID-19.



δλδ λέει οτι
-τα εμβόλια δεν έχουν δοκιμαστεί αρκετά
-δεν υπάρχει ανάγκη να εμβολιαστεί όλος ο πληθυσμός αλλά μόνο οι ευπαθείς
-ενα μεγάλο μέρος του πληθυσμού 30% έχει ήδη εκτεθεί σε προηγούμενους κορονοιούς και έχει ανοσία
-αν υπολογίσουμε τα παιδιά και αυτούς που τον έχουν ήδη περάσει τότε το 65-72% του πληθυσμού έχει ήδη ανοσία

 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους. Η πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Μαρία Θεοδωρίδου έδωσε στις 28/9/20 οδηγίες για το ποιοι πρέπει να κάνουν το αντιγριπικό εμβόλιο, τονίζοντας οτι δεν βοηθά στην αντιμετώπιση του covid19.
Να διευκρινίσουμε ότι ο εμβολιασμός για τη γρίπη δεν προστατεύει για τη λοίμωξη από τον Covid, διότι είναι μία λαθεμένη αντίληψη η οποία κυκλοφορεί. Όπως και ο εμβολιασμός της γρίπης για τα παιδιά προστατεύει από μία συγκεκριμένη ίωση, τη γρίπη, όχι για όλες τις ιώσεις του ανώτερου αναπνευστικού, διευκρίνισε η κυρία Θεοδωρίδου.

(https://www.tovima.gr/2020/09/28/so...eraiotita-stis-eypatheis-omades-pote-ksekina/)

Επίσης σχετικά με το ποιοι πρέπει να κάνουν το αντιγριπικό:

Ποιοι πρέπει να εμβολιαστούν​

Με βάση και τις φετινές οδηγίες της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, δεν θα πρέπει να παραλείψουν να κάνουν το εμβόλιο οι ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού.
Οι ομάδες αυτές είναι:
  • Ηλικία >60 ετών
  • Ενήλικες που παρουσιάζουν έναν η περισσότερους από τους παρακάτω επιβαρυντικούς παράγοντες ή χρόνια νοσήματα:
  • Άσθμα ή άλλες χρόνιες πνευμονοπάθειες
  • Καρδιακή νόσο με σοβαρή αιμοδυναμική διαταραχή
  • Ανοσοκαταστολή (κληρονομική ή επίκτητη)
  • Μεταμόσχευση οργάνων
  • Δρεπανοκυτταρική αναιμία και άλλες αιμοσφαιρινοπάθειες
  • Σακχαρώδη διαβήτη ή άλλο χρόνιο μεταβολικό νόσημα
  • Χρόνια νεφροπάθεια
  • Νευρολογικά ή νευρομυϊκά νοσήματα
  • Έγκυες ανεξαρτήτως ηλικίας κύησης, λεχωΐδες, θηλάζουσες
  • Άτομα με δείκτη μάζας σώματος (ΔΜΣ) >40 kg/m2
  • Άτομα που βρίσκονται σε στενή επαφή με παιδιά < 6 μηνών ή φροντίζουν άτομα με υποκείμενο νόσημα που τους κατατάσσει σε ομάδα υψηλού κινδύνου o Κλειστοί πληθυσμοί όπως το προσωπικό και οι εσωτερικοί σπουδαστές σχολείων, στρατιωτικών και αστυνομικών σχολών και ειδικών σχολείων, νεοσύλλεκτοι στις ένοπλες δυνάμεις, καθώς και οι τρόφιμοι και το προσωπικό ιδρυμάτων, κλπ.
  • Εργαζόμενοι σε χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας (ιατρονοσηλευτικό προσωπικό και λοιποί εργαζόμενοι) και σε κέντρα διαμονής προσφύγων – μεταναστών
  • Κτηνίατροι καθώς και επαγγελματίες στον χώρο της ζωϊκής παραγωγής και ειδικά: πτηνοτρόφοι, χοιροτρόφοι, εκτροφείς, σφαγείς και γενικά άτομα που έρχονται σε συστηματική επαφή με πουλερικά.


Όλα τα υπόλοιπα "μου το είπε ο γιατρός μου που με αγαπά πάρα πολύ και θέλει να με δει ευτυχισμένο" είναι μπαρούφες.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους. Η πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Μαρία Θεοδωρίδου έδωσε στις 28/9/20 οδηγίες για το ποιοι πρέπει να κάνουν το αντιγριπικό εμβόλιο, τονίζοντας οτι δεν βοηθά στην αντιμετώπιση του covid19.


Επίσης σχετικά με το ποιοι πρέπει να κάνουν το αντιγριπικό:



Όλα τα υπόλοιπα "μου το είπε ο γιατρός μου που με αγαπά πάρα πολύ και θέλει να με δει ευτυχισμένο" είναι μπαρούφες.
Ναι, οχι. Προφανώς το εμβόλιο της γρίπης δε προστατεύει από τον κορονοϊό. Το νόημα του αντιγριπικού είναι να μη κολλήσεις κορονοιο + γρίπη ταυτοχρονα. Και αντίστοιχα να μειωθεί και η διασπορά της γρίπης σε αυτή την επιβαρυμενη υγειονομική περίοδο.
Το θέμα ειναι η διαθεσιμότητα, να το πάρουν πρώτα οι ομάδες παραπάνω κ οτι περισσέψει για τους υπόλοιπους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top