• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Φαντάζομαι αφού βρέθηκε εμβόλιο mRNA για τον covid θα βρεθεί και για τον HIV?
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγω δεν εμπιστευομαι τα εμβολια που βασιζονται στην κλασσικη τεχνολογια με vectors. Μεχρι τωρα ουτε ενα τετοιο εμβολιο δεν εχει δειξει καλα αποτελεσματα. Οι δοκιμες στην Αυστραλια απετυχαν, το αλλο της Sanofi-GSK δεν ειναι αποτελεσματικο σε ηλικιες ανω των 55 ετων. Για το κινεζικο και ρωσικο δεν γνωριζουμε τιποτα. Της οξφορδης αποδειχτηκε φιασκο και δεν ξερουν τι τους γινεται με τα δεδομενα που συνελλεξαν, συν τα απειρα λαθη στην διαδικασια των ερευνων τους. Τωρα μιλανε να το συνδιασουν με το ρωσικο. Γιατι; Προφανως επειδη και τα 2 δεν εχουν τα αποτελεσματα που περιμεναν και ελπιζουν σε ενα κοκτειλ. Τα μοναδικα εμβολια που αυτη τη στιγμη μπορουν να αντιμετωπισουν τον ιο ειναι της τεχνολογιας mRNA. Εγω δεν προκειται να κανω εμβολιο αν δεν ειναι pfizer/moderna ή καποιο αλλο mRNA.
Αυτή την στιγμή τρέχουν 273 εμβόλια συνολικά.... για τον covid19..εμείς καταλήξαμε να φέρουμε το Αμερικάνικο,.

Το πιο ασφαλές είναι τα mRNA αυτό όμως έχει ως επακόλουθο μεγάλο κόστος διακίνησης και αποθήκευσης και φυσικά δε ξέρουμε τα μακροπρόθεσμα.

Εγώ θα κάνω οποιοδήποτε μου σερβίρουν δε με νοιάζει.
Αν ήταν να διαλέξω θα ήταν αυτό της AstraZeneca επειδή είναι πιο οικονομικό για το κράτος αναλάμβανοντας το μικρό ρίσκο της εγκάρσιας μυελίτιδας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Αγγλία: 21.668 κρούσματα, 424 θάνατοι

Ιταλία: 18.726 κρούσματα, 761 θάνατοι, 24.169 αναρρώσεις.

Το εχω ξαναπει, τους ελεγκτικους μηχανισμους της Κινας δεν τους γνωριζουμε. Πιστευεις οτι οντως ειχαν μολις 4000 θανατους απο covid? Αυτοι ειναι ικανοι να εχουν χιλιαδες θανατους και να μην αναφερουν τιποτα. Το ιδιο και η Ρωσια. Το τελευταιο πραγμα που θα πουν στους πολιτες τους ειναι οτι το εμβολιο εχει παρενεργειες ή οτι εχει μονο 20% αποτελεσματικοτητα.
Το πιστεύω ναι. Η Κίνα διαχειρίστηκε καλύτερα την πανδημία από την Δύση. 2-3 κρούσματα βρίσκαν και έκαναν σε μία μέρα εκατομμύρια test. Μιλάμε για μία χώρα που δεν έχει προλάβει ακόμα να εκσυγχρονίσει πλήρως το healthcare σύστημα της και είναι εξαιρετικά πίσω σε σχέση με τον δυτικό κόσμο. Χτίζανε 7 νοσοκομεία σε 10 μέρες. Να μην μιλήσουμε για την εξαιρετική και αξιοζήλευτη νομιμοφροσύνη του Κινεζικού λαού. Δεν έχω λόγο να μη πιστέψω στα νούμερα που δημοσιεύουν. Το έχω πει πολλές φορές ότι με το ίδιο σκεπτικό πρέπει επίσης να αμφισβητήσουμε τα νούμερα και της Ιαπωνίας και της Νότιας Κορέας και της Ταϊβάν μιας που αναλογικά με τον υπερπληθυσμό που έχουν δεν θα έμοιαζε αληθοφανές το ότι και αυτές οι χώρες είναι σε τρομερά καλύτερη θέση από ολόκληρη την Δύση. Η Ελλάδα έχει περισσότερα κρούσματα και θανάτους από την Νότια Κορέα του υπερπληθυσμού με τα 51 εκατομμύρια και περισσότερους θανάτους από την Ιαπωνία των 126 εκατομμυρίων.

Το εμβόλιο της Δύσης επίσης για λίγο αποτυχία και φιάσκο μοιάζει, δεν το εμπιστεύομαι καθόλου και δεν νομίζω να το κάνω. Απλά λέω πως πρέπει να κρατάμε μία ουδέτερη στάση και να μην επηρεαζόμαστε από την χώρα. Δεν απορρίπτουμε το Κινεζικό εμβόλιο επειδή είναι η Κίνα ούτε αποδεχόμαστε το άλλο επειδή είναι οι ΗΠΑ. Κρατάμε ίσες αποστάσεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Εγώ άκουσα οτι για τους αρχικούς εμβολιασμούς σε ηλικιωμένους θα στέλνεται μήνυμα στο μέιλ ή κινητό που έχει δοθεί μέσω της άϋλης συνταγογράφησης με ημερομηνία και ώρα ενός διαθέσιμου ραντεβού στο οποίο θα στέλνεις ΝΑΙ αν συμφωνείς και θα πηγαίνεις να το κάνεις. Δε νομίζω δηλαδή οτι θα στήνονται στην ουρά οι γέροι άνθρωποι.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ άκουσα οτι για τους αρχικούς εμβολιασμούς σε ηλικιωμένους θα στέλνεται μήνυμα στο μέιλ ή κινητό που έχει δοθεί μέσω της άϋλης συνταγογράφησης με ημερομηνία και ώρα ενός διαθέσιμου ραντεβού στο οποίο θα στέλνεις ΝΑΙ αν συμφωνείς και θα πηγαίνεις να το κάνεις. Δε νομίζω δηλαδή οτι θα στήνονται στην ουρά οι γέροι άνθρωποι.
ράδιο αρβύλα.
στην άυλη συνταγογράφηση απλά έρχεται η συνταγή στο κινητό ή στο mail μετά την εκτελεί κανονικά ο φαρμακοποιος. Το θέμα με τις ουρές είναι ότι τα εμβόλια mRNA το ένα θέλει -70C και το άλλο -20C . Aυτό σημαίνει δύσκολία στη αποθήκευση και στην μεταφορά και το λογικό είναι να υπάrχουν points ...


Έγκριση εφόσον την γράφει ιατρός δε θα υπάρχει την ευθύνη θα την έχει ο ιατρός ο οποίος οφείλει να ενημερώσει τον ασθενη΄για τυχόν παρενέργειες .. εδώ είναι η παγίδα. Αν δεν υπάρχει ιατρος που το συνταγογραφεί θα υπάρχει συμβόλαιο που θα υπογράφει ο εμβολιαζόμενος αλλά τετοιο πράγμα δε πρότκειται να γίνει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Ένα τέτοιο SMS θα είναι καταστροφικό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Το εχω ξαναπει, τους ελεγκτικους μηχανισμους της Κινας δεν τους γνωριζουμε. Πιστευεις οτι οντως ειχαν μολις 4000 θανατους απο covid? Αυτοι ειναι ικανοι να εχουν χιλιαδες θανατους και να μην αναφερουν τιποτα. Το ιδιο και η Ρωσια. Το τελευταιο πραγμα που θα πουν στους πολιτες τους ειναι οτι το εμβολιο εχει παρενεργειες ή οτι εχει μονο 20% αποτελεσματικοτητα.
Τίποτα δεν ξέρουμε από την Κίνα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν θα ξαναγοράσω τίποτε κινέζικο πια στη ζωή μου. Θα κάνω πολύ καλή διαλογή. Δεν είναι πολύ ευκολο αλλά θα το κάνω όποιο κι αν είναι το κόστος.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το έλεγε κάποιος από την κυβέρνηση, δε θυμάμαι ποιος.
Πιθανό ναι να υπάρχει σενάριο ... να το κάνουν έτσι..
αλλά δε πιστεύω ότι θα γίνει.

Αυτό που πιστεύω ότι θα γίνει είναι να τα γράφουν οι ιατροί του ΙΚΑ ή ιδιώτες μέσω άυλης.. ή και υλικής και με αυτό θα πηγαίνουν στα κέντρα και να εμβολιάζονται.
Ο ιατρός στα χαρτιά θα ενημερώνει τον ασθενή για το εμβόλιο τις παρενέργειες κοκ.

αν γίνει μέσω συμβολαίου ή εγκριτικού sms θα γίναι χαμός από σημειολόγους.

Στους ανοσοκατασταλμένους το εμβόλιο τουλάχιστον τα mrna δε θα γίνουν ούτε στα παιδιά γιατί δεν έχουν γίνει σχετικές έρευνες ακομα σε αυτούς τους πληθυσμούς εις βάθως.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αγγλία: 21.668 κρούσματα, 424 θάνατοι

Ιταλία: 18.726 κρούσματα, 761 θάνατοι, 24.169 αναρρώσεις.


Το πιστεύω ναι. Η Κίνα διαχειρίστηκε καλύτερα την πανδημία από την Δύση. 2-3 κρούσματα βρίσκαν και έκαναν σε μία μέρα εκατομμύρια test. Μιλάμε για μία χώρα που δεν έχει προλάβει ακόμα να εκσυγχρονίσει πλήρως το healthcare σύστημα της και είναι εξαιρετικά πίσω σε σχέση με τον δυτικό κόσμο. Χτίζανε 7 νοσοκομεία σε 10 μέρες. Να μην μιλήσουμε για την εξαιρετική και αξιοζήλευτη νομιμοφροσύνη του Κινεζικού λαού. Δεν έχω λόγο να μη πιστέψω στα νούμερα που δημοσιεύουν. Το έχω πει πολλές φορές ότι με το ίδιο σκεπτικό πρέπει επίσης να αμφισβητήσουμε τα νούμερα και της Ιαπωνίας και της Νότιας Κορέας και της Ταϊβάν μιας που αναλογικά με τον υπερπληθυσμό που έχουν δεν θα έμοιαζε αληθοφανές το ότι και αυτές οι χώρες είναι σε τρομερά καλύτερη θέση από ολόκληρη την Δύση. Η Ελλάδα έχει περισσότερα κρούσματα και θανάτους από την Νότια Κορέα του υπερπληθυσμού με τα 51 εκατομμύρια και περισσότερους θανάτους από την Ιαπωνία των 126 εκατομμυρίων.

Το εμβόλιο της Δύσης επίσης για λίγο αποτυχία και φιάσκο μοιάζει, δεν το εμπιστεύομαι καθόλου και δεν νομίζω να το κάνω. Απλά λέω πως πρέπει να κρατάμε μία ουδέτερη στάση και να μην επηρεαζόμαστε από την χώρα. Δεν απορρίπτουμε το Κινεζικό εμβόλιο επειδή είναι η Κίνα ούτε αποδεχόμαστε το άλλο επειδή είναι οι ΗΠΑ. Κρατάμε ίσες αποστάσεις.
Ποσο αφελης...

Η συγκριση μεταξυ Κινας, Ταιβαν, Κορεας και Ιαπωνιας ειναι απλα ατοπη. Στην απω ανατολη ο κοσμος ειναι συνηθισμενος να φοραει μασκα με το παραμικρο και αυτο απετρεψε την διασπορα. Στην δε Κορεα και Ταιβαν χρησιμοποιηθηκε εκτεταμενα η τεχνολογια. Η Κινα εχει κρυψει παρα πολλα δεδομενα. Ξεχασες στην αρχη της πανδημιας τον γιατρο που προσπαθουσε να αποκαλυψει στον κοσμο την εκταση της επιδημιας στην Κινα; Ξεχασες τα βιντεο με τον κοσμο να πεθαινει στον δρομο; Γιατι να χτισουν 7 νοσοκομεια με τοσους λιγους νεκρους; Ξεχασες τα εμαιλ στις πρεσβειες τον Δεκεμβριο που ζητουσαν να συγκεντρωσουν PPE για να τα στειλουν στην Κινα; Ξεχασες οτι υπηρχε τρομερη ελλειψη PPE στον δυτικο κοσμο επειδη εκανε hoarding η Κινα και υποβαθμιζε το προβλημα για να παραπλανησει και να συγκεντρωσει περισσοτερο υλικο; Και μετα εμφανιζοταν ως σωτηρας και εκανε δωρεες υγειονομικων υλικων κακιστης ποιοτητας που κατεληξαν σε χωματερες;

Τραβα εσυ στην Κινα να κανεις το εμβολιο και να δεις τι ωραια που ζει ο κοσμος. Εμενα Κινεζοι φιλοι μου μου λεγανε να μην πιστευω τιποτα απο αυτα που παρουσιαζει η Κινεζικη κυβερνηση. Ουσιαστικα αν δεν ηταν αυτοι να μου λενε ποσο χαλια ειναι η κατασταση στην Κινα πριν κυρηχθει η πανδημια, δεν θα ειχα ουτε χαρτι τουαλετας τον Μαρτιο. Απο τον Ιανουαριο αυτοι εκλειναν τα καταστηματα και τα εστιατορια τους εδω. Μια κινεζα φιλη μου ειχε αγορασει 1000 μασκες αρχες ιανουαριου γιατι γνωριζε οτι εχει τεραστιο προβλημα η Κινα και ειναι θεμα χρονου να γεμισουμε και εδω. Οπως και εγινε. Εγω εκανα ολα τα ψωνια μου αρχες Φεβρουαριου και μετα κοιτουσα τον κοσμο τον Μαρτιο να τρεχει για ψωνια και να βρισκει αδεια ραφια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τίποτα δεν ξέρουμε από την Κίνα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν θα ξαναγοράσω τίποτε κινέζικο πια στη ζωή μου. Θα κάνω πολύ καλή διαλογή. Δεν είναι πολύ ευκολο αλλά θα το κάνω όποιο κι αν είναι το κόστος.
Αυτο που εκαναν με την συγκεντρωση PPE απο ολο τον πλανητη κρυβοντας την εκταση του προβληματος ηταν εγκληματικο. Αν εβλεπες με τι μασκες ηταν το προσωπικο στο νοσοκομειο που δουλευω τον Απριλιο θα εμενες εκπληκτος. Χειροτερες και απο το να εχεις χαρτινη μασκα. Δεν επαιξαν τιμια.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αμφισβητείς τα στοιχεία ;

Ενημερωτικά , όταν κάποιος κοινοποιεί ένα σύνδεσμο πατάμε και βλέπουμε την πηγή. Υπάρχει ολόκληρο pdf αρχείο και θα στο πρότεινα να το διαβάσεις. Αν φυσικά είσαι σε θέση να μπορείς να κατανοήσεις τις λέξεις.

Όσον αφορά τα κρούσματα και τους θανάτους : 1) Είναι αλήθεια ότι δηλώνεται το 15-20% των κρουσμάτων ; 2) Είναι αλήθεια ότι όλοι οι θανάτοι δεν προέρχονται από τον covid ;
Αν λοιπόν μπεις στον κόπο και απαντήσεις τα ερωτήματα, θα αντιληφθείς ότι τα ποσοστά ελαχιστοποιούνται.
Μέχρι τότε σε αφήνω στις αγκαλιά του Μορφέα.

Τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ αφορούν την περίοδο Ιανουάριος-Αύγουστος 2020, 1ή-35ή εβδομάδα του έτους. Ιανουάριο-Φεβρουάριο δεν υπήρχε covid, Μάρτιο-Απρίλιο ήμασταν σε καραντίνα με ελάχιστα κρούσματα, Μάιο-Αύγουστο είχαμε βγει από την καραντίνα και είχαμε, αθροιστικά ελάχιστα κρούσματα κορονοϊού.

Άρα, όταν παίρνεις αυτό το διάστημα και το συγκρίνεις με το αντίστοιχο περσινό/προπέρσινο και λες, να φέτος με covid, να πέρσι χωρίς covid, ε ρε φίλε, μπαρούφες λες. Βάφτισες αυθαίρετα το 1ο εξάμηνο του 2020 ως εξάμηνο-covid και κάνεις συγκρίσεις. Δεν αντιλέγει κανείς ότι είναι αληθή τα νούμερα, απλά δεν έχουν καμία αξία και είναι παντελώς αυθαίρετος ο συσχετισμός που έκανες.

Για το τι ποσοστό δηλώνεται, πού θες να ξέρω; Είσαι εσύ πανταχού παρών να ξέρεις ποιος έχει covid και ποιος όχι; Εδώ όταν ήρθε το κλιμάκιο του ΕΟΔΥ, πολλοί δεν πήγαν να κάνουν test, γιατί φοβόντουσαν να βγουν θετικοί. Εσένα εκεί, έρχονται μία φορά την εβδομάδα σπίτια σας, να ελέγξουν;

Για το ότι υπάρχουν αρκετοί θάνατοι με κορονοϊό και όχι από κορονοϊό, συμφωνώ. Δεν πρόκειται όμως να ξαναμπώ στη διαδικασία να στηρίξω τη συγκεκριμένη θέση, εάν θες ανάλλαβε εσύ τη σκυτάλη.

Ο @chester20080 βάζει στατιστικά εβδομαδιαία που έχουν και διασωληνομένους. Εάν οι διασωληνομένοι της γρίπης είναι σε αντίστοιχα νούμερα, τότε το θέμα είναι μια φούσκα. Αλλιώς, το πρόβλημα είναι πραγματικό και συζητάμε πράγματα για να περνάει η καραντίνα!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Ποσο αφελης...

Η συγκριση μεταξυ Κινας, Ταιβαν, Κορεας και Ιαπωνιας ειναι απλα ατοπη. Στην απω ανατολη ο κοσμος ειναι συνηθισμενος να φοραει μασκα με το παραμικρο και αυτο απετρεψε την διασπορα. Στην δε Κορεα και Ταιβαν χρησιμοποιηθηκε εκτεταμενα η τεχνολογια. Η Κινα εχει κρυψει παρα πολλα δεδομενα. Ξεχασες στην αρχη της πανδημιας τον γιατρο που προσπαθουσε να αποκαλυψει στον κοσμο την εκταση της επιδημιας στην Κινα; Ξεχασες τα βιντεο με τον κοσμο να πεθαινει στον δρομο; Γιατι να χτισουν 7 νοσοκομεια με τοσους λιγους νεκρους; Ξεχασες τα εμαιλ στις πρεσβειες τον Δεκεμβριο που ζητουσαν να συγκεντρωσουν PPE για να τα στειλουν στην Κινα; Ξεχασες οτι υπηρχε τρομερη ελλειψη PPE στον δυτικο κοσμο επειδη εκανε hoarding η Κινα και υποβαθμιζε το προβλημα για να παραπλανησει και να συγκεντρωσει περισσοτερο υλικο; Και μετα εμφανιζοταν ως σωτηρας και εκανε δωρεες υγειονομικων υλικων κακιστης ποιοτητας που κατεληξαν σε χωματερες;

Τραβα εσυ στην Κινα να κανεις το εμβολιο και να δεις τι ωραια που ζει ο κοσμος. Εμενα Κινεζοι φιλοι μου μου λεγανε να μην πιστευω τιποτα απο αυτα που παρουσιαζει η Κινεζικη κυβερνηση. Ουσιαστικα αν δεν ηταν αυτοι να μου λενε ποσο χαλια ειναι η κατασταση στην Κινα πριν κυρηχθει η πανδημια, δεν θα ειχα ουτε χαρτι τουαλετας τον Μαρτιο. Απο τον Ιανουαριο αυτοι εκλειναν τα καταστηματα και τα εστιατορια τους εδω. Μια κινεζα φιλη μου ειχε αγορασει 1000 μασκες αρχες ιανουαριου γιατι γνωριζε οτι εχει τεραστιο προβλημα η Κινα και ειναι θεμα χρονου να γεμισουμε και εδω. Οπως και εγινε. Εγω εκανα ολα τα ψωνια μου αρχες Φεβρουαριου και μετα κοιτουσα τον κοσμο τον Μαρτιο να τρεχει για ψωνια και να βρισκει αδεια ραφια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτο που εκαναν με την συγκεντρωση PPE απο ολο τον πλανητη κρυβοντας την εκταση του προβληματος ηταν εγκληματικο. Αν εβλεπες με τι μασκες ηταν το προσωπικο στο νοσοκομειο που δουλευω τον Απριλιο θα εμενες εκπληκτος. Χειροτερες και απο το να εχεις χαρτινη μασκα. Δεν επαιξαν τιμια.

Η Κίνα στο πρώτο κύμα δήλωνε μόνο όσους χρειάζονταν νοσηλεία ή διασωλήνωση. Κοινώς 86.000 άτομα ήταν αυτά που κατέληξαν συνολικά στο νοσοκομείο. Ο αριθμός των όσων συνολικά νόσησαν είναι σαφώς μεγαλύτερος. Ωστόσο οι τωρινοί αριθμοί πλέον καταγράφουν και τους ασυμπτωματικούς ακόμα. Η Κίνα νίκησε τον COVID-19 και ήταν άκρως πιο αποτελεσματική από ότι η Δύση που επίσης αδιαφορεί πλήρως για τις ανθρώπινες ζωές. Κανείς δεν είπε ότι η Κινεζική κυβέρνηση είναι καλή. Δεν θα έλεγα ποτέ καλή μία κομμουνιστική κυβέρνηση.

Θα "τραβήξω" για την Κίνα αν μου δώσουν την υποτροφία όταν θα έρθει η ώρα μην άγχεσαι για αυτό. Το βιοτικό επίπεδο έχει βελτιωθεί και θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο. Όσο για το εμβόλιο δεν θα κάνω ούτε το δυτικό όυτε το ανατολίτικο. Δεν τα εμπιστεύομαι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Ποσο αφελης...

Η συγκριση μεταξυ Κινας, Ταιβαν, Κορεας και Ιαπωνιας ειναι απλα ατοπη. Στην απω ανατολη ο κοσμος ειναι συνηθισμενος να φοραει μασκα με το παραμικρο και αυτο απετρεψε την διασπορα. Στην δε Κορεα και Ταιβαν χρησιμοποιηθηκε εκτεταμενα η τεχνολογια. Η Κινα εχει κρυψει παρα πολλα δεδομενα. Ξεχασες στην αρχη της πανδημιας τον γιατρο που προσπαθουσε να αποκαλυψει στον κοσμο την εκταση της επιδημιας στην Κινα; Ξεχασες τα βιντεο με τον κοσμο να πεθαινει στον δρομο; Γιατι να χτισουν 7 νοσοκομεια με τοσους λιγους νεκρους; Ξεχασες τα εμαιλ στις πρεσβειες τον Δεκεμβριο που ζητουσαν να συγκεντρωσουν PPE για να τα στειλουν στην Κινα; Ξεχασες οτι υπηρχε τρομερη ελλειψη PPE στον δυτικο κοσμο επειδη εκανε hoarding η Κινα και υποβαθμιζε το προβλημα για να παραπλανησει και να συγκεντρωσει περισσοτερο υλικο; Και μετα εμφανιζοταν ως σωτηρας και εκανε δωρεες υγειονομικων υλικων κακιστης ποιοτητας που κατεληξαν σε χωματερες;

Τραβα εσυ στην Κινα να κανεις το εμβολιο και να δεις τι ωραια που ζει ο κοσμος. Εμενα Κινεζοι φιλοι μου μου λεγανε να μην πιστευω τιποτα απο αυτα που παρουσιαζει η Κινεζικη κυβερνηση. Ουσιαστικα αν δεν ηταν αυτοι να μου λενε ποσο χαλια ειναι η κατασταση στην Κινα πριν κυρηχθει η πανδημια, δεν θα ειχα ουτε χαρτι τουαλετας τον Μαρτιο. Απο τον Ιανουαριο αυτοι εκλειναν τα καταστηματα και τα εστιατορια τους εδω. Μια κινεζα φιλη μου ειχε αγορασει 1000 μασκες αρχες ιανουαριου γιατι γνωριζε οτι εχει τεραστιο προβλημα η Κινα και ειναι θεμα χρονου να γεμισουμε και εδω. Οπως και εγινε. Εγω εκανα ολα τα ψωνια μου αρχες Φεβρουαριου και μετα κοιτουσα τον κοσμο τον Μαρτιο να τρεχει για ψωνια και να βρισκει αδεια ραφια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτο που εκαναν με την συγκεντρωση PPE απο ολο τον πλανητη κρυβοντας την εκταση του προβληματος ηταν εγκληματικο. Αν εβλεπες με τι μασκες ηταν το προσωπικο στο νοσοκομειο που δουλευω τον Απριλιο θα εμενες εκπληκτος. Χειροτερες και απο το να εχεις χαρτινη μασκα. Δεν επαιξαν τιμια.
Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας λογικός άνθρωπος που να μην νιώθει το λιγότερο αποτροπιασμό για όσα συνέβησαν κ πολύ πιθανό συμβαίνουν στην Κίνα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Μαζι με της οχφορδης γιατι απο οτι φαινεται και τα 2 δεν ειναι και τοσο αποτελεσματικα
Μπα ...το ενα είναι mRNA ,της Ρωσίας είναι παλιάς τεχνολογίας (τύπου γρίπης νομίζω ) ....ένας απ' τους λόγους που έκριναν γρήγορα το εμβόλιο εκεί
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Χώρες με τους περισσότερους νεκρούς στην Ευρώπη ανά εκατομμύριο πληθυσμού...
View attachment 72833
Σήμερα το πρωί η Σουηδία είχε 7354 νεκρούς (χθεσινοί νεκροί) και σήμερα το απόγευμα... 7514. Αρα μήπως δεν είχε 18 νεκρούς αλλά 160;
1607721391657.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ αφορούν την περίοδο Ιανουάριος-Αύγουστος 2020, 1ή-35ή εβδομάδα του έτους. Ιανουάριο-Φεβρουάριο δεν υπήρχε covid, Μάρτιο-Απρίλιο ήμασταν σε καραντίνα με ελάχιστα κρούσματα, Μάιο-Αύγουστο είχαμε βγει από την καραντίνα και είχαμε, αθροιστικά ελάχιστα κρούσματα κορονοϊού.

Άρα, όταν παίρνεις αυτό το διάστημα και το συγκρίνεις με το αντίστοιχο περσινό/προπέρσινο και λες, να φέτος με covid, να πέρσι χωρίς covid, ε ρε φίλε, μπαρούφες λες. Βάφτισες αυθαίρετα το 1ο εξάμηνο του 2020 ως εξάμηνο-covid και κάνεις συγκρίσεις. Δεν αντιλέγει κανείς ότι είναι αληθή τα νούμερα, απλά δεν έχουν καμία αξία και είναι παντελώς αυθαίρετος ο συσχετισμός που έκανες.

Για το τι ποσοστό δηλώνεται, πού θες να ξέρω; Είσαι εσύ πανταχού παρών να ξέρεις ποιος έχει covid και ποιος όχι; Εδώ όταν ήρθε το κλιμάκιο του ΕΟΔΥ, πολλοί δεν πήγαν να κάνουν test, γιατί φοβόντουσαν να βγουν θετικοί. Εσένα εκεί, έρχονται μία φορά την εβδομάδα σπίτια σας, να ελέγξουν;

Για το ότι υπάρχουν αρκετοί θάνατοι με κορονοϊό και όχι από κορονοϊό, συμφωνώ. Δεν πρόκειται όμως να ξαναμπώ στη διαδικασία να στηρίξω τη συγκεκριμένη θέση, εάν θες ανάλλαβε εσύ τη σκυτάλη.

Ο @chester20080 βάζει στατιστικά εβδομαδιαία που έχουν και διασωληνομένους. Εάν οι διασωληνομένοι της γρίπης είναι σε αντίστοιχα νούμερα, τότε το θέμα είναι μια φούσκα. Αλλιώς, το πρόβλημα είναι πραγματικό και συζητάμε πράγματα για να περνάει η καραντίνα!
Ας ξεκινήσουμε από την καταμέτρηση . Το πρόβλημα που συναντάμε στην Ελλάδα, σε ποια χώρα που ήρθε κάποιες εβδομάδες αργότερα και το πρώτο και το δεύτερο κύμα ιού, είναι οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι. Η Ελλάδα ποτέ δεν έλεγξε την κοινότητα, αλλά έκανε μόνο <<στοχευμένους>> ελέγχους σε συγκεκριμένες δομές. Σαν αποτέλεσμα είχε την λανθασμένη αντίληψη για την διάδοση του ιού στην ίδια την κοινότητα. Πότε φάνηκε αυτό ; Μα φυσικά στο δεύτερο κύμα που ήταν απροετοίμαστοι και τα έχασαν με τα πρώτα δεδομένα.
Μπορεί και να επηρέασε η χαλαρότητα που προήλθε από τα χαμηλά νούμερα καταμέτρησης.
Κατά το πλείστον οι έλεγχοι γινόντουσαν σε γηροκομεία, νοσοκομεία και κέντρα μεταναστών. Και κάποιες φορές κατέβαιναν σε πλατείες και έλεγχαν τους παρευρισκόμενους. Αυτό δεν είναι έλεγχος.

Ξες πότε προκλήθηκε πανικός στη Θεσσαλονίκη ; Όταν κλιμάκιο του ΕΟΔΥ με κινητές μονάδες είχαν θετικότητα κοντά στο 60% στα τεστ που έκαναν. Αυτό ήταν πριν του Αγιού Δημητρίου στην Δυτ. Θεσσαλονίκη. Μετά από αυτό σχεδόν τετραπλασίασαν τους ελέγχους στην πόλη. Γιατί άλλωστε στήθηκε έλεγχος στην παραλία ; Γιατί άλλωστε στην Αν. Θεσσαλονίκη υπήρχαν 3 σταθμοί ελέγχου ; Γιατί δεν γνώριζαν τη γίνεται στην κοινότητα. Δεν είχαν καμία αντίληψη.

Εδώ που είμαι είχαν και έχουν περισσότερους ελέγχους αλλά χαλαρότερα μέτρα και οι ίδιοι είναι χαλαροί. Πάρτι, συναθροίσεις γίνονται. Ωστόσο μπορώ να επιβεβαιώσω τους περισσότερους ελέγχους που γίνονται και βοήθησε μια εφαρμογή που λειτουργεί με bluetooth (Swiss covid app) που σε ενημερώνει αν έχεις έρθει με πιθανόν κρούσματα.

Όσον αφορά τους θανάτους , δεν έχει γίνει στατιστική ανάλυση. Αν γίνει (συμπεριλαμβανομένου και τους ασυμπτωματικούς) και καταγραφούν ποιοι απεβίωσαν με covid και ποιοι από covid θα είμαστε σε θέση να έχουμε ανάλογη πορεία με της γρίπης.

Κανένας δεν αμφιβάλλει για την ύπαρξη του ιού. Γι αυτό που αμφιβάλλουν (και εγώ μαζί) είναι για το πόσο θανατηφόρος είναι ο ιός. Δεν γίνεται να έχουμε ξεχάσει κάθε άλλο θάνατο. Ισχύει ότι ο covid στην Ελλάδα ευθύνεται για ένα 4% επί των καταγεγραμμένων κρουσμάτων ;

Όσον αφορά τον συσχετισμό για τον πίνακα εκτός του ότι τα νούμερα είναι αληθή, μας δίνει τροφή για σκέψη για την πρώτο κύμα , ναι τότε που τρομοκρατήθηκαν όλοι, ότι δηλαδή δεν είχαμε καμία τρομερή φονικότητα.

Ένας δείκτης σημαντικός είναι θάνατοι ανά διασωληνωμένους . Αν έχει κάποιος το στατιστικό ας το κοινοποιήσει.


Τελικά τι είναι σωστό ; Όταν είναι κάποιος άρρωστος ή εν δυνάμει άρρωστος να τον κλείνεις στον ίδιο χώρο με κάποιον υγιή ; Έτσι δεν αυξάνεις την πιθανότητα αύξησης της διάδοσης ; Τελικά βοήθησε το lockdown ; ή μάλλον οδηγήθηκε εκεί γιατί χάθηκε η μπάλα με τα τεστ ;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μπα ...το ενα είναι mRNA ,της Ρωσίας είναι παλιάς τεχνολογίας (τύπου γρίπης νομίζω ) ....ένας απ' τους λόγους που έκριναν γρήγορα το εμβόλιο εκεί
Δεν ειναι. Και τα δυο ειναι βασισμενα σε αδενοιο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top