• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο νόμος του Faraday λέει κάτι για περιστρεφόμενα ηλεκτρικά πεδία. Τι γνώμη έχεις; :hi:
Οτι σαν παιδιά που είστε, μέχρι να μεγαλώσετε λέτε βλακείες.
Διάβασε ποιο κάτω την εξήγηση και μετά κάνε ότι θέλεις.

Μπορεί κυνικά να ειρωνεύτηκα συσχετίζοντας με μαγνήτες τα πράγματα.
Αλλά και εσύ ανάμεσα στο κυνικό και ειρωνεία, επέλεξες να επικεντρωθείς στο κυνικό μέρος και μόνο.

Ομως μεγαλύτερη σημασία έχει η ειρωνία που πηγάζει σε αυτά που είπα και απο εκεί βλέπει κανείς καθαρά το νόημα. Πάντως δεν ήθελα να σε μπερδέψω.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
@Μάξιμος πώς ήταν η εμπειρία σου? πόσες μέρες πυρετό είχες?
και αντισώματα έκανες.. Άρχοντας.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
για δέκα ημέρες πέρασα τα πάνδεινα. Σκεπασμένος με διπλά και ενισχυμένα παπλώματα και στους 25και μισό βαθμούς θερμοκρασία, εγώ χρειαζόμουν αρκετή ώρα για να νοιώσω καλύτερα.
Ετρωγα λίγο και κοιμόμουν πολλές ώρες.
Στις δέκα ημέρες έβγαλα ακτινογραφία και έδειξε τρεις εστίες στους πνεύμονες.
Ο γιατρός μου θορυβήθηκε και μου είπε, κλείσε το τηλέφωνο και σε πέντε λεπτά ετοιμάσου να μπεις μέσα.
Σε πέντε λεπτά μου είπε οτι δεν μπορώ και με έπιασε μια ανησυχία.
Ομως έχοντας απομυθοποιημένο τον θάνατο, πέρασε και η σκέψη οτι μπορεί και να έφευγα.
Τα μέσα που είχα στην διάθεση μου, ήταν η συσκευή υποστήριξης λόγω ΧΑΠ.
Και όλα όσα έκανα. Διάφορα αφεψήματα με πληθώρα βοτάνων.
Εβαζα στα ρουθούνια μου και έκανα εισπνοές, οινόπνευμα, ο λόγος είναι οτι μας είπαν οτι απολυμαίνουμε τα χέρια μας με 65% αλκοόλη. Το οινόπνευμα είναι αρκετά ποιο δυνατό.
Τέσσερις φορές την ημέρα έβαζα στην μύτη μου αρκετό vix και είχα ξεχάσει πώς είναι να αναπνέω καθαρό αέρα.
Εβαζα και διάφορες κομπρέσες στον λαιμό μου, μέχρι και ιώδιο. Αυτό το τελευταίο είναι λίγο επικίνδυνο, γιατι μου προξένησε και μικρά εγκαύματα.
Και μετά απο αυτή την σκέψη, του Ιωδίου, νοιώθω τώρα να βουρκώνω φίλε μου.
Γιατι, ΝΑΙ!!! Αγωνίστηκα με νύχια και με δόντια. Οπως λέει και ο λαός μας.
Δεν με άφησα στο έλεος του πρωτόκολου. Ούτε και στην στάση αναμονής του γιατρού μου.
Δέκα ημέρες με την θερμοκρασία να κυμαίνεται ανάμεσα στους 37 με 37, 9.

Ακόμα λίγα πράγματα που είναι λεπτομέρειες.

Εκανα για τον εαυτό μου, ώς σκεπτόμενο άτομο, μόνο αυτά που βλέπεις ποιο πάνω,

Και σήμερα τα αντισώματα μου είναι πολύ υψηλά.
Αλλά και η κατάσταση μου είναι καλύτερη απο πριν.
Πώς θα μπορούσε να μην είναι με τόσα μαζεμένα πράγματα που έκανα.
Αλλά, μη νοιώθοντας καλά ως ολιγόπιστος που είμαι, που δεν αναφέρθηκα ποιο μπροστά, οφείλω να πω τώρα για τις προσευχές του Γέροντα και όχι μόνο.
Ευλόγησον Γέροντα, Ευλόγησον... γιατι εμείς εδώ που βρισκόμαστε, πάσχουμε απο μεγάλη άγνοια.
Και αγνοώντας να κάνουμε προσευχή, τί μπορούμε να ζητήσουμε; πώς να το ζητήσουμε;

Αυτό να το λάβετε ώς κατάθεση ψυχής και μόνο. Αν κάποιοι ενοχληθούν, τους ζητώ συγνώμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το οτι δεν πέθανα, είναι κάτι που κατέγραψα και δεν πρόκειται να ξεχάσω σε όλες τις λεπτομέρειες που πέρασα.
Εδώ όμως, γράφω τις απορίες μου.
Απο την έναρξη της συγκεκριμένης ίωσης του κορωνοϊού, το ιατρικό πρωτόκολλο δεν επιτρέπει οποιαδήποτε προληπτικά μέτρα. Φαρμακευτικά σκευάσματα εννοώ.
Δηλαδή η λύση που έχουμε είναι μόνο να περιμένουμε το εμβόλιο;
Δεν είναι φανερό εδώ οτι με την αδράνεια που μας επιβάλλουν, χειροτερεύουμε την κατάσταση μας;

Οχι τέκνον.
Μην αμαρτάνεις.
Ο λόγος είναι η επεξήγηση της πράξης μου, την οποία και οφείλω να κάνω αμέσως.

Μπορεί κυνικά να ειρωνεύτηκα συσχετίζοντας με μαγνήτες τα πράγματα.
Αλλά και εσύ ανάμεσα στο κυνικό και ειρωνεία, επέλεξες να επικεντρωθείς στο κυνικό μέρος και μόνο.

Ομως μεγαλύτερη σημασία έχει η ειρωνία που πηγάζει σε αυτά που είπα και απο εκεί βλέπει κανείς καθαρά το νόημα. Πάντως δεν ήθελα να σε μπερδέψω.
Τι σκευάσματα; Τελοπον; Μαντζουνια της γιαγιάς; Κοκκαλακια νυχτεριδας;
Αν είχε βρεθεί σκεύασμα 100% αποτελεσματικό και κυκλοφορούσε κατά δισεκατομμύρια σε χαμηλές τιμές θα μιλούσαμε για εμβόλια; Αν και η πρόληψη είναι πάντα καλύτερη από την θεραπεία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


FYI
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τι σκευάσματα; Τελοπον; Μαντζουνια της γιαγιάς; Κοκκαλακια νυχτεριδας;
Αν είχε βρεθεί σκεύασμα 100% αποτελεσματικό και κυκλοφορούσε κατά δισεκατομμύρια σε χαμηλές τιμές θα μιλούσαμε για εμβόλια;
Ως φαρμακευτικό σκεύασμα, εννοώ τα διάφορα αντιβιοτικά. Γιατι και εγώ πήρα αντιβίωση μετά απο τις ακτινογραφίες όμως. Και αφού είχαν περάσει 12 ημέρες βασανιστικές.
Καθαρά ιατρικής φύσης σκευάσματα και επιστημονικά ενταγμένα στο σύστημα υγείας. Και πιστοποιημένα απο τον ΕΟΦ.
Αλλά, δεν μπήκες στον κόπο να συγκρίνεις αυτό που σου έχουν πει.
Να απολυμαίνεις τα χέρια σου, με αλκοόλη 65%.
Εγώ εδώ πρόσθεσα μόνο το οινόπνευμα. Γιατι είναι αρκετά ποιο ισχυρό.
Μπορείς να δεις την διαφορά; και αν ναι, μπορείς να πάρεις αρνητική θέση για το οινόπνευμα;
Αν και η πρόληψη είναι πάντα καλύτερη από την θεραπεία.

Μα ακριβώς για την πρόληψη μιλάω. Και αν θέλεις με οποιοδήποτε μέσο μπορούμε να διαθέσουμε.
Γιατι δεν είναι φρόνιμο να περιμένουμε, ούτε ένα λεπτό.
Μόλις βγει το αποτέλεσμα της θετικότητας μας, άμεσα να αντιδράσουμε.

Covid UK: One-in-eight 'recovered' Covid patients DIE within 140 days

Research by Leicester University found that out of 47,780 people discharged from hospital in the first wave, 29.4 per cent returned to hospital within 140 days.
www.dailymail.co.uk
www.dailymail.co.uk
Και δεν βλέπεις εδώ οτι το 29,4% επέστρεψε στο νοσοκομείο σε 140 ημέρες;
Δεν αναρωτήθηκες γιατί;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ως φαρμακευτικό σκεύασμα, εννοώ τα διάφορα αντιβιοτικά. Γιατι και εγώ πήρα αντιβίωση μετά απο τις ακτινογραφίες όμως. Και αφού είχαν περάσει 12 ημέρες βασανιστικές.
Καθαρά ιατρικής φύσης σκευάσματα και επιστημονικά ενταγμένα στο σύστημα υγείας. Και πιστοποιημένα απο τον ΕΟΦ.
Αλλά, δεν μπήκες στον κόπο να συγκρίνεις αυτό που σου έχουν πει.
Να απολυμαίνεις τα χέρια σου, με αλκοόλη 65%.
Εγώ εδώ πρόσθεσα μόνο το οινόπνευμα. Γιατι είναι αρκετά ποιο ισχυρό.
Μπορείς να δεις την διαφορά; και αν ναι, μπορείς να πάρεις αρνητική θέση για το οινόπνευμα;

Μα ακριβώς για την πρόληψη μιλάω. Και αν θέλεις με οποιοδήποτε μέσο μπορούμε να διαθέσουμε.
Γιατι δεν είναι φρόνιμο να περμένουμε, ούτε μία ώρα.
Μόλις βγει το αποτέλεσμα της θετικότητας μας, άμεσα να αντιδράσουμε.
Αντιβίωση δίνουμε για βακτήρια. Ο κορονοιος είναι ιός. Δεν τον πιάνει η αντιβίωση. Τα χέρια και με σαπούνι να τα καθαρίσεις θα απολυμανθουν. Το αλκοόλ είτε αυτό λέγεται isopropyl alcohol είτε ethanol σκοτώνει τον ιό εφόσον είναι σε συγκέντρωση άνω του 70%. Ο ιός όμως δεν εισχωρεί στους πνεύμονες από τα χέρια. Εισχωρεί από τα μάτια, την μύτη και το στόμα. Τα χέρια τα απολυμαίνουμε για να μην πιάσουν μολυσμένη επιφάνεια και έπειτα ακουμπήσουμε τα μάτια ή την μύτη. Μου θυμίζεις τους Ιρανούς που πέθαναν από υπερβολική δόση αλκοόλ στις αρχές της πανδημίας επειδή τους είπαν ότι το αλκοόλ σκοτώνει τον ιό.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αντιβίωση δίνουμε για βακτήρια. Ο κορονοιος είναι ιός. Δεν τον πιάνει η αντιβίωση. Τα χέρια και με σαπούνι να τα καθαρίσεις θα απολυμανθουν. Το αλκοόλ είτε αυτό λέγεται isopropyl alcohol είτε ethanol σκοτώνει τον ιό εφόσον είναι σε συγκέντρωση άνω του 70%. Ο ιός όμως δεν εισχωρεί στους πνεύμονες από τα χέρια. Εισχωρεί από τα μάτια, την μύτη και το στόμα. Τα χέρια τα απολυμαίνουμε για να μην πιάσουν μολυσμένη επιφάνεια και έπειτα ακουμπήσουμε τα μάτια ή την μύτη. Μου θυμίζεις τους Ιρανούς που πέθαναν από υπερβολική δόση αλκοόλ στις αρχές της πανδημίας επειδή τους είπαν ότι το αλκοόλ σκοτώνει τον ιό.
Και τι γίνεται όταν ο Ιός προσβάλει τους πνεύμονες; μεταλλάσσεται σε βακτήριο;
Εχοντας άγνοια εδώ, ζητώ να με απεγκλωβίσεις. Δεν τα γνωρίζουμε και όλα, ιδίως αν εντάσσονται στο Ιατρικό πεδίο. Η αντιβίωση δεν δρα προληπτικά;

Θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω αυτά που λέω.
Δεν έχω γνώσεις ιατρικές.
Και την αντιβίωση που πρότεινα, το είπα προληπτικά και δεν το είπα ως Ιατρική συνταγή ή συμβουλή.
Το είπα γιατι εγώ περίμενα 12 ημέρες και πήρα αντιβίωση μόνο αφού προσεβλήθησαν οι πνεύμονες μου.
Το Ιατρικό πρωτόκολο, νομίζω οτι καλό θα ήταν να δει τον ενδιάμεσο χρόνο αδράνειας και να δράσει σε αυτόν τον χρόνο, όπως γνωρίζει καλά. Οταν λέω οτι γνωρίζει το πρωτόκολο, εννοείται οτι αναφέρομαι στους επιστήμονες που λαμβάνουν τις κρίσιμες αποφάσεις και το καθορίζουν.

Οσο για τους Ιρανούς, ας τους αφήσουμε στην ευτυχία τους, γιατι αν πάει κανείς μεθυσμένος, πηγαίνει και ευτυχισμένος, εκτός αν είναι προβληματικός, που δεν μας ενδιαφέρει αυτό.
 

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
Mηπως μπορει κανεις να εξηγησει πως εξηγουνται να συνεχίζονται τα πολλα κρούσματα και οι νεκροι στο Ισραηλ ενω εχουν ηδη εμβολιαστει εκατομμύρια Ισραηλινοι;
@Nelliel Τι πιστευεις;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Mηπως μπορει κανεις να εξηγησει πως εξηγουνται να συνεχίζονται τα πολλα κρούσματα και οι νεκροι στο Ισραηλ ενω εχουν ηδη εμβολιαστει εκατομμύρια Ισραηλινοι;
@Nelliel Τι πιστευεις;
Πιθανός να μεταφέρουν τον ιό πριν το χρονικό διάστημα που έχουν ορίσει για το μπλοκ μετάδοσης
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σχολιασμός μετά από καιρό.

Όπως φαίνεται η κυβέρνηση σκοπεύει να ακολουθήσει μια πιο ήπια καραντίνα και εκτός από τα σχολεία θα ανοίξει κάποιες επιχειρήσεις.

Ο σχεδιασμός είναι πολύ πρόχειρος (αν και εμφανισιακά εντυπωσιακός) καθώς σε επαρχιακές πόλεις οι ιδιώτες οδοντίατροι και οι ιδιώτες ιατροί δεν μπήκαν, ή μπήκαν με πολύ καθυστέρηση. Κάποιοι σύλλογοι με πρωτοβουλία τους φωνάζουν τους ιδιώτες ιατρούς από τα εμβόλια που μαζεύονται από τους >85 που δεν ήρθαν στα ραντεβού τους.

Έχουμε το πρώτο σοβαρό μέτρο για τις επιχειρήσεις. Την επιστρεπτέα προκαταβολή. Πρακτικά οι επιχειρηματίες παίρνουν δάνειο και από αυτό μπορούν να μην αποπληρώσουν ένα ποσοστό. Θετικό μέτρο αλλά μην ξεχνάμε αρκετοί στην Ελλάδα έχουν μαύρα εισοδήματα και μένουν ξεκρέμαστοι.

Θεωρώ λάθος την επέκταση της μείωσης ενοικίου και το Φεβρουάριο εφόσον τα μαγαζιά θα είναι ανοιχτά (ή μήπως κάτι μας κρύβουν; ;)).

Είχαμε και την πρόταση Μητσοτάκη για το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού. Μακάρι να εφαρμοστεί για το συμφέρον της χώρας μας.

Δικιά μου εκτίμηση είναι ότι θα έρθει τρίτο κύμα όσο και αν η κυβέρνηση θέλει να παρουσιάσει λίγα κρούσματα με λογιστικούς τρόπους. Λόγω του σκληρού lockdown το καθυστερούμε αλλά είναι αναπόφεκτο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
.





Δικιά μου εκτίμηση είναι ότι θα έρθει τρίτο κύμα όσο και αν η κυβέρνηση θέλει να παρουσιάσει λίγα κρούσματα με λογιστικούς τρόπους. Λόγω του σκληρού lockdown το καθυστερούμε αλλά είναι αναπόφεκτο.


Οι ξένοι που θα εντοπίζονται να μη φοράνε μάσκα στο νησί-θέρετρο της Ινδονησίας, το Μπαλί, θα τιμωρούνται με μια ασυνήθιστη τιμωρία αφού θα υποχρεώνονται να κάνουν push-ups.

Οπτικό υλικό που κυκλοφόρησε αυτή την εβδομάδα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δείχνει τουρίστες με μακό μπλουζάκια και σορτς να υποχρεώνονται να κάνουν την συγκεκριμένη άσκηση, σε συνθήκες τροπικής ζέστης και με αξιωματούχους ασφαλείας με μάσκα να τους επιτηρούν.
Αυτοί που δεν φορούσαν μάσκα υποχρεώθηκαν να κάνουν έως 50, ενώ εκείνοι που την φορούσαν λάθος έκαναν 15.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.


Οι ξένοι που θα εντοπίζονται να μη φοράνε μάσκα στο νησί-θέρετρο της Ινδονησίας, το Μπαλί, θα τιμωρούνται με μια ασυνήθιστη τιμωρία αφού θα υποχρεώνονται να κάνουν push-ups.

Οπτικό υλικό που κυκλοφόρησε αυτή την εβδομάδα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δείχνει τουρίστες με μακό μπλουζάκια και σορτς να υποχρεώνονται να κάνουν την συγκεκριμένη άσκηση, σε συνθήκες τροπικής ζέστης και με αξιωματούχους ασφαλείας με μάσκα να τους επιτηρούν.
Αυτοί που δεν φορούσαν μάσκα υποχρεώθηκαν να κάνουν έως 50, ενώ εκείνοι που την φορούσαν λάθος έκαναν 15.
Καλο φαινεται....αλλα αν εφαρμοστει εδω στην ελλαδα θα υπαρχουν και οι χαζοι των γυμναστηριων που δεν θα φορανε ποτε μασκα και θα λενε οτι ανετα βγαζουν τα push up οποτε κομπλε για αυτους
 

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Mηπως μπορει κανεις να εξηγησει πως εξηγουνται να συνεχίζονται τα πολλα κρούσματα και οι νεκροι στο Ισραηλ ενω εχουν ηδη εμβολιαστει εκατομμύρια Ισραηλινοι;
@Nelliel Τι πιστευεις;
Το ποσοστό των fully vaccinated είναι ακόμα μικρό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Και τι γίνεται όταν ο Ιός προσβάλει τους πνεύμονες; μεταλλάσσεται σε βακτήριο;
Εχοντας άγνοια εδώ, ζητώ να με απεγκλωβίσεις. Δεν τα γνωρίζουμε και όλα, ιδίως αν εντάσσονται στο Ιατρικό πεδίο. Η αντιβίωση δεν δρα προληπτικά;

Θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω αυτά που λέω.
Δεν έχω γνώσεις ιατρικές.
Και την αντιβίωση που πρότεινα, το είπα προληπτικά και δεν το είπα ως Ιατρική συνταγή ή συμβουλή.
Το είπα γιατι εγώ περίμενα 12 ημέρες και πήρα αντιβίωση μόνο αφού προσεβλήθησαν οι πνεύμονες μου.
Το Ιατρικό πρωτόκολο, νομίζω οτι καλό θα ήταν να δει τον ενδιάμεσο χρόνο αδράνειας και να δράσει σε αυτόν τον χρόνο, όπως γνωρίζει καλά. Οταν λέω οτι γνωρίζει το πρωτόκολο, εννοείται οτι αναφέρομαι στους επιστήμονες που λαμβάνουν τις κρίσιμες αποφάσεις και το καθορίζουν.

Οσο για τους Ιρανούς, ας τους αφήσουμε στην ευτυχία τους, γιατι αν πάει κανείς μεθυσμένος, πηγαίνει και ευτυχισμένος, εκτός αν είναι προβληματικός, που δεν μας ενδιαφέρει αυτό.
Άλλο ιός, άλλο βακτηριο, άλλο μύκητας. Μιλάμε για διαφορετικούς οργανισμους. Όταν προσβάλλονται οι πνεύμονες από τον ιό, καταστρέφονται κύτταρα και επίσης υπάρχει φλεγμονή. Αντιβίωση και αντιμυκητιακα φάρμακα χρειάζεσαι αν πέσει η άμυνα του οργανισμού από το σοκ της μόλυνσης και εκμεταλλευτούν αυτή την αδυναμία βακτήρια και μύκητες που σε άλλες συνθήκες δεν θα προκαλούσαν πρόβλημα. Η αντιβίωση δρα προληπτικά αν το ανοσοποιητικό σου σύστημα δεν έχει καταρρεύσει και αν τα βακτήρια ανήκουν στον τύπο που τα πιάνει η αντιβίωση. Η αντιβίωση όμως δεν σκοτώνει μύκητες. Μπορεί να κολλήσεις και άλλους ιούς του αναπνευστικού συστήματος όταν οι πνεύμονες σου ειναι χάλια. Θα αρχίσεις να παίρνεις και αντιικά; Κάποια φάρμακα δεν είναι ελαφριά για να τα παίρνεις σαν καραμέλες.
Από περιέργεια, πότε την πήρες; γύρω στα μέσα οκτώβρη ή αρχές δεκέμβρη (ή πιο πριν);
Δεκέμβρη την πήρα.
Mηπως μπορει κανεις να εξηγησει πως εξηγουνται να συνεχίζονται τα πολλα κρούσματα και οι νεκροι στο Ισραηλ ενω εχουν ηδη εμβολιαστει εκατομμύρια Ισραηλινοι;
@Nelliel Τι πιστευεις;
Δεν έχουν φτάσει σε ανοσία αγέλης. Μη ξεχνάς ότι πολλοί από τους εμβολιασμενους δεν έχουν κάνει ακόμα την 2η δόση, οπότε από αυτούς ένα μικρό ποσοστό είναι με πλήρη προστασία.

Εγώ δέχτηκα να πάρω μέρος σε έρευνα για να δουν αν έχω περάσει covid. Όταν κάνω το εμβόλιο θα μου ελέγχουν το επίπεδο αντισωμάτων μέχρι 2 χρόνια αφότου κάνω το εμβόλιο.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Άλλο ιός, άλλο βακτηριο, άλλο μύκητας. Μιλάμε για διαφορετικούς οργανισμους. Όταν προσβάλλονται οι πνεύμονες από τον ιό, καταστρέφονται κύτταρα και επίσης υπάρχει φλεγμονή. Αντιβίωση και αντιμυκητιακα φάρμακα χρειάζεσαι αν πέσει η άμυνα του οργανισμού από το σοκ της μόλυνσης και εκμεταλλευτούν αυτή την αδυναμία βακτήρια και μύκητες που σε άλλες συνθήκες δεν θα προκαλούσαν πρόβλημα. Η αντιβίωση δρα προληπτικά αν το ανοσοποιητικό σου σύστημα δεν έχει καταρρεύσει και αν τα βακτήρια ανήκουν στον τύπο που τα πιάνει η αντιβίωση. Η αντιβίωση όμως δεν σκοτώνει μύκητες. Μπορεί να κολλήσεις και άλλους ιούς του αναπνευστικού συστήματος όταν οι πνεύμονες σου ειναι χάλια. Θα αρχίσεις να παίρνεις και αντιικά; Κάποια φάρμακα δεν είναι ελαφριά για να τα παίρνεις σαν καραμέλες.
Ως εδώ, καλά τα λες.
Δεν μας είπες όμως, στον ενδιάμεσο χρόνο, θετικός στον ιό και προσβολή των πνευμόνων, αν προτείνεις κάποια ενέργεια απο εμάς για τους εαυτούς μας.
Αυτό είναι το ζητούμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
Θάνατοι μιας μέρας... Οι ΗΠΑ στους 4374 νεκρούς κατέχουν τα πρωτεία... Η Βρετανία 1820... Να ναι καλά τα Χαρροντς...
1611235133280.png
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οντάριο και Κεμπέκ είναι σε lockdown. Οι άλλες επαρχίες έχουν πάρει αυστηρά μέτρα. Εμείς πως στο διάολο τα έχουμε όλα ανοιχτά από τον Μαιο και δεν έχουμε εξάπλωση του ιού δεν μπορώ να το εξηγήσω. Οι νοσηλευόμενοι είναι μόλις 300 και στις εντατικές 70. Μάλιστα άρχισαν να πέφτουν και τα ενεργά κρούσματα. Οι θάνατοι είναι λίγοι. Έχουμε γύρω στους 10-15 καθημερινά.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οντάριο και Κεμπέκ είναι σε lockdown. Οι άλλες επαρχίες έχουν πάρει αυστηρά μέτρα. Εμείς πως στο διάολο τα έχουμε όλα ανοιχτά από τον Μαιο και δεν έχουμε εξάπλωση του ιού δεν μπορώ να το εξηγήσω. Οι νοσηλευόμενοι είναι μόλις 300 και στις εντατικές 70. Μάλιστα άρχισαν να πέφτουν και τα ενεργά κρούσματα. Οι θάνατοι είναι λίγοι. Έχουμε γύρω στους 10-15 καθημερινά.
Ακριβώς σε αυτό το σημείο, ίσως είναι καλό να γράφουμε αυτά που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε, όπως και εσύ δεν μπορείς να εξηγήσεις.
Γιατι πληροφορίες έρχονται, επαρκώς σκεπτόμενοι ήμαστε (όσοι είστε τέλος πάντων, γιατι εγώ χάνω λίγο), οπότε το αποτέλεσμα θα έχει ενδιαφέρον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top