• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και τί είναι τόσο ισχυρό ώστε να προκαλέσει τέτοια κατάσταση.
Εγώ έχω (απο χτύπημα) στον Ο5 μία ενόχληση απο μικρή ηλικία και πιέζει το νεύρο.
Ομως όσον αφορά στα συμπτώματα, πέρα απο ένα μερικό μούδιασμα που φτάνει στον μηρό, δεν έχω κάτι άλλο.
Εδώ ή έγινε μεγέθυνση του θέματος ή δεν μπορώ να καταλάβω τις πληροφορίες για παράλυση που διοχέτευσαν στο διαδίκτυο.
είναι αυτοάνοση διαδικασία... ακριβή μηχανισμό δεν ξέρουν ακόμα. Συνήθως γίνεται 10 μέρες μετά από λοίμωξη ή εμβολιασμό για αυτό θεωρώ ότι η γυναίκα δε έπαθε αυτό και ο ίδιος ο ιός μπορεί να το προκαλέσει. Σκέψου ότι αντισώματα κατευθύνονται εναντίον της μυελίνης των νευροκυττάτων η οποία όμως μπορεί να αναγεννηθεί οποτε δεν έχουμε παράλυση. Αφού έγινε μετά την 2η δόση θεωρητικά μπορεί να υπήρχε τετοιος μηχανισμός.

Δεν είναι κάτι τόσο σπάνιο όπως ακουγεται ειδικά στο παιδιατρικό πληθυσμό. Απλά στην συγκεριμένη περίπτωση θεωρώ πως ήταν μυοσίτιδα γιατί είχαμε πολύ πυρετό ...
δεν ξέρω βασικές πληροφορίες για να πω αν είναι ή όχι που δε νομίζω να μάθω ποτέ.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
είναι αυτοάνοση διαδικασία... ακριβή μηχανισμό δεν ξέρουν ακόμα. Συνήθως γίνεται 10 μέρες μετά από λοίμωξη ή εμβολιασμό για αυτό θεωρώ ότι η γυναίκα δε έπαθε αυτό και ο ίδιος ο ιός μπορεί να το προκαλέσει. Σκέψου ότι αντισώματα κατευθύνονται εναντίον της μυελίνης των νευροκυττάτων η οποία όμως μπορεί να αναγεννηθεί οποτε δεν έχουμε παράλυση. Αφού έγινε μετά την 2η δόση θεωρητικά μπορεί να υπήρχε τετοιος μηχανισμός.

Δεν είναι κάτι τόσο σπάνιο όπως ακουγεται ειδικά στο παιδιατρικό πληθυσμό. Απλά στην συγκεριμένη περίπτωση θεωρώ πως ήταν μυοσίτιδα γιατί είχαμε πολύ πυρετό ...
δεν ξέρω βασικές πληροφορίες για να πω αν είναι ή όχι που δε νομίζω να μάθω ποτέ.
Γιατρέ, σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Σε κούρασα.
Καλημέρα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ και όσο περιμένεις τόσο πιο πολύ κινδυνεύεις να κολλήσεις. Εγώ περιμένω να ανοίξει για την μαμά μου. Θα κανει της Pfizer γιατί είναι πάνω από 65 αλλά θα της το κάνουμε άμεσα. Αν ήταν μόνο της ΑΖ διαθέσιμο, θα της το κάναμε χωρίς 2η σκέψη. Επίσης δε νομίζω να σε αφήσουν να διαλέξεις οπότε ας κάνουν αυτό τώρα και στην χειρότερη κάνουν επαναληπτικη δόση το φθινόπωρο όταν θα έχουν εμβόλιο που θα καλύπτει την μεταλλαξη της Ν. Αφρικής.
Χίλια ευχαριστώ. Έχεις υπάρξει απίστευτη βοήθεια σε αυτό το θρεντ.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

κοιτάξτε τι έλεγα 26 Δεκεμβρίου σε αυτό το θέμα...;;;; κοιτάξτε που είπα γιατί δε θα διάλεγα το mrna εμβόλιο;;;;; ... πράγμα που δεν ήταν ξεκάθαρο στην βιβλιογραφία και ούτε είναι.... οποτε μη μου λέτε συνέχεια να δίνω βιβλιογραφία....


επίσης κοιτάξτε τι είπε ο ακικος πολλές μέρες πριν... εγώ ήμουν ο ένας υγειονομικός που λέει.... στην πρώτη δε κατάλαβα τίποτα στην δεύτερη δόση είχα πολύ ψηλό πυρετό μυαλγίες, αδυναμία, ανορεξία...


___
παρόλα αυτά που βλέπετε πως αποδεικνύεται αυτό που έλεγα τότε λέω ότι η γυναίκα
η γυναίκα δεν έίχε qbs αλλά είχε μυοσίτιδα.

Κέρκυρα: Νοσοκόμα με σύνδρομο Guillain-Barre - Τι γνωρίζουμε (protothema.gr)

διαβάστε και αυτό το άρθρο ειδικά στο τέλος

Σε αυτό το forum έδωσα πληροφορίες με τον akiko για τις επιπλοκέςπολύ πριν ανακοινωθούν επίσημα....
Δεν υπάρχει καμιά συσχέτιση ως τώρα μεταξύ qbs και εμβολίου και εγώ πριν 1 μήνα σας έλεγα ότι φοβάμαι αυτό (όπως και την πολλαπλή σκλήρυνση σε βάθος χρόνου)

Οπότε πριν ορισμένοι με πουνε τρολ και έχω σκοπό να παραπληροφορώ πρέπει να καταλάβετε ότι είμαι ιατρός σε μάχιμη ειδικότητα και έχω καποια εμπειρία ώστε να μη βασίζομαι πάντα στην βιβλιογραφία. Δε ξέρω αν αυτό το βαφτίσουμε ως επιπλοκή του εμβολίου το σίγουρο είναι ότι οφείλεται στο εμβόλιο το θέμα είναι τι είχε η γυναίκα qbs ή μυοσίτιδα.

Επίσης ο ίδιος έκανα το εμβόλιο ... και θα το ξανάκανα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,206 μηνύματα.

κοιτάξτε τι έλεγα 26 Δεκεμβρίου σε αυτό το θέμα...;;;; κοιτάξτε που είπα γιατί δε θα διάλεγα το mrna εμβόλιο;;;;; ... πράγμα που δεν ήταν ξεκάθαρο στην βιβλιογραφία και ούτε είναι.... οποτε μη μου λέτε συνέχεια να δίνω βιβλιογραφία....


επίσης κοιτάξτε τι είπε ο ακικος πολλές μέρες πριν... εγώ ήμουν ο ένας υγειονομικός που λέει.... στην πρώτη δε κατάλαβα τίποτα στην δεύτερη δόση είχα πολύ ψηλό πυρετό μυαλγίες, αδυναμία, ανορεξία...


___
παρόλα αυτά που βλέπετε πως αποδεικνύεται αυτό που έλεγα τότε λέω ότι η γυναίκα
η γυναίκα δεν έίχε qbs αλλά είχε μυοσίτιδα.

Κέρκυρα: Νοσοκόμα με σύνδρομο Guillain-Barre - Τι γνωρίζουμε (protothema.gr)

διαβάστε και αυτό το άρθρο ειδικά στο τέλος

Σε αυτό το forum έδωσα πληροφορίες με τον akiko για τις επιπλοκέςπολύ πριν ανακοινωθούν επίσημα....
Δεν υπάρχει καμιά συσχέτιση ως τώρα μεταξύ qbs και εμβολίου και εγώ πριν 1 μήνα σας έλεγα ότι φοβάμαι αυτό (όπως και την πολλαπλή σκλήρυνση σε βάθος χρόνου)

Οπότε πριν ορισμένοι με πουνε τρολ και έχω σκοπό να παραπληροφορώ πρέπει να καταλάβετε ότι είμαι ιατρός σε μάχιμη ειδικότητα και έχω καποια εμπειρία ώστε να μη βασίζομαι πάντα στην βιβλιογραφία. Δε ξέρω αν αυτό το βαφτίσουμε ως επιπλοκή του εμβολίου το σίγουρο είναι ότι οφείλεται στο εμβόλιο το θέμα είναι τι είχε η γυναίκα qbs ή μυοσίτιδα.

Επίσης ο ίδιος έκανα το εμβόλιο ... και θα το ξανάκανα..

Αρα μακρια απο εμβολιο με MRNA.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Αρα μακρια απο εμβολιο με MRNA.
1613046908881.png

Ολοκληρη χωρα εμβολιαστηκε μεσα σε ενα μηνα μονο με mRNA

Who is the boss?:playboy:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγω να μην κάνει κάποιος το astrazeneca γιατί δεν θα δωθούν επιλογές να κάνεις κάποιο άλλο. Αν χρειαστεί θα βγει δόση για να τα καλύψει τις μεταλλάξεις. Αν δεν το χάνεις μένεις ανεμβολίαστος και λογικά θα χρειαστείς τεστ για covid για αρκετές δραστηριότητες.
Της johnson and johnson ειναι μονοδοσικο, για την ωρα, εμβολιο και διατηρηται σε απλο ψυγειο οπως ολα τα εμβολια.Εχουν πει εδω στην ελλαδα οτι θα δωθει σε ιδιωτες γιατρους και στα φαρμακεια,οποτε δεν θα μεινει κανεις ανεμβολιαστος αν δεν θελει την μπακατελλα της αστρα,στο φαρμακειο ή σε ιδιωτη γιατρο θα μπορει να κανει ο οποισδηποτε αυτο το εμβολιο υποθετω.

Εγω ψηνομαι σοβαρα να κανω αυτο και οχι την μπακατελλα της αστρα, που δεν εμπιστευομαι και θα μας υποχρεωσουν.Επισης με την σημερινη ειδηση για την σοβαρη παρενεργεια με την παραλυση της νοσοκομας,που μαλλον με pfizer η moderna εγινε η δευτερη δοση χωρις να αποκλειω και την μπακατελα της αστρα,απιθανο,παντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ηταν με της johnson αφου ακομα δεν εχει ερθει,ψηθηκα σκομα περισσοτερο για της johnson.Μονοδοσικο με 66% αποτελσματικοτητα, και τωρα θα ξεκινησουν δοκιμες και για προαιρετικη δευτερη δοση που θα μεγαλωνει κατα πολυ την αποτελεσμστικοτητα.Και δηλωσαν χωρις ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.

Δεν βρισκω το λογο εφοσον εχει απλη ψηξη και θα διατιθεται στα φαρμακεια και ιδιωτες γιατρους να μην μας αφηνουν να το κανουμε και με πληρωμη βεβαια.Εκτος απο την υποχρεωτικη λιστα της μπακατελλας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολύ. Απλά ανησυχώ ότι αν δεν το κάνουν τώρα μετά δεν ξέρω ποιο θα υπάρχει κι αν θα διατίθεται για αυτή την ηλικιακή ομάδα. Κι εγώ δηλαδή λέω, καλύτερα ένα εμβόλιο παρά καθόλου. Γιατί δεν μπορείς να πεις, άσε θα περιμένω να το κάνω πχ τον Ιούνιο. Μπορεί τότε να μην υπάρχει αυτό που θες ή να μη διαθέτει το κράτος για σένα. Εκτός αν φτάσουμε να το κάνουν τότε και ιδιωτικά που αυτό δεν το ξέρω.
Ναι,εχουν πει για ιδιωτες και φαρμακεια αυτο της johnson ,το γραφω παραπανω,ομως θελει ψαξιμο διοτι τελικα μπορει να μην ισχυσει,δεν ξερω..οποτε επειδη οι γονεις σου λογικα ειναι μεγαλοι,ισως δεν θα πρεπει να περιμενουν της johnson και να κανουν της αστρα,αλλα καλυτερα αν εχετε καποιον φιλο γιατρο ή μεγαλης εμπιστοσυνης να σας πει αυτος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Κανονικά δεν πρέπει να μας εμβολιασουν όλους με της Pfizer τωρα ?
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αρα μακρια απο εμβολιο με MRNA.
Τέτοιες παρενέργειες βλέπεις και με τα κλασσικά εμβόλια. Να θυμίσω τις σοβαρές παρενέργειες που έβγαζαν στις ειδήσεις όταν κυκλοφόρησε το εμβόλιο κατά του HPV? 😏
Της johnson and johnson ειναι μονοδοσικο, για την ωρα, εμβολιο και διατηρηται σε απλο ψυγειο οπως ολα τα εμβολια.Εχουν πει εδω στην ελλαδα οτι θα δωθει σε ιδιωτες γιατρους και στα φαρμακεια,οποτε δεν θα μεινει κανεις ανεμβολιαστος αν δεν θελει την μπακατελλα της αστρα,στο φαρμακειο ή σε ιδιωτη γιατρο θα μπορει να κανει ο οποισδηποτε αυτο το εμβολιο υποθετω.

Εγω ψηνομαι σοβαρα να κανω αυτο και οχι την μπακατελλα της αστρα, που δεν εμπιστευομαι και θα μας υποχρεωσουν.Επισης με την σημερινη ειδηση για την σοβαρη παρενεργεια με την παραλυση της νοσοκομας,που μαλλον με pfizer η moderna εγινε η δευτερη δοση χωρις να αποκλειω και την μπακατελα της αστρα,απιθανο,παντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ηταν με της johnson αφου ακομα δεν εχει ερθει,ψηθηκα σκομα περισσοτερο για της johnson.Μονοδοσικο με 66% αποτελσματικοτητα, και τωρα θα ξεκινησουν δοκιμες και για προαιρετικη δευτερη δοση που θα μεγαλωνει κατα πολυ την αποτελεσμστικοτητα.Και δηλωσαν χωρις ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.

Δεν βρισκω το λογο εφοσον εχει απλη ψηξη και θα διατιθεται στα φαρμακεια και ιδιωτες γιατρους να μην μας αφηνουν να το κανουμε και με πληρωμη βεβαια.Εκτος απο την υποχρεωτικη λιστα της μπακατελλας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι,εχουν πει για ιδιωτες και φαρμακεια αυτο της johnson ,το γραφω παραπανω,ομως θελει ψαξιμο διοτι τελικα μπορει να μην ισχυσει,δεν ξερω..οποτε επειδη οι γονεις σου λογικα ειναι μεγαλοι,ισως δεν θα πρεπει να περιμενουν της johnson και να κανουν της αστρα,αλλα καλυτερα αν εχετε καποιον φιλο γιατρο ή μεγαλης εμπιστοσυνης να σας πει αυτος.
Όλα τα εμβόλια θα βγάλουν κάποια σοβαρή παρενέργεια σε ελάχιστα άτομα. Έχουν εμβολιαστεί εκατομμύρια με της Pfizer και τα περιστατικά που αναφέρονται είναι μεμονωμενα και σε πολλές περιπτώσεις δεν γνωρίζουν αν υπάρχει ευθεία συσχέτιση με το εμβόλιο.

Θα σου αναφέρω παράδειγμα με το drug trial που κάνουμε εδώ και χρόνια. Το φάρμακο που δίνουμε έχει εγκριθεί για χρήση σε παιδιά αλλά όχι για ενήλικες και όχι για τον σκοπό που το χρησιμοποιούμε. Έχουμε πάρει έγκριση από FDA και στην φάση 2 (τώρα είμαστε στην 3) καταγράψαμε ξηροστομια, ζαλάδες, ληθαργικοτητα, ξηροδερμια, αλλοδυνια, αύξηση και απώλεια βάρους. Όλα αυτά ήταν ελαφριά προς μέτρια. Καταγράψαμε όμως και ένα περιστατικό πνευμονικής εμβολής που κόντεψε να στείλει τον ασθενή στον άλλο κόσμο. Οι γιατροί έβγαλαν συμπέρασμα ότι δεν προήλθε από το φάρμακο. Αν έβγαινε όμως στα ΜΜΕ θα τρομοκρατούσαν τον κόσμο. Επίσης ελάχιστοι είχαν παρενέργειες και οι περισσότεροι δεν είχαν τις ίδιες παρενέργειες. Άλλοι πχ έχασαν βάρος ενώ άλλοι έβαλαν.

Εγώ που έκανα της Pfizer δεν μου προκάλεσε καμιά παρενέργεια. Ίσως λίγο πόνο στο μπράτσο αλλά με πονούσε και το άλλο λόγω γυμναστικής, οπότε μπορεί να μην είχα ούτε 1 παρενέργεια. Σε μια γνωστή μου της πρήστηκε το σημείο. Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο οργανισμό. Άλλοι μπορεί να είναι αλλεργικοί στα συστατικά του εμβολιου. Η τεχνολογία δεν παίζει ρόλο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ που έκανα της Pfizer δεν μου προκάλεσε καμιά παρενέργεια. Ίσως λίγο πόνο στο μπράτσο αλλά με πονούσε και το άλλο λόγω γυμναστικής, οπότε μπορεί να μην είχα ούτε 1 παρενέργεια. Σε μια γνωστή μου της πρήστηκε το σημείο. Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο οργανισμό. Άλλοι μπορεί να είναι αλλεργικοί στα συστατικά του εμβολιου. Η τεχνολογία δεν παίζει ρόλο.
τη δεύτερη δόση ποτε θα την κάνεις ;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
τη δεύτερη δόση ποτε θα την κάνεις ;
Το πήγαν από 21 μέρες στις 35 και τώρα στις 42 αλλά περιμένουμε 2 εκατομμύρια δόσεις οπότε ελπίζω να μειώσουν το διάστημα που μεσολαβεί για την 2η. Το Σάββατο κλείνω 2 εβδομάδες από την 1η.
Την έχει κάνει ήδη την δεύτερη δόση.
Μακάρι αλλά δεν την έχω κάνει ακόμα 😢 Κανονικά σε 1 βδομάδα αλλά το πιο πιθανό είναι αρχές Μαρτίου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Επειδή ειχες πει οτι υπήρχαν διαθέσιμα στο νοσοκομειο σας κ ειχες εκφρασει την χαρα σου νομιζα οτι ειχες ηδη επωφεληθει.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επειδή ειχες πει οτι υπήρχαν διαθέσιμα στο νοσοκομειο σας κ ειχες εκφρασει την χαρα σου νομιζα οτι ειχες ηδη επωφεληθει.
Ήδη επωφεληθηκα γιατί από τον όροφο μου μόνο εγώ, οι ορθοπεδικοι χειρουργοί, ένας που βαζει γυψους και οι φυσιοθεραπευτές/εργοθεραπευτες το κάναμε. Οι υπόλοιποι ακόμα περιμένουν. Δεν το έκανα με προγραμμα. Όταν ξέσπασαν τα outbreaks και εμβολιαζαν αβερτα, άδραξα την ευκαιρία και πήγα στο εμβολιαστικο κέντρο και τους είπα ότι πάω σε χειρουργείο, φαρμακείο, στις κλινες που αναρρωνουν, στα επείγοντα και με έστειλαν για εμβόλιο με συνοπτικές διαδικασίες. Όσους άλλους ξέρω που είναι στην έρευνα ακόμα περιμένουν. Κάποιοι βέβαια από επιλογή γιατί έχουν βολευτει σπίτι και δεν θέλουν να επιστρέψουν και να δουλέψουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωχ και το πρωί έχω να πάω να δω ασθενή πάνω στις κλινες που έχει outbreak. Ελπίζω να έχω έστω και λίγα αντισώματα γιατί φοβάμαι να πάω εκεί. Είναι και 80+ αυτός και θα μου πάρει αιώνες να συλλέξω τα data που θέλω. Θα ζητησω Ν95. Δεν θα μπω σαν το πρόβατο στην σφαγή. Θα κάνω και ντους στο νοσοκομείο. Δεν πρόκειται να μπω έτσι σπίτι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Παγώνη: Το εμβόλιο έχει παρενέργειες, ειδικά η δεύτερη δόση (video)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κοροϊδεύουν το κόσμο.

Ευτυχώς τα γραπτά μένουν. Όταν τα έλεγα αυτά μας έλεγαν ότι το εμβόλιο δεν έχει συμπτώματα κ.λπ.
fasfsafas.png


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κοροϊδεύουν το κόσμο. O Mητσοτάκης έλεγε πριν λίγες μέρες ότι είμαστε στο τελευταίο μίλι και ότι θα κάνουμε ανοιχτοί Πάσχα. Τα ίδια έλεγε τον Οκτώβρη για τα Χριστουγγένα και οι περισσότεροι κατηγορούσατε τον Σύψα...

Με αυτά που λένε είναι απολύτως λογικό οι αντιρρησίες εμβολίου στη χώρα μας να είναι από τα υψηλότερα στο κόσμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Της johnson and johnson ειναι μονοδοσικο, για την ωρα, εμβολιο και διατηρηται σε απλο ψυγειο οπως ολα τα εμβολια.Εχουν πει εδω στην ελλαδα οτι θα δωθει σε ιδιωτες γιατρους και στα φαρμακεια,οποτε δεν θα μεινει κανεις ανεμβολιαστος αν δεν θελει την μπακατελλα της αστρα,στο φαρμακειο ή σε ιδιωτη γιατρο θα μπορει να κανει ο οποισδηποτε αυτο το εμβολιο υποθετω.
Δυστυχώς τα εμβόλια έχουν τρελή ζήτηση και ακόμα και αν αποφασίσουν να το διαθέσουν μέσω φαρμακείων δεν θα υπάρχει ούτε για προπαραγγελία. Θα δούμε περιστατικά ανάλογα του PS5 που άνθρωποι τα έχουν προπαγγείλει και δεν τα έχουν παραλάβει μετά από 6 μήνες.

Πρέπει να μειωθεί η ζήτηση μέσω αύξηση της τιμής. Για παράδειγμα με 500 ευρώ θα μειωθεί η ζήτηση. Μπορεί να ακούγεται μεγάλο ποσό αλλά τώρα αρκετά εργοστάσια και επιχειρήσεις δίνουν μεγαλύτερα ποσά κάθε εβδομάδα για τα test. Αν υπολογίσουμε το κόστος των περιορισμών αυτόματα καταλαβαίνουμε ότι είναι πολύ πιο value money τα εμβόλια να κυκλοφορήσουν στην ελεύθερη αγορά έστω και με αυξημένη τιμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Τέτοιες παρενέργειες βλέπεις και με τα κλασσικά εμβόλια. Να θυμίσω τις σοβαρές παρενέργειες που έβγαζαν στις ειδήσεις όταν κυκλοφόρησε το εμβόλιο κατά του HPV? 😏

Όλα τα εμβόλια θα βγάλουν κάποια σοβαρή παρενέργεια σε ελάχιστα άτομα. Έχουν εμβολιαστεί εκατομμύρια με της Pfizer και τα περιστατικά που αναφέρονται είναι μεμονωμενα και σε πολλές περιπτώσεις δεν γνωρίζουν αν υπάρχει ευθεία συσχέτιση με το εμβόλιο.

Θα σου αναφέρω παράδειγμα με το drug trial που κάνουμε εδώ και χρόνια. Το φάρμακο που δίνουμε έχει εγκριθεί για χρήση σε παιδιά αλλά όχι για ενήλικες και όχι για τον σκοπό που το χρησιμοποιούμε. Έχουμε πάρει έγκριση από FDA και στην φάση 2 (τώρα είμαστε στην 3) καταγράψαμε ξηροστομια, ζαλάδες, ληθαργικοτητα, ξηροδερμια, αλλοδυνια, αύξηση και απώλεια βάρους. Όλα αυτά ήταν ελαφριά προς μέτρια. Καταγράψαμε όμως και ένα περιστατικό πνευμονικής εμβολής που κόντεψε να στείλει τον ασθενή στον άλλο κόσμο. Οι γιατροί έβγαλαν συμπέρασμα ότι δεν προήλθε από το φάρμακο. Αν έβγαινε όμως στα ΜΜΕ θα τρομοκρατούσαν τον κόσμο. Επίσης ελάχιστοι είχαν παρενέργειες και οι περισσότεροι δεν είχαν τις ίδιες παρενέργειες. Άλλοι πχ έχασαν βάρος ενώ άλλοι έβαλαν.

Εγώ που έκανα της Pfizer δεν μου προκάλεσε καμιά παρενέργεια. Ίσως λίγο πόνο στο μπράτσο αλλά με πονούσε και το άλλο λόγω γυμναστικής, οπότε μπορεί να μην είχα ούτε 1 παρενέργεια. Σε μια γνωστή μου της πρήστηκε το σημείο. Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο οργανισμό. Άλλοι μπορεί να είναι αλλεργικοί στα συστατικά του εμβολιου. Η τεχνολογία δεν παίζει ρόλο.
Ήσουν κατατοπιστικότατη. Ουσιαστικά οι παρενέργειες είναι ελάχιστες έως μηδενικές και παραπλήσιες με αυτές του εμβολίου κατά της γρίπης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top