• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,827 μηνύματα.
Ωραία. Τι διαφορά εχει πλέον η Ιταλία; Πήραν κανενα μετρο πίσω;


Παράξενο... Κάνω έντιτ και μου βγαίνει άλλο ποστ :hmm:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,619 μηνύματα.
Καλά συνεχίζεται η απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 18:00 το Σαββατοκύριακο ;;;

Οι υπέρμαχοι του lockdown και των αρίστων τι έχουν να πουν ; Πώς καταπολεμά τον ιό η απαγόρευση στις 18:00 ;;;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η Αυστραλία πάντως με lockdown μια χαρά τα πήγε.
Εμείς εδώ χωρίς lockdown καλά τα πάμε.
Υπάρχουν 2 όψεις σε καθε νόμισμα. Δεν μπορείς να εφαρμόσεις τα ίδια μέτρα σε κάθε περιοχή. Άποψη μου είναι ότι στην Ελλάδα δεν μπορείς να τα ανοίξεις όλα. Ειδικά στην επαρχία που με το που γίνεται άρση μέτρων συμπεριφέρονται λες και έφυγε ο ιός και δεν προσέχουν καθόλου. Η φίλη μου που κατέβηκε Ελλάδα έχει μείνει άναυδη. Μαζώξεις φίλων μέσα σε μαγαζιά, ουρά σε ταμεία χωρίς τήρηση αποστάσεων (σου λένε 5 άτομα μέσα και τα 5 τα βρίσκεις σε ένα σημείο), μάσκες στο πηγούνι ή αφήνουν την μύτη έξω, κτλ. Μιλάμε για περιοχή που χτυπήθηκε άσχημα από τον ιό και ακόμα μυαλό δεν έχουν βάλει. Η νοσοκόμα που βλέπει τον μπαμπά της φίλης μου αφήνει την μύτη έξω από την μάσκα. Όταν πήγε η φίλη μου εκεί η μύτη κατευθείαν χώθηκε στην μάσκα όταν βγήκε από το δωμάτιο της-καραντινα να πάει να πάρει νερό. Πολύ εγωκεντρική συμπεριφορά. Η νοσοκόμα δεν νοιάζεται αν θα κολλήσει τον μπαμπά της φίλης μου, αλλά χέστηκε πάνω της όταν ένιωσε ότι μπορεί η φίλη μου να την κολλήσει.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
νοσοκόμα δεν νοιάζεται αν θα κολλήσει τον μπαμπά της φίλης μου, αλλά χέστηκε πάνω της όταν ένιωσε ότι μπορεί η φίλη μου να την κολλήσει.
Πες της να τραβήξει ένα αποδεικτικό στοιχείο .....μπορεί να πάει άνετα για αποζημίωση αν κολλήσει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πες της να τραβήξει ένα αποδεικτικό στοιχείο .....μπορεί να πάει άνετα για αποζημίωση αν κολλήσει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το έχει κάνει ήδη 😂
Δυστυχώς κυκλοφορεί πολύς κόσμος σαν και αυτήν που φοράνε μάσκα μόνο για να προστατέψουν τον εαυτό τους και όχι τους γύρω τους.

Από την Κίνα μη περιμένεις να βγάλεις άκρη. Έχουν λερωμενη την φωλιά τους.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,619 μηνύματα.
Η Αυστραλία πάντως με lockdown μια χαρά τα πήγε.
Εμείς εδώ χωρίς lockdown καλά τα πάμε.
Υπάρχουν 2 όψεις σε καθε νόμισμα. Δεν μπορείς να εφαρμόσεις τα ίδια μέτρα σε κάθε περιοχή. Άποψη μου είναι ότι στην Ελλάδα δεν μπορείς να τα ανοίξεις όλα. Ειδικά στην επαρχία που με το που γίνεται άρση μέτρων συμπεριφέρονται λες και έφυγε ο ιός και δεν προσέχουν καθόλου. Η φίλη μου που κατέβηκε Ελλάδα έχει μείνει άναυδη. Μαζώξεις φίλων μέσα σε μαγαζιά, ουρά σε ταμεία χωρίς τήρηση αποστάσεων (σου λένε 5 άτομα μέσα και τα 5 τα βρίσκεις σε ένα σημείο), μάσκες στο πηγούνι ή αφήνουν την μύτη έξω, κτλ. Μιλάμε για περιοχή που χτυπήθηκε άσχημα από τον ιό και ακόμα μυαλό δεν έχουν βάλει. Η νοσοκόμα που βλέπει τον μπαμπά της φίλης μου αφήνει την μύτη έξω από την μάσκα. Όταν πήγε η φίλη μου εκεί η μύτη κατευθείαν χώθηκε στην μάσκα όταν βγήκε από το δωμάτιο της-καραντινα να πάει να πάρει νερό. Πολύ εγωκεντρική συμπεριφορά. Η νοσοκόμα δεν νοιάζεται αν θα κολλήσει τον μπαμπά της φίλης μου, αλλά χέστηκε πάνω της όταν ένιωσε ότι μπορεί η φίλη μου να την κολλήσει.
Τις τελευταίες 10 μέρες έχει θετικότητα κρουσμάτων ως προς τεστ από 2.41 έως 3,5% !
Μάλιστα από 1/1/2021 έως σήμερα (40 μέρες και) μόνο δύο φορές ξεπέρασε το 5%. Πώς δικαιολογείται το επαναλαμβανόμενο lockdown ;;;

Πώς δικαιολογείται η τρομοκρατία περί έξαρσης των κρουσμάτων ;
Πώς γίνεται να υπάρχει εργαλειοποίηση των κρουσμάτων, όποτε θέλουμε αυξάνουμε τα τεστ, όποτε θέλουμε τα μειώνουμε.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ωραία. Τι διαφορά εχει πλέον η Ιταλία; Πήραν κανενα μετρο πίσω;

Ρε φίλε, τα έχουμε πει. Η εστίαση άνοιξε στην Ιταλία. Φίλος μου έπινε καφεδάκι σήμερα. Μαδρίτη όλα ανοιχτά (εστίαση, θέατρα, κομμωτήρια, λιανεμπόριο, γυμναστήρια - πηγη : οι αγαπημένοι μου ηθοποιοί του LCDP που τους ακολουθώ στο insta). Στη Γαλλία, που έχω επίσης φίλους δεν υπάρχουν sms και το λιανεμπόριο επίσης ανοιχτό (αν και η εστίαση είναι κλειστή).
Όχι, δεν έχουν μείνει ως είχαν τα μέτρα σε πολλές πόλεις/χώρες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ρε φίλε, τα έχουμε πει. Η εστίαση άνοιξε στην Ιταλία. Φίλος μου έπινε καφεδάκι σήμερα. Μαδρίτη όλα ανοιχτά (εστίαση, θέατρα, κομμωτήρια, λιανεμπόριο, γυμναστήρια - πηγη : οι αγαπημένοι μου ηθοποιοί του LCDP που τους ακολουθώ στο insta). Στη Γαλλία, που έχω επίσης φίλους δεν υπάρχουν sms και το λιανεμπόριο επίσης ανοιχτό (αν και η εστίαση είναι κλειστή).
Όχι, δεν έχουν μείνει ως είχαν τα μέτρα σε πολλές πόλεις/χώρες.
+Ολλανδία από φίλους μου όλοι οι πολίτες στα ποτάμια για σκι ( βγήκε και στις ειδήσεις) .....νιώθω λίγο Κίνα ,σαν να μας αποκρύπτουν στοιχεία 😂
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ρε φίλε, τα έχουμε πει. Η εστίαση άνοιξε στην Ιταλία. Φίλος μου έπινε καφεδάκι σήμερα. Μαδρίτη όλα ανοιχτά (εστίαση, θέατρα, κομμωτήρια, λιανεμπόριο, γυμναστήρια - πηγη : οι αγαπημένοι μου ηθοποιοί του LCDP που τους ακολουθώ στο insta). Στη Γαλλία, που έχω επίσης φίλους δεν υπάρχουν sms και το λιανεμπόριο επίσης ανοιχτό (αν και η εστίαση είναι κλειστή).
Όχι, δεν έχουν μείνει ως είχαν τα μέτρα σε πολλές πόλεις/χώρες.
Εμείς έχουμε πρότυπο τη Β. Κορέα, μην αναφέρεις χώρες της Δύσης.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,827 μηνύματα.
Ρε φίλε, τα έχουμε πει. Η εστίαση άνοιξε στην Ιταλία. Φίλος μου έπινε καφεδάκι σήμερα. Μαδρίτη όλα ανοιχτά (εστίαση, θέατρα, κομμωτήρια, λιανεμπόριο, γυμναστήρια - πηγη : οι αγαπημένοι μου ηθοποιοί του LCDP που τους ακολουθώ στο insta). Στη Γαλλία, που έχω επίσης φίλους δεν υπάρχουν sms και το λιανεμπόριο επίσης ανοιχτό (αν και η εστίαση είναι κλειστή).
Όχι, δεν έχουν μείνει ως είχαν τα μέτρα σε πολλές πόλεις/χώρες.

Spain
1613248530708.png
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,619 μηνύματα.
Ρε φίλε, τα έχουμε πει. Η εστίαση άνοιξε στην Ιταλία. Φίλος μου έπινε καφεδάκι σήμερα. Μαδρίτη όλα ανοιχτά (εστίαση, θέατρα, κομμωτήρια, λιανεμπόριο, γυμναστήρια - πηγη : οι αγαπημένοι μου ηθοποιοί του LCDP που τους ακολουθώ στο insta). Στη Γαλλία, που έχω επίσης φίλους δεν υπάρχουν sms και το λιανεμπόριο επίσης ανοιχτό (αν και η εστίαση είναι κλειστή).
Όχι, δεν έχουν μείνει ως είχαν τα μέτρα σε πολλές πόλεις/χώρες.
Ευτυχώς οι υπέρμαχοι του lockdown υποπίπτουν σε επαναλαμβανόμενα ατοπήματα.

Καλό είναι αυτό, για να μπορούμε να διακρίνουμε ποιοι είναι αυτοί οι υπέρμαχοι, που μόνο πανοπλίες δεν έχουν φορέσει, να κρατήσουν και ένα δόρυ και να επιτίθενται σε όσους κυκλοφορούν.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ευτυχώς οι υπέρμαχοι του lockdown υποπίπτουν σε επαναλαμβανόμενα ψέματα.

Καλό είναι αυτό, για να μπορούμε να διακρίνουμε ποιοι είναι αυτοί οι υπέρμαχοι, που μόνο πανοπλίες δεν έχουν φορέσει, να κρατήσουν και ένα δόρυ και να επιτίθενται σε όσους κυκλοφορούν.

Το κακό είναι ότι κίνητρο του υπερβάλλοντος ζήλου δεν αποτελεί μόνο ο φόβος για τον ιο. Εγώ διακρίνω ατζέντα πίσω απ' όλη αυτήν την παράκρουση. Πολιτική ατζέντα, εννοώ.
Πόσταρε και τώρα ένα λινκ από το google ("Ιtaly lockdown)" για να αποδείξει ότι η επαρχία του Alto Adige (490 χιλάδες κάτοικοι από τα 60 εκ της Ιταλίας) μπήκε σε αυστηρό απαγορευτικό. Ποια η σύγκριση με την Ελλάδα, που δεν έχουμε ξεφορτωθεί ακόμα τα γραπτά μηνύματα και τα καταστήματα και η εστίαση είναι παντού κλειστά; Εγώ αυτό λέω ότι πρέπει να γίνει και με μας. Όποιες περιοχές παρατηρείται ότι έχουν υψηλό επιδημιολογικό φορτίο ας κλείσουν. Οι άλλες με ελάχιστα κρούσματα γιατί να βράζουν στο ίδιο καζάνι;

Edit : Είδα και το λινκ για την Ισπανία, που παρέθεσε και με επιβεβαιώνει και αυτό. Στοχευμένα, τοπικά μέτρα σε όσες περιοχές αυτά επιβάλλλονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι κίνητρο του υπερβάλλοντος ζήλου δεν αποτελεί μόνο ο φόβος για τον ιο. Εγώ διακρίνω ατζέντα πίσω απ' όλη αυτήν την παράκρουση. Πολιτική ατζέντα, εννοώ.
Πόσταρε και τώρα ένα λινκ από το google ("Ιtaly lockdown)" για να αποδείξει ότι η επαρχία του Alto Adige (490 χιλάδες κάτοικοι από τα 60 εκ της Ιταλίας) μπήκε σε αυστηρό απαγορευτικό. Ποια η σύγκριση με την Ελλάδα, που δεν έχουμε ξεφορτωθεί ακόμα τα γραπτά μηνύματα και τα καταστήματα και η εστίαση είναι παντού κλειστά; Εγώ αυτό λέω ότι πρέπει να γίνει και με μας. Όποιες περιοχές παρατηρείται ότι έχουν υψηλό επιδημιολογικό φορτίο ας κλείσουν. Οι άλλες με ελάχιστα κρούσματα γιατί να βράζουν στο ίδιο καζάνι;

Edit : Είδα και το λινκ για την Ισπανία, που παρέθεσε και με επιβεβαιώνει και αυτό. Στοχευμένα, τοπικά μέτρα σε όσες περιοχές αυτά επιβάλλλονται.
Από επιστημονικής άποψης μιλάνε όσοι μιλάνε εδώ .Από επιστημονικής και υγειονομικής άποψης είναι σωστοί .
Εσείς προσεγγίζεται ολιστικά το θέμα ,δηλαδή συγκρίνεται πολυπαραγοντικη αποχή με επιστημονική άποψη .

@Lancelot αν νομίζεις ότι με το commenting και posting γινεται κάτι απλά γελάω 😂
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Από επιστημονικής άποψης μιλάνε όσοι μιλάνε εδώ .Από επιστημονικής και υγειονομικής άποψης είναι σωστοί .
Εσείς προσεγγίζεται ολιστικά το θέμα ,δηλαδή συγκρίνεται πολυπαραγοντικη αποχή με επιστημονική άποψη .

@Lancelot αν νομίζεις ότι με το commenting και posting γινεται κάτι απλά γελάω 😂

Κάτι παρεμφερές είχα γράψει σε προηγούμενη δημοσίευσή μου. Είχα αναφέρει, συγκεκριμένα, ότι οι ειδικοί θα προτείνουν το βέλτιστο κατ' αυτούς μέτρο, που είναι η πλήρης παύση κάθε δραστηριότητας και ο εγκλεισμός. Αλλά σε αυτή τη ρημάδα την επιτροπή, δε θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται και οικονομολόγοι και ψυχολόγοι και δεν ξέρω κι εγώ, πόσοι άλλοι; δλδ η μόνη επιλογή απένταντι σε κάθε νεό κύμα ή μετάλλαξη του ιού είναι όλο και αυστηρότερο απαγορευτικό; αν ναι, τότε λυπάμαι, αλλά νομίζω ότι οι παρνέργειες του φαρμάκου είναι χειρότερες από την ασθένεια την ίδια...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,619 μηνύματα.
Πάμε πάλι γιατί κάποιοι νομίζουν ότι ποστάροντας μια φωτογραφία επιχειρηματολογούν

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από επιστημονικής άποψης μιλάνε όσοι μιλάνε εδώ .Από επιστημονικής και υγειονομικής άποψης είναι σωστοί .
Εσείς προσεγγίζεται ολιστικά το θέμα ,δηλαδή συγκρίνεται πολυπαραγοντικη αποχή με επιστημονική άποψη .

@Lancelot αν νομίζεις ότι με το commenting και posting γινεται κάτι απλά γελάω 😂
Από επιστημονικής άποψης του τομέα τους.
Γιατί έαν κάθε φορά που υπάρχει <<έξαρση>>, θα πρέπει να γίνεται lockdown και η Ελλάδα ΔΕΝ θα ανοίξει ποτέ.
Γιατί δεν αποφασίζουν με γνώμονα την ψυχολογία, την οικονομία αλλά και την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ;

Έχουμε φτάσει σε ποσοστά γρίπης !
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γιατί δεν αποφασίζουν με γνώμονα την ψυχολογία, την οικονομία αλλά και την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ;

Έχουμε φτάσει σε ποσοστά γρίπης
Απλά θέλω να σου πω ότι αν κάποιος υποστήριζει.λοκ Νταούν να πηγαίνει με την έννοια της υγείας μόνο και να μην σκεφτεί τα οικονομικά ,ψυχολογικά κλπ
Όχι ούτε αυτό ... χρειάζεται ολιστική προσέγγιση
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Όχι άμεσα σχετικό αλλά η κοροϊδία πρέπει να εκτίθεται.

Απίστευτα προσβλητικό που μας έχουν βάλει σε οποιαδήποτε θέση άνω της 170ης.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τις τελευταίες 10 μέρες έχει θετικότητα κρουσμάτων ως προς τεστ από 2.41 έως 3,5% !
Μάλιστα από 1/1/2021 έως σήμερα (40 μέρες και) μόνο δύο φορές ξεπέρασε το 5%. Πώς δικαιολογείται το επαναλαμβανόμενο lockdown ;;;

Πώς δικαιολογείται η τρομοκρατία περί έξαρσης των κρουσμάτων ;
Πώς γίνεται να υπάρχει εργαλειοποίηση των κρουσμάτων, όποτε θέλουμε αυξάνουμε τα τεστ, όποτε θέλουμε τα μειώνουμε.
Γιατί όμως αυξάνονται πάλι οι νοσηλευόμενοι; Η θετικοτητα δεν λέει πολλά γιατί εξαρτάται από τα τεστ και τον πληθυσμό που τεσταρεις και αν οι άρρωστοι τρέχουν να κάνουν τεστ. Πιστεύω ότι έχετε πολλά κρούσματα τα οποία δεν κάνουν τεστ γιατί κοστίζει (μου κάνει εντύπωση που πρέπει να πληρώσεις για τεστ). Σε 10 εκατομμύρια πληθυσμό έχετε 300 στις εντατικες; Εμείς σε 5 εκατομμύρια έχουμε 60. Δεν κάνουμε πολλά τεστ. Κατά μέσο όρο 10000 τη μέρα. Αλλά τα νοσοκομεία μας δεν είναι γεμάτα. Άρα για να γεμίζουν στην Ελλάδα τα νοσοκομεία σημαίνει ότι υπάρχει μετάδοση. Επίσης ξεχνάτε ότι έχετε πολλά κρούσματα του μεταλλαγμένου στελέχους το οποίο μεταδίδεται πιο εύκολα και αν δεν σπάσει ο κρίκος της μετάδοσης θα υπάρξει πρόβλημα. Είναι πάρα πολλοί παράγοντες που καθορίζουν ποτέ πρέπει να παρθούν μέτρα. Δεν είναι μόνο η θετικοτητα στα τεστ. Επίσης τα μέτρα τα παίρνεις πριν εκτοξευθεί η καμπύλη. Θα δείτε αύξηση των κρουσμάτων σύντομα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top