• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Να επαναλαβω ότι το βασικότερο είναι η πρόληψη και η πρόληψη είναι ο εμβολιασμός. Ο εμβολιασμός είναι για την ώρα μονόδρομος.
WHO GUIDELINES Infection prevention and control recommendations
1614766698835.png

1614767999933.png
1614767964751.png
1614768046618.png


Ναι ναι συμφωνω ,προληψη παν απ ολα !....... Ουτε καν τα πρωτοκολλα τους δεν εφαρμοσαν :rofl:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Η πρόληψη σε προσωπικό επίπεδο είναι η πιο αποτελεσματική αναφορικά με τους ιους. Και ο εμβολιασμός.
Όσο πιο καλά τα τηρούμε, τόσο πιο πολύ βοηθούμε τον εαυτό μας και τους άλλους.
Όσο για την Κίνα... επιφυλάσσομαι για πολλα... Τουλάχιστον όμως φαίνεται οτι εμβολιάζονται μαζικά.

Όσο για τις βλακείες των Αμερικανών, τις πλήρωσαν μισό εκατομμύριο πολίτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Τι ηλιθιότητες ετοιμάζουν πάλι;

Διαβάζω όριο 2 χιλόμετρα στα sms 2 και 6. Καταλαβαίνουν πως απλώς κατ’ ουσίαν απαγορεύουν το να πηγαίνουν φίλοι σε πάρκα, σε παραλίες κλπ που είναι μεν μακριά από τα σπίτια τους, αλλά σε ανοιχτό χώρο που δεν κολλάει τίποτα, και τους σπρώχνουν να μαζεύονται όλοι σε σπίτια, που είναι πολύ χειρότερο; Απλώς θα στέλνουν το 1 πως δήθεν πάνε σε γιατρό για το οποίο δεν υπάρχει όριο χιλιομέτρων, και στην πραγματικότητα θα πηγαίνουν σε φίλους.

Η δε αλλαγή το σκ στις 7, από απαγόρευση στις 6, είναι σαν να παραδέχονται πως είναι ηλίθιο μέτρο, αλλά ότι δεν μπορούν να το ξανακάνουν 9, γιατί θα φανούν αστείοι.

Γενικά, πλήρης πανικός στην επιτροπή των σοφών μας.

Υπό την επιφύλαξη πως όντως θα ληφθούν αυτά τα μέτρα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πόδια και ποδήλατο με το 6. Έπρεπε να βάλουν και ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα για να ενισχυθεί η ηλεκτροκίνηση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Τι ηλιθιότητες ετοιμάζουν πάλι;

Διαβάζω όριο 2 χιλόμετρα στα sms 2 και 6. Καταλαβαίνουν πως απλώς κατ’ ουσίαν απαγορεύουν το να πηγαίνουν φίλοι σε πάρκα, σε παραλίες κλπ που είναι μεν μακριά από τα σπίτια τους, αλλά σε ανοιχτό χώρο που δεν κολλάει τίποτα, και τους σπρώχνουν να μαζεύονται όλοι σε σπίτια, που είναι πολύ χειρότερο; Απλώς θα στέλνουν το 1 πως δήθεν πάνε σε γιατρό για το οποίο δεν υπάρχει όριο χιλιομέτρων, και στην πραγματικότητα θα πηγαίνουν σε φίλους.

Η δε αλλαγή το σκ στις 7, από απαγόρευση στις 6, είναι σαν να παραδέχονται πως είναι ηλίθιο μέτρο, αλλά ότι δεν μπορούν να το ξανακάνουν 9, γιατί θα φανούν αστείοι.

Γενικά, πλήρης πανικός στην επιτροπή των σοφών μας.

Υπό την επιφύλαξη πως όντως θα ληφθούν αυτά τα μέτρα.
Το θεμα δεν ειναι τα μέτρα που παίρνουν.....το θέμα είναι ότι δεν τα τηρούμε .Δεν παρουσίασαν ακόμα τα μέτρα και εσυ βρήκες τρύπες για διέξοδο 😂


Αν και παιδιά στο κινητό μου έχω ηχογραφημένο το Αστυνομικο Τ της περιοχής μου πούμε βοήθησε να βγω παράνομα με ενα άκυρο σμσ 😂
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι τα μέτρα που παίρνουν.....το θέμα είναι ότι δεν τα τηρούμε .Δεν παρουσίασαν ακόμα τα μέτρα και εσυ βρήκες τρύπες για διέξοδο 😂


Αν και παιδιά στο κινητό μου έχω ηχογραφημένο το Αστυνομικο Τ της περιοχής μου πούμε βοήθησε να βγω παράνομα με ενα άκυρο σμσ 😂
οx σε επιασε η αστυνομια; ελπιζω ολα να ειναι καλα τωρα
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Με λύπη μου διαπιστώνω ότι για ακόμα μια φορά τα νέα μέτρα που είναι και έξυπνα κινούνται γύρω από τα SMS.
Ίσως και μια από τις μεγαλύτερες αποτυχίες ήταν η διατήρηση αυτού του συστήματος των SMS μέχρι αυτό το σημείο. Δεν χρειάζονται τα SMS για την αντιμετώπιση της πανδημίας. Παρά μόνο η συνειδητοποιηση από τον λαό της κρισιμοτητας της κατάστασης και η ορθή τήρηση ατομικών μέτρων προστασίας μέχρι να γίνουν οι εμβολιασμοί. Από την μία φταίει η κυβέρνηση που μετά από ένα χρόνο δεν το πέρασε αυτό στους πολίτες της δυστυχώς και από την άλλοι όλοι εμείς με την καχυποψία και με την άρνηση στο κάθε τι. Βάζω και εμένα μέσα παρόλο που τηρησα στον μέγιστο βαθμό μέτρα προστασίας εμου και των γύρω μου. Και διαλύθηκε κάθε πλάνο και προγραμματισμός που είχα. Πλέον με την κούραση που έχει ο κόσμος, δύσκολα θα τηρηθεί το οποιοδήποτε νέο μέτρο. Για μένα κακώς ακόμα παίζουν με τα SMS. Λυπάμαι πραγματικά για τους διασωληνομενους μας και τους καθημερινούς νεκρούς που ειχαμε και συνεχίζουμε να έχουμε.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι ηλιθιότητες ετοιμάζουν πάλι;

Διαβάζω όριο 2 χιλόμετρα στα sms 2 και 6. Καταλαβαίνουν πως απλώς κατ’ ουσίαν απαγορεύουν το να πηγαίνουν φίλοι σε πάρκα, σε παραλίες κλπ που είναι μεν μακριά από τα σπίτια τους, αλλά σε ανοιχτό χώρο που δεν κολλάει τίποτα, και τους σπρώχνουν να μαζεύονται όλοι σε σπίτια, που είναι πολύ χειρότερο; Απλώς θα στέλνουν το 1 πως δήθεν πάνε σε γιατρό για το οποίο δεν υπάρχει όριο χιλιομέτρων, και στην πραγματικότητα θα πηγαίνουν σε φίλους.

Η δε αλλαγή το σκ στις 7, από απαγόρευση στις 6, είναι σαν να παραδέχονται πως είναι ηλίθιο μέτρο, αλλά ότι δεν μπορούν να το ξανακάνουν 9, γιατί θα φανούν αστείοι.

Γενικά, πλήρης πανικός στην επιτροπή των σοφών μας.

Υπό την επιφύλαξη πως όντως θα ληφθούν αυτά τα μέτρα.
Εγώ διάβασα αυτά:

Στο SMS με κωδικό «2» για μετακίνηση για προμήθεια βασικών αγαθών, αλλά και στο SMS «3» όσον αφορά στο σκέλος των τραπεζών, η μετακίνηση θα πραγματοποιείται μόνο εντός του οικείου δήμου ή σε απόσταση ως 2 χιλιόμετρα.


Για το SMS 6 που αφορά στην άθληση, αυτή θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο πεζή ή με ποδήλατο. Δεν θα μπορεί δηλαδή να στείλει κωδικό «6» κανείς σε όλη την Ελλάδα να μεταβεί με το αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα.
Δηλαδή δεν έχω καταλάβει που περπατάω ας πούμε 7-8 χιλιόμετρα και γυρνάω με τα πόδια τι να κάνω; :hehe:
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Με λύπη μου διαπιστώνω ότι για ακόμα μια φορά τα νέα μέτρα που είναι και έξυπνα κινούνται γύρω από τα SMS.
Ίσως και μια από τις μεγαλύτερες αποτυχίες ήταν η διατήρηση αυτού του συστήματος των SMS μέχρι αυτό το σημείο. Δεν χρειάζονται τα SMS για την αντιμετώπιση της πανδημίας. Παρά μόνο η συνειδητοποιηση από τον λαό της κρισιμοτητας της κατάστασης και η ορθή τήρηση ατομικών μέτρων προστασίας μέχρι να γίνουν οι εμβολιασμοί. Από την μία φταίει η κυβέρνηση που μετά από ένα χρόνο δεν το πέρασε αυτό στους πολίτες της δυστυχώς και από την άλλοι όλοι εμείς με την καχυποψία και με την άρνηση στο κάθε τι. Βάζω και εμένα μέσα παρόλο που τηρησα στον μέγιστο βαθμό μέτρα προστασίας εμου και των γύρω μου. Και διαλύθηκε κάθε πλάνο και προγραμματισμός που είχα. Πλέον με την κούραση που έχει ο κόσμος, δύσκολα θα τηρηθεί το οποιοδήποτε νέο μέτρο. Για μένα κακώς ακόμα παίζουν με τα SMS. Λυπάμαι πραγματικά για τους διασωληνομενους μας και τους καθημερινούς νεκρούς που ειχαμε και συνεχίζουμε να έχουμε.
ρε φιλε καποια απο αυτα που λενε ειναι βασικοι κανονες υγιεινης που παντα πρεπει να τηρουμε, εγω απο παντα επλενα τα χερια τουλαχιστον 3 φορες τη μερα, παντα ειχα υγρομαντηλα μαζι μου, παντα απο ασθενεις στα νοσοκομεια και γενικα οπου αλλου συναντουσα κρατουσα αποστασεις και γενικως τα εφαρμοζα ολα αυτα, αλλα εδω μιλαμε το εχουν ξεφτυλισει οι ανθρωποι, το μεσα μαζικης εξαπατισης ολοι μερα για τον κοβιντ που ΔΕΝ ειναι τοσο μεγαλο προβλημα αλλα ευτυχως οι περισσοτεροι εχουμε καταλαβει τι ρολο βαρανε ολοι τους εκει μεσα, σε λιγο καιρο θα εχει μεγαλο ξεβρακωμα για τα τσιρακια της νεας ταξης, δε θα περασει τοσο ευκολα το σχεδιο τους.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Ελπίζω η διαχείριση της πανδημίας από την κυβέρνηση να γίνει η αιτία για να πάει στο 5% η μαφία που παριστάνει το πολιτικό κόμμα (όπως έγινε με το πασοκ όταν έφερε το πρωτο μνημόνιο). Οι τύποι είναι απίστευτοι, όλοι έχουμε φτάσει στα όρια μας και το μόνο που κάνουν είναι να φέρνουν σκληρότερα μέτρα (τα οποία δεν αποδίδουν) χωρίς να ακούνε τους ειδικούς οι οποίοι ξεκάθαρα έχουν εκφράσει ότι το lockdown απέτυχε. Καμία αναβάθμιση του ΕΣΥ, καμία ουσιαστική υποστήριξη σε όσους έχουν πληγεί οικονομικά. Ο ορισμός της αποτυχίας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
2χλμ ή εντός δήμου λέει για ψώνια

Το ένα σουπερμάρκετ είναι 14 χλμ εντός δήμου
Το άλλο 5 χλμ μακριά αλλά θα είναι εκτός δημου

Χμ....good
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Ελπίζω η Κυβερνησάρα μας να σταματήσει κάποια στιγμή να εξευτελίζεται αναγγέλοντας σπασμωδικά, ηλίθια και μη εφαρμόσιμα μέτρα. Πιο έντιμο θα ήταν, σε αυτο το σημείο που έχουμε φτάσει, να πουν ένα "ο σώζων εαυτόν σωθήτω" και να προσπαθήσουν να κάνουν κάποια αυτονόητα (ΕΣΥ, ΜΜΜ κλπ).
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
1614793948608.png
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Περιμένω να βγουν τα τσιράκι(α) της κυβέρνησης να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα για τα νέα απαράδεκτα μέτρα
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Καιρός να μάθουμε και οι Έλληνες να κυκλοφορούμε με ποδήλατα όπως οι Ολλανδοί, είμαστε πολύ κακομαθημένοι με τα αυτοκίνητα ειδικά οι Αθηναίοι.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Στην Αθήνα πού ακριβώς θα κυκλοφορήσεις με το ποδήλατο; στους πολύ άνετους ποδηλατόδρομους που έχουν φροντίσει να μας φτιάξουν;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top