• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,816 μηνύματα.
Οπως βλεπετε τα ειχα πει απο παλια(οπως και ο @fockos με τον @akikos ειχαν κανει μια πολυ καλη προβλεψη)για το ποτε θα ανοιξουμε...Αερολογιες των ΜΜΕ 6 μηνες μεχρι τωρα περι καλης διαχειρησης και οτι βγηκαμε απο λοκ νταουν.
Σε 25 μερες περιπου θα ολοκληρωθει ο κυκλος των λοκ νταουν .Χαλαρα καλοκαιρακι μετα


1616070984290.png

(https://www.e-steki.gr/threads/Πανδημία-κορωνοϊού.180725/page-453#post-4595970)

1616071035390.png

(https://www.e-steki.gr/threads/Πανδημία-κορωνοϊού.180725/page-539#post-4619490)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδια,δεν ξερω αν τα εχετε διαβασει αυτα,μολις τα ειδα,για ριξτε μια ματια:

The EMA covid-19 data leak, and what it tells us about mRNA instability​

''Να εχετε εμπιστοσυνη παιδια σε EMA και WHO'' :P

΄΄Οι επιστήμονες του EMA ανέλαβαν την εξασφάλιση της ποιότητας κατασκευής - της χημείας, της κατασκευής και των πτυχών ελέγχου της υποβολής της Pfizer στον EMA - ανησυχούσαν για "κομμένα και τροποποιημένα είδη mRNA που υπάρχουν στο τελικό προϊόν." Μεταξύ των πολλών αρχείων που διέρρευσαν στο The BMJ , ένα email με ημερομηνία 23 Νοεμβρίου από έναν υψηλόβαθμο αξιωματούχο του EMA περιέγραψε μια σειρά από ζητήματα. Εν ολίγοις, η εμπορική κατασκευή δεν παρήγαγε εμβόλια σύμφωνα με τις αναμενόμενες προδιαγραφές και οι ρυθμιστικές αρχές δεν ήταν σίγουροι για τις επιπτώσεις. Η EMA απάντησε υποβάλλοντας δύο «σημαντικές αντιρρήσεις» στην Pfizer, μαζί με μια σειρά από άλλες ερωτήσεις που ήθελε να αντιμετωπίσει.

Το email εντόπισε «μια σημαντική διαφορά στην ακεραιότητα% RNA / κομμένα είδη» μεταξύ των κλινικών παρτίδων και των προτεινόμενων εμπορικών παρτίδων - από περίπου 78% έως 55%. Η βασική αιτία ήταν άγνωστη και ο αντίκτυπος αυτής της απώλειας της ακεραιότητας του RNA στην ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα του εμβολίου «δεν είχε ακόμη καθοριστεί», ανέφερε το email. ΄΄
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Όχι, θα έχουμε σε σένα εμπιστοσύνη... (ironic)
Βεβαίως και θα έχουμε εμπιστοσύνη στην Ευρωπαϊκή επιτροπή φαρμάκων.
Εκατομμύρια άτομα έχουνε κάνει τα εμβόλια. ΗΠΑ και Ισραήλ ανήκουν χάρη στα εμβόλια.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,816 μηνύματα.
Μα εχω εμπιστοσυνη σε αυτα ,ποιος ειπε οτι δεν εχω ? Εμπιστευομαι οτι εχουν γραψει στα mail τους https://www.bmj.com/content/372/bmj.n627
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Από την στιγμή που έχουν κάνει εκατομμύρια τα εμβόλια και σώζονται άλλες τόσες ζωές, ξέρουμε ότι είναι ο μόνος τρόπος διάσωσης.
Ξέρουμε ότι η βαριά νόσηση εκμηδενίζεται με οποίο εμβόλιο κι αν είναι.
Ξέρουμε ότι όλοι οι πολιτικοί τα κάνουν κ συνεχίζουν να τα κάνουν.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και παλι το ξαναλεω,θα εμβολιαστω.Απλα διαβαζω καποια αρθρα και αναρωτιεμαι οπως αναρωτιεται ο καθενας μας αλλωστε,χωρις αυτο να σημαινει οτι δε θα εμβολιαστω.
Οταν ερθει η σειρα μου φυσικα και θα εμβολιαστω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Όταν είναι κάτι στα όρια του φεηκ και της συνομωσιολογιας δεν με προβληματίζει. Το προσπερνω πια. Έχουμε λογική και κρίνουμε. Έχω ουκ ολίγες φορές ξεσκεπάσει φεηκ νιουζ σε αυτό το θρεντ. Ευτυχώς κάποιοι δεν γράφουν τόσο συχνά πια :P
Eννοειται ότι οι συνωμοσιολογοι θα προσπαθούν συνεχώς να βρίσκουν ψεγάδια στα εμβόλια.
Όλοι όμως ξέρουμε ότι αυτή την στιγμή είναι η μόνη λύση.
Αύριο θα στεναχωρηθουν κάποιοι με την απόφαση του Ευρωπαϊκού Ο. Φαρμακων. Πάλι θα επιβεβαιωθώ... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,816 μηνύματα.
Fake news σαν την Washington times ε ? Και εγώ συμφωνώ τα ΜΜΕ είναι φουλ φεικ νιουζ 😝


Παιδιά , μήπως ξέρει κανείς να μου πει ποσους εμβολιασμούς είχαν πει ότι θα γινόταν τον Μάρτιο πριν 1-2 μήνες ? Asking for a friend
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Μια χαρά θα συνεχιστούν οι εμβολιασμοί και δεν θα επηρεαστούν καθόλου από τέτοια δημοσιευματα. Μην ανησυχείς με το παραμικρό.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,816 μηνύματα.
Εχω ξαναπεί τα σέβη μου και τα συγχαρητήρια μου για την πειθώ σου διότι έχω δει ότι έχεις απήχηση και διακρίνεται ο φόβος τους ανάμεσα στα μέλη του φόρουμ (Το εννοώ,πάρτο ως κομπλιμέντο αυτό )!Είναι ταλέντο αυτό

Αλλά ο ορισμός του fake news είναι αυτό και συμφωνούμε και οι δύο σε αυτό :


Μπορεί κάποιος να μου πει ποσους εμβολιασμους έχουμε σήμερα ?


Μπορεί να μου πει κάποιος αν η αγορά είναι ανοιχτή ?


Και όχι δεν ανησυχώ για τους εμβολιασμούς , ανησυχώ για τον γοργό Ρυθμό των εμβολιασμών !
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Όταν είναι κάτι στα όρια του φεηκ και της συνομωσιολογιας δεν με προβληματίζει. Το προσπερνω πια. Έχουμε λογική και κρίνουμε. Έχω ουκ ολίγες φορές ξεσκεπάσει φεηκ νιουζ σε αυτό το θρεντ. Ευτυχώς κάποιοι δεν γράφουν τόσο συχνά πια :P
Eννοειται ότι οι συνωμοσιολογοι θα προσπαθούν συνεχώς να βρίσκουν ψεγάδια στα εμβόλια.
Όλοι όμως ξέρουμε ότι αυτή την στιγμή είναι η μόνη λύση.
Αύριο θα στεναχωρηθουν κάποιοι με την απόφαση του Ευρωπαϊκού Ο. Φαρμακων. Πάλι θα επιβεβαιωθώ... ;)

Δεν το λέω κακοπροαίρετα ούτε θέλω να σε θίξω, αλλά είναι ψιλοφανερό ότι έχεις αναπτύξει ορισμένες ψυχώσεις και η αυξανόμενη ενασχόλησή σου με το θέμα μόνο κακό σου κάνει. Πέρα από το απίστευτο γεγονός ότι από την αρχή της πανδημίας γράφεις 5-10 ποστ τη μέρα εδώ μέσα, που είναι αρκετό για να φθείρει και τον πλέον σωικό, και την υπόλοιπη μέρα διαβάζεις άρθρα για τον ιό, το συγκεκριμένο ποστ το οποίο παραθέτω είναι υπόδειγμα προβληματικής σκέψης. Εγωπάθεια, ιδεοληψίες, φτιαχτοί αντίπαλοι. Λες και θέλει κανείς να βγει μάπα το εμβόλιο της αστρα λολ. Ή λες και αν βγει υπέρ της άστρα η γνωμοδότηση του EMA(μακάρι), αυτό σημαίνει πως άξιζε να ρισκάρουμε τη συνέχιση χορήγησης της.

Υπήρξα οδίτης και πραγματικά νοιάζομαι για το φόρουμ και τα μέλη του, ακόμα και με αυτά με τα οποία διαφωνώ κάθετα, γιατί μας συνδέει μια επικοινωνία. Η ειλικρινής άποψή μου λοιπόν είναι πως θα σου έκανε τρομερό καλό η αποχή από το φόρουμ και γενικά τα θέματα με τον ιό, όπως έχει κάνει σωστά και ο Φώτης, και όπως κάνουμε όλοι τακτικά για να μην τρελαθούμε στο τέλος :P Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο ψυχοφθόρο θα είναι να ασχολείται κάποιος από την ώρα που ξυπνάει μέχρι τη στιγμή που πέφτει για ύπνο με τον ιό, για ένα χρόνο. Κάνε μια παύση και θα με θυμηθείς. Ο χρόνος δε γυρίζει πίσω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φιλτατε. Ξέρω ότι πηγάζουν από μεγάλη εγκαρδιότητα.
Δεν θα απέχω προς μεγάλη λύπη πολλών. Ειδικά τώρα που πάλι θα επαληθευτώ. Θα κάτσω να το γιορτάσουμε μαζί αν δεν σε πειράζει.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,816 μηνύματα.
Παρακαλώ
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ξερεις ποσοι νεοι που εχουν τελειωσει ιατρικη, ειναι ανεργοι; Αν προσλαμβανε αυτους δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα/.Αλλα δεν θελουν να προσλαβουν λεμε.
Ουτε συ,οποτε φατα.
Ακου 10.000 ευρω.ασε μας κουκλιτσα μου.
Σειρά κάνουν οι άνεργοι ιατροί να πάνε στο ΕΣΥ. :laugh:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,360 μηνύματα.
Όταν είναι κάτι στα όρια του φεηκ και της συνομωσιολογιας δεν με προβληματίζει. Το προσπερνω πια. Έχουμε λογική και κρίνουμε. Έχω ουκ ολίγες φορές ξεσκεπάσει φεηκ νιουζ σε αυτό το θρεντ. Ευτυχώς κάποιοι δεν γράφουν τόσο συχνά πια :P
Eννοειται ότι οι συνωμοσιολογοι θα προσπαθούν συνεχώς να βρίσκουν ψεγάδια στα εμβόλια.
Όλοι όμως ξέρουμε ότι αυτή την στιγμή είναι η μόνη λύση.
Αύριο θα στεναχωρηθουν κάποιοι με την απόφαση του Ευρωπαϊκού Ο. Φαρμακων. Πάλι θα επιβεβαιωθώ... ;)
Οτι δηλαδη οι οσοι εχουν λιγο μυαλο,περιμεναν με αγωνια την αποφαση του ΕΜΑ λες και δεν ξεραμε τι θα πει με ξεπερνα!
Οταν ολη η ευρωπη στηριζεται κυριως στον εμβολιασμο της ΑΣΤΡΑ και ειναι και ο φθηνος,η πφαιζερ και μονγερνα ειναι συμπληρωματικος,ποιος πιστευε οτι θα πουνε οτι η αστρα ειναι προβληματικο εμβολιο;
Ακουω επισης για πολιτικα παιχνιδια εναντια στην αστρα; Ρε...τι πινουν και δεν μας δινουν;
Οτι δηλαδη οι ευρωπαικες χωρες χεστηκαν για την δικια τους οικονομια απο ολες τις πλευρες,αφου χωρις τα εμβολια της αστρα ο εμβολιασμος θα παει απιστευτα πισω,οποτε γιοκ ανοιγμα αγορας,παρα πολλοι θανατοι και αυτο γιατι; Για να κερδισει λεφτα η αμερικανικη ΠΦΑΙΖΕΡ ΚΑΙ Ας ΠΕΘΑΝΕΙ Η ΕΕ ; :hehe:

Εγω αντιθετα,βλεπω οτι επιβεβαιωνουν το προβλημα που υπαρχει με της αστρα,οταν λενε αυτα

Ο ΕΜΑ για το εμβολιο της αστραζενεκα.
Το εμβόλιο της AstraZeneca για τον κορονοϊό είναι "ασφαλές και αποτελεσματικό" ανακοίνωσε πριν από λίγο ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων (ΕΜΑ), έπειτα από έρευνα που διενήργησε σχετικά με τις αναφορές για θρομβοεμβολικά επεισόδια που οδήγησαν κάποιες ευρωπαϊκές χώρες στην αναβολή χρήσης του. Όπως ανακοίνωσε ο ΕΜΑ, τα οφέλη από τη χρήση του εμβολίου υπερτερούν έναντι των όποιων κινδύνων και το εν λόγω εμβόλιο δεν συνδέεται με συνολικό κίνδυνο θρομβώσεων, όπως μεταδίδει το Skynews.
Ειναι δεδομενο οτι η διατυπωση ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑΙ;

Καταρχην το ΣΥΝΟΛΙΚΟ το βλεπουμε; Τι μας λεει ο ποιητης για οσους ειναι ακριβολογοι; Δεν συνδεεται με ΣΥΝΟΛΙΚΟ κινδυνο.Γιατι δεν ελεγε απλα δεν συνδεεται με κινδυνο,και βαζει το συνολικο;:hehe:
Οτι συνολικα οποιοι κανουν το εμβολιο της αστρα ζενεκα δεν θα παθον θρομβωση αυτο ειναι δεδομενο,17 εκατομμυρια ανθρωποι θα το ειχαν παθει!!!!!!! Αν ειναι δυνατον!

Και στη συνεχεια λεει τα ομορφα παρακατω

Ωστόσο, η επιτροπή ασφάλειας του οργανισμού δήλωσε επίσης ότι δεν μπορεί να αποκλείσει μία πιθανή σύνδεση με έναν "μικρό αριθμό περιπτώσεων" μιας σπάνιας διαταραχής πήξης, που εμφανίζεται μετά τον εμβολιασμό. Επομένως, συνέστησε στις κυβερνήσεις να βρίσκονται σε "αυξημένη επαγρύπνηση" για τις πιθανές επιπτώσεις και να τις συμπεριλαμβάνουν στις πληροφορίες προϊόντων. "Η προσοχή σε αυτές τις πιθανές σπάνιες καταστάσεις και η παροχή πληροφοριών σε επαγγελματίες υγείας και εμβολιασμένα άτομα θα βοηθήσει στον εντοπισμό και τον μετριασμό των πιθανών παρενεργειών", δήλωσε η εκτελεστική διευθύντρια του EMA Emer Cooke και πρόσθεσε ότι "ξεκινάμε επίσης πρόσθετες έρευνες για να κατανοήσουμε περισσότερα σχετικά με αυτές τις σπάνιες περιπτώσεις και διεξάγουμε στοχευμένες μελέτες παρατήρησης".

Να λοιπον ποιος ειναι ο ψεκασμενος που ελεγε οτι οσοι λενε για θρομβωσεις ειναι ψεκασμενοι.

Ε..παραπανω λογια ειναι περιττα.

Ολοφανερα υπαρχει θεμα με αστρα και θρομβωσεις,κανενας βεβαια δεν ειπε οτι ειναι σε κανενα τεραστιο ποσοστο,αλλα ξεκαθαρα υπαρχει και δεν μπορουσαν να το κρυψυν εντελψς,αλλα το διατυπωσαν με αυτ τον τροπο.
Το ''ΣΥΝΟΛΙΚΟ'' και τα παρακατω.
Και βεβαια το κλασσικο πλεον""τα οφελη ειναι περισσοτερα απο τους κινδυνους''
Ναι..σαφως,αλλα να το παραδεχονται και να μην προσπαθουν να το κρυψουν.

EMA: "Ασφαλές και αποτελεσματικό" το εμβόλιο της AstraZeneca (enikos.gr)

ΥΓ Τετοια επιβεβαιωση δν την περιμενα! :hehe:
ΥΓ 2 Βεβαια τωρα που βλεπω καταρχην στον αντεννα ειδησεις,ουτε κατα διαννοια δεν ειπαν επι λεξη τι ειπε ο ΕΜΑ.Μιλησαν απλα με αυτα που συμπεραναν οι δημοσιογραφοι.Ουτε για ΣΥΝΟΛΙΚΟ κινδυνο ειπαν,ουτε τιποτε απο αυτα που εχω υπογραμμισει εδω.
Τυχαιο;
Ρε αη στο διαολο λεω εγω ΜΜΕ . :whatever:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,816 μηνύματα.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1616089513579.png

Νομιζω με 8 θανατους καλα τα εχουν παει ,πλεον μπηκαν σε safe zone πιστευω(Χωρις λοκ νταουν τυπου ελλαδας )
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Πόσους νεκρούς έχουν συνολικά στην τεράστια σε έκταση Σουηδία που έχει ίδιο πληθυσμό με την Ελλάδα; Στην Σουηδία που το χειμώνα κάνεις δεν ξεμυτιζει από το σπίτι του λόγω αρκτικού χειμωνα. Χμ...

Όσο για την Αστραζενεκα, μια χαρά είναι το εμβόλιο και το ξέρουμε όλοι. Πάνω από έντεκα εκατομμύρια εμβολιαστηκαν στην Βρετανία χωρίς πρόβλημα. Ο Βρετανός και ο Γάλλος πρωθυπουργός θα εμβολιαστούν μπροστά στις κάμερες με το Αστραζενεκα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
δειτε παιδια:

EU agency: AstraZeneca vaccine safe, will add clot warning​

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
υγειονομικοί που κάνανε το,εμβόλιο,της Pfizer κόλλησανε κανονικότατα κορονοιο και και ας,πέρασε ένας μήνας μετα τη δεύτερη δόση.......... γιατι αυτο δε το λένε στισ τηλεοράσεις.... και λένε μονο για την AstraZeneca...
Γελάω γιατι σας ελεγα οτι ανοσία της αγέλης δε μπορεί να επιτεχθει με εμβολιασμό, ο εμβολιασμός εχει ίδια λογική με της γρίπης, δηλαδή αποφεύγουμε την βαριά νόσηση όχι τη μετάδοση,
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top