• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Αρα προτιμάς εμβόλιο και να πεθαίνουν 80-100 την μέρα .Παρα μέτρα σαν να μην υπήρχαν εμβόλια και πρωτόκολλα με λίγα κρούσματα και χωρίς θανάτους(μέχρι να βοηθήσουν τα εμβόλια)

Χμ...όπως έχω πει ,σταθερά κρατάτε αυτήν την στάση γιατί πάμε καλά και ξέρεις ε 14 Μαίου τουρισμός :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 79024
Ετσι ήρθε
Ποια ειναι τα μετρα που προτεινεις εσυ?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ο κόσμος δεν φοβάται τον ιό. Δηλαδή οκ, κατά 98% θα το περάσουν όλοι χωρίς νοσοκομείο, με λίγο πυρετό. Το 2% θα πάει σε νοσοκομείο και ίσως πάνω κάτω το 1% δυστυχώς θα καταλήξει. Οκ αυτό το καταλαβαίνω. Το οτι είναι ακόμα άγνωστο σε όλους τί μακροπρόθεσμες παρενέργειες θα έχει ο ιός δεν τρομάζει αυτούς που κολλάνε; Το οτι μπορεί τώρα στα 25 πχ να το περάσουν στο χαλαρό δεν σκέφτονται οτι μπορεί ας πούμε σε 20 χρόνια να εμφανίσει κάτι που δεν το ξέρουμε ακόμα; Εγώ πιο πολύ αυτό φοβάμαι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ο κόσμος δεν φοβάται τον ιό. Δηλαδή οκ, κατά 98% θα το περάσουν όλοι χωρίς νοσοκομείο, με λίγο πυρετό. Το 2% θα πάει σε νοσοκομείο και ίσως πάνω κάτω το 1% δυστυχώς θα καταλήξει. Οκ αυτό το καταλαβαίνω. Το οτι είναι ακόμα άγνωστο σε όλους τί μακροπρόθεσμες παρενέργειες θα έχει ο ιός δεν τρομάζει αυτούς που κολλάνε; Το οτι μπορεί τώρα στα 25 πχ να το περάσουν στο χαλαρό δεν σκέφτονται οτι μπορεί ας πούμε σε 20 χρόνια να εμφανίσει κάτι που δεν το ξέρουμε ακόμα; Εγώ πιο πολύ αυτό φοβάμαι.
Οι Ασιάτες αποδεικνύονται εξυπνότεροι τελικά. Ακούνε τους ειδικούς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
•132.000 new cases and 780 deaths in india.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ο κόσμος δεν φοβάται τον ιό. Δηλαδή οκ, κατά 98% θα το περάσουν όλοι χωρίς νοσοκομείο, με λίγο πυρετό. Το 2% θα πάει σε νοσοκομείο και ίσως πάνω κάτω το 1% δυστυχώς θα καταλήξει. Οκ αυτό το καταλαβαίνω. Το οτι είναι ακόμα άγνωστο σε όλους τί μακροπρόθεσμες παρενέργειες θα έχει ο ιός δεν τρομάζει αυτούς που κολλάνε; Το οτι μπορεί τώρα στα 25 πχ να το περάσουν στο χαλαρό δεν σκέφτονται οτι μπορεί ας πούμε σε 20 χρόνια να εμφανίσει κάτι που δεν το ξέρουμε ακόμα; Εγώ πιο πολύ αυτό φοβάμαι.
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το σκεφτόμουν αυτό και μάλιστα από πέρυσι το φθινόπωρο. Ακόμα δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τα μακροχρόνια κουσούρια. Ωστόσο σε ερώτηση που είχα κάνει στον παθολόγο μου, μου είπε ότι αυτές οι μελλοντικές παρενέργειες μπορεί να συμβούνε και από άλλες ασθένειες όπως μια γρίπη, από πολλά εξαρτάται. Τώρα σαν πιθανότητα φαντάζομαι είναι αυξημένη για τον covid. Αλλά ότι θα έπρεπε να το σκεφτόμαστε σαφώς ναι. Έχω ακούσει για μακροπρόθεσμη επίδραση σε καρδιά, πνεύμονες, εγκέφαλο, διάθεση/ύπνο/ψυχολογία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Καλά πάμε...
Καλά πάμε όπου επιβλήθηκε λοκνταουν.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ο κόσμος δεν φοβάται τον ιό. Δηλαδή οκ, κατά 98% θα το περάσουν όλοι χωρίς νοσοκομείο, με λίγο πυρετό. Το 2% θα πάει σε νοσοκομείο και ίσως πάνω κάτω το 1% δυστυχώς θα καταλήξει. Οκ αυτό το καταλαβαίνω. Το οτι είναι ακόμα άγνωστο σε όλους τί μακροπρόθεσμες παρενέργειες θα έχει ο ιός δεν τρομάζει αυτούς που κολλάνε; Το οτι μπορεί τώρα στα 25 πχ να το περάσουν στο χαλαρό δεν σκέφτονται οτι μπορεί ας πούμε σε 20 χρόνια να εμφανίσει κάτι που δεν το ξέρουμε ακόμα; Εγώ πιο πολύ αυτό φοβάμαι.
Είπαμε η κινδυνοφοβία έχει και τα όρια της. Πχ κάθε φορά που κάνω ντους έχω μια μικρή πιθανότητα να γλιστρήσω και να ανοίξει το κεφάλι μου σαν αβοκάντο, τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν θα ξαναμπώ στο μπάνιο; Μετά δεν απέχει και πολύ (σε όρους "λογικής απόστασης") να ζούμε σε κυριολεκτική φούσκα επειδή υπάρχουν μερικοί αλλεργιογόνοι/παθογόνοι παράγοντες εκεί έξω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εκατομμύρια νεκροί παγκόσμια απ' το φαγητό.Δεν θα ξαναφαω για να μην πάθω κάτι μελλοντικά

Ψαχτειτε τι ισχύει με παλιούς ιούς(σε ερευνητικές σελίδες όχι Ελληνικά hoaxes και καθημερινή) και πιθανότατα να συμβαίνει και με τον ίδιο :)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Εκατομμύρια νεκροί παγκόσμια απ' το φαγητό.Δεν θα ξαναφαω για να μην πάθω κάτι μελλοντικά

Ψαχτειτε τι ισχύει με παλιούς ιούς(σε ερευνητικές σελίδες όχι Ελληνικά hoaxes και καθημερινή) και πιθανότατα να συμβαίνει και με τον ίδιο :)
Τι συνέβαινε; Ήταν γεμάτα τα νοσοκομεία ή δεν υπήρχαν σχεδόν καθολου; Είχαν αναπνευστηρες;

Πχ κάθε φορά που κάνω ντους έχω μια μικρή πιθανότητα να γλιστρήσω και να ανοίξει το κεφάλι μου σαν αβοκάντο, τι σημαίνει αυτό;
Άμα πέσεις, δεν θα χτυπήσουν οι άλλοι.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εκεί που κάνω αντιπαράθεση είναι στο εξής, η αντίδραση του κόσμου είναι τέλεια ορθολογική και ανάλογη του βαθμού του κινδύνου. Χτύπα ξύλο, δώσ'τους έμπολα αντί για κορωνοϊό (με 10x έως 40x περισσότερη θνησιμότητα) και ο κόσμος ούτε για τα βασικά δεν θα βγαίνει απ'το σπίτι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Με βλεπω για Pfizer.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Εκεί που κάνω αντιπαράθεση είναι στο εξής, η αντίδραση του κόσμου είναι τέλεια ορθολογική και ανάλογη του βαθμού του κινδύνου. Χτύπα ξύλο, δώσ'τους έμπολα αντί για κορωνοϊό (με 10x έως 40x περισσότερη θνησιμότητα) και ο κόσμος ούτε για τα βασικά δεν θα βγαίνει απ'το σπίτι.
Βασικά ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του. Από τη στιγμή που κινδυνεύουν οι ηλικιωμένοι και οι ευπαθείς ομάδες, με λυπεί αλλά μέσα μου δεν περίμενα από τους νέους (τους περισσότερους) (οι ηλικίας 15-45) να τηρούν τα μέτρα επειδή πολύ ωμά και τελείως ορθολογιστικά, αλλά καθόλου συναισθηματικά, δε νοιάζονται για τον πλησίον τους παρά τον εαυτό τους και τους δικούς τους. Να πώς εξηγείται η αντίδραση του κόσμου. Όλοι σκέφτονται "εγώ δε θα πάθω κάτι γιατί να περιορίζομαι?", αδιαφορώντας για τους άλλους.

Ωστόσο αυτό δεν είναι σωστό για 3 λόγους όπως όλοι πλέον γνωρίζουμε, αλλά όσοι δε νοιάζονται απλά τους αγνοούνε:
- Υπάρχει θνησιμότητα και νοσηλεία ακόμα και σε νεαρές ηλικίες -> ("σε μένα θα τύχει μωρέ? εισ'από κείνους εε? πωω πολύ υπερβολικός είσαι!")
- Μακροπρόθεσμη επίδραση covid -> ("και τι δεν σε βλάπτει πλέον, σιγά, ζω για το τώραα man yolooo, μέχρι τότε έχει ο Θεός") -> μπορεί και να μην έχει
- Βοηθάς στο να προστατεύσεις τους ανθρώπους γύρω σου που μπορεί να τους κολλήσεις και κάποιοι να πεθάνουν -> ("ε και τι έγινε για μερικά γερόντια μωρέ, τι σε νοιάζοι οι δικοί σου είναι?") -> μπορεί να είναι όντως οι δικοί σου. Θα λεγες τότε το ίδιο?

Στον αντίποδα, στον Έμπολα που λες, επειδή όλοι κινδυνεύουμε να πεθάνουμε, και εκεί επειδή φοβάσαι για τον εαυτό σου πρώτα και όχι για τους άλλους πώς να τους προστατεύσεις, για να επιβιώσεις, εκεί τα τηρείς όλα μια χαρά και ακόμα περισσότερο.

(Όλα αυτά δεν τα λέω για σένα φυσικά, απλά πήρα την αφορμή να τα γράψω)

Οπότε υποσυνείδητα, επειδή ντρέπονται να παραδεχτούνε αυτό ακριβώς, ότι απλά δε νοιάζονται για τους άλλους, το δικαιολογούν στον εαυτό τους πρώτα και μετά προς τα έξω, με θεωρίες συνωμοσίας, τσιπάκια, κυβερνητικά προγράμματα ελέγχου πολιτών, ψεύτικος ο ιός, τα παραλένε μια γρίπη είναι κλπ που προφασίζονται σα δικαιολογία για αυτήν τους τη στάση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Τελευταίες εξελίξεις:

Μόνο σε άτομα άνω των 30 ετών θα χορηγείται το εμβόλιο της AstraZeneca στην Ελλάδα:


Πιο αισιόδοξα τα επιδημιολογικά δεδομένα σήμερα, πτώση σε κρούσματα και θετικότητα:

 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Πάλι με τους νέους τα έχετε μερικοί; ξέρετε κι εμείς έχουμε δικούς μας ηλικιωμένους ή/και ευπαθείς. Δεν φυτρώσαμε σαν τα λάχανα στον μάταιο τούτο κόσμο. Το να απαιτώ πχ εγώ, που έχω μια γιαγιά 88 ετών, να παραλήσει μια ολόκληρη χώρα σε κάθε επίπεδο για να μην κολλήσει κόβιντ, το βρίσκω τέρμα εγωιστικό.
Οι νέοι επέδειξαν αξιοθαύμαστη αυτοσυγκράτηση για πάρα πολύ καιρό. Απο κει κι έπειτα, η κατάσταση αυτή τράβηξε σε μάκρος και λογικό είναι να κουράσει. Οι νέοι βλέπουν τις δουλειές τους να χάνονται, το μέλλον τους να φαντάζει ζοφερό, και παράλληλα τους γέρους και τις γριές να βολτάρουν συνέχεια. Πρώτοι εκείνοι είναι που δεν σέβονται τη συλλογική προσπάθεια που γίνεται. Οπότε, σου λέει και ο νέος με τη σειρά του "γιατί να κάθομαι και να ανέχομαι αυτή τη μαλακία;"
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Είπαμε η κινδυνοφοβία έχει και τα όρια της. Πχ κάθε φορά που κάνω ντους έχω μια μικρή πιθανότητα να γλιστρήσω και να ανοίξει το κεφάλι μου σαν αβοκάντο, τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν θα ξαναμπώ στο μπάνιο; Μετά δεν απέχει και πολύ (σε όρους "λογικής απόστασης") να ζούμε σε κυριολεκτική φούσκα επειδή υπάρχουν μερικοί αλλεργιογόνοι/παθογόνοι παράγοντες εκεί έξω.
Σεβαστό ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις για τη ζωή του. Βέβαια η διαφορά με το ντους και με τον ιό είναι ότι αν έχεις τον ιό μπορεί να τον μεταδώσεις σε κάποιον που θα κινδυνεύσει πραγματικά μέχρι και να χάσει τη ζωή του. Από την άλλη δεν το βλέπω σαν κινδυνοφοβία αλλά σαν υπαρκτό πρόβλημα που δεν ξέρουμε πού θα καταλήξει μακροχρόνια.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Τετάρτη 7/04/21
Nέα κρούσματα: 3.445
Διασωληνωμένοι: 749 (-2)
Νέες Απώλειες: 75 (συν:8.607)
Τεστ σήμερα: 55.179 (PCR:20.419, RAPID: 34.760)
Θετικότητα(PCR+Rapid): 6,24%

Παρασκευή 9/04/21
Nέα κρούσματα: 2.747
Διασωληνωμένοι: 790 (+14)
Νέες Απώλειες: 78 (συν:8.758)
Τεστ σήμερα: 57.370 (PCR:18.390, RAPID: 38.980)
Θετικότητα(PCR+Rapid): 4,79%
2.969 Μ.Ο κρουσμάτων (2.976 προγ. εβδομ.)
Σύνολο:290.964

2000 λιγότερα τεστ PCR σήμερα
Επικοινωνιακό παιχνίδι μου φαίνεται για εικονική μείωση κρουσμάτων για το φαίνεσθαι. Απλά για να πούνε ότι μειώνονται. Τα δεδομένα δείχνουν ότι είναι στα ίδια επίπεδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάλι με τους νέους τα έχετε μερικοί; ξέρετε κι εμείς έχουμε δικούς μας ηλικιωνέκους ή/και ευπαθείς. Δεν φυτρώσαμε σαν τα λάχανα στον μάταιο τούτο κόσμο. Το να απαιτώ πχ εγώ, που έχω μια γιαγιά 88 ετών, να παραλήσει μια ολόκληρη χώρα σε κάθε επίπεδο για να μην κολλήσει κόβιντ, το βρίσκω τέρμα εγωιστικό.
Οι νέοι επέδειξαν αξιοθαύμαστη αυτοσυγκράτηση για πάρα πολύ καιρό. Απο κει κι έπειτα, η κατάσταση αυτή τράβηξε σε μάκρος και λογικό είναι να κουράσει. Οι νέοι βλέπουν τις δουλειές τους να χάνονται, το μέλλον τους να φαντάζει ζοφερό, και παράλληλα τους γέρους και τις γριές να βολτάρουν συνέχεια. Πρώτοι εκείνοι είναι που δεν σέβονται τη συλλογική προσπάθεια που γίνεται. Οπότε, σου λέει και ο νέος με τη σειρά του "γιατί να κάθομαι και να ανέχομαι αυτή τη μαλακία;"
Κατανοητά όλα αυτά. Δεν αναιρούν όμως τα όσα είπα.
Δεν είπα όλοι οι νέοι.
Αν κάποιος θίγεται από αυτό που έγραψα σημαίνει ότι ενδόμυχα πιστεύει τουλάχιστον σε ένα από τα τρία σημεία που ανέφερα για τον εαυτό του και το κάνει ήδη. Αλλιώς έχει καθαρή συνείδηση υποθέτω.

Ποιός μίλησε να παραλύσει η χώρα?
Αν όλοι μας τηρούσαμε κανονικά τα μέτρα και δεν είχαμε μύτες έξω, κορωνοπάρτι στα σπίτια και ταξιδάκια στο εξοχικό γιατί βαρεθήκαμε στην πόλη παρόλο το αθώο βηχαλάκι, τότε τίποτα από αυτά τώρα δε θα συνέβαινε. Αυτό είναι εγωισμός και ανευθυνότητα. Προφανώς φταίει και η κυβέρνηση με τα δικά της λάθη, αλλά έστω εμείς οι πολίτες ας είμαστε όσο σωστοί μπορούμε σε ό,τι αφορά εμάς για αρχή.

Και έχω παρατηρήσει στατιστικά ότι οι νέοι κυρίως ήταν αυτοί που τα έγραφαν στα παπούτσια τους όλα αυτά. Να μη διασκεδάσουμε λιγάκι βρε αδερφέ? Έβλεπαν τα μέτρα σαν λόγο αντίδρασης και επανάστασης και περιορισμό και όχι σαν μέτρο πρόληψης και υγείας. Δε λέω να τηρούμε ό,τι μας λένε αμάσητο αλλά να σκεφτόμαστε λίγο και να ψαχνόματε τι πρέπει και τι όχι να κάνουμε.

Οι μεγαλύτερης ηλικίας που δεν πρόσεχαν ούτε εκείνοι ναι σε αυτό έχεις δίκιο δικό τους θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
1. Τη συνείδησή μου την έχω καθαρότατη, φίλε μου. Κοιμάμαι σαν πουλάκι τα βράδια.
2. Δεν παρέλυσε η χώρα; αλήθεια; όλα αυτά τα μέτρα που ισχύουν εδώ κι ενάμιση χρόνο, τι είναι; κατασκήνωση; (btw 4 στις 10 μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις προβλέπεται να κλείσουν, το έλεγαν σε φιλοκυβερνητικό κανάλι σήμερα).
3. Επαναλαμβάνω πως όλοι σχεδόν τηρούσαμε τα μέτρα στην αρχή. Αλλά δεν είμαστε ρομπότ να μας προγραμματίσουν οι άριστοι σε stay-at-home mode για όσο καιρό τους γουστάρει. Ο άνθρωπος έχει ανάγκη από την κοινωνική συναναστροφή, την αγκαλιά και την ψυχαγωγία (η οποία, γιατί δαιμονοποιείται, δεν καταλαβαίνω).
4. Το αφήγημα ότι φταίνε μόνο τα κορονοπάρτι των νέων βολεύει πολύ περισσότερο, από να ειπωθούν έξω από τα δόντια κάποια πράγματα, όπως πχ οι μυστικές μαζώξεις σε εκκλησίες, για να μεταλάβουν οι ηλικιωμένοι ή το πόσο αναίτια μετακινούνται σε τράπεζες και σούπερ μάρκετ. Στην ιδιαίτερη πατρίδα μου, πριν από λίγους μήνες, άνοιξε παράνομα ένας τρελοπαπάς την εκκλησία της ενορίας τα χαράματα, για κηδευτεί κάποιο σημαίνον πρόσωπο της πόλης και τα πλήθη με τους ηλικωμένους συνέρρεαν. Μετά από αυτό το γεγονός, είχαμε μια μίνι έκρηξη κρουσμάτων. Αυτό προφανώς και δεν παίχτηκε στις ειδήσεις, αλλά -ω, τι θαύμα!- κατά τα ΜΜΕ τα κρούσματα εκτοξεύτηκαν εκείνη την περίοδο επειδή ο κόσμος "περπατούσε χωρίς μάσκες, στην πόλη".
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
1. Τη συνείδησή μου την έχω καθαρότατη, φίλε μου. Κοιμάμαι σαν πουλάκι τα βράδια.
2. Δεν παρέλυσε η χώρα; αλήθεια; όλα αυτά τα μέτρα που ισχύουν εδώ κι ενάμιση χρόνο, τι είναι; κατασκήνωση; (btw 4 στις 10 μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις προβλέπεται να κλείσουν, το έλεγαν σε φιλοκυβερνητικό κανάλι σήμερα).
3. Επαναλαμβάνω πως όλοι σχεδόν τηρούσαμε τα μέτρα στην αρχή. Αλλά δεν είμαστε ρομπότ να μας προγραμματίσουν οι άριστοι σε stay-at-home mode για όσο καιρό τους γουστάρει. Ο άνθρωπος έχει ανάγκη από την κοινωνική συναναστροφή, την αγκαλιά και την ψυχαγωγία (η οποία, γιατί δαιμονοποιείται, δεν καταλαβαίνω).
4. Το αφήγημα ότι φταίνε μόνο τα κορονοπάρτι των νέων βολεύει πολύ περισσότερο, από να ειπωθούν έξω από τα δόντια κάποια πράγματα, όπως πχ οι μυστικές μαζώξεις σε εκκλησίες, για να μεταλάβουν οι ηλικιωμένοι ή το πόσο αναίτια μετακινούνται σε τράπεζες και σούπερ μάρκετ. Στην ιδιαίτερη πατρίδα μου, πριν από λίγους μήνες, άνοιξε παράνομα ένας τρελοπαπάς την εκκλησία της ενορίας τα χαράματα, για κηδευτεί κάποιο σημαίνον πρόσωπο της πόλης και τα πλήθη με τους ηλικωμένους συνέρρεαν. Μετά από αυτό το γεγονός, είχαμε μια μίνι έκρηξη κρουσμάτων. Αυτό προφανώς και δεν παίχτηκε στις ειδήσεις, αλλά -ω, τι θαύμα!- κατά τα ΜΜΕ τα κρούσματα εκτοξεύτηκαν εκείνη την περίοδο επειδή ο κόσμος "περπατούσε χωρίς μάσκες, στην πόλη".
Έχεις δίκιο σε οσα λες τα καταλαβαίνω και μάλιστα συμφωνώ στα περισσότερα. Αυτο που λεω ειναι να κοιτάμε το κατά πόσο είμαστε σωστοί εμείς. Το αν ο άλλος έκανε κάτι που εκτιναξε τα κρουσματα, είτε άτομο είτε κυβέρνηση, δεν ειναι δικαιολογία για να μην ακολουθήσω και εγω τα μέτρα και να πω εγώ γιατι να τα τηρησω τοτε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top