• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
νε αλα το αιμβωλιο και ο ιως δαιν ιπαρχι κε ξαιρο αιγο αφτα μου τα παι η ψυλικατζου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το κράτος υποκύπτει στην κούραση των πολιτών ........πςςς εκείνο και αν εχει ωριμότητα

Κράτος = πολίτης .....

Το κράτος φταίει και δεν θα κάτσω να τα ξανανλυσω ξανά.Αμα δεν μπορείς να καταλάβεις ότι 6 μήνες τώρα ακολουθεί την ίδια πολιτική τι να πω ...καλό μας καλοκαιρι
ναι σωστα οι πολιτες απο την πλευρα τους τι κανουν?

γραφουν και κανουν το ζωγραφο! :P
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ενδιαφέρον



Ποια η πιθανότητα σε μια χώρα (Ισραήλ)με 10.000.000 πολίτες να μην πάει η μετάλλαξη της Αφρικής 🤔(ευτυχώς που έχει παραγγείλει εμβόλια όπως έλεγα παλια )

Και η Ελλάδα έχει έτοιμες updated εμβόλια λογικά ε 🙃?

Σήμερα έχουμε πολυ πολυ βαθύ μπλε
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
@Averkina @Nelliel
Pfizer-BioNTech:
How well it works on virus mutations: So far, the Pfizer-BioNTech vaccine has been found to protect against the variant that was first detected in Great Britain (B.1.1.7), but it may be less effective against the variant first detected in South Africa (B.1.351).
Moderna:
How well it works on virus mutations: Some research has suggested that Moderna’s vaccine may provide protection against the B.1.1.7 and B.1.351 variants. Researchers are still studying this.
 
Τελευταία επεξεργασία:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
ποσες δοσεις johnson οχι πια δακρυα εχουμε για αυτο το μηνα?
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
ποσες δοσεις johnson οχι πια δακρυα εχουμε για αυτο το μηνα?
Πηγή: https://www.liberal.gr/news/xekinou...o-plano-ton-paralabon-eos-to-kalokairi/369832

Συγκεκριμένα:
Αναλυτικότερα τον Απρίλιο αναμένουμε:

Pfizer 1.100.000 δόσεις

Astra-Zeneca 450.000 δόσεις

Johnson 70.000 δόσεις

ΣΥΝΟΛΟ: 1.620.000 δόσεις

Τον Μάιο:

Pfizer 1.550.000 δόσεις

Astra-Zeneca 450.000 δόσεις

Johnson 300.000 δόσεις

Moderna 100.000+ δόσεις

ΣΥΝΟΛΟ: 2.400.000 δόσεις

Τον Ιούνιο:

Pfizer 1.700.000 δόσεις

Johnson 960.000 δόσεις

Astra-Zeneca 450.000 δόσεις

Σύνολο: 3.110.000 δόσεις

Ως εκ τούτου, έως το τέλος Ιουνίου η χώρα θα διαθέτει 7.130.000 επιπλέον δόσεις εμβολίων, ενώ δεν αποκλείεται να είναι ακόμα περισσότερες καθώς αναμένονται κι άλλες δόσεις από την Moderna.

Μου έχει κάνει ζημιά αυτό το εμβόλιο, μπαίνω για μπάνιο, βλέπω το αφρόλουτρο και νομίζω ότι πάω για εμβολιασμό.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
ποσες δοσεις johnson οχι πια δακρυα εχουμε για αυτο το μηνα?
70.000

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πηγή: https://www.liberal.gr/news/xekinou...o-plano-ton-paralabon-eos-to-kalokairi/369832

Συγκεκριμένα:


Μου έχει κάνει ζημιά αυτό το εμβόλιο, μπαίνω για μπάνιο, βλέπω το αφρόλουτρο και νομίζω ότι πάω για εμβολιασμό.
Το θεμα ειναι ποιος θα κλαιει :P ποιος θα κλαιει τελευταιος και αν προλαβει να κλαψει :P
Ειλικρινα τα εχω παιξει. Διαβασα ισως μας βαλουν Αστρα. Θα επιλεξω pfizer και θα περιμενω μεχρι να γινει επιλογής. Μετα για να εμβολιαστουν ολοι θα τα βαλουν επιλογης στο ισραηλ ειχαν βαλει πλατφορμα εβλεπα εγω ας πουμε στη γειτονια μου σημερα οτι ειχε δεκα εμβολια που δεν διατεθηκαν. Ε πηγαινε οποιος ηθελε και εκανε.
Γιαυτο εμβολιαστηκαν και τοσο γρηγορα περα απο το χρονοδιαγραμμα 24/7
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
αν εχουμε 7.130.000 δοσεις σημαινει οτι θα εχουμε εμβολιασει πανω απο 4000000 κοσμο μεχρι τελη ιουνιου
αν ισχυει αυτο ναι οντως ιουλιο θα ειμαστε τελειως φρι αλλα μεχρι τωρα μονο η φαιζερ ακολουθει σωστα το χρονοδιαγραμμα
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
εγω αν ειναι να κανω j&j θα το κανω ...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
ποσες δοσεις johnson οχι πια δακρυα εχουμε για αυτο το μηνα?
Ελπίζω αρκετές για να βγάλω μαλλιά μέχρι κι εγώ που είμαι φαλακρός 😋
received_896835094431691.jpeg
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
"
Απο πού να αρχίσω και πού να σταματήσω.
10 % απαιτεί μία επιδημία σε εξάπλωση, προκειμένου να αλλάξει απο επιδημία σε πανδημία.
Αυτό μεταφράζεται σε περίπου 700........ εκατομύρια θανάτους.
Εδώ είδαμε, να ξεκινά η χρήση της ονομασίας <<πανδημία>>, απο πολύ νωρίς.
Ακόμα και τώρα, δεν ξεπερνά το 1.000.000 εκατομύριο, οπότε το σχετικό σφάλμα είναι 699 εκατομύρια."

Αρα αυτο προέρχεται απο τον" σκληρο σου δίσκο" και όχι κάποια επιστημονική πηγη;
Είμαι αναγκασμένος να απαντήσω.
Οταν λέω εμπιστεύομαι τον σκληρό μου δίσκο, γράφω και έναν χαρακτηρισμό.
Ο οποίος είναι << ώς αναλυτή>>.
Δηλαδή στις πληροφορίες που είναι διάσπαρτες και προσβάσιμες στον καθένα, όπως είναι ο πληθυσμός της γης που είναι 7 με 8 δις σε γενικές γραμμές, το 10% αντιστοιχεί σε 700 εκατομμύρια.
Τα υπόλοιπα μη ζητήσεις να τα ξαναγράψω.
Με λίγη σκέψη, ο καθένας βγάζει το συμπέρασμα εύκολα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το κράτος υποκύπτει στην κούραση των πολιτών ........πςςς εκείνο και αν εχει ωριμότητα

Κράτος = πολίτης .....

Το κράτος φταίει και δεν θα κάτσω να τα ξανανλυσω ξανά.Αμα δεν μπορείς να καταλάβεις ότι 6 μήνες τώρα ακολουθεί την ίδια πολιτική τι να πω ...καλό μας καλοκαιρι
Νίκο, το Κράτος είναι αδύνατο να φταίει.
Για τον απλούστατο λόγο.

Το Κράτος σχεδιάζει πάντα.

Και αν βλέπεις να μας οδηγεί σταθερά σε φαινομενικά άσχετες καταστάσεις, αυτό γνωρίζει καλά το σχεδιάγραμμα και τους στόχους και τον βαθμό που τους πέτυχε.
Εστω και 1% είναι θετικό το αποτέλεσμα στο Κράτος, γιατι δεν είναι αρνητικό.

Και είμαστε απομονωμένες μονάδες στην όλη κατάσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Δευτέρα 12/04/21
Nέα κρούσματα: 1.606
Διασωληνωμένοι: 781 (+11)
Νέες Απώλειες: 76 (συν:8.961)
Τεστ σήμερα: 20.672 (PCR:6.988, RAPID: 13.684)
Θετικότητα(PCR+Rapid): 7,77%
2.836 Μ.Ο κρουσμάτων (3.083 προγ. εβδομ.)
Σύνολο:297.085
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Είμαι αναγκασμένος να απαντήσω.
Οταν λέω εμπιστεύομαι τον σκληρό μου δίσκο, γράφω και έναν χαρακτηρισμό.
Ο οποίος είναι << ώς αναλυτή>>.
Δηλαδή στις πληροφορίες που είναι διάσπαρτες και προσβάσιμες στον καθένα, όπως είναι ο πληθυσμός της γης που είναι 7 με 8 δις σε γενικές γραμμές, το 10% αντιστοιχεί σε 700 εκατομμύρια.
Τα υπόλοιπα μη ζητήσεις να τα ξαναγράψω.
Με λίγη σκέψη, ο καθένας βγάζει το συμπέρασμα εύκολα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Νίκο, το Κράτος είναι αδύνατο να φταίει.
Για τον απλούστατο λόγο.

Το Κράτος σχεδιάζει πάντα.

Και αν βλέπεις να μας οδηγεί σταθερά σε φαινομενικά άσχετες καταστάσεις, αυτό γνωρίζει καλά το σχεδιάγραμμα και τους στόχους και τον βαθμό που τους πέτυχε.
Εστω και 1% είναι θετικό το αποτέλεσμα στο Κράτος, γιατι δεν είναι αρνητικό.

Και είμαστε απομονωμένες μονάδες στην όλη κατάσταση.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση καθώς και το μάθημα για το πως δουλεύουν τα ποσοστά. Ωστόσο η απορία μου δε λύθηκε και ελπίζω να βρεις τον χρόνο να μου τη λύσεις εσύ και ο αναλυτής σου.
Για να γίνω πιο σαφής:
- Από που πηγάζει το "10 % απαιτεί μία επιδημία σε εξάπλωση, προκειμένου να αλλάξει απο επιδημία σε πανδημία."

-"Αυτό μεταφράζεται σε περίπου 700........ εκατομύρια θανάτους"
Ακόμα και τώρα, δεν ξεπερνά το 1.000.000 εκατομύριο, οπότε το σχετικό σφάλμα είναι 699 εκατομύρια.""

- Πως σχετίζονται οι 700εκ θάνατοι με την τον χαρακτηρισμό επιδημία ή πανδημία και γενικοτέρα, τι σχέση έχει ο αριθμός των νεκρών με αν μια νοσος θα χαρακτηριστεί ως επιδημία ή πανδημία;


Παρακαλώ να καλυμπράρεις πρώτα τον αναλυτή σου γιατί θέλω γερή απάντηση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Πηγή: https://www.liberal.gr/news/xekinou...o-plano-ton-paralabon-eos-to-kalokairi/369832

Συγκεκριμένα:


Μου έχει κάνει ζημιά αυτό το εμβόλιο, μπαίνω για μπάνιο, βλέπω το αφρόλουτρο και νομίζω ότι πάω για εμβολιασμό.
Βλεπουμε οι περισσοτερες δοσεις ειναι με pfizer οποτε σαφως και μπορουμε να ελπιζουμε σε pfizer και τα υπολοιπα .Εναλλακτικα κανω ολα τα υπολοιπα αλλα οχι αστρα.Την αφηνω σε αυτους που λενε οτι την εμπιστευονται και νο προμπλεμ. :)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ πρέπει να είμαστε η μόνη χώρα όοολου του πλανήτη που αποσύρθηκε ο επικεφαλής επιδημιολόγος της αλλα και που περασε πιο σκληρο κυμα του ιου σε καραντινα .....Το λες και success story :P
1618245684043.png


Εκτος αυτου εχει σκεφτει κανεις ποσο ασφαλης θα ανοιξουμε με τον τουρισμο(συμφωνα με τα λεγομενα του κ. θεοχαρη) ?

6/4 /2020= 60 κρούσματα και 92 διασωληνωμένους.
6/4/ 2021= 4300 κρούσματα, 750 διασωληνωμένους και 78 νεκρούς.

Τι R0 θα εχουμε με το ανοιγμα του τουρισμου ? για πειτε προβλεψεις :P
1618246266019.png

Εγω λεω 100% ασφαλη αφου δεν θα εχουμε τουρισμο το Μαιο :P(Εκτος απ την αγγλια μας εφυγαν και οι γερμανοι ...οι τοπ 2 τουριστες μας ειναι εκτος παιχνιδιου για λιγο ...πιστευω)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,283 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ πρέπει να είμαστε η μόνη χώρα όοολου του πλανήτη που αποσύρθηκε ο επικεφαλής επιδημιολόγος της αλλα και που περασε πιο σκληρο κυμα του ιου σε καραντινα .....Το λες και success story :P
View attachment 79304

Εκτος αυτου εχει σκεφτει κανεις ποσο ασφαλης θα ανοιξουμε με τον τουρισμο(συμφωνα με τα λεγομενα του κ. θεοχαρη) ?

6/4 /2020= 60 κρούσματα και 92 διασωληνωμένους.
6/4/ 2021= 4300 κρούσματα, 750 διασωληνωμένους και 78 νεκρούς.

Τι R0 θα εχουμε με το ανοιγμα του τουρισμου ? για πειτε προβλεψεις :P
View attachment 79305

Εγω λεω 100% ασφαλη αφου δεν θα εχουμε τουρισμο το Μαιο :P(Εκτος απ την αγγλια μας εφυγαν και οι γερμανοι ...οι τοπ 2 τουριστες μας ειναι εκτος παιχνιδιου για λιγο ...πιστευω)
Βγαλε και τα 1.27 εκατομμυρια απο τις ΗΠΑ που ηταν η Νο4 μεγαλύτερη ομαδα τουριστων.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Και πολυ καλα θα κανουν,αλλα απο τωρα και στο εξης αφου η αστρα ΠΛΕΟΝ το εβαλε στις πιθανες παρενεργειεςς οι μηνυσεις θα πρεπει να γινονται ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ νομιζω. :)

Μήνυση κατά της AstraZeneca θα καταθέσει η οικογένεια του 60χρονου από τη Σύρο

Μήνυση στην AstraZeneca αναμένεται να υποβάλει η οικογένεια του 60χρονου από την Σύρο, ο οποίος δύο ώρες μετά τον εμβολιασμό του, υπέστη εγκεφαλικό και πλέον βρίσκεται παράλυτος σε κέντρο αποκατάστασης.

«Παρέλυσε η αριστερή του πλευρά του 60χρονου.

Χθες, ο ΕΜΑ, δήλωσε ότι το εμβόλιο της AstraZeneca μπορεί να προκαλέσει συγκεκριμένα προβλήματα υγείας. Υπάρχουν πολλές ενδείξεις ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο της AstraZeneca προκάλεσε πολύ σημαντικές σωματικές βλάβες στον 60χρονο» δήλωσε στην «Κοινωνία Ώρα ΜEGA» ο δικηγόρος του, επικαλούμενος μάλιστα ιατρικά έγγραφα.

Η πλευρά του 60χρονου θα καταθέσει μήνυση τόσο εναντίον της AstraZeneca όσο και κατά παντός υπευθύνου, ενώ όπως είπε ο δικηγόρος της οικογένειας, θα ζητήσουν την ένορκη εξέταση του κ. Βλαχογιαννόπουλου, ο οποίος ήταν μέλος της επιτροπής φαρμακοεπαγρύπνησης και παραιτήθηκε πρόσφατα.

«Για να δούμε τι γίνεται με την καταγραφή των περιστατικών. Τα περιστατικά στην Ελλάδα δεν είναι ένα. Μόνο εγώ στο γραφείο μου έχω δεχθεί πολλά τηλέφωνα στην Ελλάδα από ανθρώπους που αντιμετώπισαν προβλήματα μετά τον εμβολιασμό από AstraZeneca» πρόσθεσε ο κ. Σακαρούδης.

«Ο αδερφός μου ήταν πολύ καλά στην υγεία του»
«Σε κέντρο αποκατάστασης βρίσκεται ο αδερφός μου. Είναι παράλυτος, έχει επαφή με το περιβάλλον, αλλά η κατάσταση της υγείας του είναι πολύ σοβαρή» δήλωσε ο κ. Αλέξανδρος, αδελφός του 60χρονου.

«Δύο ώρες μετά το εμβόλιο, ο αδερφός μου έπαθε ισχαιμικό εγκεφαλικό που προήλθε από θρόμβωση. Οι γιατροί δεν έχουν αποφανθεί ακόμα αν σχετίζεται το εμβόλιο. Είπαν απλώς ότι προήλθε από θρόμβωση. Ήταν πολύ καλά στην υγεία του. Δεν είχε πρόβλημα» τόνισε χαρακτηριστικά.


Πηγή: iefimerida.gr

Ετσι μπραβο.Καποτε πρεπει να μαθουν οι κυβερνησεις κιαι οι πολυεθνικες οτι δεν ειμαστε προβατα επι σφαγη.Πρεπει να ΑΝΤΙΔΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έρευνα: Η νοτιοαφρικανική μετάλλαξη «ξεφεύγει» πιο εύκολα από το εμβόλιο της Pfizer

Σύμφωνα με Ισραηλινούς επιστήμονες

Η νοτιοαφρικανική παραλλαγή Β.1.351 του κορωνοϊού είναι «καλύτερη» από τις άλλες γνωστές παραλλαγές του στο να διαπερνά τις άμυνες του εμβολίου των Pfizer/BioNTech, ανακοίνωσαν Ισραηλινοί επιστήμονες.



Παρόλα αυτά, αν και σύμφωνα με τη νέα μικρή μελέτη, η νοτιοαφρικανική παραλλαγή φαίνεται σχετικά πιο ικανή στο να μολύνει ακόμη και εμβολιασμένους ανθρώπους, δεν υπάρχουν στοιχεία που να δείχνουν ότι μπορεί να προκαλέσει σοβαρή νόσο σε έναν εμβολιασμένο άνθρωπο.

Η νέα έρευνα από το Πανεπιστήμιο του Τελ Αβίβ και τον μεγαλύτερο ισραηλινό οργανισμό παροχής υγείας Clalit, η οποία δεν έχει ακόμη δημοσιευθεί σε κάποιο επιστημονικό περιοδικό (υπάρχει προδημοσίευση στο medRxiv), συνέκρινε περίπου 400 μη εμβολιασμένους ανθρώπους που αρρώστησαν από Covid-19, με άλλους τόσους ίδιας ηλικίας και φύλου που είχαν κάνει μία ή δύο δόσεις του εμβολίου και οι οποίοι επίσης είχαν διαγνωσθεί με κορονοϊό, σύμφωνα με τα πρακτορεία Γαλλικό και Reuters.

Η νοτιοαφρικανική παραλλαγή ευθύνεται για λιγότερο από 1% των κρουσμάτων στο Ισραήλ, όμως μεταξύ των 150 ατόμων της νέας μελέτης που είχαν πλήρως εμβολιασθεί με δύο δόσεις, το ποσοστό όσων είχαν μολυνθεί από τη νοτιοαφρικανική παραλλαγή, ήταν περίπου οκταπλάσιο (5,4%) σε σχέση με τους μη εμβολιασμένους (0,7%).

«Αυτό σημαίνει», κατά τους ερευνητές, «ότι το εμβόλιο των Pfizer/BioNTech, αν και άκρως προστατευτικό, πιθανώς δεν παρέχει το ίδιο επίπεδο προστασίας έναντι της νοτιοαφρικανικής παραλλαγής του κορωνοϊού». «Η νοτιοαφρικανική παραλλαγή είναι ικανή, σε ένα βαθμό, να διαπερνά την προστασία του εμβολίου», ανέφερε ο καθηγητής 'Αντι Στερν της Σχολής Βιοϊατρικής του Πανεπιστημίου του Τελ Αβίβ. Διευκρίνισε ότι η μελέτη δεν αξιολόγησε κατά πόσο οι πλήρως εμβολιασμένοι που μολύνθηκαν από τη νοτιοαφρικανική παραλλαγή (οκτώ συνολικά), εκδήλωσαν σοβαρή νόσο.

«Από τη στιγμή που βρήκαμε ένα πολύ μικρό αριθμό εμβολιασμένων μολυσμένων από την παραλλαγή Β.1.351, δεν έχει νόημα στατιστικά να αναφέρουμε τις εκβάσεις της νόσου», πρόσθεσε. Οι ερευνητές επεσήμαναν ότι η νέα μελέτη περιέλαβε ένα πολύ μικρό δείγμα ανθρώπων μολυσμένων με τη νοτιοαφρικανική παραλλαγή λόγω της σπανιότητας της τελευταίας στη χώρα. Στο Ισραήλ, όπως και σε άλλες χώρες, έχει πια επικρατήσει σχεδόν πλήρως η «βρετανική» παραλλαγή του κορωνοϊού. «Ακόμη κι αν η νοτιοαφρικανική παραλλαγή πράγματι διαπερνά την προστασία του εμβολίου, δεν έχει εξαπλωθεί ευρέως στον πληθυσμό», δήλωσε ο δρ Στερν, εκτιμώντας ότι η πιο μεταδοτική «βρετανική» παραλλαγή μπορεί να «μπλοκάρει» τη νοτιοαφρικανική.

Επίσης οι ερευνητές επεσήμαναν ότι η έρευνα τους δεν σκόπευε να εξάγει γενικά συμπεράσματα για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου έναντι οποιασδήποτε παραλλαγής, καθώς εστίασε μόνο σε ανθρώπους που είχαν ήδη διαγνωσθεί θετικοί για λοίμωξη από κορωνοϊό. Δύο μελέτες που είχαν δημοσιευθεί το Φεβρουάριο στο αμερικανικό ιατρικό περιοδικό New England Journal of Medicine και είχαν πραγματοποιηθεί από τις εταιρείες Pfizer/BioNTech και Moderna, είχαν δείξει ότι η παρουσία αντισωμάτων μετά τον εμβολιασμό ήταν μικρότερη στους ανθρώπους που είχαν εκτεθεί στη νοτιοαφρικανική παραλλαγή, μια ένδειξη για μειωμένη προστασία.

Η νέα ισραηλινή μελέτη είναι η πρώτη αξιολόγηση με βάση πραγματικά δεδομένα για την ικανότητα της εν λόγω παραλλαγής να παρακάμπτει το εμβόλιο. Η Pfizer αρνήθηκε να σχολιάσει τη νέα μελέτη. Η εμβολιαστική εκστρατεία του Ισραήλ έχει καλύψει περίπου 5,3 εκατομμύρια κατοίκους της χώρας με την πρώτη δόση και 4,9 εκατομμύρια ή το 53% του πληθυσμού των 9,3 εκατομμυρίων με δύο δόσεις.

Ήδη η χώρα δρέπει τους καρπούς του μαζικού εμβολιασμού, χαλαρώνοντας πολλούς από τους προηγούμενους περιορισμούς που είχε επιβάλει στους πολίτες. Περίπου το ένα τρίτο των Ισραηλινών είναι κάτω των 16 ετών, συνεπώς δεν έχουν συμπεριληφθεί μέχρι στιγμής στο πρόγραμμα εμβολιασμού.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ πρέπει να είμαστε η μόνη χώρα όοολου του πλανήτη που αποσύρθηκε ο επικεφαλής επιδημιολόγος της αλλα και που περασε πιο σκληρο κυμα του ιου σε καραντινα .....Το λες και success story :P


Εκτος αυτου εχει σκεφτει κανεις ποσο ασφαλης θα ανοιξουμε με τον τουρισμο(συμφωνα με τα λεγομενα του κ. θεοχαρη) ?

6/4 /2020= 60 κρούσματα και 92 διασωληνωμένους.
6/4/ 2021= 4300 κρούσματα, 750 διασωληνωμένους και 78 νεκρούς.

Τι R0 θα εχουμε με το ανοιγμα του τουρισμου ? για πειτε προβλεψεις :P
View attachment 79305

Εγω λεω 100% ασφαλη αφου δεν θα εχουμε τουρισμο το Μαιο :P(Εκτος απ την αγγλια μας εφυγαν και οι γερμανοι ...οι τοπ 2 τουριστες μας ειναι εκτος παιχνιδιου για λιγο ...πιστευω)
πέρσι δεν ειχαμε rapid test και το μοριακό στοίχιζε πάρα πολλα και ήταν κατά βάση διαθέσιμο σε δημόσιες δομές.
Φέτος πολλές ομάδες υποβάλλονται σε μοριακό τεστ (πχ συνοδοί στα νοσοκομεία, χειρουρηθέντες). Και πολλοί παραπάνω σε self test δε μπορεί να γίνει σύγκριση με πέρσι.

Ανοιγμα τουρισμού θα έχουμε γιατί η Ελλάδα εξαρτάται οικονομικά από τον τουρισμό της όσο και αν είναι το ro...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top