• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Συνεχίζω τα αισιόδοξα περί μεταλλάξεων:

Δεν ειναι χειροτερη απο την αγγλικη ομως
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,071 μηνύματα.
Το όλο θέμα με τους αρνητές του κορωνοϊου μου προκαλεί εντύπωση. Καιρό τώρα υπάρχουν γενικότερα οι αντιεμβολιαστές, και κανένας δεν τους πείραζε. Τώρα αρχίζουν και συλλαμβάνουν κόσμο ; Γιατί ;

Οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι εγκληματίες, απλά δεν έτυχαν της σωστής μόρφωσης σε κάποια πράγματα, για τον οποιοδήποτε λόγο. Ομολογώ πως πρώτη φορά βλέπω να συλλαμβάνεται κόσμος σε μαι Δημοκρατική χώρα επειδή...δεν έχει γνώσεις.
Χωρίς να λέω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ με το να συλλαμβάνουν κόσμο που αρνείται τα εμβόλια, το θέμα είναι πολύ σοβαρό γιατί αυτός που δεν πιστεύει στον κορωνοϊό ή στα εμβόλια είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να είναι ασυμπτωματικός και να μην τηρεί τα μέτρα και να κολλάει τους υπόλοιπους γύρω του που μπορεί να ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και μπορεί να αρρωστήσουν βαριά ή να πεθάνουν. Δεν είναι δηλαδή απλά ότι okay δεν πιστεύω σε κάτι, τι να κάνω, είμαι αμόρφωτος και δεν ενοχλώ κανέναν. Ενοχλώ γιατί είμαι δημόσιος κίνδυνος στην κυριολεξία.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,266 μηνύματα.
Χωρίς να λέω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ με το να συλλαμβάνουν κόσμο που αρνείται τα εμβόλια, το θέμα είναι πολύ σοβαρό γιατί αυτός που δεν πιστεύει στον κορωνοϊό ή στα εμβόλια είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να είναι ασυμπτωματικός και να μην τηρεί τα μέτρα και να κολλάει τους υπόλοιπους γύρω του που μπορεί να ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και μπορεί να αρρωστήσουν βαριά ή να πεθάνουν. Δεν είναι δηλαδή απλά ότι okay δεν πιστεύω σε κάτι, τι να κάνω, είμαι αμόρφωτος και δεν ενοχλώ κανέναν. Ενοχλώ γιατί είμαι δημόσιος κίνδυνος στην κυριολεξία.

Σίγουρα, αυτό είναι ασυζήτητο. Απλά εαν υπάρχει ο ρόλος του μπαμπούλα μόνο, δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Αυτοί οι άνθρωποι κατά βάθος πιστεύουν οτι επαναστατούν κατά κάποιον τρόπο ενάντια στο άδικο και στο λάθος. Δεν πρέπει λοιπόν κάπως το κράτος να μεριμνήσει για να ενημερωθεί και αυτή η μερίδα πολιτών για ορισμένα πράγματα ;

Είναι λίγο αναπόφευκτο κιόλας αυτό. Σε σχέση με παλιότερα, πολλές διαδικασίες αυτοματοποιούνται, και υπάρχει ανά επιστημονική περιοχή πλήθος ειδικών. Το αποτέλεσμα είναι να προωθείται το εξής σκεπτικό : "δεν χρειάζεται να έχω σχεδόν καμία γνώση για να χρησιμοποιήσω κάτι ". Το οποίο ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Δεν χρειάζεται λόγου χάρη να ξέρεις πως λειτουργεί ο υπολογιστής σου ή το αμάξι σου, για να τα χρησιμοποιήσεις.Το θέμα είναι οτι σε κάποιο σημείο, ακριβώς επειδή δεν υπάρχει γενικότερη άγνοια για πολλά θέματα, κάποιοι άνθρωποι καταλήγουν να φοβούνται ή να πιστεύουν βλακείες. Εαν δείχναμε σε έναν άνθρωπο του μεσαίωνα το κινητό μας για παράδειγμα, θα μας περνούσε σίγουρα για μάγους :P . Άρα η λύση δεν μπορεί να είναι ή τους κρατάμε φυλακισμένους ή τους αφήνουμε έξω και πεθαίνει κόσμος λόγω της άγνοιας τους. Διότι με αυτό το σκεπτικό, ο αριθμός των αμόρφωτων, αλλά ακόμα και των μορφωμένων, που έχουν γενικά άγνοια κινδύνου θα έπρεπε να ήταν μέσα. Και μην πάμε πολύ μακριά...ας σκεφτούμε πόσοι απρόσεκτοι οδηγοί υπάρχουν στον δρόμο για παράδειγμα.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Μπράβο στην Κυβέρνηση των αρίστων που με την τροπολογία για το ακαταδίωκτο των μελών των επιτροπών, δίνει ασυλία όχι μόνον στους γιατρούς της επιτροπής των λοιμωξιολόγων (επιτροπή Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες) αλλά και στα μέλη των άλλων 2 επιτροπών (Εθνική Επιτροπή Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι της Covid-19 και Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών). Παρέχεται, δηλαδή, ασυλία στα πολιτικά στελέχη του Υπουργείου Υγειας, όπως ο Παναγιώτης Πρεζεράκος, γενικός γραμματέας του Υπουργείου Υγείας, ο Παναγιώτης Αρκουμανέας, πρόεδρος του ΕΟΔΥ κ.α. Ουσιαστικά, πρόκειται για αμνήστευση κρατικών αποφάσεων που πλέον καθίστανται ανέλεγκτες και όχι για προστασία της επιστημονικής γνώμης. Με την τροπολογία αυτή απαγορεύεται ακόμα και η εξέταση μελών των επιτροπών («δεν ευθύνονται, δεν διώκονται αλλά και δεν εξετάζονται»). Οι κυβερνώντες, που λαμβάνουν τις αποφάσεις για τη διαχείριση της πανδημίας, θωρακίζουν εαυτούς από οποιαδήποτε δίωξη ή απόδοση ευθυνών, μέσα από έναν όρκο σιωπής .
Omerta much?
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Το όλο θέμα με τους αρνητές του κορωνοϊου μου προκαλεί εντύπωση. Καιρό τώρα υπάρχουν γενικότερα οι αντιεμβολιαστές, και κανένας δεν τους πείραζε. Τώρα αρχίζουν και συλλαμβάνουν κόσμο ; Γιατί ;

Οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι εγκληματίες, απλά δεν έτυχαν της σωστής μόρφωσης σε κάποια πράγματα, για τον οποιοδήποτε λόγο. Ομολογώ πως πρώτη φορά βλέπω να συλλαμβάνεται κόσμος σε μαι Δημοκρατική χώρα επειδή...δεν έχει γνώσεις.
Δυστυχώς στην επιτροπή λείπουν έμπειρα άτομα .Στις χωρες που υπάρχει πλήρες επιτροπή τα πάνε μια χαρά για αυτό ακριβώς το λόγο . Μπορούν να διεισδύσουν πληροφορίες σε μεγάλο ποσοστό ατόμων που δεν έχουν μια μόρφωση

Εδώ δυστυχώς είναι και αυτοί αλλά είναι και άτομα του τύπου "αυτοί φταίνε" "να πεθάνουν" "να βγουν εκτός ΜΕΘ " κλπ κλπ

Τώρα υπάρχουν άτομα εκτός ΜΕΘ που έπρεπε να είναι εκεί ....θα θελα να ήξερα τι θα γινόταν αν αυτά τα άτομα ,που ανέφερα πιο πάνω που εκφράζουν τέτοιες απόψεις , πάθουν κάτι που χρήζουν θεραπεία σε ΜΕΘ.....δεν θα βρουν

Δυστυχώς τα ίδια μυαλά έχουν και οι αντιεμβολιαστες αλλά και εκείνη που λένε εκφράσεις του τυπου που ανέφερα .

Είναι και οι δύο επικίνδυνοι για τη κοινωνία και το κράτος δεν παίρνει μέτρα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μπράβο στην Κυβέρνηση των αρίστων που με την τροπολογία για το ακαταδίωκτο των μελών των επιτροπών, δίνει ασυλία όχι μόνον στους γιατρούς της επιτροπής των λοιμωξιολόγων (επιτροπή Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες) αλλά και στα μέλη των άλλων 2 επιτροπών (Εθνική Επιτροπή Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι της Covid-19 και Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών). Παρέχεται, δηλαδή, ασυλία στα πολιτικά στελέχη του Υπουργείου Υγειας, όπως ο Παναγιώτης Πρεζεράκος, γενικός γραμματέας του Υπουργείου Υγείας, ο Παναγιώτης Αρκουμανέας, πρόεδρος του ΕΟΔΥ κ.α. Ουσιαστικά, πρόκειται για αμνήστευση κρατικών αποφάσεων που πλέον καθίστανται ανέλεγκτες και όχι για προστασία της επιστημονικής γνώμης. Με την τροπολογία αυτή απαγορεύεται ακόμα και η εξέταση μελών των επιτροπών («δεν ευθύνονται, δεν διώκονται αλλά και δεν εξετάζονται»). Οι κυβερνώντες, που λαμβάνουν τις αποφάσεις για τη διαχείριση της πανδημίας, θωρακίζουν εαυτούς από οποιαδήποτε δίωξη ή απόδοση ευθυνών, μέσα από έναν όρκο σιωπής .
Omerta much?
Οι ιατροί στην επιτροπή γιατί ηθικά ακόμα και για την αντιπολίτευση πρέπει να έχουν ασυλία.

Το κράτος πρέπει να δώσει νομικά εργαλεία στους ιδιοκτήτες γηροκομείων, ιατρούς και ιδιωτικών κλινικών που είναι αντιμέτωποι με κακουργήματα εξαιτίας των νόμων που ψήφισαν και όχι να δίνει ασυλίες μεμονωμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
•2.700 new cases and 40 deaths in the U.K
 

korlef

Νεοφερμένος

Ο korlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα! Παρακολουθώ αρκετό καιρό το φόρουμ σας το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο και αποφάσισα να κάνω εγγραφή. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για τα εμβόλια. Έστειλαν στη σύντροφό μου πριν μια εβδομάδα μήνυμα για εμβολιασμό στις 22 Μαΐου (ανήκει στις ομάδες υψηλού κινδύνου). Έστειλαν μόνο μία ημερομηνία, όχι δύο. Ξέρω ότι μόνο το εμβόλιο της Johnson & Johnson είναι σε μια δόση αλλά ακόμα δε χρησιμοποιείται στην Ελλάδα. Εν τω μεταξύ εκεί που θα το κάνει έχω ακούσει ότι χρησιμοποιούν κυρίως της astrazeneca.
Έχετε κάποια ιδέα ποιό εμβόλιο μπορεί να είναι αυτό που θα κάνει;;Και αν είναι της astrazeneca, μπορεί να το αλλάξει μετά από μία εβδομάδα μετά την αποστολή του μηνύματος;;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,071 μηνύματα.
Καλησπέρα! Παρακολουθώ αρκετό καιρό το φόρουμ σας το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο και αποφάσισα να κάνω εγγραφή. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για τα εμβόλια. Έστειλαν στη σύντροφό μου πριν μια εβδομάδα μήνυμα για εμβολιασμό στις 22 Μαΐου (ανήκει στις ομάδες υψηλού κινδύνου). Έστειλαν μόνο μία ημερομηνία, όχι δύο. Ξέρω ότι μόνο το εμβόλιο της Johnson & Johnson είναι σε μια δόση αλλά ακόμα δε χρησιμοποιείται στην Ελλάδα. Εν τω μεταξύ εκεί που θα το κάνει έχω ακούσει ότι χρησιμοποιούν κυρίως της astrazeneca.
Έχετε κάποια ιδέα ποιό εμβόλιο μπορεί να είναι αυτό που θα κάνει;;Και αν είναι της astrazeneca, μπορεί να το αλλάξει μετά από μία εβδομάδα μετά την αποστολή του μηνύματος;;
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Διαβάζω εδώ οτι 5 Μαϊου ξεκινούν εμβολιασμοί στην Ελλάδα με J&J οπότε σίγουρα αυτό είναι που της έκλεισαν.
Αν ήταν άλλο σίγουρα θα έστελναν και ημερομηνία δεύτερης δόσης.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.

korlef

Νεοφερμένος

Ο korlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Διαβάζω εδώ οτι 5 Μαϊου ξεκινούν εμβολιασμοί στην Ελλάδα με J&J οπότε σίγουρα αυτό είναι που της έκλεισαν.
Αν ήταν άλλο σίγουρα θα έστελναν και ημερομηνία δεύτερης δόσης.
Ευχαριστώ για την απάντηση, Himela. Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα αλλά δεν ήξερα πότε θα ξεκινήσει ο εμβολιασμός με τα εμβόλια της J&J.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,071 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, Himela. Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα αλλά δεν ήξερα πότε θα ξεκινήσει ο εμβολιασμός με τα εμβόλια της J&J.
Κανένα πρόβλημα, εύχομαι όλα να πάνε καλά. Αν έχεις όρεξη μάς ενημερώνεις τότε πώς πήγε. :)
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,638 μηνύματα.
Βρε πληβείοι, που έχετε το θράσος να πάτε στο εξοχικό σας...αφού δεν είστε στην ίδια κάστα με τους πατρίκιους σανδαλοφόρους.

Σοφία Βούλτεψη τάδε έφη:
«Λέει κάποιος εγώ δεν μπορώ να πάω στο σπίτι μου στην εξοχή και μπορεί να έρθει ο τουρίστας. Ο τουρίστας δεν είναι απλός τουρίστας. Ο τουρίστας είναι αυτός που φέρνει χρήματα στην χώρα. Άρα πάντοτε θα κάνουμε κάποια θυσία. Δεν το κάνει για τον εαυτό του. Το κάνει γιατί ο τουρίστας που θα’ ρθει, θα ξοδέψει χρήματα».


Εδώ το καλό σανό !
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,572 μηνύματα.
Εντυπωσιακό!


Συμφωνία για 1,8 δισεκατομμύρια δόσεις του εμβολίου! Καλύπτονται και τυχόν ενισχυτικές δόσεις που θα χρειαστούν από φθινόπωρο. Αρκούν για τον πλήρη εμβολιασμό όλων των Ευρωπαίων πολιτών δύο φορές.

Πολύ ενθαρρυντικό για την πορεία του εμβολιασμού και το φως στο τούνελ.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Υπεράνω νόμων πλέων οι τηλεπερσόνες της επιτροπής
Απόλυτη δύναμη και εξουσία
Η αλαζονία τους βρωμάει από χιλιόμετρα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Εν όψει του Πάσχα: λαμπάδες - εμβόλιο Pfizer.
176999130_2865910013737231_4349280696108409660_n.jpg
177620067_2865910023737230_4694013426600502511_n.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Θα φέρουν το J&J στην Ελλάδα ενώ κατηγορείται για την πρόκληση ισχυρών θρομβώσεων. Σε άλλες χώρες το απαγορεύουν σε εμάς το φέρνουν. Πραγματικά η ανοησία δεν έχει όρια.

Απαγορέψτε την χορήγηση των εμβολίων της AstraZeneca και της Johnson & Johnson.

Για να μη θυμηθούμε ότι Πάσχα πάλι μακριά από συγγενείς θα κάνουμε και φέτος.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Αν θέλουν πραγματικά να αποδώσει το εμβόλιο θα πρέπει να επιτρέψουν στους πολίτες να διαλέγουν εταιρεία αντί να κοιτάνε να ξεφορτωθούν τα Astrazeneca όπου κάτσει.
Αλλιώς το μόνο που καταφέρνουν είναι οι λιγότεροι εμβολιασμοί, αφού ελάχιστοι πάνε να το κάνουν.
Δεν έχουν σημασία τα ποσοστά θρομβώσεων, από τη στιγμή που κανείς σχεδόν δεν είναι διατεθειμένος να θυσιαστεί / να βάλει την προσωπική του υγεία κάτω από το κοινό καλό.

Πιστεύω αργά η γρήγορα θα δώσουν τη δυνατότητα, απλά για τώρα προσπαθούν να τα ξεφορτωθούν γι' αυτό ανοίξανε και τον εμβολιασμό στους 30ρηδες με Astra.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top